'Bodemonderzoek verplicht' Aanzetten tot zelfmoord echtgenote niet bewezen Dollar helpt kabinet uit de penarie Binnenland Kritiek Raad van State op kabinetsplannen WAO Bedrijvendokter rommelde met HCS WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 3 Tegenvaller particuliere verzekeraars utrecht De uitgaven voor gezondheidszorg bij de particuliere ziektekostenverzekeraars zijn vorig jaar veel meer gestegen dan verwacht. De schadelast is in 1991 toegenomen met 15 procent. De premie-ontwikkeling is ver achtergebleven bij deze toegeno men schadelasten. Dat staat in het gisteren verschenen Jaarboek van de Stichting KISG (het informatiesysteem gezondheidszorg van het KLOZ, het overkoepelend orgaan van de particuliere ziektekostenverzekeraars) Record voor Tweede Kamer den haag Met de beëdiging van het Tweede Kamerlid Eisses- Timmerman uit Dwingeloo heeft de Kamer gisteren een record gevestigd. Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis be draagt het aantal vrouwelijke kamerleden 43. De CDA'ster neemt de plaats in van Gualthérie van Weezei, die ambassadeur is geworden bij de Raad van Europa in Straatsburg. Randstad geeft veiligheidstraining spukenisse» Uitzendbureau Randstad begint volgende maand met een veiligheidstraining voor uitzendkrachten in de chemi sche en petrochemische industrie. Het gaat om een proef voor een jaar. In totaal krijgen zo'n tweehonderd uitzendkrachten die regelmatig in het Europoort/Botlek-gebied werken, een basis training. Randstad is het eerste uitzendbureau in Nederland vei ligheidstraining geeft. Leger krijgt kunststof helmen den haag De Nederlandse krijgsmacht krijgt na 1994 nieuwe, comfortabeler helmen van kunststof. Dit schrijft staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst in een brief aan de Tweede Kamer. De nieuwe helm moet bescherming bieden tegen klein kaliber kogels en granaatscherven. De krijgsmachten van de VS, Canada, Spanje en Frankrijk hebben al kunststofhelmen. Lozingen Hydro Agri gaan door den haag Doordat de Zuidhollande Milieufederatie verzuimd heeft op tijd griffierechten voor een schorsingsprocedure aan de Raad van State te betalen, mag de Rotterdamse kunstmestfa- briek Hydro Agri voorlopig doorgaan met lozingen in de Nieuwe Waterweg. Het gaat hierbij jaarlijks om enkele honderden ton nen afvalgips met zware metalen en fosfaten. De Raad van State neemt als gevolg van de fout de zaak nu niet in behandeling. den haag gpd De Raad van State heeft forse kritiek op de kabinetsplannen om in te grijpen in de WAO. Hoewel het definitieve advies pas in de komende weken op Sociale Zaken wordt verwacht, is nu al uitgelekt dat de Raad vooral moeite heeft met het feit dat WAO'ers jonger dan 50 jaar hun uitkering voor enige tijd bevroren zien. Dat het advies van de Raad van State negatief zou zijn, werd in politiek-Den Haag verwacht. Het betrokken wetsvoorstel ligt al sinds begin dit jaar bij de Raad ter advies. In politiek-Den Haag wordt ver wacht dat het negatieve advies voor nieuwe vertraging zal zor gen. De plannen moeten op 1 januari 1994 worden ingevoerd. 'Verlof bij zwangerschap lang genoeg' den haag anp De periode dat vrouwen zwan gerschapsverlof kunnen opne men is lang genoeg. Uitbreiding daarvan is niet nodig. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken laten weten in een brief aan de Eertse en Tweede Kamer. Sinds het zwangerschapsver lof in 1990 is verlengd van 12 naar 16 weken is het aantal vrouwen dat daarna een beroep doet op de Ziektewet gehal veerd. Bovendien kan tegen woordig een deel van het verlof naar eigen keuze voor of na de bevalling worden opgenomen. Uit onderzoek van het Neder lands Instituut voor Arbeidsom standigheden (NIA) blijkt dat tweederde van de vrouwen na de bevalling blijft werken. V akantiegangers kunnen kosten Andrew verhalen Vakantiegangers in Florida kun nen de extra kosten die ze heb ben gemaakt als gevolg van de evacuatie voor de orkaan An drew, in de meeste gevallen de clareren via hun reisverzeke ring. Dat heeft woordvoerster Van der Woude namens het Verbond van Verzekeraars giste ren gezegd. „De meeste verzekeraars heb ben een standaard-voorwaarde in hun reispolis opgenomen. Die voorziet in een maximum dagvergoeding", aldus de woordvoerster. Het Verbod van Verzekeraars raadt gedupeerde Florida-gangers daarom aan de polisvoorwaarden van hun reis verzekering te bestuderen. Drie verzekeraars - Elvia Reis verzekeringen, Schlencker Assu radeuren en Europeese Verze keringen - keren in beginsel geen vergoeding uit. Man krijgt wel voorwaardelijke celstraf voor mishandeling volgens hem heel gewoon in zijn hindoestaanse cultuur. Tijdens de rechtszaak sprak dr. H. La- mur, hoogleraar culturele antropologie, dat ech ter tegen. Volgens de familie van het slachtoffer wilde de vrouw niets van een echtscheiding weten. Het zou niet in haar cultuur passen en haar ouders zou ze zoiets nooit kunnen aandoen. Ten einde raad nam ze een slok azijnzuur. Dat middel wordt door hindoestanen wel vaker gebruikt om zelf moord te plegen. De familie van de vrouw stapte daarop naar de politie. Uiteindelijk kwam het tot een rechtszaak. Ook de rechtbank concludeerde dat de hindoe staanse achtergrond geen rechtvaardiging kan zijn voor de mishandelingen. Het wordt dan ook aannemelijk geacht dat de vrouw geleidelijk in een staat van ontreddering raakte, geen uitweg meer zag en zichzelf van het leven beroofde. Normaal gesproken zou voor de mishandelin gen een onvoorwaardelijke celstraf gelden. De rechtbank hield echter rekening met het tijdsver loop van vier jaar, dat deze zaak in beslag nam. Die tijd ervoer de verdachte als zeer kwellend en het was ook een zware belasting voor het nieuwe gezin dat hij inmiddels heeft gesticht. Wegens-^emstige mishandeling van zijn vrouw is een 33-jarige hindoestaanse man is gisteren door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank achtte echter niet bewezen dat de man zijn 23-jarige echtgenote met opzet tot zelfmoord heeft aange zet. Het proces was voor Nederland uniek, omdat voor het eerst een man werd vervolgd die ervan werd verdacht zijn echtgenote te hebben aange zet tot zelfmoord na een lange reeks mishande lingen. Vier jaar geleden overleed de vrouw na het innemen van een slok azijnzuur. Op de achtergrond speelde de hindoestaanse cultuur van het paar een belangrijke rol. De uit Suriname afkomstige echtelieden werden door de wederzijdse ouders aan elkaar gekoppeld. Vlak na de trouwerij vertrokken ze naar Nederland. Al snel bleek het huwelijk een enorme mislukking. De vrouw werd regelmatig afgeranseld en zat vaak onder de blauwe plekken. De man verklaarde later dat hij zijn vrouw al leen maar 'toelaatbare tikken' had gegeven Alders stelt eisen aan verkoop bedrijfsterreinen Het houden van een bodemonderzoek bij de verkoop van een bestaand bedrijfsterrein, wordt in de toekomst verplicht gesteld. Dat heeft minister Alders van milieu gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. De minister eist verder van koper en verkoper de garantie dat de bo dem zal worden schoongemaakt, als uit het onderzoek blijkt dat er sprake is van ernstige vervuiling. den haag gpd-anpwaarbinnen de sanering moet hebben plaatsgevonden. Een en ander zal afhangen van de vast- i kan pro- Verschillende