Muzenhof moet aantrekkelijker Regio Leiden Morsebel: wijk met hoogspanningsmasten Het Palet tegen de vlakte Flat Boerhaaveplein krijgt brancardlift Uitbouw bibliotheek voldoet niet Steun van PvdA voor Kohlbeck 'Consument in dorp houden' DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 oegstgeest Oegstgeest blijft groeien. Ten noorden van de bestaande wijk Haaswijk begint volgend jaar de bouw van een hele nieuwe buurt, die ongeveer 470 wonin gen gaat tellen en 'De Morsebel' zal heten; De huizen, die er bin nen acht jaar allemaal moeten staan, zijn vooral bedoeld voor Oegstgeestenaren. Naast 275 koopwoningen telt het plan ook zo'n 130 sociale huurwoningen. De prijzen van de koopwonin gen varieren van 150.000 tot 350.000 gulden en de huurwo ningen krijgen een 'kale huur' van zo'n 675 gulden per maand. Voor volgend jaar staat de bouw van 40 twee-onder-een- kap-woningen en van 55 luxe appartementen in zogeheten urban villa's' op het program ma. Ook komen er in 1993 al 11 rijtjeshuizen, 60 sociale huur woningen en geeft de gemeente 13 kavels uit aan particulieren. De bouwprogramma's voor de daarop volgende jaren zijn nog niet precies bekend. Wel staat al vast dat langs de S54 (aan de overzijde van de Haarlemmer trekvaart) een transparant ge- luidscherm komt, die overlast van de drukke verkeersweg moet tegengaan. Voor stedebouwkundigen was de planning van De Morsebel geen gemakkelijke klus. Dwars door de toekomstige wijk loopt namelijk een hoogspanningslei ding, die de wijk in een groot en een klein deel opsplitst. Het bu reau SVP-Architektuur en Ste- debouw bv uit Amersfoort, dat tekent voor het ontwerp van de wijk, wilde niet dat deze masten en draden de wijk in tweeën zouden verdelen. De ontwer pers hebben daarom onder de electriciteitsmasten een groen strook gepland met slootjes, smalle paden en graslandjes. Ook krijgen de huizen langs de strook een bijzondere vormge ving. Het resultaat van dit alles moet zijn, dat de hoogspan ningsleiding geen barrière, maar juist een 'bindend ele ment' in De Morsebel vormt. De verplichting de hoogspan ningszone onbebouwd te laten, heeft tot gevolg dat de wijk voor vijftig procent uit plantsoenen zal bestaan. Het groen is echter niet alleen onder de hoogspan ningsmasten geconcentreerd. Ook aan de ingang van de wijk komt een park dat volgens de ontwerpers een 'stedelijke uit straling' moet hebben. Het nog naamloze park krijgt paden, speel- en ligplekken, kunstvoor werpen en verlichting. Omwonenden en andere ge- interesseerden kunnen zich op maandag 7 september laten voorlichten over de bouwplan nen. Vanaf 20.00 uur zijn de be zoekers welkom in het gemeen tecentrum aan de Lijtweg 9. Daarnaast loopt tot vrijdag 11 september een zogeheten 'in spraakronde', waarin betrokke nen bezwaren kunnen uiten over onderwerpen als straatin- richting, de noogte van de bouw, de verkeersstromen en het geluidscherm aan de S54. Inbraak in Leiderdorp leiderdorp» Bij een inbraak in een woning aan de Koekoekstraat in Leiderdorp zijn gistermiddag op klaarlichte dag een juwelen kistje en een portemonnee buitgemaakt. De daders hadden de toegang tot de woning geforceerd. Over de waarde van de buit kon de politie vanmorgen niets zeggen. Warmunda wil Joegoslaven opvangen warmond De Warmondse woningstichting Warmunda wil een appartement beschikbaar stellen voor de opvang van vluchtelin gen uit het voormalige Joegoslavië. De stichting heeft enkele jaren geleden al een woning voor asiel zoekers vrijgemaakt aan de Duvenvoordestraat, maar die flat staat al enige tijd leeg. Het gemeentebestuur overlegt nog of in die woning weer asielzoekers kunnen worden opgevangen, maar Warmunda wil er eventueel ook vluchtelingen in huisvesten. Vijf auto's beschadigd bij parkeren