'Pa heeft een groentetuin, dus ik koop een vriezer' De nieuwe Grote Van Dale: de halfgeit en de scharrelslager 200,- korting op Varifocus glazen Het Gesprek van de Dag JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK 'Veel mensen betalen te veel' Verdubbeling van carpoolplaatsen f DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 REDACTIE: WILLEM SPIERDIJK (CHEF) MEINDERT VAN DER KAAIJ JAN WESTERLAKEN Wieden, graven, harken en snoeien. Zaaien en oogsten, oogsten en nog eens oogsten. Vrieskisten en kelders vol. De volkstuinders hebben het er maar druk mee in de zomer. Dan komt alles tegelijk. Toma ten, komkommers, paprika's, sla, meloenen, andijvie, bieten, rode kool, witte kool, aardappe len, uien, wortelen en nog veel meer. Geen dag gaat voorbij of er moet iets uit. Het moet wel voelen als slavernij, al die rijpe boontjes en rabarber die je bij elk bezoek aan 'je tuintje' dwin gender aankijken en zich nog maar wat verder uitrekken om in beeld te komen. „Welnee", zegt H.D. Gijzen uit Leiden. Hij is niet van plan zich te laten opjagen door zijn tuintje. „Aardappelen bijvoor beeld, als het loof verdort, moe ten ze eruit. Maar dat steekt heus niet op een dag hoor. Ik ben nou bezig met het snoeien van de heining. Gisteren een stukje en vandaag de rest. Als ik geen zin meer heb, ga ik mooi zitten. Er staat niemand met een zweep achter me die zegt dat ik door moet werken. Nee hoor, het is gewoon een hele leuke hobby." Gijzen bestiert perceeltje 23 van het Leidse volkstuincomplex Onderlinge Tuinders Vereniging (OTV) langs de Vliet. Ongeveer 75 volkstuinders hebben er een lapje grond. Op een 's zomerse dag is het net een vakantiepark waar Centre Pares een puntje aan kan zuigen, met die saaie betonnen bungalowtjes en strak betegelde terrasjes. Overal is wel iemand 'op de tuin'. Om te werken of gewoon lekker in het zonnetje te zitten en een beetje te kletsen met familie en vrien den. In het zomerseizoen mo gen de tuinders overnachten op het complex en volgens Gijzen, die zelf alleen een houten 'op- berghok' heeft voor zijn spullen, gebeurt dat ook vaak. Vooral door mensen die op hun grond een huisje met alles-erop-en-er- aan hebben neergezet en meestal geen groente- maar een siertuin hebben. Gijzen is een tuinder in hart en nieren. Alles wat uit zijn tuin komt, heeft hij zelf gekweekt. Zelfs het zaad voor de nieuwe aanplant wint hij uit de 'uitge bloeide' oogst in plaats van het in het winkeltje aan de voorkant van de OTV-grond te kopen. „Da's het mooiste wat er is. Ik haal de zaadjes uit de tomaten en de meloenen, laat ze drogen en zaai ze vervolgens weer. Schitterend, steeds weer wat uitproberen." Het hele jaar door eten Gijzen en zijn vrouw uit de tuin. „Ze hoeft nooit naar de groenteboer want er is altijd groente uit de tuin. Dat is vers, gezond en on bespoten. Groente uit de winkel wordt opgejaagd door kunst mest en bespoten met bestrij dingsmiddelen want er mag geen wurmpje aan knagen. Uit eigen tuin is veel lekkerder, veel echter van smaak. Spuiten doen we hier niet. We doen aan com binatieteelt. De ui beschermt de wortel tegen de wortelvlieg en de wortel beschermt de ui tegen de uivlieg. Die twee zet je naast elkaar en dan is er niks aan de hand." Zo zijn afrikaantjes goed tegen mieren en knoflook is goed tegen van alles, zelfs tegen muizen. Gijzen houdt de tuin bij, oogst en maakt alles schoon. Zijn vrouw hakt, kookt, roert en vriest in. De hele vrieskist zit vol na een zomertje. Evenals die van de zoon des huizes. Gijzen: „Die dacht, pa heeft een groen tetuin, ik koop een vriezer. Zo eten er twee gezinnen uit mijn tuin. En dan geef ik nog van al les weg zoals sla en andijvie. Daar heb je altijd te veel van." Reuze gezellig, vindt Gijzen de volkstuin. „Het contact on derling is prima, het gaat er hier gemoedelijk aan toe." Als om dat te onderstrepen komt de Alphenaar J. Langejans even de tuin van Gijzen inwandelen. Hij heeft in zijn tuin, nummer 