Perez 'CDA wil minima niet beschermen' OPRUIMING Kwekers lijden onder dollarcrisis Binnenland Moordenaar ontsnapt via blad vorkheftruck AIDS Fonds rijzende ster op goede-doelenmarkt Nieuw vloerkleed in de Ridderzaal Drama in Diemen ABOP: Onderwijsbod kabinet 'mooi begin' Nederland stelt 'adoptie' vluchtelingenkampen uit DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 3 Gifgrond Tilburg in Alphen en Riel alphenen riel» Vervuilde grond van de voormalige gasfabriek in Tilburg is in 1979 terechtgekomen op een terrein in het Brabant se Alphen en Riel waar nu een visvijver is gepland. Dat blijkt uit het gemeente-onderzoek naar de vervuilde grond onder de Til- burgse nieuwbouwwijk Lichtstraat, die gebouwd is op het ter rein van de gasfabriek. Tijdens de bouw van de wijk in 1979 werd vervuilde grond afgegraven door een bedrijf uit Alphen en Riel, dat de aarde vervolgens op het eigen terrein stortte. Dit weekeinde werd bekend dat de grond onder de woningen nog steeds is vervuild met blauwzuur en het kankerverwekkende benzeen. 'Premieverhoging autoverzekering' Rotterdam Auto-eigenaren moeten het komende jaar rekening houden met een duurdere verzekering. Zowel het aantal schades als de gemiddelde kosten per schade zijn het afgelopen halfjaar gestegen, zo heeft het assurantieconcern Stad Rotterdam giste ren bekendgemaakt. De verzekeraar boekte het afgelopen half jaar een winst van 42,5 miljoen gulden, een toename van 3,9 procent. In de sector schadeverzekering daalde de winst echter met 4,2 procent naar 16,6 miljoen. Rabo tevreden over eerste halfjaar utrecht» De Rabobank heeft over de eerste zes maanden van het jaar een winststijging van 2,6 procent geboekt tot 544 mil joen gulden. De bank spreekt van een „bevredigende ontwikke ling", gelet op de zwakke economie. De bank wist verder haar positie van 'grootste spaarder van het land' te handhaven, ook al halveerde de groei van de spaargelden tot 1,6 miljard gulden. De vooruitzichten voor de rest van het jaar zijn minder gunstig. Door de aanhoudende omgekeerde rentestructuur (de 'korte' rente is dan hoger dan de 'lange' rente) staat de groei van de rentebaten onder druk. AT T Huizen schrapt 270 banen huizen Bij het Amerikaanse telecommunicatiebedrijf AT &T Network Systems Nederland in Huizen, worden 270 van de in totaal 1700 arbeidsplaatsen geschrapt. De sanering is nodig om de forse daling van het aantal orders op te vangen. Ook heeft het concern te kampen met een harde concurrentiestrijd, waardoor de prijzen flink zijn gedaald. AT T verwacht de operatie zonder ontslagen te kunnen uitvoeren. veenhuizen cpd De 31-jarige gedetineerde die. gistermiddag met behulp van een vorkheftruck ontsnapte uit de strafinrichting Esserheem in Veenhuizen, is nog steeds voortvluchtig. De politie heeft ook de vluchtauto nog niet ge vonden. De gevangene zat vast wegens moord. De man, die binnenkort zou worden overgeplaatst naar een inrichting met een meer open karakter, heeft bij zijn vlucht hulp gehad van binnen en van buiten de gevangenis. Volgens directeur Kuiper van Esserheem is de man op één van de bladen van de vorkheftruck geklom men, waarna een helper hem tot boven de drie meter omhei ning tilde. „Hij heeft een flinke sprong gemaakt waarbij hij ook nog prikkeldraad moest passe ren. Of hem dat zonder kleer scheuren is» gelukt, weten we niet, maar de man heeft in ieder geval kans gezien naar een ge- amsterdam thea v dividuele hulpverlening en het onderzoek naar een medicijn ook de aidsbestrijding in ont wikkelingslanden gaan steunen. De afgelopen tijd waren er hoog oplopende spanningen tussen het AIDS Fonds en ande re organisaties die zich bezig houden met