'Wat mensen nooit geloven, gaat gebeuren: belastingen omlaag' 'Wat mensen nooit gebeuren: belasting Ware democratie nog ver te zoeken in Turkije Gevaarlijke zege neo-nazi's Feiten &Meningen Naïeve collega's Goedgeorganiseerde PKK meest militante Kurdische beweging DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 Belastingvoorstellen commissie-De Kam goed voor democratie Belastingvoorstellen commissie-De Kam goed voor democratie 'Belastingen omlaag'. Een rapport met deze titel kan bij na niet anders dan juichend ontvangen worden. Profes sor dr. C.A. de Kam, voorzitter van een commissie die de mogelijke uitbreiding van het belastingpakket van pro vincies en gemeenten heeft onderzocht, is ervan over tuigd dat de voorstellen van zijn commissie kunnen lei den tot een lagere belastingdruk voor de burger. En in elk geval dient de titel letterlijk te worden genomen: Provin cies en gemeenten mogen in de commissievoorstellen belastingen heffen op gebieden, waar tot nu toe het rijk het voor het zeggen heeft. DEN HAAG JAN KUVS De voorstellen van De Kam en de zijnen betekenen een forse omslag in het belastingdenken. Op dit moment hebben provin cies en gemeenten nauwelijks mogelijkheden hun eigen in komsten te vergroten. Pakweg 90 procent van hun inkomsten komt direct van het rijk. De ei gen inkomsten door onder meer rioolrechten en paspoort leges bedragen 5 procent. Via de onroerend-goedbelasting ha len de gemeenten vier procent binnen. Kleine bedragen van gen ze via onder meer de hon den- en toeristenbelasting. Worden de voorstellen van De Kam doorgevoerd, dan mogen gemeenten via eigen belasting maatregelen een kwart van hun inkomsten binnenhalen. Over heel Nederland gezien omvat de extra belastingruimte voor gemeenten 5 miljard gul den per jaar. Provincies kunnen 750 miljoen gulden extra in de wacht slepen. Daartegenover staat een gelijktijdige verlaging van rijksbelastingen tot tenmin ste hetzelfde bedrag. Deze maatregel moet ertoe leiden dat er in de portemonnee van de Nederlandse burger in feite niets verandert. In de praktijk zal dat overigens niet het geval zijn. De door de commissie De Kam voorgestel de maatregelen houden onder meer in dat gemeenten zelf mo gen bepalen, welke belastingen zij heffen en hoe hoog die zijn. Gemeenten, die goed bij kas zit ten, kunnen daarom besluiten minder belasting te heffen, waardoor die burgers beter af zijn dan elders, waar hoge be lastingen nodig zijn, omdat de bodem van de gemeentekas in zicht is. Die verschillen tussen gemeenten neemt de commis sie voor lief. Daarnaast zullen sommige ge meenten meer profijt hebben van een belastingmaatregel dan andere. Het doorschuiven van 1 procent van de loon- en inkom stenbelasting naar gemeenten levert een gemeente met veel welgestelden meer geld op dan bijvoorbeeld een grote stad met veel uitkeringstrekkers. Om de uitwassen van deze maatrege len tegen te gaan wil De Kam, dat het rijk aanvullende maatre gelen neemt. De gevolgen van de nieuwe voorstellen moeten volgens de commissie evenwichtig over het land worden verdeeld. Het bete kent dat tegelijk met de belas tingmaatregelen een regeling in het leven wordt geroepen om de pijn voor sommige gemeen ten te verzachten door meer dan tot nu toe rekening te hou den met verschillen in de belas tingcapaciteit. Dat kan door een aanpassing van de uitkeringen die het rijk jaarlijks doet aan ge meenten. „Gebeurt dat niet aan kunnen de voorstellen uit het rapport niet worden uitge voerd", aldus De Kam. Gemeenten zullen niet erg blij zijn niet de door U geschetste