Panic in het nauw êrm Engholm stuurt SPD richting grote coalitie Buitenland Bij Lufthansa tot eind '94 achtduizend banen weg Speciale coupe voor president Mobutu Miljoen lammeren omgekomen Opnieuw felle strijd in Kaukasus-republieken 'Sandinisten aan de macht' Oekraïnse regering in ballingschap opgeheven CDU: Rijke Duitsers moeten aandelen kopen DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 5 'Ierse priester vader van mijn dochter' londen Een 38-jarige Ierse priester is door een 27-jarige vrouw ervan beschuldigd de vader van haar drie maanden oude doch ter te zijn. Volgens de vrouw, Monika Kocanek, hadden zij sinds vorig jaar een relatie. „Toen ik hem vertelde dat ik van hem in verwachting was, drong hij op abortus aan. Als ik een abortus had, kon de relatie door blijven gaan. Toen ik weigerde, vloekte hij en schold hij me uit." Na de geboorte zouden andere pries ters Kocanek hebben bezocht en er bij haar op hebben aange drongen het kind af te staan. 'Chinese provincie Liaoning is goelag' peking De provincie Liaoning in het noordoosten van China is een grote goelag van fabrieken en heropvoedingskampen, waar dwangarbeiders voor de export produceren. Dat is gisteren ge meld door de Amerikaanse mensenrechtenorganisatie Asia Watch. De enorme Lingyuan-autofabriek in de de provincie zou niet alleen een sleutelbedrijf voor de Chinese auto-industrie zijn, maar ook een 'succesvol' heropvoedingskamp. Kwart joden weg uit Syrië Damascus Ongeveer een kwart van de 4.000 zielen tellende joodse gemeenschap in Syrië heeft sinds april het land verlaten. Toen versoepelde de regering van president Assad de reisrestric- ties voor joodse ingezetenen van het land. Nog dagelijks dienen joden aanvragen in voor paspoorten en uitreisvisa. 'Briefopener' Stasi gearresteerd karlsruhe De Duitse politie heeft zondag Guenter Kratsch ge arresteerd. De 61-jarige voormalige luitenant-generaal Oostduitse veiligheidsdienst Stasi was verantwoordelijk voor de controle van 'verdachte' brieven uit West-Duitsland. Hij onder schepte voor 30 miljoen aan Westduitse marken, sieraden en andere waardevolle spullen. Het geld verdween in de 'Stasi schatkist'. Vernielingen op joodse begraafplaats herrilsheim Op een joodse begraafplaats in het Oostfranse dorpje Herrilsheim is gisteren de vernieling ontdekt van bijna 200 graven; 196 grafzerken waren omver geworpen, 50 van die stenen gebroken. Er werden geen antisemitische leuzen aange troffen. Grensincident Kuwayt en Irak kuwayt-stad Een Kuwaytse politieman is zondag om het leven gekomen tijdens een schietpartij met Irakezen aan de Kuwayts- Iraakse grens. Een Zweedse waarnemer van de Verenigde Naties en een andere politieman raakten licht gewond. Het incident ontstond nadat een Kuwaytse politiepatrouille een Iraakse vrachtwagen ontdekte die de niet gemarkeerde grens probeerde over te steken. Kuwayt zegt dat regelmatig Irakezen de grens oversteken, meestal om wapens of sterke drank te smoÜcelen. Gadaffï wil met VS praten tripoli Muammar Gadaffï wil directe onderhandelingen met de Verenigde Staten om een eind te maken aan de Lockerbie- crisis. Dat zei de Libische leider gisteren in een toespraak voor de radio. Sinds 15 april is er een VN-lucht- en wapenembargo tegen Libië van kracht. Het embargo werd ingesteld na de wei gering van Tripoli twee Libiërs uit te leveren. De twee worden er van verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag op een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am in Bonden akkoord met saneringsplan De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa gaat ingrij pende maatregelen nemen om uit de rode cijfers te komen. In de periode tot eind 1994 zullen er 8.000 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Dit moet samen met andere besparingen leiden tot een verbetering van het resul taat in de jaren 1993-95 met on geveer 1,2 miljard mark. Het sa neringsprogramma is gisteren goedgekeurd door de raad van commissarissen. Eerder was al bekend