Interventie is helemaal niet meer nodig Europa moet ingrijpen Massale inval leidt tot nog groter bloedbad Angst voor een mythe Joegoslavië Conferentie DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 De situatie in Bosnië: Zoveel zinnen zoveel meningen HANS JACOBS Het zal er niet van komen. De voor- en te genstanders van militaire interventie op de Balkan kunnen zich de moeite van het dis cussiëren besparen. Er valt niets meer te doen. De buit in Kroatië en Bosnië is ver deeld. De nieuwe grenzen liggen vast. Geen enkel land zal er ook maar één soldatenle ven voor over hebben om de situatie terug te draaien naar 25 juni 1991, de dag waarop Slovenië en Kroatië zich onafhankelijk ver klaarden. Kroatië zal ongetwijfeld proberen de door de Kroatische Serviërs gecontroleerde ge bieden (Krajina, oost-Slavonië, Banja) terug te krijgen. Met financiële steun van de Kroatische diaspora wordt het Kroatische leger dagelijks versterkt. Het wachten is op het vertrek van de VN-waarnemers, die met 15.000 man voor een buffer zorgen tussen Kroaten en Serviërs. Maar de Serviërs zitten ook niet stil. De vorig jaar begonnen 'etni sche zuivering' is voltooid. Kroatië heeft in de verloren gebieden niets meer te zoeken. Zagreb hoeft dus niet op steun te rekenen. Terwijl de wereld wachtte en draalde tij dens de gevechten in Bosnië-Hercegovina is het probleem daar ook opgelost. Kroatië krijgt Hercegovina (Herceg-Bosna) erbij, Servië de rest. De moslims onder Tito's verdeel- en heerspolitiek bestempeld tot aparte natie in Joegoslavië houden slechts een paar enclaves over. Een soort Baarle-Hertog of San Marino, waar ze hun eigen zaakjes mogen regelen onder het toe ziend oog van de machtige buurlanden. Dankzij de beruchte 'etnische zuivering' is deze opdeling een voldongen feit, het te genstribbelen van de Bosnische moslims rond steden als Gorazde en Sarajevo ten spijt. Er valt dus helemaal niets meer in te grij pen. Ook een 'Balkan-storm', naar analogie van 'Desert-storm' in Irak, kan de wijzers van de klok niet terugdraaien. Kroaten, Ser viërs en moslims, die tientallen jaren vredig naast elkaar woonden, kunnen dat de eerst komende jaren, na alle gruwelen van het af gelopen jaar, zeker niet meer. Bovendien valt er nog maar weinig naast elkaar te wo nen, want overal zijn dorpen met de grond gelijk gemaakt. Al zou de klok worden te ruggedraaid, dan nog zijn er geen huizen voor de verdrevenen om naar terug te ke- Niets meer te redden In Kroatië en Bosnië is niets meer te red den. In principe kan nog wel bijstand wor den gegeven aan het bedreigde Macedonië en aan de door Servië meedogenloos on derdrukte Albanezen in Kosovë (Kosovo). Aan de onderdrukking van de sji'ieten in zuid-Irak wordt tenslotte ook met wapenge kletter een einde gemaakt. Het vervelende i hoop en vrees. Een Canadese 'blauwhelm' prevelt zijn gebed op het door de Verenigde Naties gecontroleerde vliegveld van Sarajevo, ïen hulpvlucht veilig is aangekomen. foto »ap» darko bandic is echter dat Macedonië en Kosovo in de wereldpolitiek niet meetellen. Buurland Griekenland wèl, en dat heeft gevolgen. De 'republiek van Athene' is lid van de Eu ropese Gemeenschap, lid van de NAVO en straks ook lid van de West-Europese Unie (WEU) populair gezegd de militaire tak van de EG. Het hemd is nader dan de rok, dus geven die organisaties aan de Griekse wensen de voorkeur gegeven boven de ver langens van de paar miljoen verarmde Ma- cedoniërs en Albanezen. Athene is tegen de naam van de door Belgrado als 'Zuid-Ser- vië' en door Athene als 'republiek van Skop je' bestempelde nieuwbakken staat Mace donië. Daarom heeft slechts een