mogelijkheden. Ze krijgen veel extra werk en zullen er finan cieel niet beter van worden. De Kam: „Je hoort gemeentebe sturen nu vaak spreken over de toename van het aantal taken. Bij de overdracht van taken tfan rijk naar gemeenten hoort ook een verruiming van de midde len. Anders voer je geen faire politiek." Een belangrijk voordeel van de voorstellen is dat de versluiering Flip de Kam. van belasting minder wordt. Nu betaalt iedereen, zonder zich dat vaak te realiseren, tal van belastingen en heffingen. „Nie mand denkt eraan dat van een pakje sigaretten van vijf gulden zo'n vier gulden als accijns naar de overheid gaat. Ook de maan delijkse inning van de loonbe lasting door de werkgever wordt als vrij pijnloos ervaren. Die pijnloze belastingen zijn aan trekkelijk voor de overheid", al dus De Kam, „omdat ze nauwe lijks verantwoording hoeft af te leggen over waar het geld naar toe gaat. Dat gaat veranderen FOTO BERT HOUWELING als gemeenten meer aanslagen opleggen en ik ben het daar roerend mee eens." Het betekent dus dat de gemeen ten straks nieuwe belastingen mogen verkopen aan de bur gers? Niemand zal toch zien dat bij invoering van een 'ingezete- nenbelasting' tegelijkertijd de loonbelasting door het rijk is verlaagd? De Kam: „Wat de mensen nooit geloven, gaat nu gebeuren. De rijksbelastingen kunnen om laag. Wat de gemeenten meer pakken, gaat er bij het rijk 'af: Dat is goed voor de democrati sche betrokkenheid van de bur gers. Die zullen gemeenteraads leden straks aanspreken als er weer een belastingaanslag op de deurmat ligt. Het stimuleert de discussie in de gemeente raad. Die moet dan bij voor beeld kiezen tussen hogere be lastingen of het verminderen van voorzieningen. Dat kan voor partijen een belangrijk on derwerp worden bij verkiezin gen. De burger krijgt zo meer invloed op het beleid." Maar is het voor die burger nog wel te begrijpen? De ene week krijgt hij een aanslag van de ge meente voor ingezetenenbelas- ting en de volgende week ligt er zo'n aanslag van de provincie. Hoe kun je dan nog uitleggen dat hij er eigenlijk niet slechter van wordt? De Kam: „Het is een bezwaar als verschillende overheden de zelfde heffing hanteren. Dat stellen wij ook niet voor. Ge meenten en provincies kunnen de burgers echter wel uitleggen waarvoor zij het geld gebruiken, welke taken zij doen. Dat ver groot de betrokkenheid bij de politiek." De commissie gaat er in haar rapport nog vanuit dat de voor stellen op 1 januari 1994 kun nen worden ingevoerd. De praktijk met andere ingrijpende kabinetsvoorstellen, zoals het plan Simons en het plan Oort, hebben geleerd dat er meer tijd mee is gemoeid. „Ik zou al blij zijn als het plan op 1 januari 1995 kan worden ingevoerd", aldus De Kam. De Kam sluit, zoals gezegd, niet uit dat de burgers uiteindelijk voordeel zullen hebben van het overhevelen van belastingen. „In het ergste geval blijft de si tuatie voor de burger gelijk. Maar je ziet dat gemeenten over het algemeen redelijk terughou dend zijn met grote lastenver hogingen. De onroerend-goed belasting is gemiddeld sinds 1989 met 16 procent gestegen. In diezelfde periode zijn de rijksbelastingen met 27 procent gestegen. Het is dus zeer goed denkbaar dat de belastingen na de overgang van rijk naar ge meenten echt omlaaggaan", al dus De Kam. JAN PREENEN De neo-nazi's in Duitsland heb ben een overwinning behaald op de politiek die vergaande ge volgen kan hebben. Uit het pleidooi van de regeringspartij FDP en de SDP (oppositie) om het asielrecht in te perken, kan extreem-rechts gemakkelijk