Politiek steunt plan voor grotere markt Historische Haven krijgt wel sympathie, maar geen geld Leiden 'Die fietsen, daar moeten ze wat aan doen' Plan woningbouw Hoge Rijndijkbuurt Leiden wil antwoord op haar mooi gebaar DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 15 Marktkooplui wassen hun handen in onschuld Erg druk hebben de marktkooplieden het niet. Het is bewolkt en er staat een stevige bries. Even gezellig over de markt lopen was er gisteren niet bij. Jammer voor de kooplieden, want echt goed wordt er deze dag niet verkocht. Veel afval wordt er dan ook niet 'geproduceerd'. Een Leidse reder beschuldigde de koop lui er onlangs van dat ze de Nieuwe Rijn zodanig vervuilen, dat hij er hinder van ondervindt met zijn rondvaartboot. De kooplieden zelf snappen niet goed waar de man zich druk om maakt „Kijk, die groene containers die de gemeente beschikbaar stelt, zijn groot genoeg om ons afval in kwijt te kunnen", zo stelt marktkoopman Beekhuizen uit Scheveningen. Het enige vuil dat in de grachten verdwijnt valt er 'per ongeluk' in. „Zo nu en dan waait er eens en krantje in, maar daar blijft het dan ook bij", legt Beekhuizen uit. Beekhuizen is verkoper van vis en zegt het jammer te vinden dat de grachten zo vervuild zijn. „Maar", voegt hij daar aan toe, „het is echt overdreven om ons daar op aan te spreken, al onze visresten gaan mee terug naar Scheveningen." Even verderop staat marktkoopman Van Helden met zijn handeltje, hij verkoopt aardappels. Ook hij is zich van geen kwaad bewust. Zelf ruimt hij altijd zijn eigen rom mel op en dat doen zijn beide buurman nen ook, weet hij te vertellen. Hij wijst naar de houten groentekistjes van zijn col lega. „Die kistjes worden opnieuw gebruikt en wat er in zit wordt als het goed is ver kocht, verder hebben wij weinig rommel", aldus Van Helden. Van Helden heeft een eigen verklaring voor de vervuiling. „Regelmatig zie ik jon gelui fietsen in de gracht gooien. Daar zou den ze iets aan moeten doen." Eensgezind positief reageerden de politieke partijen gis teravond op de marktennota van wethouder J. Walen kamp (economische zaken). Een grotere markt, meer ter rassen en een curiositeitenmarkt op de Hooglandse Kerkgracht maken het stadscentrum een stuk gezelliger, menen ze. De zogenaamde 'blauwe tram' is iedereen een doom in het oog. Dat 'lelijke ding' moet zo snel mogelijk verdwijnen. D66 hoopt dat de blauwe kra men in de Hoogstraat binnen een half jaar weg zijn. Walen kamp heeft minder haast, maar wil ook snel naar een andere oplossing voor de standhouders zoeken. „We moeten de betrok ken kooplieden de nette behan deling geven waar ze recht op hebben." Voorzitter van de vereniging voor ambulante handel C. Ver- Achter Colijn Meubelen aan de Verdamstraat moeten als het aan de gemeente ligt tussen de tien en twintig woningen ko men. Aan het Utrechts Jaagpad achter Regeer Meubel is ruimte voor 25 tot 35 woningen. Beide globale plannen werden gister avond gepresenteerd op een vergadering van bewoners van de Hoge Rijndijkbuurt. De terreinen zijn eigendom van de meubelbedrijven. Zij hebben een bouwvergunning om uit te breiden, maar maken daar tot nu toe geen gebruik van. Daarom wil Leiden de grond kopen om er woningen te bouwen. In het nieuwe bestem mingsplan wordt de wijziging opgenomen. plancke trok fel van leer tegen zo'n gedwongen verhuizing. „Ik heb het idee dat er een hetze wordt gevoerd tegen de blauwe tram." Hij herinnerde de politici aan het feit dat zijzelf ooit heb ben gekozen voor deze opstel ling van permanente kramen. „De blauwe tram is inderdaad lelijk, maar dat is de schuld van B en W, die hiervoor hebbdn gekozen. Zij hebben de markt kooplieden deze akelige blauwe kramen door de strot geduwd Voorzitter E. Kokx maakte gis teren bekend dat Regeer Meu bel niet van zins is haar bedrijf te verplaatsen of in te krimpen, zoals eerder werd gedacht Het deels bebouwde terrein van Re geer loopt door tot aan het Utrechts