gewor den dat er dit jaar 2.000 banen vervallen. In 1993 en 1994 ver dwijnen er nog eens 6.000. De klappen vallen vooral in de ad- VN verdubbelen voedselhulp aan Somalia ROME GPD-DPA-Rtr-AFP Het Wereldvoedsel Programma (WFP), de VN-organisatie die zich bezighoudt met noodvoed- selhulp, gaat zijn hulp aan So malia verdubbelen. De komen de drie maanden zal de WFP 72.000 ton extra voedsel naar het door oorlog en hongers nood geteisterde gebied sturen. Dat maakte WFP-directrice Ca therine Bertini gisteren in Rome bekend. De Amerikaanse Bertini, die sinds april aan het roer staat van het WFP, zei erg verheugd te zijn een nieuwe hulpactie te kunnen presenteren. Het WFP leverde de afgelopen vier maan den al 68.000 ton voedsel aan Somalia. Ook de Europese Gemeen schap komt met een nieuw hulppakket ter waarde van 16,8 miljoen gulden. Daarmee moe ten de huidige hulpacties wor den voortgezet en nieuwe luchtbruggen naar Somalia worden opgezet. De totale waarde van de EG- hulp bedraagt 132 miljoen gul den. Daarbij zijn ook de kosten inbegrepen voor de drie vlieg tuigen die het Rode Kruis be schikbaar heeft gesteld. Aanhangers Serxische president willen premier afzetten De Servische president en de premier van klein-Joegosla- vië zijn gisteren opnieuw met elkaar in botsing gekomen over het resultaat van de vorige week in Londen gehou den vredesconferentie. Tegen premier Milan Panic is in het door aanhangers van president Slobodan Milosevic gedomineerde federale parlement een motie van wan trouwen ingediend, die donderdag in stemming komt. BELGRADO-DEN HAAG GPD-Rtr De vorige maand aangetreden Panic zou zijn boekje te buiten zijn gegaan en de Servische be langen hebben geschaad door in Londen een 12 punten tel lend vredesplan op tafel te leg gen. Dat behelst ondermeer het erkennen van de oorspronkelij ke grenzen van alle voormalige Joegoslavische republieken en het aangaan van een dialoog met de leiders van de Albanese meerderheid in de nu door Bel grado bestuurde, voormalige autonome provincie Kosovo. Deze twee punten zijn neerge legd in de Londense slotverlda- ring. Al in Londen waarschuwde Panió Milosevic zich te houden aan de bevindingen van de con ferentie of anders af te treden. De geslaagde Califomische za kenman viel de Servische presi dent meermaals in de rede en zei dat hij niet het recht had na mens Joegoslavië te spreken. De Socialistische Partij van Monte negro heeft te kennen gegeven Panié te zullen steunen. Het af zetten van Panic zou een ernsti ge tegenslag betekenen voor het vredesproces. Lord Owen, de nieuwe voor zitter van de EG-vredesconfe- rentie voor Joegoslavië, meent dat van de Londense bijeen komst geen wonderen moeten worden verwacht. „We hebben tenslotte te maken met een lan ge geschiedenis van haat en ge weld", aldus de opvolger van Lord Carrington. Gisteren heeft hij gesprekken gevoerd met de ministers van buitenlandse zaken van Por tugal en Denemarken, de gaan de en komende EG-voorzitters. Lord Owen is vandaag in Den Haag als onderdeel vari een rondreis langs de EG-hoofdste- den. Die dient als voorbereiding op de donderdag in Genève be ginnende, gezamenlijke confe rentie van de EG en VN over de oorlog in het voormalige Joego slavië. De speciale VN-rapporteur over Joegoslavië, de Poolse ex- premier Tadeusz Mazowiecki, wil dat de blauwhelmen de be voegdheid krijgen tussenbeide te komen om verdere gruwel daden te voorkomen. Ook zou het aantal VN-soldaten moeten worden uitgebreid en worden gelegerd in heel Bosnië. Hij stelt voor dat de VN-troepen direct mogen handelen in gevallen waarin de mensenrechten ge schonden worden en om slacht offers te helpen. Mazowiecki schrijft dat in een rapport aan de VN-commissie voor de rech ten van de mens. Mazowiecki beschuldigt met name de Serviërs van systema tisch geweld, maar voegt daar aan toe dat de Kroaten en mos lims niet vrijuit gaan. Tijdens zijn vijf dagen durende onder zoek heeft Mazowiecki enkele kampen en gevangenissen kun nen bezoeken. Maar