Leiden Regio Sympathie voor woningzoekenden Geen celstraf voor Leidse ontuchtpleger Midzomerfeesten in volle gang Bibliotheek-centrum aast op 'Infotheek' 'Arrestatie onschuldigen in Molensteeg rechtmatig' Restauratie kost 1,3 miljoen Aanleg van geluidswal Haagweg begint snel Slaaghwijk heft werkgroep op VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 redactie. janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straatsma gert visser (chef) wim wegman 071-161417 Leidse gewond bij aanrijding leiden Een 33-jarige Leidse vrouw is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Haagweg. Ze fietste richting Boshuizer- kade en stapte plosteling af. Een achterop komende fietser, een 19-jarige Leidse kon haar niet meer ontwijken. De vrouw kwam na de botsing te vallen en liep nekletsel op. Ze is naar het AZL gebracht. Bedreigd of niet bedreigd LEIDEN Flinke commotie ontstond gisteravond op de Breestraat. Daar beweerde een 38-jarige Leidenaar te zijn bedreigd door een 17-jarige plaatsgenoot. Die zou hem een vuist in de rug heb ben gedwuwd met de mededeling dat het een pistool was en dat hij zijn geld moest afgeven. De man werd ontzet door enkele vrienden die in de buurt waren. De verdachte zei dat van het he le verhaal niets klopt. De politie zoekt de zaak verder uit. Autokraker bij Huigpark gepakt leiden Een 25-jarige Leidenaar heeft gisteren een autokraker gepakt. De man had zijn wagen bij het Huigpark geparkeerd om even de stad in te gaan. Bij terugkomst zag hij iemand in zijn wagen zitten die de radio eruit aan het slopen was. Hij sleurde de man uit de wagen en heeft hem aan het politiebureau afgele verd. De verdachte is een 32-jarige Alphenaar. Forse buit bij autokraak leiden Een Canadees is eergisteren de dupe geworden van een autokraak. Uit zijn wagen die stond geparkeerd aan de Molen- werf verdewenen onder meer kampeerspullen, twee gevulde rugzakken, kleding en twee fototoestellen. De daders hebben de buit waarschijnlijk overgeladen in een andere auto. leiden De Midzo merfeesten op de Luifelbaan, het win kelcentrum in Lei den Zuid-West ver lopen op rolletjes. De twintigste editie van dit festijn is gis teren begonnen en beleeft morgen zijn laatste dag. De Midzomerfeesten zijn elk jaar goed voor zo'n 30.000 bezoekers. Er zijn optredens van re gionale artiesten, terrassen en de meest uiteenlopen de kramen, foto holvast Een 40-jarige Leidenaar, die ontucht met twee minderjarige jongetjes heeft ge pleegd, is gisteren door de Haagse recht bank tot een geheel voorwaardelijke cel straf veroordeeld. In een geval duurde de ontucht drie jaar. Het slachtoffertje was toen het be gon nog maar zes jaar oud. Volgens offi cier van justitie mr. M. Renckens recht vaardigden deze feiten eigenlijk een on voorwaardelijke celstraf. Maar zij hield e rekening mee dat de man geen geweld tegen zijn slachtoffertjes had gebruikt. Bovendien zou hij, zoals de meeste ontuchtplegers, in de gevangenis zelf het slachtoffer worden van grove pesterijen van mede-gedetineerden. Daarom eiste zij, conform het advies van de reclasse ring, een geheel voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Zij stelde wel dat de man onder begel eiding van de Sociaal-Pedagogische Dienst en de reclassering moet blijven. Ook de rechtbank vond dat een celstraf geen enkel nut zou hebben en legde de door de officier gevraagde straf op. Raad dwingt overgangsregeling af Een niet te stuiten klachtenstroom zal het nieuwe Leidse systeem voor de verdeling van woonruimte wegspoelen als er geen overgangsregeling wordt getroffen voor wo ningzoekenden, die nu veel punten hebben. Dat voor spellen D66, Groen Links, V\HD, CDA en SP. Alleen de PvdA is tegen een overgangsregeling. „Woningzoekenden zullen het niet pikken dat hun punten, die ze gedurende een dikwijls lange periode hebben verzameld, in eens niets meer waard zijn. Met de afschaffing van het punten systeem zijn we verlost van bu reaucratie maar we halen die door de achterdeur weer naar binnen om alle klachten af te handelen", aldus C. Vergeer van de SP, gisteravond