in handen politierechter Politieke lot wethouder 'Ik zag alleen nog maar Parijs, Parijs, Parijs' Regio Leiden Montessorischool: derde noodlokaal Commandant brandweer Oegstgeest naar Lisse Raad Leiderdorp kan McDrive niet weren Bouw kinderdagverblijf Warmond begonnen Raadsleden volgen cursus over racisme DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 oegstgeest astrid van den berg De Montessori-basisschool in Oegstgeest krijgt waarschijn lijk een elfde leslokaal. Daar mee zijn de plannen van de baan om één groep in het ge bouw van de openbare school Gevers-Deutz Terwee te huis vesten. De openbare Montessori ba sisschool heeft in haar gebouw aan de Lange Voort al de be schikking over acht leslokalen en twee noodlokalen. Maar door de open dagen in maart en april van dit jaar is het aan tal aanmeldingen van nieuwe leerlingen zo explosief geste gen, dat een elfde leslokaal noodzakelijk is. In de openba re basisschool Gevers-Deutz Terwee aan de Terweeweg, die op dit moment te maken heeft met een daling van het aantal leerlingen, komt dit jaar een lokaal vrij. Aanvankelijk werd de oplossing voor het ruimte gebrek van de Montesso rischool dan ook in het school gebouw aan de Terweeweg ge zocht. De directie van de school is echter niet tevreden met deze oplossing. De huisvesting van één groep in een ander ge bouw brengt 'grote organisa torische problemen' met zich mee. Bovendien is op dit mo ment niet te zeggen of het lo kaal van de Gevers-Deutz Terwee ook na 1 augustus 1993 beschikbaar zal zijn. Omdat huisvesting van de elfde groep in het hoofdge bouw van de Montesso rischool niet mogelijk is, heeft de directie voorgesteld een derde noodlokaal te plaatsen op het terrein van de school. Dit lokaal zou aan de westkant van de huidige noodlokalen kunnen worden neergezet. Het Oegstgeester college van B en W gaat met het voorstel van de schooldirectie akkoord. Als ook de gemeenteraadsleden ermee instemmen, wil het col lege het noodlokaal alvast be stellen. Het kan dan direct na de herfstvakantie in gebruik worden genomen. Keurig rijgedrag op Rijksstraatweg wassenaar; Een snelheidscontrole op de Rijksstraatweg in Was senaar heeft vanmorgen maar een beperkt aantal verkeersover tredingen opgeleverd. Van de 385 automobilisten die tussen 05.35 en 06.40 uur werden gecontroleerd, reden er slechts 17 te hard. „We zijn redelijk tevreden", aldus een politiewoordvoer der. De controle werd gehouden tussen twee bestaande radar- palen langs de weg, ter hoogte van Backershagenlaan. De hoog ste snelheid die op dit punt werd gemeten bedroeg 96 kilometer voor een personenwagen en 84 kilometer voor een vrachtwagen. Auto in mum van tijd gestolen voorschoten Een bezoekje van amper drie minuten aa woning aan de Wijngaardenlaan in Voorschoten, kostte jarige Alphenaar gistermiddag omstreeks 14.00 uur zijn man had de sleutels in het contact laten zitten en constateerde bij terugkeer dat de wagen was verdwenen. Het ging Mazda 626. Brandweer velt twee bomen wassenaar De Wassenaarse brandweer moest vanmorgen om streeks 03.00 uur uitrukken om te voorkomen dat twee bomen op het wegdek van de Rijksstraatweg zouden vallen. Door de harde windstoten waren de gevaartes, die stonden aan de rand van De Horsten, wankel geworden. De brandweerlieden zaag den de stammen in stukken en verwijderden de takken die al op de weg waren gewaaid. De 51-jarige Leidenaar M. Noordervliet is met ingang van 15 oktober aangesteld als brandweercommandant bij de gemeente Lisse. Noordervliet was sinds 1987 brandweercom mandant in Oegstgeest en werkte daarnaast sinds 1969 op de afdeling bouw- en woning toezicht van deze gemeente. In Lisse gaat hij zich volledig be zighouden met brandweertaken en specifieke projecten, zoals de bouw van een nieuwe kazerne. De Leidenaar volgt in Lisse half oktober L.G. van Diemen op die is benoemd tot brand weercommandant in Hillegom. Van Diemen was in het bollen- dorp negen jaar commandant van de vrijwillige brandweer en chef van de afdeling milieu en bouwkunde. 