Consument moet 'op maat betalen' Als duurzaamheid uw keus bepaalt... stoutenbeek wnoncentrum Cindu mag voorlopig nog niet in produktie Binnenland Een gevaar op de weg NS creëren meer ruimte in stoptreinen Nederland neemt nog 1.500 vluchtelingen op Pronk: Britten blokkeren duurzame ontwikkeling Hogere inkomens profiteren van bescherming9 minima Meisje blijkt moeder van vondeling Nuenen DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1992 3 Hoofd veldpolitie smokkelt vogels roermond Het hoofd van de veldpolitie in Roermond wordt verdacht van vogelsmokkel. De adjudant staat al geruime tijd op non-actief in verband met een arbeidsgeschil. Hij wordt er nu echter van verdacht een partij vogels vanuit Duitsland naar een vogelhandelaar in Weert te hebben vervoerd. Onlangs nam de inspectiedienst AID een grote partij Indische putters bij de han delaar in beslag. Derde verdachte in zaak kinderporno breda De politie heeft gisteren een 24-jarige man uit Venlo aangehouden als derde verdachte in de zaak van de minderjari ge meisjes die werden ontvoerd, verkracht en vervolgens ge bruikt voor kinderporno. De Venlonaar zou hebben meegewerkt aan de ontvoering en verkrachting van een 9-jarig meisje op 29 maart van dit jaar in Leuven (België). Eerder hield de politie een 48-jarige Bredanaar en een 46-jarige man uit Brummen aan. Eis 20 maanden voor dodelijke koffie pen bosch Een 36-jarige vrouw hoorde gisteren in hoger beroep 20 maanden celstraf tegen zich eisen wegens een aanslag op een maatschappelijk werkster. Op 1 mei vorig jaar serveerde ze de vrouw bij een huisbezoek koffie met dertig slaappillen. De recht bank in Den Bosch veroordeelde de vrouw al eerder tot de nu geëiste straf. De Helmondse wilde de hulpverleenster vergiftigen omdat die een rapport zou schrijven met het advies haar 16-jari- ge dochter uit huis te plaatsen. Kind uit lager milieu minder gezond Groningen Kinderen uit lagere sociale milieus zijn minder ge zond dan kinderen uit hogere milieus. Mede daardoor presteren ze ook minder op school. Aldus de Gronings onderzoeker Van der Lucht in zijn proefschrift 'Sociale ongelijkheid en gezond heid bij kinderen' onder ruim 900 schoolkinderen uit Groningen en Drenthe. Van der Lucht merkt op dat onbeduidende gezond heidsproblemen op jonge leeftijd kunnen op latere leeftijd uit groeien tot grotere problemen. Omdat de verschillen in gezond heid vooral ontstaan door slechte leefgewoonten ('veel patat, weinig sport') beveelt hij een beter voorlichtingsbeleid aan. den haag Ruim 650.000 Neder landers tussen 20 en 74 jaar kun nen in het verkeer niet goed zien wat er om hen heen gebeurt Bij de verkeersdeelnemers boven de 65 jaar kan één op de vijf niet goed zien. Dat blijkt uit een on derzoek in opdracht van de Stich ting Beter Zien. Van de n die een bril of lenzen nodig heb ben om goed te zien, draagt 40 procent die bril of lenzen nooit bij het autorijden en 81 procent nooit als voetganger. „Dat er geen ongelukken gebeuren, is vaak te danken aan de goede ge zichtsscherpte van andere weg gebruikers", zegt de arts War- mink, hoofd van de medische af deling van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. FOTO ANP KOEN SUYK Actie banken en \yinkeliers moet tariefkosten terugdringen den haag gpd utrecht gpd Binnenkort maken de Nederlandse Spoorwegen (NS) een eind aan een oude ergernis van tweede klasreizigers in overvolle treinen: zij mogen voort aan in stoptreinen staanplaatsen balkons in de eerste klas. Om het toenemende ruimteprobleem