fondswerving voor AIDS. Het fonds werd ervan be schuldigd te weinig van het bin nengekomen geld te besteden. Met name Friends for Life is woedend, omdat een subsidie van ruim twee ton voor het ga laconcert in het Concertgebouw werd afgewezen. Dees wil de komende maanden met alle partijen om de tafel zitten om nieuwe plannen beter op elkaar af te stemmen en eventueel meer samen te werken. Zijn streven is te komen tot een overkoepelende organisatie. Dees bestrijdt dat er te veel geld blijft hangen. Van elke binnen komende gulden gaat 23 cent op aan organisatiekosten. Sinds de oprichting zeven jaar geleden heeft het AIDS Fonds zich een vaste plaats verworven bij geldgevend Nederland. Op de 'charibarometer' van organi saties die geld inzamelen voor goede doelen neemt het fonds inmiddels de zevende plaats in. Vorig jaar kwam er 5,6 miljoen gulden binnen tegen 3,7 mil joen een jaar eerder. Voorzitter Dees, oud-staatssecretaris voor volksgezondheid en nu kamer lid voor de WD, rekent erop dat die stijgende lijn zich dit jaar voortzet. Het adviesbureau KPMG Klynveld doet op dit moment onderzoek naar het AIDS Fonds. Volgens Dees is dat noodzakelijk door de snelle groei en vanwege de uitbreiding van het werk. Volgens de prog noses zullen er in 2000 vier maal zoveel aidspatiënten zijn als nu. Het fonds wil naast fi nanciering van onder meer in- Een wereldnaam in tapijten sinds 1919. Heemstede, Bronst eeweg 2, telefoon 023-292509. •Amsterdam Eindhoven Groningen Heemstede Hengelo (O) Hilversum rTilburg 'Utrecht Ook geopend op de maandagmiddag en op de koopavond. De mooiste Oosterse Inpi jten mi voordeliger dan ooit! Kabinetsdiscussie koopkracht grimmiger den haag gpd-anp Binnen de PvdA groeit de ergernis over het CDA. De coa litiepartner is volgens de PvdA niet bereid om de koop kracht van de laagstbetaalden voor 1993 veilig te stellen. Het CDA ontkent dat en zegt alleen als voorwaarde te stellen dat er een solide financiering voor moet zijn. 1993 plus een extra verhoging van de belastingvrije som (dat deel van het inkomen waarover geen belasting wordt betaald) met ruim 100 gulden, of: Uitkeringen en minimum loon met 2,5 procent verhogen plus een verhoging van de be lastingaftrek wegens arbeids kosten (het arbeidskosten forfait) met 100 gulden bruto, En die ontbreekt volgens het CDA in de plaatjes die PvdA- voorman en minister van finan ciën gisteren in het kabinet op tafel legde. De minima blijven daarbij in het beste geval gelijk en gaan er in het slechtste geval 0,3 procent (vijf gulden per maand) op achteruit. In een ge sprek tussen premier Lubbers, Kok en minister De Vries van sociale zaken werden zo veel vragen opgeworpen, dat de zaak werd terugverwezen naar de ambtenaren. Vandaag verga dert het kabinet verder over de zaak. Kok legde gisteren de volgen de voorstellen op tafel: Uitkeringen en minimum loon met 2 procent verhogen in of: Uitkeringen loon met 3 procent verhogen en de inflatiecorrectie in de belas tingen beperken tot 3 procent prijsstijging. In alle voorstellen gaat de zie kenfondspremie minder om hoog en wordt bij de AWBZ het accent meer gelegd op de pro centuele premie (afhankelijk van het inkomen) in plaats van de nominale bijdrage (een vast bedrag per persoon). Dit levert de lagere inkomensgroepen voordeel op. Bovendien is Kok bereid enkele lastenverhogin gen (belastingen en accijnzen) achterwege te laten. Daarvoor heeft hij 300 miljoen gulden be schikbaar. Volgens het CDA is er onvol doende financiële dekking voor de voorstellen. Zo kost het op trekken van uitkeringen en mi nimumloon met meer dan 2 procent afhankelijk van het per centage enkele honderden mil joenen guldens. Het optrekken