Leiden Regio Minder bussen in Breestraat Arbeidsbureau helpt schoolverlater op weg Anderhalf miljoen voor taallessen buitenlanders 'Afname auto's in stad utopie' .'DINSDAG 25 AUGUSTUS 1992 13 REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER Stedebouwkundige vreest egoïsme LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Leiden moet leren leven met de dagelijkse files in de stad (hier op het Stationsplein), denkt prof. Heeling. Het eigenbelang van de automobilist zal het winnen van het milieubewustzijn. foto jan holvast GRONINGEN JANET VAN DU K Prof. ir. J. Heeling ziet het alle maal nog niet zo snel gebeuren. Hij verwacht niet dat het ooit zo ver komt dat Leidenaars en be zoekers van de stad allemaal hun auto parkeren op grote ter reinen en dan massaal in de bus of op een huurfiets stappen. Een drastische afname van het autoverkeer in de stad lijkt de hoogleraar een utopie. „Ik denk dat het te ver gaat", zegt hij over het ingrijpende plan om te bereiken dat Leide naars niet meer met hun eigen auto door de stad rijden, maar kiezen voor bus, fiets of taxi. Het idee om het milieu op deze manier te sparen staat beschre ven in de eerste rapportage over het nieuwe structuurplan voor de stad. In het definitieve rap port komen de lijnen te staan waarlangs Leiden zich in de toe komst moet ontwikkelen. Heeling, hoogleraar stede bouwkundig ontwerpen aan de Technische Universiteit Delft is een van de mensen die Leidse ambtenaren en bestuurders ad viseert bij het opstellen van het plan. Het 'milieu-scenario' dat het autoverkeer moet terugdrin gen terwijl de komende jaren een groei van 25 procent wordt verwacht is verreweg het meest ingrijpende onderdeel van de eerste rapportage. Hee ling: „Ik heb respect voor de wens die uit dit scenario spreekt. Ik denk dat ieder mens de doelstelling, namelijk het sparen van het milieu, wel wil Veel schoolverlaters, gediplo meerd of niet, zitten met de handen in het haar. Wat nu? Zé denken wel aan een vervolgop leiding of een baan, maar heb ben geen idee wat ze leuk vin den. Velen blijven dan maar thuis zitten. Voor jongeren tot en met 25 jaar die het echt niet weten organiseert het Leidse Arbeidsbureau een training om tot een beroepskeuze te komen. 'Hé, jij daar!' schreeuwt het arbeidsbureau de jongeren via veelkleurige posters toe. Die vragen aandacht voor een uniek oriëntatieprogramma dat van 21 september tot 2 oktober wordt gehouden. Wie deel neemt aan het (gratis) program ma van twee weken krijgt aller eerst een beroepskeuzetest. Het volgende programmapunt is een arbeidsmarktoriëntatie. Mensen met uiteenlopende be roepen komen een verhaal ver tellen over hun werk en de ma nier waarop zij er in terecht zijn gekomen. Deze informatie wordt ge combineerd met voorlichting over scholingsmogelijkheden. nastreven. Maar zodra het om je eigen belangen gaat, wordt het allemaal anders." Commotie Toch heeft dit onderdeel van het rapport, waardoor grote groepen mensen niet meer met de auto bij hun woning kunnen komen, niet de meeste commo tie veroorzaakt in de stad. De grote onrust ontstond in de woonwijken Groenoord en Ma- redijkbuurt. Bewoners stonden op hun achterste benen toen ze in het rapport lazen dat de 'toe komst van deze kleine en geïso leerde woonwijken moet wor den bekeken'. Ze waren pas weer gerustgesteld toen de ge meenteraad schriftelijk vastleg de dat de wijken ook in de toe komst een woonfunctie behou den. Heeling heeft de ontwikkelin gen letterlijk en figuurlijk van een afstand gevolgd. „O, heeft de gemeenteraad verklaard dat ze een woonfunctie houden? Nee, dat wist ik niet. Nou, dat is dan een gegeven." Hij spreekt zich er niet direct over uit „Ik