leiderdorp» Bij een parkeermanoeuvre aan de Klerkenhof in Lei derdorp heeft een 67-jarige vrouw uit Den Haag gistermiddag haar eigen wagen en vier geparkeerde auto's beschadigd. Zij trapte bij het inparkeren in plaats van op de rem op het gaspe daal. Nieuwe directeur Rustenborch oegstgeest Het bestuur van het verzorgingshuis Rustenborch in Oegstgeest heeft A.M. Geul benoemd tot directeur van het te huis. De afgelopen twee jaar bekleedde hij al de functie van inte rim-directeur en in de periode van 1 augustus 1987 tot en met 30 september 1990 was hij als adjunct directeur aan Rustenb orch verbonden. Geul is verantwoordelijk voor de totale organi satie van het verzorgingstehuis, dat 150 bewoners telt, de aan- leunflats met 60 bewoners en het 'flankerend' beleid van de in stelling. Lezing over symboliek schaakstukken voorschoten Onder de titel 'Symboliek van de schaakstukken' houdt kunsthistorica E. Reinhartz-Tergau op zondag 6 septem ber een lezing in Ruimte Plus aan de Merelhof 7 in Voorschoten. Zij gaat onder meer in op de historie van het schaakspel en de ontwikkelingen die invloed hadden op de verandering ervan. De aanleiding voor de lezing is de tentoonstelling 'Schaakstukken - internationaal' die nog tot en met 13 september is te zien in het Ambachts- en Baljuwhuis. De lezing is gratis toegankelijk. voorschoten» De raadsleden P. den Hartog(PvdA)en S. Harlaar (Groen Links) wilden er nog Joegoslavische vluchtelingen in onderbrengen, maar hun pleidooi mocht niet meer baten. Deze week gaat de protestants-christelijke basisschool Het Palet definitief tegen de vlakte. De leerlin gen en de leerkrachten hadden de school al eind juni verlaten; met ingang van het nieuwe schooljaar zijn zij overgegaan naar de Ds. Fortgens- school. Ook De Harmonie Voorschoten, die wekelijks in het schoolgebouw oefende, heeft elders onderdak gevonden. Nog steeds heeft het verenigingsleven in Voorschoten een groot tekort aan vergader- en oefenruimte, maar volgens gemeentevoorlichter M. van Bruggen was het zinloos om de oude school te verbouwen: „De kosten van de sloop, 70.000 gulden, wogen niet meer tegen de baten op." De gemeente wil op het vrijgekomen terrein woningen bouwen. Het bestemmingsplan, dat voor die plek nu nog 'bijzondere doeleinden' aan geeft, zal dan 'woningbouw' aanduiden. Voor het einde van het jaar moet de wijziging van het plan zijn beslag krijgen. Daarna duurt het nog zeker één, maar misschien zelfs wel twee of drie jaar voordat de eerste plannen van de tekentafel komen. foto jan holvast Akkoord woningstichting en gemeente oegstgeest a strip van den berg De ouderenwoningen aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest krijgen een brancardlift. De Al gemene Nederlandse Woning stichting, die de flat beheert, en de gemeente Oegstgeest heb ben na langdurig overleg over eenstemming bereikt over de verdeling van de kosten. De Woningstichting werd voor het overleg uitgenodigd naar aanleiding van de klachten van Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWWO). Bewoners van de flat schakelden deze stichting in toen bij de opleve ring van de woningen in mei 1987 bleek dat allerlei noodza kelijke voorzieningen ontbra ken. De meeste verontwaardi ging wekte het ontbreken van een brancardlift, waardoor zich enige keren netelige situaties hebben voorgedaan. In het ver leden is het voorgekomen dat een bewoner, die net een hart infarct had gehad, rechtop in de lift naar de begane grond moest worden gebracht. Patiënten die niet anders dan per brancard konden worden vervoerd, wer den via het trappenhuis naar beneden gemanoeuvreerd. De ANWS heeft als argument voor het ontbreken van de brancardlift aangevoerd, dat het nooit de bedoeling was dat op het Boerhaaveplein