'Er is geen scenario voor zo'n operatie' Naar de zon De babyspulletjesgekte: 'Als je ze niet hebt, hoor je er niet bij' Het Gesprek van de Zomerdag OF NAAR DE MAAN 'Stoppen met roken' DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 Evacuatie van een miljoen mensen in Nederland onvoorstelbaar Stel je voor dat de orkaan An drew plotseling van richting verandert en op de Nederlandse kust afstormt. En stel je dan voor dat in Nederland dezelfde maatregelen moeten worden genomen als in Amerika. Dat een miljoen mensen eender de van het aantal inwoners van de provincie Zuid-Holland geëvacueerd moet worden, dat vliegvelden dicht gaan, dat elek triciteitscentrales worden afge sloten. En dat alles in twintig uur tijd. „Bijna ónvoorstelbaar", ver zucht de Leidse brandweercom mandant F. van Oosten, die de hulpverlening moet coördine ren als in Leiden een ramp ge beurt. Het zal 'knap moeilijk' zijn om het gebied langs de Zuidhollandse kust en de Haag se en Leidse regio te evacueren. „Je moet de mensen niet alleen ergens weghalen maar ook er gens anders onderbrengen." En dat is dan in onder meer in sporthallen, scholen en kazer- ne's in andere delen van het land. Elke gemeente heeft een rampenplan waarin staat waar eventuele evacués terecht kun- E. Kal, senior-beleidsmedewer ker van het kabinet van de com missaris van de koningin in Zuid-Holland, vertelt dat bij een dergelijke grootschalige opera tie de gemeente niet zelf alles hoeft te regelen. De provincie of zelfs het Rijk gaan een coördi nerende rol spelen. Kal: „Er ligt niet één scenario klaar voor een dergelijke groot schalige operatie. Het is immers ondenkbaar dat Nederland wordt getroffen door een or kaan. Maar er zijn wel algemene regels voor calamiteiten die dan zouden gaan gelden." Speciale maatregelen zijn bij voorbeeld nodig voor bejaarden en ziekenhuispatiënten. Bewo ners van bejaardenhuizen gaan naar centra elders in het land. „Dan is het geen kwestie meer van één persoon per kamer, maar van twee personen per ka mer", aldus brandweercom mandant Van Oosten. Zieken huizen hebben volgens hem hun eigen programma's klaar liggen, net als vliegvelden en energiemaatschappijen. De meeste evacués zullen ge bruik maken van eigen vervoer. Maar ook busmaatschappijen en de Nederlandse Spoorwegen moeten worden ingeschakeld. Een dergelijke actie gaat duide lijk het voorstellingsvermogen van Van Oosten te boven. „Je spreekt toch echt over een soort volksverhuizing." Woordvoerder Huisman van Rijkswaterstaat kan zich al evenmin een voorstelling ma ken van de gevolgen van een or kaan. De maximumhoogte van het zeewater langs de Neder landse kust is ooit 2,48 meter 'boven het gewone getij' ge weest. En dat is toch nog altijd een stukje lager dan de vier me ter hoge golven die de orkaan veroorzaakt voor de kust van Florida. „De duinen zijn een meter of acht, negen hoog, maar op sommige plaatsen zal zo'n enorme vloedgolf er wel overheen komen", aldus Huis- Alle recreatieve voorzieningen moeten van het strand worden verwijderd, maar dat red je nooit op korte termijn dus er zal een hoop wegspoelen." Er moet In Florida is iedereen tamelijk goed voorbereid op een grootscheepse evacuatie. In Zuid-Holland niet. Het was al een hele operatie toen een deel van de Leidse binnenstad in december '84 moest worden ontruimd omdat een bom onschadelijk werd gemaakt, archieffoto reinout van culick op zo'n moment nog veel meer gebeuren, beseft Huisman: „Je kunt je gewoon niet voorstellen dat een kuststrook van dertig ki lometer breed moet worden ontruimd." Kal kan het zich zeker ook niet voorstellen dat het allemaal in 20 uur moet gebeuren, zoals in Miami en omgeving. „Hoewel, als de nood aan de man is, dan denk ik: het moet kunnen. Maar het zal niet allemaal vlekkeloos verlopen. In Amerika is ieder een er op ingesteld dat zoiets kan gebeuren. Hier niet. Maar ja, we waren ook niet voorbe reid op een aardbeving en die is er ook geweest. Dat is mis schien ook wel het kenmerk van een echte ramp: iets dat toch gebeurt, terwijl je dacht dat het niet kon gebeuren." JANET