Leiden Regio Toeval nekt het verkeer Bezuinigen met navulbare pennen Gulden Vlies: bewogen geschiedenis 'Leiden moet straks weer op eigen benen staan' Zijlpoortbrug in oktober weer open Duurste museum heeft nog 15 miljoen nodig DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1992 13 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman r (CHEF) wim wegman *071-1 Sigaretten weg uit garagebox leiden Uit een garagebox aan de Lededwarsstraat zijn bijna 85.000 sigaretten verdwenen. Ze zijn van een 26-jarige Leide- naar, vertegenwoordiger in tabakswaren. De man gebruikte de gerage als opslagruimte. Gisteren ontdekte hij de diefstal van de ongeveer 4000 pakjes. Tien mille weg uit restaurant leiden Onbekenden hebben gisternacht een kleine 10.000 gul den gestolen uit een restaurant aan het Noordeinde. De daders gooiden een steen door de ruit om binnen te komen. Uit een kassa-lade werd wat klein geld ontvreemd. De grote slag werd geslagen door het weghalen van een losstaand kluisje. Hier zat volgens de 32-jarige aangeefster een bedrag in van ruim 9000 gulden. Naam bekend van gooier verfbom leiden De politie heeft de identiteit achterhaald van de man die op 17 juni staatssecretaris Kosto bekogelde met een verfbom. Het is een 21-jarige Rotterdammer. De verdachte heeft weken in de cel gezeten zonder zijn naam te willen opgeven. Uiteindelijk is hij vrijgelaten. Het onderzoek ging evenwel verder. Door aller lei inlichtingen kwam de politie erachter dat de m£in waarschijn lijk in Rotterdam woomt. De politie van de Maasstad begon een onderzoek en stelde vast dat de informatie juist was. De Rotter dammer krijgt binnenkort een dagvaarding thuis. Achtervolging en blokkade bij A4 leiden De Leidse politie heeft vannacht een 21-jarige man uit Amsterdam aangehouden na een wilde achtervolging op de rijksweg A4. De verdachte reed in een terreinwagen die hij even tevoren in Leidschendam had gestolen. De politie aldaar vroeg de Leidse collega's om assistentie. Twee Leidse agenten wisten de wagen via de vluchtstrook in te halen, maar konden de man niet tot stoppen dwingen. De Amsterdammer poogde te ont snappen door de afrit Zoeterwoude te nemen. Die was echter geblokkeerd door een andere surveillancewagen die dwars over de rijweg was gezet. leiden Als alles volgens plan verloopt, zal de renovatie van de Zijlpoortbrug medio oktober gereed zijn. De onderbouw van de brug is in oude staat hersteld terwijl het beweegbare gedeelte een eigentijds uiterlijk heeft gekregen. Fietsers en voetgangers kunnen straks weer in alle veiligheid de singel oversteken. De verbouwing, een operatie van circa drie miljoen gulden, heeft dan precies een jaar geduurd. FOTO WIM DIJKMAN Opstoppingen verwacht in oktober Een toevallige, maar voor het gemotoriseerd verkeer ui terst ongelukkige samenloop van omstandigheden. In en rond het centrum ontstaat in oktober een groot aantal opstopingen. Het verkeer krijgt dan te maken met de tij delijke afsluiting van de Blauwpoortsbrug en het Dr. Le- lyviaduct bij de gelijknamige -laan, bouwwerkzaamhe den aan de le Binnenvestgracht en voorbereidende weg werkzaamheden bij het Stationsplein. Door al dit werk, wordt de verkeersstroom in de westelijke binnenstad, in het bijzonder in de wijken Lage en Oude Mors en de Sta- tionsbuurt ingrijpend gewijzigd. De gemeente Leiden moet ruim zeven miljoen bezuinigen. Be halve de verkoop van het Gul den Vlies en een verhoging van het lozingsrecht, hebben B en W nog een groot aantal voor stellen gedaan om die bespa ring te halen. Hieronder een overzicht van de belangrijkste maatregelen. Net als bij de Plesmanlaan komt er langs het bedrijventer rein in Roomburg een grote re clamemast die bedrijven kun nen huren. De verhuur levert de gemeente 25 mille per jaar op. Met ingang van volgend jaar wordt