J 'Als er doden vallen gaan we naar huis' Grimmige sprookjes van Radovan Karadzic dienstplichtigen thuis Laat de Joegoslavië Conferentie DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 7 De Nederlandse re gering roept dap per dat manschappen klaar staan om de plunjebaai in te pakken en naar het oorlogsgebied in het voormalige Joegoslavië af te reizen. De solda- tenbonden roepen om het hardst dat alleen vrijwilligers gestuurd mogen worden en zeker geen dienstplichti gen. Maar er zijn al heel wat stoere knapen geweest die hebben geroe pen dat ze actie willen. Op het eer ste gezicht kun je ze geen ongelijk geven. Als het Ne derlandse leger zijn manschappen iets goed leert is het wel dolcefar niente het zoete niets doen. Zou ik me melden? Aan het werk van Unifil in Libanon had ik graag mee gedaan, maar die operaties kwamen na mijn diensttijd. Een terugblik op de diensttijd leidt voor de acties in Bosnië tot een andere conclusie. Deze zomer is het precies vijftien jaar geleden dat ik zelf de kistjes moest aantrekken en als kersverse bol bij Ermelo het bos werd ingestuurd, om er na veertien dagen kamperen, verstoppertje spe len en lopen, voor al veel lopen, als soldaat uit terug te keren. Vele hoofd stukken verder in het handboek sol daat en talrijke bi vakken later was ik nog niet beter op de hoogte van de edele krijgskunst dan iedere wille keurige andere Ne derlander, weigery- ups en voetbalvan dalen inbegrepen. Ja, geweren en schoenen poetsen gebeurde met eni ge souplesse. Ook het 'pief en 'paf roepen wanneer de oefenmunitie op was en de 'vijand' op de zandvlakte bij Harderwijk toch geïntimideerd moest worden, had ik al aardig onder de knie. Maar van training was geen sprake. Daar waar Israëlische vrien den drie jaar lang met hun geweer rondzeulden en dag in en dag uit ermee trainden, volstond voor de Hollandse hap een dagje schieten met de FAL. Met de als persoonlijk wapen bedoelde uzi werd nimmer geschoten. Geen tijd. Het zijn die herin neringen aan de militaire dienst die naar boven komen als wordt gespro ken over inzet van Nederlandse solda ten in 'Joegoslavië'. Natuurlijk zijn er legeronderdelen die wat vaker over de stormbaan gaan, die wel drie keer met hun wa pens hebben geoe fend. Maar ook uit recente onder- zoekscijfers blijkt dat de diensttijd nog grotendeels wordt gevuld met wachten. De ge middelde inwoner van 'Joegoslavië' heeft zonder meer een betere inwij ding in het hand boek soldaat gehad dan de Nederland se baretdrager. En de Bosnische Ser viërs hebben in middels heel wat schietervaring op gedaan met het mikken op hun bu ren. Daar dienst plichtigen op af sturen vrijwilli ger of niet is misdadig. Want dienstplichtigen in dit land zijn per definitie onge traind. Ronde-tafelgesprek met militairen over een ongemakkelijk onderwerp: ingrijpen in een uitzichtloos conflict Zo'n 15.000 VN-militairen zijn niet in staat om de vrede in Bosnië en Kroa tië ook maar één stap dichterbij te brengen. De roep om de taak van de VN-missie te veranderen, wordt dan ook steeds luider. Als de vrede niet kan worden gehandhaafd, dan moet hij worden afgedwongen. Een ronde tafel-gesprek met negen Nederlandse militairen over een ongemakkelijk onderwerp: ingrijpen in een uitzichtloos conflict met de zekerheid dat er ook Nederlandse doden zullen vallen. LAURENT HEERE MAURICE WILBRINK VERSLAGGEVERS Om maar met de deur in huis te vallen: Bent u bereid uw leven te geven voor een stel moordende gekken die elk bestand ne geren, die op eigen stellingen schieten om de oorlog door te laten gaan? Het gezel schap zet zich schrap. De jonge luitenant„U trekt het in het ex treme. Dat is niet aan de orde." Een majoor met ervaring in Joegoslavië: „We gaan er op voorhand niet van uit dat er mensen zullen sneuvelen." De vakbonds-kolonel: „De politiek zal ons niet naar een geschil