Jim Courier ontsnapt Definitieve breuk lijkt nabij Sport Vogts wil controles tijdens de trainingen Jury-oordeel nekt Mario van Baarle DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 a (chef) tim brouwer de koning FC Lisse speelt tegen Blauw Zwart rupweteringFC Lisse speelt vanavond in de tweede ronde van de bekerstrijd tegen Blauw Zwart. De zaterdageersteklasser won gisteravond met 5-1 van en bij zondagvierdeldasser ROAC '79. In het eerder uitgestelde duel, dat op een smal bijveld werd afge werkt, nam de thuisploeg na acht minuten verrassend de leiding door een doelpunt van Perry van Es. Lisse kreeg in de eerste helft geen vat op ROAC. Na rust werd het door Jelle Visser al snel 1-1 en toen zette Lisse door. Rene Ras, Ralf Polman, Jelle Visser en Edward van de Putten maakten er 5-1 van. Uitblinker Ruud Weenink schoot voor ROAC nog een keer op de paal. Juniore Borst naar WK wielrennen leiderdorp» Marion Borst neemt deel aan aan het wereldkam pioenschap wielrennen voor junioren. De 18-jarige Leiderdorp- se, die vorig jaar voor het eerst aan het WK op de weg meedeed, vertrekt op 17 september naar Athene, waar zij drie dagen later in actie komt. Maria Jongeling, Wendy Kramp, Sandra Rom- bouts vormen met Borst de Nederlandse ploeg. Wielerjaar Pascal Vergeer afgelopen warmond Het seizoen zit er al op voor Pascal Vergeer. De War- mondse wieleramateur heeft zo veel last van zijn linkerknie, dat hij dit seizoen niet meer in wedstrijden uitkomt. Vergeer, die na een moeizame start dit jaar zijn erelijst aanvulde met twee over winningen, forceerde zich in de zomermaanden. Door een ge dwongen rustperiode van drie weken mist hij onder meer het Nederlandse kampioenschap ploegentijdrit in Almere. FIFA bemoeit zich niet met Maradona zürich De Internationale Voetbalfederatie (FIFA) wil de vingers niet branden aan de controverse tussen Diego Maradona en Na- poli, de club waar de 31-jarige Argentijn onder contract staat. Vanuit Zürich liet de FIFA gisteren weten niet in te zullen gaan op het verzoek van Napels een bijeenkomst te organiseren tus sen de betrokken partijen. Nu Maradona zijn schorsing van vijf tien maanden er op heeft zitten, wil hij niet meer uitkomen voor Napoli. Hij wil in Spanje voetballen. Sevilla wil hem inlijven. Vlieg en Li blijven bij NTTB Groningen» Jan Vlieg blijft nog minimaal één jaar technisch di recteur en vrouwencoach bij de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB). De 42-jarige Groninger heeft zijn contract verlengd op dezelfde financiële condities als bij de verbintenis, die gisteren afliep. Het contract met de Chinees Li-Ji Shu, de bondscoach van de mannenploeg, werd eveneens met één jaar gecontinu eerd. Schockemöhle aarzelt nog mühlen Paul Schockemöhle heeft nog geen definitieve beslis sing genomen over de aankoop van het toppaard Ratina Z van Leon Melchior. De oud-Europese kampioen uit Mühlen aarzelt of hij de gevraagde prijs, volgens het Duitse persbureau SID tus sen de 1,5 en 2 miljoen gulden, op tafel zal leggen. Schockemö hle zal voor het eind van de week Melchior laten weten of hij Ra tina Z, waarmee Piet Raymakers tijdens de Olympische Spelen in Barcelona goud (met de ploeg) en zilver (individueel) won, al of niet aan zijn stal toe zal voegen. Als de koop doorgaat zal Franke Sloothaak, die bij Schockemöhle in dienst is, met Ratina Z uitkomen tijdens het hoog gedoteerde CHIO van Calgary, dat van 9 tot en met 12 september wordt