de maximum-waarde van woningen waarvoor de ge meente gemeentegarantie afge eft verlaagd van 250.000 naar 175.000 gulden. Daarmee wil de gemeente 75.000 gulden per jaar binnen halen. Lukt dat niet dan worden er in het vervolg ook leges geheven voor ge meentegarantie bij nieuwbouw woningen. Ook wil de gemeente de leges voor hinderwetvergu- ningen verhogen. Die verhoging moet 150.000 gulden opleveren. Door ambtenaren te laten schrijven met navulbare pen nen en gebruik te maken van dito inktprinters denken burge meester en wethouders een be drag van twee ton te kunnen besparen. Leerlingen van basisscholen krijgen nog maar een jaar de tijd voor het behalen van hun zwemdiploma A. Nu zijn dat er nog twee. Deze maatregel levert in 1993 70.000 gulden op en in de jaren erna tot 1997 170.000 gulden. Het gemeentelijk computer project sneuvelt. Volstaan wordt met het rijkscomputerproject Comenius. Na 1996 moet het gemeentelijke project weer te rugkeren. Een tijdelijke bezuini ging derhalve van een ton. Een van de belangrijkste on derdelen van het dekkingsplan is het idee om bij instellingen die kabels en leidingen onder de openbare grond hebben lig gen (Stadskabei, EWR en PTT) precariorechten te heffen. Dat levert de gemeente zo'n 1,3 mil joen gulden op. Nu ligt alles nog belastingvrij onder de grond, zegt wethouder S. de Vreeze (PvdA/financien). Extra inkom sten hoopt hij verder binnen te halen door het kabelnet te laten gebruiken door zaken als tele- tekstservice en bejaardenalar mering. De ijswacht bij de openbare ijsbaan aan de Zoeter- woudsesingel wordt afgeschaft. De ijswacht moest erop toezien of het ijs dik genoeg was. Nu dit niet meer gebeurt, moet ook de verordening op de wateren wor den aangepast. Daarin is de Zoeterwoudse singel als open bare ijsbaan opgenomen. leiden erna straatsma Nog zo'n vijftien miljoen gulden denkt di recteur W. van der Weiden nodig te hebben voor de inrichting van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum (NNM). Een bedrag dat via sponsoring bij elkaar geharkt moet worden. Daarmee wordt het nieuwe muse um, dat in totaal ruim honderd miljoen gul den gaat kosten, het duurste uit de Neder landse geschiedenis. Met het plaatsen van vier handtekenin gen is gistermiddag de weg geopend voor de bouw van het NNM, dat naast en in het voormalige Pesthuis moet verrijzen. Pro jectontwikkelaar Mabon bv, de gemeente Leiden, de rijksgebouwendienst en het mi nisterie van wvc gaven gezamenlijk hun schritelijke toestemming voor het project. De eerste paal gaat in het najaar van 1993 de grond in. Architect van het nieuwe com plex is Leidenaar F. Verhei jen. Begin 1997 hoopt het nieuwe museum de deuren voor het publiek te openen. De bouw van het nieuwe museum kost ongeveer 80 miljoen gulden. De financie ring daarvan is inmiddels rond. Geld voor de inrichting is er nog niet. Het ministerie van wvc heeft hiervoor als eerste een bedrag van 5,4 miljoen gulden beschik baar gesteld. Van der Weiden: Met de on dertekening van het contract ben ik heel blij, maar ik heb er nu, met de financiering van de inrichting van het museum, een nieuw zorgenkindje bij gekregen." LEIDEN LOAAAN LEEF MANS vervolg van voorpagina Het woord 'chaos' wil verkeers wethouder I. Walenkamp niet horen: „Dat werd in het verle den ook al snel geroepen en dat bleek dan weer zwaar mee te vallen. Kijk maar bij de afslui ting van de Haagsche Schouw brug dat gaf alleen de eerste drie dagen wat problemen". Volgens J. van Velzen van de gemeentelijke afdeling verkeer zijn er 'ingrijpende omleidin gen' nodig waarvoor overigens nog geen definitieve plannen bestaan. De voorgestelde ver- keersveranderingen zoals deze week gemeld in het gemeente lijke blad 'Stadswerk', zijn in middels al weer achterhaald. In grote lijnen komt het er op neer dat in en uit