73, van alles en nog wat staan. Zelfs een kleine vijver met vissen. Voor de gezelligheid. Vandaag komt Langejans gewoon even kijken. Ik pluk een beetje he reboontjes, wat andijvie en ik zeg weer tegen moeder de vrouw 'We gaan weer lekker eten vandaag'." Langejans ge niet net zo van het volkstuinie ren als zijn 'collega' Gijzen. „Zelfgekweekte bramen in de yoghurt", geniet hij. „Dat is zo lekker, dan voel je je gewoon groeien." Volkstuinder H.D. Gijzen uit Leiden: „Mijn vrouw hoeft nooit naar de groenteboer, want er is altijd groente uit de tuin. Dat is vers, gezond en onbe spoten." foto henk bouwman Twaalfde herziene druk ligt vanaf vandaag in de winkel 'Ju, ju, wat een grof en ongeletterd volkje' placht Lodewijk van Deyssel te zeggen over de Nederlander. Dat valt soms erg mee. Vandaag komt de twaalfde herziene druk van de Grote Nederlandse Van Dale in de handel en de boekwinkels in Leiden en om geving hebben al een groot aantal in schrijvers voor dit driedelige stan daardwerk van de Nederlandse taal. De Leidse Boekhandel De Kier heeft al zo'n tweehonderd 'afnemers' en noemt de Van Dale 'een geheide bestseller'. De man die beslist of een nieuw woord wel of niet in de Van Dale wordt opgenomen is de Leidenaar H. Heestermans, hoofdredacteur van Vanv Dale Lexicografie. Met behulp van talloze correspondenten in den lande inventariseert hij de aanwas van de Nederlandse taalschat. Een woord moet echt ingang hebben ge vonden bij een breed publiek voor Heestermans het toegang verleent tot het heilige der heiligen. „Een woord als halfgeit voor een geit die niet helemaal geitachtig is, heeft het niet gehaald. Maar scharrelslager staat er deze keer wel in. Iedereen weet nu precies wat daarmee wordt bedoeld, terwijl je een aantal jaren geleden toch had gedacht dat die sla ger een scheve schaats reed. Alles bij elkaar zijn er zo'n 13.000 nieuwe woorden bijgekomen." „Taal weerspiegelt de gebeurtenis sen in de maatschappij. Neem een woord als sollicitatieplicht In de ja ren zeventig zou je je bij zo'n woord wel even op het hoofd hebben ge krabd. Als je het nu onder ogen krijgt, denk je meteen aan het mis bruik van de sociale voorzieningen. Voor de rest zijn er enorm veel nieu we woorden met giferin, wat natuur lijk wijst op de milieuproblematiek en de schandalen daaromheen. Een woord als benzine-aansteker heeft ja renlang ontbroken in de Van DaJe. Nu staat het erin." „Ook op de middelbare scholen wordt veel nieuwe taal 'gemaakt'. Een woord als 'gaaf stond al in de vorige druk. Nu is daar ook het woord dombo bijgekomen, voor ie mand die volgens scholieren nogal een saaie en domme indruk maakt. Daarnaast zijn het nog steeds de dichters en literatoren die veel nieu we woorden en uitdrukkingen aan dragen. Voor een volgende druk stre ven we ernaar om zoveel mogelijk gevleugelde uitdrukkingen of versre gels op te nemen. Aardig in dit ver band is dat twee boektitels van Ne derlandse schrijvers zijn opgeno men. Allereerst is daar het woord aaibaarheidsfactor naar het boekje 'De aaibaarheidsfactor' van Rudy Kousbroek. En ook de titel Broodje aap van zijn Ethel Portnoy heeft er een plaats in gevonden. Beide boe ken zijn uitgegeven door De Harmo nie in Amsterdam en uitgever Jaco Groot heeft samen met de auteurs deze pakkende titels verzonnen. Hij was er nogal trots op. Er komt een vervolg van 'Broodje aap' dat 'Brood je aap met' zal heten. Op de achter flap wordt de definitie afgedrukt die Van Dale van 'broodje aap' heeft ge geven." In de landelijke media is de aan pak van Heestermans wel 'snaaks' genoemd. Stond er vroeger bij het woord baas de zin: Zeg baas, kunt u mij de weg naar de Lepelstraat vertel len'nu lezen we: Zeg baas, kunt u mij de weg naar de Rijnsburgerweg 22 vertellen? Op dat adres woont Heestermans zelf. Maar er zijn nog steeds woorden die ontbreken in de Van Dale. Zo be hoort het woord 'stormaansteker' al jarenlang tot het vocabulaire van schrijver dezes. Het gaat