Leidsch Dagblad Premier Panic niet bereid af te treden Prins Charles moet maar geen koning worden Gezin uit Leiderdorp maakt misbruik van creditcard buurman Verkeerschaos op A9 door vat met chemische vloeistof 'Boren voor kust geen probleem' KLM kan meer vliegen dankzij schoonmakers WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39945 LOSSE NUMMERS 1,50" LEIDERDORP/HAARLEM» De schuldenlast stapelde zich op voor een Leiderdorpse fa milie, toen als een geschenk uit de hemel de verkeerd be zorgde creditcard van de buurman op de mat viel. Die verleiding bleek te groot Een maand lang gebruikte het ge zin het betaalmiddel voor het verblijf in hotels en de aan schaf van allerlei goederen, in totaal voor 19.000 gulden. In Haarlem ging het uitein delijk mis. Winkelpersoneel dat de zaak niet vertrouwde, waarschuwde de politie. Voor de deur van het bedrijf werden de 44-jarige man en zijn 33-jarige echtgenote aangehouden. Hun twee dochters van 15 en 20 jaar werden later in ran Haar lems hotel opgepakt De Leiderdorpers dreven in Rijswijk een slecht lopende zaak in woninginrichting. In een poging zien de schuldei sers van het lijf te houden, werd een aantal maanden de huishuur niet betaald. De PTT kwam met de creditcard van de buurman op de prop pen, net twee dagen voordat het gezin uit de woning zou worden gezet In afwachting van vervangende woonruim te besloten de Leiderdorpers in de tussentijd in hotels te overnachten. De creditcard-organisatie draait in eerste instantie op voor het bedrag van 19.000 gulden dat het gezin heeft uitgegeven. Bij misbruik van de kaart door verduistering, is de schade verzekerd. Met het gezin wordt vervolgens een betalingsregeling getrof fen. Een woordvoerster van Eurocard kan niet vertellen of deze vorm van fraude veel voorkomt De toezending van de creditcard noemt zij verder een zaak van de aan gesloten banken, die hun naam aan de kaart verbin den. Gek 2 Brazilianen twijfelen aan geestelijke ge zondheid Collorde Mello: 'We hebben een geschifte als president'. Bush en Andrew 3 Na het 'bezoek' van de orkaan Andrew is pre sident Bush weer in Florida geweest om zijn eigen car rière te redden. Kroonkurken yj p" Dolenthousiast is de I J NZH over de kroon kurken met bierreclame, die op wieldoppen van bussen zitten. Klassiekers A -t Montgomery Clift, I een vreemde eend in de 'filmbijt', is deze maand te zien in zeventien klassiekers. Aanhangers Milosevic dienen motie van wantrouwen in Milan Panic, de premier van rest-Joegoslavië, peinst er niet over om af te treden. In een vraaggesprek met de Servische televisie haalde hij gisteren fel uit naar de Ser vische president Slobodan Milosevic, wiens volgelingen in het parlement een motie van wantrouwen tegen Panic hebben ingediend. leiding die nadrukkelijk naar vrede streeft. Het behoud van Panic is de enige manier om de democratie te redden en een tragedie te voorkomen, aldus de oppositie. Het federale parlement stemt morgen over de motie van wan trouwen. Milosevic' socialisten BELGRADO GPD-AP De oppositie in Servië heeft de bevolking van Belgrado opge roepen om massaal te demon streren tegen de plannen om Panic aan de kant te zetten. Pa nic wordt beschouwd als de enige man binnen de Servische (de vroegere communisten) en hun geestverwanten van de Ser vische Radicale Partij hebben een meerderheid in het 178 ze tels tellende parlement. De federale president, Dobri- ca Cosic, heeft aangekondigd Panié te zullen steunen. Ook politici uit Montenegro, dat sa men met Servië het restant van Joegoslavië vormt, hebben te kennen gegeven voor Panié te zullen stemmen. Dat zou kun nen leiden tot een verwijdering tussen beide republieken. „Joegoslavische burgers kun nen uit twee dingen kiezen", zei Groep pleegde tientallen misdrijven LEIDERDORP WILFRED SIMONS De rijkspolitie Leiderdorp heeft zeven mannen opgepakt, die in Leiderdorp, Leiden en in andere regio-gemeenten zeker 39 mis drijven hebben gepleegd. De zeven, in leeftijd variërend van 16 tot 30 jaar, komen uit Leiden