Leiderdorp ontziet inwoners Sjelter redt eigen programma 'We hebben de uitkijktoren steen voor steen afgebroken' Regio Leiden 'Dit is een miskleun' Bouw afdeling Curium in afrondingsfase Kinderopvang Leiderdorp moet vertrouwen terugwinnen ismssz DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 Reünie jongerenkoor De Menswording leiderdorp» Het Leiderdorpse jongerenkoor De Menswording grijpt het 22,5-jarig bestaan aan voor het houden van een reü nie. De feestelijke avond voor leden, oud-leden en iedereen die zich betrokken voelt bij het koor, heeft plaats op 26 september in het gebouw van de buurtvereniging Het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Voorschoten zoekt vrijwilligers voorschoten De gemeente Voorschoten houdt jaarlijks onge veer tien tentoonstellingen op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis. Om deze exposities goed te laten verlopen, zijn vrij willigers nodig die de bezoekers ontvangen en die bereid zijn toezicht te houden in de tentoonstellingsruimte. Elke tentoon stelling duurt,gemiddeld 24 dagen en is dagelijks van 14.00 uur tot 17.00 uur te bezichtigen. Meer informatie over het vrijwilli gerswerk wordt tijdens kantooruren gegeven door de Voorscho- tense afdeling onderwijs, cultuur en sport (071-600690). Behendig rijden op de trekker zqeterwoupe-porp De agrarische jongerenvereniging De Meer landen houdt op 6 september voor de elfde keer een trekkerbe- hendigheidswedstrijd. Deze dag begint om 10.00 uur met de verkiezing van de mooist versierde trekker. Aansluitend wordt er individueel en in groepen gestreden om de eretitel 'Allrounder 1992'. De dag wordt besloten met een feestavond waarop de winnaar bekend gemaakt wordt. De trekkerbehendigheidswed- strijd en het feest worden gehouden op het terrein aan het Zoe- terwoudedorpse Molenpad achter het gemeentehuis. Taxatiedag oud speelgoed wassenaar De Vereniging tot Expositie van Oud Speelgoed houdt op 12 september een taxatiedag voor oud speelgoed. Be zoekers kunnen op deze dag gratis hun oude s laten taxeren. Ook is een aantal stukken van de collectie v niging te bezichtigen. De taxatiedag heeft plaats in Cultureel Centrum Warenar aan de Wassenaarse Kerkstraat 75 en begint om 13.00 uur. Voor meer informatie: 071-213880. Schaakcursussen in Voorschoten voorschoten De schaakvereniging Voorschoten houdt cursus sen voor beginnende en gevorderde huisschakers. De cursussen beginnen op 17 september in zalencentrum De Werf en worden op de drie achtereenvolgende donderdagavonden vervolgd. De cursus duurt van 20.00 uur tot 22.00 uur en de totale kosten voor de vier avonden bedragen 10 gulden. Uitbouw bibliotheek bleek in 1991 al te laag leiderdorp uesbeth buitink De Leiderdorpse openbare bi bliotheek heeft het gemeente bestuur al een jaar geleden ge attendeerd op de verkeerde hoogte van de uitbouw. De ruimte onder de seniorenwo ningen naast de Muzenhof blijkt minstens 60 centimeter te laag te zijn om er daadwerkelijk een leeszaal in te kunnen vesti gen. ,,Ik heb de gemeente gezegd dat je er maar net kunt staan, maar ik kreeg te horen dat ik mij er niet mee mocht bemoei en", aldus vice-voorzitter T. Stuivenberg. De uitbouw blijkt nu slechts 2,40 meter hoog te zijn en op sommige plaatsen zelfs nog lager. ,,We hebben zit ten pitten", erkende wethouder A. Roest gisteravond tijdens de raadscommissie welzijn. ,,We hebben de bouwtekeningen ge zien en hadden de hoogte moe ten opmerken. Maar het is een dure ruimte en we moeten kij ken of we die dooreen herorde ning van de bibliotheek toch kunnen gebruiken." „De uit bouw lijkt echt alleen geschikt als fietsenhok", spotte CDA- fractievoorzitter T. Meijer ech ter. PvdA'er M. Holierhoek sprak van een 'ook dat nog'-ver- haal. „We hebben elf jaar ge praat over de uitbreiding van de bibliotheek. We hadden geen geld en we hebben nu geen geld. Maar we hebben gelukkig ook geen ruimte, dus van dat probleem zijn we af', scham perde zij. „Dit is ronduit een miskleun." Volgens Roest had de Lande lijke Bibliotheek Centrale de fout in het bouwplan moeten zien. „Deze ruimte is nog lager dan de parkeergarage onder de Winkelhof. De norm dat een bi bliotheek drie meter hoog moet zijn, bestaat niet voor de