Plankton kan voor vis dodelijk zijn Wetenschap 'Patiënt heeft een taak bij voorkomen fouten' Vondsten uit de oude tijd Eskimo's spelen haasje over op filmfestival 'Resten van Behouden Huys snel bewaren' DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 REDACTIE: 8RAM VAN LEEUWEN HENK VAN DER POST In Groningen 15 longtransplantaties Groningen Het Academisch Ziekenhuis Groningen krijgt van de Ziekenfondsraad bijna 5 miljoen gulden voor het uitvoeren van maximaal 15 longtransplantaties tot 31 december. Het zieken huis kreeg al eerder geld voor 10 transplantaties in het kader van ontwikkelingsgeneeskunde tot 31 maart 1992. De stand van za ken in dat programma in mei was dat er 100 patiënten voor een longtransplantatie zijn aangemeld, van wie er 25 geaccepteerd zijn en op de wachtlijst staan. Er zijn al 6 enkelzijdige en 5 dub belzijdige transplantaties uitgevoerd. Uitstrijkje minder vaak nodig utrecht» Het maken van uitstrijkjes op baarmoederhalskanker zonder veel nadelen eenmaal per 5 jaar gebeuren in plaats van eenmaal per 3 jaar. Dat zeggen drie Nederlandse onderzoekers in het gezaghebbende medische blad British Medical Journal. Het verschil in overlevingskansen blijkt niet groot. Bij een con trole per 5 jaar wordt 90 procent van de sterfte voorkomen, zo stellen Van Oortmarssen, Habbema en Van Ballegooijen, ver bonden aan de Erasmus Universiteit. In ons land komen jaarlijks 1.200 nieuwe gevallen van baarmoederhalskanker vóór. Elk jaar overlijden rond de 300 vrouwen aan de ziekte. Gehoorapparaat nu bijna zonder ruis enschede Mensen met een klein gehoorapparaat moesten zich tot op heden maar zien te redden met 'telefoonkwaliteit'. Daar komt wellicht snel verandering in. Tijdens zijn promotieonder zoek aan de Universiteit Twente heeft ir. A. G. H. van der Donk uit Nijmegen beslissende stappen gezet naar een nieuwe micro foon. Deze produceert aanzienlijk minder ruis en is veel kleiner. Van der Donk integreerde de microfoon met voorversterker in één chip. De Universiteit Twente werkt verder aan een hifi ge hoorapparaat. Zonnezeilen om aarde bij te lichten kauningrap» In december zullen de Russen vanuit hun ruimte station Mir een zonnezeil van heel dun kunstvezel (kevlar van slechts 5 micron) met een aluminiumlaagje en met een door snede van 20 meter ontvouwen op een hoogte van 350 kilometer om licht van de zon naar donkere delen van de aarde te kaatsen. De bedoeling is om uiteindelijk 100 van deze zeilen te ontvou wen op een hoogte tussen de 1.500 en 5.530 kilometer boven de aarde om de zon „naar gelieven" ter beschikking te hebben om steden in het donkere noorden te verlichten of het licht op plaat sen van rampen te kunnen richten, zodat reddingswerk 24 uur per etmaal kan doorgaan. Herfst begint dit jaar dag eerder utrecht» De herfst begint dit jaar op dinsdag 22 september pre cies om 20.43 uur, zo is bij de sterrenwacht „De Koepel" in Utrecht berekend. Een dageerder dan vorig jaar. De weerkundi ge herfst begint al op dinsdag 1 september, maar astronomen wachten nog een paar weken, want dan pas zijn de nacht en dag op aarde even lang. Sterrenkundigen gaan uit van de zonne stand. Op de 22 september trekt het middelpunt van de zon over de hemelequator. Dit is een denkbeeldige lijn aan de hemel die precies boven de aardse evenaar ligt. Soms kan dat zelfs al op 21 september zijn. In 2092 is dat voor het eerst sinds de invoering van de Gregoriaanse kalender in 1582 het geval. Vier op de honderd: tenniselleboog utrecht» Vier procent van de Nederlandse bevolking tussen 20 en 80 jaar heeft last van een tenniselleboog. Bij vrouwen tussen 40 en 50 jaar heeft zelfs 10 procent dergelijke klachten. Dat blijkt uit het proefschrift van orthopedisch chirurg J. Verhaar die daar op 4 september promoveert aan de universiteit Limburg. De pa tiënt heeft pijn aan de buitenzijde van de elleboog. Die pijn neemt toe bij gebruik van de spieren van de onderarm en hand. Behandeling met injecties met medicijnen blijkt effectiever dan fysiotherapie. Als de medicijnen niet helpen is een operatie on der plaatselijke verdoving meestal voldoende. Master