op te jaar. De kosten (aanmaak, vangen wordt verder in alle stoptreinen per twee rijtuigen één toilet opgedoekt. De NS bekijken of de eerste klas op sommige stoptrajecten kan wor den verkleind ten gunste van de tweede klas. In de eerste klas (van de stoptreinen) worden verder de driezitsbanken verbouwd tot vierzitters. Televisiespotjes, stickers op kassa's en betaalautomaten en een Betaal-Op-Maat-spel wijzen de consument vanaf vandaag op de verschillende betaalmogelijkheden en de daaraan verbonden kosten. Als een koper van te voren even nadenkt of hij een aankoop met een contant, per cheque of met de pinpas zal betalen, bespaart dat name lijk 200 miljoen gulden per jaar. Dat stellen de Neder landse banken en de ondernemersverenigingen, initia tiefnemers van de landelijke actie 'Betaal op Maat'. Betalen met de pinpas kost op dit moment ook een gulden per handeling (30 miljoen aan kosten voor 29,6 miljoen beta lingen), maar de banken willen door het promoten van de pin pas dat bedrag terugdringen tot 2 3 dubbeltjes per betaling. De tarieven voor de pinpas worden nu nog vastgesteld door Bea- Net, een overkoepelende orga nisatie van de Nederlandse banken. Vanaf volgend jaar mo gen de winkeliers echter mee- onderhandelen. 'Betaal op Maat' moet de klant bewust maken van de kos ten van de verschillende betaal wijzen. In winkels zonder pin- mogelijkheid adviseren actie stickers dan ook: 'Cheques wel kom voor grotere bedragen'. Bij winkels mèt een pin-apparaat luidt de boodschap: 'Welkom met uw pin. Kleinere bedragen Bij de officiële start van de actie rekende RABO-topman en voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken Wijffels gisteren voor dat er per jaar tien miljard handelingen aan de kas sa worden verricht, ofwel 650 stuks per Nederlander. Het be talen met contant geld brengt zo'n twee miljard gulden aan kosten met zich mee, 2 dubbel tjes per aankoop. Het aantal aankopen met cheques en giro betaalkaarten neemt ieder jaar af, maar is toch nog goed voor 310 miljoen handelingen per reiking, verwerking van che ques) daarvan, bedragen 470 miljoen gulden per jaar. Beta lingen per cheque of betaalkaart zijn daarmee meer dan vijf maal zo duur als contant. den haag. gpd Nederland neemt spoedig nog 1500 'Joegoslavische' vluchte lingen op. Een ambtelijke dele gatie heeft dat gisteren in Za- w onderzoek uit te gaan. De FNV- ven de boycot van de Verenigde Naties tegen Servië en Monte negro schenden. De bond heeft gisteren twee mensen naar het grensgebied gestuurd greb afgesproken met de Kroati sche regering. Volgens het mi nisterie van justitie en het Rode Kruis kunnen de vluchtelingen over drie tot zeven dagen naar Nederland komen. Het vervoer wordt geregeld door het Inter nationale Rode Kruis, in samen werking met de Nederlandse Spoorwegen die drie treinen be schikbaar stellen. De eerste trein kan op z'n vroegst morgen naar Kroatië vertrekken. In Nederland zullen de 1500 vluchtelingen worden opgevangen in de drie al inge richte kazernes in Den Bosch, Roermond, en Zuidlaren. De Vervoersbond FNV ver moedt dat Nederlandse bedrij- bond is getipt door chauffeurs die vorige week door hun werk gevers werden gedwongen la dingen in Servië op te halen. Bij weigering zou ontslag volgen. De bond wil niet zeggen om hoeveel meldingen het gaat en om welke bedrijven. Volgende week, als de twee bondsbe- stuurders zijn teruggekeerd van hun onderzoek, bespreekt de bond welke maatregelen nodig en mogelijk zijn. Elke vorm van handel met Servië en Montenegro