Turkije gaat Kurden met alle middelen bestrijden Even ontspannen Minister heeft begrip voor inwoners Rostock MiG als kunstobject VN-waarnemers gewond bij schietpartij Muqdisho Leger ingezet bij hulp aan slachtoffers orkaan Andrew Buitenland Bewoners Italiaans eiland niet blij met komst maffosi Benoeming Owen belooft Serviërs weinig goeds Strijdende partijen niet onder indruk van 'Londen' TIJDELIJKE TOILETTEN BVD afwijzend tegenover plannen Ankara - De Turkse regering zal alle wettelijke middelen aangrij pen om de PKK, de Kurdische Arbeiderspartij, in binnen- en buitenland te Vervolgen. Er komen verdragen met ver schillende landen om dat mogelijk te maken. Ook sluit de Turkse overheid militaire operaties in het noorden van Irak, Syrië en Iran niet uit. correspondent De reeks maatregelen zijn geno men tijdens een vergadering van de Turkse Nationale Veilig heidsraad, waarvan president Özal, premier Demirel, vice- premier Inonu en de militaire top deel uitmaken. De bijeen komst in het Oostturkse Diyar- bakir vond plaats naar aanlei ding van de bloedige onlusten in Simak. Dit stadje werd ruim een week geleden bij gevechten tussen het Turkse leger en strij ders van de PKK in puin ge schoten. Het is nog steeds niet duidelijk hoeveel mensen daar bij zijn omgekomen. Geen condooms voor Japanse VN'ers Tokyo» Het Japanse ministerie van defensie is niet van plan sol daten die voor VN-werk naar Cambodja gaan condooms mee te geven ter beveiliging tegen AIDS. Volgens het ministerie is het gebruik van condooms „een privézaak en geen zaak voor de werkgever." De soldaten krijgen echter wel informatielessen over AIDS. Tyfoon treft eiland Guam agana Op het eiland Guam in de Stille Oceaan zijn ongeveer 80 mensen gewond geraakt toen de tyfoon Omar er gisteren met windsnelheden tot 240 kilometer per uur overheen raasde. Geen van de gewonden was er ernstig aan toe, maar de materiële schade op het Amerikaanse eiland is groot. Gouverneur Joseph Ada heeft de noodtoestand uitgeroepen en de Amerikaanse fe derale overheid om hulp gevraagd. Op verschillende plaatsen op het eiland werd geplunderd. Griekenland ontregeld door staking athene» Een massale staldng heeft gisteren voor de tweede ach tereenvolgende dag het openbare leven in Griekenland ontre geld. Het protest is gericht tegen prijsstijgingen, plannen om het sociale stelsel te hervormen en de beslissing van de regering om de busmaatschappij van Athene te privatiseren. Kuwayti's in oktober naar stembus nicosia Het kabinet van Kuwayt heeft gisteren besloten op 5 oktober algemene verkiezingen te houden. Het besluit moet nog worden goedgekeurd door emir Jaber al-Ahmed al-Sabah, maar zal naar alle waarschijnlijk morgen worden gepubliceerd. Levenslang voor fundamentalisten tunis Een militaire rechtbank in Tunesië heeft gisteren 35 fun damentalistische moslims tot levenslang veroordeeld wegens betrokkenheid bij een complot om president Zine el-Abidine Ben Ali te vermoorden. De openbaar aanklager had tegen 19 van hen de doodstraf geëist. Eerste Nepalese ambassadeur in België kathmanpu» Nepal hgeft gisteren zijn eerste ambassadeur in België benoemd. De 45-jarige econoom Durgesh Man Singh zal de eerste diplomatieke vertegenwoordiger van het Himalaya-ko- ninkrijk in Brussel zijn. Singh was van 1987 tot 1991 lid van een commissie die de Nepalese regering adviseert in economische zaken. Chili steunt Argentijnse claim Falklands Santiago Chili heeft gisteren voor het eerst formeel zijn steun betuigt voor de Argentijnse claim op de Falkland-eilanden, die in Britse handen zijn. Het Chileense standpunt was vervat in een gezamenlijke verklaring van de Chileensé president Aylwin en diens Argentijnse collega Menem. Argentinië en Groot-Brittan- nie voerden in 1982 72 dagen lang oorlog om de eilanden na een invasie door Argentijnse troepen. Zigeuners willen parlement opzetten Budapest» Tweëentwintigzigeuner-organisaties uit tien landen hebben besloten een Europees Roma-parlement op te zetten. Dat is donderdag op een conferentie in de Hongaarse hoofdstad Budapest besloten. Het parlement heeft tot doel de cultuur van de zigeuners te verspreiden en discriminatie te bestrijden. Volgens het dagblad Hurriyet dient de Israëlische aanpak van de PLO-terreur als voorbeeld voor de manier waarop de