de conclusie trekken dat het de moeite loont om nog meer ge weld te gebruiken tegen vluch telingen. Hoeveel politie en ma teriaal alle grote partijen ook willen inzetten om verdere aan slagen te voorkomen. Op zichzelf is het begrijpelijk dat politiek Duitsland zich wat minder gastvrij wil opstellen. Het huidige Duitse asielbeleid is nu veel toleranter dan dat van bijvoorbeeld Nederland. Als ge volgvan die soepele opstelling wordt Duitsland overspoeld met buitenlanders die politiek asiel aanvragen. In de eerste helft van dit jaar waren dat er al zo'n kwart mil joen. Verwacht wordt dat dat aantal nog dit jaar zal stijgen tot de recordhoogte van 500.000. Van hen krijgt uiteindelijk onge veer vijf procent de status van politiek vluchteling. In die aan tallen zitten nog niet de ruim 200.000 vluchtelingen die Duits land opneemt uit het voormali ge Joegoslavië. Bovendien wo nen en werken al meer dan vijf miljoen buitenlanders legaal in Duitsland. Om die stroom enigszins in te dammen, willen SPD en FDP dat mensen die in hun land niet worden vervolgd, vluchtelingen die zware misdrijven hebben begaan en asielzoekers die valse informatie opgeven niet meer in aanmerking komen voor po litiek asiel. Het akkoord daar over sloten ze al kort vóór de eerste geweldsexplosie in Ros tock, maar na de rellen beplei ten ze het opnieuw en met kracht. Daardoor wekken beide partijen de indruk dat zij toege ven aan het geweld van ex- treem-rechts. Die schijn hadden zij gemakkelijk kunnen vermij den als de Bonner politiek veel eerder orde op zaken had ge steld. Links en rechts hebben echter twee jaar met elkaar overhoop gelegen over het al dan niet ver anderen van het asielbeleid. Rechts wilde al eerder beperkin gen doorvoeren, links wilde aanvankelijk alles bij het oude laten. Pogingen van Duitsland om deze kwestie in EG-verband te regelen, zijn op niets uitgelo pen. Na het lange geaarzel van de politici meenden neo-nazi's dat zij de regels maar eens moesten opstellen en uitvoeren. Dat heeft de afgelopen dagen geleid tot een verschrikkelijke jacht op asielzoekers, die ten onrechte de schuld hebben gekregen van de ellende waarin de Oostduit sers na de eenwording zijn be land. STANDPLAATS BUDAPEST Hij droeg schoenen met spekzolen, een tweedjas je en een diplomatenkoffertje. Dat stak wat af bij de andere collega's in het vliegtuig naar Sarajevo. Gekleed in kogelvrije vesten hadden ze zich op het ergste voorbereid. Hij keek glimlachend toe hoe ze met bedrukte gezichten de veiligheidsgor dels vastgespten. „Het lijkt wel alsof we naar de oorlog gaan", zei hij vrolijk. Op dat moment dacht ik nog dat hij grappig wil de zijn. Terwijl de motoren van het Duitse militair transportvliegtuig op volle toeren draaiden voor de start, boog hij zich naar mij toe en gaf zijn visi tekaartje. Hij werkte voor Al Ahram, las ik, een ge- renomeerd Egyptisch dagblad. Hij was hun Griekse correspondent, vertelde hij en had zich nog nooit met Joegoslavië bezigge houden. „Ik ben gisteren via Budapest naar Kroa tië gereisd, dat was voor het eerst in mijn leven dat ik van Zagreb heb gehoord". Hij had dan ook maar een flauwe notie waar Sa rajevo lag, laat staan dat hij wist wat daar aan de hand was. Hij was gestuurd omdat de Arabische wereld zich plotseling voor het lot van de mos lims in Bosnië begon te interesseren en hij dicht bij zat. Hij wilde een paar dagen blijven en vroeg of ik een idee had welk hotel het beste was. Ik zei dat slechts een hotel enigszins functioneer de, maar vertelde erbij dat het moeilijk zou zijn daar te