'Toneel is vorm van afscheid nemen' Momenten gestolen uit de werkelijkheid Cultuur&Kunst Wandschilderingen SS-bunker te kijk Cursussen Egyptologie en (bijbelse) archeologie DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 15 n hoore annemiek ruygrok saskiastoeiinga Toneelabonnement voor de liefhebber 1f" 'De koopman van Venetië' door Het Nationale Toneel: boven: Jac queline Blom, onder: Hans Croiset (links) en Gijs Scholten van Aschat. FOTO KOOS BREUKEL leiden Tot 10 september kunnen 'echte' toneelliefhebbers bij K O een abonnement nemen op drie voorstellingen van het Na tionale Toneel. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag wor den achtereenvolgens Shakespeare's 'De Koopman van Venetië' (22 oktober), 'Moortje' van Bredero (4 maart) en Lars Norens 'Bobby Fisher is alive and lives in Passadena' (6 mei) op de plan ken gebracht. Voor informatie is het telefoonnummer van K O, 071-121141, op werkdagen en op zaterdagochtend bereikbaar. Inschrijving LAK-cursussen begint leiden Het LAK begint binnenkort met een groot aantal cursus sen op het gebied van drama, beeldende kunst, muziek en foto grafie. Improvisatie en tekst, theatersport, scenarioschrijven, fla menco, tango, grafische technieken, close harmony en opera vormen een kleine greep uit het uitgebreide keuzepakket. De in schrijvingen voor alle cursussen zijn op dinsdag 15 en woensdag 16 september van 19.00-20.30 uur in het LAK, Cleveringaplaats 1, Leiden. Met K O naar Nana Mouskouri leiden Voor het concert dat Nana Mouskouri op zondag 20 sep tember in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag geeft zijn toegangskaarten te koop op het Uitbureau van K O aan de Oude Vest 45. De verkoop, op werkdagen van 9.00-17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur, duurt tot en met 11 septem ber. Actrice Els Dottermans genomineerd voorde Theo d'Or Ze oogt en praat als een studente kunstgeschiedenis. Een frisse Vlaamse meid, zoals dat heet, het type dat een scherp verstand weet te combineren met spontaniteit en levenslust. Het is dat zij stevig rookt anders had je haar ook nog voor een lid van de selectie van het nationale hockeyteam kunnen houden. u moet het zoeken. U moet het vulgaire bij uzelf zoeken'. Hij ontneemt je je zekerheden. Ze kerheden vindt hij de dood van het acteren. Je krijgt van hem een grote verantwoording en steeds weer een andere uitda ging toegeschoven antwerpen eric v In werkelijkheid is Els Dotter mans actrice. Niet zomaar een actrice: de meest getalenteerde van haar generatie. Grote kans dat zaterdag 5 september in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag aan haar de Theo d'Or 1992 wordt toegekend, een on derscheiding die haar op één lijn zou zetten met giganten als Ida Wasserman, Arinet Nieu- wenhuyzen, Ellen Vogel of de voorlaatste winnares Cather ine ten Bruggencate. Behalve Dottermans zijn ook Trudy La- bij ('Private Lives'), Anne-WU Blankers ('Heldenplatz') en (op nieuw) Catherine ten Bruggen cate ('Wanneer wij doden ont waken') genomineerd voor de hoogste prijs die ons land voor actrices kent. Krijgt de in 1986 aan de Stu dio Herman Teirlink afgestu deerde Dottermans de Theo d'Or dan is dat voor de rol van de 'levende jukebox' Vivi V. in 'Wilde Lea' van de Vlaamse groep de Blauwe Maandag Compagnie. Deze produktie, die briljant tragi-komisch de sentimenten en clichés van het meest platte Vlaamse volksver maak onder het vergrootglas legt, krijgt komende weken een reprise. Het Theaterfestival in Den Haag nam 'Wilde Lea' op in de jaarlijkse selectie van de meest interessante voorstellin gen i het Alphense galerie in Düsseldorf De Alphense galerie Hofman Van der Zee neemt vari 3 tot en met 6 september deel aan de 'Art Multiple' in Düsseldorf. Op deze nieu we kunst- en grafïekbeurs staat de galerie met werk van onder an deren Michel van Overbeeke en objecten van Jeroen