VAN PUK» VAKANTIEPERIKELEN 'Spannend hoor, hoe ik in helikopter werd getakeld' Berry Poort (13) uit Leiden op vakantie in de buurt van Gor ges Du Verdon (Frankrijk). „Na twee dagen rustig aan te hebben gedaan gingen wij, mijn ouders, mijn broer en ik, wan delen langs de rivier de Verdon. Op een gegeven moment kwa- n wij bij een rotsachtig stuk ir je heel voorzichtig moest lopen, voel je voor voetje. Op eens gleed ik uit over een steen. Daai lag ik. huilend van de pijn. Dat gebeurde vlak voor de neus tl daar patrouillerende 'red dingsjongens' die mij dan ook zorgden en een pijnstiller ga ven. Toen ik even later probeer de te staan, voelde ik het al. Er iets niet goed in mijn enkel. Verder lopen ging niet. Omdat wij op zo'n twee uur afstand van de bewoonde wereld zaten zat er dus maar één ding op: een helikopter. Genoemde jongens riepen die met een portofoon op. Na 45 minuten wachten in een hitte van ongeveer 38 graden kwam de heli er eindelijk aan. Ik werd in een draagbaar vastgemaakt en met behulp van een staalka bel in de helikopter getakeld. Spannend hoor. In het ziekenhuis bleek dat mijn enkel was gebroken. Ik kreeg een gipsverband, een berg ta bletten en een stel krukken. De rest van de vakantie hebben we nog wel uitstapjes gemaakt, maar ik heb toch vooral gele- Vukantieleed of vakantiepret ene keer Jt de enige ster die het hotel heeft in de badkamer- spiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De ande re keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenissen die een vakantie onvergetelijk maken, in vele op zichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnte resseerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bel len naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54, 2300 AB Lei den, tel: 071 -161440. Leerkracht M. Visser van de Katwijkse Hoomesschool had ze in de vakantie al zien liggen. Z'n zoontje vond ze wel leuk, maar pa Visser had niet veel zin om de dingetjes te kopen. Hij dacht dat het snoepgoed was, en moest direct denken aan het vreselijke geknoei met de ge kleurde snoepkettingen. En dus liep hij hard met zijn zoontje de bakken met felgekleurde speen tjes voorbij.. Toen hij maandag voor het eerst na de zomervakantie weer naar school ging, zag hij de din getjes terug. Ze hingen aan een touwtje om de hals van liefst 5 van de 18 leerlingen van zijn groep 8. „Ik was wel een beetje verbaasd", geeft hij toe. „In eer ste instantie lijken die speentjes toch kinderachtig. Als kinderen in de kleutergroepen ermee zouden lopen, dan zou je vra gen: Ben je daar niet wat te groot voor. Maar er zijn zoveel rare dingen die kinderen nor maal vinden. Misschien bevre digt dit een bepaalde behoefte of zo. En het staat wel vrolijk, het zijn vrolijke kleuren. En ik heb er geen last van in de klas. Ze rammelen niet en ik zie er niemand mee in zijn mond zit ten. Dat zou ik ook niet willen." Bakken vol liggen er in de kraam van marktkoopvrouw Sandra Groen uit Papendrecht. Maar het zijn allang niet meer alleen maar gekleurde speentjes die ze voor een paar dubbeltjes per stuk op de Leidse markt ver koopt. Beertjes, rammelaartjes, en sinds kort ook schoentjes. „Morgen krijg ik luiertjes." De plastic beeldjes verkoopt ze sinds een maand of wat. Nog steeds loopt het als een trein. „De verkoop van speentjes loopt wel wat terug, nu zijn het meer die andere dingen." Sandra Groen kan geen verkla ring geven voor de populariteit van de babyspulletjes, die voor al worden gekocht door meisjes tussen de 6 en 14 jaar oud. „Het slaat aan omdat iedereen ermee loopt", denkt Groen. Miranda Faas (12) en Sabine El- burg (12) uit Leiden zijn en thousiast in de bakken aan het zoeken naar de juiste beeldjes met de juiste kleuren. Beiden hebben aan elke schoenveter twee gekleurde speentjes han gen. Aan de sleutelhanger van Miranda zwabberen er drie. Nieuwe speentjes koopt ze niet meer, vertelt ze. Maar mis schien nog wel een rammelaar tje of zo. Sabine heeft twee klei ne speentjes gekocht, voor aan haar sleutelhanger. Omdat ze ze leuk vindt, maar vooral omdat iedereen er mee