'Basisonderwijs Leiderdorp moet meer samenwerken' leiderdorp liesbeth buitink Het openbaar en confessioneel basisonderwijs in Leiderdorp moet zoeken naar een samen werkingsvorm. Dat is het stand punt van een meerderheid van de Leiderdorpse gemeenteraad. Zo'n samenwerking zou de openbare, protestants-christelij ke en rooms-katholieke zuilen moeten overstijgen, vinden D66 en de PvdA. Volgens de WD en Groen Links moeten alle varian ten worden onderzocht. Alleen het CDA vindt dat een dergelijk onderzoek pas na de onderwijs- sanering van volgend jaar moet worden gehouden. Voor het volgend schooljaar moeten verschillende basis scholen in Leiderdorp elkaar hebben gevonden in een fusie. Voorlopig kijken de scholen al leen binnen de eigen 'zuilen'. De Koningin julianaschool zoekt wellicht onderdak bij de Prins Willem Alexanderschool en ook de Hobbit en de Vogel- weid proberen elkaar te vinden. De protestantse Willem de Zwij- gerschool en de katholieke En- gelendael zijn de eerste die stre ven naar een interconfessionele basisschool. Volgens PvdA'er J. Hermans moet verder worden gezocht dan alleen deze oplossingen. „Op de lange termijn moeten we zeker zijn van de standvas tigheid van f\et onderwijs." Wethouder C. Huigen waar schuwde er echter voor niet te snel van stapel te lopen. „De identiteitsdiscussie moet niet versneld worden gevoerd", vond zij. „De fusie-varianten die we nu onderzoeken zijn ontstaan in overleg met alle schoolbesturen. We kunnen de protestants-christelijke en rooms-katholieke schoolbestu ren niet dwingen over intercon fessioneel onderwijs te praten." Rijnland laat Katwijker in bunker zitten katwijk dorith ligtvoet Piet van Beelen mag in zijn bunker in de Katwijkse Zuiddui nen blijven wonen. Het Hoog heemraadschap van Rijnland onderneemt geen stappen om de Katwijker uit zijn onderko men te zetten. „Die man maakt veroorzaakt geen schade, deze zaak heeft voor ons geen hoge prioriteit", zo reageert een woordvoerder van het schap. De opsporingsdienst van het Hoogheemraadschap, die toe zicht houdt op de 250 meter brede zeereep, reageert verrast op het bericht dat de man al weken in één van de bunkers in de Katwijkse Zuidduinen woont. Van de politie heeft de dienst begrepen dat de man een paar keer uit de bunker is weg gestuurd maar telkens weer is teruggekeerd. Van Beelen woont in de bun ker nadat hij door de gemeente Katwijk uit zijn woning was ge zet in verband met een huur schuld van 7.000 gulden. Van Beelen weigerde de huur te be talen omdat hij vindt dat de wo ning te duur is. Afgelopen vrij dag werd zijn kotter waarop hij woonde voordat hij na een mo torongeluk op de flat belandde, in het openbaar verkocht om zijn schuld te voldoen. De gemeente Katwijk heeft Van Beelen inmiddels een ur gentieverklaring gestuurd waar door hij snel in aanmerking komt voor een huurhuis in Kat wijk. Het hangt vervolgens van het overleg met de woning bouwverenigingen af hoe lang het nog duurt voordat Van Bee len een flat krijgt. De Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck zal zich serieus beraden op zijn