van het arbeidskostenforfait kost 750 miljoen gulden, een in flatiecorrectie in de belastingen hoger dan 2 procent scheelt bij na 300 miljoen gulden. Voor de ze gaten draagt Kok geen oplos singen aan, aldus het CDA. In PvdA-kring wordt de Financiële kant afgedaan als 'geen punt'. „Het gaat om de politieke wil en die is er bij het CDA niet", aldus een zegsman. den haag Koning Beatrix, het kabinet en de leden der Staten-Generaal zitten op Prinsjesdag op een nieuw, kleurrijk tapijt in de Ridderzaal. Gisteren werd de eerste helft van de handgeweven, in Hong Kong vervaardig de kopie uitgerold ter vervanging van het na tachtig jaar versleten oude tapijt. De ontwerpers hebben het ori ginele patroon gekopieerd en door middel van een 'stencil' levensgroot op een nieuwe canvas rug aange bracht. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS reedstaande auto te aldus Kuiper. De vluchtauto is waarschijnlijk in de richting van Assen gereden. De ontsnapping betekent de derde geslaagde vlucht uit Es serheem dit jaar. „Dat is inder daad rijkelijk veel. We hebben jaren achter elkaar niets gehad, maar dit jaar is het goed raak", aldus Kuiper, die zegt dat Esser heem binnen de eigen moge lijkheden na de vorige ontsnap ping extra maatregelen heeft genomen. „Maar die zijn niet afdoende. Vriend en vijand zijn het er wel over eens dat er een tweede hek moet komen. Wij hebben een aanvraag bij justitie gedaan en daar wordt ook de noodzaak erkend. Maar ja zo'n hek kost geld en er komt allerlei overleg bij kijken. Dus die om heining is er nog niet." Wie de ontsnapte man bin nen de inrichting de helpende hand heeft gereikt is nog niet bekend.. Volgens Kuiper zijn ef geen getuigen van de uitbraak. piemen Dierenziekenverzorgers buigen zich over een van de 15 ge wonde schapen in een weiland langs de Gaasperdammerweg in Die- men. Drie dieren werden dood in de sloot gevonden, terwijl van de 15 gewonde schapen zeker de helft moet worden afgemaakt wegens afge beten poten en zware verwondingen aan nek en buik. De te hulp geroe pen dierenarts houdt het op een aanval van een paar herdershonden. FOTO ANP PAUL EYZINCA 'Het is een geluk bij een ongeluk dat onze veilingprijzen laag zijn den haag »gpd-ai De Amerikaanse dollar sleept velen mee in zijn historische en tot nu toe nog onstuitba re val. Ondanks dollaraankopen van de cen trale banken verloor de munt gisteren zes cent en bereikte met 1,58 gulden een nieuw naoorlogs dieptepunt. Vanochtend leek de dollar zich iets te herstellen. De koersval zorgde op de internationale beurzen voor flinke opschudding. De Am sterdamse beurs beleefde zijn slechtste dag dit jaar. Vooral de dollargevoelige multina tionals als Koninklijke Olie, Unilever en Ak- zo liepen klappen op. De EOE-index van de belangrijkste fondsen sloot uiteindelijk 4,5 punten lager op 299. Op de Newyorkse ef fectenbeurs leverde de Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen bijna 26 punten in om uiteindelijk te sluiten op 3228 punten. Maar ook buiten de beurzen vallen er klappen, in Nederland vooral bij de bloe men- en groente-exporteurs die veel handel drijven met de VS. In deze sector worden dagelijks de prijzen bepaald. „Het is zo on zeker allemaal", verzucht bloemen-expor teur Nijssen van Sun Burst Farms uit Aals meer. „Tegen de tijd dat mijn bloemen bo ven de oceaan hangen richting Amerika kan de hele situatie weer zijn veranderd. Je weet nooit waar je aan toe bent." Door de economische recessie is er in de Verenigde Staten steeds minder vraag naar bloemen. Daarnaast zijn de prijzerj op de Nederlandse veiling relatief hoog, waardoor de 'dollarklap' extra hard aankomt. Het lastige is bovendien dat