of Science in Enschede enschede Vanaf januari 1993 is het mogelijk om aan de Hoge school Enschede de internationaal erkende graad van Master of Science (MSc) te halen, een titel die vergelijkbaar is met de Ne derlandse academische graad van ingenieur. De graad wordt verleend aan studenten die met succes de deeltijd-opleiding to tale kwaliteitszorg afronden. De opleiding is opgezet in samen werking met de Hogeschool Zeeland en de University of Hum- berside. De cursus duurt 18 maanden. Voor deze opleiding kun nen afgestudeerde hbo-ingenieurs uit een technische richting zich inschrijven. Diarree op reis goed te voorkomen utrecht» Reizigersdiarree is goed te voorkomen met het nieuwe antibioticum ciprofloxacine. Gebruik is echter alleen aan te ra den aan mensen bij wie een onschuldige darminfectie ernstige gevolgen kan hebben omdat de ziekteverwekkende bacterieën snel resistent raken tegen het middel. Dat zegt de Utrechtse K. Rademaker die daarop 8 september promoveert in Utrecht. De huidige antibiotica werken niet goed meer omdat de diarreebac- teriën er vaak resistent tegen zijn. Rademaker gaf 25 reizigers in Tunesië het nieuwe antibioticum. Maar eentje kreeg diarree. Van de 28 personen die een neptablet slikten, kregen er 18 diarree. utrecht «anp Ook de patiënt heeft een taak bij het voorkomen van medi sche schade. Een patiënt die bij zijn behandeling goed oplet en wijst op verschillen met eerdere medische adviezen, kan fouten voorkomen, zeker gezien het grote aantal hulpverleners dat vaak bij een behandeling is be trokken. Dat zegt prof. dr. H. Leenen, emeritus hoogleraar sociale achtergronden gezondheid (szorg) in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. Vol gens Leenen worden hulpverle ners bij fouten en ongevallen „te gemakkelijk in de beklaag denbank gezet". De opleidingen spelen vol gens Leenen een belangrijke rol bij het voorkomen van fouten. Studenten moet worden geleerd na te denken en zorgvuldig te zijn en routinematig handelen moet snel worden afgeleerd. De opleiding moet ook aandacht besteden aan het goed informe ren van de patiënt. In Nederland is het aantal ge- Biologen van instituten in de Amerikaanse staat North Carolina hebben de oorzaak ontdekt van massale vis sterfte voor de oostkust van de VS. In een aantal gevallen was tijdens de vissterfte gelijktijdig sprake van zo geheten 'algenbloei' waardoor het water een soms felro de kleur had. leiden ben apeldoorn Al jaren is er een vermoeden dat er een zekere relatie bestaat tus sen de algen en de vissterfte, maar het hoe en waarom van dat dodelijke proces was ondui delijk. De onderzoekers kwa men er met watermonsters uit de mondingen van de rivieren Pamlico en Neuse en via labo ratoriumproeven achter dat een microcopisch klein, eencellig organisme de hoofdrol speelt. Zij vermoeden zelfs dat het minuscule 'plantje', de 'dinofla- gellaat', een onderdeeltje van de rijkelijk vertakte 'hoofdboom' fytoplankton (de diertjes onder het plankton staan bekend on der de verzamelnaam zoöplankton; beide hoofdgroe pen worden tot de algen gere kend), ook verantwoordelijk kan zijn voor grote vissterfte. Tot scholen walvissen en zeehon den toe. Zelfs kunnen mensen het slachtofeer worden. Spookachtig Een groot deel van het uitzon derlijk snel verlopende, dodelij ke proces waarvan de dinofla- ceren daar een uitzonderlijk sterk gif dat vrijwel onmiddellijk het zenuwstelsel van de vissen aantast. Met behulp van een uitstulpsel zetten de dinoflagel- laten zich vast op de verlamde vissen om voedingsstoffen tot zich te nemen. Aard en chemische samen stelling van hert zenuwgif zijn nog onbekend maar vermoede lijk is het een verbinding van of met het zeer giftige blauwzuur waarvan het cyanide-ion in staat is ijzer van haemoglobine te binden. Hierdoor wordt de opname van zuurstof door het bloed geblokkeerd. De soms felle kleuren waar mee overmatige algengroei ge paard gaat bestaan op deze pla neet waarschijnlijk ai meer dan 3 miljard jaar en moeten vol gens vele onderzoekers de voedselketens in zee al min stens even lang in stand hebben gehouden. Afbraak voedselketen Het is