politieke functie als hij vrijdag door de politierechter wordt veroordeeld. Hij is gedag vaard omdat hij vorig jaar de Leiderdorpse R. Dekkers heeft beschuldigd van 'fascistoïde neigingen'. „Ik acht mijzelf onschuldig. Maar als deze zaak leidt tot een ver oordeling, moet ik diep nadenken over mijn politieke lot." oegstgeest liesbeth buitink De wethouder deed zijn uitla tingen over Dekkers tijdens een conflict over de opknapbeurt van het Jagershuisje op het landgoed Oud Poelgeest, in april vorig jaar. Dekkers, voor zitter van de stichting Leefbaar Leiderdorp, vertegenwoordigde de bewoonster van het huisje. Volgens de Leiderdorpse zou het gemeentebestuur de restau ratie van het huisje bewust ver tragen, zodat de bewoonster naar andere woonruimte zou uitwijken. Kohlbeck erkent dat hij het woord 'fascistoïde' tegen Dek kers in de mond heeft geno men. „Ik kreeg een discrimine rende opmerking te horen. Ik zou meer voor asielzoekers doen dan voor echte Nederlan ders. Ik moet zo'n opmerking als 'fascistoïde' bestempelen. En ik weet dat ik dat weer zou doen als de situatie zich op nieuw zou voordoen", aldus de wethouder. Volgens de Leiderdorpse heeft Kohlbeck haar ook voor 'fascist' uitgemaakt, maar de wethouder bestrijdt dat. „Er is een groot verschil tussen een fascist en iemand met fascistoï de opmerkingen. Discriminatie is één van de kenmerken van fascisme en kun je daarom fas cistoïde noemen", aldus Kohl beck, die niet alleen wethouder maar ook geschiedenisleraar is. Of Kohlbeck vrijdag in het ge lijk wordt gesteld is echter nog maar de vraag. „Een medewer ker van justitie zei tegen me: als je een hoer 'een hoer' noemt, ben je strafbaar. Ik vond die vergelijking smakeloos en on juist." Voordat de wethouder werd gedagvaard, bood de officier van justitie hem een schikking aan. „Voor 100 gulden zou ik overal vanaf zijn. Maar dat heb ik afgewezen. Al zou ik een schikking kunnen krijgen voor een kwartje, daar gaat het me helemaal niet om." Kohlbeck toont zich verbaasd over de ma nier waarop de officier de schik king aanbood. „In mijn pogin gen om over de zaak te praten, ben ik door geen officier ge hoord. Het gaat over een gevoe lige kwestie, over discriminatie. Ik vind het wonderlijk dat niet de moeite is gedaan om te we ten wat er werkelijk is gebeurd." Volgens Kohlbeck heeft Dek kers in haar verklaring aan de politie pertinente onjuistheden gezegd. „Ze beweert dat ze mij voor dat gesprek niet kende, maar ik kan bewijzen dat ik al eerder met haar heb gesproken. En waarom doet ze net alsof er geen echt gesprek is geweest en ik haar meteen scheldend de deur heb gewezen? Er is een ge sprek geweest van zeker twintig minuten en ook daarvoor heb ik getuigen." Kohlbeck zegt nadrukkelijk dat hij niet met zijn wethou ders-portefeuille zwaait. „Ik wil de zaak niet onder druk zetten. Ik ben nu 18 jaar gemeente raadslid en 12 jaar wethouder. Politiek gezien is er geen begin van twijfel of van een vertrou wensbreuk. Maar als ik word veroordeeld, moet ik met me zelf in het reine komen. Dat heeft met mijn persoon te ma ken, met geschonden integri teit. Bovendien staat de politiek momenteel toch al in een kwa de reuk. Dan moet ik me afvra gen wat ik doe als de rechter mij veroordeelt." Wannondse skeelers succesvol tijdens tocht van 600 kilometer warmond astrid van den berg Een week later dan verwacht, is gisteren de bouw van het nieu we onderkomen voor de kinder- dagopvang in Warmond begon nen. De onderdelen van de 'portacabin' staan inmiddels op het terrein aan de Burgemeester Ketelaarstraat. De