andere lan den juist van de duikelende dollar profite ren. De concurrentie verhardt. Nijssen: „Landen in Midden- en Zuid-Amerika gaan opeens bloemen telen. Zij werken allemaal vanuit een dollar-economie. Een roos uit Ecuador blijft in prijs stabiel. Europeanen hebben altijd met die omrekeningen te ma ken. Alleen de tulp blijft exclusief Hollands - die gedijt niet in Ecuador." Volgens Nijssen staat of valt de bloemen wereld 'gelukkig' niet met de Amerikaanse dollar. Faillissementen is hij nog niet tegen gekomen. „Een béétje ondernemer zet niet al zijn geld op Amerika. Je moet niet blijven denken dat de Amerikanen met een dollar drie gulden tachtig te besteden hebben." De groente-exporteurs zijn wat minder onfortuinlijk dan hun collega's in bloemen. „Het is een geluk bij een ongeluk dat onze veilingprijzen wèl laag zijn", verklaart direc teur Botman van Botman International. Vo rig jaar betaalde hij op de veiling drie tot vier gulden voor een kilo paprika's, nu is dat amper 1,50 gulden. „Dat compenseert een groot deel van het verlies." Hoe groot de prijs is die ondernemend Nederland voor de lage dollar betaalt is nog onduidelijk. Branche-organisaties hebben niets gehoord over faillissementen. Ook het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf (EIM) kan, met in het achter hoofd recente faillissementscijfers van het CBS, geen conclusies trekken. Vaiutalhandelaren zien voorlopig geen einde komen aan het afglijden van de greenback. „Als de interventie is afgelopen, begint de koers weer te dalen. Er is gewoon niemand die op dit moment reden ziet om dollars te kopen", aldus een valutahande laar. Vooral het grote renteverschil tussen de Verenigde Staten en Duitsland is verant woordelijk voor de zwakke dollar. De hoge rente in Duitsland maakt de Duitse mark zo aantrekkelijk, dat valutahandelaren en be leggers niet meer naar de dollar omkijken. De druk op Duitsland om zijn rente te ver lagen wordt steeds groter. „Die Duitsers moeten nu eens aan een renteverlaging gaan denken. Dit gaat echt te ver", aldus een valutahandelaar gisteren. Behalve de dollar staat ook het Britse pond sterling onder druk, overigens al we ken. Door de Britse recessie en de lage rente dreigt het pond onder de vastgestelde koersgrens uit te komen die het heeft bin nen het Europees Monetair Stelsel (EMS). Als dat gebeurt, moetèn de centrale banken ingrijpen en ponden kopen om de koers omhoog te stuwen of de Britse centrale bank moet de rente verhogen. Een hogere rente maakt het immers aantrekkelijker in ponden te beleggen. Toch voelen de Britten daar niet voor, omdat zo'n stap wordt ge zien als een definitief signaal dat de recessie nog wel even voortduurt. Na de Britse ver kiezingen werd de rente door de Conserva tieven in een sfeer van euforie verlaagd. amsterdam» De onderwijsbonden vinden het kabinetsbod van juli om de on- derwijssalarissen de komende jaren te verhogen toch een 'mooi begin'. ABOP, PCO en KOV komen daarmee terug op hun eerste, sterk afwijzende re actie. Strijdpunt blijft wel de voorgenomen beperking van de wachtgelden: die is onbespreek baar. Daarom houden de bon den vast aan de voorgenomen staking op 24 september. In een interview met het Schoolblad, het ledenblad van de grootste onderwijsbond ABOP, zegt voorzitster Vogelaar dat ze nu gematigd positief is. Na haar aanvankelijke oordeel dat het aanbod 'volstrekt onvol doende' was, zegt ze nu dat „het totale bedrag dicht in de buurt ligt van de 700 miljoen die we eisten". Het kabinet kondigde in juli aan volgend jaar 211 miljoen te willen uittrekken voor een sala risverhoging, oplopend tot 650 miljoen in 1996. Een deel van dat geld wordt uit de wacht