Leidse Houtschool: 60 jaar Sm Leiden Van aikido tot zelfhypnose DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 REDACTIE JANET VAN DIJK Viering begint met afdaling door directeur Eerst moesten bij de Leidse Houtschool gistermorgen de kruitdampen uit het pistool van burgemeester Goekoop optrekken. Achter die dampen gaf de gevel van de school een ongebruikelijk tafereel te zien. Directeur Piet van Resteren daalde er samen met juf Linda Hiemstra als een bergbeklimmer vanaf. „De Nederlandse Bergsportvereni ging werkte mee. Daardoor konden we heelhuids bene den komen", aldus Van Resteren, die de klauterpartij bo vendien aangreep om een feestelijk spandoek aan de ge vel van de school te bevestigen. LEIDEN EMIEL FANGMANN Hiermee begon voor de basis school aan de Adriaan Pauw straat de viering van haar zes tigjarige jubileum, waarvoor de school de hele week activiteiten houdt. Ook theatergroep 'Mijn Broer' gaf gisteren een voorstel ling. 's Middags kregen de 120 leerlingen van de school de be schikking over 50 kilogram lego, uitgeleend door Legoland. Ter gelegenheid van het jubi leum werd de vlaggemast van de school geres taureerd en na zo'n veertig jaar opnieuw in de toren geplaatst. Daaraan wap pert nu de door de ouderraad ontworpen schoolvlag met het embleem van drie touwtjespringendeleerlingen. De aanzet voor de Leidse Houtschool werd al meer dan 60 jaar geleden gegeven. In 1929 werd de 'Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel, ge vestigd te Oegstgeest' opgericht, die op Leids grondgebied een school wilde stichten. Die door de Oegstgeester architect A. Kraan ontworpen school kwam er drie jaar later. In het laatste oorlogsjaar werd de school uit- deelpost van de centrale keu ken. Toen werden de bomen op het plein voor brandhout opge offerd. Later plantte men er de kastanjes die er vandaag de dag nog staan. In die na-oorlogse ja ren werd er een ULO-afdeling bijgebouwd, die uiteindelijk bij de Visser 't Hooft-scholenge- meenschap werd gevoegd. Oecumenisch Directeur Piet van Resteren om schrijft in deze tijd de levensbe schouwing van de school als 'oecumenisch'. Bij de gemeente staat de school als protestants- christelijk ingeschreven. „We willen die officiële benaming veranderen, maar dat lukt moeilijk." Van Resteren weet wel dat de Legoland leent vijftig kg legostenen aan jubilaris In 1996 moeten de Leidse basis scholen minimaal 197 leerlin gen tellen. Onder onze vereni ging valt maar één school, dus moeten er denk ik verenigingen fuseren." Het jubileum van de Leidse Houtschool wordt vandaag ver volgd met een vossenjacht. Voor morgen staat een school reis op het programma. Don derdag krijgt de Leidse Hout school bezoek van onderwijs wethouder Hennie Koek en kin derboekenschrijver en Zilve ren griffel winnaar - Hans Ha gen. Een docent van de Amster damse Hogeschool Voor de Runsten geeft de leerling dan les in dansexpressie. Vrijdag krijgen leerlingen, ouders en personeel een barbecue aange boden door het bestuur. Talloze buurthuizen, verenigin gen, culturele instellingen en overheidsorganisaties beginnen dit seizoen weer cursussen op de meest uiteenlopende gebie den. Hieronder een overzicht, dat overigens niet de pretentie heeft volledig te zijn. ARBEIDBUREAU Het Arbeidsbureau en de Leidse Sol licitatieclub beginnen een trainingsprogramma onder de ti tel 'Hé jij daar' voor werkloze jonge- i tot 25 jaar. Inlichtingen: 071- iber AGENDA VRUETUD DINSDAG 1 SEPTEMBER Katwijk Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma. Zwanenburg 61. van 15.30 tot 