Leiden Regio Dure huurhuizen krijgen extra glans Groenoord-noord viert begin kasko-herstel 'Slaaghwijk dupe van overgangsregeling' Archeologen zijn uitgegraven in Leiden Zwaar transport DINSDAG 1 SEPTEMBER 1992 ,11 WBL wil huurders uit goedkope woningen lokken De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil het onder houd aan dure woningen flink opschroeven. Tegelijker tijd wordt aan huizen met een lage huur veel minder aandacht besteed. De WBL hoopt op die manier mensen met een bovenmodaal inkomen van een goedkope huur woning naar een duurder huis te lokken. De woning bouwvereniging is niet bang dat huizen met lage huren door het minimale onderhoud leeg blijven. De vraag naar dit soort woningen is enorm, vooral ook door het grote aantal minima in Leiden. Dit plan staat in het Meerjaren- beleidskader van de WBL, dat vanavond wordt behandeld tij dens de algemene ledenverga dering. Het rapport geeft aan hoe de grootste Leidse woning bouwvereniging (circa 8500 wo ningen) denkt te kunnen inspe len op het volkshuisvestingsbe leid van de overheid. Het rijk wil dat sociale verhuurders steeds zelfstandiger hun woningen be heren. Nu nog krijgen alle woningen, ongeacht de hoogte van de huur, eenzelfde soort opknap beurt als de bewoner verhuist. Straks wil de WBL bij goedkope huizen het werk beperken tot onderhoud op 'laag niveau'. Dat houdt in dat alleen lekkages en tochtoverlast worden verhol pen. Eventueel kan de nieuwe huurder wat spullen krijgen om zelf de woning op te lappen, maar daar blijft het bij. Dure woningen daarentegen krijgen een omvangrijke onder houdsbeurt na een huuropzeg- ging. De WBL wil daarin bij voorbeeld moderne keuken-ap- paratuur aanbrengen. Zelfs het witten van de wanden wordt voor de nieuwe bewoner ver zorgd. Om te bepalen welke wo ning voor wie wordt gereser veerd, maakt de WBL momen teel een inventarisatie van haar totale bezit. Ieder complex wordt beoordeeld op de vraag voor welke marktgroep het het meest geschikt is. Als de WBL deze voornemens in de praktijk brengt, kunnen zeer eenzijdig samengestelde wijken ontstaan, waarbij bij voorbeeld alle minima in een bepaalde buurt terechtkomen. De WBL-directie signaleert dit gevaar zelf ook. Ze stelt zo'n ontwikkeling te willen voorko men, zonder aan te geven op welke wijze dit kan. De Stichting Welzijn Leiden (SWL), belangenbehartiger van bewoners, vreest dat een soort getto's ontstaan als de WBL- planen onveranderd worden doorgezet. De stichting pleit er voor eerst per buurt een visie te ontwikkelen, in samenspraak met gemeente, huurdersorgani saties en welzijnsinstellingen Op basis van zo'n breedge steunde wijKvisie kunnen plan nen worden gemaakt voor af zonderlijke complexen. Verder acht de SWL het zorg wekkend dat minder aandacht wordt besteed aan inspraak voor bewoners. „Men streeft naar een nauwer contact met ambtenaren van de gemeente, maar over huurders-participatie lees je maar weinig." De mini male opknapbeurt van goedko pe woningen bij verhuizing is de stichting ook een doom in het oog. „Dat kun je als sociale verhuurder niet maken, tenzij een complex binnen afzienbare tijd wordt gesloopt", aldus Frans Baks. Maar er is niet alleen kritiek. Volgens de stichting is het rap port 'zeker een basis om op ver- Werkwijze WBL is niet effectief De Woningbouwvereniging Leiden (WBL) wil de vereni- gingsvorm ter discussie stel len. De huidige werkwijze, waarbij leden en bestuur het werk controleren en het be leid bepalen, is volgens de directie niet effectief. Het is een van ideeën uit het zoge heten Meerjarenbeleidskader van de WBL De directie van de woning bouwvereniging wil praten over eventuele alternatieven van de verenigingsvorm om dat de volkshuisvesting veel te ingewikkeld is geworden voor 'buitenstaanders'. „Ons personeel is meegegroeid met de complexe bedrijfs voering, maar voor bestuur en leden is het veel moeilij ker om de vinger aan de pols te houden," De nota geeft niet aan hoe de WBL moet worden georganiseerd als de verenigingsvorm is afgezwo ren. Voor de hand ligt even wel een stichtingsstructuur, waarmee in andere gemeen