Leidsch Dagblad Cannon: Mega-bios in Leiden PARKET Rostock wacht op 'het ergste' In Somalia ligt de dood op straat BiusroL I 1 Deel woningzoekenden raakt punten niet kwijt Financiële chaos bij Stichting Draf- en Rensport SPOTKOOPJE! LESTELLA Duitsers: Wij willen DAF helemaal niet i" A VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39941 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 leiden wim koevoet Er is nieuwe hoop voor de vele duizenden die in Leiden als wo ningzoekende staan ingeschre ven. De gemeenteraad wil dat er toch een overgangsregeling komt voor mensen met een groot aantal 'urgentie-punten'. Het was aanvankelijk de bedoe ling dat alle woningzoekenden per 1 januari 1993 hun punten zouden kwijtraken. De huizen zouden vervolgens via een ad vertentiesysteem in een spe ciaal woningkrantje worden verdeeld. Leidenaars reageerden begin dit jaar woedend op het plan. Ze konden het niet verkroppen dat hun urgentie-punten, die ze vaak gedurende een groot aan tal jaren hebben verzameld van de ene op de andere dag waar deloos zouden worden. Wethouder T. van Rij (PvdA) verzette zich echter tegen een overgangsregeling voor de rostock ap Rostock verwacht verdere esca latie van het geweld dat de stad in het noord-oosten van Duits land nu al vijf achtereenvolgen de nachten in zijn greep houdt. Links-radicale actiegroepen hebben aangekondigd morgen een „Mars op Rostock" te hou den uit protest tegen de vreem delingenhaat. Gevreesd wordt dat rechts-extremisten en links radicalen elkaar te lijf zullen gaan. De autoriteiten houden rekening met „het ergste." De Duitse binnenlandse veilig heidsdienst verwacht dat onder de naar schatting 10.000 de monstranten die onder het motto „Stop de Pogroms" naar Rostock reizen, zich een harde kern van zo'n 1.000 extreme au tonomen zal voegen. Deze 'au tonomen' losgeslagen, anar chistisch ingestelde actievoer ders die zich van God noch ge bod iets aantrekken staan er om bekend gevechten met rechtse jongeren en de politie uit te lokken. Ook wordt er rekening mee gehouden dat nog meer rechts- extremisten naar de havenstad zullen komen, omdat „ze het gevoel hebben een overwinning te hebben behaald in de afgelo pen dagen". Om deze reden zullen dit keer gevechten met links-radicalen niet meer uit de Zaterdag 29 augustus in zes zalen van Hotel Oranje en het Boulevard Hotel: INTERNATIONAAL JAZZFESTIVAL NOORDWIJK Met o.o. Bob Kerr and his Whoopee Bond (Engeland), The Deep River Quartet, Woijne Bortiett (USA), Koliningrod Jazzband (GOS), Zbigniew Czwojdo Gala Orchestra (Polen), Jaap van Biezen Kwartet Maria Harp (USA), Geja Griek Kworlet Jeffrey Garth, Bob Rigter Quintet e.v.a. Voorverkoop: VW-bespreekburo's en aan de zaal Tel. informatie: 01736-98839 of WV Noordwijk: 01719-19321 Sociale zekerheid 2 Tweede Kamer-onder- zoek naar sociale ze kerheid. Wie de voorzit tershamer gaat hanteren, is nog niet bekend. Vondeling 3 Negen maanden zwanger zijn zonder dat iemand het merkt: het komt enige tientallen ke ren per jaar voor Joegoslavië 5 De Bosnische Serviërs hebben in Londen be loofd hun zware wapens onder VN toezicht te plaatsen. Gezichtsvermogen yf Q Het is beroerd ge- I J steld met het ge zichtsvermogen van leer lingen, aldus Katwijkse rij- instructrice Van der Bent. LOHC beperkt schade Meesterklas a Cursisten van de in- I 3 ternationale mees- t I LOHC opende de terklas voor dirigenten viering van het 75-jarig ju- dragen de Japanse dirigent bileum met een nederlaag j Iwaki op handen. tegen het Ierse team: 0-1 f, —j Hockeyvereniging zwaarst getroffen gevallen. Zo'n maatregel zou volgens hem al leen maar leiden tot chaos. Hij was bovendien bang dat de mensen die van de overgangs regeling gebruik maken, een groot beslag zouden leggen op het beschikbare aantal lege wo ningen. Het nieuwe adverten tiesysteem kon daardoor in de knel komen, aldus de wethou- der. Een ruime meerderheid in de gemeenteraad heeft het nu toch opgenomen voor de 'zeer ur- genten'. Ervaringen in de