gehouden. De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft zich uitgesproken voor anti-dopingcontroles tij dens de training van de Bun- desligaclubs. „Ik ben er voor stander van, dat men in de sei zoensvoorbereiding trainings controles uitvoert en niet alleen dan, maar ook op elk willekeu rig tijdstip in het seizoen", ver klaarde hij. Het voorstel van Vogts werd door zijn clubcollega's in Duits land positief beoordeeld. „Ik steun het idee, omdat controles tijdens de training ertoe kunnen bijdragen, dat iedereen weet. dat in de Bundesliga niet met doping wordt gewerkt", aldus Erich Ribbeek, de trainer van Bayem München. Bij het begin van de Duitse competitie laakte Christoph Daum van VfB Stuttgart de lak se houding die de Bundesliga aanneemt ten aanzien van do ping. Hij suggereerde dat bij de Duitse kampioen het verboden middel clenbuterol wordt ge bruikt; hetzelfde medicament dat leidde tot een nieuwe schor sing van Katrin Krabbe en Grit Breuer. De clubleiding ontkent uiteraard en spreekt van een misverstand. Het kleine kreunertje Seles is weer helemaal terug. De pose, hier in het duel met de Amerikaanse Keiler, sprekt voor zich. fo Stephanie Rottier dichtbij verrassing tegen McNeill op US Open Een boerenzoon uit Amarillo, Texas zette the Farewell Blues in voor Jim Courier op de openingsavond van de US Open 1992. De nummer één van de wereld kreeg kip- pevel, zijn sponsor hartkloppingen, de luidruchtige fans een pakkende thriller, die goed afliep voor Courier. new york» anp Alex O'Brien (22), Amerikaans studentenkampioen en binnen gekomen op een wild card, zong de blues een klein uur uit volle borst. Courier wankelde (4-6) maar bezat de flexibliteit zijn ritme aan te passen. Na drie uur en een kwartier had Courier het Texaanse deuntje doen ver stommen, 4-6, 6-1, 6-3, 7-6 (7- 5). Door zijn overwinning brak de US Open 1992 met een tradi tie. Er sneuvelde op de eerste dag in New York geen grote speler. Twee jaar geleden ver raste de even lange als flegma tieke Volkov op de openingsdag Edberg. Vorig jaar zette Krick- stein de fonkelnieuwe outfit van Agassi bij de vuile was. Courier leek tweeënvijftig minuten het zelfde lot te ondergaan. Hij showde gisteravond de nieuwe kledinglijn van zijn sponsor Diadora in het winderige Louis Armstrong Stadion. Ook voordien hadden zich geen verrassingen voorgedaan. Ivanisevic (5) dolde met Olym pisch kampioen Rosset, 6-4, 6- 4, 6-4. Stich (11) holde langs Delaitre, 6-4, 6-3, 6-4 en Forget (13) huppelde langs Grabb, 6-2, 6-3,7-6. Bij de vrouwen ruimde titel verdedigster Seles in 48 minu ten Keiler (6-1, 6-0) op en be steedde Graf (2) 42 minuten aan Cioffi, 6-0, 6-2. Mary-Joe Fer nandez (7) compenseerde een koude start tegen Faber, 3-6, 6- 0, 6-4 en Lori McNeil ontsnapte tegen Stephanie Rottier (6-7, 7- 6, 6-2). De 18-jarige Zeeuwse had voor de verrassing van de winderige maandag kunnen te kenen. Op 7-6, 5-3 verspeelde ze een matchpunt, in de tie break op 6-4 nog twee. Held O'Brien werd maandagavond de held van het schreeuwerige publiek. Een soort Jimmy Con nors. De debutant maakte een allerminst opgefokte indruk en ging ontspannen de strijd aan met Courier. Twee maanden geleden debuteerde hij bij de profs in Newport. Twee weken geleden verraste hij Richard Krajicek in New Haven in de eerste ronde (7-6, 7-6). „Ik was als de dood op Flushing Mea dow", bekende de Texaan. „Ik was bang voor het publiek. En voor Courier. Tenslotte