sturen waarbij de risi co's onaanvaardbaar groot zijn. Daar reke nen wij op." Aan het eind van het gesprek, stellen we de vraag opnieuw, wat minder scherp gefor muleerd. De omtrekkende bewegingen zijn verdwenen. Het antwoord gaat in de rich ting van een ondubbelzinnig 'ja'. Nederland moet meehelpen de vrede te herstellen. „En we weten dat er verliezen zullen zijn aan onze kant. We zijn bereid aanvaardbare ri sico's te nemen. En we zijn ons er van be wust dat niet alles van te voren is in te cal culeren." Op ons verzoek is in het gebouw van de Ne derlandse Officieren Vereniging (NOV) een groep officieren bijeengekomen. Sommigen nog in actieve militaire dienst, anderen als bestuurslid van de vereniging. De eerste ca tegorie wil alleen anoniem praten. „Het mi nisterie van defensie is normaal de woord voerder," verklaart NOV-voorzitter kolonel b.d. Norman Stuiver. Het is een divers gezelschap. Twee NOV- vertegenwoordigers die regelmatig met de minister praten over de arbeidsvoorwaar den van militairen. Een jonge eerste luite nant van de pantserinfanterie, die een gere de kans loopt naar de Balkan te moeten. Een majoor, met ervaring in Libanon en eerder ook VN-waarnemer in Bosnië. Een aalmoezenier die binnenkort naar Sarajevo zal afreizen. Een psycholoog die eveneens naar Joegoslavië gaat, en een jurist (volken rechtdeskundige). Ze praten ronduit en open over de dilemma's van de militair. Een uniek gesprek, zo zegt Stuiver na af loop. Frustraties De geestelijk verzorger. „Een collega van me stuurde me onlangs zijn dagboek vanuit Sarajevo. Hij schreef dat het ontzettend veel moeite kost om de mannen daar in de hand te houden. Ze mogen niets doen en daar hebben ze het heel moeilijk mee. Ze bren gen wat gewonden in veiligheid en dan is het weer afgelopen. Dat schept grote frus- Het gezelschap is het er over eens dat de huidige VN-operaties in Joegoslavië in feite te beperkt zijn. Het eigenlijke doel het beëindigen van het geweld wordt op de ze manier niet bereikt. Stuiven „De politiek is nog niet toe aan een echte beslissing. De eensgezindheid is ver te zoeken. De Navo-diplomaten weten ook nog niet wat ze met de laatste VN-resoluties aan moeten." Maar als er gekozen wordt voor resoluut militair ingrijpen, moet men snel handelen. „Een paar maanden voorbereidingstijd heb je wel nodig. Bosnië is sowieso al tamelijk ontoegankelijk, in de winter kun je er hele maal niets," zegt de majoor die er vorige winter vertoefde. Dus moet het vóór die tijd gebeuren. Maar hoe? En ten koste van wat? Stuiven „Dat zal de politiek moeten aange ven. Militairen rekenen slechts uit wat de De verwachtingen van de VN-soldaten en de realiteit stroken bij aankomst in 'Joegoslavië' niet met elkaar. gevolgen zijn van politieke opties. Hoeveel als de politiek op- mankracht is ervoor nodig? Hoeveel mate- dracht geeft aan rieel? Die vragen moeten het eerst worden het leger om in te beantwoord. En ergens tijdens die discussie grijpen op de Bal- komt de vraag: hoeveel slachtoffers zullen kan. Er moeten vol- daarbij vallen? Wat is acceptabel?" doende middelen, De ntajoon „Eigenlijk zijn we voor een mili- materieel, man- tair ingrijpen een jaar te laat. Toen was het schappen zijn, an- misschien nog gelukt. Nu wordt het stukken ders is het onaan- moeilijker. Besef wel dat daar al eeuwen vaardbaar. oorlog wordt gevoerd tussen dezelfde par- StuivenAls de mi- tijen. Eens zal het ophouden, zoals dat nister dat niet be- vroeger het geval was. Maar het is de vraag schikbaar stelt en of wij het geduld kunnen opbrengen om ei sneuvelen men- lang genoeg te wachten." sen aan onze kant, Deze zelfde majoor zegt onaangenaam ver- dan is hij verant- rast te zijn over de bereidheid die Nederlan- woordelijk en mag ders onlangs in een opiniepeiling toonden hij zich nooit ver- om militaire middelen in te zetten teneinde