ge meente Delft, waar het toekom stige Leidse systeem enkele ja ren geleden is ingevoerd, heb ben duidelijk gemaakt dat een overgangsregeling wel degelijk nut heeft. Overigens zal die niet voor alle woningzoekenden gaan gelden. Pagina Leiden: Vrees voor klachtenstroom als overgangs regeling uitblijft. Leiden maakt kans op een bioscoop-complex met 1.700 stoelen. De Cannon Groep Nederland wil zo'n mega-bio- scoop met 4 of 5 zalen op loopafstand van het NS-station bouwen. In gesprekken met de gemeente zijn verschil lende plekken genoemd, maar Cannon noch wethouder Walenkamp (economische zaken) wil zeggen om welke locaties het gaat. leiden paul van der Koougeven. Hij is echter ook bang voor „minnetjes", zoals meer Volgens de Leidse wethouder auto's: „Het gaat er nu om of de kan de bioscoop „een hele ster- plussen de minnen overtreffen ke trekker" worden die meer en we een plek kunnen vin mensen uit de regio naar de den." stad trekt om daar geld uit te Hij betwijfelt of de bestaande bioscopen in de problemen ko men door het nieuwe initiatief: „Het kan ook zo zijn dat ze er juist van profiteren. Dat meer mensen naar de bioscoop wor den gelokt." Volgens Cannon-directeur W. van Wouw is Leiden „een hele interessante stad". „Studenten gaan graag naar de film en in de regio wonen ruim 300.000 men sen, 50.000 meer dan nodig voor een mega-bioscoop", zegt hij. „Probleem is alleen dat de bezoekersaantallen achterlo pen. Men wil wel naar de bio scoop, maar gaat niet of wijkt uit naar Den Haag". Zijn verklaring is simpel: be zoekers willen een „hele mooie nieuwe bioscoop, waar de nieuwste films draaien". En dat kan: in de mega-bioscoop draaien de flims net zo snel als in de grote steden. Overigens moet Leiden concurreren met enkele andere middelgrote ste den in de Randstad: naast vier mega-bioscopen in de drie gro te steden, wil Cannon namelijk twee andere steden aanwijzen. En er lopen gesprekken met meer dan twee gegadigden. „Het pleit echter voor Leiden weg worden gegaan, zoals in het verleden vaker is gebeurd, aldus de binnenlandse veilig heidsdienst. De autoriteiten denken niet dat het op massale straatge vechten zal uitdraaien, maar meer op aanvallen door kleine re groepjes die na het uitdelen van rake klappen zo snel moge lijk proberen te verdwijnen om ergens anders weer op te dui ken. Een situatie die voor de po litie moeilijker onder controle is te houden. De officier van justitie in Ros tock zei dat tegen 23 arrestan ten die deelnamen aan de rellen aanklachten zijn ingediend, die variëren van vernieling tot (in één geval) poging tot moord. Van de 400 jongeren die de af gelopen dagen in Rostock door de politie zijn opgepakt, is het merendeel weer op vrije voeten. Na massaal ingrijpen van po litie en federale grenspolitie werd gisteren in Rostock voor lopig een einde gemaakt aan rechts-radicaal geweld rond een asielzoekerscentrum. Ook in de deelstaat Saksen wordt de komende tijd rechts- extremistisch geweld gevreesd, omdat het volgende maand precies een jaar geleden is dat neo-nazi's in de plaats Hoyers- werda slag leverclen met de po litie. Even waan je je op een kerkhof waar ze zijn vergeten de lijken te begraven. Totdat blijkt dat nog een beetje beweging in de lichamen zit. Van leven kun je nauwelijks meer spreken. Holle ogen staren in het niets. Een vrouw houdt een hoopje baby in de palm van haar hand. Een totaal uitgedroogde huid rib- belt om met lucifers vergelijk bare botjes. Nog een uur of minder en dan zal ook deze So malische burger er niet meer zijn. Eenzelfde lot wacht de dui zenden anderen die zich totaal uitgeput en uitgehongerd heb ben voortgesleept naar de plek waar de voedselhulp aankomt, maar voor wie alle hulp te laat komt. Elke morgen rijdt een vrachtwagen door de ooit brui sende handelsplaats Baidoa en omstreken om de uitgeteerde lichamen op te halen. Het zijn er dagelijks tussen de 200 en 300. Het regionale hospitaal in de stad is onlangs weer nieuw le ven ingeblazen door het Inter