aardig heid. Het gaat om het volume", protesteerde Stuivenberg ver ontwaardigd. „Dat anderen het niet hebben gezien, ontslaat u toch niet van de verantwoordelijkheid een goed gebouw neer te zetten? Het gemeentebestuur gaat niet vrijuit." Lastenstijging blijft beperkt De inwoners van Leiderdorp krijgen volgend jaar te ma ken met een beperkte stijging van de lasten. De onroe- rend-goedbelasting (ogb) gaat met vier procent omhoog en ook de legeskosten voor bijvoorbeeld paspoorten en rijbewijzen en de begraafrechten worden met eenzelfde percentage opgetrokken. De hondenbelasting stijgt van 111 naar 116 gulden per jaar. Deze maatregelen worden aangekondigd in de gemeentebegroting voor 1993. leiderdorp uesbeth buitink Door de heffingen te verhogen en door te bezuinigen op on derwijs, welzijn en personeels kosten, heeft het college van B en W een gat van 1,3 miljoen gulden gedicht. Veel geld voor nieuwe plannen heeft Leider dorp volgend jaar niet. Op het programma staat wel een ingrij pende uitbreiding van de ge- meentewerf. Gemeentewerken en de vrijwillige brandweer ge bruiken de werf aan de Simon Smitweg. De verbouwing, die volgens B en W niet langer kan worden uitgesteld, moet begin 1994 klaar zijn. Ook de Leiderdorpse wegen krijgen volgend jaar meer aan dacht De functie van de Laan van Ouderzorg moet onder de loep worden genomen en ook wordt onderzocht of de kruising van de Persant Snoepweg met de Simon Smitweg wel veilig is. De Elisabethhof krijgt wellicht een tweede toegangsroute. De woonwijken krijgen zoveel mo gelijk een maximum-snelheid van 30 kilometer per uur. Daar naast wil het college volgend jaar een carpoolterrein aanleg gen. Ook de openbare verlichting krijgt een grote beurt. „De ach terstand in het onderhoud is zo groot geworden, dat moet wor den ingegrepen", beaamt het college verschillende klachten over slecht verlichte wegen en fietspaden. Het college onderzoekt of ze bij de Dorpskerk aan de Hoofd straat een kerkplein kan aanleg gen. Schetsontwerpen voor het plein zijn in de maak. Het kerk bestuur heeft de kerktuin nog niet afgestaan voor de aanleg van een plein, maar het ge meentebestuur houdt daarmee wel rekening. De kooplui van de weekmarkt op de Hoofdstraat hoeven toch niet meer standplaatsgeld te be talen. Eerder verdubbelde het college dat tarief, maar de kooplui weigerden te betalen. „Van verhoging van de markt- gelden wordt afgezien vanwege de effecten die dit heeft op de markt als voorziening van de gemeente", zo omschrijft het college de leegloop die de markt in het Oude Dorp kent. Voor de opvang van asielzoe kers moeten al volgend jaar 24 extra plaatsen worden gezocht. In Leiderdorp zijn nu drie hui zen waar 20 vluchtelingen wo nen, maar daarmee voldoet de gemeente niet aan de zoge naamde twee-promillenorm. „Realisering hiervan is moeilijk omdat de gemeente geen eigen huizen in bezit heeft." Alle raadscommissies behan delen over twee weken de be groting voor 1993. Op 30 okto ber vergadert de gemeenteraad in een marathonzitting over de gemeentelijke financiën. oegstgeest De omtrekken van de nieuwe af deling van het centrum voor kinder- en jeugd psychiatrie Curium in Oegstgeest zijn inmid dels goed zichtbaar. Het pand moet alleen nog worden afgewerkt en ingericht, voordat de patiëntjes er terecht kunnen. Naar ver wachting van directeur J. Waltz zal dat in april deren met hun problemen niet terecht. De van het volgend jaar zijn. De nieuwe afdeling nieuwe afdeling krijgt dan ook een landelijke is speciaal voor dove kinderen. Zij kampen functie: er worden kinderen uit het hele land vaak met psychiatrische problemen als gevolg opgevangen. Om die reden is er ook een lo- van hun handicap. In de vijf 'gewone' geerkamer voor de ouders gebouwd, doveninstituten in het land kunnen deze kin- foto leiderdorp uesbeth buitink Het Leiderdorpse sociaal-cultu reel centrum de Sjelter denkt toch zonder verlies te kunnen werken. Het centrum heeft steeds geprotesteerd tegen de bezuinigingen van de laatste twee jaar omdat die de kwaliteit van het werk zouden aantasten. Sjelter verwacht nu echter toch over drie jaar een sluitende be groting te hebben 'met behoud van kwaliteit'. Wethouder A. Roest sprak in de