en Leiderdorp. Ze worden on der meer verdacht van een po ging tot verkrachting (in 1990 in de Leidse Merenwijk), van in braken in auto's, kelderboxen, winkels en bedrijven en van he ling. Bij een verdachte thuis trof de politie de complete geluids installatie aan van de popgroep Livin' Blues, die begin augustus in Leiden werd gestolen. De in stallatie, die 20.000 gulden waard is, bleek moeilijk te ver kopen. De politie kwam de manneh op het spoor na een tip. Ze heb ben inmiddels alles opgebiecht. Opmerkelijk is dat slechts van 22 van de 39 misdrijven aangifte is gedaan. Voor in totaal 45.000 gulden werd schade aangericht. De verdachten gooiden winkel ruiten in en vernielden auto's. Pagina Leiden: Livin' Blues ge red. Schoolsponsoring is geen probleem DEN HAAG «JAN KUYS De weg naar sponsoring van scholen ligt helemaal open. Wettelijk noch anderszins zijn er belemmeringen voor finan ciële bijdragen van sponsors aan scholen. Dit blijkt uit ant woorden van staatssecretaris Wallage van onderwijs op vra gen van de PvdA-kamerleden De Cloe en Netelenbos. De PvdA'ers vroegen de me ning van Wallage over de voor genomen sponsoring door Mc Donalds van de openbare Voor wegschool in Heemstede. AMSTELVEEN GPtT Een vrachtwagen met een lek kend vat chemische vloeistof heeft gistermiddag en -avond voor lange files gezorgd op en rond de A9 bij Amstelveen. De politie sloot de snelweg tussen Amstelveen en de afslag naar Utrecht in beide richtingen af. Pas om tien uur gisteravond werd de weg weer vrijgegeven. Een en ander zorgde voor in to taal dertig kilometer file. Aanvankelijk werd aangeno men dat de lekkende stof 'zeer brandbaar, explosief en bedwel mend' was. Dat was dan ook de reden dat aanvankelijk geen en kel risico werd genomen. Uit voorzorg kregen omwonenden het advies hun ramen en deu ren gesloten te houden. Een po- litiehelikopter riep waterspor ters in de buurt op naar huis te De vloeistof bleek na onder zoek difenylmethaan-4,4-diiso- cyanaat te zijn. Dat is weliswaar minder gevaarlijk dan aanvan kelijk werd gevreesd, maar toch werden drie brandweerman nen, de chauffeur van de vrachtwagen en zijn bijrijder aan het begin van de avond ter controle naar het VU-zieken- huis in Amsterdam overge bracht. Een van de brandweer lieden had de giftige vloeistof op zijn hand gekregen. Tijdens de rit richting Utrecht ontdekten de vrachtwagen chauffeur en zijn bijrijder dat in een van de vaten een lek was ontstaan. Dê mannen namen aan, dat het vat tijdens een remmanoeuvre was omgeval len. De wagen werd daarop bij de afslag Amstelveen/Ouder kerk aan de Amstel aan de kant gezet. De chauffeur van de vracht wagen, een man uit Rijssen, wist overigens niet dat hij vaten met gevaarlijke chemische De brandweer droeg tijdens de operatie speciale pakken. Er werd een mobiele nooddouche op de rijksweg geïnstallerd om de pakken af te spoelen. Men wilde geen enkel risico nemen met de op dat moment nog on bekende chemische vloeistof. foto united photos de boer olaf kraak vloeistof vervoerde. „Het vat dat was omgevallen, heb ik gewoon g dat het lekte, dacht ik: ik bel ervan uit dat de ANWB met r de ANWB en dan is het zo „een emmertje water" de vloei- r rechtop getrokken. Toen ik gebeurd". De Rijssenaar ging stof zou wegspoelen. Motorverhuur Bel voor info: 071 - 351818 MMultiRent VoiMinKUiidH Groenendijk 4 Q ^et ziin en'<e' 'n I -/ het gips zag Alfons Groenendijk gisteren op tv hoe Ajax zonder hem met 3-1 van Real Madrid won. Nog geen abonnee? n r071 - 161400 DEL! 07! 