Turkse overheid de PKK wil be strijden. Dit zou kunnen bete kenen dat leiders van de organi satie in het buitenland door speciale teams van de inlichtin gendienst uit de weg worden geruimd. De Turkse regering zal ook binnenlandse organisaties die sympathiseren met het Kur- disch verzet nauwlettend in de gaten houden. Dat geldt ook voor die media die worden ver dacht van Kurdische sympathie. Om zich van de steun van de bevolking te verzekeren, zal de regering de schade van 'burgers die tegen terreur zijn', vergoe den. In Nederland, waar veel Kur den verblijven, is gisteren afwij zend gereageerd op de plannen van de Turkse regering. De Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zal het 'niet accepteren' dat de Turkse geheime dienst in Nederland jacht gaat maken op aanhangers van de PKK. „Dit soort methoden op hier verblij vende personen wordt niet ge tolereerd", aldus een BVD- woordvoerder. „Dat geldt voor alle regeringen, bevriend of niet bevriend met ons." berlun hans hoogenduk correspondent De regering van de Duitse deel staat Mecklenburg-Vorpom- mem heeft gisteren schoorvoe tend toegegeven dat de handel wijze bij de rassenrellen in Ros tock niet altijd even gelukkig was. Minister Kupfer (binnen landse zaken) verontschuldigde zich bij de asielzoekers, maar toonde opnieuw begrip voor de verontwaardiging onder de in woners van de wijk Rostock- Lichtenhagen. Minister-president Seite (CDU) nam Kupfer in bescher ming en noemde de eis van de oppositionele SPD en PDS om Kupfer te ontslaan onzin 'zelfs als er in bepaalde situaties fou ten zijn gemaakt'. Hij erkende dat het besluit om de centrale opvangplaats voor asielzoekers midden in een woongebied onder te brengen achteraf gezien onjuist was ge weest. Volgens Seite was de zaak geëscaleerd als gevolg van sociale spanningen. Kupfer had een gedetailleerd verslag van de gebeurtenissen aangekondigd. Hij liet het ech ter bij een grove schets, waarbij hij opnieuw het politie-optre- den verdedigde. Kupfer erkende dat er in de nacht van maandag op dinsdag, toen het tehuis voor asielzoekers in brand werd ge stoken en de politie en brand weer in geen velden of wegen te bekennen waren, „mogelijk iets fout is gelopen". Een parlementaire onder zoekscommissie zal de gebeur tenissen nauwkeurig onderzoe ken. De liberale coalitiepartner in Mecklenburg-Vorpommern zal pas daarna besluiten of men Kupfer als minister van binnen landse zaken blijft steunen. ;':V - sharm al-sheikh» Een gewone doordeweekse dag aan de oevers van de Rode Zee. Een Egyptenaar geniet vanaf een rotspunt van zijn waterpijp en het koele ochtendbriesje. foto reuter OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR d:I','ill 02510-11727 berlun Britse kunstenaars hebben zich behoorlijk kunnen uitleven op deze MiG 21 van de voormalige DDR. Het toestel staat geparkeerd voor het gebouw van de Rijksdag, waar momenteel meer van dergelijke kunst objecten staan. foto epa Oppositie meldt bloedbad in Tadzjikistan DOESJANBE ATP Zo'n 180 mensen zijn donder dag in het zuiden van Tadzjikis tan gedood bij botsingen die waren veroorzaakt door com munistische guerrillastrijders. Dat heeft de democratische op positie gisteren gemeld in Doesjanbe, de hoofdstad van de voormalige Sovjetrepubliek Tadzjikistan. Volgens ooggetui gen vielen bijna 1.000 gewapen de mannen afkomstig uit Koeli- ab de stad Koergan Tjoebe, die in handen is van democratische strijdkrachten. De hele nacht werd intensief geschoten. Een delegatie van vijf afge vaardigden uit Koergan Tjoebe is gisteren in Doesjanbe gearri veerd om steun te eisen van president Nabijev. Zij hebben evenwel geen toezegging voor hulpverlening gekregen, zo heeft een van de gedelegeerden meegedeeld. Leden van de communisti sche groepering Asjkara, die sinds enkele maanden in het zuiden van de Centraalaziati- sche republiek een felle strijd voeren, hebben eerder deze week een ultimatum gesteld waarin zij de oppositie opriepen de stad Koergan Tjoube voor af gelopen donderdag te verlaten. Maarschalk Sjaposjnikov, be velhebber van de strijdkrachten van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS), heeft gisteren met Nabijev een ak koord bereikt over de voorlopi ge plaatsing van een legereen heid van het GOS in het zuiden van het land. nairobi frans van