'Herfst geeft doorzicht' Het Gesprek van de Dag Herfstbuien Bij ons Is een Keukenadvies geen Opgeklopt verhaal. 'Ik hou uw voeten vast, oude man...' SieMatic DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 DE BEZORGER Bij de wisseling der seizoenen ondergaan mensen ook verande ringen. Dat verschijnsel is met name bekend bij het vallen van de bladeren, de intrede van de herfst. Sommigen worden som ber, melancholiek. Anderen krijgen daardoor juist weer zin in lange strandwandelingen, lekker uitwaaien in een najaarsstorm. Wij van het gesprek van de Zomerdag willen weten welke op merkelijke verandering u ondergaat wanneer de zomer op zijn einde loopt en de herfst zich aankondigt. Ook zijn wij benieuwd naar de veranderingen die u bij mensen om u heen waarneemt Schroom niet te schrijven naar of te bellen naar 'Het gesprek van de dag', Postbus 54,2300 AB Leiden, tel: 071-161440. Het prachtige Miele Keukenboek ligt voor u klaar. Als u het komt ophalen, is de beste manier natuurlijk om u door ons. als ervaren keuken adviseurs. een persoonlijk advies te laten geven i/liele-Keuken-Centrum 'Leiden' Miele-Keuken-Centrum Ruud Philipsen Korevaarstraat 11. Denneweg/hoek Hooistraat 2. tel 071 149859 tel 070 - 3646154 De op één na beo te manier om kennio te maken met Miele keukeno. TINY WERKHOVEN (52) UIT VOORHOUT Zij heeft een van de moeilijkste wijken van deze krant. Een buiten wijk zoals dat in de bezorgerswereld heet, het is nog Voorhout maar in feite ligt het dichter bij Sasseriheim. „De huizen liggen ver uit elkaar. Smalle weggetjes, veel water. Het kan daar 's winters be hoorlijk spoken. Het zijn maar 45 kranten, maar het kost me toch een flinke tijd om die te bezorgen." Werkhoven heeft twee jaar geleden de wijk overgenomen van haar dochter. „Die zei dat zij een baan ging zoeken en een punt achter het krantenlopen wilde zetten. Ik had toch nog een brommer staan en dus dacht ik: waarom niet", aldus Werkhoven. Al haar drie kin deren hebben overigens al een 'carrière' in het krantenbezorgen achter de rug. Het lopen met de krant vindt Werkhoven in één woord leuk. „Ik woon nu 30 jaar in Voorhout en er zijn nog mensen die hun mond niet tegen mij open doen. Hoe dat komt weet ik niet. Kennelijk ben ik ook een beetje stug. Maar het grappige met dit baantje is dat mensen soms heel aardig tegen je doen. Zij zeggen mij goedendag of zo en maken een praatje. Het is kortom een goede manier om contacten te leggen. Maar je bent er zo ook nog eens effe uit, zo in de buitenlucht." De Voorhoutse laat zich niet afschrikken door het slechte weer van de laatste dagen. „Welnee," zegt zij stoer, „een beetje regen is toch niet zo erg. Als het heel erg hard regent, heb je gewoon pech gehad. Ik heb trouwens liever wat regen en kou dan die hele erge hitte. Op de kou kun je je kleden en op de warmte niet, zo zeg ik altijd maar. En als het nu echt hard waait, dan neemt mijn zoon het over. Want dat gaat niet, mijn brommer schiet met een storm alle kanten op." Wat nodig is om een goede bezorger te zijn is volgens Werkhoven doorzettingsvermogen, goede gezondheid en een goede spirit. Vooral het eerste is belangrijk. „Dat is nodig wanneer je met een lekke band midden in de polder staat. Dan is het een kwestie van even hard vloeken. Ja, er is in dat niemandsland toch geen mens die je hoort. Het is een manier om je machteloosheid uit te druk ken. Vervolgens ga je lopen, gewoon dóórgaan". Depressiviteit in het najaar is nooit wetenschappelijk bewezen Niets