milieuorganisa ties, zoals de Stichting Natuur en Milieu, hebben positief gere ageerd op de plannen. Toch kan het nog wel jaren duren voordat Alders voorstel daadwerkelijk vruchten zal gaan afwerpen. In het plan wordt namelijk geen strakke tijdslimiet vastgelegd, gestelde urgentie, ste termijn zo'n 25 jaar. Het verplichte bodemonder zoek geldt alleen bij de over dracht van bedrijfsterreinen. Met zijn voorstel wil Alders voorkomen dat verontreinigde bedrijfspercelen worden ver handeld of onbeheerd blijven liggen, zonder dat er zicht is op sanering. Een verkoper ve ontreinigde grond die ac tonen dat hij onschuldig de verontreiniging, kan i merking komen voor ee vinciale bijdrage in de ringskosten. Het niet uit dat het i vallen financieel aan de kosten va In zijn notitie stelt Alders ook voor om eigenaars-bewoners van huizen op verontreinigde grond financieel tegemoet te komen als zij willen verhuizen. Vaak kunnen zij hun woningen aan de straatstenen niet kwijt, zolang een sanering op zich laat sluit sommige ge- oet bijdragen sanering. wachten. Alders stelt nu voor dat de eigenaar-bewoner zijn woning aan de gemeente kan verkopen, tegen een prijs die zou gelden als de sanering reeds zou zijn uitgevoerd. De eige naar-bewoner zal wel moeten aantonen dat hij minimaal een half jaar vergèefs heeft gepro beerd zijn woning op de vrije markt te verkopen. De regeling geldt overigens alleen voor wo ningen die deel uitmaken van een omvangrijk woningbouw project. De bewoners van zes wonin gen in de Tilburgse nieuw bouwwijk Lichtstraat, waar gifti ge stoffen in de bodem zijn aan getroffen, krijgen tijdelijk ande- venlo Een grote uitslaande brand in een opslagloods van het expeditiebedrijf Frans Maas in Venlo heeft gistermiddag voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. Bij de brand raakte niemand gewond. Naar de oorzaak van de brand is door de politie een onderzoek ingesteld. In de uitgebrande opslagplaats lagen onder meer onderdelen voor de produktie van kopieer machines van kopieergigant Rank Xerox uit Venray. De brand ont stond om ongeveer kwart voor twaalf 's morgens en pas aar einde van de middag kon de brandweer het sein 'brand mees ter' geven. Belendende loodsen bleven voor de vlammen ge spaard. De brandweer moest in het totaal zestig mensen inzetten. Volgens de brandweer zal het na blussen nog zeker tot dinsdag nacht duren. FOTO ANP FER TRAUGOTT re woonruimte aangeboden door de Tilburgse woningbouw vereniging SVW. Dat heeft de directeur van de SVW. J. Dun- newijk, gisteren meegedeeld. De grond onder de zes huizen en in de tuinen is, zo heeft on derzoek uitgewezen, ondanks een eerdere sanering, nog steeds ernstig vervuild met cyanide en polycyclische kool waterstoffen. Van verontreini ging met benzeen is in tegen stelling tot eerdere berichten geen sprake, aldus de gemeente Tilburg. SVW stelt de gemeente Tilburg aansprakelijk voor alle financiële gevolgen van de ver vuiling. Detaillisten krijgen aanslag gevelreclame rotterdam gpd Detaillisten die reclame van een fabrikant op de gevel of in de etalage hebben staan, moeten voortaan rekening houden met een aanslag voor reclamebelas ting. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad in een rechtszaak tussen de ge meente Rotterdam en een be lastingplichtige. Tot nu toe moest de aanslag door de pro ducent worden betaald. De Ho ge Raad meent echter dat de detaillist het meeste belang heeft bij de reclame en dus de belastingplichtige is. Op basis van de uitspraak van de Hoge Raad heeft een aantal fabrikan ten al geweigerd de aanslag re clamebelasting over 1992 te be talen. De fabrikant blijft wel be lastingplichtig voor reclames die zijn aangebracht op bijvoor beeld een huizenblok, een sta tionsgebouw of een voetbalsta dion. Voor de gemeenten die recla mebelasting heffen, waaronder Amsterdam, Rotterdam en Spij- kenisse, betekent dit dat voort aan aan alle winkeliers afzon derlijk aanslagen moeten wor den opgelegd. De gemeente Rotterdam begint, om de mid denstanders met het nieuwe aanslagbeleid bekend te maken, begint volgende week een grootscheepse controle, gevolgd door een voorlichtingscampag- Beurscommissie publiceert uitspraak amsterdam anp 'Bedrijvendokter' J. van den Nieuwenhuyzen heeft de koers van het aandeel HCS op 31 juli 1991 gemanipuleerd. Hij deed dat mede namens de HCS- grootaandeelhouders L. Mel- chior en E. Albada Jelgersma. Het Amsterdamse effectenhuis Suez Kooijman, dat daaraan meewerkte, is door een com missie van de Amsterdamse ef fectenbeurs veroordeeld tot het betalen van bijna 400.000 gul den. Dit bleek gisteren na publi- katie van de uitspraak van de Commissie van Beroep. Suez Kooijman kreeg van Van den Nieuwenhuyzen opdracht de HCS-koers naar een „zeer aanzienlijk lager niveau" te brengen dan 4. De opdracht gevers dachten aan een koers van ƒ1 of 2. Op 31 juli 1991 werden grote aantallen HCS- aandelen gedumpt, waardoor de koers kelderde. Sommige beurshandelaren noemden de operatie een schandaal. Daags na de dum ping zou namelijk de koers van een nieuwe uitgifte van HCS- aandelen worden bekendge maakt. Die emissie was nodig om automatiseringsbedrijf HCS van de ondergang te redden. Bij een lagere koers zouden de grootaandeelhouders meer nieuwe aandelen in bezit krij gen. Omdat ze echter over voor informatie beschikten, schrapte de effectenbeurs de transacties van die 31ste juli. Van den Nieuwenhuyzen zegt nu dat de beurscommissie heeft geconcludeerd dat hij geen „wettelijke of andere regels" heeft overtreden. Volgens een beruswoordvoerder loopt hij echter te hard van stapel: „De Commissie van Beroep heeft een uitspraak gedaan over de handelwijze van Suez Kooijman en niét over Van den Nieuwen huyzen". De officier van justitie onder zoekt nog of Van den Nieuwen huyzen moet worden aange pakt. Volgende maand wordt daarover een beslissing ver wacht. den haag De Tweede Kamer is gisteren na de zomervakantie weer n de slag gegaan. Tervrijl iedereen nog zijn of haar plaats opzocht, werd al druk overleg gevoerd. Hier door de fractievoorzitters van PvdA, D66 en WD: Wöltgens, Van Mierlo en Bolkestein. FOTO DIJKSTRA Op de overschrijvingskaart vult u het bedrag in, zet een streep in de ruimte die bestemd is voor het gironummer en achter naam/adres schrijft u 'van girorekening naar Leeuwrekening'. den haag carel goseling Een thuisbankier krijgt nu rente op de Leeuwrekening. De Leeuwrekening is een spaarreke- ning van de Postbank. Hierop krijgt u nu maar liefst 8%* rente, terwijl u toch maande lijks f 10.000,- zonder kosten kunt opnemen. inleg bedraagt f 10.000,-. Daarna kunt u elk willekeurig bedrag inleggen. U opent een Leeuwrekening gewoon met het blauwe giroboekje. Ten slotte plaatst u uw handteke- ning en doet u de overschrijvingskaart tl in een gratis giro-envelop op de bus. iü Wie dus én een zeer hoge rente wil én snel zonder kosten wil kunnen op nemen, opent nu een Leeuwrekening. Voor meer informatie kunt u gratis 06-0400 bellen. POSTBANKièi) Thuisbankieren doe je met de Postbank. Rente met ingang van 3 auguttu* 1992 voor bedragen van f 10.000,- of meer. Door de daling van de dollarkoers is het ka binet ontsnapt aan een moeilijke discussie over de koopkracht van de minima. Als de waarde van de dollar in 1993 niet op gemid deld 1,85 uitkomt, maar