is sinds 2 juli door de Verenigde Naties verboden. Alleen medische en humanitaire transporten zijn toegestaan. Provincie wil onderzoek naar ramp in Uithoorn afwachten 'EG-voorzitterschap frustreert vooruitgang beschikbaar stelden voor milieubeleid in ontwikkelings landen. Het is nog vaag of het gaat om extra geld of dat deze miljarden worden weggehaald uit bestaande ontwikkelingspot- den haag gpd Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft giste ren de Britse regering zeer hard aangevallen. De huidige EG- voorzitter doet volgens Pronk niets om de wereldmilieuconfe rentie Unced een vervolg te ge ven. De minister noemde de Britse laskheid 'van de gekke' en 'frustrerend'. Op de conferentie in Rio de Janeiro in juni werd onder meer afgesproken dat de Europese Gemeenschap op hoog niveau een raad voor duurzame ont wikkeling zou instellen. Daar mee zou het in Rio overeenge komen milieu- en ontwikke lingsbeleid handen en voeten krijgen. Londen heeft daartoe echter nog geen enkel initiatief ondernomen. „Engelend is er op uit het vervolg op de confe rentie te frustreren", aldus Pronk. Ook weigert Engeland, dat al sinds jaar en dag achterop loopt met milieubeleid, duidelijkheid te scheppen over de 7 miljard gulden die de EG-landen in Rio ten. De ontwikkelingslanden wil len daar duidelijkheid over, on der andere omdat dit najaar in de Verenigde Naties verder wordt gesproken over de resul taten van de conferentie van Rio. Omdat het waarschijnlijk voor slechts een beperkt deel om echt nieuw geld gaat, heb ben diverse Europese landen, waaronder Engeland, er belang bij de financiering in het vage te houden. Anders moeten haarlem-uithoorn anp De provincie Noord-Holland gaat niet akkoord met een snel le hervatting van de produktie bij de kunstharsfabriek van de Cindu in Uithoorn. De fabriek werd op 8 juli grotendeels door explosies en een brand ver woest. Daarbij vielen drie do den en elf gewonden. De vergunningen voor de ver woeste installaties zijn automa tisch vervallen. In een brief heb ben Gedeputeerde Staten giste ren laten weten „dat ook van een herstart van de installaties die niet verwoest zijn, niet zon der meer sprake kan zijn". Het provinciebestuur wil eerst het onderzoek van de officier van justitie afwachten. Ook eisen GS dat de staat van onderhoud van de nog bestaande installaties „die thans zeker niet optimaal is" wordt verbeterd. Volgens eigen onderzoek van Cindu leidde een mengfout tot de ramp. Daardoor ontstond een onbeheersbare druk- en temperatuurreactie in een hars- polymerisatieketel. Voor de her bouw van de verwoeste installa tie zal „het tijdpad nog veel lan ger zijn", zo stelt de provincie Cindu in het vooruitzicht. Het terrein van de Cindu in Uithoorn n den haag anp-gpd Niet alleen de minima, ook de mensen met hogere inkomens worden beter van de extra bezuinigingen waartoe het kabi- met de billen bloot", aldus de net gisteren heeft besloten. Die maatre gelen zijn bedoeld om de koopkracht van de laagstbetaalden volgend jaar vei lig te stellen. De besluiten van gisteren leiden voor mensen met een inkomen van modaal (45.000 gulden bruto per jaar) of meer tot een koopkrachtstijging van maximaal 1,6 procent. In april zag het ernaar uit dat de mini ma 1,1 procent achteruit zouden gaan en de mensen met een modaal of hoger in komen 1,3 procent zouden krijgen. De Nederlandse bewindsman. Pronk: „Het is van de gekke dat een enkel land de besluit vorming over een magere zeven miljard gulden zo kan frustreren en