16.30 uur. Leiden Sioelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Wandelen met de boswachter, vertrek DuindamseSlagom 10.00 uur. Oranjefeesten: Opening van de ver makelijkheden op het parkeerterrein Kerkstraat om 16.00 uur: Kermis aanvang 16.00 uur; Prestatieloop over 2,5 km, voor jongens en meis jes, inschrijven tussen 18.00 en 19.15 uur, Dorpshuis De Kuip, start WOENSDAG 2 SEPTEMBER Katwijk Zomeravondzang mmv het Evangeli- satiekoor in de Oude Kerk aan de Boulevard, samenzang 19.50 uur. aanvang 20.00 uur. Leiden Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Rommelmarkt en handwerkverkoop in Rosenburch, Vrijheidslaan. van 13.00 tot 17.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg, van 16.00 ORANJEFEESTEN: Opening van de vermakelijkheden op het parkeerter rein Kerkstraat om 13.00 uur; Kermis vanaf 13.00 uur; Kinderspelen (4 t/m 12 jr.), aanvang 14.00 uur; Tobbetje steken (vanaf 12 jr.), inschrijven van af 19.00 uur; Mastklimmen, aanvang 21.00 uur. Lezing van de kunstenares Jehanne van Woerkom over '500 Jaar onder drukking en weerstand van Latijns- Amerika', Openbare Bibliotheek, We- e 24, aanvang 20.15 uur. Dementen Een aantal organisaties voor geestelijke gezondsheidszorg in Leiden organiseert gespreks groepen voor familieleden van dementerenden. De bedoeling is ervaringen uit te wisselen en oplossingen te zoeken. Deelna me kost 25 gulden en het pro gramma wordt in overleg met de geïnteresseerden vastgesteld. De volgende gespreksgroep gaat in september van start en opga ve kan bij de Stichting Oude renwerk tel. 123744. NAGERECHT Bajesklant Hij zat zich al mompelend in de zaal af te vragen, wanneer hij nu eindelijk eens aan de beurt kwam. En als kampioen van de onverschilligheid stond hij ten slotte in zijn lila-groene jog gingpak voor kantonrechter mevrouw De Vries. Het maakte een 25-jarige Leidenaar alle maal niet veel meer uit, zo werd al gauw duidelijk. „Waarom heeft u vorig jaar zon der rijbewijs gereden?", vroeg de rechter. „Nou", klonk het achteloos, terwijl zijn mond al kauwgom-kauwend op en neer ging, „het is net als fietsen, hè. Maar ik heb nu helemaal niks geen auto meer." De man had afspraken gemaakt met 'de rechter in Den Haag en een advocaat'. „Want u bent wel eens in hoger beroep ge gaan", zo begreep de kanton rechter ook uit de papieren. „Oh, ik ben dit jaar in totaal al vijf keer voor geweest", bekende de verdachte ruimhartig. En als of hij van vakantie was terugge keerd: „Gisteren ben ik uit de gevangenis ontslagen. Eind fe bruari ben ik tot twee weken veroordeeld, ook voor rijden zonder rijbewijs." Rechter De Vries en officier van justitie De Moor begrepen dat het tegenover zo'n recidivist geen zin had om met stemver heffing te reageren. De officier hield het dus kort. „Natuurlijk is het niet als met fietsen. En u bent al drie keer eerder veroor deeld. Dus een fikse straf." Waarop een onverbiddelijke eis volgde. „Twee weken onvoor waardelijk hechtenis." „Oh, dat moet dan maar", reageerde de verdachte alsof hij niets anders verwachtte, „ik zal wel weer even hoger beroep aanteke nen." Ook de rechter hield het kort. „Het feit is gebeurd. Dus veer tien dagen cel. De ex- en ver moedelijk toekomstige bajes klant mocht er nog op reageren. Ach, ik vind het wel redelijk. Geef me maar even het pakket nummer voor het hoger be roep." En vanaf de zijkant keek de jonge Leidenaar ten slotte nog eens richting zaal, alsof hij het allemaal onder controle had. Naverzekerd Het was eerlijk gezegd niet de makkelijkste kruising in Leiden, waarop een 21 -jarige Leidenaar een ongeluk had veroorzaakt. Met een onverzekerde wagen, waarin hij bovendien zonder rij bewijs reed, was hij vorig jaar geslipt op de hoek van de Mar- nixstraat en de Maresingel. Hij raakte van de weg en tot over maat van ramp was er toen ook nog een taxi achterop geknald. „Maar die had makkelijk op tijd kunnen remmen. De chauffeur sprak op dat moment door de mobilofoon zo sprak de jon geman gisteren tot de Leidse kantonrechter. „Waarom reed u dan zonder rij bewijs?", wilde die weten. „Nou", zei de Leidenaar, „ik ben met lessen bezig. En die dag had ik de auto net gekocht van mijn neeffie. Die werkt in een autoshowroom aan de Haarlemmertrekvaart. Dus ik dacht, dat kleine eindje over de Willem de Zwijgerlaan naar mijn huis, dat kan wel." Officier van justitie De Moor had bij zijn eis wel begrip voor het merkwaardige ongeluk. „Ik wil het scheiden. Dat u slipt en van de weg raakt valt u aan te rekenen." Die botsende taxi kwam echter ook volgens De Moor in mindere mate voor verantwoording van de ver dachte. „Dus voor het ongeluk vraag ik 180 gulden. Maar een onverzekerde wagen kost u 600 gulden en het rijden zonder rij bewijs 195 gulden." De 21-jari ge beriep zich vervolgens op zijn vrouw en zijn kind. „En de tweede is op komst, dus waar moet ik het allemaal van beta len?" Liever minder dus, maar of er in ieder geval 'een beta lingsregeling' kon worden ge troffen. „Ik zie geen reden om van de bedragen af te wijken", oordeel de de rechter. Maar zij én de griffier gingen even rekenen om de betalingstermijnen vast te leggen. „In zeven maanden. Zes keer 150 gulden en een keer 75 gulden." Dat klopte inderdaad. De jonge vader nam echter nog een laatste woord, waarin hij meldde dat de betrokken auto wel 'naverzekerd' was. De rechter wist niet wat dat was, dus gaf de man wat uitleg. „Dat betekent geloof ik dat een autoshowroom die een auto verkoopt, ook nog enige tijd ri sico loopt voor die wagen." Maar met die opmerking kon de rechter weinig meer aan, de man was immers veroordeeld. „U kunt nog in hoger beroep." Schrijffout Een 34-jarige Alkmaarder, die verdacht werd van zowel door rood licht te hebben gereden als de maximum-snelheid te heb ben overschreden, nam gisteren een advocate mee. En dat ter wijl hij de feiten bekende. Ze waren eind juli op een oprit van de rijksweg, nabij Oegstgeest Tienersoos Buurtcentrum Dijk 33 en de Vrolijke Arke houden voor moeilijk lerende tieners een aantal spaciale activiteiten, zoals een kookcursus, dansles sen en een tienersoos. Het cen trum richt zich in het bijzonder op deze groep omdat de moei lijk lerende kinderen, die vaak een lichte geestelijke of licha melijke handicap hebben, extra aandacht nodig hebben. Dijk 33 kan nog een aantal vrijwilligers gebruiken. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het buurtcentrum, Apothekersdijk 33, tel. 125736. 354242. ARS Het kunstcentrum Ars aan de Pieters kerkgracht 9 houdt vanaf deze maand de cursussen portret- en modelteke nen, gemengde technieken en grafi sche vormgeving. Inlichtingen: 071- 140784. BIBLIOTHEEK De centrale bibliotheek begint in ok tober een cursus moderne Neder landse letterkunde na 1945. In totaal zijn er twaalf lessen van'twee uur. In lichtingen en aanmelding bij de cen trale bibliotheek aan de Nieuwstraat. BRIDGE De Nederlandse Bridge Bond begint een aantal cursussen in Leiden en de omringende gemeenten. Inlichtingen 071-310373. CORNELIS JOPPENSZ Bij het buurthuis Cornells Joppensz aan de Oppenheimstraat start een cursus Frans voor beginners, dins