161353 Brand tennishal van Holiday Inn Panic. „Het één is vrede, het an dere tragiek". In het gesprek zei Panic verder dat niet het bui tenland de voormalige Joegosla vische federatie uiteen heeft doen vallen. Hij waarschuwde de bevolking dat het Westen uiteindelijk met harde hand zal ingrijpen als Milosevic op deze wijze doorgaat met zijn pogin gen een Groot-Servië te vesti gen. De politieke crisis brengt de afspraken in gevaar, die vori ge week zijn gemaakt tijdens de vredesconferentie in Londen. Zie ook pagina 2: Milosevic staat sterk in machtsstrijd De tennishal bij motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Leiden heeft vannacht flinke schade opgelopen bij een brand. Het vuur ontstond even na drie uur in een hooiopslag bij de hal. De stalen gevei van het tenniscomplex werd vervol gens zo heet dat binnen de vangnetten smolten. Ook de stalen gevelplaten zelf werden flink beschadigd. Een woord voerder van Holiday Inn raam de de schade vanochtend op 100.000 gulden. De brandweer is 2,5 uur bezig geweest met blussen. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Hooibroei acht de brandweer onwaarschijnlijk gezien de overvloedige regenval DEN HAAG RICHARD MOOYMAN De vergunning voor proefborin gen van Mobil in het gebied tussen Wijk aan Zee en Vo gelenzang en in de gemeente Haarlemmermeer brengen de drinkwatervoorziening niet in gevaar. Dat heeft minister An driessen van economische za ken geantwoord op kamervra gen van WD'er Van Hoof. Wat de minister betreft kan het proefboren voor de kust ge woon doorgaan. Andriessen stelt dat hij het ad vies van de provincie Noord- Holland 'nagenoeg geheel' heeft overgenomen om het duinge bied te vrijwaren van boringen. De drie Noordhollandse water leidingbedrijven hebben offi cieel bezwaar gemaakt tegen de ontwerp-boorvergunning. Volgens Andriessen is alleen het stedelijk gebied en een bij Zandvoort gelegen camping niet bestempeld tot 'van borin gen te vrijwaren gebied', omdat daar een bestemmingsplan procedure moet worden doorlo pen voordat met boren kan worden begonnen. Over het boren op zee schrijft Andriessen dat een strook van 500 meter langs de kust gevrij waard blijft van boringen. Daar buiten zijn alleen proefboringen mogelijk nadat Mobil daarvoor apart toestemming heeft ge vraagd. Mobil is van plan vTak voor de Zandvoortse boulevard proefboringen te gaan doen, maar sluit niet uit dat er ook el ders in de regio naar aardgas wordt gezocht. In Zandvoort heeft ongerust heid over de boorplannen ge leid tot de oprichting van een actiegroep. De gemeente Zand voort tekent morgen officieel bezwaar aan. Gevaar voor onge lukken, mogelijke milieuveront reiniging en horizonvervuiling zijn de belangrijkste bezwaren van de badplaats. Verdere be zwaarmakers zijn de provincie Noord-Holland en de gemeen ten Bloemendaal, Velsen en Be verwijk. i, aldus een KLM-woord- voerder, alleen de schoonmaak procedures zijn aangepast. Bij een Boeing 747 leidt dat tot een besparing van 30 minuten. Dit vliegtuigtype is nu in anderhalf uur schoon. Door bovendien de vertrek en aankomsttijden op Schiphol meer over de dag te spreiden, kunnen de toestellen beter wor den benut. Met hetzelfde aantal vliegtuigen voert de KLM straks wereldwijd 31 procent meer vluchten uit. Het aantal be schikbare stoelen stijgt met 1,3 miljoen naar 6,7 miljoen. Van de 220 extra vluchten voeren de 87 vliegtuigen van de •KLM (inclusief dochtermaat schappij KLM-Cityhopper) er vanaf oktober 160 uit binnen Europa. De KLM vliegt de komende win ter op zeven nieuwe bestem mingen en verhoogt het aantal vluchten met 220 per week. De uitbreiding van het aanbod ge beurt zonder dat er nieuwe toe stellen worden ingezet. Door al lerlei maatregelen beperkt de KLM de tijd dat de vliegtuigen 'aan de grond staan'. De uit breiding gaat in op 25 oktober, als de winterdienstregeling be gint. De besparing op de zoge noemde omdraaitijd de tijd dat vliegtuigen worden beladen en schoongemaakt is spekta- culair. In elf minuten wordt bij voorbeeld een toestel dat in Eu ropa vliegt schoongemaakt. Het gebeurt met hetzelfde aantal LONDEN CEES V CORRESPONDENT De koninklijke familie was onder gewo ne Britten altijd geliefd. De blauwbloedi- gen waren misschien wat duur in onder houd, maar ze boden immer hoogwaar dig amusement. Als de vorstin jarig was, reed zij in haar koets over de Mali en nooit was ze te beroerd om een parle ment of kankercentrum te openen. Maar in die populariteit is nu behoorlijk de klad gekomen. Een opiniepeiling onder