is hij de réén." De angst verdween in de eer ste game. Hij brak de opslag van Courier en zat direct in de wed strijd. Courier niet. Zijn eerste opslag liep niet (40 hij sloeg 17 afzwaaiers en O'Brien pikte de eerste set in (6-4). De 19.000 toeschouwers schoven naar het puntje van hun stoelen. Was er een sensatie in de maak? Cou rier bracht de kijkers snel op an dere gedachten. Hij bracht meer variatie aan, wisselde va ker van tempo, sloeg zijn eerste service regelmatiger binnen de lijnen en O'Brien leverde de tweede en derde set in, 6-1,6-3. In de vierde groeide het duel naar zijn climax. De joelende Amerikanen gingen als één man achter O'Brien staan. „Daar moet je mee leren leven", gaf Courier toe. „Ze kiezen hier al tijd voor de underdog. Daarom voel ik mij in dit stadion nooit echt op mijn gemak." Dat was in zijn spel zichtbaar. Courier, bijgestaan door zijn coaches Stine en Higueras, ver loor zijn opslag en kwam pas langszij op 4-4. In de tiebreak verwierf hij op 6-2 vier match- punten. O'Brien, die voor de eerste keer in zijn loopbaan een viersetter speelde, werkte er drie weg voordat Courier met een ace zijn sponsor uit de penarie sloeg. Kledingfabrikant Bij de kledingfabrikant sloegen bijna alle stoppen door. In het project Courier waren miljoe nen dollars gestopt. Uitschake ling in de eerste ronde zou een enorme financiële strop beteke nen. Diadora wil op de US Open de concurrentie aangaan met Nike, dat Agassi in het ten nispak steekt. Voor die strijd nam het merk Courier zes jaar in dienst voor 40 miljoen dollar. Gisteren stond de plattelander als een modepop op het deco turf. In zwarte broek, een shirt dat aan de ene helft wit was en aan de andere kant grijs met art deco blokjes in zwarte en vrolij kere kleuren. Zijn honkbalcap was vervangen door een in de zelfde kleuren aangepaste pet Rottier Rottier stond in het traditionele wit tegenover de paarse rok van Lori McNeil (28). Op papier was er sprake van een ongelijke strijd tussen de nummer 84, in een week met stip gestegen van 108, en de nummer twintig. Bo vendien heeft McNeil acht jaar profervaring, acht toernooien gewonnen en bijna 2 miljoen dollar verdiend. Rottier is aan haar tweede profjaar bezig, be reikte twee kwartfinales in WTA-toemooien en verdiende nog geen 60.000 dollar. Op de baan was echter nau welijks van krachtsverschil spra ke. Rottier controleerde met haar machtige groundstrokes het duel, dat twintig service- doorbraken telde. Op de drie momenten dat ze definitief kon toeslaan en haar eerste zege op een top- 20-speelster kon beha len, miste ze de ervaring, de koelbloedigheid en mentale hardheid. McNeil, net als O'Brien uit Texas, maakte na 2 uur en 36 minuten een einde aan Rottiers tweede US Open. Veel lawaai om niets Et is nogal wat heisa gemaakt over de dit sei zoen ingevoerde regel dat de doelverdediger een terugspeelbal niet meer in zijn handen mag nemen. Dat zie je altijd bij wat nieuws. Je kunt ook van tevoren zeggen wie er aan het zeuren gaan: trai ners, die hun verdedigend spelletje (dus hun luiheid) verstoord zien; achterspelers wier hoofdtaak en enige bekwaamheid het terugspelen was en keepers, die roe pen dat ze er niet voor doorgeleerd hebben om méé te voetballen. Allemaal quatsch. Ketelmuziek. Over een half jaar hoor ie niemand er meer over. Zo is het steeds gegaan, je kunt er de geschiedenis op naslaan. Neem nu eens de introductie van de strafschop, nu precies 101 