Peres: Israël bereid deel Golan op te geven Bewoners Diego Garcia kunnen niet meer terug Buitenland Slowaken breken gesprek over toekomst land af Irak: Vluchten vrijwillig staken kt- Mazowiecki mag Servisch gevangenkamp niet in Andrew trekt spoor van vernieling door Florida DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 Tijger grist Indiaas meisje uit bus bangalore Een tijger heeft zondag in een wildpark ten zuiden van het Indiase Bangalore een ruit van een toeristenbus ingesla gen en er een 5-jarig Indiaas meisje uitgegrist. Voor de ogen van 25 verbouwereerde inzittenden pakte de tijger het kind bij het hoofd en sleepte het mee. De politie vond een uur later het stof felijk overschot van het meisje. Moord vastgelegd op geluidsband Sydney Een lid van een Australische extreem-rechtse organisa tie heeft gisteren een moord bekend, die door de Australische Veiligheidsdienst via afluisterapparatuur op de band was gezet De microfoons waren geïnstalleerd in het kantoor van het slachtoffer, David Wayne Smith, leider van de extreem-rechtse ANA. Op de band is te horen dat de dader lid van een andere rechtse bewegingde kamer verlaat, terugkomt met een ge weer en acht schoten op Smith afvuurt. Betrekkingen China en Zuid-Korea peking China en Zuid-Korea zijn gisteren diplomatieke relaties aangegaan, zo is in de twee hoofdsteden, Peking en Seoul be kendgemaakt. De toenadering van de twee landen tot elkaar maakt een einde aan veertig jaar vijandigheid en opent de weg naar een hereniging van de twee Korea's. China is traditioneel een bondgenoot van Noord-Korea. Zuid-Korea had jarenlang banden met Taiwan, die het nu heeft prijsgegeven. Bush verkleint voorsprong Clinton Washington De Amerikaanse president Bush heeft de voor sprong van zijn democratische rivaal bij de komende presi dentsverkiezingen, Clinton, verkleind tot niet meer dan tien punten. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het televisiestation CNN en de krant USA Today die gisteren bekend werd gemaakt. In de peiling krijgt Bush 42 procent van de stemmen, Clinton 52 procent. Noodtoestand Nagorno Karabach moskou De president van Azerbajdzjan, Aboelfaz Jeltsjibey, heeft gisteren de noodtoestand uitgeroepen in de districten Fi- zoeli en Djebrail, in het zuiden van de omstreden enclave Na gorno Karabach. Dat heeft het Russische persbureau Itar-Tass gemeld. De noodtoestand blijft een maand van kracht. Collor verrijkte zich onwettig Brasilia De Braziliaanse president Collor de Mello heeft tijdens zijn hele ambtsperiode „onwettelijke economische voordelen" ontvangen. Dat is de conclusie van een parlementaire onder zoekscommissie. Volgens de commissie is mogelijk sprake van „misdrijven" en „misdaden begaan tijdens de uitoefening van zijn functies". Collor de Mello heeft alle beschuldigingen ont kend en het parlementaire onderzoek afgedaan als „een politie ke komedie". Boerderij betaalt loon in eieren moskou Een boerderij in de autonome Russische republiek Boerjatië betaalt sinds kort het loon in de vorm van eieren. Het bedrijf in Oelan Oede bij het Bajkalmeer in het noorden van Mongolië kampt met een tekort aan contanten, maar beschikt daarentegen wel over een grote voorraad eieren. Per dag blijven er vijf tot zeven miljoen stuks onverkocht. Kurden doden elf Turkse soldaten ankara Kurdische strijders hebben afgelopen nacht elf Turkse militairen gedood bij twee aanvallen in het zuidoosten van Tur kije. Leden van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) hielden op de weg van Sanliurfa naar Bongol een bus aan. Zeven soldaten werden gescheiden van de overige passagiers en vervolgens doodgeschoten. Bij een vuurgevecht nabij Gene, in de provincie Bingol, kwamen vier militairen om. De Slowaken hebben een ge sprek met de Tsjechen over de toekomst van Tsjecho-Slowakije afgezegd. De Tsjechische pre mier Vaclav Klaus heeft dat gis teren meegedeeld. Het onder houd tussen Klaus en de Slo waakse premier Mëciar stond voor donderdag op het pro gramma. Beide politici zouden onderhandelen over een vreed zame opdeling van de Tsjecho- Slowaakse federatie. „We beschouwen deze po ging om de gesprekken