dags van 13.00 tot 14.00 uur en blokfluitles voor kinderen van 4 tot 5. Inlichtingen: 071-132462. DIENSTENCENTRUM ZUID WEST Bij voldoende belangstelling start de Ouderen Activiteiten Commissie in september een cursus Frans voor be ginners. Inlichtingen op werkdagen - -:071- DROOMFABRIEK In de Droomfabriek aan de Oude Vest wordt zondag 6 september een open dag gehouden waar de nieuwe cur sussen worden gepresenteerd. Onder meer de lessen emotioneel lichaans- werk, zelf-hypnose, acrobatiek, to neel, salsa, jazz, t'ai-chi en 'co-coun selen'. Woensdag 16 september be gint 'integrale massage' een dag later DIJK 33 In het buurthuis aan de Apothekers- dijk 33 beginnen op de dinsdag di verse cursussen bridge, schaken en klaverjassen. Inlichtingen: 071- 125736. ESPERANTO Het Esperanto centrum Nederland aan de Hugo de Grootstraat 32a be gint in september een cursus, be staande uit dertien lessen van twee uur op de donderdagavond. Inlichtin gen: 070-3556677. GROENOORD In het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 is een overzicht ver- het programma staan onder meer, tief bewegen en handvaardigheid voor kinderen, tienerclub, meidenclub, taal-en naailessen, computer, Spaans, biljarten, Nederlands, haar- verzorgmg, fietsen en callenetics, ge heugentraining, sjoelen en klaverjas sen. Inlichtingen: 071-217222 JAHN Bij gymvereniging Jahn is er nu peu- tergym voor 2 tot 4 jarigen. Daarnaast is er voor de leeftijdsklasse 4 tot 40 jaar jazz-gymnastiek en dames- en herentrimmen en 30-plus gym voor dames Inlichtingen:Ö71-310685of de K&O Bij volksuniversiteit K 0 is het cur susseizoen al eigenlijk al begonnen. Maar er zijn nog plaatsen bij de les sen Aikido, T'ai-Chi, tekenen en yoga. Inlichtingen: 071-141141. Zaterdag 5 september van 10.00 tot 14.00 uur en maandag 7 september van 19 00 tot 21.00 uur zijn nog twee extra informatiebijeenkomsten. LVC 14 september gaan de c MATILO Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 heeft voor het komende seizoen cursussen gepland over: Russisch, vrouwenkoor, schrijven (en dichten), stamboomonderzoek, voetreflexie, in nerlijke creatieve werkvormen, yoga, koken, Engels, conditiegym, blok fluit, handwerken, naailes, biljart voor vrouwen, voedingen beweging, snel- lezen en tekenen. De cursuswijzer kan worden besteld bij het buurthuis. Inlichtingen: 071-412515. MORSCHWIJK Volksdansen, zingen, handwerken, kantklossen, biljarten, sjoelen en kennis maken met de computer. Dat zijn zo wat cursussen die het komen de seizoen in het dienstencentrum Mosrchwijk aan de Topaaslaan wor den gehouden door de Ouderen Acti- PANCRAT In buurthuis de Pancraat aan de Mid delstegracht beginnen deze maand de cursussen computer wp, aerogym, kleding maken en jazzgym voor kleu ters: 071-126243. PRAEHAP Het Haagse instituut Preahap begint deze maand in het schoolgebouw van Visser 't Hooft aan de Kagerstraat on der meer cursussen boekhouden en bedrijfsadministratie op diverse ni- veau's. Inlichtingen: 071-153424. SKIL De stichting sociaal ku Leiden (Skil) heeft vooi cursus 'Technica 10' gepland, be stemd voor meisjes van 10 tot 13 \aa< die kennis willen maken met techni sche vakken. Inlichtingen: 071- 127533. SCHOOLSPORT Om leerlingen van diverse Leidse scholen met uiteenlopende takken van sport in contact te brengen, houdt de schoolsportcommissie een aantal cursussen. Onder meer schoonsprmgen, judo, tennis, tafel tennis, roeien, (kunst)schaatsen, (ijs- )hockey, badminton, skiën, atletiek, windsurfen, volleybal, honkbal en paardrijden. Ook zijn er verschillende