heb een advise rende rol, dus ik moet me genu anceerd uitlaten" maar diep in zijn hart had hij waarschijn lijk het liefst een heel nieuw plan voor deze gebieden ge maakt. „Dat wil je als stedebou wer altijd. Het liefst zou je hele maal opnieuw beginnen, maar dat kan natuurlijk niet." Het bureau Heeling Krop Bekkering zetelt in Groningen. nis met diverse stichtingen vak opleiding. In de tweede week worden verscheidene bedrijven bezocht. Het arbeidsbureau zoekt hiervoor ondernemingen waarin veel uiteenlopende be roepen voorkomen. „Kijk bij voorbeeld naar de Flora. Daar heb je distributie en fabrieks werk, maar ook planning en managment. Voor elk wat wils", aldus Pauly Daamen van het ar beidsbureau. Advies Aan het einde van het program ma wordt met iedere deelnemer de beroepskeuzetest nog eens doorgenomen en volgt een ad vies. Best kans dat wordt aange raden een baan te nemen die in de kaartenbak zit van het ar beidsbureau. In dat geval wordt meteen contact gelegd tussen werkgever en 'cursist'. Als niet direct een baan voor handen is, kunnen de deelne mers meedoen aan een aanslui tende sollicitatiecursus. Ze moeten zich dan iedere dag melden op het bijkantoor van het arbeidsbureau aan de Vanaf het nieuwe, mooie en rui me station leidt een fietspad langs moderne kantoren naar een schilderachtig parkje met oude bomen en monumentale herenhuizen. In een van de gro te panden kijken Heeling en zijn medewerkers 'met een fris se blik' naar het westen van het land, naar Leiden. En wat Heeling tot nu toe heeft gezien, is niet tegengeval len. „Ik zou best naar Leiden willen verhuizen. Het is een pri ma plaats, goed bereikbaar met het openbaar vervoer." Heeling is vooral ook onder de indruk van de monumentale binnen stad, die in zijn ogen goed is on derhouden. „Er is ongelooflijk LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeente heeft de NZH al eerder te kennen gegeven dat er nu naar haar zin te veel bussen door de Breestraat rijden. Over dag zijn dat er ongeveer zestig per uur. De busmaatschappij was toen net begonnen met een zogeheten 'lijnvoeringsstudie'. Er werd bekeken welke lijnen ten doorgenomen op vacatures, brieven geschreven en gecon troleerd tot een baan gevonden. Een derde mogelijkheid is dat de deelnemer het advies krijgt een opleiding te gaan volgen. „Het is zeer beslist niet zo dat we iedereen per se aan het werk willen hebben." Het arbeidsbureau stelt zich veel voor van dit nieuwe initia tief. Men denkt dat het ook erg belangrijk is om jongeren op deze manier te begeleiden. „Jongeren moeten een beroep kiezen dat ze echt leuk vinden, dat is in hun eigen belang maar ook in dat van hun werkgever", aldus Daamen. Dat is ook de achtergrond van de oriëntatie cursus. Er ligt namelijk een groot probleem op de loer: het Jeugd Werk Garantieplan. Dit regelt dat een schoolverlater (nu tot 20 jaar, maar binnenkort tot 25 jaar) na een half jaar werk loosheid een baan krijgt aange boden. Twee keer mag het aanbod worden geweigerd, maar daarna moet de werkloze jongere ver plicht aan de bak. Grote kans veel opgeknapt, dat is echt on voorstelbaar." Hij heeft ook 'di verse prachtige woonplekken' gezien. Om de stad aantrekkelijk te houden, moet echter wel zorg vuldig worden omgesprongen met de beschikbare ruimte. De bestuurders willen meer huizen, vooral voor de minder draag- krachtigen, en meer kantoren. Maar er is geen ruimte en dus moeten keuzes worden ge maakt. Leiden hoeft niet alles voor z'n rekening te nemen, moet de zorgen delen met de regio en de rest van de Rand stad, zegt Heeling. Het zou best zo kunnen gaan, geeft de hoogleraar een voor- rendabel zijn, naar welke wijken of gemeenten er