handjevol landen (waaronder Turkije, Bulgarije en Rusland) Macedonië als onafhankelijke staat erkend. Als Macedonië weer bij 'Joe goslavië' wordt getrokken, of zelfs wordt verdeeld tussen Belgrado en Athene, dan zal het Westen geen vinger uitsteken. Dat geldt in nog belangrijker mate voor de Albanezen. Dat Albanië zich vijftig jaar lang afzijdig hield van de rest van Europa liet het oude continent verder koud. Toen de Alba nezen zich uiteindelijk ook bevrijdden van het communistische juk en luidkeels om hulp schreeuwden, bleef Europa zich gere serveerd opstellen. Radeloze, verpauperde en hongerige Albanese vluchtelingen wer den letterlijk teruggeslagen naar hun vader land. Gruwelijk onderdrukt De 'etnische' Albanezen (Joegoslaven van Albanese afkomst; een nationaliteit maar geen natie in het Joegoslavië van Tito) in Kosovo kunnen op nog minder belangstel ling rekenen. Ze worden al vijfjaar gruwe lijk onderdrukt, maar geen haan die er naar kraait. Laat staan dat er, behalve Albanië zelf, een land bereid is om militairen in te zetten in deze Servische provincie. Deze cynische opsomming van redenen waarom militair ingrijpen achterwege zal blijven een ander betoog dan dat over het nut van ingrijpen is in de Europese hoofdsteden al lang gemaakt. Voor een seri euze interventie zijn honderdduizenden militairen nodig. Londen heeft 1.800 man achter de hand, Parijs 1.100, Rome 1.500, terwijl Washington alleen oog heeft voor de herverkiezing van president Bush. Kan het duidelijker? Vluchtelingenstroom ex-Joegoslavië ONNO HAVERMANS Eigenlijk is het is al te laat. Toch moet Europa met in haar kielzog de Verenigde Staten ingrijpen in Bosnië-Hercegovi na. Als de wiedeweerga. Niet dat er een militaire oplossing is voor het volledig uit de hand gelopen conflict. Maar alleen met militaire macht kan de bui tenwereld voorwaarden schep pen voor onderhandelingen over werkelijke vrede. In de eerste plaats gaat het na tuurlijk om mensen. Zelfs een halve eeuw later zijn de herin neringen aan 1940-'45 nog zo levendig dat iedereen ook de jongere generatie roept: 'Dit nooit meer!' Er moet een einde komen aan het moorden en verkrachten, aan de gedwongen verhuizingen en de kampen. Zeker zo belangrijk is het in dammen van de Joegoslavische veenbrand. Europa helpt vooral zichzelf door te zorgen dat de burgeroorlog, die oversloeg van Slovenië, naar Kroatië, naar Bosnië, wordt gestopt voordat de hele Balkan brandt via Kosovo en Macedonië naar Al banië, Griekenland, Bulgarije en Turkije. Bovendien is het bepaald niet ondenkbaar dat 'Joegoslavië' een blauwdruk wordt voor an dere instabiele gebieden in Eu ropa en de Euro-Aziatische re gio. Extreem-nationalisten die in het hart van Europa ongehin derd hun gang kunnen gaan, zullen zonder twijfel navolging krijgen. In de Baltische staten bijvoor beeld, waar Russen sinds de ontbinding van de Sovjetunie tweederangs burgers zijn. In de Kaukasus, waar naast de Ar- meens-Azerbajdzjaanse strijd om Nagomo Karabach en het geweld in Georgië nog tal van etnische conflicten tussen di verse kleine volkeren sluimeren. In Moldova, waar Roemeense en Slavische burgers juist een broos bestand hebben gesloten. In Oekraïne, waar het touwtrek ken rond het 'Russische' schier eiland De Krim elk moment weer kan losbarsten. In Oezbe kistan en Tadzjikistan, waar niet alleen etnische groepen het met elkaar aan de stok hebben, maar ook een 'heilige oorlog' van islam-fundamentalisten smeult. Of zelfs in Slowakije, waar de minderheden van Hongaren, zigeuners en Roethenen de komst van een zelfstandige Slowaakse staat (los van de Tsjechen) met angst en beven tegemoet