Dodewaard mag toch openblijven De jaren '90: Houden wat we hebben Binnenland 'IJ-oever goed voor 30.000 banen' Armoede geen sociale tijdbom in Nederland Amstel-hotel nog mooier en sjieker DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 3 Dode verstekelingen in container Rotterdam In een container in Rotterdam zijn gisteravond de lichamen gevonden van twee Afrikanen tussen de 20 en 30 jaar. Ze hebben zich waarschijnlijk in de Nigeriaanse havenstad La gos in de container verstopt aan boord van het Franse schip Sherbro. De doodsoorzaak is waarschijnlijk gebrek aan zuurstof, aldus de politie. Kloof kamerlid-kiezer moet kleiner alkmaar Om de kloof tussen kiezer en politiek te verkleinen zou elk kamerlid eigenlijk om de vier jaar een ander beleidster rein moeten krijgen. Dit zei WD-voorzitter mevrouw Van Leeu wen gisteravond in Alkmaar. Zij reageerde op suggesties van PvdA en CDA, die vinden dat kamerleden na respectievelijk acht en twaalf jaar de Kamer moeten verlaten. Van Leeuwen vindt het belangrijker dat er afwisseling zit in het werk dat het kamer lid doet. Tien jaar voor gijzeling in supermarkt amsterdam Wegens een overval op een supermarkt in Amster dam-Noord heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren een 29-ja- rige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar. Bij de overval werd een aantal mensen gegijzeld. Twee andere ver dachten van 37 en 25 jaar kregen ieder zeven jaar cel. De overval vond plaats op 21 april dit jaar, de dinsdag na de paasdagen. De drie overvallers dachten daarom een extra grote opbrengst te vinden. Er lag slechts een paar duizend gulden in de kluis. Twee arrestaties in verkrachtingszaak Rotterdam De Rotterdamse politie heeft gisteren een 18-jarige jongeman uit Spijkenisse en een 14-jarige jongen uit Rotterdam aangehouden in verband de verkrachting van vier jongen vrou wen in het tropisch zwembad Tropicana in de Maasstad. Tijdens een feest zaterdagavond werden de vier ten overstaan van vele omstanders seksueel misbruikt. Twee 18-jarige vrouwen hebben aangifte gedaan van verkrachting, twee anderen (21 en 16) van aanranding. De twee verdachten hebben nog niet bekend. De meisjes wisten zich uiteindelijk aan hun belagers te ontworste len en alarmeerden de bedrijfsleiding. Het feest werd door ruim 1500 mensen bijgewoond. PvdA botst met CDA en eigen minister over kabinetsstandpunt De kerncentrale Dodewaard mag openblijven ondanks het ontbreken van een vergunning. De centrale krijgt tot 1994 de tijd om een nieuwe vergunning aan te vragen maar mag tot die tijd doordraaien. Dat heeft het kabinet besloten na de vernietiging van de vergunning door de Raad van State eind mei. De PvdA wil nog deze week een debat aanvragen over de kwestie. De regeringspartijen CDA en PvdA staan in de kwestie tegen over elkaar. Het CDA steunt het gedogen van Dodewaard, de PvdA wil de centrale sluiten. PvdA-woordvoerder Feenstra wil snel een debat met de CDA- ministers Andriessen van eco nomische zaken en De Vries van sociale zaken en werkgele genheid èn zijn partijgenoot Al ders van milieu. De PvdA komt daarmee niet alleen in aanva ring met coalitiegenoot CDA, maar ook met haar eigen minis ter. Toch kan het kabinet reke nen op een kamermeerderheid, omdat ook de WD de centrale wil openhouden. D66 en Groen Links willen evenals de PvdA de centrale dicht hebben. De Raad van State besloot in mei dat bij de nieuwe vergun ning uit 1988 (die eerder ver leende deelvergunningen sa menvoegde) ten onrechte geen inspraakprocedure is gehan teerd. Dat was volgens de Raad