Nieuwe belastingen van provincies en gemeenten Nederlanders krijgen steeds minder vrije uren Weer aan het werk f- Björn Engholm stuurt yt Q Bij Zoeterwoude- yt p Actrice Els Dotter- yt —y Stephanie Rottier BEL: Eerste carpoolbord in Leiden Geen speciaal korps Chinese monteurs de beste van de klas DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39944 LOSSE NUMMERS 1,50 - HET WOORD IS AAN Helena K. Beacham Ouderdom Is Iets wonderlijks: be wonderd in een boom, en in kaas, en in meubelen, en in wijn. Maar niet in mij. VANDAAG Programma's- Regio RTV Show Sport HET WEER Regen Vannacht enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Overdag be wolking gevolgd door regen. Mid- dagtemperatuur 17 graden. Zuid westenwind, toenemend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig, 7 a 8. Grote coalitie Carpoolen Els Dottermans Rottier uitgeschakeld O de Duitse SPD in de I J dorp is carpoolen te I O mans, een frisse I haalde de tweede Geen krant ontvangen? 07! - I6I499 dorp is carpoolen te lir en wordt dagelijks en nieuw stuk gras Helmut Kohl. door autowielen geplet. i prijs voor actrices. te sterk ^ItlMCE richting van een'grote co- populair en wordt dagelijks Vlaamse meid, genomi- ronde van het US Open alitie'met de CDU van weereen nieuw stuk gras neerd voorde hoogste niet. Lori McNeill bleek net Commissie-De Kam bepleit evenredige verlaging rijksbelastingen Een serie nieuwe belastingmaatregelen moet provincies en gemeenten helpen aan meer eigen inkomsten. Ge dacht wordt aan het invoeren van ingezetenenbelasting, het overhevelen van de overdrachtsbelasting van rijk naar gemeenten en hogere bijdragen (opcenten) voor de lagere overheden uit de loon- en inkomstenbelasting en de motorrijtuigenbelasting. Daartegenover staat een ge lijke verlaging van rijksbelastingen, zodat de burger er per saldo niet op achteruit gaat. den haag wim bank-jan kuys Dit zijn de belangrijkste aanbe velingen van de door de rege ring ingestelde commissie ver ruiming middelen lagere over heden. De commissie, onder leiding van professor C. de Kam uit Groningen, concludeert in het gisteren gepresenteerde rapport 'Belastingen omlaag" dat uitbreiding van het belas tinggebied van provincies en gemeenten mogelijk is. Zij krij gen meer eigen verantwoorde lijkheden en een grotere vrij heid bij het besteden van eigen inkomsten. Nu bestaat slechts tien procent van hun inkomsten uit eigen middelen. De rest komt van het rijk, dat daartoe geld stort in het Provincie- en het Gemeentefonds. Volgens de commissie-De Kam kan het belastinggebied van gemeenten met vijf miljard gulden toenemen tot jaarlijks 8,5 miljard. Provincies zouden 750 miljoen gulden extra aan ei gen belastingen moeten heffen tot een totaal van 1 miljard. Voor provincies en gemeen ten zou een ingezetenenbelas ting moeten worden ingevoerd van respectievelijk 70 en 100 gulden per volwassene. Daar naast moeten ze een eigen op brengst krijgen uit de loon- en inkomstenbelasting. Provincies kunnen ook nog een hogere bij drage (opcenten) uit de motor rijtuigenbelasting tegemoet zien. Gemeenten krijgen het be heer over de overdrachtsbelas ting, die het rijk nu heft bij de verkoop van onroerend goed. Andere mogelijkheden zijn een nieuwe bouwsombelasting en een extra verhoging van de on- roerend-goedbeïasting. Als gemeente en provincie meer belasting gaan heffen, kunnen de rijksbelastingen met eenzelfde bedrag omlaag. Het rijk hoeft immers minder geld af te dragen aan provincies en ge meenten. De operatie kan grote financiële