zien. Europa moet deze gebieden een ander voorbeeld tonen. Het moet laten zien dat fundamen tele aantasting van mensen rechten van minderheden niet wordt gepikt en dat het des noods geweld wil gebruiken om die rechten te waarborgen. Die kans heeft Europa in de Joe goslavische kwestie meermalen onbenut gelaten. Het heeft ver zuimd de Kroatische president Tudjman te dwingen zijn discri minerende beleid ten aanzien van de Serviërs in Kroatië bij te stellen; reden voor de Serviërs De steeds weer terugkerende beelden van het bijna op gebrande Bosnië-Hercegovina met aan flarden gescho ten mensen en gebouwen maken je even woedend als machteloos. Waarom grijpt niemand in, zoals vorig jaar Irak werd aangepakt? Waar zijn de NAVO, CVSE en WEU? Kunnen ze hun bestaansrecht bewijzen, hoor of zie je ze niet. De vraag is echter wat zij kunnen doen. Het bombarde ren van de stellingen van de Serviërs, die algemeen worden beschouwd als de grote boosdoeners, lijkt een oplossing. Bij de luchtaanvallen op Baghdad en andere Iraakse steden is vorig jaar evenwel gebleken dat de zo genaamde precisiebombardementen ten koste zijn ge gaan van tienduizenden onschuldige burgers. Ondanks die slachtpartij is Saddam Hussein niet verdwenen. Het inzetten van grondtroepen zal eveneens leiden tot een nog groter bloedbad dan er nu al is. De gevechten zullen ontaarden in een guerrilla-oorlog zoaïs destijds in Vietnam, die eindeloos zal duren. De 'bevrijders' zul len worden geconfronteerd met tegenstanders die de weg kennen, zich zonodig zullen terugtrekken in de bergen en van daaruit hun acties zullen voortzetten. Daarbij komt dan nog dat het vrijwel geen zin meer heeft om nog orde op zaken te stellen. Bosnië-Hercego vina is al bijna opgedeeld. Een poging om de oude situ atie te herstellen, zou leiden tot nieuwe massagraven. Maar ook al waren de internationale organisaties wel alert geweest, dan was het nog niet verstandig geweest als op grote schaal zou zijn ingegrepen. Nog los van de vraag wie wie is in dit wespennest van tegenstrijdige belangen, is het te simpel om alleen de diverse Servische jroepen als de 'slechten' aan te wij zen. De Kroaten hebben eveneens een flink deel van Bosnië-Hercegovina in beslag genomen. Evenals de Serviërs hebben ook de Kroaten en de moslims hun concentratiekampen. Bovendien worden de moslims verdacht van terreuracties, die zij de Serviërs in de schoenen hebben geschoven. Dat alles maakt de situa tie veel gecompliceerder dan twee jaar geleden toen Irak Kuwayt binnenviel en de agressor veel gemakkelij ker kon worden herkend. Dat betekent niet dat de wereld maar machteloos moet toezien hoe de partijen elkaar in het voormalige Joego slavië afmaken. Het is goed dat de hulpkonvooien mili tair worden beschermd, maar dan moet er wel duide lijkheid bestaan over het feit of de 'blauwhelmen' van de Verenigde Naties zich mogen verdedigen als zij wor den aangevallen. Maar ook als deze zaak wel goed wordt geregeld, zal dat geen einde maken aan de burgeroorlog. Daar is meer voor nodig, zonder dat meteen aan massale vernieti gingsacties behoeft te worden gedacht. Nog niet alle mogelijkheden zijn benut om de rust weer enigszins te rug te krijgen. Zo blijkt het wapen- en handelsembargo nog niet goed te functioneren. Een andere mogelijkheid is het instellen door de VN van een luchtblokkade boven Bosnië-Hercegovina, zo dat de geallieerden de controle over het luchtruim in handen krijgen. Op die manier kan een einde worden gemaakt aan de aanvallen vanuit de lucht en kan wor den voorkomen dat de verschillende milities (vooral de Servische) nog langer via de lucht worden bevoorraad. Een