schuilen achter de de vrede af te dwingen. „Mensen weten niet VN!" veel over de situatie daar, ze kennen alleen Het gezelschap tv-beelden van gevangenkampen. Maar het is er zeer onoverzichtelijk en gevaarlijk. Er kleven grote risico's aan uitzending van mi litairen. Ook militairen zeggen soms te ge makkelijk tussen twee bier door: ik ga. Nou wil ik ze niet ontmoedigen, maar deze men sen zou ik persoonlijk wel willen uitleggen waarop ze zich moeten voorbereiden." Gevechtservaring De tafelgenoten hebben er vertrouwen in dat de Nederlandse militairen ook in ge vechtssituaties overeind blijven, al heeft men daar, in tegenstelling tot Fransen, Brit ten en Amerikanen Stress De aalmoezenien „We moeten nog harder werken aan de mentale voorbereiding van mensen die erheen zullen gaan. Met mili tairen die er nu zitten hebben we al de er varing dat ze snel last van stress krijgen, omdat hun verwachtingen niet stroken met de realiteit." Hij constateert tevreden dat mentale begeleiding en nazorg inmiddels geen taboe meer zijn in de krijgsmacht. De psycholoog denkt dat een zekere vorm van oogkleppen nodig zijn. „Je opdracht is bijvoorbeeld: goede verbindingen tot stand brengen. Daar dien je je op te richten. Je moet niet naar de Balkan afreizen met het idee 'Joegoslaven' te gaan redden." De majoor vult aan: „In deze oorlog valt voor de individuele militair erg moeilijk waar te nemen wat het resultaat is van zijn inspanning, omdat het zo onoverzichtelijk is. Maar ieder uur staakt-het-vuren spaart misschien toch ook mensenlevens. Veel nadruk leggen de gespreksgenoten op de randvoorwaarden die zij zullen stellen het er over eens dat het leger weliswaar een verlengstuk is van de politiek, maar dat het niet meer blindelings opdrachten uit voert. Zoals in 1950, toen de poli tiek binnen een dag het besluit nam een contingent Nederlandse militairen naar de Korea-oorlog te sturen, waar de mannen zonder winteruitrusting terecht kwamen in 25 graden vorst. „De Nederlandse militair is ook mondiger geworden. De luitenant, die zich ooit in een schut- tersput op de Noordduitse laagvlakte stond voor te stellen hoe de strijd tegen Warschau Pact-eenheden zou verlopen: „Een groot schalige operatie zien de analisten voorals nog niet zitten. Het creëeren van een corri dor van Split naar Sarajevo is vrijwel niet mogelijk. Niet alleen die weg moet dan vrij zijn, maar ook twintig kilometer aan weers kanten, zodat we niet met artillerie bescho ten kunnen worden. Er is bovendien lucht steun nodig. Dat alles lijkt niet haalbaar." Geruisloos De militairen realiseren zich dat de stem ming zal veranderen als de eerste Neder landse doden zijn gevallen. Het zal niet zo zijn als veertig jaar geleden, toen gedurende Bosnische moslim-soldaten bidden bij de graven van hun gesneuvelde kameraden. Nederlandse militairen zijn bang voor grote verliezen bij interventie op de Balkan. driejaar 120 Nederlanders sneuvelden op het Koreaanse slagveld. Dat gebeurde ver weg, bijna geruisloos. Nu zal zoiets er flink inhakken bij het thuisfront. Stuiver hoopt en verwacht dat de politiek het niet zover zal laten komen dat er grote aantallen Ne derlandse slachtoffers vallen. NOV-er majoor A. Vranke tv „Korea lag ver weg. Hoe verder het strijdtoneel van ons verwijderd ligt, hoe langer de reactietijd van de samenleving. In het geval van Joegosla vië zal de samenleving veel sneller reageren op het verloop van de operatie." De oud-Unifillen „In Libanon zijn in de eerste fase een aantal Nederlanders omge komen. Dat heeft toen de mening v Nederlandse burger o geen enkele r ervaring in opge daan. Stuiven „In de planning van zo'n operatie kunnen we erg veel van hen leren. En de achter stand in de ervaring met directe oor logshandelingen wordt vrij snel in gelopen." Men is net er over eens dat het Nederlandse le ger een aantal