echter al vele tientallen jaren bekend dat de 'algenbloei' waarbij een felrode kleur ont staat daarop een uitzondering gellaten zich bedienen is nog maakt. Door de aanwezigheid niet doorgrond. De gehele cy clus neemt slechts enkele uren in beslag; dat is zó snel dat de biologen spreken van een 'spookachtig verschijnsel' dat in deze vorm totaal onbekend was. Het onderzoek in de riviermon dingen leerde dat de algensoort in de vorm van sporen in groten getale in beddingen en zeebo dems van kustgebieden voor komt. Daar 'slaapt' het als het gifproducerende organis men vindt daar geen bijdrage aan de voedselketen plaats, eer der een afbraak. De biologen van de instituten in North Caro lina menen dat het aantal van dergelijke massale sterften ge durende de laatste jaren we reldwijd toeneemt en dat het niet beperkt blijft tot scholen Plotseling, bij de nadering van een school vissen, vindt een massaal ontwaken van de al genkolonie plaats en met mil joenen tegelijk zweve opzwellend, omhoog Schaaldieren (mosselen, oes ters) kunnen soms betrekkelijk ongevoelig zijn voor het zenuw gif van dinoflagellaten maar worden de schaaldieren tijdens de 'bloei' van deze algensoort sterk gevangen en vervolgens gegeten produ- dan kunnen de gevolgen dode lijk zijn. Onlangs stierven in Gu atemala 26 mensen en werden er meer dan 200 ernstig ziek na het eten van mosselen die zich op hun beurt te goed hadden gedaan aan micro-organismen als dinoflagellaten... Men vermoedt dat de chemi sche samenstelling van het gif erg ingewikkeld is en als eigen schap onder meer het vermo gen heeft om bepaalde 'gasthe ren' niet te doden maar pas do delijk te worden wanneer die gastheren op hun beurt gegeten worden. Zelfs wordt het gif door dinof lagellaten soms tegen de eigen soort ingezet maar het dient dan niet om te verlammen maar om celwanden poreus te maken om voedingsstoffen ge makkelijker aan de cellen te kunnen onttrekken. De biologen hebben naast hun ontdekking ook de nodige zorg wereldkundig gemaakt. Het is namelijk onduidelijk of de genoemde, dodelijke eigen schappen waartoe de micro-al- gen in staat blijken te zijn een nieuw of een al (veel) langer be staand verschijnsel vertegen woordigen. Er is weinig tot niets bekend over soortgelijke gedragingen van algen elders op de wereld en ook niet hoe vaak en hoe in tens het elders voorkomt. Het zou dus best eens een wereld wijd voorkomend fenomeen kunnen zijn dat, indien het echt nieuw is, grote zorgen moet ba ren. De oorzaak van dit tot op heden onopgemerkte gedrag zou dan misschien gezocht moeten worden in het sterk ver slechterde zeemilieu. Het toch al aan het wankelen gebrachte, ecologische evenwicht in zeeën en oceanen zou op den duur de genadeslag krijgen juist door die organismen die aan de basis staan van de voedselketen. Of het is een natuurlijk proces betreft dat ontdekt werd bij de gratie van de moderne, gevoeli ge waamemingstechnieken waarover de maritieme onder zoeker beschikt. Oktober 1993 wordt er een internationale conferentie over dit onderwerp gehouden. Amsterdam Deze fruitschaal van Nederlandse ma kelij uit de jaren 1640-1650 werd opgegraven een voormalige terp nabij het rivertje de Diem on der de rook van Amsterdam. Bij het onderzoek werd ontdekt dat de kolonisatie in dit gebied rond 1100 moet hebben plaatsgehad en de basis vormde voor het latere Amsterdam. Dus nog voor 1173 toen een stormvloed het land teisterde. Bij de opgravingen kwam ook een pelgrimsteken met de afbeelding van Thomas Becket naar boven. Deze Engelse staatsman en aartsbisschop van Can terbury werd in het jaar 1170 in zijn kathedraal ver moord door hovelingen. Drie jaar later werd Becket heilig verklaard. De archeologen zeggen, tot grote woede van de Britten, het oudste insigne van Thomas Becket te hebben gevonden. Engelse archeologen gaan er prat op die zelf in handen te hebben. Maar afgaand op de structuur en afbeelding van het teken be strijdt de Amsterdamse archeoloog Baart dit Bijzondere vondsten waren verder zeshoekige te gels in wit, licht- en donkerblauw. Ze zijn geïnspi reerd op de Italiaanse mode in de 17de eeuw. Op