hier om een benzine-aansteker van metaal. Bo venin de aansteker zijn wat gleufjes aangebracht zodat het vlammetje beter kan trekken. Maar als het stormt of hard waait kun je die gleuf jes met een schuifje afsluiten. Een zware shag-rokende oom van onder getekende TVie heeft mijn storm aansteker gejat?' heeft het voor werp mee naar de eeuwige jachtvel den genomen. „Nee", zegt Heester mans, „dat woord staat er nog niet in. De volgende keer misschien." CEES VAN HOORE» Varifocus® glazen bieden u de modernste manier van dichtbij èn veraf zien: gemakke lijk, onzichtbaar en zonder vervelende over- 0gang. En tijdelijk zijn Varifocus® M glazen ook nog 200,- voordeliger bij aanschaf van een nieuwe bril.* Eindeloze rijen computers, printers en ander toebehoren wachten op kooplustige kijkers. foto holvast Inventaris Kerngroep onder de hamer Een enorme klus vindt hij het niet. „Sinds de vei ling van de Infotheek zijn we wel wat gewend." Gingen er aan het begin van het jaar nog 10.000 kavels onder de hamer, deze keer zijn het er bij het failliete computerbedrijf Kerngroep 'maar' ruim 3000. Projectleider H. de Kok van het Am sterdamse veilinghuis Troostwijk legt dezer dagen de laatste hand aan de voorbereidingen van de veiling, op 11 september in het Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. De twee dagen daarvoor zijn de kijkdagen in het pand van de Kerngroep, een enkele jaren oude burcht van baksteen en glanzend kunststof aan de Kanaalweg. Binnen oogt het troostelozer. Ein deloze rijen computers, printers-en ander toebe horen wachten op kooplustige kijkers en her en der staan kamers volgestouwd met kantoormeu bilair. De Kok wijst op een partij stoelen: „Die doen straks tussen de 125 en 200 gulden. Nieuw kosten ze 700 800." Veel kamers bevatten niet meer dan een stoffi ge plantenbak, waarin een enkele ficus ferm standhoudt. Hier en daar hangt aan de muren nog wandversiering. (De Kok: „Je moet er van houden"). Het hele pand ruikt nog nieuw. „Het is wel erg sneu dat zoiets nu weer in Leiden moet gebeuren hè," zegt De Kok, verwijzend naar het drama rond de Infotheek. „Maar ik heb gehoord dat de meeste mensen al weer een baan gevon den hebben, dus dan is het weer niet zo'n ramp." „Of er nog bijzondere dingen worden verkocht? Daar moet ik goed over nadenken, dus dan weet u het al. De grote vergadertafel met 13 stoelen misschien, ik verwacht dat die tussen de 4 en 8000 gulden op zal brengen. Nieuw kost dat alles bij elkaar ruim 20.000." Voor de koopjesjagers lijkt er op het gebied van tweede-hands hardware wel wat te halen. Een aantal setjes met pc en printer gaan de deur uit voor 500 a 1000 gulden. Of op 11 september ook echt koopjes worden ge haald is nog maar de vraag. Bovenop het hoogste bod komt 15 procent veilingkosten en 18 procent BTW. „De mensen betalen op dit soort veilingen in derdaad vaak te veel," geeft De Kok toe. „Het hangt helemaal af van de sfeer in de zaal. De kracht van een openbare verkoop is dat mensen vaak per sé iets willen hebben. Soms gaan er voor een bod van 100 gulden vijf vingers de lucht in. Als je dan op 250 gulden wordt uitgeteld moet je sterk in je schoenen staan als je per sé niet meer dan 100 gulden wilt betalen." Problemen met onverkoopbare spullen heeft het veilinghuis niet. Kavelnummer 2934 bijvoor beeld, een rechthoekige kantoortafel waaraan een randje ontbreekt, wordt bij gebrek aan belang stelling gewoon toegevoegd aan kavel 2935. Zelfs een prijzenkast gevuld met een handvol plastic trofeëen die het personeel van de Kerngroep bij elkaar heeft gesport wordt verkocht. In de buurt van de kantine is een kamer inge richt met wat De Kok noemt 'mooie spulletjes', de allermodernste typen computers. „Hier staan wat appletjes die zo'n 4000 gulden zullen doen." Even verderop is ook de hele inventaris van de kantine te koop. Naast de tientallen peper- en zoutstellen staan er ook nog een paar pakken kof fie, kippe- en tomatensoep en