gevolgen voor afzon derlijke gemeenten hebben. Sommige gaan er aanzienlijk op vooruit, andere fors achteruit. Deze 'herverdeeleffecten' moe ten worden gecompenseerd via de uitkering uit het Gemeente fonds. De provincies zijn enthou siast over de plannen. De Ver eniging van Nederlandse Ge meenten plaatst kanttekenin gen bij de 'herverdeeleffecten'. Het kabinet moet nu een stand punt innemen over de voorge stelde maatregelen. Pagina 2: Wat mensen nooit geloven, gaat gebeuren: belas tingen omlaag. kabul. Het normale leven keert weer langzaam terug in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Het bestand tussen de regering en de radicale verzetsgroep Hezb-i-lslami houdt stand. Voor de man op de foto betekent het ein de van de strijd hervatting van zijn werkzaamheden: het aan de man brengen van grote metalen kisten. foto reuter jonathan drake Miljoenensch'ade bij sportcomplex in Leidschendam leidschendam anp Een felle uitslaande brand heeft een deel van een sportcomplex aan de Kastelenring in Leids chendam de afgelopen nacht in de as gelegd. De brandweer schat dat de schade ongeveer 2,5 miljoen gulden bedraagt. De oorzaak van de brand is volgens een woordvoerder van de brandweer waarschijnljk blik seminslag. De kantine van de voetbalver eniging RKAW brandde totaal af, evenals een aantal kleed- en bestuurskamers. De sporthal liep volgens de brandweer ook flink wat schade op. Henk Terlingen als tv-recensent Met ingang van vandaag zal Henk Terlingen (50) voor deze krant de programma's op de Nederlandse televisie nauwge zet volgen. Onder de titel Bekijk 't maar doet hij verslag van zijn bevindingen in een dagelijkse column op de pagina met tv- en radioprogramma's. Terlingen, gepokt en gema zeld in de omroepwereld, is van plan Hilversum kritisch te vol gen. „Het is belangrijk dat er eens met een boos oog naar de televisie wordt gekeken. Dat je nu en dan eens zegt: 'Vrienden het is niet zo best waar julllie mee bezig zijn'." '4. Terlingen. Carrière en gezin slokken steeds meer tijd op Sinds 1985 is de hoeveelheid vrije tijd van de gemiddelde Ne derlander met vier procent af genomen. Met name middel baar en hoog opgeleiden tussen de twintig en vijftig jaar houden steeds minder vrije uren over. Hun dagelijkse werk, cursussen en/of huishoudelijke klussen slokken steeds meer tijd op. Ou deren, lager opgeleiden en tie ners krijgen juist steeds meer vrije tijd. Dat blijkt uit het vandaag ver schenen jaarlijkse rapport van het Sociaal-Cultureel Planbu reau (SCP). Het SCP conclu deert dat werken en rusten on gelijker verdeeld raken onder de verschillende bevolkingsgroe pen. Volgens het SCP worden tijd en geld wel over steeds zaken uitgesmeerd, met als gevolg een oppervlakkiger deelname aan de diverse activiteiten. Van elke drie vrije uren worden er twee thuis besteed. Niettemin zijn mensen tegenwoordig meer buitenshuis dan vroeger, vooral door horecabezoek en sportbe oefening. Daartoe werd in 1990 ook een kwart meer auto gere den dan in 1980. Hoewel er in 1990 minder tv werd gekeken dan in 1985, is het aandeel daarvan in de schaarser wor dende vrije tijd toegenomen tot 40 procent. Aan lezen, het ont vangen van visite en het praten met huisgenoten wordt daaren tegen steeds minder tijd be steed. Het SCP signaleert diverse oorzaken voor de toegenomen ongelijkheid in vrije tijd. Zo worden betaalde banen steeds meer Bezet door de groep men sen die het ook druk heeft met de carrière en opgroeiende kin deren. Een tweede reden is dat jongeren beneden de twintig jaar en