voorwaarde is wel dat dit embargo strikt dient te worden nageleefd en dat alle toestellen van de strijden de partijen die ondanks het verbod toch opstijgen, moeten worden neergehaald. Gezien de kracht waar over de VN dankzij NAVO, CVSE en WEU kunnen be- schikken, zal dat dreigement waarschijnlijk niet eens ten uitvoer hoeven te worden gebracht. Een dergelijke blokkade zal het geweld aanzienlijk indammen en is vreedzamer dan welk bombardement ook. Rookwolken boven het islamitische stadsdeel v keer mortiergranaten zijn ingeslagen. de wapens op te pakken. En het verzuimde te luisteren naar de Servische bezwaren, toen de Bosnische moslims en Kroaten in een door de Europese Ge meenschap afgedwongen refe rendum kozen voor de onaf hankelijkheid van Bosnië; op nieuw reden voor de Serviërs de wapens op te pakken. In Londen krijgt Europa zijn laatste kans. Serviërs en Kroaten zijn bereid te praten, nu het pleit, ondanks opnieuw oplaai ende gevechten rond Sarajevo, lijkt beslecht. Bijna 70 procent van Bosnië is in Servische han den, meer dan 20 procent in Kroatische. Voor de moslims resteert slechts Sarajevo, plus twee of drie andere steden. Europa zal de Serviërs eisen moeten stellen. Ze zullen bezet gebied in Bosnië moeten af staan voor terugkerende mos lim-vluchtelingen, ze moeten akkoord gaan met een staatsbe stel waarin de andere bevol kingsgroepen een gelijke stem en gelijke rechten hebben, en ze moeten de mensenrechten van de minderheden in Servië (de Albanezen in Kosovo, de Hongaren in Vojvodina) respec teren. En Europa mag niet schromen de Servische leider Milosevic, net als zijn Iraakse geestverwant Saddam Hussein, met geweld op de knieën te dwingen. Maar Europa moet ook de Kroaten voor het blok zetten. Zij zullen moeten instemmen met gelijke rechten voor hun min derheden, en wellicht moeten ze enkele door Serviërs be woonde gebieden (Krajina en oost-Slavonië) afstaan. De moslims tenslotte staan voor de moeilijkste keuze. Treurig genoeg zijn zij nu het meest ge baat bij voortzetting van de oor- log. In een wanhopige poging de wereld te bewegen militair in te grijpen, of op zijn minst wapens te sturen, hebben moslims de afgelopen weken de aanval ge opend op eigen stellingen. In Londen zullen ze waarschijnlijk knarsetandend akkoord gaan met de opdeling van Bosnië in etnische kantons (naar Zwitsers voorbeeld, zeggen de Serviërs cynisch Zwitserland is het vredigste land van Europa). Voor de toewijzing van een gro ter gebied dan 'het kanton Sara jevo' zijn ze volledig van de bui tenwereld afhankelijk. Europa zal met militaire middelen veili ge gebieden moeten creëren voor de ruim twee miljoen mos lims die buiten Bosnië een vei lig heenkomen hebben gezocht. AJs Europa bereid is eindelijk zijn mannetje te staan, kan de conferentie van Londen het be gin zijn van een lange, lange weg naar vrede en veiligheid. MAARTEN KUIPER Er bestaat geen twijfel dat het Westen in staat is ieder denkbare tegenstander te ver pulveren. Mocht het dat willen, dan heeft et de republiek Servië algemeen gezien als de initiator van de strijd in Bosnië-Her cegovina binnen enkele dagen op de knieën. Het 'Joegoslavische' federale leger (JNA) is na het vertrek van de Sloveense, Kroatische, Albanese (uit Kosovo) en Bosnische rekru ten grotendeels in elkaar gestort. De verza meling patrouilleboten in de Adriatische Zee is de naam vloot nauwelijks waardig. En de luchtmacht een collectie oude Russische MiGs en veredelde trainingsvlieg tuigen, met een enkel modem toesteï zal weinig méér in te brengen hebben dan Iraks luchtmacht tijdens de Golfoorlog. Maar Bosnië is geen Kuwayt. De geografi