Leidsch Dagblad Orkaan Andrew houdt huis in zuiden Florida LEKKER GOEDKOOR 8 Achthonderd Palestijnse gevangenen vrijgelaten Dollar zakt onder 1.60 Regen deert Leidse jazzfans niet Gespannen rust na veldslag Rostock MAANDAG 24 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39937 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Duitse deelname 4 De SPD gaat akkoord meteen wetswijziging die het mogelijk maakt dat Duitse troepen deelnemen aanVN-missies. De Tijd van Toen 8 Architect Oud, pionier van de sociale woning bouw in ons land, verwierf daardoor grote internatio nale bekendheid. Bunker Sinds zes weken woont de 54-jarige Katwijker Van Beelen in een bunker nadat hij uit zijn huis is ge zet wegens huurschuld. Pleinpop '92 9'As the Eye' en 'The Vibe' geven kleur aan Pleinpop '92, met zeven bands groter dan de vorige aflevering in Leiden. Vier doden op Bahamas; materiële schade beperkt De orkaan Andrew heeft rond het middaguur de kust van Florida bereikt. Met windsnelheden tot 245 kilometer per uur trok het centrum van de orkaan over Homestead, 40 kilometer ten zuidwesten van Miami. De storm ging ge paard met zware regenval en zeker 40.000 mensen zaten zonder stroom. Tientallen bomen werden ontworteld. MIAMI •AFP-DPA-Rtr raasde de orkaan, die windsnel heden van 240 kilometer per Ongeveer een miljoen mensen uur bereikte, over de Bahamas, in het zuiden van Florida sloe- Vooral de afgelegen oostelijke gen gisteren op de vlucht om zo eilanden Abaco en Eleuthera de aanstormende orkaan An- werden getroffen. Daar zouden drew te ontlopen. Vannacht vier doden zijn gevallen. De materiële schade bleef beperkt tot omgewaaide bomen en en kele overstromingen. In het zuiden van Florida, waar relatief veel bejaarden wo nen, waren de snelwegen en bruggen gisteren vol bewoners die een goed heenkomen zoch ten. In supermarkten hamster den mensen batterijen, water en eten in blik. Voor geldauto maten en benzinestations ston den lange rijen wachtenden. Direct nadat het Nationale Orkaan Centrum een waarschu wing had doen uitgaan, gelast ten autoriteiten de evacuatie van Miami Beach, Key Biscane en andere zuidoostelijke kust plaatsen op het vasteland. In Broward County en Fort Lau derdale gaven reddingswerkers opdracht tot de evacuatie van meer dan 430.000 mensen. In Miami hebben een half miljoen mensen te horen gekregen dat ze zich uit de voeten moeten maken. „We gaan ervan uit dat de or kaan verder aan kracht wint en westwaarts trekt over het zui den van Florida", aldus Jack Be- SHI In Florida werden gisteren voorzorgsmaatregelen getroffen om de orkaan Andrew te weerstaan. Om het meu bilair tegen het geweld van de storm te beschermen, heeft deze hotelmanager op Hutchinson Island de stoe len en tafels in het zwembad 'opgeslagen'. foto ap ven, een deskundige op het ge bied van orkanen. Hij noemde Andrew erger dan de zware or kaan die Florida in 1947 trof. Andrew is inmiddels ingedeeld in categorie 4 op de orkaan- schaal en is daarmee vergelijk baar met de orkaan Hugo die in 1989 miljarden gulden schade aanrichtte en 85 mensen het le ven kostte. Een orkaan ontstaat lucht sterk wordt opgewarmd (bijvoorbeeld boven hete ei landjes in een toch al warme zee) en snel opstijgt. Hierdoor ontstaat een sterk lagedrukge bied. Dat zuigt lucht aan die gaat wervelen in de draairich tingvan de aarde (cyclonaal). De (sub)tropische draaikol ken van lucht gaan Nederlandse stormsterkten ver te boven: ge middeld per uur heeft het in ons land nooit harder dan 30 meter per seconde, een orkaan kan een snelheid van 90 meter per seconde berei ken. Nog geen abonnee? DCI 071 161400 DELS 071 161353 HET WOORD IS AAN Fustel de Coulanges De eerzucht is nooit bevredigend. Het enige wat zijn bevrediging en zijn beloning vindt, is de toewij ding. VANDAAG