jaar geleden. Het idee was afkomstig van een Ier, William McCrum, textielfabrikant in het dagelijks leven en doelverdedi ger van Milford Everton in het weekend. (In het seizoen 1890- 91 liet hij er 62 door zonder dat zijn enthousiasme voor het spel er ook maar een minuut onder leed). Een gentleman van het DOOR zuiverste water. Een man die de UUD PAAUW «F51 van het sPel boven alles ging. McCrum ergerde zich groen en geel aan de talloze grove manie ren waarop achterspelers (niet die van zijn eigen club overigens) zich gedroegen zonder dat daar een behoor lijke straf tegenover stond. Iemand vasthouden, iemand onderuit haTen, ja zelfs het spelen met de hand lever den in die tijd alleen een vrije schop op. In McCrums ogen moest op dergelijk un-gentleman-achtig gedrag een echte straf voor het hele team staan. Het idee voor een 'penalty kick' lanceerde hij in 1890. The International Football Association Board (een ge zelschap bedaagde heren dat nu nog over de spelregels gaat) wees het voorstel direct van de hand. „Onzin. Een heer haalt geen tegenstander onderuit", zo was hun ar gument. Het was hun kennelijk ontgaan dat er al lang niet meer louter gentlemen in het veld stonden. Mis schien had de houding van de Board er ook mee te ma ken dat het voorstel uit Ierland afkomstig was. Van zo n afgelegen gebied kon kennelijk niets goeds komen. De houding van de pers was ook interessant. Die betitelde de penalty als 'de doodstraf in de voetballerij'. Een incident, kort daarna tijdens een F.A. Cup duel tus sen Notts County en Stoke City, maakte de geesten rijp voor verandering. In de laatste minuut van de strijd verleende een verdediger van Notts (dat met 1 -0 leidde) zijn keeper assistentie door de bal uit het doel te slaan. Op 20 centimer van de doellijn mocht Stoke een vrije schop nemen....Leuke zaak. De keeper van Notts ging geheel reglementair simpelweg vlak voor de bal staan en die kon er zo met geen mogelijkheid ingeschoten worden. Het publiek protesteerde heftig en het geval deed in heel Engeland veel stof opwaaien. Dit was toch echt te gek, dit kon niet de bedoeling zijn. Een andere Ier, oud-international Jack Reid, secretaris van de Ierse Voetbalbond, drukte daarna het idee van McCrum erdoor in de International Board. Op 2 juni 1891's avonds om zes uur in het Alexandra hotel in Glasgow, zag de strafschop in het voetbal het levens licht. Maar het was nog lang niet 'onze' penalty waartoe toen werd besloten. Het 16-metergebied kende men nog niet (dat werd in 1901 ingesteld). Op de velden werd op 12 yards (elf meter) een krijtlijn getrokken die van zijlijn naar zijlijn liep. Ernstige overtredingen daarbinnen le verden een strafschop op. Maar de aanvallende ploeg moest daar de arbiter wel om vragen uit zichzelf gaf de scheidsrechter aanvankelijk geen penalty (een regel die, zoals zich laat raden, héél snel werd losgelaten!). Op elke plek van de 11 -meterlijn kon de strafschop worden genomen. De doelman mocht tot zes meter uit zijn doel komen (in 1905 moest hij op de doellijn plaats nemen en in 1929 mocht hij niet meer voor het schot in beweging komen). Toen de Board met zijn besluit kwam, werd overal moord en brand en om moeder geroepen. Binnen een een half jaar wist iedereen niet beter. Zo zal het ook gaan met de regel voor het terugspelen. Het is gewoon even wennen. Romario is het niet eens met maatregelen PSV valencia anp Mario van Baarle baalde. Gang maker Bruno Walrave