alleen voor ouderen zou worden gebouwd. Iets dergelijks is ook niet terug te vinden in de aanvraag of de bouwvergunning. Daarom is het volgens de woningstichting Sociaal-cultureel centrum Leiderdorp door gemeente niet afgestoten De Leiderdorpse Muzenhof moet aantrekkelijker wor den voor een breed pu bliek. In het sociaal-cultu reel centrum zou onder meer een horeca-gelegen- heid moeten komen en het pand zou bovendien een andere indeling moeten krijgen. De Muzenhof kan daardoor meer zalen ver huren, waardoor het be heer van het gebouw aan de Cor Gordijnsingel ren dabeler wordt. Het afstoten van het centrum door de gemeente, zoals de raad vorig jaar bepleitte, is voor een goede exploitatie van het centrum geen oplos sing. leiderdorp liesbeth buitink Dat büikt uit een onderzoek dat het adviesbureau VB-Accoun- tants naar het beheer van het centrum heeft gedaan. Het bu reau stelt voor De Muzenhof meer te laten gebruiken door ouderen. Direct naast het ge bouw liggen De Dillenburg en het gloednieuwe seniorencom plex 't Keerpunt. „Dat maakt al ternatieve mogelijkheden op het gebied van ouderenfuncties zeer wel mogelijk. Een groeien de doelgroep heeft op deze wij ze gemakkelijk toegang tot op haar gerichte activiteiten", al dus het rapport. Ook het Geco ördineerd Ouderwerk en andere instellingen in de bejaardenzorg zouden onderdak kunnen vin den in De Muzenhof. Ook de verhuur aan vereni gingen moet meer worden ge stimuleerd. EHBO-cursussen en kerkelijke activiteiten kunnen volgens het rapport heel goed in De Muzenhof worden gehou den. De gemeente zou zich in tensiever met de verhuur moe ten gaan bezighouden. Tot nu toe regelt de beheerder de ver huur, maar 'een betere coördi natie vanuit de gemeente zou kansen bieden om een betere bezetting te krijgen'. Bovendien zijn er weinig concurrenten in Leiderdorp die ook zalen verhu- Storende factor De muziekschool is volgens de onderzoekers een storende fac tor in het centrum. Zonder ziekschool zouden er meer gelijkheden zijn voor verhuu van de ruimten. „De capacitei en het bestaan van de muziek school worden ernstig bedreigd door de mogelijke uittreding van deelnemende gemeenten. Bij vermindering van de capaci teit vermindert de huurop brengst en blijft de muziek school andere gebruikers hin deren met geluidsoverlast. Wanneer de muziekschool weg valt zijn er aanzienlijk meer mo gelijkheden voor alternatieve bestemmingen." Het gebouw aan de Cor Gor dijnsingel laat volgens het ad viesbureau nogal wat te t over. „Het is niet toegankelijk voor gehandicapten en is niet voorzien van een lift. De kli maatbeheersing is zeer slecht. De zalen zijn erg gehorig. Dit belemmert het gebruik van de vergaderzalen op het moment dat de muziekschool van het Ruimte in Leiderdorpse Muzenhof te laag voor leeszaal leiderdorp» uesbeth buitink De zaal onder het seniorencomplex aan de Cor Gordijnsingel die ruimte had moeten bieden aan een uitbreiding van de Leiderdorpse biblio theek, voldoet niet aan de eisen. De ruimte naast De Muzenhof is te laag voor een leeszaal, die minimaal drie meter hoog moet zijn. De uit bouw meet op sommige plaatsen maar 2,10 meter. Het gemeentebestuur wil nu proberen onder het huurcontract voor de ruimte uit te komen. De ruimte is ongeveer 300 vierkante meter groot. Het plafond is 2.40 meter hoog, maar er hangen balken, luchtkokers, waterbuizen en lampen. „Een dergelijke ruimte wordt ervaren als erg laag, benauwend en claustrofobisch", al dus het adviesbureau VB-Accountants, dat een onderzoek deed naar de uitbreiding van de bi bliotheek. Met het afkeuren van de extra ruimte voor de leeszaal komt de uitbreiding op losse schroeven te staan. De ruimte is speciaal voor de biblio theek gemaakt. De gemeente kan niet verklaren de uitbouw