Familieberichten - Programma's Regio RTVShow10 Sport13 t/m 17 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Een enkele bui In de nacht en ochtend veel be wolking en af en toe regen. In de loop van de dag enkele opklarin gen, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Minimumtempera tuur omstreeks 14 graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Zuidwestelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJs- selmeer krachtig, 6, mogelijk hard, 7. Later op de dag iets afnemend. Koeien duiken in Wassenaars privé-zwembad WASSENAAR UESBETH BUITINK Twee koeien hebben in de nacht van zaterdag op zondag een verfrissende duik genomen in een privé-zwembad aan de Wassenaarse Paauwlaan. De koeien waren met acht soortge noten ontsnapt uit een weiland aan diezelfde weg. In een tuin deden ze zich te goed aan de geraniums, om ver volgens bij de buren het zwem bad te inspecteren. Twee koeien belandden daarbij in het water. Volgens de Wassenaarse politie kon het tweetal „goed zwem men, maar het trapje was te stijl voor ze". Na een uur moest de brandweer in actie komen om het duo uit het water te trekken. Freelance-fotograaf Joop Fenstra wordt door een duboffidal van zijn krukje getrokken. foto karel zwaneveld/anp Jasjetrekken achter doel Cambuur Leeuwarden Na de geruchtmakende klap van SW/Dordrecht- speler Peter Barendse vórige week tegen een tv-camera van de NOS, heeft zich ook het afgelopen weekeinde weer een incident voorgedaan rond een 'camera-man'. Bij het eredivisieduel tus sen Cambuur en Sparta had het bureau Inter Football de recla meborden dermate hoog gemaakt dat de fotografen nauwelijks uitzicht hadden op het veld. Reden voor sommigen, onder wie freelancer Joop Fenstra, om voor de borden plaats te nemen. Dat schoot de clubofficials in het verkeerde keelgat. Fenstra, die weigerde vrijwillig een stap achteruit te doen, werd hardhandig aan zijn jasje getrokken. Feyenoord: al negen treffers rotterdam/amsterdam Omdat RKC-PSV door de burgemeester van Waalwijk al in een vroegtijdig stadium werd afgefloten, na men Feyenoord en Ajax gisteren samen de leiding in de eredivi sie. Qua doelgemiddelde staat Feyenoord er zelfs beter voor. De Rotterdammers, die vorig jaar vooral leunden op hun ijzersterke verdediging, scoorden in twee competitieduels al negen treffers. Drie meer nog dan de altijd produktieve Amsterdammers die gisteren voor een uitverkocht huis met 'slechts' 3-1 wonnen van de leuk spelende debutant Go Ahead uit Deventer. Jelle Nijdam leider vanaf proloog gulpen De profronde van Nederland werd een prooi voor Jelle Nijdam. De renner uit de ploeg van Raas won de proloog en stond de leiderstrui nadien niet meer af. Een andere coureur uit de Raas-formatie deed ook van zich spreken. Vanwege zijn pri ma seizoen tot nu toe mag Noordwijkerhouter Martin Kokkelko ren op 6 september de Oranje-kleuren verdedigen op het WK voor profs in Benidorm. Sperziebonen, /*Q 500 gram Ui/ Schouderkarbonade, 500 gramj6r99'4.99 Q QQ kilo 2.3.4.5. J&m Ö.Z/ZE 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De Nederlandse Spoorwegen hebhen de KLM opdracht gege ven luchtfoto's te maken van het gebied waar de supersnelle TGV-trein gaat rijden. NS willen daarmee beslagen ten ijs komen in de discussies over het aan te leggen tracé, aldus een woord voerder van de spoorwegen. Het Nederlandse deel van het TGV-traject Parijs-Amsterdam volgt in ons land grofweg de route Roosendaal-Rotterdam- Schiphol-Amsterdam. Vooral in het gebied rondom Leiden wordt fel geprotesteerd tegen de komst van de lijn. Het kabinet neemt nog dit jaar een beslis sing over het definitieve tracé. Om inzicht te krijgen in de mogelijkheden en onmogelijk heden van de diverse varianten, laten NS nu duizenden foto's van het gebied maken. „Er zijn allerlei varianten