Jaagpad. In het plan van de gemeente blijft aan de Hoge Rijndijk ruimte voor win kels met bovenwoningen. Ach ter het terrein kunnen langs het Utrechts Jaagpad tussen de 25 en 35 woningen neergezet wor den, deels in drie of vier lagen van maximaal twaalf meter hoog. Daarbij wordt zowel aan eengezinswoningen als appar tementen gedacht. De rij wo ningen loopt volgens het plan niet helemaal parallel aan het Utrechts Jaagpad, zodat daar ruimte voor een pleintje is. omdat de kiosken die er daar voor stonden zo lelijk waren." Hij dreigde met acties als de ge meente haar plan doorzet. „Als huurders kun je het de verhuur der erg lastig maken." Het enige waar gisteravond tijdens de raadscommissie eco nomische zaken geen akkoord over werd bereikt was de uit breiding van het aantal terras sen in het stadscentrum. De wethouder lijkt het een aardig idee om terrassen en kraampjes af te wisselen; anderen vrezen dat de marktenroute daardoor op sommige plekken zal dicht slibben. De marktlieden zelf voelen ook weinig voor het voorstel van de wethouder. „Niemand wil zijn kraam naast een terras hebben," aldus de voorzitter van de vereniging voor ambulante handel, C. Ver- plancke. E. Biesheuvel wees nog op de bijzondere waarde van een fa briekspand van Regeer aan het Utrechts Jaagpad. Onderzocht wordt of het pand de status van industrieel monument verdient Ander wijkgroepsleden wilden echter niet dat het pand, als het door Regeer verkocht wordt, als monument de woningbouw in de weg staat. Voor het braakliggende ter rein van Colijn Meubelen tus sen Verdamstraat en Rijndijk straat heeft de gemeente drie varianten in petto. Er kunnen tussen de tien en twintig eenge zinswoningen en gestapelde ap partementen komen. De hoogte van de bebouwing is maximaal negen meter. Daarnaast is er ruimte voor parkeerplaatsen en een kleine speelplaats. Extra terrassen kunnen zich misschien beter concentreren op de Visbrug, menen de koop lieden en een aantal fracties. De eigenaars van café De Kroon stelden voor om deze steile brug tegenover V&D trapsgewijs aan te leggen. Dan wordt het straatgedeelte geschikter als ter ras en kunnen voetgangers deze hindernis makkelijker nemen. Walenkamp vond het een aardige suggestie, maar vroeg zich af of een dergelijke aanpas sing wel haalbaar is. „Het is wellicht aardig om wat aan de Visbrug te doen, ook al omdat veel mesnen hier uitglijden als het wegdek nat is. De straatste nen kunnen bijvoorbeeld wat ruwer gemaakt worden." De gemeenteraad neemt 15 september een besluit over de voorstellen in de marktennota. AGENDA DONDERDAG 3 SEPTEMBER Noordwijk ORANJEFEESTEN: Gewichtheffen voor ploegen, aanvang 19.45 uur; Groot Oranjebal in Dorpshuis De Kuip, aanvang 21.00 uur; Lampion optocht mmv Excelsior, start 21.00 VRIJDAG 4 SEPTEMBER Katwijk Openluchtconcert van muziekvereni ging U.N.I. op het Hoornesplein, aan vang 19.30 uur. Leiden Plantenmarkt op de Nieuwe Rijn, van 11.00 tot 17.00 uur. Klaverjassen in De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof, C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Competitiewedstrijd voor de jeugd, org. HSV De Sportvisser, Leidsevaart, van 19.00 tot 20.30 uur. Een Zweedse congresganger tekent in de rondvaartboot e fi de schepen uit de Leidse Historische Haven n Tekening herindeling van kade met steigers aan het Kort Galgewater „We zijn altijd een arme stad geweest en daar moeten we het maar mee doen." Voor een ge hoor van historische herstellers en maritieme umdirecteuren uit heel Europa probeerde burgemeester C. Goekoop gistermiddag in de Pieterskerk uit te leggen waar om de Leidse historische haven nog zo beperkt van omvang is. Als onderdeel van een con gres in Amsterdam kwamen de ongeveer honderd deelnemers naar Leiden om per rondvaart boot de historische haven op het Galgewater te bekijken. Erg onder de indruk konden ze niet zijn na eerst de hoofdstad en daarna Rotterdam te hebben bezocht. R.Tenzer van de Leidse stichting