den houdt correspondent In de Somalische hoofdstad Muqdisho zijn gisteren twee VN-waarnemers gewond ge raakt toen zij in de buurt van de haven werden beschoten door een gewapende bende. Een van de waarnemers, een Egypte naar, kreeg een kogel in zijn rug en moest voor behandeling naar Kenya worden gevlogen. Drie Somalische bewakers van het VN-team zouden bij het in cident ziin gedood. In de haven gaat het plunde ren van voedselhulp ondertus sen onverminderd voort. Terwijl de toegang tot de haven giste ren werd geblokkeerd door een tankwagen reden verschillende vrachtwagens naar een schip met Amerikaans graan aan boord en gingen er vervolgens met een groot aantal zakken voedsel vandoor. Het bewuste schip licht al bij na drie weken in de haven van Muqdisho om te worden gelost door de hulporganisatie Care International. Maar de actie moet iedere dag weer voortijdig worden gestaakt vanwege de slechte veiligheidsituatie in het havengebied. Gisteren is eindelijk ook de door critici als een verkiezings stunt afgeschilderde Ameri kaanse voedselluchtbrug naar Somalia van start gegaan. Vier Hercules-transportvliegtuigen vlogen 34 ton rijst, olie en bo nen naar Belet Huen in het noordwesten van Somalia. Het voedsel zal worden verdeeld door medewerkers van het In ternationale Rode Kruis (1CRC). washington gpd was geuit op het trage tempo van de hulpverlening. Andrew heeft in Florida veel schade aangericht. Zeker 22 mensen zijn omgekomen, 250.000 mensen zijn dakloos en meer dan één miljoen mensen zit nog steeds zonder stroom. De schade bedraagt meer dan 20 miljard dollar. Sommige ver zekeringsmaatschappijen vre zen dat ze als gevolg van de schade die ze moeten vergoe den, failliet zullen gaan. Het Amerikaanse leger is inge schakeld om de slachtoffers van orkaan Andrew in Florida te helpen. Militaire transportvlieg tuigen en 4.500 man hebben mobiele keukens, voedsel, wa ter, dekens, generatoren en draagbare toiletten aangevlogen voor de ruim 250.000 bewoners die dakloos zijn geworden als gevolg van de orkaan. President Bush besloot het leger in te schakelen, nadat er forse kritiek ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1992 ROME EELCO VAN DER UNPEN CORRESPONDENT De Italiaanse politie voert een nieuwe, met ongekende veilig heidsmaatregelen omgeven overplaatsing uit van gevaarlijke mafiosi. Zeker tachtig misdadi gers zijn al overgebracht naar het eilandje Asinara, ten noord westen van Sardinië. De lokale autoriteiten zijn door de actie overvallen en protesteren hevig: het plan om van het voormalige 'duivelseiland' een beschermd natuurgebied te maken, is van de baan. De oude strafgevangenis op Asinara, waar onder meer de belangrijkste leden van de link se terreurorganisatie Rode Brigades werden onderge bracht, stond op de nominatie te worden ontmanteld. Na de moord op rechter Borsellino in juli werden echter al zes mafiosi naar Asinara gebracht.Ver wacht wordt dat bij beëindiging van de operatie 180 mafiosi de LONDEN Rtr-DPA gevangenis zullen bevolken. Het past in de nieuwe strategie van de regering om de misdadigers zoveel mogelijk te isoleren. Daarom werden eerder ook 58 mafiosi naar het eiland Pianosa, bij Elba, gebracht. De overplaatsing naar Asinara is niet onopgemerkt gebleven. Toeristen konden vanaf de stranden van Porto Torres op Sardinië de helikopters volgen, die koers zetten naar Asinara. Op het eiland zelf, dat 25 kilo meter lang is en enkele kilome ters breed, heeft de komst van de mafiosi grote beroering ge wekt. De bestuurders van de twee kleine dorpjes van het ei land, maar ook politici uit Sar dinië, zijn het niet eens met de overplaatsing. Zij vrezen een toename van de criminaliteit. De centrale regering wordt bo vendien beschuldigd van woordbreuk, omdat juist was besloten het eiland om te vor men tot een natuurmonument. De benoeming van lord Owen tot opvolger van lord Carrington als EG-bemiddelaar lijkt voor de Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic geen goed voorteken. Niet alleen omdat de als strijdlustig bekend staande Owen herhaaldelijk liet weten de Serviërs eens goed op hun nummer te wil len zetten, maar ook omdat Owen, net als Karadzic, van huis uit psychiater is. De beslissing de eerder dit jaar in de adel stand verheven David Owen te benoemen tot opvolger