de achterzijde staan merken met de tekst 'Octroy* en het initiaal E.H. De tegels moeten nog nader worden onderzocht maar mogelijk leidt het spoor naar Leiden. Dergelijke tegels zijn nog niet eerder aangetroffen in' Nederland. foto anp HET OMHULSEL van de in 1986 verongelukte kerncentrale in Tsjemobyl gaat nog hooguit zes jaar mee. Dat zegt Georgy Reyktman, hoofdingenieur van de kerncentrale, in het vakblad Nucleonics Week. Tot nu toe hielden de verantwoordelijke autoriteiten er aan vast dat de 'sarcofaag' een levensduur van 30 jaar zou hebben. slaagde juridische acties tegen medische fouten tot nu toe ge ring en de laatste jaren ook nau welijks gegroeid. Het aantal civiele acties zou nog wel eens kunnen stijgen, volgens Leenen. Zo leiden tot nu toe niet alle schadegevallen tot een juridische actie en kent het aansprakelijksheidsrecht in middels een ruimere mogelijk heid om immateriële schade te vergoeden. Verder neemt de kans op schade door medisch handelen toe naarmate de gezondheids zorg zich steeds verder ontwik kelt. En omdat de organisatie vormen in de gezondheidszorg steeds ingewikkelder worden, kunnen er communicatiepro blemen ontstaan. Ook de aan dacht van de publieksmedia voor nieuwe medische technie ken is een factor, omdat daar mee overdreven verwachtingen worden gewekt. Ten slotte vindt Leenen openheid van groot be lang. Als er fouten zijn gemaakt moet die openheid er zowel binnen de instelling zijn als naar bulten. Tekening afkomstig uit uit het boek dat Gerrit de Veer schreef over de overwintering op Nova Zembla. De expeditieleden zijn bezig een sloep te maken terwijl op de achtergrond het Behouden Huys is afgebeeld. Dr. Haquebord na bezoek aan Nova Zembla: schiphol nico hylkema Wetenschap heeft soms nog iets van een spannend jongensboek. Dat was voor de Groningse hoogleraar dr. Lou wrens Ha quebord de afgelopen weken zeker het geval. Dank zij het uit eenvallen van de Sovjetunie kwam er begin augustus onver wacht de uitnodiging een be zoek te brengen aan het noor delijke eiland Nova Zembla. De hoogleraar zou daar een onderzoek kunnen instellen naar de overblijfselen van het 'Behouden Huys' waar in 1569- '70 Willem Barentsz en Jacob van Heemskerck en hun be manning de strenge poolwinter moesten overleven. Nova Zem bla was tijdens het communis tisch bewind verboden gebied voor buitenlanders. De Russen gebruikten het zuidelijk eiland voor kernproeven. Haquebord, leider van het Arctisch Centrum van de Gro ningse universiteit, had al eens contact opgenomen met de Russen, of een bezoek nu niet mogelijk was. Dat bleek nog steeds niet het geval. Tot plotse ling begin juni voorzichtige toe zeggingen kwamen, die in au gustus uitmondden in een fax met de uitnodiging te komen. Hij rustte een expeditie uit en ging op weg met de opdracht te onderzoeken of opgravingen zinvol zijn. „Dat kost je natuur lijk wel veel geld en dan moet je zeker weten dat het zin heeft", aldus de hoogleraar. Na zijn bezoek het eerste van Nederlanders in 395 jaar zegt hij: „hoe eerder hoe beter". Het was even zoeken naar de exacte plaats waar het Behou den Huys heeft gestaan. Er wa ren wel kaarten met ruwe aan tekeningen, maar precies wist niemand het meer. De expeditie slaagde erin de fundamenten van het winterverblijf te vinden. Van het huis zelf rest niet veel meer. Schatzoekers hebben hun sporen nagelaten. Volgens Haquebord wordt de plaats geregeld bezocht Hij ontdekte er zelfs sporen van re cente opgravingen en van rups banden. Dat maakt tien jaar wachten met opgravingen zin loos. Overigens is hij enigszins teleurgesteld over de staat waarin men de brokstulcken van het Behouden Huys had aange troffen. De op het eiland gehouden atoomproeven vormen geen probleem. Die proeven werden 500 kilometer verderop gehou den. Van te hoge radioactiviteit is volgens de expeditieleider geen sprake. Na eventuele op gravingen zou Nederland kun nen overwegen het Behouden Huys na te bouwen, meent Ha quebord. amsterdam susan aasman Het Tropeninstituut in Amster dam vertoont de komende week 100 films die de afgelopen eeuw zijn geschoten van vreemde volkeren. De