in de raads commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Alle fracties zijn overigens voor invoering van het nieuwe systeem, dat van Delft is afgeke ken. Dat betekent dat ook in Leiden een speciale woonkrant zal worden uitgegeven met daarin advertenties van be schikbare woningen. De wo ningzoekenden moeten zelf op die advertenties reageren. Als er meer mensen op de zelfde woonruimte inschrijven dan wordt doorslaggevend hoe lang ze al wonen in het huis dat ze achterlaten, de zogenaamde bewoningsduur. Daar nu wringt de schoen voor veel raadsleden. Ze vinden het onrechtvaardig dat een woningzoekende die nu met veel punten hoog op de lijst van woningzoekenden staat het in het nieuwe syteem toch kan afleggen tegen de concurrent die niet eens staat ingeschre ven, maar door de advertentie op het idee is gebracht te ver huizen. Wethouder Tjeerd van Rij (PvdA) is het echter volstrekt niet eens met de opvatting dat woningzoekenden met veel punten oude rechten hebben ,,In hoe veel Leidse gezinnen gebeurt het niet dat de ouders hun kinderen op hun achttien de verjaardag aansporen zich als woningzoekende te laten in schrijven. Krijgen ze dan een paar jaar later een woning aan geboden, dan willen ze niet om dat het aanbod te vroeg komt of omdat de woning niet bevalt. Moeten wij iemand die elk jaar een bepaalde administratieve handeling verricht, namelijk de verlenging van zijn inschrijving, meer kans op een woning ge ven? Ik vind van niet. En wat te denken van die woningzoeken de die alleen maar in de Wiite Rozenstraat wil wonen. Na al die jaren wachten heeft hij veel punten, alleen maar omdat die ene specifieke woonwens niet is vervuld." Een ander bezwaar van Van Rij tegen de overgangsregeling is dat er te weinig woningen overblijven waarmee in de woonkrant kan worden gead verteerd. Volgens J. Laurier (Groen Links) kan dat echter wel eens heel erg meevallen. In Delft is gekozen voor een over gangsregeling waarbij woning zoekenden die op peildatum 1 januari 1990 binnen twee jaar uitzicht hadden op een woning eerder worden geholpen. Toch bleef 60 procent van de be schikbare woningen over voor het nieuwe advertentiesysteem. De verwachting is dat Delft te gen het einde van dit jaar alle 'oude gevallen' heeft wegge werkt Een andere voor Leiden leer zame Delftse ervaring is, vol gens Laurier, dat het aantal wei geringen in het nieuwe systeem tegenvallend hoog is. Het raads lid beschikt over het Delfste evaluatieverslag. Daarin staat dat liefst 64 procent van de wo ningzoekenden de woning, waarvoor ze zelf de bon hebben ingevuld, uiteindelijk toch wei geren. Verder maakt Laurier zich grote zorgen over de al lochtonen. In Delft leest slechts veertig procent van deze groep de woonkrant „Het nieuwe sys teem gaat uit van eigen initia tief. Dat is op zich een goede zaak. Maar het mag niet een systeem worden waar alleen de mensen met de meeste vaardig heden van profiteren", aldus het raadslid. leiden paul van der kool) Het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum (NBLC) over weegt het Infotheek-pand in Leiden te kopen. De NBLC telt 300 personeelsleden en verleent diverse diensten aan openbare bibliotheken. Het bevordert le zen via reclamecampagnes, geeft informatie over jeugd- en kinderboeken, verstrekt biblio theken samenvattingen van boeken en adviseert ze over de inrichting. De werkzaamheden worden nu vanuit een aantal Haagse panden verricht, maar de NBLC is op zoek naar één centrale vestiging. Van vijf Haagse en het ene Leidse pand zet het bedrijf de voor- en nadelen op een rij tje, zodat half september gericht kan worden onderhandeld. Volgens Zadelhoff Makelaars zijn er drie serieuze geïnteres seerden voor het Infotheek- pand, met een vloeroppervlak van 10.000 vierkante meter. Eind september verwacht de makelaar een beslissing. Opties zijn er niet meer: „De partij die een optie had, wachtte zo lang dat we er een eind aan hebben gemaakt." Of het bestemmingsplan de komst van het NBLC toestaat, heeft hij nog niet met de ge meente besproken. Officieel wil de