Historische Haven probeerde de congresgangers plaatselijke situatie uit te leg- rondvaart deelde Tenzer nog gen. een (scheeps)kat richting ge- „Vanaf 1982 liggen hier onge- meente uit: „Dat het aantal 12 sche pen perma nent. Het gaat om schippers die hun sche pen meestal met eigen geld in de his torische staat wilde terug brengen. Die permanente status van de haven, daar stonden om wonenden en gemeenteraad niet altijd even positief tegen over, maar gelukkig zaten er niet alleen gaten in de schepen maar ook in de wet", grapte Tenzer. Ter afsluiting van de korte schepen klein is, komt door de be perkte ruimte die be- Bezig wateren voor de recreatievaart aan te passen schikking heb ben en het ontbreken aan faciliteiten. In Gouda heb ben ze in een veel kortere tijd wel zo n haven verwe zenlijkt. Onze wens is dan ook dat de ge meente prioriteit geeft aan de Historische Haven." De oproep van Tenzer werd in aanwezig heid van de wethouders T. van Rij en J. Walenkamp door het buitenlandse gezelschap met een goedkeurend en luid 'here, here'ontvangen. Goekoop herinnerde in zijn praatje aan de historische rol die het water in en voor Leiden gespeeld heeft maar dat Leiden nooit een grote zeehaven heeft gehad. Wel is men nu bezig de binnenwateren voor de recrea- tievaart aan te passen door on der meer passantenhavens aan te leggen en bruggen weer be weegbaar te maken: „En daar hoort dus ook de historische re creatie bij, maar daar is geld voor nodig..." Het enige voordeeltje wat het bezoek de Leidse schippers op leverde, was de informele me dedeling van ambtenaar B. La- mers dat er op het stadbouw- huis een nieuwe tekening ligt voor de herindeling van de kade met steigers aan het Kort Galge water. Zelden heeft een groenteman zo'n 'vreemd' produkt zo goed zien verkopen als 'de Specialist' op de Doezastraat. Hij heeft reuzenzwammen in de aanbieding. 'Uniek voor Leiden' staat op het prijsbordje. Groenteman Van den Berg kijkt er niet eens vreemd van op dat 'de krant' aandacht wil schenken aan zijn unieke produkt: „Het vakblad is van de week ook al geweest", zegt hij luchtigjes. In de stelling met schuine dozen die voor de zaak keurig overdekt stacin uitgestald, valt één doos ongewild duidelijk op. Daarin zitten de Galvatia Gigantia. Joekels van paddestoelen tussen de verder normale sinaasappels, tomaten, preistronken en sla. De gewone naam voor de zwam is de Bovista: „Hij komt gewoon uit Nederland, maar de meeste groenteboeren zagen er tot nu toe geen brood in. Overigens, het is geen paddestoel hè, die heeft kamers. Dit is een zwam en dus massief. Ze groeien in 't wild, in de nazomer en de herfst tot de vorst, en doen het 't best in weilanden waar koeien grazen. Als je bij Alphen voorbij Avifauna rijdt, kom je een boerderij tegen waar een hele heksenkring van die zwammen te zien is", spuit Van den Berg zijn kennis. Zwammen In het kwartierje dat 'de Specia list' uitleg geeft over de zwam, komen er zo'n tien klanten in de zaak. Meer dan de helft koopt een stukje, een plakje of zelfs een hele zwam. De prijs is iets onder een tientje per kilo gram. De dag is nog maar half om, maar de zwammen vliegen de deur uit en zijn binnen de kortste keren al weer uitver kocht: „Ik heb al mensen uit Wassenaar en Den Haag om ze hier te kopen." Hij is niet bang dat zijn voor beeld door collega-groenteman nen wordt nageaapt: „Nee hoe zo? Hoe meer ze verkocht wor den hoe beter. Ik heb ze pas één keer eerder gezien. Op een markt in Amsterdam. Vorig jaar ben ik ermee begonnen en toen liep het al goed. Laatst nam ie mand gewoon een hele mee. Dat is toch mooi twee kilo". Het lekkerst zijn ze volgens de groenteman in de soep, maar ook als gebakken blokjes en vooral in de marinade zijn ze 'best te eten'. Knuffel/wam Van den Berg schermt ermee dat hij regelmatig 'stuntjes' en 'gekke dingen' heeft, zoals de Bovista, om zijn zelfgekozen naam 'de Specialst' eer aan te doen. Wij kunnen lekker knuf- felen'is de spreuk