te ver mijden als een ontkenning van de wederzijdse benadering van het probleem tot nu toe", zei Klaus in een verklaring, die werd verspreid door het Japanse keizer naar China tokyo «AFP-Rtr De Japanse keizer Akihito gaat op staatsbezoek in China. Het Japanse kabinet gaf gisteren het groene licht voor het bezoek, dat zal plaatsvinden van 23 tot 28 oktober. Keizer Akihito zal worden ontvangen door de Chi nese president Yang Shanqun. Het is het eerste bezoek van een Japanse keizer aan China. De Japanse regering zou haar fi at hebben gegeven om de bila terale relaties tussen de twee landen een nieuwe impuls te geven. In Japan is veel verzet te gen het afreizen van Akihito. Tegenstanders vrezen dat de keizer in China excuses zal gaan uitspreken voor de aangerichte gruwelijkheden ten tijde van de Japanse bezetting van China (1931-1945). Destijds kwamen tussen de 15 en 20 miljoen Chi nezen om. De Japanse regering heeft al laten weten dat de kei zer niet zijn excuses zal aanbie den. Tsjechoslowaakse persbureau CSTK. Klaus, leider van de Tsjechi sche Democratische Burgerpar tij (ODS), won in juni de parle mentsverkiezingen in het wes telijk deel van Tsjecho-Slowa kije. Zijn tegenstrever Meciar van de Beweging voor een De mocratisch Slowakije (HZDS) kwam in het oostelijk deel van het land als winnaar uit de bus. De HZDS neigt tot volledige onafhankelijkheid, maar wil te gelijkertijd een lossere unie met de Tsjechische republiek. De ODS staat er op dat de enige oplossing voor beide republie ken volledige onafhankelijheid is. Daarnaast kan er ruimte zijn voor wederzijdse samenwerking op basis van internationale ver dragen. Hoge politicus Libanon stapt op BAYRUT PPA De Libanese parlementsvoorzit ter Hussein Husseini is gisteren afgetreden. Hij reageerde daar mee op de verrassende over winningvan de pro-Iraanse He- zbollah-groepering in de eerste ronde van de parlementsverkie zingen in Libanon. Eerder op de dag had Husseini gezegd dat er sprake was van verkiezingsfrau de en had hij premier Rashid Solh om annulering van de ver kiezingen gevraagd. In Baalbek en het district Her- mei drongen volgens Husseini gewapende mannen stemloka len binnen om eigen stembiljet ten in de bussen te proppen. Husseini was zelf kandidaat bij de verkiezingen, maar bleef vol gens de eerste gegevens duide lijk achter bij de vier Hezbollah- kandidaten. Minister Sami el Chatib (binnenlandse zaken) verklaarde dat de verkiezingen van zondag goed en zonder in cidenten waren verlopen. Overleg Midden-Oosten in positieve sfeer hervat Israël is bereid zich terug te trekken uit een deel van de Hoogvlakte van Golan in ruil voor een vredesverdrag met Syrië. Dit heeft de Israëlische minister Shimon Peres (buitenlandse zaken) vandaag in een interview met de Is raëlische legerradio gezegd. De toezegging van Peres zal een steun in de rug zijn voor het vredesoverleg over het Midden-Oosten, dat gisteren in Washington met een po sitieve toon werd hervat JERUZALEM-WASHINGTON GPD-AP-Rtr De Israëlische regering had aan de vooravond van de vredes conferentie voor het eerst te kennen gegeven dat zij bereid was te onderhandelen volgens het beginsel dat land moet wor- 'Wantoestanden in Surinaamse politiecellen' DEN HAAG GPD Vele honderden Surinaamse ge vangenen worden onder mens onterende omstandigheden ge vangen gehouden in politiecel len. „Meer dan 40 mensen in een cel van 4,5 bij 4,5 komt voor. En 14 mensen in een cel van 2,5 bij 2,5 ook." Dat schrijft het onderzoeksbureau Beren schot in een schokkend rapport over het gevangeniswezen in Suriname. „De hygiëne is onbe schrijflijk slecht Door een over bezetting van soms meer dan 260 procent zijn er menson waardige toestanden ontstaan." Het gaat om ongeveer 800 ge vangenen; dat is tweederde van het totaal aantal gedetineerden in Suriname. Het gaat zowel om veroordeelden als om mensen die nog op hun veroordeling wachten. Berenschot heeft met mensen gesproken die al twee- eneenhalf jaar in een politiecel verbleven. Tienduizenden Liberianen op de vlucht MONROVIA AFP den opgegeven in ruil voor vre de, zoals vastgelegd in VN-reso- lutie 242. Bij eerdere Syrisch-Israëlische