van de voorzichtige lord Carri ngton, die geschoold was in de traditionele voorzichtige Britse politieke stijl, komt voor velen als een verrassing. Owen zei vorige maand, na een bezoek aan het voormalige Joegoslavië, er voorstander van te zijn de Servische artilleriestellingen op de heuvels vanuit de lucht te bombarderen. Ook wees hij de Serviërs aan als hoofdschuldige van het voortduren van de oorlogshandelingen. Zijn krasse uitspraken deed hij vorige maand in een brief aan premier Major. Hij stelde daarin voor de luchtmacht in te zet ten onder een mandaat van de Verenigde Naties om „niet-goedgekeurde bewegingen of de beschietingen door gevechtsvliegtui gen, tanks en artillerie in het voormalige Joegoslavië te stoppen". „De geschiedenis herhaalt zich in Europa. De annexatie van gebieden, de concentratiekampen, zelfs het jargon is hetzelfde, waarbij raciale zuiver heid is vervangen door het nog verfoeilijker „etnische zuivering". Na deze opmerkingen rees bij velen dan ook de vraag of Owen wel objectief en neu traal genoeg zou zijn voor de rol van be middelaar. Maar de 54-jarige Owen, die de volledige steun geniet van premier Major, liet weten geheel in dienst te zullen staan van de Eu ropese Commissie. „Mijn positie is niet lan ger die van een individu. Ik moet nu de ge meenschap dienen", aldus Owen. De EG-bemiddelaar wordt medevoorzit ter van een sturgroep van de EG en de Vere nigde Naties. De VN wordt vertegenwoor digd door de vroegere Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, die mede-voorzitter is van het comité. Van ce, met wie Owen volgende week voor het eerst in Genève de nieuwe commissie gaat voorzitten, is een oude bekende van de Brit. Eind jaren '70 was ook Owen (in een kabi net van Labour) een tijdlang minister van buitenlandse zaken en ze kennen elkaar dan ook goed. Owen was destijds met zijn 38 jaar de jongste in veertig jaar die het ministerie van buitenlandse zaken leidde. Maar in 1979 moest Owen het ministerie na twee jaar al weer vaarwel zeggen, toen de conservatieve Margaret Thatcher de Labourregering naar de oppositiebanken verdreef. Toen Labour een ruk naar links maakte, veroorzaakte Owen een scheuring in de partij en stond hij met gelijkgezinden aan de wieg van de Sociaal Democratische Partij (SPD). Owen genoot onder zijn partijgenoten niet bepaald veel sympathie. Voormalig la- bourleider Neil Kinnock vond hem maar „arrogant" en „dronken van ambitie". Met zijn benoeming tot EG-bemiddelaar komt Owen dan nu in de schijnwerpers van de internationale media te staan. Zijn naam werd al eerder genoemd voor hoge functies, zoals die van gouverneur in Hong Kong, maar geruime tijd zat hij zonder werk. In april stapte hij uit het parlement. De patriarchale stijl van Carrington sloeg op de Wild-Westachtige Balkan niet aan en gedurende het jaar dat hij als bemiddelaar optrad is er weinig bereikt. Alle ogen zijn nu gericht op Owen. Maar waarnemers vragen zich af of hij met zijn wrange manier van doen meer succes zal hebben bij de ijzer vreters op de Balkan. SARAJEVO/ZAGREB AFP-DPA-Rtr-UPI De Serviërs, Kroaten en mos lims in Bosnië-Hercegovina hebben zich weinig aangetrok ken van de oproep van de con ferentie-deelnemers in Londen de vijandelijkheden te staken. De hoofdstad Sarajevo werd op nieuw beschoten en ook op an dere plaatsen in Bosnië werd slag geleverd. In Sarajevo zijn sinds gister middag zeker negen mensen ECO-TOILET 02510-15393 gedood en 78 gewond geraakt. Elders in Bosnië-Hercegovina zijn sinds donderdag zeker 35 mensen omgekomen en 184 ge wond geraakt. Hoge VN-functionarissen zei den dat alle partijen weinig be reidheid tot vrede vertonen. De commandant van VN-vredes macht (Unprofor), de Egypti sche generaal Hosen Ali Aba El Razik, noemde het beschieten van de stad geen gunstig teken voor vrede. Naar zijn mening la ten de Serviërs, Kroaten en moslims daarmee weten dat zij niet bereid zijn hun zware wa pens onder toezicht van de VN te brengen. In Londen beloof den de strijdende partijen dat juist wel te zullen doen. Ook de inwoners van Saraje vo, die gisteren opnieuw de schuilkelders in moesten, heb ben geen vertrouwen in de af spraken die in Londen zijn ge maakt. Hun reacties waren overwegend boos en bitter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5