irriteert meer dan een abonnement op een krant te hebben om vervolgens de krant een keer niet in de brievenbus aan te treffen. De krantenbezorger is onmisbaar, belangrijker nog dan journalisten die bij de krant werken. Maar de belangstelling voor het vak van bezorger neemt af. Dat is onder meer een gevolg van het slechte imago. Vandaar dat de krant een actie houdt om het blazoen van bezorgers op te poetsen in de verwachting dat daarmee meer mensen voor dat werk zullen kiezen. Het motto: 'Zonder nieuwe helden is de krant nergens'. Vrijdag 11 september is er een landelijke bezorgersdag. Journalisten, kantoor- en grafisch personeel lopen dan een keer mee met krantenbezorgers om eens te proeven welke ontberingen zij zich moeten getroosten. In deze rubriek vertellen bezorgers van deze krant alvast wat zij zo leuk - of juist niet - aan het werk vinden. 'Op kou kun je je kleden en op warmte niet' De herfst is in aantocht, die 'eb die zich vermomt als vloed', zoals de dichteres Elly de Waard het zo kernachtig omschreef. Vaak hoor je mensen zeggen dat ze zo mistroostig worden van die natte wegen, van al die bladeren die langs gesloten deuren wervelen. Mét de bla- derval en het aanzwellen van de westenwinden lijken de geeste lijke depressies op te rukken. Maar dat valt allemaal erg mee. De herfst is voor veel mensen juist een seizoen waarin ze weer wat tot zichzelf komen. Dominee Mink van de Gerefor meerde kerk in Katwijk aan Zee heeft tijdens de herfst geen last van depressies. „Elk seizoen heeft zo zijn charmes. De herfst brengt natuurlijk wel een zekere weemoedigheid mee, maar dat vind ik juist een lekker gevoel. Ik geniet van de mooie kleuren van de natuur. En de zee is prachtig in de herfst, een beetje bruinig, als een oude foto. Ik loop in de herfst dan ook graag langs de golven. Dat ruige van de elementen trekt me aan, ik zie de hand van de Heer in die geweldige machten van de na tuur. En als ik daar dan zo klein loop, krijg ik een gevoel van af hankelijkheid. Een waardevol gevoel is dat. Laatst las ik eens ergens een mooie zin. Hoe ging-ie ook alweer? O, ja: 'De zomer der natuur is de winter der ziel'. Daarmee bedoelde de schrijver dat in de zomer de mens door veel frivole zaken wordt afgeleid, over zijn ziele- heil denkt hij in de zomer niet zo veel na. In de herfst en in de winter word je meer op jezelf teruggeworpen. Het is de tijd voor bespiegeling, voor con templatie." Juist, ja. God schudt in de herfst aan de bomen, God schudt in de herfst aan de mens. Me vrouw Griffioen, directrice van Intratuin in Voorschoten vindt de herfst heerlijk. „Vooral als we een mooie, zachte nazomer hebben. De kleuren van de bo men zijn prachtig. Als het blads til is in het bos is het met al dat rode goud net een middeleeuws schilderij. Ik word pas depres sief als het in juni stormt of re gent. Die regen of storm horen er op dat moment niet te zijn, ze zijn aan het verkeerde adres. Ik hou van herfstbladeren. Vroeger mocht mijn werkster in de herfst nooit de bladeren van de tuintafel vegen." Dat de mensen met het vallen van de blaadjes depressief zou den worden, is volgens de direc tiesecretaresse van Psychiatri sche Inrichting Endegeest on zin. „Dat verhaal is weten schappelijk nooit onderbouwd. We zien hier tijdens de herfst echt niet meer opnamen. Het is wel wat drukker dan in de zo mer, maar dat komt door de va- kan tietijd. Stemmingswisselin gen schijnen vooral voor te ko men aan het eind van de winter. De mensen hebben te lang geen