Henneman. zoen. Vivi V. is alles wat Dottermans zelf niet is: vulgair, exhibitionis tisch, ambitieus en gespeend van elke vorm van zelfkritiek. Els Dottermans: „Het is hard werken. Moeilijker dan Tsjechov spelen. In een karakter van Tsiechov kun je je verplaat sen, daar is sprake van een geestelijk achterland, terwijl het bij een figuur als Vivi V. pure buitenkant is die je moet vertol ken. Het komt volledig aan op je vakmanschap. Heel fysiek. En ik moest er veel voor overwinnen. Luk, onze regisseur, doet aan anti-typecasting. Hij zei: 'Ik zou bij Vivi V. aan iemand anders denken, maar ik geef het u want Beter mens Luk Perceval is de artistiek lei der van de Blauwe Maandag Compagnie. 'Grote liefde' was het tussen hem en Els Dotter mans toen hij haar vier jaar te rug bij zijn groep haalde. Haar eerste rol, de jonge actrice Nina uit Tsjechovs 'De Meeuw', was meteen al onvergetelijk. ,,'De Meeuw' heeft me gecon fronteerd met een heel ander denken over theater", zegt Els Dottermans, „Op school leer je goed praten, en pirouettes draaien, maar daar gaat het niet werkelijk om. Wil je werkelijk tot goede prestaties komen en voldoening beleven aan dit vak dan zul je eerst voor jezelf een aantal wezenlijke vragen moe ten beantwoorden: Waarom wil ik toneelspelen, wat wil ik met toneel zeggen, wie ben ikzelf.... Het repetitieproces bij 'De Meeuw' heeft me bewust ge maakt dat er eigenlijk maar één goed motief voor het acteren bestaat: de catharsis, de wil om er als een beter mens uit te ko men. Klinkt pathetisch, maar die overtuiging ben ik echt toe- Afscheid Behalve Luk Perceval is ook Jan Decleir een groot leermeester voor Els Dottermans geweest. Samen met hem en de niet minder sublieme Gilda de Bal speelde zij vorig seizoen 'De re petitie' van Ingmar Bergman, een produktie die wegens pro blemen met de rechten helaas nauwelijks te zien is geweest. Jan Decleir dankt aan deze ver tolking een nominatie voor de Louis d'Or 1992, de prijs voor de beste mannelijke hoofdrol. Hij moet het opnemen tegen André van den Heuvel ('Heldenplatz'), Pierre Bokma (Vastgoed') en Willem Nijholt ('Private Lives'). „Van Jan", zo zegt Els Dotter mans, „heb ik het spelen om le ven en dood geleerd. Bij hem is het elke avond alles of niets. Nooit op routine. Nooit terug vallen op zekerheden. 'De repe titie' hebben we dertig keer ge speeld, waarbij het me slechts twee keer is gelukt om op een gelijk niveau met hem te ko men. Hij heeft me kwaad ge maakt. Kwaad op mezelf. Wat laat die man me goed beseffen dat ik lang niet uitgeleerd ben." De Blauwe Maandag Com pagnie krijgt vanaf 1994 de be schikking over een prachtig ge restaureerde schouwburg in Gent. Maar voor Els Dotter mans is het afscheid nemen al begonnen. „Daar moet je reëel in zijn. Er komt altijd een mo ment dat een samenwerking over zijn hoogtepunt heen is. Je hebt gezegd wat je tegen elkaar te zeggen hebt, je hebt gedaan wat je met elkaar wilde doen. Je moet altijd zien te stoppen voordat je uitgepraat bent. Niet dat het zover al bij ons is, maar we voelen allemaal wel dat dit moment nadert. Nee, dat stemt niet triest. Het geeft juist een gevoel van intensiteit, van ver bondenheid, zoals je dat ook in een heftige liefdesrelatie kunt hebben. Toneel is sowieso een vorm van afscheid nemen... Wat blijft er nu voor tastbaars over een van theaterproduktie?" Els Dottermans weet al wat haar volgende stap zal zijn: film. „Ik ben nu aan het filmen met Guido Hendrickx en ik merk dat ik heel graag voor de camera's sta. Je kunt meer met details werken. Wat ik ook heel prettig van filmen vind is dat het eigen lijk één lange repetitieperiode is. Ik speel niet graag, ik repe teer liever. Het avond en avond herhalen van wat je al uitgedok terd hebt, dat vind ik het minst plezierige aspect van toneel. Daarom spelen we Wilde Lea ook nog maar zo weinig. Het zou makkelijk zijn om deze pro duktie het