Leidsch Dagblad Kerken in Leiden in de verkoop Spaanse kust overspoeld door illegalen Stress door komst van TGV en A4 Stormloop reizen VS Industrie blijkt erg in vernieuwing Wachten op je beurt goed 'Ineenstorten DASA kwestie van enkele jaren' WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39939 LOSSE NUMMERS 1,50 Bodemsanering 3 Minister Alders eist voortaan een verplicht bodemonderzoek bij de verkoop van een bestaand bedrijfsterrein. Raad van Kerken 5 Volgens de nieuwe se cretaris-generaal van de Wereldraad van kerken moet de raad de kerken inspireren. Dollarkoers A Q Aan de lage dollar- I J koers valt voor de meeste Nederlanders bar weinig te verdienen, zegt Leids econoom Theeuwes. Madame Tussaud A K Het we' °P een I 3 eng wassen beel denmuseum van Madame Tussaud. Een expositie van anatomisch lesmateriaal. Toernooi Sassenheim -j 'Onbekende' Mi- I chel Vermeeren knikkerde de als tweede geplaatste Wempe uit ten nistoernooi Sassenheim. leiden» Vakantiereizen naar Amerika zijn populair nu de dollarkoers steeds verder daalt. Bij de NBBS ligt het aantal 'last minute' boe kingen naar de VS 15 procent hoger dan vorig jaar. De boe kingen voor een reis uit het net uitgekomen winterprogramma ligt een kwart hoger dan vorig jaar om deze tijd. Dat meldt di recteur M. van der Kaar van de in Leiden gevestigde reisorgani- Bij de reiswinkel in de Leidse Breestraat is de groeiende po pulariteit van reizen naar Ame rika duidelijk merkbaar, aldus een medewerkster. Van der Kaar: ,,De luchtvaartmaat schappijen zijn verwikkeld in een felle strijd om de klant waardoor een ticket New York nu bijvoorbeeld 700 gulden kost. Door de lage koers zijn de accommodaties en het eten nu ook een stuk goedkoper. Eerst kon je op het laatste moment voor 600 of 700 gulden naar Turkije, Griekenland of de Ca- narische Eilanden. Nu denken mensen: voor die prijs kan ik ook naar Amerika. Geloofsgenootschappen in de rode cijfers De hervormde gemeente en gereformeerde kerk in Lei den willen de Marekerk (hervormd) en de Oude-Vestkerk (gereformeerd) verkopen. Afstoting is noodzakelijk om uit de rode cijfers te komen. Biedt deze bezuiniging niet voldoende soelaas, dan moet een aantal predikantsplaat sen vervallen. Beide geloofsgenootschappen verwachten in 1996 een gezamenlijk tekort van ruim een half miljoen gulden. Volgend jaar juni wordt een besluit over de ver koop genomen. In oude gedeelte van Leiderdorp De Marekerk, de oudste protestantse kerk van Leiden, wordt mogelijk verkocht. erna straatsma/tine van iren-c De financiële problemen wor den voor een groot deel veroor- zaakt door het snel teruglopen de ledenbestand van de twee geloofsgenootschappen. Beide hebben in totaal negen kerkge bouwen, vier wijkgebouwen, het diakonaal centrum De Bak kerij en twaalf predikanten. De enorme daling van het aantal kerkbezoekers is het duidelijkst merkbaar in de binnenstad. M. de Jonge, voorzitter van de commissie, zegt dat het over schot aan kerken in het oude centrum historisch is gegroeid. „Er zijn in de loop der jaren in alle nieuwe wijken kerken geko men. Daardoor zijn sommige in de binnenstad overbodig ge worden." Volgens De Jonge wordt wel een nieuwe kerk in de Stevenshof gebouwd. Predikant G. Smaling van de Leidse Marekerk heeft zich nog niet neergelegd bij het plan om 'zijn' kerk af te stoten. „Het doet ontzettend veel pijn als je leest dat de kerk dicht moet waar je zelf gewend bent om naar toe te gaan", aldus Smaling. De Marekerk is de oudste protestantse kerk in Leiden. Op zondag worden 's ochtends en 's avonds diensten gehouden. De samenkomsten trekken niet alleen mensen uit Leiden maar foto wim dijkman ook uit randgemeenten. De wijkgemeente van de Marekerk vertegenwoordigt namelijk een aparte stroming binnen de her vormde kerk: de gereformeerde bond. De diensten worden ver moedelijk verplaatst naar de Hooglandse kerk of de evange