verdoezelen". Hij is er dan ook niet optimistisch over dat onder het Britse EG-voorzitter schap nog voortuitgang op milieu- en ontwikkelingsterrein wordt geboekt. PvdA nam er geen genoegen mee dat de laagstbetaalden erop achteruit zouden gaan én de kloof tussen arm en rijk zou groeien. Ook het CDA wilde wel iets doen voor de minima, maar had er ver der geen moeite mee dat het verschil tussen arm en rijk groter werd. Het koopkrachtbesluit van het kabinet bevat onder meer de volgende elemen ten: De uitkeringen gaan volgend jaar met 2,5 procent omhoog, een half procent meer dan waartoe het kabinet in april besloot. De inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbelasting stijgt met 2,5 in plaats van met 2 procent. Dat laatste is gunstig voor de midden- en hogere inko mens. De voorziene belastingverhoging in de eerste schijf (tot 43.000 gulden) van ruim 300 miljoen gulden gaat niet door. Het nominale deel van de ziekenfonds premie (het vaste bedrag dat iedereen betaalt) wordt met 15 gulden verlaagd. De ministeries bezuinigen volgend jaar 250 miljoen extra, oplopend tot 500 mil joen in 1994. CDA en PvdA hebben tevreden gerea geerd. Vooral de extra bezuiniging stemt het CDA tevreden. Verder maakt het ka binet werken aantrekkelijker doordat werknemers in guldens gerekend meer vooruit gaan dan uitkeringsontvangers. „Binnen de mogelijkheden is een maxi maal evenwichtige koopkrachtplaat be reikt", aldus CDA-fractieleider Brink man. Zijn PvdA-collega Wöltgens zei dat „onze opdracht aan het kabinet is uitge voerd". Ook de vakcentrale FNV is rede lijk tevreden. „Dit neemt een obstakel weg voor een succesvol centraal over leg", aldus een woordvoerder. Alleen Groen Links had forse kritiek. Fractieleidster Beckers betitelde het ka binetsbesluit als 'financieel fröbelwerk' en 'tweedehands inkomensbeleid'. Zij verweet de PvdA de verkiezingsbelofte te breken dat de laagste inkomens iets van hun achterstand op de hogere inkomens zouden goedmaken. Dat is nu niet het Stoutenbeek, fascinerend creatief. De Stoutenbeek collectie omvat o.a deSede, Rolt Benz, Leolux, Intertübke, Hülsta, Parade, Gelderland, Montis en HF-style. Bij Stoutenbeek in Beverwijk en in Leiderdorp vindt u een uitgebreide collectie exclusieve meubelen en woningtextiel, van chique klassiek tot zeer modem. Stoutenbeek staat ook al jaren voor een uitstekende service, degelijke informatie en topkwalteit. Neem bijvoorbeeld deze Morrison uit de Baxter-collectie; het voorname uiterlijk gaat samen met een uitstekende zit, en het zware rundleder is voorzien van een antiek finish. Topkwaliteit dus, hoe u het ook bekijkt Beverwijk: Parallelweg 10,02510-29033 Leiderdorp: Meubelplein 1,071-899323 nuenen anp Een 16-jarig meisje uit Nuenen blijkt de moeder te zijn van de baby die zaterdagnacht in een doos in het Brabantse dorp werd gevonden. Het meisje is de dochter van de vrouw die zei dat ze de baby had gevonden. De vrouw meldde zich zon dagochtend bij de politie met het enkele dagen oude jongetje. Ze vertelde dat ze het kind za terdagnacht om twee uur had aangetroffen in een kartonnen doos toen ze de hond nog even uitliet. De politie had meteen enige argwaan omdat de doos droog was, ondanks de regen van die nacht Later bekende de vrouw dat haar 16-jarige dochter het kind zaterdag ter wereld had ge bracht. Het meisje had haar zwangerschap al die tijd verbor gen gehouden voor haar moe der. Zij is inmiddels elders on dergebracht en krijgt steun van de Federatie van Instellingen van Ongehuwde