hele jaar te spelen. De schouwburgen staan er voor in de rij. Maar dat is niet waar voor we kiezen. Wij willen in zo kort mogelijke tijd zo veel mo gelijk nieuwe wegen inslaan". Wilde Lea is te zien in het ka der van het Theaterfestival op dinsdag 1 en woensdag 2 sep tember, Koninklijke Schouw burg in Den Haag. beeldende kunst recensie nicole roepers Hélène van Hoorn: Fotobeelden/installa ties. Tot en met 25 september in de LAK- galerie, Cleveringaplaats 1, Leiden. Open Het werk van Hélène van Hoorn is geen lichte kost. Haar veelal monumentale foto's behande len onderwerpen als geboorte, dood, religie, afscheid en ver langen. Alles riekt naar een al gemene symboliek, maar toch zijn de emotioneel geladen en ontegenzeglijk vrouwelijke beel den wars van sentimenten. Dikwijls past Van Hoorn de fotografie op bijna filmische wijze toe. Dit gebeurt onder meer in de installatie 'Sehn- sucht' (vurig verlangen) waar het menselijk lichaam gebruikt wordt als symbool voor gevoe lens en (collectieve) herinnerin gen. Door middel van sequen ties (een serie foto's in een vaste volgorde) benadrukt Van Hoorn één eigenschap van fotografie: de mogelijkheid tot snelle regi stratie. Zo steelt zij momenten uit de werkelijkheid, die door deze 'vereeuwiging' (de fotogra fische registratie) een meer waarde krijgen. Niet de indivi duele gevoelens van de kunste naar zijn hier uitgebeeld, maar een meer algemeen geldend ge geven. De toeschouwer wordt direct geconfronteerd met zijn eigen bewuste en onbewuste waarden. Hij of zij wordt tot communicatie gedwongen. 'Trap' en 'Hinterlassen' zijn meer poëtische en raadselachti ge verhalen, bijna visioenen. Bij 'Sehnsucht' en 'Hinterlassen' wordt de zwaarheid van hun betekenis extra geaccentueerd door hun Duitse titels. Toch behandelt Van Hoorn de grote vraagstukken niet altijd op moralistische wijze. In 'vol tooid tegenwoordige toekomen de tijd' gebeurt dit op een hel dere conceptuele manier en in 'De tuin van Kol' kiest zij voor een idyllische, maar overduide lijke beeldtaal en blijft er weinig te raden over een paar vormt ÜT*' 4 In 'De tuin een schijnbaar idyllische een heid, een vleugelpaar delend, maar zonder de ander is ieder gewond en verstoken van een magische kracht. De belangrijkste eigenschap van het werk van Hélène van Hoorn is dat zij het menselijk li chaam gebruikt als instrument voor het oproepen van emoties. Dit is binnen de beeldende kunst geen nieuw gegeven. Ook de foto's van Lidwien van de Ven tonen verschillende houdingen die op soortgelijke wijze een metafoor kunst werk en toeschouwer. Maar waar de foto's van Lidwien van de Ven echter provocerend en nietsverhullend zijn, daar is in het werk van Van Hoorn minder sprake van eenduidigheid. Zij voel zijn. En beide kunstenaars wisselt raadselachtigheid af met doen door middel van hun foto- heldere statements, zoals in het grafische werken een beroep op werk 'zonder titel', waarin een naakte gekroonde oude met plastic pop op schoot het moederschap vertegenwoor digt. Of in het tweeluik 'reizen', waar in lijsten naar model van de ramen uit treincoupés, op meditatieve wijze en gerang schikt als in een klassiek schil derij, de thema's afscheid en dood gesymboliseerd worden. Vivi V. uit 'Wilde Lea' is alles wat Els Dottemians zelf niet is: vulgair, exhibitionistisch, ambitieus en ge speend van elke vorm van zelfkritiek. foto gpd Theaterprijs voor Frans Lommerse haarlem gpd Haarlemmer Frans Lommerse, directeur/coördinator van de Toneelschuur, krijgt de Prijs van de Kritiek 1992. Deze onder scheiding wordt jaarlijks toege kend door de Kring van Neder landse Theatercritici. Lommerse krijgt de prijs als waardering voor de 'kritische en betrouwbare wijze' waarop hij al jarenlang de voorstellingen in het Haarlemse theater pro grammeert. De Toneelschuur heeft volgens de critici 'als thea terwerkplaats een stimulerende werking