ouderen boven de vijftig jaar steeds minder betaalde ar beid verrichten. Verder zijn het juist de na de oorlog geboren mensen met een goede oplei ding die vaker samenleven als tweeverdieners. De samenle vende partners verdelen het huishoudelijk werk. Hierdoor hebben mannen en vrouwen tussen de 30 en 45 jaar het drukker gekregen. Ook is door de afnemende ge zinsgrootte het aantal mensen dat in het huishouden bezig moet zijn, gegroeid. Bij gezin nen kan één persoon immers voor meerdere mensen de inko pen doen, terwijl alleenstaan den niemand hebben om bood schappen en het huishouden voor hen te doen. Pagina 3: De jaren '90: houden wat we hebben. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft vanmorgen op de carpoolplaats aan de Plesmanlaan in Leiden het eerste 'carpoolmede delingenbord' van de ANWB officieel in gebruik gesteld. Het is het eerste in een reeks van twaalf, die de ANWB aanbiedt ter gelegenheid van het 3 miljoenste lid. Alle provincies krijgen er een. Zuid-Holland, en meer in het bijzonder Leiden, had de primeur. Maij vindt dat de overheid het carpoolen moet stimuleren. Nog dit jaar wordt een proef gehou den met aparte carpoolstroken op twee snelwe gen. „Werkgevers moet worden gewezen op de fiscale voordelen die carpoolen werknemers biedt. Bedrijven moeten worden gestimuleerd geen auto van de zaak te geven, maar carpoolen 4" PGpil 11 f f 1 te organiseren." Maij kondigde aan dit najaar met 1/UIIiJv M. V/U-J. een intensieve reclamecampagne te beginnen die het samen rijden moet bevorderen. De minister beschouwt het carpoolbord als een welkome en noodzakelijke aanvulling van de in richting van carpoolplaatsen. Het heeft een drie ledige functie. Het afdakje biedt een schuilplaats aan een of twee personen. De wegbeheerder kan op het bord informatie kwijt zoals waar het poli tiebureau te vinden is en of er wegwerkzaamhe den te verwachten zijn. En in de derde plaats kunnen carpoolers elkaar via het bord bood schappen doorgeven. Onderaan het bord hangt een reeks klemmetjes om boodschappenbriefjes aan te bevestigen. berlun-leipzig ppa-ap-afp Duitsland krijgt geen speciale politie-eenheid tegen straatter reur. Dat heeft minister Seiters van binnenlandse zaken giste ren gezegd. Hij is wel bereid geld te steken in speciale trai ningen voor de politie in de Oostduitse deelstaten. Opposi tiepartij SPD had om een spe ciaal elitekorps gevraagd naar aanleiding van het extreem rechtse geweld tegen asielzoe kers. Ook de afgelopen nacht was het weer onrustig. Rechts-radi- cale jongeren bekogelden in Lindenthal bij Leipzig een cen trum voor asielzoekers met ste nen en staken een voor de deur geparkeerde auto in brand. In Greifswald wist de politie vannacht een aanval van jonge ren op een onderkomen van asielzoekers in de kiem te smo ren. Agenten waren tijdig aan wezig om jongeren, bewapend met stenen en molotovcock tails, de doorgang te versperren. Dertien rechts-extremisten wer den gearresteerd. De openbare aanklager van de deelstaat Mecklenburg-Vor- pommem, Alexander Prechtel, heeft aangekondigd dat hij de deelnemers aan de rellen in Rostock keihard zal aanpakken. Daarvoor is volgens hem geen verscherping nodig van de rechtsmiddelen die de staat ter beschikking heeft. Prechtel zei dat iemand die een brandbom werpt erop kan rekenen dat hij niet meer als brandstichter zal worden ver oordeeld, maar dat hij een pro- grond liggende politieagent zou hebben geslagen en geschopt. De Brandenburgse minister van binnenlandse zaken, Alwin Ziel, is er van overtuigd