bij het kamp Manjaca bij Banja Luka, waar zich 3000 mensen zouden bevinden, werd hem de toegang geweigerd. De gevangenen zijn moe van de internationale mis sies, heette het. In het al vijf maanden bele gerde Sarajevo zijn gevallen van tyfus en hepatitis A geconsta teerd. Steeds meer mensen hebben maag- en darmklach ten. Via de radio heeft de bevol king het advies gekregen water voor gebruik eerst te koken. De gezondheidsdiensten vrezen epidemieën als de kapot ge schoten waterleiding niet snel wordt hersteld. nahal-oz» Israël heeft gisteren een begin gemaakt met de vrijlating van achthonderd Palestijnse gevan genen. De regering-Rabin kondigde de stap tien dagen geleden aan als verzoenend gebaar aan het begin van de vredesonderhandelingen voor het Midden-Oosten in Washington. Met de vrijlating wil Israël de Palestijnen in de bezette gebieden duidelijk maken dat onderhandelingen meer opleveren dan het voort zetten van de intifada, de Palestijnse opstand. FOTO AP •NAT! HARNIK DENH Terwijl de gewone Zaïrees zich met moeite het hoofd boven water kan houden en in som mige gevallen helemaal niet, geeft president Mobutu uit de staatskas een vermogen uit ministratieve sector. Het bedrijf hoopt de afslanking tot stand te brengen via vervroegde uittre ding en vrijwillig vertrek, maar sluit gedwongen ontslagen niet uit. De bonden ÖTV en DAG zijn met het saneringsprogramma akkoord gegaan. De partijen hebben zes dagen onderhan deld over de bijdrage die de werknemers via hun arbeids voorwaarden aan de sanering van de luchtvaartmaatschappij moeten leveren. Uiteindelijk zijn zij het eens geworden over een bezuiniging van een half miljard mark op personeelskos ten. OTV en DAG hebben inge stemd met uitstel van de eerst volgende salarisronde met twaalf maanden, met flexibelere en langere werktijden en met uitstel van promoties. Wellington Boeren in het zuiden van Nieuw- Zeeland maken de schade op na de ernstigste sneeuwstormen van de afgelopen 30 jaar. Meer dan een miljoen lammeren zijn door het noodweer omgekomen en moeten worden be graven. De boeren begonnen gisteren met het uitgraven van dieren die de sneeuwstormen hebben overleefd. In de regio Canterbury op South Island (Zuid eiland) is een hele generatie schapen verloren gegaan op het moment dat het de boeren na een recessie van vijfjaar weer beter leek te zullen gaan. Veel mensen verwachtten juist hogere prijzen en hoopten op een kans uit de schulden te komen. De sneeuwstormen die vorige week vier dagen woedden konden niet op een slechter moment komen voor de 6.000 boeren en hun 14,3 mil joen schapen in de getroffen streek. De bitter koude wind en felle sneeuwjachten overvielen de regio midden in de periode dat de schapen lammeren. Mogelijk gaan nog een half miljoen pasge boren lammetjes dood, omdat hun moeders stoppen met het geven van melk om zelf te kunnen overleven. FOTO AFP berlun hans hoogenduk correspondent De voorzitter van de Duitse Sociaalde mocratische Partij (SPD) en minister president van Sleeswijk-Holstein, Björn Engholm, verraste een week geleden vriend en vijand met een koerswijziging van zijn partij. De SPD is niet langer mordicus tegen wijzigingen van de Grondwet die de stroom asielzoekers moeten verminderen en de inzet van de Duitse strijdkrachten in VN-verband mogelijk maken. Verraad aan onze prin cipes, roept de linkervleugel. Eindelijk duidelijkheid, juicht de behoudende tak. Na de zitting van het partijbestuur giste ren werd wel duidelijk dat er een buiten gewoon partijcongres zal komen om de zaak uit te vechten. Wat heeft Engholm bezield, vragen veel Duitsers zich af. In feite is het heel sim pel. De man die in 1994 kanslier Helmut Kohl wil aflossen, beseft dat daar gezien het huidige oppositionele beleid weinig, kans op is. Hij wil de logge SPD-tanker weliswaar niet op de koers van het rege ringsschip brengen, maar het wel in zicht houden. Zijn SPD moet steeds een alternatief bieden. En dat kan alleen als die twee vooral emtioneel beladen