wel nodig omdat de nieuwe ver gunning niet alleen een uitbrei ding van de activiteiten moge lijk maakt, maar tevens geba seerd is op een verouderd vei ligheidsrapport. Inspecteurs van het Internationale Atoomagent schap constateerden een paar jaar geleden dat de centrales in Dodewaard en Borssele qua vei ligheid niet meer up-to-date zijn. De bewindslieden erkennen dat de centrale nu illegaal draait, maar volgens hen is de veiligheid van mens en milieu niet in gevaar en wegen andere belangen zwaarder. Het stop zetten van de centrale zou de opbouw van nucleaire kennis frustreren en kan leiden tot ont slagen. Ook wijst het kabinet op de kosten. Het kabinet geeft de centrale tot 1994 de tijd om een nieuwe vergunning aan te vra gen. Daarvoor moet een nieuw veiligheidsrapport worden ge maakt. Dat duurt zo'n anderhalf jaar. Feenstra vindt dat het ontbre ken van een actueel veiligheids rapport juist tot voorzichtigheid noopt. De Stichting Natuur en Milieu, die de vergunning voor Dodewaard aanvocht, vindt het besluit 'schandalig'. Volgens een woordvoerster blijft de ille gale situatie niet alleen voortbe staan, maar biedt het kabinet de centrale zelfs nog een aantal ja ren extra. De centrale bij Dodewaard, die sinds eind mei illegaal open is. foto anp ben hansen Vijfling AMC blijkt gezond amsterdam In het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam is gistermiddag een vijfling ter wereld gebracht. De moeder is een 33-jarige vrouw, die in een ander ziekenhuis een hormoon- kuur had ondergaan. De vijfling bestaat uit drie jongens en twee meisjes. Het gewicht varieert van 965 tot 1490 gram. Volgens het AMC wordt in ons land hoogst zelden een ge zonde vijfling geboren. Voor zo ver bekend is dit de vijfde keer. Het aantal 'meerlingen' neemt overigens toe. Dat komt onder meer door het toepassen van reageerbuisbevruchting en hor moonbehandelingen. Moeder en kinderen hebben de bevalling goed doorstaan. Wel moeten de baby's voorlopig in de couveuse. Ze werden een kleine twee maanden te vroeg geboren. De ouders willen ove rigens de eerste zes maanden anoniem blijven. Dat zijn ze overeengekomen met een tijd schrift. Betuwelijn op hoorzitting onder vuur ROTTERDAM GPD Railvervoer kan nooit concurre ren met goederentransport over weg en water. De aanleg van de Betuwespoorlijn tussen Rotter dam en het Duitse Duisburg is daarom een doodgeboren kind je. Aldus gisteravond directeur Verstoep van de Rotterdamse Waalhaven Terminal. In Rotter dam-Zuid vond de eerste van een reeks hoorzittingen plaats over de Betuwespoorlijn. Zo'n vierhonderd van de 19.000 in dieners van een bezwaarschrift krijgen de komende weken de gelegenheid hun grieven mon deling toe te lichten. Verstoep was een van de eersten die de knuppel in het hoenderhok gooide. Waalhaven Terminal heeft een eigen onderzoekje gedaan naar de haalbaarheid van het nieuwe tracé. Volgens Verstoep kwam daaruit dat het vervoer over rails aanzienlijk duurder is dan per schip. Volgens de ha venman is het daarom logisch èn goedkoper om de lijn in Duisburg te laten beginnen in plaats van in Rotterdam en dan verder aan te leggen in de rich ting van Hongarije en verder. Irritatie ontstond bij de me dedeling dat minister Maij- Weggen van verkeer en water staat even voor aanvang van de hoorzitting een overeenkomst met haar Duitse ambtgenoot had getekend voor de kosten van aansluiting van de Betuwe route op de Bundesbahn. „Op hoger niveau is het kennelijk al lemaal al besloten en zijn we dus hier voor niets bijeen", al dus Verstoep. Gemeente en Internationale