sche, politieke, economische en militaire verschillen zijn enorm. Bosnië is een berg achtig, bosriik gebied met duizenden grot ten, geen kale, vlakke woestijn. Er zit geen olie onder de grond. Er is geen sprake van een 'conventionele' invasie van het ene land door het andere, geen onderscheid tussen goeden en slechten, licht en duister- Het zijn feiten die Servië gebruikt om het Westen angst aan te jagen. Elke buitenland se interventie zou irrationeel zijn vanuit mi litair standpunt. In een gebied groter dan Nederland zijn 170.000 man, aangevoerd door negentien plaatselijke krijgsheren, on derling slaags. Voor een conventionele wes terse strijdmacht „een hopeloos verwarrend doolhof', aldus een woordvoerder van het JNA. Vliegtuigen en tanks kunnen niet uit de voeten, troepen weten niet of ze te doen hebben met vriend of vijand, zo er enig onderscheid bestaat. Bosnië mag dan geen Kuwayt zijn, een Vietnam hoeft het evenmin te worden. Het verne derende einde van de westerse inter venties in deze 'guerrilla-hel' is ge noegzaam bekend. Of een interventie in Bosnië hetzelfde lot is beschoren, heeft het Westen grotendeels zelf in de hand. De angst voor een uitzichtloze guerril la-strijd in Bosnië wordt vooral gevoed door mythes. Het is een mythe dat het voormali ge Joegoslavische leger op een guerrilla strijd is voorbereid. Het is een mythe dat de Serviërs het een westerse interventiemacht net zo moeilijk kunnen maken als de parti zanen de Duitse Wehrmacht tijdens de Tweede Wereldoorlog. Britten, Fransen en Nederlanders zijn geen moordende en ver krachtende nazi's, Serviërs geen zwaar ge motiveerde partizanen, tot razernij ge bracht door de afslachting van honderddui zenden landgenoten in Kroatische concen tratiekampen. Wat niet wegneemt dat dui zenden strijders met vijf maanden gevecht servaring en een uitstekende geografische kennis lastige tegenstanders kunnen zijn. Het Westen moet zich geen dwangbuis la ten aanmeten door Servische dreigemen ten, achterhaalde mythes en waarschuwen de perscommentaren. Een westerse inter ventiemacht moet massaal ingrijpen, op al le fronten, met alle middelen, zonder terug houdendheid. Met een numerieke over macht, superieure wapens en training (300.000 Amerikaanse troepen zijn inmid dels volledig getraind in het bestrijden van guerrilla strijders) kan zo'n interventie suc cesvol worden. Vietnam werd een afgang omdat de Ameri kanen met de handen op de mg moesten vechten. De Amerikaanse luchtm.u hl mocht geen wapenfabrieken in Noord-Viet- nam bombarderen, omdat de politiek dat niet wenste. Guerrilla-bases in Cambodja werden gespaard omdat de politiek groot scheepse operaties in Cambodja niet wen selijk achtte. Vietnam werd ook een afgang omdat het conflict langzaam escaleerde en de vijand de kans kreeg zich op ieder vol gende Amerikaanse stap voor te bereiden. Als de interventiemacht in Bosnië niet door de politiek wordt gekortwiekt om binnen de grenzen te blijven van wat 'politiek aan vaardbaar' ingrijpen is, en als het Westen afstapt van het escalatie-scenario, zodat niet iedere Serviër in de krant kan lezen wat de volgende stap in het conflict is, dan kan zij Bosnië militair onder controle krijgen. Maar mooi zal het niet worden. De door de politiek gewenste 'schone' oorlog bestaat niet, zeker niet als guerrilla-strijders moeten worden bestreden. Het is aan de politici of zij aan de alternatieven Bosnië aan haar lot overlaten of een langzame escalatie-oor log de voorkeur geven. De Bosnische presi dent Allja Izetbego- vic: Oorlog voortzet ten. foto apkarsten thielker

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9