was cyni scher dan ooit. Zes uur nadat het tweetal zich gisteren dacht te hebben gekwalificeerd voor de finale stayeren, werd het Ne derlands duo uit koers geno men. Wegens het binnendoor rij den van Walrave op het mo ment dat Van Baarle na een lek ke voorband weer in de race kwam, luidde de officiële ver klaring. Geen enkel jurylid had de overtreding waargenomen, want anders had de gangmaker de rode vlag bij het maken van de overtreding moeten krijgen. De uiteenlopende protesten van Frankrijk en later Italië en Oostenrijk werden door de jury afgewezen. De Fransen en Itali anen legden zich neer bij de be slissing. De Oostenrijkers niet. Zij zochten, en vonden hun ge lijk bij de jury d'appel. Het uit eindelijke bittere oordeel voor Van Baarle en Walrave leverde de Oostenrijkers uiteindelijk ook niets op, want ze bleven ondanks het hardnekkig protes teren ook buiten de finale. „We zijn opnieuw geflikt", brieste delegatieleider Henk van Veen. „Na Haringa en Van Bon in Barcelona, hebben ze nu Van Baarle gepakt Ik snap er niets meer van. Ik ben zelf jurylid in Nederland, ik heb geen overtre ding waargenomen. De interna tionale jury ter plekke ook niet, want anders hadden ze moeten ingrijpen op hetzelfde mo ment." Het stak de bepaald niet ob jectieve Nederlanders vooral dat de rechtsprekers meer dan zes uur nodig hadden om een oor deel te vellen. Vooral Bruno Walrave werd naarmate de avond vorderde steeds cyni scher. „In mijn ogen zijn die mensen niet capabel voor hun taak. Ze hebben de Oostenrij kers geloofd. Er is geen enkel vi deobeeld van. Ik snap het niet meer." Delegatieleider Van Veen te kende weliswaar hoger beroep aan, maar vond geen gehoor. Van Baarle wachtte het resultaat zelfs niet meer af. Hij was te te leurgesteld over het vermeende onrecht. Peter Pieters was gisteren in de wielertempel van Valencia de op één na snelste in de tijd 5.47,175. Desondanks bereikte hij bij de wereldtitelstrijd wiel rennen niet de halve finales op het onderdeel achtervolgen. In de kwartfinales behoefde de 30-jarige weg- en baanren ner niet meer dan twee tellen (5.45,333) toe te geven op Shaun Wallace en diens 'won- Peter Stotzek en Paul Clohessy bijten nog even op de tanden. Even later konden de Australische achtervolgers de bronzen medaille ophalen. FOTO» AP derfiets' van 20.000 gulden. De laatste vier. Alleen de 1 regeltjes versperden hem echter van de vier series worden toege- de weg naar een plaatsje bij de laten tot de halve eindstrijd. eindhoven anp/gpd Romario en PSV zijn dicht bij een definitieve breuk. De lei ding van de Eindhovense club vertelde de spits gisteren dat hij niet mee mag doen in de duels tegen Cambuur en Ajax en deze week in z'n eentje moet trainen. „Maar het is zeer de vraag of hij nog komt", zei Westerhof gis teravond. „Hij heeft me verteld dat hij de maatregelen niet ac cepteert." Die maatregel is geen schor sing volgens de PSV-trainer. Westerhof: „Dat kan niet, dan zou hij niet meer welkom zijn. Ik heb hem gezegd dat hij de groep in de steek heeft gelaten en dat het beter is dat hij de groep een week niet ziet. Maar hij moet wel trainen. Apart, elke dag." Tegen Cambuur (morgen) en zondag tegen Ajax mag de pro bleem-spits thuisblijven. Het is het uitvloeisel van de kinder achtige manier waarop Romario reageerde, toen hij donderdag tegen zijn zin halverwege de wedstrijd tegen Real Madrid werd gewisseld; de Braziliaan was een dag spoorloos. Gisteren was er