raadscommissie welzijn gis teravond over 'een paar losse eindjes die financieel niet aan elkaar passen'. „Maar het is ui termate positief dat het bestuur zelf maatregelen heeft genomen om tot een sluitende begroting te komen." De verhouding tussen de Sjel ter en het gemeentebestuur werd de laatste maanden ge kenmerkt door vastgelopen on derhandelingen. „Dat was geen onwil, maar onmacht", ver klaarde Sjelter-woordvoerder H. Strijers. „Daardoor gingen de partijen over en weer met de hakken in het zand staan." sprak gisteren over de activiteiten die Sjelter zou moeten schrappen om bin nen het budget te blijven. Het centrum had daarom gevraagd omdat het niet zelf uit- fincan- ciële nood activiteiten van het programma wilde afvoeren. De commissieleden vonden echter dat zij zich niet over een uit dunning van het programma zouden moeten buigen. „Over details in de Sjelter zouden wij hier helemaal niet moeten pra ten", vond D66'er O. Reijers. „Dat is bedillerig." Ook wethou der Roest erkende dat. „Wij moeten hier niet gaan uitmaken wat Sjelter aan activiteiten moet aanbieden." Het bezuinigings voorstel van burgemeester en wethouders moet nu als discus siestuk in de opengebroken on derhandelingen tussen Sjelter en het gemeentebestuur wor den gebruikt. Het college wil dat het centrum bezuinigt op de ac tiviteiten voor kinderen en min derheden en op de emancipa tie-groepen. Het jeugd- en jon gerenwerk en de ondersteuning van zogenaamde zelforganisa ties, zoals een vereniging van bepaalde minderheden, kan wel doorgaan. leiderdorp uesbeth buitink De Leiderdorpse Stichting Kin deropvang (SKL) is het vertrou wen van een gedeelte van de gemeenteraad kwijt. Hoewel al le partijen een faillissement van de stichting willen voorkomen, werden gisteravond bittere woorden gesproken aan het adres van het bestuur van de organisatie. „Wij hebben geen vertrouwen meer, want dat is grondig ver ziekt en gekraakt. Steeds weer is dat pessimistische beeld beves tigd", zei WD-fractievoorzitter P. Muller tijdens de raadscom missie welzijn. „U heeft als col lege geen enkele vinger in de pap, u kunt alleen afwachten op de kwartaalcijfers van de stich ting. Maar cijfers zijn bij de SKL altijd een fata morgana geweest. Ze klopten nooit." Wethouder A. Roest erkende dat de kinderopvang in de laatste twee jaar vaak grote ver liezen bleek te hebben, terwijl op tafel juist uitbreidingsplan nen lagen. „Ik kan me iets bij uw geschonden vertrouwen voorstellen, maar ik wil de SKL toch het voordeel van. de twijfel geven. Het bestuur heeft initia tief genomen om uit de finan ciële problemen te komen en daarvoor is moed nodig. Geef ze stap voor stap een stukje ver trouwen terug", raadde hij aan. De partijen wilden de stich ting toch allemaal laten voort bestaan, op voorwaarde dat de ouderbijdrage wordt verhoogd naar de norm die het ministerie van wvc stelt. Burgemeester en wethouders willen tegelijkertijd onderzoeken of een aantal ge subsidieerde kindplaatsen kan worden overgeheveld naar Ca- talpa, dat het kinderdagverblijf 'De Springschans' aan de Wild- dreef beheert. Daartegen pro testeerde een aantal fracties echter. „Het betekent een ver lies van de helft van het aantal gesubsidieerde kindplaatsen omdat Catalpa veel duurder is", waarschuwde PvdA'er M. Holierhoek. Een faillisement van de SKL is in ieder geval voorlopig van de baan. „De stichting heeft een aantal dingen bij elkaar: kinder opvang, peuterspeelzalen, bui tenschoolse opvang en het gast ouderproject. Daardoor is het een belangrijke instelling in het dorp en ik zou het jammer vin den als die verloren zou gaan", aldus Roest. De uitbreiding van het kin derdagverblijf 'Winnie de Poe' aan de Lijnbaan wordt voorlo pig echter in de ijskast gezet. Roest: „Die is op dit moment niet reëel. We moeten nu eerst zorgdragen voor een gezonde basis en geen luchtkastelen bouwen. Over een paar jaar praten we dan weer verder over uitbreiding." Uitspraak niet van Dekkers oegstgeest/leiderdorp In publicaties naar aanleiding van de rechtszaak rond de Oegstgeester wethouder Kohl- beck is een onjuistheid geslo pen. In deze krant stond dat de uitspraak 'dat de wethouder meer doet voor asielzoekers dan voor echte Nederlanders' is ge