zon gehad en dat schijnt zijn in vloed te hebben op de geest. Dan zie je dat iedereen naar buiten gaat rennen." „Ik vind de herfst een gezellig seizoen", zegt Nel van Duijn, de echtgenote van de beheerder van de begraafplaats aan de Ha ven in Leiden. „In de zomer fladderen we uit. Maar met de herfst zitten we lekker binnen en lezen we boeken bij de open haard. En buiten ruikt het heer lijk bitter. De herfst is een tijd waarin je weer een beetje tot je zelf komt. Er komt weer orde in het leven, een regelmaat, een vast patroon. Op de begraaf plaats zie je dan alleen nog de vaste bezoekers. Mensen die weer en wind blijven trotseren voor de mensen die ze hebben liefgehad. Al dat vallende blad betekent voor mijn man wel meer werk. Vooral de paden moeten goed schoongehouden worden. Blad dat op aarde ligt, laten wij liggen. Mijn man staat de laatste tijd wel eens onder de bomen naar boven te kijken en dan zegt-ie: 'Dat moet er alle maal nog afvallen." H.Z. Kühn is als opzichter Groen van de Gemeente Leiden een vertrouwensman van de seizoenen. „Het najaar is een van de mooiste seizoenen. De bladeren verkleuren mooi en de vogels hebben genoeg eten want er komen overal bessen aan de bomen. Ze kunnen ook wat langer op hun tak blijven zitten omdat hun jongen groot zijn. 's Morgens als je aan het werk gaat, word je verrast door prachtig spinnewebben waar aan van die fijne dauwdruppel tjes zijn geregen. Het is jammer dat we overal verwarming heb ben. Vroeger, toen ik in Duits land op vakantie ging, rook je in de herfst overal zo n pittige brandlucht van de houtvuren. De herfst geeft meer doorzicht. Je ziet de wonderen van het le ven ineens beter. De herfst is voor mij de laatste mooie ople ving voordat wij de nachtschuit ingaan." CEES VAN HOORE Zuidhollandse bejaarden worden niet betuttteld REGIO ERIC JAN WETERINGS Sommige verzorgingshuizen lopen nog wel een beetje achter, maar provincie Zuid- Holland probeert dat gelei delijk bij te stellen. Naar aan leiding van berichten over wantoestanden in Overijssel se bejaardenhuizen, stelt een woordvoerder van de provin cie dat in Zuid-Holland niet in die mate wordt betutteld. Een paar jaar geleden heeft de provincie Zuid-Holland een nieuwe verordening op gesteld, waarin beperkende maatregelen werden opgehe ven en de inspraak van be woners van beiaardenoorden werd geregeld. Inmiddels zou ongeveer driekwart van de 165 huizen in Zuid-Hol land haar reglementen heb ben aangepast aan de nieu we verordening. Een aantal huizen van streng protestantse signatuur verzet zich nog tegen de nieuwe verordening, maar volgens een woordvoerder van de provincie komen deze ook langzaam over de brug. „Wij stellen geen ultimata, wij bliiven met iedereen in gesprek. Die Overijsselse 'pats-boem-methode' werkt hier niet." Klachten over betutteling heeft de provinciale klach tencommissie de laatste tijd niet binnen gekregen. Wel bleken bejaarden soms onte vreden over het niveau van de verzorging, of de prijzen die sommige huizen voor hun diensten rekenen. De provincie heeft geen machts middelen om invoering van haar model-verordening af te dwingen. Officieel is dit een zaak van de rijksoverheid, maar die twijfelt al sinds 1970 over nieuwe wetgeving. Afrikaans talencentrum in Leiden Het gaat om uw manier van koken, uw stijl van leven en uw ideeën over wat mooi en praktisch is. Op die basis ontwerpen wij uw SieMatic keuken. In 14 prijsklassen. Bezoek onze showroom. U krijgt het dikke SieMatic keukenideeënboek gratis mee naar huis. 