ten al ervaring is opgedaan. Hierin bepaalt de directie van een corporatie het be leid, alleen gecontroleerd door een raad van toezicht, al dan niet met een dwingen de stem. In de nota, die vanavond wordt voorgelegd aan de le den van de WBL, wordt geen streefdatum genoemd voor de opheffing van de vereni gingsstructuur. der te praten'. De SWL roemt de woningbouwvereniging dat ze als eerste Leidse corporatie een stuk presenteert met een toe komstvisie. EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA Van Dale Muzenhof yt Q Volgens Leidenaar yt a Het Leiderdorpse I J H. Heestermans, I sociaal-cultureel hoofdredacteur van Van centrum Muzenhof moet Dale, weerspiegelt een aantrekkelijker worden woord als sollicitatieplicht voor een breed publiek de huidige samenleving Met het loslaten van een aantal ballonnen, gaf wethouder Van Rij (midden, met bril) gisteren het startsein voor het kasko-herstel in Croenoord. FOTO JAN HOLVAST „Zelf heb ik er nooit aan getwijfeld dat het kasko-herstel in Groenoord zou doorgaan." Niemand joelde toen gistermiddag volks huisvestingswethouder Tjeerd van Rij (PvdA) deze woorden uitsprak. De wethouder, die vorig jaar sloop van de wijk Groenoord ter sprake bracht, gaf giste ren het startsein voor de veelbesproken op knapbeurt van de particuliere woningen in de wijk bij de Groenoordhallen. Van protes ten was geen sprake. Daarvoor was de door ballonnen, vlaggen en tientallen kinderen bepaalde sfeer aan de kop van de Jan Lie- vensstraat te uitgelaten. In de Jan Lievensstraat staan 12 wonin gen die als eerste aan de beurt zijn. De eige naren betalen voor maximaal 20.000 gulden mee aan de werkzaamheden aan de buiten kanten van hun huizen. De gemeente sub sidieert 60 procent van de kosten. Bewoners hebben nog enige tijd geijverd voor subsi dies van 100 procent. Van Rij: „Laten we nu met zijn allen streven naar een deelnemers percentage van 100." Het is de bedoeling dat alle 400 woningen aan de beurt komen. Over drie jaar moet er een heropgebouwd Groenoord staan. „En daarvoor is het niet nodig dat de hui zen, hoewel ze al zo'n 70 a 80 iaar oud zijn, eerst worden gesloopt", diende Leon Sprenger, de voorzitter van de stichting kas- koherstel Groenoord (SKOG) Van Rij toch nog een beetje van repliek. De SKOG geeft namens de bewoners de opdracht voor het kaskoherstel. Sprenger ging met dit ene zin netje in op de discussie die wethouder Van Rij afgelopen voorjaar zelf aanzwengelde over de woonfunctie van de wijk. De wet houder sloot sloop niet uit en leek daarmee veel voorwerk van de stichting welzijn, het buurtcomité, de SKOG en de gemeente on gedaan te maken. De bereidheid om eigen geld in het kasko-herstel te steken daalde ineens tot het nulpunt. Nu de gemeente raad de garantie heeft gegeven dat Groen oord gewoon blijft bestaan, is kasko-herstel in het noordelijkste gedeelte van de wijk echter geen zwaarbeladen onderwerp meer. Of de bewoners van het deel aan de zui delijke kant van de Willem de Zwijgerlaan net zo blij zijn met het kaskoherstel, is niet duidelijk. De luidruchtige stoet met geluids wagen trok na de feestelijkheden bij de Jan Lievensstraat dwars door Groenoord-zuid naar het buurthuis maar niemand sloot zich aan. Hier ook geen applaus, vlaggende buurtwinkels of elkaar in deuropeningen verdringende mensen. De man die zijn auto stond in te laden in de Hansenstraat merkte zelfs helemaal niets. Hij keek niet op of om. Alleen in de snackbar drukten de klanten de neus tegen het raam. Op hun gezichten echter geen spoor van herkenning of blijd schap. Toch is na de Jan Lievensstraat de Hansenstraat aan de beurt en staat kasko herstel ook in dit deel van Groenoord voor de deur. Leden maritiem congres bezoeken historische haven leiden loman leefmans De bescherming van het 'mari tiem cultureel erfgoed', oftewel het behoud van oude, vaak his torische schepen. Daarover wordt deze week een internatio naal congres gehouden in het Zeevaartmuseum in Amster dam. De Leidse burgemeester. C. Goekoop, ooit organisator van Sail Amsterdam en zelf ver woed zeiler is een van de voor zitters. Morgen, woensdag 