meer of min der bussen moeten rijden en welke verkeerssobstakels geme den moeten worden: „En in die studie werd aandacht besteed aan de wens van de gemeente voor minder bussen op de Bree straat", aldus Leeuwenborgh. Deze maand had het rapport op tafel moeten komen. De mi- dat dit geen werk is dat hij of zij leuk vindt, met alle mogelijke problemen van dien. Het ar beidsbureau wil voorkomen dat beeld, dat Leiden zegt: wij heb ben geen plaats voor een ver pleeghuis of voor een nieuwe school. „En als je dergelijke voorzieningen wél in de stad wilt bouwen, dan geldt de regel: als de kast vol is, moet er iets weg. En wat moet er dan weg? Datgene wat het meest versle ten is." Daar hoeft niemand van te schrikken, vindt de stedebou wer. Want zo is het immers al tijd gegaan in de ruimtelijke or dening. „We hebben vroeger al le problemen kunnen oplossen door de boeren van het land te jagen, die moesten opsodemie teren." nister gooide echter roet in het eten door forse bezuinigingen op het openbaar vervoer aan te kondigen: „Eerst moet daar meer duidelijkheid over komen. Anders zijn we plannen aan het maken die we niet kunnen rea liseren", geeft Leeuwenburgh als reden voor het stopzetten van de studie. Maar volgens de NZH-bestuurder gaan er in ie der geval minder bussen rijden, dus ook door de Breestraat. Al leen niet omdat het rapport aantoont dat er minder nodig zijn, maar simpel omdat de geldkraan wordt dichtgedraaid waardoor lijnen moeten worden geschrapt. Promenade De Breestraat werd in het voor- De gemeente Leiden krijgt de komende drie jaar bijna ander half miljoen gulden extra van het rijk voor het geven van taal onderwijs aan buitenlanders. Met dat bedrag kan Leiden vol gend jaar in één klap de wacht lijst voor dit soort lessen weg werken. Op dit moment wach ten in de stad ruim 100 buiten landers op een plaats bij een van de taalcursussen. Ina Fokkema van de gemeen telijke afdeling onderwijs toont zich zeer verheugd over de extra bijdrage. De gemeente had zelf al een bedrag van 300.000 gul den bijeengesprokkeld om vol gend jaar een deel van de wachtlijsten te kunnen wegwer ken. „Dat geld kunnen we nu dus voor andere onderdelen van het volwassenonderwijs ge bruiken." De anderhalf miljoen De Broek- en Simontjespolder tussen de Merenwijk en Oegstgeest moet voorlopig groen blijven. De gemeente moet niet overhaast een be sluit nemen om het groene stuk vol te zetten met wonin gen, vindt Heeling. Er komt een nieuw station in de buurt maar dat is volgens de hoogle raar geen reden om direct te kiezen voor woningbouw. „Misschien past het gebied beter in de groene ring rond jaar van 1987 voor autoverkeer afgesloten. De eerste stap in de richting van een promenade op Leidens statigste winkelstraat, dachten velen. Maar rustig wandelen is nog steeds alleen op de stoep mogelijk. Met name bussen en taxi's rijden af en aan en bovendien mogen er 's avonds en 's nachts ook weer gewone auto's en motoren rij den. Met het aantreden van CDA- wethouder Walenkamp kondig den zich veranderingen aan. Hij toonde zich een voorstander van een autoluwe of zelfs -vrije binnenstad en vooral op de Breestraat moest het winkelen de publiek meer ruimte krijgen. „Er zijn twee onverenigbare stromingen. Een die de Bree straat helemaal vrij van bussen die Leiden de komende drie jaar extra krijgt, besteedt ze aan het Studiehuis waar 70 mensen op de wachtlijst staan en de internationale schakelklas, waar 40 mensen op een cursus wach ten. Om het geld te kunnen krij gen, moet Leiden wel aan een paar voorwaarden voldoen. Ze moet in het vol wassenenonderwijs voorrang geven aan buitenlanders en bo vendien een sanctiebeleid in stellen. Volgens