op de diverse discipli nes van het Nederlandse thea- De uitreiking is donderdag 3 september in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, in het kader van het Theaterfesti val dat daar tot 5 september wordt gehouden. Gerardjan Rijnders, artistiek leider van To neelgroep Amsterdam, zal Lom merse dan toespreken. De Prijs van de Kritiek bestaat uiit een plastiek van kunstenares Mar- gotZanstra. Nooteboom: Huygensprijs amsterdam anp De |an Campertstichting heeft de Constantijn Huygensprijs dit jaar toegekend aan de auteur Cees Nootebooïn. Hij krijgt de prijs, waaraan een geldbedrag van 10.000 gulden is verbonden, voor zijn gehele oeuvre. Bij de prijsuitreiking, op 11 december in Den Haag, wordt het juryrapport bekendge maakt. Dan worden ook de Jan Campertprijs, ter waarde van 5.000 gulden, uitgereikt aan Willem Jan Otten voor zijn bun del 'Paviljoenen', en de F. Bor- dewijkprijs (5.000 gulden) aan Jacq Vogelaar voor zijn roman 'De dood als meisje van acht'. Charlotte Mutsaers krijgt voor haar essaybundel 'Kersebloed' de J. Greshoffprijs van 5.000 gulden. berlun „Een versteend moment van de apocalyps uit het Derde Rijk". Op deze manier kwalificeert Alf red Kernd'l, directeur van het Duitse archeologische bureau, de wandschilderingen uit de bunker van Hitier, waarvan mo menteel een selectie wordt ten toongesteld in Berlijn. De res tanten. die zijn te zien in het tuighuis „Unter den Linden", werden in 1990 ontdekt in de bunker van de rijkskanselarij in Berlijn. Met de keuze uit deze muur beschilderingen, die op groot formaat foto's worden geëxpo seerd. beogen de organisatoren en de Berlijnse wethouder van cultuur, Ulrich Roloff-Momin, een discussie aan te snijden over de vraag of de bunker als 'gedenkteken' moet blijven be- In het bezoekersboek bij de tentoonstelling kan iedereen zijn mening kenbaar maken. De eerste twee reacties spraken zich uit voor behoud van de bunker. Het motief luidde: „We hebben ons verleden al veel te veel uitgewist." De wandschilderingen date ren van 1941 en werden in 1990 na de val van de Berlijnse Muur ontdekt in de ongeveer dertig meter lange bunkerruimte on der de rijkskanselarij. De werke lijke 'FÜhrerbunker ligt twee honderd meter verderop en tien meter dieper. Voor Kernd'l tonen de beelte nissen van de op naturalistische wijze geschilderde soldaten „lijfwachten die zich rond de kem van de dictatuur ophiel den". „Het zijn felle slaglichten van een uitermate verderfelijk samengaan van puberale aan matiging en bekrompenheid", aldus Kernd'l. gebruiksvoorwerpen komen tij dens cursussen voor beginners en gevorderden aan bod. Nieuw in het pakket is de cur sus bijbelse archeologie. Het aanvankelijk door werkloze ar cheologen gedreven instituut bekijkt tevens of er In de nabije toekomst plaats is voor een cur sus Precolumbiaanse archeolo gie en cultuurgeschiedenis. In het najaar verschijnt bij uitgeve rij Bzztóh een informatief ponu- lair-wctenschappclijk boek De vloek van de farao?' over het ou de én jonge Egypte. Voor informatie is het Leids Instituut voor Cultuurstudies op werkdagen bereikbaar op de te lefoonnummers 128502/124545. Het adres luidt: Steijnstraat 14, 2312 ZR Egyptologie, bijbelse archeolo gie en prehistorische archeolo gie studeren is mogelijk op avondcursussen van het Leids Instituut voor Cultuurstudies. Dit instituut heeft, na een proef opzet in enkele steden, de cur susuren (in de avond) uitge breid tot grote steden én pro vincieplaatsen. Gedurende tien avonden en één museumrondgang krijgen de deelnemers, die geen voor opleiding of kennis hoeven te hebben, 22 colleges over schrift en taal, geschiedenis, tempels en piramiden, mummificatie- terhnieken en over het dagelijks leven in het oude Egypte. Ook het leven van de gewone mens van de prehistorie tot heden, ar cheologie, kunst, sieraden en

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15