voorzienin gen voor de nutsbedrijven wa ren hier al gereed, zodat het bouwsel direct kon worden aan gesloten op de riolering en gas, licht en water. Het volledig af bouwen van het dagverblijf neemt waarschijnlijk nog enkele dagen in beslag. De officiële opening is pasjn oktober. Op 1 september krijgt voorzit ter M. Sips van de Sassenheim- se stichting De Bolderberg die de opvang gaat verzorgen de sleutel van de portacabin. „Vanaf die datum staan de deu ren open voor ouders die hun kinderen willen inschrijven", vertelt Sips. „Ik verwacht dat ik met minimaal zes kinderen per dag'begin. Uiteindelijk moeten dat er achttien worden. War mond subsidieert daarvan 12,4 kindplaatsen en de rest zijn be- drijfsplaatsen, die door De Bol derberg worden opgevuld. Ik ben op dit moment bezig deze plaatsen te verkopen. En het loopt goed." Toch verwacht de voorzitter van de stichting dat het wel ne gen maanden tot een jaar kan duren voordat alle 18 plaatsen zijn opgevuld. „Zoiets heeft al tijd een bepaalde aanlooptijd nodig. De Warmondse bevol king heeft in principe voorrang. Pas als blijkt dat er vanuit het eigen dorp niet voldoende aan vragen komen, mogen mensen van buitenaf hun kinderen naar het Warmondse kinderdagver- blijfbrengen." leiderdorp» Leiderdorpse raadsleden en ambtenaren doen mee aan een cursus 'racisme en bewustwor ding'. De werkgroep Leiderdorp Aangenaam, die de cursus op 10 oktober geeft, wil de bestuur ders zo inzicht geven in de ei gen vooroordelen en de manier waarop die doorwerken in be slissingen. Leiderdorp Aangenaam houdt sinds tien jaar manifesta ties, cursussen en workshops. De werkgroep wil zowel authochtone Leiderdorpers als migranten zo bewust maken van discriminatie en racisme. „Steeds opnieuw blijkt echter dat het boeken van succes af hankelijk is van de houding die de beleidsbepalers aannemen", zo verklaart een woordvoerder van de werkgroep de cursus voor raadsleden en ambtena ren. In de cursus praten de be stuurders over de verschijnings vormen van racisme, de oorza ken en de manier waarop voor oordelen beslissingen beïnvloe den. Wethouder T. Kohlbeck: „Discriminatie is één van de kenmerken van fascisme en kun je daarom fascistoïde noemen." archieffoto hielco kuipers Kohlbeck acht zichzelf onschuldig aan discriminatie leiderdorp liesbeth buitink Met de kleinst mogelijke meer derheid heeft de Leiderdorpse gemeenteraad gisteravond de komst van een McDrive, een AC-motel, een Kamsteeggarage en een kantorencomplex in de Bospolder goedgekeurd. Vooral het fastfood-restauiant van Mc Donalds stuitte op weerstand bij negen van de negentien raadsleden. D66, PvdA en Groen Links konden het plan echter niet tegenhouden. Zij kwamen niet alleen de door slaggevende stem tekort, maar bovendien geeft het geldende bestemmingsplan al toestem ming voor een 'parkeerplaats- restaurant'. Na twee uur van vergaderen, schorsen en op nieuw vergaderen bleek dat voor de McDrive helemaal geen raadstoestemming nodig was. De negen raadsleden vonden uiteindelijk toch nog een ma nier om de komst van de Mc Drive te vertragen. Zij eisten een zodanige procedure dat de gemeenteraad elk deel van de bouwplannen apart moet goed keuren. Het bouwplan voor het restaurant komt waarschijnlijk al op 28 september in de raad in stemming. CDA-wethouder C. Kerner ligt dan echter naar ver wachting in het kraambed, waardoor de stemmen over de bouw van een McDrive kunnen staken. D66, PvdA en Groen Links verzetten zich tegen de komst van het parkeerplaats-restau rant omdat het verkeer aantrekt en