Ina Fokkema is de eerste richtlijn geen pro bleem. „Dat gebeurt bij ons al jaren." Aan het sanctiebeleid wordt op dit moment hard ge werkt. „We denken daarbij aan het terugbetalen van lesgeld als mensen niet op de cursussen komen opdagen of het korten van uitkeringen als de deelne mers zijn doorgestuurd door de sociale dienst." De bijdrage die Leiden krijgt, de stad. Een stad heeft altijd ruimte nodig. Wat Ik maar wil zeggen is dit: denk er nog eens over na." Het gemeentebestuur van Leiden wil dat op het groene stuk tussen Leiden en Oegst geest ongeveer zeshonderd woningen komen. Ook de pro vincie steunt het plan. De ge meente Oegstgeest, eigenaar van de grond, heeft grote aar zelingen. wil zien en een die er wèl prijs op stelt dat er zo ver in het cen trum nog bussen rijden. Het streven is een voor beide partij en aanvaardbaar gemiddelde", aldus de toekomstvisie van Walenkamp. „Ik vind op dit moment de 'overlast' van bussen op de Breestraat best draaglijk. Dat het helemaal vol staat met bus sen zie ik steeds minder", aldus de verkeerswethouder. Oud-mi nister Albeda is het niet hele maal met hem eens. Tijdens een forum over de Leidse bin nenstad zei hij onlangs: „Je kunt mij niet wijsmaken dat bussen uit Leiden met als eindbestem ming Woerden, Alphen of Rot terdam zonodig over de Bree straat moeten." (tel. 354242) of bi) het bijkan toor van het arbeldsburaeu aan de Boommarkt 3f (tel. 122841). is onderdeel van een 'hulppro gramma' van het ministerie van onderwijs voor Nederlandse taallessen aan buitenlanders. In totaal krijgen 57 gemeenten 106 miljoen gulden uit dit fonds. Minister Ritzen van Onder wijs houdt overigens vast aan de eerder aangekondigde bezui nigingen op de volwas seneneducatie, hoewel hij na overleg met de Vereniging Ne derlandse Gemeenten heeft be sloten de subsidie geleidelijk af te bouwen. Aanvankelijk was de bewindsman van plan het bud get al in 1993 met 30 miljoen gulden te korten, maar hij heeft dat teruggebracht tot 7,5 mil joen gulden. Ritzen meent dat niet alleen de rijksoverheid de kosten van volwasseneneduca tie voor haar rekening moet ne men, maar dat bijvoorbeeld ook de regionale bureaus arbeids voorziening hieraan moeten bijdragen. Geen kiosk op Jorispleintje LEIDEN LOMAN LEEFMANS Ook de provincie Zuid Holland vindt het geen goed idee om een glazen kiosk op het zogehe ten Jorispleintje (St. Jorissteeg, tussen Hogewoerd en Leven daal) te bouwen. Dat blijkt uit het antwoord van gedeputeerde staten op de bezwaren van de winkeliers van dat plein. Die willen de kiosk niet voor hun deur. Gemeentelijk stedebouwkun dige C. van der Wardt vond dat de 'Jorisboulevard', zoals de winkeliers de brede stoep gek scherend noemen, opgefleurd moest worden. Hij ontwierp een plan voor een kleurig maar door geldgebrek niet uitgevoerd te- gelmozaiek, en hij steunde het plan van een particulier om eerst twee, en later een glazen kiosk op het plein neer te zet- Initiatiefnemer Laksmi verte genwoordiger van een stichting die op het plein een kopieer winkel runt, liet vorig jaar twee kiosken ontwerpen die per stuk 75.000 gulden moesten kosten. Eén voor de verkoop van kran ten en tijdschriften en een voor versnaperingen. De winkeliers aan het plein maakten bezwaar tegen dat idee. Het uitzicht op hun etaleges zou verminderen. Door tussenkomst van de ge meenteraad werd het uiteinde lijk één kiosk aan de kant van de Hogewoerd. Ook dat werd door de winkeliers verfoeid. Omdat ook de provincie haar zegje moest doen (vanwege een wijziging in het bestemming plan) werd met een definitieve beslissing om te bouwen ge wacht. Die uitspraak is er nu: „En ik ben er blij om. Het plein wordt behouden zoals