nationaal Medisch Korps (IMC) dat er een chirurg en een aan tal verpleegsters naar toe heeft gestuurd. „Er komen hier kin deren gedrenkt in bloed van wie een arm of been door een granaat is afgeblazen. Verder veel mensen met koudvuur van wie hele lichaamsdelen al zijn weggerot. Van één patiënt haalden we het verband weg en z'n hele been viel eraf. Van sommige kinderen is het halve gezicht weggevreten door ma den", aldus een verpleegster. De ziekenhuizen zijn de eni ge instituten die nog werken in Somalia, maar het kost de loka le en internationale staf heel wat zweetdruppels om ze draaiende te houden. Een paar dagen eerder is in het Baidoa- ziekenhuis de apotheek ge plunderd. Stafleden worden onder bedreiging van een ge weer gedwongen medicijnen af te geven. Het IMC moet dui zenden dollars uitgeven aan lo kale bewakers om voor de vei ligheid van zijn medisch team te zorgen. „Wat mij het meest zorgen baart, is dat er niet ge noeg middelen zijn om alle pa tiënten goed te behandelen", zegt IMC-coördinator Stephen Thomlin. „Ik maak me niet druk om de mannen die elkaar verwonden of afmaken, maar wel om de vele vrouwen en kinderen die in het kruisvuur terechtkomen en ernstige schotwonden oplopen." In Baidoa laait het geweld re gelmatig op. Veel strijders van Per dag sterven in Somalia meer dan veertig kinderen aan ondervoeding. zowel het Somalisch Patriot tisch Front als het rivaliserende Verenigd Somalisch Congres trekken door de centraal gele gen plaats en raken met elkaar slaags. De vorige dag nog vie len bij een conflict over voedsel op de markt dertig gewonden en zeker één dode. In de stad zijn ook nog de gruwelijke sporen zichtbaar van de opmars van troepen die loyaal zijn gebleven aan de ver dreven dictator Siad Barre, zo'n half jaar geleden. In het zieken huis liggen patiënten met doorgesneden oren en neuzen. Slachtoffers die de kruisigingen door Barre's troepen hebben overleefd, zegt het IMC-team. Dat velen het niet meer kun nen navertellen, ïs op de mu ren van een aantal bedrijven buiten de stad te zien. De eens witte vlakken zijn bedekt met opgedroogd bloed. Het roept associaties op met een slacht huis. Pagina 2: 'Als je In Somalia geen wapen hebt, ga je dood.' den haag» De Stichting Draf- en Rensport zit in geldnood. Om de ernstige problemen op te lossen, moet het mes volgend jaar diep in de organisatie. Mogelijk kost dat banen. Het gaat zo slecht dat het perso neel de komende maanden misschien niet eens salaris kan worden uitbetaald. i Scheveningen te dienst en i ig op contractbasis. medewerkers i De stichting is het overkoepelende or gaan van de Nederlandse draf- en renba nen. Met het ministerie van landbouw wordt gesproken over oplossingen, maar staatssecretaris Gabor voelt er weinig voor de portemonnee te trekken. Hij wil dat alleen maar doen als de stichting in afgeslankte vorm blijft bestaan. Gabor verwijt de stichting dat in het verleden op te grote voet is geleefd. Het stich tingsbestuur verwacht dit boekjaar af te sluiten met een gat in de begroting van zo'n 1,5 miljoen. Uit een accountantsonderzoek over 1991 blijkt dat het bij de stichting een fi nanciële chaos is. De stichting, die onder meer het wedden op paarden coördi neert, zit met de erfpnis van de wedkan toren van Ladbroke. De plannen van de ze Engelse wedmakelaar gingen uit van een omzet van 400 miljoen gulden per jaar. Later moest dat worden verlaagd naar 200 miljoen. In oktober 1991 verbrak de stichting de contacten met Ladbroke. Op initiatief van Gabor werd toen een tijdelijk be stuur gevormd dat zich over de financië le problemen moest buigen. Naast interne problemen kampt de stichting met teruglopende belangstel ling voor het wedden op paarden. Bo vendien zijn er minder koersen, nemen er minder paarden aan deel en zetten gokkers minder geld in. De stichting wil dat veranderen door de bedragen die kunnen worden gewonnen te verhogen. Leder ballerina in zwart en donkerbruin. Maten 36 - 42. Normaal 29.95 Bristolprijs 