een dubbeltje la ger, dan kunnen de minima hun huidige koopkracht houden. Door de lagere dollar koers wordt de Nederlandse invoer name lijk goedkoper, waardoor de inflatie (geld ontwaarding) ook weer kleiner wordt. De prijzen gaan dus minder omhoog, koop kracht blijft derhalve behouden. Verder wil het kabinet de volgende maat regelen nemen om uitkeringsgerechtigden en minimumloners volgend jaar koop- krachtbehoud te bieden: uitkeringen en minimumloon gaan niet met 2 maar met 2,5 procent omhoog, de inflatiecorrectie in de belastingen wordt niet beperkt tot 2 procent maar ver hoogd tot 2,5 procent, de belastingaftrek wegens arbeidskosten (het arbeidskostenforfait) gaat op 1 januari met 130 gulden omhoog. Zoals gemeld, werd voor mensen met een uitkering en mensen met het minimum loon aanvankelijk een koopkrachtdaling van 1,1 procent voorzien. De regeringspar tijen CDA en PvdA wilden daar alle twee wat aan doen. Twee weken geleden legde vice-premier, minister van financiën en PvdA-voorman Kok voorstellen op tafel. Het kabinet hoefde alleen maar te kiezen. De ministers snuffelden er aan en begon nen de kaarten te schudden. Vorige week donderdag was het beeld zodanig dat de minima er nog zo'n 0,3 procent op achter uit zouden gaan: een gulden of vijf bruto per maand. Een akkoord lag onder handbereik. Tot dat de PvdA-politici vrijdag 'hun' Volks krant onder ogen kregen. Op een binnenpa- gina de kop 'PvdA heeft minima steeds meer uit te leggen' met'de onderkop 'soci aal-democraten lijken zich neer te leggen bij vergroting inkomensverschillen'. Daarna volgde een opsomming van de posities die PvdA-kopstukken de laatste maanden had den ingenomen. Met als conclusie dat men steeds verder van de eerdere krachtige stel- lingname afweek. De stellingname van het 'partijblad' noopte de PvdA-top tot actie. De solide be waker van 's rijks schatkist, Kok, veranderde in partijman. Er moest opnieuw worden ge rekend. Zaterdagochtend kreeg Kok in de Doornse bossen, waar de PvdA-top zich had teruggetrokken, steun van zijn partijge- Een paar uur later besprak de CDA-top de situatie op een tuinfeestje bij partijvoorzit ter Wim van Velzen in Waalwijk. De gewij zigde houding van de sociaal democraten leidde tot felle discussies. Het kabinetsbe raad van maandag werd met vrees tege moet gezien. Maandag leverde Kok de nieuwe voor stellen. Uitkeringen en minimumloon met meer dan de eerder bepaalde 2 procent ver hogen. Minder lastenstijging. Schuiven met premies volksgezondheid. En belasting maatregelen zoals hogere belastingvrije som. hogere belastingaftrek voor werken den en meer inflatiecorrectie. Alleen: op dat moment ging de discussie niet meer over het geld. Het was een poli tieke prestigekwestie geworden. Het CDA met name premier Lubbers en minister De Vries (sociale zaken) vocht Koks becijfe ringen aan. De effecten op lastendruk, fi nancieringstekort en werkgelegenheid wa ren onduidelijk. De financ iële dekking ook. Rekenwerk moet over, luidde de uitkomst van het overleg. De politieke geest was uit de fles. De PvdA verweet het CDA 'politieke onwil'. Technisch (lees: financieel) was alles mogc- Ujki nu.ir de politieke bereidheied was er niet bij de christen-democraten. Verwijten die vanuit het CDA fel werden afgewezen. Kok gisteren bleten I KA en PvdA niel in staat tot een akkoord. Dus werd besloten dat toch tenminste op papier zo te doen lij ken. Een voor 1993 wat lager ingeschatte dollarkoers kon wonderen doen. Niet uit gaan van gemiddeld 1,85, maar tien cent lager. Scheelt 0,2 procent koopkracht. Hoe ra! Probleem uit de wereld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3