lisch-lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht. Ook voor F.D. Rooze, predi kant van onder meer de Oude- Vestkerk, is het nog helemaal geen uitgemaakte zaak dat het gebouw wordt afgestoten. „Ik denk dat niet vaak genoeg kan worden benadrukt dat het nog slechts een voorstel is." leiderdorp» liesbeth buitink Bijna 87 procent van de bewo ners in het oude gedeelte van Leiderdorp kampt met stress door de eventuele komst van de hogesnelheidstrein TGV en de verbreding van de rijksweg A4. Dat blijkt uit het onderzoek 'Het spoor bijster', dat de Leider- dorpse Belangenvereniging A4 heeft uitgevoerd naar de soci aal-psychologische gevolgen van beide plannen. De Leider dorpers voelen zich machteloos, onrustig en lijden aan slape loosheid door de voortdurende onzekerheid over de toekomst van hun wijk, zo blijkt uit het onderzoek. De Belangenvereniging A4 voerde het onderzoek uit in de hele Oranjewijk en een deel van de Kerkwijk. In deze buurten worden 290 woningen met sloop bedreigd. Ruim 550 hui zen liggen in de directe omge ving van een mogelijk TGV-tra- cé en de rijksweg. De bewoners zijn in de huidige situatie zeer tevreden met hun woonomge ving, zegt bijna 92 procent. Ge middeld wonen zij ruim 18 jaar in de wijk. Verhuisplannen heeft slechts 15 procent. Door de plannen van rijkswaterstaat is het moei lijk de huizen te verkopen. Uit het onderzoek blijkt dat een deel van de huiseigenaren in de afgelopen twee jaar de verkoop van de woning moest staken door de onzekere toekomst van de wijken. Extremisten Rostock slaags met politie berlun hans hoocenduk VNO vraagt geld voor goede opleidingen versiteiten en onderzoeksinsti tuten. Die moeten het niveau van hun onderwijs en onder zoek minimaal kunnen handha ven. Het ondememersverbond pleit ook voor bundeling van technologische kennis door be staande 'kennis-organisaties' met elkaar te laten samenwer- den haag gpd De Nederlandse industrie is veel vernieuwender dan die in België en Duitsland. Nederlandse be drijven scoren het hoogst met nieuwe produkten, nieuwe pro- duktiemethoden en nieuwe grondstoffen. Nederlandse on dernemers investeren vaker dan Belgen en Duitsers in onder zoek en in ontwikkeling van produkten. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) heeft laten doen. Vanochtend zijn de resultaten in Den Haag gepresenteerd. VNO-voorzitter Rinnooy Kan spreekt van ver rassende uitkomsten. Nederlandse ondernemingen zouden het nog beter doen als ze over meer technisch ge schoold personeel konden be schikken, Daar zit echter een probleem, zeggen veel onderne mers die aan het onderzoek meededen. Het VNO ontleent extra argumenten om de o heid aan te sporen genoeg beschikbaar te stellen voor Dagverhuur bestelbusjes „ti M MultiRent ken. Het VNO maakt zich zorgen over het afnemende aantal stu denten in technische vakken. Dit jaar is in Delft het aantal nieuwe studenten elektrotech niek en technische informatica nog maar half zo groot als vorig jaar. Die trend is ook te zien bij de Technische Universiteit Eindhoven. „Als deze ontwikke ling de kans zou krijgen door te zetten, dreigt dat voor de Ne derlandse ondernemingen op een regelrechte ramp uit te draaien", aldus Rinnooy Kan. In het VNO-onderzoek zijn Nederlandse ondernemers opti mistisch over de economische ontwikkelingen in 1993. Vooral de industrie en de zakelijke dienstverlening zien 1993 als een jaar waarin weer flink kan worden gegroeid. De bouw is echter wat som ber. De distributiesector (groot handel, transport) verwacht van 1993 slechts een „marginaal be ter" beeld dan dat van dit jaar. In de distributiesector gaat het dit jaar dan ook niet zo slecht. In andere bedrijfstakken gaat het juist niet zo best, dus daar zijn de groeikansen ook veel groter. bedale Uitgehongerde Somali- delen van voedsel te dwingen duidelijk dat er weer niet ge- Hulpverlening Somalia nacht- sche kinderen worden met stok- netjes hun beurt af te wachten. noeg eten was