loopt. Als je ze niet hebt, dan hoor je er niet bij", verklaart Miranda. Sabine zegt: „Dan vraagt ieder een: waarom koop jij ze niet." Kinderachtig vinden ze het ze ker niet om met speentjes en rammelaars rond te lopen. „Die kleine dingetjes vind ik juist zo lief', aldus Miranda. Ze zijn van plan ermee te blijven lopen 'tot iedereen ermee stopt'. De 21-jarige Bianca de Nooijer uit Zeeland koopt een stel schoentjes en eendjes, maar niet voor zichzelf. „Ze zijn voor mijn zusjes van 10. Die hebben zo'n grote ketting volhangen." Waarom de plastic beeldjes in eens zo populair zijn kan ook zij niet vertellen. „Tja, als het in de mode is dan is het leuk." Bij speelgoedwinkel Intertoys in de Haarlemmerstraat worden 'wel 300 of 400 van die dingen per dag' verkocht, meldt be drijfsleider F. Oudshoom. „Het is echt een verzamelobject ge worden." De 12-jarige Petra Tegelaar uit Leiden heeft inmiddels 24 beeldjes aan haar ketting han gen. Speentjes, borstels, schoentjes en ook een po. „Ge woon, omdat het mode is." Op de Vaste Burchtschool in Alphen aan den Rijn valt het nog wel mee met de nieuwste rage, vertelt de onderwijzer van groep 7. In zijn klas lopen vier leerlingen met speentjes om hun nek, maar het worden er gegarandeerd meer, voorspelt hij. Hij vergelijkt de nieuwste modegrill met de gekleurde plastic kipperingetjes die jaren geleden om de vingers werden gedaan. Of met de kubussen- gekte. „Een tijdje geleden waren er een paar knapen in de klas die hun broek achterstevoren droegen. Zoiets is er opeens en het is ook opeens weer over." Het zijn altijd dezelfde kinderen die iets nieuws introduceren, vertelt de leerkracht. En andere leerlingen nemen het dan over. „Maar er zijn ook kinderen die er helemaal niet aan meedoen. Gelukkig zijn het niet allemaal kuddedieren." Sabine Elburg (links) en Miranda Faas zoeken op de Leidse markt naar nieuwe gekleurde plastic baby-beeldjes. „Als je ze niet hebt. vraagt ieder- koop jij ze niet." foto wim dijkman Mooie foto's Hij was een beetje overspan nen, had ruzie met z'n baas en was er dus 'niet helemaal bij'. Even niet opgelet en pats boem op een bus geklapt. Geen voor rang gegeven aan een van rechts komende automobilist, die na de klap over de kop ging en in zijn val de nodige ver- keerspalen meesleurde. Een 'foutje' met 48.000 gulden scha de als gevolg. En een hersen schudding voor zijn vrouw. De echtgenote van de 31-jarige Leidse dader had er nu, bijna een jaar na het ongeval nog last van, vertelde hij de kantonrech ter gistermorgen. De aanrijding had de hoek van de Schipholweg/Schuttersveld op die bewuste oktoberdag ver anderd in een slagveld. „Heeft u de foto's gezien?", vroeg de kantonrechter de man ter zit ting. Wijzend op een van de flink gebutste automobielen: „Kijk, dit bent u." De Leidenaar reageerde enthousiast: „Goh, wat een mooie foto's." De materiële schade had de man geheel op het conto van zijn verzekeringsmaatschappijn kunnen schrijven. „Hiermee is het nut van een autoverzekering wel aangetoond", aldus de rechter. De verwondingen wa ren beperkt gebleven tot die ene hersenschuadding. De man voerde zijn overspan nenheid aan als 'verzachtende omstandigheid'. „Ik heb veer tien jaar in een bedrijf gewerkt en daar altijd ruzie met mijn werkgever gehad. Uiteindelijk heb ik ontslag genomen. Ik was dus een beetje overspannen." De officier van justitie vond het echter des te stommer dat hij in zo'n labiele toestand de auto was ingestapt. „U voert dat aan als een verontschuldiging, maar het is juist onverantwoord om dan te gaan rijden." Ze eiste een extra hoge boete: 300 gulden voor het niet-voorrang verlenen en 130 gulden voor het rijden met een gladde voorband. - Laatstgenoemde overtreding werd na het ongeval door de politie geconstateerd. De rechter achtte de gevraagde straf op zijn plaats. Rotbui Een andere overspannen auto mobilist wilde niet vertellen waarom hij op een februaridag in 1990 als een bezetene door de regio was gescheurd. Een privézaak, was zijn korte com mentaar. 