20- t/m a.s. zaterdag BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) I. 071-226154 Donderdag koopavond Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 - 120221 dat het tussen Den Haag, Am sterdam en Rotterdam ligt, een gebied waar ons bedrijf sterk is. Alleen in Leiden zitten we nog niet", aldus de directeur. Van Wouw schat de investe ringen in Leiden op 15 miljoen en denkt dat, wanneer alles meezit, de eerste films over drie jaar kunnen draaien. Wanneer de bioscoop gelijkvloers wordt, heeft het bedrijf 3.500 vierkante meter nodig, bij gestapelde bouw 2.000. De directeur van de bioscopen Lido, Studio en Luxor was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Kamer denkt aan heffen eindexamengeld Er moet meer geld komen voor het nakijken van eindexamens. Als minister Ritzen van onder wijs dat niet uit zijn eigen be groting kan betalen, moeten eindexamenkandidaten maar examengeld gaan betalen. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat „niet onbe spreekbaar". Dat bleek gisteren tijdens een mondeling overleg. De leraren van buiten de be trokken school die de examens voor de tweede keer nakijken (als controle van het correctie werk van de leraar van de school zelf) moeten voor dat werk weer worden betaald. Daarover zijn alle fracties het eens. Het gaat in totaal om 4,6 miljoen gulden. Sinds die ver goeding is afgeschaft, zijn er na melijk nogal wat 'tweede' cor rectoren die er met de pet naar gooien, zo blijkt uit een rapport van de onderwijsinspectie. Ook staatssecretaris Wallage ziet de noodzaak van zo'n aan pak in, maar zelf heeft hij er geen geld voor. Hij beloofde de Tweede Kamer de voor- en na delen van het heffen van exa mengeld op een rijtje te zetten. stuttgart «anp-dpa De Duitse autofabrikant Merce des Benz wil helemaal geen aandeel nemen in DAF, laat staan de Nederlandse vrachtwa genfabriek helemaal overne men. Dat heeft het Duitse be drijf gisteren laten weten. Mercedes-Benz, onderdeel van Daimler Benz dat via doch teronderneming DASA Fokker overneemt, zegt in een verkla ring dat het gebruikelijk is dat fabrikanten van vrachtwagens over de hele wereld met elkaar in contact staan. Al geruime tijd wordt op initiatief van DAF on der meer gesproken over de mogelijkheid om voor elkaar als leverancier op te treden. Een woordvoerder van DAF wilde niet reageren op de ver klaring. Bestuurder Kooien van de Industriebond FNV zegt nog steeds voldoende aanwijzingen te hebben dat Mercedes-Benz wel degelijk de beoogde partner van DAF is. HET WOORD IS AAN Gaby vanden Berghe Wij lijken allemaal veel beter op onze karikatuur dan op ons spie gelbeeld. Onze pasfoto's zijn er om dat te bewijzen. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur RTV Show Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 19 HET WEER Buiig en koeler Half tot zwaar bewolkt en vooral vannacht regen- en onweersbuien, sommige met zware windstoten. Middagtemperatuur 19 graden Westelijke wind, toenemend tot matig, kracht 3 4. Werknemers Fokker gaan korter werken schiphol henny van egmond Enkele honderden werknemers van Fokker gaan met ingang van oktober een dag korter wer ken. De vliegtuigfabrikant zal binnenkort arbeidstijdverkor ting aanvragen voor een perio de van zes maanden. Het be treft de mensen die onderdelen maken voor de Fokker 50, zo heeft de bedrijfsleiding aan vak bonden en ondernemingsraad laten weten. Onlangs besloot de raad van bestuur om de produktie van de Fokker 50 te verminderen. Vol gend jaar zullen tien vliegtuigen minder worden gemaakt. Dat houdt in dat er op dit moment al voldoende onderdelen zijn voor deze vliegtuigen. De ar beidstijdverkorting zal dan ook vooral plaatshebben op de afde lingen die deze onderdelen pro duceren. Assemblagepersoneel krijgt nog niet te maken met kortere werkweken. (f 27.80) v 19' (f80,10) via accept giro. Per kwartaal (f 80,10) via auto- Hing Leidsch Dagblad t woordnummer 10050 2300 VB L 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1