geldregeling gehaald, de WW voor ambtenaren. Vogelaar is tot haar mildere oordeel gekomen na nader overleg met het ministerie. De katholieke onderwijsbond KOV en vooral de christelijke PCO stellen zich vooralsnog terug houdender op dan de ABOP. KOV-woordvoerder Van Korten- hof noemt de verslechtering van de wachtgeldregeling in ruil voor meer salaris „een volstrekt oneigenlijke koppeling". PCO- bestuurder Duijnhouwer zegt dat „het probleem van de wachtgelden zeer zwaar weegt". De drie bonden gaan gewoon door met de voorbereiding van de stakingsdag. Ze willen in elk geval de Tweede Kamer overha len een stokje te steken voor de verslechtering van de wacht geldregeling. den haag gpd Nederland steunt de gedachte om vluchtelingenkampen in het voormalige Joegoslavië te 'adopteren', maar wil daarmee wachten totdat het plan in EG- verband is besproken. Dat heb ben minister d'Ancona van WVC en staatssecetaris Kosto van justitie besloten na een adoptieverzoek vorige week van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR. De bewindslieden voelen veel voor deze 'adoptie', omdat die past in het principe dat de vluchtelingen zo veel mogelijk in de eigen regio moeten wor den opgevangen. Ook Dene marken wil vluchtelingenkam pen in de regio ondersteunen en/of nieuw opzetten. Maar in tegenstelling tot Nederland zijn de Denen in afwachting van het EG-overleg alvast aan de slag gegaan. Binnenkort beginnen die met de bouw van een nieuw vluchtelingenkamp in Slovenië met behulp van vluchtelingen organisaties en het Rode Kruis. Volgens ingewijden had Kosto ook graag voor de muziek uit gelopen, net als de Denen. „Maar Nederland ontspringt de dans toch niet. De verwachting is dat de Hoge Commissaris be gin september in Genève zware geldclaims op tafel zal leggen voor de bouw van nog meer vluchtelingenkampen", aldus een betrokken ambtenaar. Krijg nou wat, een slapende inbreker achter de bank „Nou, meneer, ik ben nog nooit zo geschrokken," zegt de 79-ja- rige mevrouw Treurniet uit de Rotterdamse Bajonetstraat. Het zal je ook maar je gebeuren: je komt uit bed en vindt een snur kende inbreker in je woonka- Het gebeurde zaterdagoch tend vroeg, toen mevrouw Treurniet zoals gewoonlijk weer vroeg uit de veren was. „Ik kom op en ik zag gloeilampen op de grond liggen. Ik begreep er niks van." De bejaarde Rotterdamse stopte de gloeilampen weer in de kast en ging nietsvermoe dend naar de keuken om koffie te zetten. Toen ze later met een kop koffie terugkwam in de woonkamer, hoorde ze ineens gesnurk achter het bankstel. Mevrouw Treurniet kon het nauwelijks geloven maar toch keek ze maar even achter de ca napé. „Ik dacht, krijg nou wat, en toen ik keek, zag ik de sla pende man liggen Ik ben nog nooit zo geschrokken". Mevrouw Treurniet was zo over haar toeren dat ze niet zelf de politie durfde te bellen. Ze sloop de woning uit en vroeg de benedenbuurvrouw om de poli tie te waarschuwen. Gelukkig mist ze niets. „Nee, die man bleek wel allerlei waardevolle spullen bij zich te hebben. Twee herenhorloges, een broche, een speldje. De politie vroeg of het van mij was, maar ik ben echt helemaal niks kwijt." Toch is de inbraak hard aan gekomen bij het geëmotioneer de slachtoffer: „Hij is ook nog in de douche geweest, vlak naast de kamer waar ik lag te slapen. Als ik' s avonds naar bed ga, heb ik toch angst." Hoe de inbreker binnen is ge komen, is nog een raadsel, ver telt de geschrokken dame. „Nee, wist ik het maar. Hij zegt dat 'ie via het balkon is geklom men, maar daar geloof ik niets van. Op dat raam daar zitten dievenklauwen. Ik denk dat 'ie gewoon door de voordeur is ge komen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3