onderhandelingen kwamen de onderhandelaars nooit verder dan herhalingen van de stand punten over de Golan-hoog- vlakte, die Israël n; se oorlog van 1967 veroverde e in 1981 annexeerde en die Syrië terug eist. „Er is een nieuwe realiteit in het Midden-Oosten, er zijn nieuwe realiteiten in Israël", zei de Israëlische delegatiewoord voerder Yossi Gal gisteren in Washington. De Syrische dele gatie bevestigde een „ander ge luid, een andere benadering en stijl" van de Israëli's te hebben gehoord. Tijdens de besprekingen, die ongeveer een maand zonder onderbreking zullen doorgaan, zal Israël volgens Gal een aantal voorstellen doen, zowel aan de Syriërs, de Jordaniërs als de Palestijnen. Bij de gesprek ken met Syrië, die tijdens eerde re overlegronden in een ijzige atmosfeer waren gevoerd, was de stemming volgens Gal 'har telijk'. In het overleg met Jordanië heeft Israël een agenda-voorstel gedaan waarop de Jordaniërs positief hebben gereageerd, al dus Gal. De Israëli's noch de Arabieren wilden na de eerste dag van onderhandelingen veel zeggen over de inhoud van de nieuwe ideeën en voorstellen. De gesprekken met de Pales tijnse delegatie zullen vandaag beginnen. De Palestijnen kwa- Meer dan 20.000 mensen zijn het afgelopen weekeinde de Li beriaanse hoofdstad Monrovia ingetrokken, vluchtend voor de hevige gevechten tussen strij dende rebellengroepen in het gebied dat grenst aan Sierra Leone. Daar vecht het Nationaal Patriottisch Front (NPFL) van Charles Taylor tegen de Vere nigde Bevrijdingsbeweging voor Democratie (Ulimo), die zijn basis in Sierra Leone heeft en vooral bestaat uit aanhangers van de verdreven president Sa muel Doe. De leider van de interim-re gering, Amos Sawyer, heeft de strijdende partijen opgeroepen „af te zien van geweld als oplos sing van de politieke proble men" en een staakt-het-vuren te accepteren onder toezicht van de Westafrikaanse vredes macht in Liberia (Ecomog). „Ons volk is moe en wil vrede. Wij hebben de morele plicht onmiddellijk een einde te ma ken aan het leed", aldus Sawyer. Taylor echter riep de Westafrikaanse vredesmacht in een radiotoespraak op onmid dellijk het land te verlaten. Zo denkt Taylor de aanhangers van Doe uit het land te kunnen ver drijven. NEW YORK AP Iraakse shi'ieten protesteerden gisteren in de moerassen bij Al-Ahwar, 400 kilometer ten zuiden van Bagh dad, tegen de plannen van de geallieerden om het vliegverkeer boven het gebied te verbieden. foto epa door sunnieten overheerste regering van presi dent Saddam Hussein het dan nog voor het zeg gen heeft. Iran heeft gezegd achter het idee om de shi'ie ten te beschermen tegen aanvallen van de Iraakse luchtmacht te staan, maar vraagtekens geplaatst bij de motieven van de geallieerden. Ook andere Arabische landen maken zich zorgen om de mo gelijke driedeling van Irak, omdat hierdoor de stabiliteit in de regio in gevaar zou komen. De Kuwaytse regering heeft zondag haar in stemming betuigd met het vliegverbod. Van de Kuwaytse luchtmachtbases zullen de geallieerden echter voorlopig geen gebruik kunnen maken. Het zal nog zeker twee maanden duren voor de landingsbanen van twee van de drie Kuwaytse bases weer kunnen worden gebruikt. Irak heeft aangeboden de vluchten boven het zui den van Irak vrijwillig stop te zetten. Dat maakte de Iraakse VN-ambassadeur Abdul al-Amir al-An- bari gisteravond bekend. De Verenigde Staten en hun bondgenoten hebben nog niet gereageerd op het voorstel. De geallieerden willen in het zuiden van Irak een vliegverbod invoeren om een einde te maken aan aanvallen op shi'itische moslims. Verwacht wordt dat de Amerikaanse president Bush het vliegverbod vandaag zal afkondigen. Door de maatregel zou Irak feitelijk in drieën worden gedeeld; een shi'itische zone, een even eens door de geallieerden uit de Golfoorlog inge stelde Kurdische zone in het noorden en de cen traal gelegen provincies, het enige gebied waar de Hasidische joden protesteerden gisteren voor het hotel in Washington waar de deelnemers aan het Midden-Oosten-overleg een persconferen tie hielden. Zij geloven dat de joden pas een eigen staat mogen hebben als de Messias op aarde is