een gesprek tussen Westerhof en Romario, bijgewoond door manager Kees Ploegsma. Westerhof: „Ik heb gezegd: eerst doe jij je verhaal, dan doe ik mijn verhaal, vervol gens vertel ik welke maatregel ik neem en ten slotte kun jij daar op reageren. Zo hebben we het gedaan." Het verhaal van Romario was kort: „Hij zei dat hij had aange geven nog wel een kwartiertje te kunnen spelen na de rust en ik had moeten luisteren, vond hij. Misschien dat hij dan nog even de winnende goal had kunnen maken. Maar mijn verhaal was dat vooraf al bepaald was dat hij maar een helft zou spelen. Dat had ik hem 's middags al ver teld. Romario bepaalt dat niet, dat is mijn verantwoordelijk heid. Ik moet ervoor zorgen dat hij fit is en blijft. En wat was er gebeurd als hij in de tweede helft een spierscheuring had opgelopen? Dat gebeurde Rocha bij Madrid al voor de rust, die had de avond ervoor ook met Brazilië tegen Frankrijk gespeeld." Waar de verhalen botsten, diende een straf de kwestie te beslechten. Westerhof: „Maar hij accepteert die maatregelen niet. Ik hoop dat hij er gewoon is, de komende dagen, en dat we maandag met een schone lei kunnen beginnen. Kijk, als hij niet komt opdagen, hebben we een probleempje. Tot nu toe was het een kwestie tussen hem en mij. Als hij niet verschijnt, wordt het een kwestie van het bestuur, dan is het werkweige- ring." Het was niet de eerste aanva ring tussen Westerhof en de spits. „De ervaring was over het algemeen goed, we konden pri ma overweg. Er zijn een paar dingetjes gebeurd, kwesties waarbij Romario zich ook bui ten de groep plaatste, maar die zijn steeds uitgesproken, waar na iedereen overging tot de or de van de dag. Dat kon nu niet De PSV-trainer is er zich van bewust dat hij met het passeren van Romario voor de topper te gen Ajax een applaus heeft los gemaakt bij de selectie. „Ik be grijp de groep wel, maar ik heb natuurlijk geen verleden met Romario. Deze maatregel heb ik genomen op basis van twee maanden ervaring met Romario en staat los van wat er vroeger is gebeurd." Romario werd na de Olympi sche Spelen van Seoul, waar hij met Brazilië zilver won en ge kroond werd tot topscorer, door PSV gekocht van Vasco da Gama. Hij bleek een fantasti sche voetballer, in aanleg de beste van de Nederlandse com petitie. Dat vonden zijn colle ga's ook, hetgeen bleek bij de jaarlijkse verkiezing van speler van het jaar. Zijn rendement nam de laatste jaren echter af, vooral in Europees verband. Waar hij in zijn beginperiode nog internationaal belangrijke treffers maakte tegen Steaua Bukarest en Real Madrid, ont brak hij de laatste jaren vanwe ge blessures of deed hij half-fit mee. Ook in de competitie miste hij steeds meer wedstrijden. Bo vendien regen de ruzies zich sinds zijn debuut, in oktober 1988 tegen FC Twente, aaneen. Hij verlengde vakanties in zijn geboorteland naar eigen goed dunken, maakte de medische staf van PSV belachelijk, liet zich verzorgen door zijn eigen fysiotherapeut Nilton Petrone, dreigde de clubleiding na het landskampioenschap van 1991 met vertrek als de selectie niet werd versterkt, en maakte ophef nawissels. Romario zelf kon gisteravond geen reactie meer verstrekken; hij lag te slapen. Zijn vrouw Mo nica ontkende overigens beii< h ten als zou Romano definitief weg willen bij PSV. „Daar heeft hij tegen mij niks van gezegd, ik denk niet dat het waar is. En ik wil ook niet weg."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17