ster ke onderdelen heeft dat in een in ternationale strijd macht goed voor de dag kan komen. Nederland is goed in verbindingen, beschikt over zeer moderne appara tuur en de Neder landse militair be heerst zijn buiten landse talen. „Ver der steken we met de pantserinfanterie boven de rest uit, als je kijkt naar de wapensystemen en apparaten waarover we beschikken." Als het komt tot een grote, langdurige en ongetwijfeld ook pijnlijke inzet van Neder landse militairen, dan zal het leven ervoor veel mannen na afloop heel anders uitzien dan ervoor. De geestelijk verzorgen „Je krijgt een veteranenprobleem, ongetwijfeld Er zullen mensen bij zijn die mentaal zoveel te verstouwen krijgen, dat ze ontdekken dat vanzelfsprekendheden van vroeger voor hen niet meer bestaan." De majoor die diende in Libanon en op de Balkan: „Ik merk nu al dat ik als persoon veranderd ben. Ik werk meer mens-gericht. foto afp nauwelijks aangetast. Stel dat er na zes jaar nog steeds Nederlanders omkwamen, dan was de stemming hier al lang omgeslagen." Volgens deze militair is het nu een geaccep teerd feit dat niet iedere uitgezonden 'Joe goslavië'ganger ook ongedeerd terug zal keren. „Maar vallen er over een langere pe riode slachtoffers, dan verdwijnt de steun operatie daar Iedere persoon is r andere zaken ontvankelijk, en iedereen zal moeten leven met zijn eigen herinneringen en trauma's. Als ik wil, ruik ik weer de stank die uit het schip kwam, waarmee destijds vluchtelin gen uit het belegerde Dubrovnik waren aangekomen. Het moment dat die luiken opengingen en die lucht zich verspreidde, vond ik heel aangrijpend." van de samenleving." Stuiver denkt dat Nederland dan de deelna me aan de VN-operatie beëindigt. „Stel dat het tegenvalt, dat het escaleert en het aantal slachtoffers stijgt steeds verder. Dan komt men bij de cruciale vraag, die ook aan de Nederlandse bevolking zal worden voorge legd: terugtrekken of er voluit ingaan. Ik verwacht dat Nederland niet bang is voor eventueel gezichtsverlies door zien terug te trekken." De Nederlandse Officieren Vereniging heeft er geen bezwaar tegen dat er militairen worden aangewezen voor inzet in Joegosla vië. „Het principe van de vrijwilligheid vol gen wij niet. De meest geschikte mensen moeten er naar toe," zegt de verenigings voorzitter. Zijn mede-bestuurslid majoor Van der Valk:Als een beroeps weigert, dan zal hij de consequentie moeten trekken en ontslag nemen." Het gezelschap denkt dat er weinig weige raars zullen zijn. De aalmoezenienWel zullen veel militairen in een hele moeilijk loyaliteitsconfiict terecht komen. De militair is loyaal aan zijn bedrijf en hij staat voor zijn taak. Maar er zal van alle kanten aan die loyaliteit worden geknaagd. Ministers kunnen een besluit nemen waar hij het per soonlijk niet mee eens is. Hij zit in Bosnië en ontvangt Sky Channel en ziet hoe het thuisfront reageert. Zijn vrouw of moeder hangen aan de telefoon en delen hun emo ties. Toch moet hij loyaal blijven aan zijn eenheid, hij moet betrouwbaar blijven." PIET ARP Psychiater en sprookjesschrij ver dr. Radovan Karadzic is een man met gulle gebaren. Hij spreekt Engels met een sympathiek, moeilijk verstaan baar vetlederen accent. Luis tert ondanks zijn nervositeit geduldig naar domme vragen en geeft uitvoerig antwoord. Desnoods twee, drie keer het zelfde: Yessir, dat heeft u goed verstaan." Kortom, Karadzic heeft alles van een aardige Maar hij is bovendien een kil redenerende Servische leider in Bosnië. Honderdduizenden doden zijn voor hem accepta bel om het Servische doel in Bosnië te bereiken. Een man die, als hij zijn ideeën uiteen zet over de toekomst van zijn verscheurde tweede vaderland hij werd geboren in een dorpje in Moptenegro let terlijk over lijken gaat. Wie zijn redeneringen hoort, kon tot voor kort slechts ver bijsterd zijn. Tegen die ideeën