daan door Riet Dekkers. Naar aanleiding van die zinsnede deed Kohlbeck indertijd zijn ge wraakte uitspraken, waarin woorden als fascist en fascistoï de centraal stonden. Hoewel tijdens de rechtszit ting tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd, is voor de rechter komen vast te staan dat niet Riet Dekkers die uitspraak over asielzoekers heeft gedaan. Dat is gebeurd door mevrouw De Nobel die dat ook tijdens de rechtszitting vrijdag heeft ver klaard. Dat is door geen van de partijen weersproken. Zowel Dekkers als De Nobel hebben na de uitspraken van de wethouder een klacht ingediend wegens opzettelijke belediging, waarvoor Kohlbeck inmiddels tot 150 gulden boete is veroor deeld. SASSENHEIM Een flinke hoeveelheid hout, midden op de rijksweg A44, zorgde gister avond voor schade aan de auto van een 28-jarige Amsterdamse. De vrouw stuitte plotseling op het hout dat krassen op haar auto veroorzaakte. Het is nog onduidelijk waar de obstakels vandaan zijn gekomen. Markant object in Zoetenvoudse polder gesloopt zoeterwoude wilfred simons vervolg van voorpagina Een betreurenswaardige sa menloop van omstandigheden. Zo betitelt de Zoeterwoudse ge meente-ambtenaar H. Kooke de ontwikkelingen rond de beton nen uitkijktoren in Zoeterwou- de. Net voordat het Militaire Luchtvaartmuseum (MLM) in Soesterberg er de hand op wilde leggen, bleek eigenaar C. Vermeulen het object te hebben gesloopt. „Het was een vreselijk karwei, meneer", vertelt Vermeulen. „We zijn helemaal naar boven geklauterd en we hebben 'm steen voor steen afgebroken." Van boze opzet was volgens hem helemaal geen sprake. De uitkijktorens stonden in de jaren vijftig op strategische punten in het land en werden gebouwd volgens het zogeheten 'raatbouwprincipe': betonnen prefab-bouwelementen, die een snelle en goedkope bouw ga randeerden, terwijl de eindpro- dukten toch stevig waren. In 1964 had de luchtmacht de to rens niet meer nodig omdat het waarschuwingssysteem door technische verbeteringen was achterhaald. Het beheer werd overgedragen aan de ook al weer afgeschafte Bescher ming Bevolking (BB). In 1980 kregen de gemeenten de KLD- torens onder hun hoede. Som migen waren inmiddels privé- Tot voor kort stond de KLD-toren nog eenzaam in het Zoeterwoudse landschap. Eigenaar C. Vermeulen heeft hem nu bijna helemaal afgebroken: „Het was een vreselijk karwei". foto wim dukman bezit en anderen waren zelfs al gesloopt. Van de 274 torens die ons land ooit telde zijn er nu nog negen over. Vervallen Begin juli adviseerde de Zoeter woudse monumentencommis sie de gemeenteraad om de KLD-toren aan de Westeindse- weg op de gemeentelijke monu mentenlijst te plaatsen. Eige naar Vermeulen ging hiermee niet akkoord en tekende be zwaar aan. Over de behandeling van zo'n bezwaarschrift doet de monumentencommissie over het algemeen één jaar. De toren was echter zó vervallen dat de eigenaar besloot de uitspraak niet af te wachten en het bouw sel vast te slopen. Eind juli kreeg de Zoeterwoudse ge meenteraad een brief van het Militaire Luchtvaartmuseum in Soesterberg. Het museum vroeg Zoeterwoude of zij de uitkijkto ren mocht hebben voor de per manente expositie. Kooke belde Vermeulen met de vraag of hij de afbraak wilde stilleggen. „In middels was gebleken dat hij er nog maar voor de helft stond. Ik heb het MLM toen opgebeld met de vraag of ze ook wel een halite toren wilde hebben. Dat wilde het museum niet, want het schijnt ze speciaal om de bovenkant te gaan." De ge meente heeft nu besloten het er verder bij te laten. Plaatsing op de monumentenlijst is natuur lijk helemaal van de baan. De uitkijktoren zoals die er enkele maanden geleden nog in volle glorie bij stond. Vermeulen bezat de toren sinds twee jaar: „We hebben hem gekregen na een ruilverka veling. Dat ding was een sta-in- de-weg en bovendien een bouwval. Vorig jaar september is de monumentencommissie langs geweest en die heeft zelf gezien dat die toren levensge vaarlijk was. Er zat een houten trap in, die was helemaal ver molmd. Twee leden van die commissie durfden niet eens naar boven! Maar als je een maal boven was, had je inder daad wel een schitterend uit zicht."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16