strijd punten van tafel zijn. Tot nu toe was de SPD-strategie dat Kohl hen nodig heeft voor wijzigingen van de Grondwet en hij dus wel tot concessies bereid zou moeten zijn. De coalitie draaide de zaak echter om. Leidende christen-democraten stelden de SPD min of meer verantwoordelijk voor de gi gantische stroom asielzoekers en de daaruit voortvloeiende spanningen. En uit opiniepeilingen blijkt dat steeds meer kiezers daar net zo over denken. Van de schijnbare machtspositie van de SPD bleef niets over. Niet veel beter liep het met het verzet te gen een uitbreiding van de rol van de strijdkrachten. De SPD, nog altijd doortrokken van pacifistische gedachten, had vorig jaar op het partijcongres na emotionele debatten besloten dat vreed zame VN-missies, de blauwhelmen dus, net door de beugel konden. Maar Duitse wapens die, zij het in VN-verband, er gens zouden spreken? Dat nooit, dat zou de partij met haar strategische meerder heid verhinderen. Maar ook hier raakten de sociaal-democraten in het defensief. De gruwelijke beelden uit Joegoslavië deden hun werk. Verder strooide de liberale minister van buitenlandse zaken Kinkel zout in de SPD-wonden door te stellen dal de we reld meer van het herenigde Duitsland verwachtte dan het geven van goede ad viezen en het uitschrijven van een che que, terwijl soldaten van andere landen hun leven lieten onder de VN-vlag. Björn Engholm had vorige week dan ook begrepen dat de presentatie van het al ternatieve regeringsprogramma deze herfst een geweldige flop zou worden als de thema's asiel en VN-inzet niet van ta fel waren. „We zijn toch wel helemaal gek indien we punten als de dramatische woningnood en de desolate toestand op de arbeidsmarkt, waarmee we de rege ring kunnen pakken, kapot laten maken door een eindeloze discussie over die andere zaken", maande een SPD-be- stuurder zijn voorzitter. En Engholm handelde: geen principieel verzet meer tegen de gewapende inzet van de Duitse strijdkrachten in VN-ver band en een aanvulling van het liberale grondwetsartikel over asiel is met hem nog voor het eind van hel jaar te regelen. Het gevolg is een open strijd tussen de linker- en rechtervleugel in de partij. Engholm reageerde daar uiterst koel op. Als de basis een buitengewoon partij congres wil om over deze ingrijpende koerswijziging te praten, vind ik het best, zei hij. En als er mensen hun lidmaat schap opzeggen, is dat jammer, maar uiteindelijk zal er een grote meerderheid voor de nieuwe koers zijn, voegde hij er aan toe. Wat Björn Engholm in feite heeft ge daan, is zijn partij op de koers van een grote coalitie brengen. „Niet nu, want dan zou er een Titanic-situalie moeten zijn, we zouden dus op het punt van kenteren moeten staan. En zo ver is het werkelijk niet", verklaarde hij. Maar na de algemene verkiezingen van 1994 kan er een andere situatie ontstaan, namelijk die dat geen van beide grote partijen on danks de steun van een kleinere partner de meerderheid heeft. Daarom wil hij de SPD een beetje in de buurt van de CDU- CSU houden. Engholm ziet heel goed dat de christen democraten en liberalen na bijna tien jaar regeren behoorlijk uitgekeken zijn op elkaar. De toestand aan het politieke front doet in veel opzichten denken aan die van 30 jaar geleden. Toen, in 1959, wierp de SPD in het Godesberger pro gramma ideologische ballast over boord en werd daardoor een potentiële rege ringspartij. In 1966 mondde die koers wijziging uit in een grote coalitie met de SPD als juniorpartner. Drie jaar later hadden de sociaal-democraten voldoen de ervaring in het regeren verzameld om samen met de liberalen een kleine coali tie te vormen. De eerste SPD-kanselier heette Willy Brandt en zijn 'politieke kleinzoon' Björn Engholm zou graag het zelfde kunststukje uithalen. Kan hij op het buitengwone partijcon gres zijn zin niet doorzetten, dan zal de SPD hoogstwaarschijnlijk op zoek moe ten naar een andere lijsttrekker. aan de kapper. Een Ameri kaanse hairstylist zegt de afge lopen