komen. „Er zijn geen taxi's op het vlieg veld van Sarajevo. Er is helemaal geen vervoer naar de stad". Daar keek hij van op. Hij had blijkbaar geen grapje gemaakt over die oorlog, hij wist ecnt niet waar hij heen ging. Dat had de Franse generaal die hij aanklampte om zich de situatie te laten uitleggen, in eerste in stantie niet door. De militair strooide met plaats namen alsof het niets was. Mostar, Banja Luka, Bosanski Brod, Bihac, Visegrad, Zvornik, Neum: de hele geografie van vier maanden oorlog trok in sneltreinvaart aan mijn collega voorbij. Ik zag hem glazig kijken en kreeg medelijden. Op een stuk papier tekende ik de kaart van Bosnië. „Dit is Servisch gebied, dit Kroatisch, hier wordt zwaar gevochten". De generaal en ik bogen ons ijverig over het kaartje om de zaak te verhelderen. De Egyptische collega onderbrak ons: „Wie vecht er eigenlijk tegen wie?" Op dat moment besloot de generaal wat nuttigers te gaan doen. De vlucht naar Sarajevo duurde langer dan ge woonlijk, zo'n anderhalf uur. De VN moet name lijk omvliegen om de Bosnische hoofdstad via een veilige route te bereiken. Maar voor een stoom cursus 'oorlog in Joegoslavië' was de tijd toch wat kort. Pas aan de grond, tussen de zwaar beschadigde luchthavengebouwen en het witte militaire VN- materieel, leek hij te beseffen dat de generaal en ik geen fabeltjes hadden verteld. Toen ik onver wacht een collega tegen het lijf liep die ons met zijn auto naar de stad wilde brengen, had hij wei nig belangstelling voor dat aanbod. Hij bleef lie ver samen met de overige journalisten in een hangar wachten op de terugvlucht. Toen ik enkele urén later uit de stad terugkwam, hing hij aan mijn lippen om te horen wat ik had gezien. Daarna wilde hij graag staande voor een pantserwagen van de VN op de gevoelige plaat vereeuwigd worden. Leuk voor thuis. Een uitzondering? Zeker, de meeste journalisten die je in het vroegere Joegoslavië tegenkomt, we ten in ieder geval waar Zagreb ligt. En hun diplo matenkoffertje laten ze meestal ook wel thuis. Maar toch, je zou ze de kost niet moeten geven, de collega's die pas in Sarajevo zelf ontdekken dat er echt geschoten wordt. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Kurdische PKK-strijders slaan een nieuwe vooraad munitie in. DEN HAAG MAURICE WILBRINK De PKK is de meest militante van de Kurdische organisaties, die in het Midden-Oosten stre ven naar een onafhankelijk Kurdistan. PKK is een afkorting voor de Kurdische Arbeiders partij. Deze beweging is opge richt door Abdullah Ocalan in 1978, en vecht in Turkije voor Kurdische rechten. Andere lan den waar Kurden wonen zijn Iran, Irak en Syrië - en een Kur dische staat zou al deze landen deels overlappen. De PKK is nu acht jaar in een bloedige oorlog verwikkeld met het Turkse leger. De confronta tie speelt zich hoofdzakelijk af in het zuidoosten van Turkije, waar de bevolking volledig Kur- disch is. In dit gebied geldt al sinds vorig jaar de noodtoe stand. De Kurdische Arbeiderspartij geniet grote steun onder de plaatselijke bevolking, maar de PKK aarzelt ook niet om men sen met grof geweld te dwingen in haar kamp te blijven. Zelf claimt de PKK inmiddels dui zend burgers, aangemerkt als 'verraders', te hebben gedood. De beweging telt naar schatting 10.000 gewapende strijders, van wie er vermoedelijk 2.500 tot 3.000 op Turkse bodem verblij ven. De PKK is goed georgani seerd en heeft zich in de loop van de jaren behoorlijk bewa pend. De PKK heeft eerder bases ge had in Syrië en Libanon, haar belangrijkste uitvalsbasis ligt nu in Noord-Irak. Voor