teruggekeerd. foto ap men pas gistermiddag in Was hington aan na een dispuut met Israël over reisfaciliteiten voor een aantal delegatieleden. Jeruzalem zal afzien van de deportatie van elf Palestijnen die al acht maanden wachten op uitwijzing. De maatregel is bedoeld als een blijk van goede wil. Afgelopen zondag kondigde Israël al een aantal andere ver trouwenwekkende maatregelen aan, waaronder de vrijlating van achthonderd Palestijnse gevan genen. sen die het kamp hebben be zocht, klagen de gevangenen hier over slecht en te weinig voedsel, maar zijn er geen aan- wijzigingen dat er wordt gemar teld of dat de Serviërs zich schuldig maken aan misdaden. De gevechten in de Bosnische hoofdstad Sarajevo namen gis teravond in alle hevigheid toe. Drie raketten raakten het Holi day Inn Hotel, waar veel buiten landse journalisten verblijven. Er waren geen berichten over slachtoffers. Artsen van het Kosevo-zie- kenhuis zeiden dat na het inval len van de duisternis binnen twee uur 18 gewonden waren binnengebracht. Een ander zie kenhuis in de stad meldde de dood van zes slachtoffers van een mortieraanval. Ook de luchthaven was giste ren weer het doelwit van de Ser viërs. Het hoofdgebouw en de startbanen werden getroffen door granaten. De speciale mensenrechtenrap- porteur van de VN voor het voormalige Joegoslavië, de 1 Poolse ex-premier Mazowiecki, •f mag van de Servische autoritei- ten het gevangenenkamp Man- jaca, bij de Bosnische stad Ban- ja Luka, niet bezoeken. Mazo wiecki beschuldigde de Serviërs ervan de levensomstandighe den in het kamp te willen ver bergen. Mazowiecki zei dat hij en zijn VN-team het afgelopen week einde het kamp Manjaca wilden inspecteren, maar daarvan wer den weerhouden door de Servi sche bewakers. De voormalige Poolse premier verklaarde „niet de echte reden te weten" voor de weigering van de Serviërs mee te werken aan de VN-in- specties. Officieel zou het VN- team niet „aan alle formalitei ten hebben voldaan." Volgens berichten van men- Tien doden; schade loopt in de miljarden ap-dpa-r De zware orkaan Andrew heeft in Florida aan zeker tien men sen het leven gekost. Andrew bereikte windsnelheden tot 265 kilometer per uur toen hij giste ren langs de kust van de Ameri kaanse staat trok. Het Witte Huis schatte de materiële scha de op 6 tot 10 miljard gulden. Ongeveer 1,2 miljoen mensen zaten zonder elektriciteit, de te lefoon deed het niet en de wa tervoorziening was beschadigd. In de ziekenhuizen moesten veel mensen met gebroken le dematen en snijwonden wor den geholpen. President George Bush riep Florida uit tot ramp gebied, zodat er federale nood hulp kan worden gestuurd. De zuidelijke woongebieden van Miami werden het zwaarst getroffen. Van veel huizen wer den de daken afgerukt. Bomen en luifels van winkels begaven het onder de wind en de wegen werden geblokkeerd door om gevallen verkeerslichten en uit de grond gerukte verkeersbor den. In de lucht waren blauwe vonken te zien van ontploffende elektriciteitshuisjes en door de lucht slingerende elektriciteits draden. „Ik weet niet hoe ik moet be schrijven wat ik heb gezien", zei Florida's gouverneur Lawton Chiles nadat hij met een heli kopter een inspectietocht had gemaakt. „Het lijkt alsof er een luchtdrukbom is afgegaan." De gouverneur stuurde 1.500 troe pen van de Nationale Garde de straten op nadat zo'n 100 men sen hadden geprobeerd een winkelcentrum te plunderen. De naar schatting 5.000 Ne derlandse vakantiegangers zijn voor zover bekend aan de ver woestende kracht van de or kaan ontkomen. Zondag al wa ren zij die gevaar liepen, geëva cueerd naar veiliger oorden. Andrew trok gisteren via het platteland van Florida waar door hij enigszins aan kracht in boette verder naar de Golf van Mexico. Vandaag bereikt de orkaan naar verwachting de kust van de staten Mississippi en Louisiana. In New Orleans zijn scholen en universiteiten gesloten, terwijl velen zich in veiligheid proberen te brengen in hoger gelegen delen van de stad. Gevreesd wordt dat An drew boven water weer sterker zal worden. RICHARD POWDEN EN GEORGE BENNETT the independent Kort na de Golfoorlog zei een Britse diplomaat te gen een