collectie, samen gesteld door de Universiteit van Marseille, bestaat uit de oudste films die er zijn gemaakt van 'primitieven' en 'inboorlingen'. Dat levert beelden op van dan sende Sioux-indianen uit 1894, Eskimo's die haasje over spelen uit 1901 en surfende Hawaia- nen uit 1906. De etnografische film is zo oud als de cinema zelf. Toen in 1889 Thomas Edison de kineto- scoop uitvond, een apparaat waarmee individueel naar be wegende beelden kon worden gekeken, had hij ook films no dig. Tijdens de jaarlijkse Buffa lo's Wild West Show maakte zijn assistent opnamen van dansende Sioux-indianen. Deze films uit 1894 zijn misschien wel de eerste antropologische opnamen. Betrouwbaar beeld Een jaar later brachten de ge broeders Lumière als eersten de projectie van een film op een groot scherm. Al vrij snel zagen ook etnografen de waarde in van dit nieuwe medium. In 1901 werden opnamen gemaakt van indianen door de Edison- fabriek in overleg met het Bu reau voor Amerikaanse Etno grafie. Dit Bureau wilde een be trouwbaar beeld van de india nen voor toekomstige genera ties studenten. Het zou niet lang duren of de wetenschappers gingen zelf fil men. Hier was de mogelijkheid om nog authentieke primitieve culturen vast te leggen alvorens het verloren zou gaan. Filmen werd een vorm van 'reddings an tropologie'. Een ander voordeel van cine ma was de wijze van observe ren. Wat is maltkelijker dan een dans vast te leggen met film in plaats van met woorden? De an tropologe Margareth Mead, die zelf film en fotografie gebruikte, vond zelfs het noteren met pen en papier ontoereikend en ach terhaald. Maar aan filmen kleefde ook nadelen: het was duur, de appa ratuur was zwaar en in de voch tige tropen was het filmmateri aal moeilijk goed te houden. Bovendien was de nitraat-film die men toen gebruikte zeer brandbaar. Op het festival zijn vier korte fragmenten van in totaal drie- en-halve minuut te zien over Aboriginals in Australië. Dat is alles wat bewaard is gebleven van de honderden meters film geschoten door de Engelse zoöloog Haddon tijdens een ex peditie naar Australië in 1898. De oudste films bestaan voor namelijk uit korte fragmenten van enkele minuten, meestal gefilmd vanaf één vast punt. Zeer fascinerend zijn de beel den van de Masai, een stam uit West-Arika op leeuwejacht met speren (1910), of de opname uit 1908 door de Oostenrijker Pöch van een bosjesman die in een fonograaf spreekt. De eerste echte lange film die een duidelijk verhaal bevatte was 'Nanook of the North' (1922) van de Amerikaanse ont dekker Robert Flaherty. Deze film, ook te zien tijdens het fes tival, werd een enorm kassuc- De werkwijze van Flaherty leek op het veldonderzoek dat inmiddels in de antropologie gebruikelijk was geworden. In de periode 1914-1915 bracht hij twee jaar door bij de eskimo's en schoot daar film. Bij thuis komst maakte hij het materiaal klaar voor vertoningen. De eer ste reacties waren enthousiast. Tijdens het monteren van nieu we stukken film vloog de boel echter in de brand. Flaherty, toch. al ontevreden over het resultaat besloot terug te gaan. Deze keer met voldoen de geldmiddelen. Als leidraad in zijn film nam Flaherty de hoofdpersoon Nanook in zijn dagelijkse strijd om te overleven in het koude noorden. Halve iglo Deze film was geen pure regi stratie: Flaherty besprak vooral alle scènes met Nanook en des noods werden de gebeurtenis sen in scène gezet. Van Nanook kreeg hij alle medewerking. Van zijn pasgebouwde iglo brak de eskimo de helft weer af om zo voor binnenopnamen voldoen de licht te creëren. De familie moest daardoor de tijd door brengen in een halve, koude iglo. Uiteindelijk zou het zover ko men dat de 'primitieven' zelf de camera mochten bedienen. De Amerikanen Adair en Worth trokken in de jaren zestig naar de Navajo-indianen, om ze zelf te laten filmen, benieuwd als ze waren wat zij als onderwerp zouden nemen. Het festival toont van dit project twee films. Een blik op de Ander, Festival van de eerste antropologische films. Tropeninstituut Amster dam: Soeterijntheater 1 t/m 11

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8