Nederlanden Groep Het Amsterdamse IJ-oeverpro- ject, een combinatie van kanto ren en culturele voorzieningen, levert 30.000 nieuwe banen op. Dat heeft directeur Rijs van het Amsterdam Waterfront Maat schappij AWF gisteren gezegd bij de presentatie van een ma quette van het mammoetpro ject, dat over een periode van vijftien tot twintig jaar ongeveer zes miljard gulden aan investe ringen vergt. Een collectief onder leiding van architect Rem Koolhaas rondde onlangs de ruimtelijke visie af op de ontwikkeling van de oevers achter het Centraal Station. De komende maanden wordt er ook het financiële plaatje gemaakt, waarna over heden en investeerders een de finitief besluit nemen. In de AWF nemen de ge meente Amsterdam en de Inter nationale Nederlanden Groep (NMB en Postbank) ieder voor vijftig procent deel. Het is de bedoeling de 4,5 kilometer lan ge strook te bebouwen die zich uitstrekt van de Houthavens in het westen tot en met de Ooste lijke Handelskade in het oosten. In het hart van het IJ-oever project komen culturele voor zieningen. In een langgerekt ge bouw dat achter en evenwijdig aan het station moet komen, worden het Centrum voor Mo derne Muziek (De IJsbreker), een supergrote bioscoop van Cannon en de openbare biblio theek gevestigd. Aan het Wes terdok moet een drijvende mu ziekzaal komen, het zogenaam de Rockdok. Het Oosterdoksei- land wordt het zakelijk centrum van de IJ-oever, 'de intelligente kantorenstad van morgen'. De ze kantorenstad, praktisch naast het Centraal Station, wordt over de sporen heen gebouwd. De samenwerking tussen de gemeente en particuliere finan ciers heeft in het eenjarig be staan van de AWF herhaaldelijk tot problemen geleid. Zo wilde de gemeente absoluut niet dat de nieuwe sneltram langs het IJ bovengronds komt. Koolhaas: „De commissie van advies was getraumatiseerd door het beeld van negentiende-eeuwse ram melende wagons over gietijze ren rails." De IJ-rail loopt in de nieuwe plannen ondergronds, waardoor de aanleg veel duur der wordt en veel langer zal du- CDA: D66 mag enquête leiden toe heeft de sociaal-democraat ook de steun van de kleine rechtse partijen. In een brief aan de Tweede Kamer stellen de vakcentrales FNV. CNV en MHP dat het on derzoek alleen maar de reorga nisatie van de sociale verzeke ringen zal vertragen. De vak centrales vinden dat een onder zoek niet nodig is omdat er tal van rapporten, onderzoeken en jaarverslagen zijn die veel gege vens bevatten waaraan het par lement „blijkbaar behoefte heeft". Een D66'er mag van het CDA de parlementaire enquêtecommis sie gaan leiden die een onder zoek moet gaan doen naar de uitvoering van de sociale zeker heid. Tot nu toe claimde het CDA het voorzitterschap zelf. Het CDA wil zo voorkomen dat de PvdA'er Buurmeijer voorzit ter wordt. Buurmeijer was ook voorzitter van de subcommissie die een 'vooronderzoek' deed. De WD en Groen Links blij ven Buurmeijer steunen. Tot nu HAARLEM SJAAK SMAKMAN Plotseling stond John Kenneth Galbraith in de schijnwerpers. De beroemde Amerikaanse econoom schreef vorig jaar het boek De cultuur van zelfingeno menheid In felle bewoordingen hekelde hij daarin de zelfge noegzaamheid van de middle- class burger die het gemaakt heeft en die zich niet meer druk maakt over de wereld om zich heen. Galbraith waarschuwde dat de armen het niet langer zouden pikken. Een paar maan den later kwamen de rellen in Los Angeles. In Nederland kwam de Raad van Kerken kwam vorig jaar met het rapport 'De arme kant van Nederland': tenminste 600.000 Nederlanders leven in armoede. Door een langdurige