vervolgcursussen. Inlichtingen: 071- 315601. SPORT De afdeling Sport en Recreatie gemeente begint deze week met de cursussen bowlen en conditietraining voor 55-plussers. Info. 071-315601. VECHTSPORTEN In september start in Leiden een half jaar durende cursus Shuri-Ryu-kara- te. Deze sport bestaat uit onder meer karate en stokvechten. Vrouwen en gehandicapten die willen deelnemen aan de cursus kunnen contact opne men met Ilia Neudecker: 071- 414117 of Inge Ruys: 020- 6827228. Vereniging Shi Zen Ryu start een cursus Aikido in de gymzaal een de Molensteeg op maandagen en dinsdagen. Inlichtingen: 071- 126302. VOGELVLUCHT Buurthuis Vogelvlucht houdt in het najaar voor 55-plussers een groot aantal cursussen. Het gaat om ge heugentraining (10 lessen), studie kring, bridge voor beginners (het hele seizoen), olieverven voor beginners, en creatief-extra (voor de handwerk techniek filigraan en de schrijftech niek calligrafie, voor gehandicapten en mensen van 80 jaar en ouder). Ook kunnen er dit jaar Poolse taalles sen worden gevolgd. Inlichtingen: 071-313648. VOLKSDANSEN Volksdansclub Krici Krici Ticek be gint een beginnercursus op de vrij dagavond in de gymzaal aan de Opaalstraat. Voor Inlichtingen: 071- 414865. Bij volksdansvereniging Oud-Poel geest beginnen de lessen volksdan sen in de Vrije School Mareland aan de Maresingel 19 op de maandag avonden. Inlichtingen: 071-310696 of 176995. Feta begint ook weer met de wereld- dansen waarbij Azië en de Balkan centraal staan. Inlichtingen. 071- 215650 of 123377. VOLKSHUIS Het Volkshuis heeft dit jaar een aan bod van niet minder dan 102 cursus sen op educatief en creatief gebied. De inschrijving is maandag 7 septem ber van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur aan de Apothe kersdijk 33a. Inlichtingen: 071- 149180 ZIJLOEVER In het Dienstencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk 129 gaan in septem ber de cursussen kreatieve handvaar digheid (beperkte deelname), bloem- scnikken, spellenmiddagen en pop- penmaken van start. Inlichtingen: 071-233208 bij C. de Waal of Y. Kempenaar. gepleegd. „U bent aangehou den door de surveillancedienst Badhoevedorp", zo las de rech ter voor. „Het licht stond drie seconden op rood en u zei dat u haast had." Dat had-ie inder daad. „Maar het was doodstil op de weg en daarna heb ik mijn auto model turbo voor een diesel ingeruild, dus ik kan niet meer hard rijden." De advocate had verder geen vragen. Maar voordat ze de Noordhollander mocht verdedi gen, legde eerst de officier van justitie zijn eis op tafel. „U bent al twee keer eerder veroordeeld, lees ik in uw documentatie, en dat beschouw ik als het topje van de ijsberg. Dus vraag ik voor de snelheidsovertreding 700 gulden. Door rood kost u 155 gulden." Waarop de advocaat aanvoerde dat in de dagvaarding van de A4 in plaats van A44 werd gerept En al is de ene een afsplitsing van de ander, de A4 loopt ten oosten van Leiden en niet ten westen zoals de A44. „Dus dat moet een schrijffout zijn. Bo vendien is meneer reeds in 1987 voor het laatst veroordeeld. En hij is vanwege de overtreding van auto veranderd. Zoiets heb ik eerlijk gezegd nog nooit eer der meegemaakt." Maar haar moeite was vergeefs, al gaven rechter en officier wel de schrijffout toe. „De A4 is in derdaad een andere weg", sprak de rechter. „Maar het is toch evident wat er is gebeurd." Waarop ze zich bij de bedragen van de officier aansloot. EMIEL FANGMANN Schilderen bij Ars Aemula Naturae. ARQMffOTO PIETERS VAN CHEST

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12