gemeente er alleen bioscien- ce-bedrijven toelaten, een om schrijving waar de vorige ge bruiker niet echt onderviel. Een laboratorium heeft de Infotheek nooit gehad, terwijl het even min nauw aansloot bij het werk van de universiteit - wat de twee belangrijkste voorwaarden zijn. Toch weigert de gemeente te zeggen of een instelling als het NBLC welkom is. Ze wacht tot er plannen op tafel liggen en ziet dan wel. Over de mogelijke koopsom laat niemand zich uit Rode kaarten voor horeca De afdeling bijzondere wetten van de nolitie heeft gisteren twee rode kaarten uitgedeeld aan horeca-ondernemers. Het terras van jazzcafé The Duke aan de Oude Singel en shoarmazaak De Sphinx aan de Steenstraat moeten een tijdje dicht The Duke ging op de bon vanwege het te lang open hou den van een terras. De shoar- matent moet boeten voor een tweede overtreding van de slui tingstijd. Sinds de invoering van het kaarten systeem zijn nu drie rode kaarten uitgedeeld. Eerder was café Het Huis De Bijlen de klos. Bijzondere wetten heeft ook een aantal gele kaarten uit gedeeld, onder andere aan de shoarmazaken De Kihurts. \c fertiti en Massada aan de Steen- straat. Verder gingen De Buren aan de Hart es teeg, de Twee Spiegels aan de Nieuwstraat cn koffieshop Highlight aan de Ou de Vest op de bon. Twee Amsterdamse recher cheurs hebben in 1990 recht matig gehandeld bij de arresta tie van twee Leidenaars in de Molensteeg. Hoewel de in bur ger geklede rechercheurs de verkeerde arrestant te pakken hadden, kenschetst de Nationa le Ombudsman het optreden als behoorlijk. Burgemeester E. van Thijn van de hoofdstad krijgt wel een veeg uit de pan van de ombodsman. De Leidenaars J. Ayong en zijn vriend J. Prentice werden begin mei 1990 in de boeien ge slagen op de Molensteeg. Twee mannen, naar later bleek re chercheurs van de Amsterdam se politie, sprongen uit een wa gen en pakten de wandelende Ayong beet. Ze zagen hem aan voor een gezochte zware crimi neel, die net als de Leidenaar een Aziatisch uiterlijk heeft. Prentice protesteerde hevig te gen de arrestatie en mocht ver volgens ook mee. Op de snel weg naar Amsterdam gingen de rechercheurs twijfelen, waarna ze terug reden naar Leiden. Op het politiebureau aan de Lange- gracht werd duidelijk dat Ayong het slachtoffer was van een per soonsverwisseling. Beide Leide naars werden vervolgens op vrije voeten gesteld, volgens hen met het excuus van de Am sterdammers 'dat alle Aziaten op elkaar lijken'. De twee arrestanten beweer den in eerste instantie dat de rechercheurs zich nooit hebben gelegitimeerd bij de 'overval'. Ze kaartten de zaak aan bij de Nationale Ombudsman. Die heeft nu verklaard dat de politie het gelijk aan haar zijde heeft. Ten eerste is gebleken dat de re chercheurs zich wel degelijk hebben gelegitimeerd. Voorts is volgens de ombudsman komen vast te staan dat Ayong bevesti gend heeft geantwoord op de vraag „Ben jij Xiang" (de naam van de gezochte crimineel). Vol gens beide Leidenaars heeft Ayong inderdaad 'ja' gezegd, maar meer in de betekenis van 'wat bedoel je'. Burgemeester Ed van Tijn na Amsterdam is volgens de om budsman wel het een en ander te verwijten. Nadat de commis sie voor politieklachten tot het oordeel kwam dat de recher cheurs netjes haden gehandeld, nam hij deze uitspraak voetstoots over. Beide Leide naars noch de betrokken poli tiemensen werden door hem gehoord. Dat is volgens de om budsman onbehoorlijk gedrag. De geluidswal langs de vuilover- slag op het voormalige Van Ge- nd Loosterrein aan de Haag weg verrijst binnen twee weken. Die verzekering geeft directeur J. Hoekwater van het container- bedrijf ACTS, dat de vuilover- slag beheert. De bijna 500 meter lange en drie meter hoge wal moet de geluidsoverlast voor de omwonenden beperken. Volgens ACTS-directeur Hoekwater wacht het begin van de werkzaamheden nog op en kele detailkwesties. „De vraag ligt er nog of voor de wal een bouwvergunning moet worden aangevraagd of niet. Wij vinden van niet, de gemeente van wel. Maar ik denk dat dat op korte termijn wel wordt opgelost." G. In 't