lezers van het dagblad The Sun wees deze week uit dat een meerderheid (63 procent) het ko ningshuis nu ziet als een te duur, slecht geadviseerd, zich misdragend instituut. Volgens 90 procent van de ondervraag den moet het worden opgedoekt of an ders tot belastingbetaling worden ge dwongen. Eén lezeres meende zelfs dat Fergie (de echtgenote van prins Andrew) moet worden onthoofd. Rechtsgeleerde Michael Nash denkt dat het Britse koninghuis de volgende eeuw wel haalt, maar niet zonder kleer scheuren. De crisis is zó ernstig, aldus de Londense hoogleraar, dat kroonprins Charles wellicht zijn beurt voorbij zal moeten laten gaan. „Het lijkt de enige uitweg. Charles zou dan van lady Di kunnen scheiden zonder de positie van de monarch als hoofd van de Church of England te schaden. En het zou prins William (Charles' zoon) in staat stellen koning te worden op ongeveer 30-jarige leeftijd." Charles dus geen koning, maar waar om eigenlijk niet? Hendrik VIII versleet als koning vijf vrouwen van wie hij er ook nog een stuk of wat liet onthoofden. George III was gewoon gek en George IV lag zo overhoop met zijn vrouw dat die niet eens bij zijn kroning aanwezig was. Nu zijn er sinds die tijd een paar din gen veranderd. Zo hebben koningen niet meer de absolute macht, maar bestaan ze bij de gratie van het gewone volk. Bo vendien leest dat volk dezer dagen merk waardige kranten. In het verleden konden Britse koning stelgen op bordeelsluipers door de nacht gaan zonder gelijk tegen een fotograaf van een van de roddelbladen aan te lo pen. Ook aan het begin van deze eeuw had Groot-Brittannië een rioolpers, maar die placht het establishment ongemoeid te laten. De reden daarvoor was dat de boulevardkranten eigendom waren van lieden die zichzelf tot dat establishment rekenden. Daarin kwam echter verandering toen in het vorige decennium een Australi sche magnaat op het Britse mediatoneel verscheen. Rupert Murdoch had geen boodschap aan de oude gedragscode, en zette zijn rioolverslaggevers op het ko ningshuis. En toen The Sun en News of the World het baanbrekende werk had den gedaan, volgden de andere kranten vanzelf. Het gewin van de boulevardpers is het verlies van het koningshuis (en alle an dere slachtoffers van de sleutelgatprak tijken). Zijn imago ligt te grabbel en uit het volk klinkt de roep om de republiek. Maar moet de monarchie worden afge schaft omdat Charles en Di huwelijks problemen hebben? De Fransen hadden in 1789 betere ar gumenten. HET WOORD IS AAN Ernst Rhein Er zijn mensen die avond na avond voor de beeldbuis zitten om te kunnen verklaren v ze ertegen zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten. Programma' Regio11,12,13.15 RTV Show - Sport VANDAAG OOK SMAAK PWNA7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele bui en. Minimumtemperatuur rond 12, middagtemperatuur rond 17 graden. Matige, aan de kust krachtige westelijke wind, kracht 4 tot 6. Man eiste geld nabestaanden HAZE RSWOUDE-DOBP AAP RIETVELD Een 36-jarige Zoeterwoudenaar is door de politie van Hazers- woude aangehouden, omdat hij probeerde tal van mensen van wie onlangs een familielid was overleden op te lichten. De poli tie kreeg telefoontjes uit het he le land, van mensen die waren aangeschreven. Voor zover be kend heeft niemand betaald. De man schreef de nabe staanden dat de overledene nog een schuld had. Die moest bin nen 14 dagen worden voldaan, anders zou een deurwaarder worden ingeschakeld. De Zoe terwoudenaar verklaarde dat hij zo aandacht wilde krijgen voor zijn psychische problemen. Hij haalde zijn gegevens uit overlij densadvertenties. De bedragen die hij vroeg varieerden van 500 tot 900 gulden. HOELANG KUNTU NOG ZONDER»! Je. ik neem hi introductie- abonnement au ontvang da krant I de eerste twee wefcen gratia. Mijn abonnement betaal ik daarna I nKrmannrfimftnU,...*»».. Telefoon (i v.m. controle bezorging) ii Nummer bank/girorekening Deze bon in een envelop, zonde postzegel, sturen naar: Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1