Moeders. Volgens officier van justitie Bender is nog niet te zeggen of de baby naar de moeder zal te rugkeren. Verder zal nog wor den bekeken of het kind de naam zal houden die het van de burgemeester van Nuenen voorlopig heeft gekregen: Tom van Nuenhem. graag contant'. Weinig enthousiast over de actie is de Consumentenbond. „De campagne is veel te vaag", vindt voorzitter Westendorp. „Wanneer moet ik nu op welke manier betalen? Wat is een groot bedrag? Wat is een klein bedrag? Het is niet fair om de schuld van oplopende kosten bij de consument te leggen, als hem niets wordt verteld." De Consumentenbond stelt voor dat vanaf vijftig gulden 'ge pind' mag worden, de cheque moet voor een bedrag van min stens honderd gulden worden uitgeschreven. De actie is opmerkelijk omdat de banken en ondernemersver enigingen al maandenlang ruzie maken over voorgestelde tarie ven voor het betalingsverkeer. Zo is het de winkeliers in het verkeerde keelgat geschoten dat ze moeten gaan betalen voor overgemaakte acceptgiro's en automatische overschrijvingen. Bovendien betalen ze sindskort extra geld voor rolletjes wissel- geld. Ook de consument moet op extra kosten gaan rekenen om dat, zo klagen de banken nog steeds, de kosten voor het beta lingsverkeer zo drastisch uit de hand lopen. Buitenlandse Zaken slordig met salarissen Het ministerie van buitenlandse zaken heeft vorig jaar ongeveer 250 van zijn 3.600 werknemers te veel of juist te weinig betaald. Op een salarispost van 236 mil joen gulden werd vorig jaar 1,2 miljoen te veel uitbetaald, zo blijkt uit een steekproef van de accountantsdienst. De fouten worden vooral ge maakt bij betalingen aan de 1.900 werknemers in het bui tenland. Een woordvoerder van het ministerie zei gisteren dat inmiddels stappen zijn onder nomen om de situatie te verbe teren. Het departement krijgt begin volgend jaar een verbe terd geautomatiseerd systeem. De situatie was in het verle den overigens nog veel ernsti ger. De financiële gang van za ken was geruime tijd zelfs zo 'oncontroleerbaar' dat de ac countantsdienst geen goedkeu ring wilde hechten aan het fi nanciële beleid. Dit jaar kreeg het ministerie voor het eerst sinds jaren wel een tantsverklaring. PvdA akkoord met fouilleren in openbaar DEN HAAG GPD Zwartrijders die zich niet kun nen of willen identificeren mo gen in het openbaar worden ge fouilleerd. De PvdA heeft haar bezwaren laten varen na de toe zegging van minister Hirsch Baffin van justitie dat er strikte voorwaarden worden gesteld. Het CDA was al eerder ak koord met het wetsvoorstel 'anonieme verdachten'. Daarin was geregeld dat verdachte per sonen in het openbaar vervoer, zoals zwartrijders, ter plekke door opsporingsambtenaren kunnen worden gefouilleerd. PvdA, WD en D66 vreesden echter voor willekeur en 'Ameri kaanse toestanden' op straat. Hirsch Ballin komt in een ge wijzigd wetsvoorstel aan deze bezwaren tegemoet. Zo mag al leen gezocht worden naar een identiteitsbewijs als de verdach ten pogingen ondernemen om dat weg te moffelen. Ook mo gen alleen politiemensen en be voegde openbaar-vervoermede- werkers fouilleren. Van elke fouillering moet bovendien pro ces-verbaal worden opgemaakt zodat de handeling achteraf ge controleerd kan worden. D66 handhaaft het principiële bezwaar dat iemand op straat aan een vernederende fouille ring worden onderworpen. D66 zal een amendement indienen om verdachten pas op het poli tiebureau te onderzoeken op identiteitsbewijzen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3