2 september, komen zo'n hon derd congresgangers naar Lei den om de binnenstad en de historische haven te bezoeken. De schippers van de Leidse historische haven zullen hun schepen voor de gelegenheid opkalefateren. Volgens R. Ten- zer, vertegenwoordiger van de Leidse schippers is dit mis schien een gelegenheid om de wensen van de varende Galge waterbewoners voor meer faci liteiten nog eens onder de aan dacht te brengen: „Maar we we ten dat er bij de gemeente aan wordt gewerkt. Al is het voor ons natuurlijk pijnlijk om te zien hoe mooi de passantenha vens bij de Haven en de Bees tenmarkt zijn geworden, terwijl het bij ons jaren duurt voordat de nieuwe voorzieningen er zijn", aldus Tenzer. Na de rondvaart die ongeveer anderhalf uur duurt worden de gasten afgezet bij de bruidsstei ger van het stadhuis en officieel ontvangen in de Pieterskerk. Daar voeren Goekoop en een vertegenwoordiger van het mi nisterie van WVC het woord. Naast Leiden worden woensdag ook de historische havens van Rotterdam en Gouda bezocht. Leidenaar gewond leiden Een 27-jarige Leidenaar is gis termiddag bij een verkeerson geval op de kruising Curchill- laan/Vijf Meilaan gewond ge raakt. De man is omstreeks vier uur met hoofdletsel naar het AZL gebracht. Hij was passagier van een 48-jarige plaatsgenoot die geen voorrang gaf aan een 56-jarige automobilist uit Wer kendam. Wethouder Van Rij waarschuwt gemeenteraad Wethouder T. van Rij (PvdA) verzette zich vorige week nog met hand en tand tegen een overgangsregeling voor woning zoekenden. Toch houdt hij al enige tijd een dergelijke rege ling achter de hana. Om tijd te winnen, want Van Rij voorzag de kritiek die de voltallige ge meenteraad - minus zijn eigen PvdA - op zijn nieuwe woon ruimte-verdelingssysteem heeft. Maar fraai vindt hij zo'n over gangsregeling nog steeds niet. Integendeel, de wethouder vreest dat ze enorm nadelige gevolgen heeft voor vooral de bewoners van de Slaaghwijk. Per 1 januari 1993 zouden aanvankelijk alle 10.000 Leidse woningzoekenden in één klap hun 'urgentie-punten' verlie zen. Met ingang van die datum wil Van Rij overschakelen op een ander woonruimte-verde lingssysteem. Daarbij moeten de woningzoekenden reageren op een advertentie in een spe ciale woonkrant. De gemeente raad vindt het echter wel erg sneu voor lang ingeschreven woningzoekenden dat ze plot seling al hun, gedurende vele jaren vergaarde punten kwijt zijn. En erger nog, dat hun kan sen op een nieuwe woning mis schien opeens kleiner zijn dan die van mensen die nooit inge schreven hebben gestaan. Van daar de eis van de raad dat er een overgangsregeling voor de ergst gedupeerden moet ko- Die regeling heeft echter ook zijn slechte kanten, verklaarde Van Rij gisteren tijdens het fees telijke begin van het kasko-her stel in Groenoord. Volgens hem komen er jaarlijks zo'n 600 wo ningen leeg in Leiden. Als hij net als zijn Delftse collega's - waar de regeling al enkele jaren geleden is ingevoerd - er voor kiest de bovenste 3000 woning zoekenden van de lijst te hel pen, is er vijf jaar lang geen en kele woning beschikbaar voor hetwoningkrantje. Van Rij: „Dat zal vooral in Slaaghwijk hard aankomen. Hét probleem dat de mensen daar met het huidige systeem heb ben, is dat ze niet kunnen door stromen naar goedkopere wo ningen. In het nieuwe systeem is die mogelijkheid wél opgeno men. Probleem wordt nu dat die mensen jarenlang geen ge bruik kunnen maken van net nieuwe systeem. Zij horen ook niet tot de mensen die voor een king Icomen omdat ze niet staan ingeschreven Overigens is nog niet gezegd dat de nieuwe rege ling er uit gaat zien zoals Van Rij gisteren schetste. 