is ooit een wereldoorlog ge voerd. Ze vormen een opeen stapeling van apartheidspoli tiek en nazi-methoden. En hij heeft zijn beangstigende voor spellingen meer dan waarge maakt. Karadzic vindt de rechtvaardiging voor zijn be velen aan de Servische milities in het roemrijke verleden van het eeuwenlang verdrukte Ser vische volk. Nu is het tijd voor de afrekening. Nu moeten an deren hun portie lijden in de Balkan maar eens voor lief ne- Samen met een verslaggever van de Britse krant The Gu ardian sprak ik Karadzic eind oktober vorig jaar, dus -ruim voor het begin van de strijd in Bosnië. Hij kondigde tot onze verbijstering de huidige Bosni sche verschrikkingen aan. Bij ons vertrek uit zijn kantoor hielden we er een opgejaagd gevoel aan over: „Wegwezen! ff De Servische leider in Bosnië, Ra- bodan Karadzic, foto reuter wan milutinovic Die man met zijn nationalis tisch-Servische SDS-partij is een levensgevaarlijke gek." We waren blij heelhuids het erf te verlaten. Goed bewaakt in de villa bij het centrum van Sarajevo kon Karadzic zijn verzet tegen de twee andere 'nationaliteiten' (moslims en Kroaten) voorbe reiden. Die anderen wilden van Bosnië een onafhankelijke staat maken. Zijn reactie: „On denkbaar zonder Servische medewerking. Wij willen bin nen Joegoslavië blijven." En: „Wij hebben de middelen om onze zin door te zetten". Dat bleek toen in april dit jaar ko gels en explosieven de voertaal werden. Al in oktober schetste Karad zic in schrille kleuren wat het land te wachten zou staan: „Ten koste van élke prijs moe ten de Serviërs hier rust en de- fnocratie bevechten. Maar als we hier een oorlog beginnen, vallen er honderdduizenden doden. Een nieuwe Balkan-tra gedie. Nee, binnen twee maan den moet dit land daarom door onderhandelingen langs etnische grenzen eerlijk wor den verdeeld." Het geduld van de leider werd zwaar op de proef ge steld. Een half jaar lang bleef de stichting van 'etnisch reine' kantons uit. Een staatsbureau zou per kanton moeten zorgen voor schadeloosstelling voor ongewenste inwoners die zou den worden 'weggezuiverd'. Detail: geen enkel Servisch be lang zou bij de volksverhuizing mogen worden geschaad. „Eerlijk VN-toezicht geduren de pakweg vijf jaar" zou de schoonmaak voor de anderen acceptabel kunnen maken. .Alles Is beter dan oorlog. Want na een oorlog, na hon derdduizenden doden, zal toch op onze voorwaarden moeten worden onderhandeld over de kantons. Je kunt dan maar be ter zo'n verwoestende strijd vermijden, nietwaar?" Albanezen Tijdens het interview van okto ber onderbraken we Karadzic regelmatig. Begrepen we goed dat hij de moslims als vijand zag? „Yessir! Het is toch alge meen bekend dat de Albanezen sinds de Tweede Wereldoorlog met tienduizenden tegelijk, sa men met hun schapen en gei ten, de Albanese grens oversta ken en zich In Kosovo vestig den?" Wij wisten helaas niet beter of Albanië was tot voor kort hermetisch van de buiten wereld afgesloten. Geïrriteerd over dat onbe grip voor zijn sprookje ver volgde de Servische leider„En dan al die fundamentalistische moslims hier in Bosnië! Door het maken van grote gezinnen willen zij binnen tien jaar de absolute meerderheid in dit land krijgen. Wij zullen dat verhinderen. In feite halen wij zo de kastanjes voor Europa uit het vuur opnieuw houden wij de oprukkende moslim fundamentalisten bij de poor ten van Europa tegen." Die no bele taak wordt in Europa ech ter stelselmatig verkeerd be grepen, treurt Karadzic. En dan die Kroaten. Fascis ten, allemaal. Nazi's. Erger dan nazi's. „Iedereen kent toch die verhalen uit de oorlog, hoe ze talloze Serviërs de strot heb ben doorgesneden?" Die reke ning wordt nu, een halve eeuw na dat bloedbad, alsnog veref fend hij de kleinkinderen. Met dezelfde nazi-methoden. En dat is geen sprookje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7