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Openingslijden: ma 13.00-17 30, di. t/m vrij. 9 3017 30, zat. tot 17.00 uur. do ovond koopavond Leiden is vanouds een centrum waar de meest exotische talen bestudeerd worden. De univer siteit biedt wetenschappers-in- spe de kans zich te bekwamen in huis-, tuin- en keukentalen als Frans, Duits en Engels, ter wijl ook minder gangbare spraakkunsten als Akkadisch, Oud-Babylonisch, klassiek Chi nees en Osmaans worden gedo ceerd. Ook particulieren bieden taalcursussen aan. De jongste loot aan deze onderwijsstam is het Lowani-Afrika Talencen trum, gevestigd in de Haarlem merstraat in Leiden. Oprichtster en docente T. Schipper geeft al langer les in diverse Afrikaanse talen. Tot nu toe beperkte de aan de Leidse universiteit opgeleide Afrikanis- te zich tot lessen aan diploma ten, zendelingen en andere groepen mensen die ambtshal ve enige tijd op het Afrikaanse continent doorbrengen. Steeds vaker echter kreeg zij aanvragen van mensen die na een vakantie een taal willen leren om meer uit een volgend bezoek te halen. Zij stelde een cursus voor 'va kantiegangers' samen en na een paar kleine advertenties in een groot landelijk dagblad stroom den de belangstellenden toe. De cursus is bedoeld voor mensen die in vijftien lessen van twee uur zich de basis grammatica van het Swahili of een andere Afrikaanse taal ei gen maken. Schipper behandelt de hele grammatica en met be hulp van bandopnamen kun nen cursisten thuis hun woor denschat op peil brengen. „Als je de taal een beetje spreekt gaan er zoveel deuren voor je open," zegt de docente. „Vooral van oude mensen hoor je dan de prachtigste verhalen." „Talencentrum Lowani 'Kom toch binnen' in het Chi- chewa verzorgt cursussen van vier weken tot drie maan den, afhankelijk van de doel groep. Een deel van het cursus materiaal stelde de docente zelf samen op haar reizen door Afri ka. „Ik had materiaal van de universiteit kunnen overnemen, maar dat is niet geschikt voor korte cursussen," zegt Schipper. Groeten Ouderen genieten in de Afri kaanse cultuur een groot res pect. Een belangrijk onderdeel van de cursus is dan ook het omgaan met beleefdheidsfor mules. Schipper: „Beleefdheids formules zijn heel belangrijk. Zo moet een jongere altijd een ou dere groeten en dat gaat vol gens een vast patroon. Shika- moo Mzee betekent letterlijk 'Ik houd uw voeten vast, oude man', zo'n formule, daar begin je altijd mee." „Groeten gaan heel uitge breid. Eerst ga je nieuws uitwis selen over thuis, over werk en zovoorts en steeds zeg je dat al les goed gaat. Pas daarna vertel je wat er werkelijk aan de hand is. Net als in Nederland: Eerst vraag je hoe het met iemand gaat, dan zeg je ook altijd auto matisch 'goed' en daarna begin je pas te klagen over alles wat fout gaat." Swahili is de meest gesproken taal in Oostafrika. „Het is een mooie taal, met een duidelijke, systematische structuur", zegt Schipper. „Soms lijkt het net wiskunde: als je de formule hebt, dan kun je praten." De structuur van de andere talen die Schipper onderwijst - het Shona en het Chewa/Nyanja - is grotendeels hetzelfde. Het grote verschil is het gebruik van klan ken. Informatie over de cursus Afri kaanse talen is te verkrijgen bij T. Schipper, Haarlemmerstraat 79b in Leiden. Oprichtster en docente T. Schipper van het Lowani-Afrika Talencentrum: gaan er zo veel deuren voor je open." „Als je de taal een beetje spreekt FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17