'Nu wordt bouwhistorie een hot item Archeologen zijn bijna klaar met Leiden. Het zal niet lang meer duren of het bodemon derzoek komt geheel stil te lig gen, voorspelt de redactie van het archeologisch jaarverslag 1990/1991. H. Suurmond-Van Leeuwen, redactielid en hoofd van de ge meentelijke afdeling archeologi sche bodemvondsten, verwacht dat nu de bouwhistorie van Lei den 'een hot item' wordt. „En daarvoor moet je boven de grond zijn." De tendens die Suurmond-van Leeuwen signa leert is al waarneembaar in het archeologische jaarverslag, waarin 20 pagina's zijn inge ruimd voor een artikel dat de ti tel 'Zijn er nog middeleeuwse huizen in Leiden' draagt. Volgens Suurmond-Van Leeuwen valt er voor archeolo gen niets meer te halen uit de Leidse binnenstad. De fabrieken zijn gesloopt en alle gaatjes zijn opgevuld met nieuwbouw. Bodemvondsten stellen teleur Hier en daar een waterkan, een fundering die bij nader in zien geen restant van het 14de eeuwse kasteel Uyttenwaerde is maar van een veel minder oude scheepswerf en wat pot- tenbakkersafval. Geen spul dus dat een golf van enthou siasme in de wetenschappelij ke wereld teweeg heeft ge bracht. De archeologische vondsten in Leiden houden de laatste jaren niet over. In het jaarverslag over de af gelopen twee jaar passeren 14 projecten de revue. Niet een ervan verdient de aanduiding 'grootschalig'. De bodemon derzoeken; moeten het tegen woordig in Leiden vooral neb ben van restauraties en ver bouwingen. De archeologen noemen de resulaten zelf ook 'nogal te leurstellend'. Een van de oor zaken is dat aannemers bij verbouwingen nog nauwelijks graven en dikwijls heel snel een betonvloer aanbrengen. Het laatste kent ook een ar cheologisch voordeel: er wordt weinig eergraven. Daardoor maken volgende generaties kans op een bodemarchief dat nog intact is. Eén van de grootste projecten waaraan de archeologen nu niet meer toekomen, is het Castel- lum Matilo (bij Roomburg). Om het gebied heen, denkt Suur- mond, kunnen nog wel resten worden gevonden van de bur gernederzettingen omdat aan de randen van het castellum nog wel wordt gebouwd. In het gebied zelf is die kans veel klei ner omdat het een archeolo gisch monument is en de ge meente tien jaar van tevoren moet aangeven dat ze er wil gaan bouwen. „Daarom is het niet zo'n interessante bouwlo catie." Opgraven kan ook niet een-twee-drie omdat er kassen en andere bouwsels staan. Uit het feit dat voor de jaren 1990 en 1991 een dubbelnum mer is gemaakt en niet twee af zonderlijke jaarverslagen, kan ook al worden afgeleid dat het bodemonderzoek in Leiden al enige tijd niet zo veel meer voorstelt „Er is zo weinig ge beurd dat het niet verantwoord zou zijn geweest om alleen een verslag over 1990 uit te bren gen", aldus Suurmond, die in één adem aankondigt dat zij en collega L Barendregt met dit jaarverslag hun laatste redactio nele werkzaamheden hebben verricht. „We hebben het tien jaar gedaan. Het wordt tijd dat anderen het van ons overne- Politie-auto betrokken bij aanrijding leiden Een dienstauto van de politie raakte gistermiddag be trokken bij een verkeersongeval in de Herenstraat. De wagen, met sirenes en zwaailichten aan, was op weg naar een man in de Herenstraat die een hartaanval zou hebben. Om snel ter plekke te zijn passeerde de 30-jarige bestuurder de verkeersdrempel op de Koninginnelaan ter linkerzijde. Een 48-jarige tegenligger uit Leiden merkte de politieauto te laat op en een frontale botsing volgde. De auto's werden flink beschadigd aan de voorzijde. Elektronicabeurs in Leidse ijshal Wie geïnteresseerd is in elektro nica, kan op zaterdag 5 septem ber zijn hart ophalen op de zes de 'Hobbybeurs voor Elektroni ca' in de ijshal aan de Vondel laan in Leiden. De beurs heeft een ruim aanbod op het gebied van elektronica. Ook is er een scala aan onderdelen, zelf bouwpakketten, computersoft ware, computers, zenders en ontvangers. De openingstijden zijn van 9.00 tot 16.00 uur en de entree is 3,50 gulden. Kinderen tot twaalf jaar en 65+ krijgen een gulden korting. leiden Bij de EWR werd gistermiddag een enorme ketel afgeleverd. Het gevaarte werd per schip over de Oude Rijn aangevoerd naar een terrein achter de Rijndijk. Daarna ging het per vrachtwagen verder naar de Hadewy- chlaan. Het gaat om een hulp-ketelhuis dat dient als noodvoorziening voor het stadsver warmingnet Volgens een woordvoerder van de EWR verwarmt de ketel het water voor de huishoudens als de centrale in onderhoud is of als er een storing optreedt. FOTO W//V1 DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11