acht jaar iedere twee we ken naar de Zaïrese hoofdstad Kinshasa te zijn gevlogen om de president te knippen. Om dat hij eerste klasse vliegt, in het luxueuse Intercontinental hotel verblijft en bovendien een aardig salaris voor zijn knipkunst krijgt, kost elke knipbeurt toch zeker 8.000 gulden. Jaarlijks komt dat neer op zo'n slordige 200.000 gul den. JEREVAN-SOECHOEMIAP-AFP-DPA-Rtr De wapenbestanden in de con flicten in Abchazië en Nagomo- Karabach zijn gisteren geschon den. In de autonome islamitische regio Abchazië, dat afscheiding wil van het christelijke Georgië, gingen de gevechten tussen Ge orgische en Abchazische strij ders in weerwil van een zater dag bereikt bestand voort. In Gagra aan de Zwarte Zee zijn in het afgelopen weekeinde min stens 25 doden en 50 gewonden gevallen. Abchazië meldde dat de Georgiërs beschietingen uit voerden op de hoofdstad Soechoemi en op Gagra. Bij een luchtaanval van Azer- bajdzjaanse vliegtuigen op Ste panakert, de hoofdstad van de omstreden regio Nagorno-Ka- rabach, zijn gistermiddag vijf mensen omgekomen en 50 an deren gewond geraakt. Drie Azerbajdzjaanse Soe-25 bom menwerpers wierpen cluster- bommen af. Bronnen in Nagomo-Kara- bach, een christelijke Armeense enclave in het islamitische Azer- bajdzjan, meldden dat 50 Azer- bajdzjanen werden gedood toen zij een aanval ondernamen op het Armeense dorp Mechmana. Bij gevechten elders zouden nog eens 40 Azerbajdzjanen om het leven zijn gekomen. De ge vechten betekenen een schen ding van een vorige week over eengekomen wapenbestand. In de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe hebben honderden tegenstanders van de regering gisteren het presidentiële paleis omsingeld en zeker vier voor aanstaande regeringsfunctiona rissen in gijzeling genomen. De activisten eisen het vertrek van president Rachmon Nabijev Nabijev wordt fel bekritiseerd omdat hij er niet in is geslaagd een einde te maken aan een bloedig etnisch conflict dat in twee gebieden in Tadzjikistan wordt uitgevochten. washington De sandinisten in Nicaragua zitten weliswaar in de oppositie, maar vormen nog steeds de grootste machtsfactor. Dat is de conclusie van een rapport dat de buitenlandcommissie van de Amerikaanse Senaat heeft opge steld. Volgens een commissielid heeft president Violetta Cha- Volgens het rapport wordt de werkelijke macht in Nicaragua uitgeoefend door Antonio La- cayo, een schoonzoon van de president, en door legerleider generaal Humberto Ortega, een broer van ex-president Daniel Ortega. PHILADELPHIA «AP kaanse Philadelphia gevestigde regering in ballingschap bestaat sinds de jaren 1919-1920, toen de communisten een einde maakten aan de in 1918 uitge roepen Oekraïnse republiek. In 1922 werd het gebied deel van de Sovjetunie. Het huis waarin de regering in ballingschap zitting hield, zal worden verkocht. De opbrengst gaat naar de Oekraïnse over heid. De Oekraïnse regering in bal lingschap heeft na 72 jaar haar werkzaamheden beëindigd. Tot de opheffing is besloten nadat op 22 augustus, tijdens het Oek raïnse Wereldforum in Kiev, het nieuwe Oekraïne van president Kravtsjoek officieel is erkend als voortzetting van de Oekraïnse republiek (1918 (ot 1922). De sinds 1984 in het Ameri- bonn Rtr veel kritiek geoogst. De coalitie genoot van de CDU. de liberale FDP, wees het voorstel af. „Een verplichte aandelenkoop is on grondwettelijk. Het heeft ook een slechte werking op de kapi taalmarkt zei FDP-voorzitter Otto Graf Lambsdorf. Ook de sociaaldemocratische opposi tiepartij SPD toonde zich weinig enthousiast. De regering-Kohl heeft gezegd dat „de suggesties aandachtig bestudeerd /uilen worden". De Duitse christendemocrati sche regeringspartij CDU wil ie dere Duitser met een maandin komen van meer dan 5.000 mark (5.600 gulden) verplichten een renteloos aandeel te kopen. De opbrengst is bestemd voor de financiering van de weder opbouw van de voormalige DDR Het plan heeft gisteren direct

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5