bijstands uitkering is de huishoudbeurs leeg en raken honderdduizen den in een isolement: bus, trein, telefoon, sportclub en andere uitjes zijn te duur, ze gaan niet meer op bezoek en ontvangen vrijwel geen mensen meer. Hun toekomstperspectief is somber: het kan alleen maar nog slech ter worden. Een vruchtbare voe dingsbodem voor misdaad, ra cisme en wie weet op stand. Volgens het Sociaal-Cultureel Planbureau valt het echter nogal mee. Volgens het criteri um van bestaan so nzekerheid (een inkomen van 95 procent of minder van het sociaal mini mum) is de armoede in Neder land al sinds een jaar of vijf op zijn retour. Tussen 1983 en 1987 verdubbelde het aantal be- staansonzekere huishoudens van 4 tot 8 procent, maar dat percentage is inmiddels weer gedaald tot ongeveer 5. Ook het gemiddelde tekort per arm huishouden per jaar is gedaald van 2600 gulden naar 2300 gul den. Opmerkelijk is dat het sociale isolement maar heel weinig te maken heeft met het inkomen. Bij onderzoek blijken de aanwe zigheid van een partner, leeftijd en vooral opleiding veel bepa- lender voor de sociale contac ten. De oudere alleenstaande bijstandsontvanger met een la ge opleiding zit al snel in zijn uppie. Daar staat tegenover dat er wel degelijk een 'onderkant van Nederland' bestaat. Na een 'spreiding' van de armoede over de verschillende sociale lagen zijn het de laatste jaren weer vooral de laag opgeleiden die jarenlang op minimum-niveau moeten leven. Bovendien blij ven mensen langer op een mi nimum zitten. Van de werklo zen zat in 1970 maar 3 procent langer dan drie jaar zonder werk, in 1990 was dat 27 pro cent (146.000). De onderkant van Nederland groeit. PTT komt met telefoongids op compact disc HILVERSUM» GPP PTT Telecom komt volgende maand met een CD-Foongids: een CD met alle 5,5 miljoen te lefoonnummers van Nederland erop. De gids is vooral bedoeld voor bedrijven waar men veel telefoon-, fax- en telexnummers moet opzoeken en daarvoor een computer bij de hand heeft Ook de postcodes en adressen zijn op de CD gezet. De CD zal alleen per abonne ment te krijgen zijn. Voor 990 gulden per jaar krijgt de abon nee een maal per kwartaal een bijgewerkte CD. Op het plaatje staan de gegevens van 5.5 mil joen abonnees. Dat komt over een met de inhoud van alle twintig nationale telefoonboe ken. De CD is de eerste 'gids' waarin ook alle faxnummers - voor zover bekend - zijn opge nomen. 4 dl yoghurt, 2 eet lepels (olijf)olie en I eetlepel gehokte munt of dille. Schil en snijd een komkommer in stuk jes, bestrooien met zout en peper en 20 min. loten uit lekken in een zeef. Pen I ge pelde teen knoflook uk. Schep olies goed door elk oor en ser veer deze Txatzlkl (Griekse komkommersolode) koel. Nog 24 ondere ovontuurh/ke yoghurt-recepten vindt u in het boekje 'Men neme... yoghurt'. zend mn bn«4kurt iwm uw raam •n tdrti raar Hm Nadariandt Zunrdburcau. Pottbwt )0. 2280 AA Riftwifk. onder Mftraidmt van 'Man neme... jrofhua' Mak f Iaan extra potuefeh en u ontvanjt Sm receptenboek* thun. yoghurt Nederland is af. En dan wordt het al snel een beetje saai, zo verklaarde oud-premier Van Agt vorig jaar de matheid van de jaren tachtig. Het moet het Sociaal-Cultureel Planbureau uit het hart gegrepen zijn. Ne derland sukkelt een beetje in slaap, consta teert het SCP in zijn vandaag verschenen jaarlijkse rapport. Een 'periode van stabili sering' noemt het SCP het afgelopen decen nium. Na de roerige jaren zestig en de maat schappelijke vertaling daarvan in de jaren zeventig, werden de jaren tachtig een perio de van prudente progressiviteit, zoals