die met rode viltschrijver op een bord boven de toonbank hangt. Wat is dat nu? Is deze groenteman op het branchevreemde pad gegaan om bij huisvrouwen aan extra klantenbinding te doen. Niks daarvan. Bij navraag blijkt dat niet op Van den Berg en zoon te slaan, maar op een rij donzen knuffeldieren in de vorm van Van den Berg jr. toont de laatste rage op groentegebied. Een eetbare ananassen en tomaten die als leuldgheidje te koop zijn. Gezwam Een van Van den Bergs andere succesnummers is de 'prutpot'. Een volgens hem verfijnde vorm i hutspot. Het recept voor deze groentestoof luidt alsvolgt; peen, groene kool, uien, witte kool, prei en een kruid waarvar hij de naam niet wil prijsgeven want in tegenstelling tot de zwam wil hij met dit product wel de 'enige echte' blijven. Verder heeft 'de Specialist' veel onbespoten groenten. Dat is gevolg van een steeds groter het wordende wens van de consu ment naar natuurlijke produk- ten waar, na de bio-winkels, ook de gewone groentezaken aan toe hebben gegeven. Maar Van den Berg moet ook wel eens wat verkopen waar hij niet achter staat. Op de voorkant van de kassa staat wederom met vilt stift te lezen 'helaas moeten wij Pand voor 25 ontheemde Bosniërs De gemeente Leiden wil snel van net rijk horen of het prijs stelt op een leegstaand pand voor de huisvesting van 25 Bos niërs. Het gaat om extra opvang van vluchtelingen die de ont- heemdenstatus hebben. Vorige week stuurde minister D'Anco- na (WVC) een algemene brief naar de Nederlandse gemeen ten over de vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië. „Daaruit lezen we dat er op dit moment geen dringende be hoefte is aan het pand", zegt H. van Wirdum, bestuursmede- werker van wethouder H. de la Mar. Van Wirdum wijst er op dat Leiden de ruimte, waarvan het adres angstvallig geheim wordt gehouden, voor een jaar ter be schikking heeft gesteld. Daarna is er een andere bestemming voor. „Maar als er geen belang stelling voor is, laten we het niet langer leegstaan Leiden was begin augustus de eerste gemeente die met het initiatief kwam om een pand voor Bosniërs of Somaliërs te reserveren. Op de brief die Lei den aan het ministerie stuurde is nog geen specifiek antwoord gekomen. Tot nu toe zijn de ex- Joegoslaven opgevangen in voormalige kazernes m /nul Laren, Den Bosch en Roer mond. De regering denkt nog na over andere vormen van tij delijke opvang. Panden in ge meenten voor enkele tientallen vluchtelingen lijken daarbij niet de hoogste prioriteit te hebben. Het ministerie vraagt ook aan gemeenten uitdrukkelijk om panden, waariri minimaal 300 mensen kunnen worden ge huisvest. Het aanbod van klei nere panden, waarin ruimte voor' enkele tientallen vluchte lingen is, is inmiddels zo groot dat 'het onmogelijk is om elk geval afzonderlijk te bezien en af te wegen'. „Daarom kan nu niet worden voorzien in hoever re van het aanbod gebruik kan worden gemaakt", 7.0 schrijft het ministerie, dat zegt meer tijd en informatie nodig te heb ben. Het belooft contact op te nemen met de gemeenten die de geschiktste panden hebben aangeboden. Tussenoplossing Van Wirdum benadrukt nog eens dat het pand ook ter be schikking staat voor andere dan Joegoslavische vluchtelingen. „We zeggen niet dat we liever een blanke Bosniër hebben dan een zwarte Afrikaan." Somaliërs bijvoorbeeld hebben echter in tegenstelling tot de vluchtelin gen uit ex-Joegoslavië, niet de on theemdenstatus gekregen Van Wirdum wijst er wel op dat het bij de 25 aangeboden plaatsen niet om asielzoekers gaat. „Daarin zit Leiden aJ ruim boven de norm. Maar dit is niet voor de langere termijn. Het is een plaats voor een jaar, be doeld als tussenoplossing. Hoe wel, inmiddels is het al geen tussenoplossing meer." Hoe de eventuele opvang in gemeente lijke panden betaald gaat wor den is nog onduidelijk. Het mi nisterie gaat hiertoe overleggen met de Vereniging van Nedet iandae Gemeenten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15