de stad gaand ver keer alleen nog via de route Mo len de Valk, Lammermarkt, Langegracht en Hooigracht mo gelijk is. De bussen hebben nog een extra mogelijkheid om de stad te verlaten via Breestraat en Turfmarkt. De bussen komen vanaf eind oktober ook anders te staan bij het Station. Bushaltes worden verplaatst evenals de taxistand plaats. Op het plein wordt vijf maanden lang gewerkt aan het wegdek. In de nu kaarsrechte weg tussen de 'belastingroton de' en de kruising bij het Schut tersveld wordt ter hoogte van dc VW een bocht gemaakt. Dit heeft alles te maken met de bouw van het nieuwe station en de mogelijke komst van een tunnel op het plein. „Het isolement waarin de Ou de Morsch door al die maatre gelen dreigt te raken, wordt op geheven door de rijrichting in de Morsstraat om te draaien Langs de Narmsttraat kunnen de bewoners de wijk in. want via de le Binnenvestgracht gaat dat niet. Daar is een grote bouwput", aldus van Velzen. Breestraat De meeste maatregelen worden bij de heropening van de Blauwpoortbrug weer ongedaan gemaakt. Als eenmaal de zware nieuwe 'klappen' eind oktober of begin november zijn neerge legd, kan het bus- autoverkeer al snel daarna weer over de brug. Ook het heien bij het Lely- viaduct is dan ten einde. „Het wordt allemaal heel lastig maar we hopen dat we de overlast binnen aanvaardbare grenzen kunnen houden. Tijdelijk de Breestraat openstellen moeten we niet doen. Dat zou een on begrijpelijke maatregel worden die alleen maar ergernis op wekt", aldus Walenkamp. leiden wim koevoet/wim wegman vervolg van voorpagina De gemeenteraadsfracties, sinds 1984 de belangrijkste ge bruikers van het Gulden Vlies, moeten vanaf volgend jaar huur gaan betalen voor dit pand. Burgemeester en wethouders hopen hiermee ongeveer 25.000 gulden binnen te halen. De fracties zullen het pand moeten verlaten, wanneer het gebouw wordt verkocht. Wethouder J. Walenkamp (CDA/economi sche zaken) hoopt dat er een winkel in het pand wordt geves tigd. De Breestraat, waar nu een groot aantal overheidsgebou wen staat, zou daardoor iets aantrekkelijker worden als win kelstraat. Het Gulden Vlies kent een lange en bewogen geschiedenis. Het dateert van voor het Leidse Beleg. Het bestond oorspronke lijk uit twee verschillende pan den die pas in 1750 werden sa mengevoegd. Uit die tijd stamt de fraaie decoratie van het mo numentale pand. Het gebouw dankt zijn naam aan het destijds befaamde res taurant Het Gulden Vlies, dat er vanaf de jaren '30 van deze eeuw tot begin jaren '60 in was gevestigd. Nadat het restaurant was vertrokken, is het gebouw nog een tijdje gebruikt als op slagplaats en als onderkomen van de studentenvereniging Au- gustinus. Het kledingconcern, dat tot het eind van de jaren '70 eige naar van het pand was, heeft nog een tijdlang overwogen om het te gebruiken voor zijn nieuwbouwplannen. C&A, toen nog gevestigd aan de Boter markt zag daar later weer vanaf en verkocht het pand in 1978 aan de gemeente Leiden. Nadat het geruime tijd leeg had gestaan, werd het in 1982 gekraakt. Dat bracht de verbou wingsplannen van de gemeente voor het inmiddels hevig verval len gebouw, in een stroomver snelling. Na heftige en langduri ge discussies in de raad, besloot Leiden het gebouw in te richten als gemeentelijk vergadercen trum. Het Gulden Vlies aan de Breestraat. FOTO HIELCO KUIPERS leiden wim Een stijging van de lozingsrech ten met zo'n 30 gulden tot on geveer 170 gulden. Gedwongen overplaatsingen van het ge- meentepersoneel. Hogere eigen bijdragen van Leidenaars voor bepaalde gemeentelijke dien sten zoals het verwijderen van wespennesten en de afstoting van het gemeentelijke vergader gebouw Het Gulden Vlies aan de Breestraat. PvdA-wethouder S. de Vreeze (financiën) lichtte gistermiddag een tipje van de sluier op van het dekkingsplan voor