het SCP in 1988 de tijdgeest omschreef. De in dividualisering, emancipatie en liberalise ring gingen gestadig voort op de ingeslagen weg, maar tot op de dag van vandaag is er ook veel steun voor de verzorgingsstaat. Het begin van de jaren negentig heeft nog' niet verandering gebracht. Het ruikt zelfs een beetje naar spruitjes: de Nederlander maakt zich wel zorgen over het milieu, de criminaliteit en over zijn toekomstige wel vaart, maar is verder een tevreden mens. Het geld wordt volgens hem eerlijk verdeeld in Nederland en de meesten zijn tevreden met hun inkomen. Tolerant zijn we ook. Ongehuwd samen wonen? Geen probleem. Echtscheiding, abortus en bewuste kinderloosheid? Mag allemaal. Homo? Negen van de tien Neder landers vinden dat homoseksuele stellen moeten kunnen trouwen. Bij buitenlanders komen de grenzen van de tolerantie in zicht. Er zijn er teveel, vindt bijna de helft van de Nederlanders. Maar gegeven het feit dót ze er zijn, heeft vrijwel niemand moeite met allochtone collega's op het werk. Al vindt één op de vijf dat ze eerder ontslagen moeten worden dan Ne derlanders als de nood aan de man komt en dat bij gelijke geschiktheid de Nederlander de promotie moet krijgen. Op het werk of naast de deur blijken daarnaast heel ver schillende dingen: bijna de helft zou niet echt blij zijn met een buitenlander als buur man. Wat staat ons te doen in de jaren negen tig? Houden wat we hebben. Met name bij de verzorgingsstaat zal dat nog een hele hijs worden. Zo voorspelt het Planbureau dat het WAO-Ziektewetpakket van het kabinet niet voldoende zal blijken om de arbeidson geschiktheid en het ziekteverzuim terug te dringen. Nederland telt het hoogste percen tage arbeidsongeschikten in de westerse ge- industrialiseerde wereld. Niet dat de Neder lander zwakker of het werk hier slopender is, maar hij wordt sneller afgekeurd. Vooral 50-plussers belanden vaak in de WAO en gezien de leeftijdsopbouw van de Neder landse bevolking zal die groep de komende jaren sterk groeien. Maar juist de 50-plus sers worden ontzien in de huidige kabinets plannen. „De combinatie van een weinig selectief stelsel en een groeiend aantal ou deren zal in de loop van de jaren negentig verdergaande aanpassingen van de arbeids ongeschiktheidsregelingen wellicht noodza kelijk maken", aldus het Planbureau. In één opzicht heeft de politiek wat dat betreft het tij mee: het klimaat lijkt rijp voor ingrepen. In de jaren tachtig groeide, mede door de ontkoppeling die de uitkeringen op 15 procent achterstand zette op de lonen, de opvatting dat het afgelopen moest zijn met het snoeien in de uitkeringen. Maar vo rig jaar kwam de omslag. In 1989 vond nog 50 procent de WAO-uitkering te laag, twee jaar later was dat nog maar 39 procent. Bij na de helft is nu voor een koppeling tussen het aantal gewerkte jaren en uitkeringsduur en 42 procent voelt er voor om (ook) de hoogte van de uitkering afhankelijk te ma ken van het arbeidsverleden. Amsterdam Na een verbouwing van bijna twee jaar kan het Amstel-hotel vanaf vandaag weer gasten uit binnen- en buitenland ontvangen. Gisteren mocht de pers een kijkje nemen in de van onder tot boven vernieuwde suites, die minimaal zevenhonderd gulden per nacht moeten kosten. Op 29 september verricht prins Bemhard de officiële opening. Het Amstel-hotel bestaat al 125 jaar en is het meest luxueuze en duurste hotel in Nederland. Tweehonderd personeelsleden, waaronder acht heuse butlers, staan klaar voor de gasten. foto nieuw anefo rob croes

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3