dat ach ter de acties in Cottbus het afgelopen weekeinde toneel van de ernstigste rellen een rechts-extremistische strategie zit. „De indruk bestaat dat de rechts-radicale jongeren wer den geleid." Volgens Ziel waren de relschoppers voorzien van walkie-talkies en kregen ze vanuit auto's bevelen. Intussen beleeft Duitsland een dramatische ruk naar rechts. Uit een opinie-onder- zoek blijkt dat het percentage kiezers dat op een partij rechts van de CDU-CSU wil stemmen in het westen van Duitsland is gestegen van 8 naar 12 procent; in het oosten zelfs van 12 naar 19 procent. Pag 2: Gevaarlijke zege neo nazi's. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik «aam at» iimedjjBÉ it a twat wetten gratia. jment betaal ik daarna: maand (f 27.80) via automa tische betaling* I Per kwartaal (f 80,10) via accept- I giro I Per kwartaal 80.10) via auto- matische betaling'. I Naam en voorletters Minister Maij-Weggen en gedeputeerde Jansen van Zuid-Holland (rechts) brengen een toost uit op het nieu we carpoolbord dat vanmorgen in Leiden is onthuld. ANWB-directeur Nouwen kijkt lachend toe. foto henk bouwman ces wegens poging tot moord aan zijn broek zal Icrijgen. Vol- I Ad gens het openbaar ministerie I zijn de eerste zware aanklach- ten al de deur uitgegaan. Zo is j Po een relschopper in Rostock aan- j geklaagd wegens poging tot j Woonplaats moord omdat hij een op de i Telefoon (i.v m controle bezorging): l I Nummer bank/girorekening badhoevedorp arnold aarts Bij Fokker zijn ze diep onder de indruk van de vijftien Chinese monteurs die daar in ne gen weken hebben geleerd hoe ze een Fok ker 100 uit elkaar kunnen halen en weer in elkaar zetten. Vlijtige leerlingen, zegt in structeur Marcel Heidinga., „Ze slagen alle maal met vlag en wimpel." Ab Brouwer, 'manager maintenance trai ning product support' bij de vliegtuigfa briek, heeft daar wel een verklaring voor. „Ze zijn heel gedisciplineerd en gemoti veerd. Er is een enorme drive om het goed te doen. Chinezen hebben een heel andere instelling dan Westeuropeanen. Die zijn verwend en een dag lang gefrustreerd als de handdoeken niet op de juiste plek in hun hotelkamer liggen." Brouwer erkent dat de opleidingsafdeling van Fokker aanvankelijk tegen de 'China- klus' opkeek. „Maar als de nood aan de man komt, doen wij er een tandje bij. Uit eindelijk had iedereen zoiets van: hé, een nieuwe klant, dat is interessant." China Eastern Airlines (CEA) krijgt mor gen de eerste Fokker 100 afgeleverd. CEA neemt in totaal zeven vliegtuigen af; op drie toestellen is een optie genomen. Een histo risch moment, omdat nooit eerder een Ne derlands vliegtuig aan China werd verkocht. „Een entree op een nieuwe markt", zegt Brouwer. „Er is een gigantisch transportpo- tentieel in China. Daar willen we graag een stukje van meenemen." Fokker droomt er van tientallen, misschien welk honderden toestellen aan China te slijten. Dus is er alles gedaan het de Chinezen naar de zin te maken. Lesboeken werden vertaald en de cursisten konden permanent een beroep op een tolk doen. instructeur Edwin Varkevisser: „China is voor Fokker commercieel heel interessant. Dat verklaart de speciale behandeling." Fokker huurde zelfs een sinologe om het Fokker-personeel achtergrondinformatie te geven over China en de Chinezen. „We hebben een klein beetje begrip gekregen voor de complexiteit van de taal en een beetje gevoel voor hun cultuur", zegt Brouwer. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen neer leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1