Britse journalist dat hij Diego Garcia eens moest bezoeken, het eiland in de Indische Oce aan dat in bezit is van Groot-Brittanië en als luchtmachtbasis uitgeleend aan de Verenigde Staten. Hij zei dat nu de Koude Oorlog voorbij was en het eiland zo belangrijk was gebleken in de Golfoorlog, hij er zeker van was dat Washing ton geen bezwaar zou hebben tegen een bezoek en wat publiciteit. De basis had zo goed gezorgd voor de instandhouding van de in het water le vende planten en dieren dat dat een artikel waard zou zijn. De Verenigde Staten werd meteen gevraagd of een dergelijk bezoek kon plaatsvinden. Het Pen tagon zei nee. Het eiland valt onder Britse soevereiniteit en heeft een symbolische Britse politie-eenheid en een paar douanebeambten. Het is echter duide lijk dat Groot-Brittannië weinig heeft te zeggen over wat er op Diego Garcia gebeurt Groot-Brit tannië heeft afgesproken de eilanden af te staan aan Mauritius 'wanneer zij niet meer nodig zijn voor defensieve doeleinden'. Dat kan een tijd du ren. In 1990 heeft de Amerikaanse luchtmacht een nota uitgebracht over de militaire macht van Amerika in de 21ste eeuw. Daarin wordt gezegd dat de hele aardbol kan worden bediend door bommenwerpers vanuit drie bases: één in de VS en de andere op het Amerikaanse territorium in de Stille Oceaan, Guam, en op Diego Garcia. Het eiland, de enige Amerikaanse nucleaire ba sis in de Indische Oceaan, was tijdens de Golfoor log het punt waar B52-bommenwerpers brand stof en wapens innamen. Doordat het atol, dat deel uitmaakt van de Chagos-Archipel, de vorm heeft van een hoefijzer, heeft het een lange lan dingsbaan en een marinescheepswerf. In 1966 heeft Groot-Brittannië voor de Chagos- eilanden 3 miljoen pond (30 miljoen gulden) be taald aan Mauritius. De Britten negeerden een VN-resolutie uit 1965 waarin werd gevraagd Mau ritius niet uiteen te rijten voor de onafhankelijk heid. Het verdrag dat het eiland zonder betaling voor vijftig jaar aan de VS gaf, werd het jaar daar op getekend. In die tijd waren er 1800 eilandbewoners, be kend als de Ilois, die afstamden van een gemeng de gemeenschap van Tamils, Malagassiërs en Afrikanen die in de 18de eeuw door de Fransen was opgezet. Zij leefden van de visvangst en de opbrengst van kokosnoten, maar werden gestaag naar Mauritius overgebracht. In 1971 werden de laatste 800 gedwongen naar Mauritius gebracht. Zij wonen sindsdien in de krottenwijken van Port Louis, de hoofdstad. Vele Iloisgezinnen leden in de jaren zeventig armoede en waren ondervoed. Ongunstige publiciteit dwong de Britten de oor spronkelijke overeenkomst van 650.000 pond te verhogen naar vier miljoen pond (40 miljoen gul den), maar het was een 'volledige en laatste over eenkomst' die werd gesloten in ruil voor een be lofte van de Iloisgezinnen om nooit meer naar de eilanden terug te keren. Mauritius heeft voortdurend om teruggave van het eiland gevraagd, maar het is onduidelijk of de Ilois toestemming zullen krijgen terug te keren. Het geld dat met de overeenkomst was gemoeid, wordt beheerd door Mauritius en advocaten die optreden namens de Ilois hebben moeite om toe gang te krijgen tot de statuten van het trustfonds. Tegenwoordig zijn veel van de Ilois gefrlte- greerd in de Mauritiaanse samenleving en hun kinderen krijgen een opleiding die voor hun ou ders onbereikbaar was. Maar met name de oude re generatie heeft de droom om naar het geboor teland terug te keren nog niet opgegeven, hoewel ze weet dat de kopra industrie (het gedroogde vruchtvlees van de kokosnoot) niet meer levens vatbaar is. Sylvio Michel van het Comité Ilois Or ganisation Fraternelle zegt dat zij op zijn minst toestemming zouden willen hebben om de gra ven van hun voorouders te verzorgen. Het deel van de eilanden waar zij ooit woonden, wordt niet gebruikt door Amerika maar is overwoekerd door struiken. De Verenigde Staten, de huurders, kunnen be weren dat zij geen verantwoordelijkheid hebben voor de eilanders, maar het is duidelijk dat zelfs als de Britten zouden willen dat ze terugkeerden, Washington dat niet goed zou vinden. vertaung luutji

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5