niet aan de normen vol doet. „We onderzoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren. Misschien hebben er verschillende bouwtekeningen gerouleerd", aldus een ge meentewoordvoerder. De vergroting van de bibliotheek kwam al eerder op de tocht te staan, doordat de gemeen te niet bereid was de subsidie te verhogen. Om toch de benodigde 70.000 gulden krijgen, ver hoogde de bibliotheek de contributies. Ook de boetes werden hoger. Bij de inrichting van de leeszaal, twaalf jaar geleden, werd al een uit breiding toegezegd. De leeszaal kampt inmid dels met een groot ruimtegebrek. Boeken moe ten bovenop de stellingen worden gestapeld en tussen de stellingen is maar weinig ruimte. Voor rolstoelen of kinderwagens is geen plaats. Het onderzoeksbureau adviseert de biblio theek nu binnen De Muzenhof uit te breiden. Zaal 1 van het sociaal-cultureel centrum zou bijvoorbeeld bij de leeszaal kunnen worden ge trokken. Daarmee komt overigens wel veel min der ruimte beschikbaar dan destijds aan de bi bliotheek is toegezegd. De commissie welzijn spreekt zich morgen uit over de uitbreidings plannen. niet verwonderlijk dat speciale voorzieningen, zoals brancard- liften, ontbreken. Op papier mogen de wonin gen weliswaar niet alleen be doeld zijn voor ouderen, in de praktijk zijn ze wel uitsluitend aan ouderen toegewezen. De bewoners vonden daarom dat in de flat alsnog een brancardlift moest komen. Inmiddels haalde een bouwverordening hun wen sen in. Op grond van de veror dening dienen tegenwoordig al le liften te voldoen aan de eisen die aan een brancardlift worden gesteld. De woningstichting probeer de eerst nog de kosten van de aanpassing te verhalen op de bewoners. In een brief van 11 maart van dit jaar schreef de ANWS dat zij de brancardlift wil realiseren en dat daarvoor door de huurders een bedrag moet worden betaald van tien gulden per maand. Toen de bewoners hiermee niet akkoord gingen, zakte de voorgestelde verhoging van tien naar vijf gulden. Maar ook daaraan wilden de ouderen niet meewerken. De extra huur verhoging is dan ook niet door gevoerd. Uiteindelijk heeft de ANWS met het college van Oegstgeest overeenstemming bereikt over de verdeling van de kosten. De woningstichting wil tweederde deel betalen, als de gemeente éénderde van de kosten voor haar rekening neemt. Op 24 september neemt de raad hier over een definitief besluit. gebouw gebruik maakt." Welke maatregelen worden genomen om de exploitatie van De Muzenhof te verbeteren, is nog niet bekend. De raadscom missie welzijn buigt zich mor gen eerst over het onderzoeks rapport. Veel interesse voor boerderij 'Katten Mie' voorschoten» Zeventien gegadigden heb ben zich gemeld voor de voormalige boerderij aan het Voorschotense Nicolaespad, waar jarenlang 'Katten Mie' zwerfkatten opving. Burge meester en wethouders be slissen volgende week wie van de zeventien bieders in de boerderii 'Wie kan keeren de hand des Heeren' mag gaan wonen en werken. De koper moet wel bereid zijn om de boerderij 'in volle glorie' te herstellen. Het ge meentebestuur weigert een dergelijke renovatie te subsi diëren, maar stelt een gron dige opknapbeurt wel als voorwaarde bij de verkoop. Tijdens een open dag beke ken de potentiële kopers met hun architecten wat ervoor nodig is om de boerderij te renoveren. Hoeveel is geboden op de honderd jaar oude boerderij, wilde een woordvoerder van de gemeente niet kwijt. Middenstanders Zoeterwoude willen winkelhart aantrekkelijker maken zoeterwoude jan de vries Zoeterwoudenaren moeten weer boodschappen gaan doen in het eigen dorp. Een aantrekkelijk winkelhart zonder obstakels, een gezellig terras, brede voetpaden langs de winkels en de aanwe zigheid van zaken met een modem assortiment, moeten dit