het be doeld is", aldus J. van Leeuwen, een van de winkeliers. Laksmi was voor commentaar niet be reikbaar. Celstraf voor inbraak C-l 000 LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar heeft gisteren van de Haagse politie rechter vijf maanden cel gekre gen voor een inbraak op 16 juli van dit jaar in de supermarkt van C-l000 in de Merenwijk te Leiden. De jongen wist met be hulp van een valse sleutel de kluis van de supermarkt te ope nen en maakte een bedrag van twintigduizend gulden buit. Hij moest zich bij de politierechter ook nog verantwoorden voor een inbraak in een bedrijfspand aan de Middelstegracht. De buit daarvan bedroeg slechts tachtig gulden. Officier van justitie mr. M. Renckens eiste gisteren een on voorwaardelijke celstraf van een half jaar. De jongen reageerde onthutst op de eis. „Dat houd ik niet vol", stamelde hij, „dan kom ik eruit als een gek." Politierechter mr. E. Timmer mans besloot tot een celstraf van vijf maanden. Bovendien werd de jongen verplicht zich te laten begeleiden door de reclas sering LEIDEN ROY KLOPPER Zo maken de deelnemers ken- Boommarkt. Daar worden kran Jongeren worden op passende wijze aangesproken door medewerksters van de sollicitatiedub van het arbeidsbureau die het trainingsprogramma hebben opgezet. foto pt de jongeren met dit JWG te ma- (Jongeren met interesse voor ken krijgen. Dat kan door ze de beroepsoriëntatie kunnen vroegtijdig klaar te stomen voor informatie krijgen bij Willeke een wel gewenste baan. Boom van het arbeidsbureau Klacht tegen discriminatie leiden» Een 33-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan van discriminatie dooreen 19-jarigeplaatsgenoot. Hij beschuldigt de 19-jarige ervan dat deze in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt in nogal grove bewoordingen duidelijk had gemaakt dat het aantal Turken in de zaak naar zijn mening te groot was. Hij zou daarbij een verband hebben gelegd met ae schietpartij die enkele weken geleden aan de Nieuwe Beesten markt plaats had. De man die de klacht heeft ingediend is overi gens van Surinaamse afkomst. Bromfietser aangereden leiden Een 17-jarige Leidenaar is gisteravond gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Haarlemmerstraat. De jongeman werd geraakt dooreen 38-jarige Leidse automobilist, die wilde keren in de winkelstraat. De autobestuurder verklaarde later te genover de politie dat hij de jongen niet had zien aankomen. Volgens hem werkte de koplamp van de brommer niet. De jon geman is met onbekend letsel overgebracht naar het AZL. Fietsstrook Oude Vest veilig leiden» Het nieuwe fietspad langs het laatste stuk van de Oude Vest bij het Havenplein is begaanbaar gemaakt Medewerkers van civiele werken hebben diverse obstakels op het pad wegge haald. Het ging hier om onder meereen put dje ver boven het wegdek uitstak, wat oude aanlegringen en boomwortels. De fietsstrook werd vorige week op net wegdek geschilderd. De gemeente verzuimde echter de obstakels weg te halen, waardoor een gevaarlijke situatie ontstond. Meteen na een publicatie hier over is civiele werken tot actie overgegaan. Gemeente wordt door rijksbezuinigingen op wenken bediend De NZH gaat minder bussen door de Breestraat sturen. Deze maatregel, waarvan de begindatum nog niet be kend is, komt niet voort uit de NZH-studie naar de effi ciëntie van de lijndiensten. De vermindering van het aantal bussen is een gevolg van de aangekondigde bezui nigingsmaatregelen van de minister. ,,Door het een of door het ander, het is duidelijk dat het er in ieder geval niet méér worden", grapt NZH-districtshoofd Leeuwen burgh. Polder niet bebouwen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13