milieu-onvriendelijk zou zijn. In een tijd dat Leiderdorp vecht tegen de verbreding van de rijksweg A4, willen zij geen restaurant toelaten dat volgens de prognoses wekelijks 5000 au tomobilisten van hamburgers voorziet. „We maken ons zo volstrekt belachelijk", aldus PvdA-fractievoorzitter V. Mol- kenboer. „Ik heb niet de indruk dat er zoveel meer auto's over de A4 gaan rijden alleen ter ere van de McDrive", sprak wet houder C. Huigen op haar beurt. Door de toestemming van de gemeenteraad kan het AC-res- taurant nu 60 motelkamers bouwen. Een woordvoerder van het ernaast gelegen Ibis-hotel toonde zich bezorgd over de concurrentie. „De vraag naar hotelkamers is in de regio niet zo groot als het aanbod en de concurrentie is moordend. Wanneer naast ons hotel een AC-motel komt, heeft dat geen positief effect op de werkgele genheid." Volgens Huigen is uit een onderzoek gebleken dat Ibis en het AC-motel 'elkaar niet zullen bijten'. „Er is in de regio juist een tekort aan hotelkamers en vergaderruimte." „De eerste dag hebben we 250 kilometer gehaald. Zo'n afstand is nog nooit door een Neder landse skeeler afgelegd. Nou ja, het is geen officieel record of zo, want er waren geen officials bij. Maar het blijft natuurlijk een hele afstand." De stem van Marja Schipper klinkt opmerkelijk monter, ze ker voor iemand die in drie da gen van Warmond naar Parijs is 'geskeelerd'. „Het ging heel goed. We hebben alle afstanden gehaald en zijn steeds in de ho tels terechtgekomen die we van te voren hadden geboekt." Al leen het uiteindelijke reisdoel, Euro Disney, heeft het drietal niet bereikt. „Het park is alleen over de grote weg te bereiken en daar mogen skeelers niet ko men. Dus dat ging niet door", zegt Marja. In totaal hebben de Warmonders Marja Schipper, Hans Schipper en Cees Vink er 600 kilometer op hun schaatsen op wieltjes opzitten. De reis naar Parijs verliep in drie etap pes; de eerste dag skeelerden ze 250 kilometer naar de Belgische stad Aalst en de andere twee dagen legden ze 150 kilometer af. Gemakkelijk had het drietal het daarbij niet. De eerste dag was de afstand heel groot en de tweede en de derde dag kregen de Warmonders te maken met harde regen en heuvels. Het was nog maar de vraag wat er ger was: het klimmen of het af dalen. „Klimmen is moeilijk. Je moet steeds in hetzelfde tempo door gaan en het is ieder voor zich", zegt Marja. „Toch moet je ook bij elkaar blijven, want je rijdt op de openbare weg en je mag het overige verkeer niet hinde ren. Het viel me tegen." Maar ook het afdalen is volgens gara gehouder Cees Vink niet een voudig. De heuvels zijn lang, zodat de skeelers gemakkelijk snelheden van vijftig of zestig kilometer per uur kunnen ha len. „Dat is gevaarlijk. Als je valt, lig je helemaal open. Je bidt echt dat er niets gebeurt, want je kunt nauwelijks uitwij ken en de wegen zijn vaak slecht. Daar komt bij: remmen met skeelers is praktisch onmo gelijk," zegt Vink. Vink is enthousiast over zijn tocht. Toch zegt hij dat hij het nooit meer doet. „Ik was kapot. En toch was ik fel hoor: ik zag alleen nog maar Parijs, Parijs, Parijs. Al die eenzame einden in Noord-Frankrijk, daar ben ik dóór gevlogen, ik heb niets ge zien. Slechte wegen, regen, het kon me niets schelen, ik was to taal gefixeerd. Over een tijdje skeeler ik nog eens een dagje rond het IJsselmeer, daar heb ik wel zin in. Maar Parijs, nee, nooit meer." De onderdelen van de portacabin zijn inmiddels geplaatst op het terrein aan de Burgemeester Ketelaarstraat. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14