het Turkse leger, dat duizenden troepen heeft gestationeerd in zuidoost- Turkije, is de PKK moeilijk te bestrijden. Een groot deel van het gebied is zeer slecht toe gankelijk, het is een ruig berg land, waar guerrillastrijders zich gemakkelijk aan de greep van het Turkse leger kunnen onttrekken. ISTANBUL» JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Heel Turkije vierde feest toen negen maanden geleden de huidige coalitieregering met haardemocratiseringsplannen aan de macht kwam. Eindelijk zou er worden afgerekend met de naweeën van de militaire staatsgreep van 12 september 1980. Nu de regering-Demirel zo'n 300 dagen de touwtjes in handen heeft, is er nog steeds niets veranderd. Dat blijkt het duidelijkst uit de maatregelen die zijn genomen na de veldslag bij Sirnak tussen het leger en de Kurden die samenwerken met de PKK, hangt een gevangenis straf boven het hoofd van zes jaar. Speciale Turkse eenheden proberen de infrastructuur van de PKK te vernietigen. Dorpen waar de PKK vermoedelijk steun krijgt, worden ontvolkt en verwoest. De Turkse lucht macht bombardeert Kurdische dorpen in Noord-Irak, waar de PKK zou kunnen zitten. De strijd heeft dit jaar een hoogtepunt bereikt - in totaal zijn nu al ongeveer 4.500 men sen gedood. Veel Kurden zijn uitgeweken vanwege de onder drukking in Turkije, Irak, Iran en Syrië. Velen zijn in Duitsland terecht gekomen, maar er zijn ook Kurdische gemeenschap pen in Groot-Brittannië, Zwe den, Frankrijk en Nederland. De angst voor Turkse represail les is ook hier zo groot, dat Kur den niet voor hun eventuele PKK-verleden durven uitko men. Kurdische PKK. Of beter, niet werden genomen. Is het onwil van de regering dat een demo cratische oplossing voor het Kurdisch probleem uitblijft en er weer naar militair geweld wordt gegrepen, of is het on macht? Ook de wijziging van de straf wet, die zou gaan voorzien in een aantal basisrechten als be perking van voorarrest en het recht op een advocaat, kwam vorige week niet door het parle ment. Een meerderheid bleek tegen toekenning van deze rechten aan politieke gevange nen. Dat 'mensenrechten voor terroristen' niet automatisch betekent dat ze worden vrijgela ten was een gedachtensprong die te ver ging voor de parle mentariërs. Afgelopen zondag werd met veel militair vertoon 'Overwin ningsdag' gevierd. Precies 70 jaar geleden werd de bevrij dingsoorlog beëindigd en daar mee de Turkse staat een feit. Turkije's eerste staatslieden wa ren militairen die een moderne democratie wilden stichten. De eerste twintig jaar ging dit on der leiding van het leger, maar in 1946 werd het meer-partijen stelsel ingevoerd. Het leger bleef echter op de achtergrond de de mocratie 'bewaken' en greep in als het proces niet naar wens verliep. Dit resulteerde in de staatsgrepen van '60, '71 en '80. Democratisch De eerste staatsgreep leverde een werkelijk democratische Grondwet op, waardoor links zich kon ontwikkelen. Dit liep later echter in militaire ogen de spuigaten uit en resulteerde in een staatsgreep om de rechtse vleugel onder leiding van Demi- rel in het zadel te houden. Maar dankzij de Grondwet van '60 herstelde links zich en werd ra dicaler (Dev Sol), evenals rechts (Grijze Wolven). De maatschappij raakte gaan deweg meer en meer verdeeld en politieke moorden waren aan de orde van de dag. Daarop greep generaal Kenan Evren de macht en zette Demirel af. Kenan voerde een ondemocra tische Grondwet in en alle poli tieke partijen en de meeste vak bonden werden opgeheven. In '83 werd opnieuw een burgerre gering