om iedereen een merrie voor hulporganisaties, ken geslagen om ze bij het uit- Al voor de ranselpartij was het maaltje te geven. Pagina 2: foto ap amsterdam anp Herdershond terroriseert gezin Rotterdam Een Mechelse herdershond heeft gistermiddag een heel gezin in de Rotterdamse wijk Oosterflank geterroriseerd. Een 13-jarige jongen, die door het dol geworden beest werd ge beten, is met wonden aan zijn armen in het IJsselland-zieken- huis opgenomen. De hond, die al als vals bekend stond, viel het jongetje plotseling aan. Het kind vluchtte in paniek de badkamer in, zijn moeder en een 10-jarig zusje renden naar buiten. Buren hebben het slachtoffertje uiteindelijk uit de badkamer bevrijd. De gealarmeerde politie heeft de hond laten afmaken door een veearts. Reiskostenvergoeding vaak verzwegen doetinchem/2utphenEen op de V belastingplichtigen die van het woon werkver- an de belastingen, de Belasting- de werkgever een reiskostenverg keer ontvangt, geeft die vergoeding niet op Dat blijkt uit de eerste resultaten van een actie dienst. De fraude kwam aan het licht door belastingplichtigen die op hun aangifte Inkomstenbelasting 1991 aftrek van reiskos ten vragen en geen vergoeding van de werkgever vermelden, te vragen om een loonopgave van de laatste maand uit 1991 of een verklaring van de werkgever. De actie moet de Belastingdienst nog dit jaar zo'n 46 miljoen gulden opleveren. Deutsche Aerospace (DASA) „spat binnen enkele jaren uit elkaar door gebrek aan fi nanciële resultaten en financiële kracht". Dat schrijft drs. Pieter Lakeman, directeur van de Stichting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (SOBI) in de jongste editie van het blad OR-Informatie dat vandaag is versche- In het tijdschrift voor ondernemingsra den schrijft hij dat DASA, dat op het punt staat Fokker over te nemen, de laatste jaren de omzet alleen maar heeft zien dalen en dat cijfers zo worden gepresenteerd dat het lijkt alsof winst wordt gemaakt. In feite was er het afgelopen jaar sprake van een verlies van 451 miljoen mark. Fokker wenst niet op het verhaal te rea geren. „Hier staan wij boven", verzucht de woordvoerder van het bedrijf. Lucht vaartanalisten zeggen dat er - óók als DASA het loodje zou leggen - positieve kanten aan de overneming blijven. correspondent De havenstad Rostock in het oosten van Duitsland komt niet tot rust. Afgelopen nacht braken opnieuw gevechten uit tussen rechts-extremisten en de poli tie. Nu alle asielzoekers naar veiliger plaatsen zijn gebracht, zochten de jonge relschoppers het conflict met de oproerpoli tie. In tegenstelling tot maandag avond was de politie op alles voorbereid en werd hard opge treden tegen de neo-nazi's en skinheads. Bij de rellen raakten 65 agenten gewond. Er werden 26 arrestaties verricht. Na het racistische geweld van de laatste dagen is een politieke strijd ontbrand over de schuld vraag. Daarbij gaat het vooral om de inzet van de politie, on der wier ogen recht-extremisti- sche groepen maandagavond het tehuis voor asielzoekers in brand konden steken. De politie had kort voor middernacht een grootscheepse aflossing van de eenheden uitgevoerd, waardoor het tehuis urenlang onbe schermd was. In het brandende gebouw bevonden zich nog meer dan 100 Vietnamezen en een cameraploeg van de Duitse televisie. Zij konden zich ter nauwernood redden. In het middelpunt van de kri tiek staan de minister van bin nenlandse zaken van Mecklen- burg-Vorpommern, Kupfer (CDU), en de leider van de poli tie, Kordus. Vrijdag vindt in het regionale parlement een speciaal debat over het geweld van Rostock plaats. Verwacht wordt dat Kup fer zijn post zal verliezen. Nog 1 week OPRUIMING OP OP jarenlang zitcomfort in m of leder leverbaar. 995, leverbaar renng m Nsdwland GJe n c ik ova) Kwaliteit, design, voordelig SUkT. GokJorlandpl 020- HET WOORD IS AAN Julien Vangansbeke Niet de kanker, maar het schou derophalen is de kwaal van deze eeuw. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Buien Half tot zwaar bewolkt. Vannacht kans op een bui. Minimumtempe ratuur ongeveer 15 graden. Mid- dagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 24 graden in het zuidoosten.Matige zuidweste lijke wind, kracht 3 a 4. PvdA verontrust over zoekraken van dossiers den haag jan kuys haags redacteur De PvdA-kamerleden Van der Burg en Schoots zijn zeer ver ontrust over de wijze, waarop in Nederland wordt omgegaan met persoonlijke gegevens. Met name Mieke van der Burg be schouwt het zoekraken van dos siers met persoonlijke gegevens van tientallen cliënten van de Haarlemse sociale dienst als een bewijs hoe onzorgvuldig met deze informatie wordt om gesprongen. Samen met haar collega Leo Schoots heeft zij over deze kwestie schriftelijke vragen gesteld aan de regering. „Het gebeurt te veel", consta teert Van der Burg, die ook ver wijst naar recente voorvallen bij ziekenhuis Zonnestraal in 't Gooi en naar inbraken in stad huizen. Volgens het kamerlid heeft het er alle schijn van dat instellingen en lagere overhe den slordig met deze gevoelige informatie omspringen. De PvdA'ers willen van de be windslieden van sociale zaken, justitie en WVC weten of de GSD in Haarlem voldoende zorg heeft gedragen voor de be veiliging van de persoonsregi straties. AMSTERDAM-C >7509 VLAARDINGEN-C Korto 010-4346267 DEN HAAG Donn®- I, 070-3106314 UTRECHT: C »r 173 (Hoog Catharine), 030-3: GRONINGEN Ooslerstraat 27, 050-1.' opening 2e heffl '92 Nummer bank/girorekening barcelona «ruud de v correspondent De politie heeft gisteren voor de kust van de Zuidspaanse stad Almeria een boot onderschept met 195 Marokkanen. Ze zullen vandaag nog naar Marokko worden teruggestuurd. De pogingen vanuit Afrika via SpaVije illegaal Europa binnen te komen, wor den met de dag een groter probleem voor de Spaanse autoriteiten. Het aantal Afrikanen dat dit jaar op die manier Spanje heeft weten te bereiken, wordt geschat op vele duizenden. De politie van Almeria kwam de 195 Marokkanen op het spoor na een tip van een vissersboot. Een patrouillevaartuig van de kustwacht onderschepte de boot en nam de opvarenden in hechtenis. De boot waarmee de Marokkanen de over steek hadden gewaagd, was geschikt voor maximaal zestig personen. Zondag kwamen drie Marokkanen voor het strand van Tarifa om het leven bij hun poging met een gammele roei boot de kust van zuid-Spanje te berei ken. Het aantal Afrikanen, dat dit jaar is verdronken bij pogingen de 13 kilome ter brede Straat van Gibraltar over te steken, wordt op minimaal vijftig ge schat. Het hoge sterftecijfer wordt ver klaard door het feit dat de meeste illega len niet kunnen zwemmen en de gerin ge zeewaardigheid van de boten. Voor een illegale overtocht moeten de Marok kanen bedragen betalen die kunnen op lopen tot 3.000 gulden per persoon. Volgens een woordvoerder van de po litie in de havenstad Algeciras is de afge lopen dagen sprake van een hausse in het aantal Afrikaanse economische vluchtelingen. Maandag werden op het strand van Tarifa 13 illegale immigran ten aangehouden en zondag waren dat er 50. In totaal arresteerde de Spaanse politie de afgelopen week bijna 400 ille gale immigranten. Volgens de politie in Algeciras zijn de meeste illegale immigranten, die via zuid-Spanje Europa binnenkomen, Marokkanen. Maar de afgelopen maan den zijn er ook steeds meer inwoners uit Nigeria, Liberia, Somalia, Ghana, Zaïre, Etiopië, Algerije en zelfs Zuid-Afrika, die via Marokko de illegale zeetocht over de Straat van Gibraltar trachten te maken. De Spaanse regering heeft bij de Marok kaanse autoriteiten haar verontrusting uitgesproken. De regering-Gonzalez wil dat Marokko actie onderneemt tegen de mensen die een dikke boterham verdie nen aan het overzetten van illegale im migranten. Leidsch Degblsd twoordnummor 10050 23,00 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1