het Leidse miljoenente kort. Vandaag komt hij er volle dig mee voor de dag. Het Leidse tekort op de be grotingen voor 1993 werd in de lente van dit jaar op 7,1 miljoen gulden geraamd. Inmiddels is daar nog een miljoen bij geko men. Het rijk heeft namelijk la ten weten dat het Leiden dit jaar minder geld uit het ge meentefonds zal uitkeren dan verwacht. Allemaal rampspoed dus en dat uitgerekend in het begrotingsjaar 1993, het jaar waarin Leiden zich van zijn sta tus van artikel 12-gemeente moet ontdoen. Daarmee vervalt het rijkstoezicht op het Leidse financiële doen en laten en komt de gemeente niet langer in aanmerking voor extra rijks- gelden voor het opknappen van kademuren, bruggen, monu menten en woonwijken. En toch denkt De Vreeze 'dat Leiden de komende jaren zélf zijn financiën op orde moet en kan houden'. Voorwaarde is dat de koers die hij heeft uitgestip peld, wordt gevolgd. De rest van het college van B en W is daar van al overtuigd. Als ook de ge meenteraad het dekkingsplan goedkeurt, kan de wethouder de begroting afronden De Vreeze wil met ingang van 1993 de uitgaven van de ge meente met 6,3 miljoen terug schroeven. Als Leiden dat vier jaar volhoudt dan bedraagt het tekort in 1996 nul. Tot die tijd resteren er tekorten van achter eenvolgens 1,8 mijloen gulden (1993), 1,9 miljoen (1994) en vijf ton (1995). Die tekorten wil de wethouder financiën wegwer ken met 'incidentele bezuini gingsmaatregelen'. De forse structule bezuinigin gen die hij wil invoeren, doen pijn. De Vreeze is de laatste die dat zal bestrijden. „We komen in de buurt van de zogenaamde kerntaken, bij zaken die de bur ger echt zal merken. Maar ik wil die keuzes niet uit de weg gaan. We moeten onszelf niet voor de gek houden. Anders komen we onszelf over een paar jaar nog veel harder tegen." Een paar dingen staan vast. Zo wil De Vreeze cultuur, sport en kinderopvang buiten schot laten. Verder hoeft niemand bij hem aan te komen met voor stellen tot een meer dan trend matige verhoging van de onroe rend-goedbelasting. Toch stijgt het lozingsrecht met zo'n 15 procent. Volgens De Vreeze is dat het gevolg van de rijksbezui nigingen op de budgetten voor stadsvernieuwing. Leiden kon tot dusverre rekenen op een jaarlijkse bijdrage van 14 mil joen gulden. Daarmee is inmid dels zo'n tweederde deel van de nolering opgeknapt. De wet houder maakt zich grote zorgen over het resterende deel want daarvoor komt geen geld vrij. Onlangs zag hij een film over het riool in Leiden Zuid-West, die was gemaakt met behulp van een camera op een karretje. De buizen bleken vol met bar sten te zitten. Het grondwater sijpelt het riool in en slurpt gro te hoeveelheden zand mee. Enorme verzakkingen zijn het gevolg. „Ook hiervoor geldt dat we onszelf nu voor de gek kun nen houden. We hopen het zaakje daar in Zuid-West op en Klaar is Kees. De echte klap komt dan over een paar jaar maar is wie dubbel zo hard. Kortom, we moeten die buizen daar vervangen. Dat kost mil joenen guldens." Heroverwegingsoperatie 1993 Programma Wel zijn en Zorg 1993 Onlangs heeft het college van Burge meester en Wethouders de ontwerp-nota 'Heroverwegingsoperatie 1993' en net ontwerp-programma Welzijn en Zorg 1993 vastgesteld. In de ontwerp-nota zijn bezuinigingssuggesties en mogelijke maatregelen ter verhoging van een aantal specifieke inkomsten opgenomen, en in het ontwerp-programma de subsidiëring van welzijnsorganisaties. Tot en met 2 oktober a.s. heeft ïodereen gelegenheid schriftelijk reacties op de ontwerp-nota's in te dienen hij het col lege van Burgemeester en Wethouders, postbus 9100, 2300 PC Leiden. De ontwerp-nota en het ontwerp programma liggen ter inzage bi) de informatiebalies van het stadhuis en Stadsbouwhuis en zijn daar te koop d 2,50 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13