ingesteld, onder leiding van premier özal, de huidige president. Onder özals regering onstond het nieuwe gezwel in de samen leving: de Kurdische PKK-ter- reur. Deze heeft in tien jaar bui tengewone proporties aangeno men en kost dagelijks mensen levens. De tijd lijkt dus rijp voor een nieuwe staatsgreep. Er is echter één wezenlijk ver schil met de voorgaande situa ties en dat is dat het leger deze keer geen toeschouwer is, maar actieve deelnemer aan het ge weld. De gevechten vinden im mers plaats tussen militairen en PKK. Dit geeft het leger psycho logisch gezien het recht mee te praten als er wordt gezocht naar oplossingen. Militaire actie President Özal heeft afgelopen donderdag de Nationale Veilig heidsraad bijeen geroepen. De ze raad bestaat uit vijf leden van de legertop en vijf ambtenaren. Zij heeft geen beslissingsrecht, maar brengt advies uit aan de ministerraad. De ministers na men echter dit advies letterlijk over en er werd besloten tot nóg hardere militaire actie om de bevolking duidelijk te maken dat steun aan de PKK tot niets FOTO EPA goeds leidt. Kortom: geen de mocratie voor het zuidoosten. Pas tijdens het spoedberaad van het parlement de volgende dag, waren er hier en daar wat gelui den te horen dat hard optreden de afgelopen negen jaar niet had geleid tot een wezenlijke verbetering van de situatie. In tegendeel, wat was begonnen als het protest van een Kurdisch splintergroepje, groeide uit tot een nationaal probleem. In de uiteindelijke verklaring werd de oorzaak van de terreur in het buitenland gelegd. Enerzijds is de reden hiervoor terug te voeren op de plotselin ge stijging van de terreur. Onder dergelijke omstandigheden zijn veel politici bang de hand in ei gen boezem te steken en de in druk te wekken dat ze aan het beginsel van de unitaire staat twijfelen. Meer vrijheden voor de Kurden, door bijvoorbeeld de staat van beleg op te heffen, zou ongetwijfeld leiden tot een discussie. De PKK, die nu met bedreiging de bevolking kan dwingen hen te steunen, zou in een eventueel referendum kun nen zorgen dat de Kurden voor afscheiding stemmen. Dit zou een burgeroorlog Fot gevolg hebben, omdat de Turkse be volking de Kurden in het westen van Turkije met geweld naar hun Kurdistan zou sturen. Anderzijds moet niet worden vergeten dat een aantal groepen veel té verliezen heeft bij de de mocratie die deze regering be looft. Ten eerste is daar het le ger, dat nog volop aanwezig is in het dagelijks leven. Op de tv wordt uitvoerig bericht over el ke ceremonie, elke wisseling van posten of militiaren die met pensioen gaan. President Özal, die in de pers wordt beschreven als de marionet van '12 septem ber', wil een systeem waarin de president de politieke macht heeft in plaats van het parle ment en gedraagt zich alsof dat al zo is. Dan is er een grote conservatie ve groep binnen Demirels partij DYP, die weinig op heeft met de sociaal-democratische coalitie partner SHP. Voor de PKK geldt dat als er in zuidoost-Turkije democratie heerst, de organisa tie wordt beroofd van haar be staansrecht. De Turken proberen al 70 jaar een systeem in te voeren waar Europa eeuwen over heeft ge daan. Net zoals in het Westen gaat dit met vallen en opstaan. Het hoeft dan ook geen verwon dering te wekken dat een rege ring in 300 dagen nog geen vol ledig werkende democratie heeft kunnen instellen. Maar de Turkse samenleving heeft wel behoefte aan een teken dat de intentie oprecht is. Het lijkt er niet op dat militair vertoon het juiste «tgnafll is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2