ander ongeregeld. Zelfs een grote emmer Kartoffelsalade blijkt te koop. „Het lijkt me niet verstandig dat nog aan te bieden," zegt de projectleider. „Maar de hoogste bieder mag alles meenemen." Optimisme bij ANWB LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING VERVOLG VAN VOORPAGINA De file bestaat nog steeds voor het grootste deel uit auto's met één inzittende, maar toch is de ANWB is niet ontevreden over het carpoolen in Nederland. Het aantal carpoolplaatsen is de laatste jaren enorm uitgebreid. Nederland telt nu 202 terreinen met ruimte voor 4800 auto's. De parkeerterreinen staan veelal vol en op tal van plaatsen wor den nog steeds auto's 'wild' ge parkeerd. „Het aantal carpool plaatsen wordt binnen een paar jaar verdubbeld", voorspelt B. Koens, manager autoverkeer van de ANWB. Zuid-Holland neemt met bij na 1300 plaatsen ruim 25 pro cent van de totale carpoolcapa citeit in Nederland voor haar re kening. De nieuwste carpool plaats, die in Leiden bij de snel weg A44 (Amsterdam/Den Haag) biedt dagelijks nog ge noeg plek om lekker te rol schaatsen. Van de 72 beschik bare parkeerplaatsen zijn ge middeld niet meer dan 20 be zet. De meeste andere terreinen in de regio zijn goed bezet. Op sommige punten zoals bij Zoe- terwoude-dorp is carpoolen te populair en wordt dagelijks weer een nieuw stuk gras door autowielen geplet. Het is de be doeling eind 1992, begin 1993 het aantal parkeerplaatsen tot 50 uit te breiden. Het grote carpoolterrein bij Zoeterwoude-Rijndijk (53 plaat sen) is lang niet altijd vol. Een stukje verderop, bij Woubrugge, liggen vijf parkeerplaatsen ter wijl het aanbod veel groter is. Ook dit terrein wordt op termijn uitgebreid. Wild parkeren Het officiële carpoolen is ont staan uit het yvild-parkeren. In 1983 werd het de ANWB duide lijk dat het samen rijden in een auto aan populariteit won. Er kwamen langs de grote snelwe gen steeds meer auto's in de wegberm te staan. De eerste carpoolterreinen werden aange legd. Met name de afgelopen vier, vijf jaar is de aanleg van carpoolterreinen in een stroom versnelling geraakt. De wegbeheerders beslissen welke carpoolplekken waar ko men en hoe groot ze worden. De ANWB is zeker niet ontevre den over die wegbeheerders. „De aanleg gaat in een flink tempo door", constateert manager autoverkeer B. Koens van de ANWB. De automobiliel- club zag graag nog wat aanvul lende maatregelen om de 'auto solist' achter te stellen ten op zichte van de autorijder die sa men met anderen rijdt. „De busbaan open stellen voor car poolers lijkt ons wel wat. Daar wordt gelukkig al op gestu deerd". Koens maakt zich geen zor gen over de geringe belangstel ling voor het nieuwe carpoolter rein nabij de Plesmarflaan in Leiden. Dit carpoolpunt werd in januari van dit jaar geopend. „De eerste weken stonden er per dag zo'n twee auto's. Nu zie je dagelijks een auto of twintig. De overige plekken lopen de ko men de maanden ook wel vol." Leuke grap De gemeente Leiden heeft, ter gelegenheid van de opening van het eerste carpoolbord, minister H. Maij-Weggen van verkeer en waterstaat, een speciale uitgave van het Leidsch Dagblad aange boden met als opening 'Maij start bouw tunnel'. De gemeen te wilde hiermee de minister nog eens wijzen op de nood zaak van de komst van een tun nel onder het Stationsplein. De minister kon de grap dui delijk waarderen. Haar eerste reactie na het zien van de krant was: „Goh, er moet me iets zijn ontgaan toen ik die enorme sta pel stukken tekende." De minis ter noemde de nepkrant een 'echt leuke grap'. Wethouder economische zaken en verkeer van Leiden, J. Walenkamp, heeft er alle vertrouwen dat de tunnel er komt. „Maij zit met een bud gettair probleem. De tunnel past prima in de nieuwe denk beelden over verkeer en ver voer." Het carpoolterrein bij Zoeterwoude-dorp is uit zijn jasje gegroeid. Elke dag opnieuw staan de auto's In de berm. foto wim dijkman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13