'Door persoonlijke omstandigheden' was hij uit zijn doen geweest ('ik had ge woon een rotbui'), had de Hoge Rijndijk met 99 kilometer per uur genomen, was in Leiden door het rode licht gereden en had daarna de vlucht genomen via een busstrook. De politie had er een hele klus aan gehad de Leiderdorper aan te houden. De achtervolging begon in Zoe- terwoude en eindigde in Leiden. De officier van justitie vroeg de Leiderdorper of hij toch niet wilde vertellen wat de oorzaak was geweest van die 'rotbui'. „Nou nee, ik denk niet dat het veel uitmaakt als ik daar op in ga." Daarmee was de zaak wat hem betreft afgedaan. Met een boete van 565 gulden verliet hij de zaal. Black-out Een 48-jarige man uit Hilver sum had eveneens een kort black-out gehad waardoor hij zich even niet aan de regels hield. Op een kwade dag in mei had hij met 109 kilometer per uur over de A4 bij Leiderdorp gereden, 9 kilometer te hard. „Ik had net mot met m'n vrouw gehad en voor de eerste dag m'n lenzen in", zo luidde de verklaring voor zijn laakbare ge drag. Nooit reed en rijdt hij te hard en uitgerekend die ene keer dat hij het wel deed flitste de camera. „Niet eens een agent, maar zo'n stom apparaat", verzuchtte de man. Ruim een jaar na het ge beurde kon hij er nog niet over uit. „Ik ben een voorbeeldige rijder. Drie keer ben ik aangere den omdat anderen vonden dat ik te langzaam reed. Vanoch tend, toen ik hier naartoe reed, ben ik maar liefst 140 keer inge haald. Zeer frusterend dat uitge rekend ik een bon krijg voor te hardrijden." De klaagzang ging nog even door. „ik was er in eerste in stantie van overtuigd dat ik niet te hard had gereden. Omdat ik me zo gefrustreerd voelde wilde ik een brief schrijven naar de politie, maar mijn vrouw vond dat te agressief. Uiteindelijk be sloot ik de bon te betalen. Maar dat deed ik blijkbaar te laat want het geld werd terugge stort." De officier en de rechter toon den begrip voor zoveel leed. De 'getergde' man hoefde niet meer te betalen dan het bedrag dat de politie in eerste instantie had vastgesteld: 110 gulden. 'Loos gaan' Een geheel andere reden had een 39-jarige Zoetermeerder ge had om op de rijksweg A4 eens lekker 'loos te gaan'. Hij wilde zijn motorfiets even uitprobe ren na een verhitte discussie op een verjaardagsfeestje over de vraag of zijn motor op hoge snelheid nu wel of niet 'in zou houden'. Ze namen meteen de proef op de som, en wat bleek: de motor hield zich prima. Een snelheid van 165 kilometer per uur werd moeiteloos bereikt. Jammer alleen dat de politie ge tuige was van deze snelheids test. De officier van justitie raadde de man aan dit soort soort tests voortaan bij de oosterburen uit te voeren. Daar mag je scheuren zo hard je wilt.Al is Duitsland misschien een beetje ver voor u." Nou ja, dan kon hij altijd nog'naar het circuit van Zand- voort. „Hier in Nederland is het gewoon een strafbaar feit, al is het een test." Ze eiste een boete van 470 gulden, die door de rechter werd overgenomen. Oh ja, of hij misschien in ter mijnen kon betalen. Zijn werk gever was onlangs failliet ge gaan, vandaar. De officier dacht dat zoiets niet kon. Daarvoor zou de boete te laag zijn. ERNA STRAATSMA Voor degene die maar niet van de sigaret kan afblijven, gloort weer hoop. Dit najaar begint in Leiden en Lisse de cursus 'Stop pen met roken', georganiseerd door de GGD, het Kruiswerk en het Integraal Kankercentrum- west. Doel is in groepsverband het rokertje definitief weg te lenen. Stoppen met roken lijkt een puur persoonlijke kwestie. Cur susleidster L Salman vindt van niet. „Natuurlijk moet je uit gaan van een goede persoonlij ke motivatie om te stoppen. Maar de groep biedt steun en herkenning. Voor veel mensen is dat net het extraatje dat ze nodighebben." De cursus kost 100 gulden. De introductiebijeenkomsten zijn op 23 september in het gebouw van het kruiswerk aan de Ro bijnstraat in Leiden en op vrij dag 16 oktober in het gebouw van het kruiswerk aan de Wil- helminastraat in Lisse. Aanmel ding voor de introductiebijeen komst kan bij de GGD Duin- en Bollenstreek, tel. 01718-56679.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15