Veld, hoofd van de ge meentelijke milieu-afdeling, meent zelfs dat over de bouw vergunning geen verschil van mening meer bestaat. „Die ver gunning is niet nodig. Alleen voor twee kleine stukjes van het terrein, waar geen plaats is voor de wal en dus een geluids scherm wordt aangelegd, moet een bouwvergunning worden afgegeven. Daarover is overleg gaande." De gemeente Leiden, de pro vincie en ACTS praten al ruim een jaar over de aanleg van de geluidswal. Vooral het contai- nerbedrijf verzette zich tegen de voorziening omdat de geluids- I overlast volgens ACTS niet op woog tegen de kosten van de wal, ongeveer 200.000. Bewo- j ners van de Rijn- en Schiekade zetten echter door en kregen steun van de gemeente Leiden. Ze stellen dat de geluidsoverlast is verviervoudigd sinds het ter rein na de sluiting van de Leidse vuilverbranding wordt gebruikt om vuilcontainers op de trein naar de VAM te zetten. Hoekwater is nog steeds niet enthousiast over de uitgaven voor de wal. „Ik vind het veel geld voor een wel zeer tijdelijke voorziening. Over een paar jaar, als de vuilvergistingsfabriek draait, gaat de overslag weer dicht. Maar goed, er is besloten dat de wal er moet komen en daar hebben we ons uiteindelijk maar bij neergelegd." ACTS hoeft de kosten overigens niet alleen te dragen. Het provincia le vuilafvoerbedrijf Proav be taalt ook een deel. Stank Met de aanleg van de wal zijn voor de omwonenden nog niet alle problemen uit de wereld. Ze klagen ook al geruime tijd over stankoverlast. Een proef die ACTS eind vorig jaar heeft ge houden met een speciale afslui ting van de vuilcontainers, heeft niet het resultaat opgeleverd dat het bedrijf ervan verwachtte. Hoekwater vestigt nu zijn hoop op een speciale spray waarmee de containers besproeid gaan worden. „Die neutraliseert de, stank." De eerste ervaringen met de spray zijn volgens de ACTS-di- recteur hoopvol, maar alvorens die te gaan gebruiken, wil hij echter eerst nog een proef met een soortgelijk middel in Gro ningen afwachten. leiden De restauratie van de begraafplaats aan de Groenesteeg gaat naar schatting 1,3 miljoen gulden kosten. Meer dan de helft daarvan (700.000 gulden) wordt door het rijk betaald. De provincie draagt een ton bij, de rest (484.000 gulden) komt voor rekening van de gemeente. Volgens milieuwethouder H. de la Mar is die 1,3 miljoen een voorlopige schatting van de kosten. De restaurateurs houden er namelijk rekening mee dat ze dingen ontdekken die niet in de planning zijn opge nomen. „In de loop van het werk moetje zien waar je uitkomt," aldus de wethouder. De restauratie begint dit najaar. Een fors aantal bomen die het terrein omringen wordt dan gekapt. In de lente komen er nieuwe bomen voor in de plaats en begint het herstel van het kerkhof zelf. foto wim dijkman Teleurstelling over houding van gemeente Leiden De Werkgroep Service Kosten Verlagen Slaagh wijk heeft haar taken neergelegd. Dit gebeurde omdat ongeveer een jaar praten geen enkel con creet resultaat heeft opgeleverd. De bewoners hebben tot de opheffing besloten nadat de gemeente afwijzend reageerde op enke le voorstellen. Zo zien B en W er niets in om ge meentelijke belastingen voor de Slaaghwijk te verlagen. Noch voelt het college voor het overne men van de kosten voor het groenonderhoud en de investering voor de nieuwe warmtemeters in de woningen. Een van de grootste teleurstellingen voor de werkgroep is dat de gemeente ook afwijzend staat tegen een voorrangsregeling voor Horsten-huur ders bij woonruimteverdeling. In eerste instantie was door wethouder H. Koek (sociale vernieu wing) toegezegd dat zij met een voorkeursbehan deling snel naar een goedkopere woning kunnen. De afwijzende houding van B en W komt na te leurstellende besprekingen met de woningbouw- vrenigingen. Die gaven al eerder aan niets te kun nen doen aan de hoogte van de huur of de ser vicekosten. De werkgroep werd vorig jaar inge steld omdat veel bewoners van de Slaaghwijk steen en been klaagden over de hoge woonlasten in de wijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11