verwezenlijken. „Onze klantvriende lijkheid moet er toch voor zorgen dat de mensen hun boodschappen dichtbij huis gaan doen", al dus kapper A. Eversteijn. „De ontwikkeling dat in- mjddeis 45 procent van de bevolking élders win kelt, kunnen wij tot staan brengen en zelfs om draaien." De middenstanders moeten volgens Eversteijn moderniseren en zich aanpassen aan de nieuwe trends. Ook de 'koopomgeving' moet aantrekke lijker worden. Daarvoor hebben de dorpswinke liers inmiddels een forse wensenlijst opgesteld. Kapper Eversteijn is nu nog aan het Dorpsplein gevestigd, maar verhuist binnen enkele weken naar een nieuw pand aan de Dorpsstraat. Slager Van der Geest vestigt zich in het andere nieuwe pand, op de plaats van de voormalige boerderij van Van der Kolk. Bang voor een afscheiding tus sen deze winkels en die aan het Dorpsplein is Eversteijn niet. De komvorm van de bebouwing aan het dorpsplein is aangehouden en wordt nog geaccentueerd doordat de ingangen van de win kels aan de zijkanten liggen. De consumenten moeten zo vanzelf van en naar de nieuwe panden worden geleid. „Daarbij moet je ook de aantrek kingskracht van je zaak vergroten", vindt de kap per. Hij breidt dan ook uit met een schoonheids salon en hand- en voetverzorging. De panden aan de Bouwdijkstraat zijn waar schijnlijk in januari klaar. In het tegenwoordige kapperspand komt aan de kant van het plein naar alle waarschijnlijkheid een café met een terrasje. Aan de achterkant aan de Bouwdijkstraat vestigt tandarts Kowalski zijn praktijk. De parkeerplaatsen die bij de nieuwe panden worden aangelegd, moeten de oplossing vormen voor het nijpende parkeerprobleem op zaterdag. „Dan kunnen ook al die paaltjes en die grote ron de keien verdwijnen", vindt Eversteijn. Een ge woon parkeerverbod bij het dorpsplein is volgens hem veel doeltreffender. Een andere wens van de winkeliers is een ver breding van het voetpad langs het plein. Ook zou den op het plein de plantenperkjes, de fietsgleu- ven en vooral de omstreden reclamezuil moeten verdwijnen. „Een regelrechte ramp", noemt Ever steijn de zuil midden op het plein. Hij denkt dat het plein zo vlak mogelijk moet worden. „We kunnen er de muziektent nog niet eens op kwijt. Die moet nu gedeeltelijk op de Dorpsstraat staan." Door het plein te egaliseren zou ook de mini- markt van het Watertje naar het plein kunnen ko men. De kapper vindt dat er veel te zeggen is voor een markt midden in het dorp. „Waar markt is, is handel. Daar kunnen de omliggende winkels al leen maar van profiteren." Het bestuur en de fractie van de PvdA in Oegstgeest hebben in een persverklaring hun steun uitgesproken aan het adres van de eigen wethouder T. Kohl beck. De partijleiding zegt met verbazing en teleurstelling te hebben kennisgenomen van het oordeel van de politierechter, die Kohlbeck afgelopen vriidag veroordeelde tot 150 gulden boete wegens het opzettelijk be ledigen van de Leiderdorpse ac tiviste R. Dekkers. De PvdA in Oegstgeest zegt dat er geen enkele reden is om de positie van de wethouder ter discussie te stellen. „Kohlbeck heeft immers met grote per soonlijke inzet en vakmanschap gedurende een lange reeks van jaren namens de Partij van de Arbeid deel uitgemaakt van het dagelijks bestuur van de ge meente", aldus de verklaring. De wethouder deed zijn ge wraakte uitlatingen naar aanlei ding van een opmerking van Dekkers dat hij meer zou doen voor asielzoekers dan voor 'ech te' Nederlanders. Voor de partij is dit aanleiding om te bekijken hoe de inwoners van Oegstgeest en de regio beter kunnen wor den geïnformeerd over de ach tergronden van asielzoekers en vhwhfHiyn reclamezuil, staat hoog op het wensenlijstje van de Zoeterwoudse winke- foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14