in discussie", aldus de NS-woord voerder. „Wij willen die letterlijk in kaart brengen als onderdeel van onze voorbereiding op die discussie." Op kaarten van het gebied willen NS zich niet meer verla ten. In de discussie over de Be tuwelijn - het toekomstige goe- derenspoor naar Duitsland - werd NS verweten verouderd materiaal te gebruiken. De goe- derenlijn was in sommige plaat sen dwars door nieuwe, nog niet op de kaarten aangegeven, bebouwing geprojecteerd. leiden* Ondanks het slechte weer had het Summer Jazz-festi val dat zaterdag in de Leidse bin nenstad werd gehouden, niet te klagen over belangstelling. De correspondent Onder protest van de oppositie heeft de Israëlische regering be sloten achthonderd Palestijnse gevangenen vrij te laten. Het gebaar is bedoeld als een ver trouwenwekkende maatregel bij het begin van de hervatting van het Israëlisch-Arabische vredes overleg, vandaag in Washing ton. Premier Rabin heeft ook aan gekondigd dat afgesloten hui zen en straten in de bezette ge bieden worden heropend. Bo vendien zullen Palestijnen van boven de vijftig jaar niet langer een vergunning nodig hebben om Israël in te gaan. Tot nu toe lag de grens bij zestig jaar. De vrijlating van de achthon derd gevangenen is overigens minder spectaculair dan het lijkt. Het gaat om gevangenen die tweederde van hun straf hebben uitgezeten, zodat ze in elk geval op korte termijn in vrijheid zouden zijn gesteld. Veroordeelden die zich hebben schuldig gemaakt aan gewelds misdrijven worden niet vrijgela ten. Het Is mogelijk dat Israël in de loop van de komende weken I meer vertrouwenwekkende maatregelen zal aankondigen. minister van justitie, David Libai, heeft al gezegd dat hij tegen het opblazen van hui zen is, als strafmaatregel tegen Palestijnen die van geweldsmis drijven worden verdacht. Het opblazen van huizen is verbo den volgens de Vierde Geneefse Conventie. Libai wil ook einde maken aan de deportatie van Palestijnen. Die uitzettin gen zijn in de meeste gevallen eveneens in strijd met 'Genève'. Pagina 2: Israëlisch optimisme over vredesoverleg is mis plaatst. den haag gpd De koers van de dollar is van morgen naar een nieuw diepte punt gezakt. Noteerde de Ame rikaanse munt vrijdag eer oorlogs dieptepunt van 1,6230 gulden, vanmorgen zakte hij zelfs onder de 1,60 gulden (1,5980). De vrije val berokken de de internationale bedrijven vanmorgen op de Amsterdamse effectenbeurs flinke schade. Ko ninklijke Olie, Akzo en Unilever moesten guldens tegelijk inleve- NS laten voor tracé van TGV foto's maken den. Een echte tegenvaller voor de meeste bezoekers was dat het om middernacht was afgelopen met de muziek op straat. Zo zijn de regels in Leiden en voor mu ziekfestivals wordt geen uitzon dering gemaakt. Pagina Leiden: Regen en sluitingstijd teisteren Summer Jazz. foto •hielco kuipers Neonazi's willen asielzoekers verdrijven Ongeveer 150 i-nazi's en plunderaars plus tientallen gewonde agenten en demonstranten. Dat was van morgen het resultaat na de tweede nacht waarin rechts-ex- tremisten probeerden een te huis voor asielzoekers te bestor men in de Duitse havenstad Rostock aan de Oostzee. Opnieuw betuigden veel be woners van de wijk waarin het itrum ligt vannacht hun soli dariteit met de aanvallers. Na ingrijpen van ordetroepen heerst nu een gespannen rust in de wijk. Om nieuwe onlusten te voorkomen, blijft een grote po litiemacht paraat. De regionale minister van binnenlandse za ken, Kupfer (CDU), heeft be loofd dat het tehuis vóór 1 sep tember wordt gesloten. Buiten de stad wordt een nieuw cen trum geopend. Gevreesd wordt dat tot dat moment de ongere geldheden zullen aanhouden. Zwaarbewapende eenheden van de para-militaire Bundes- grenzschutz uit het westen van Duitsland betrokken gistermid dag stellingen rond het tehuis in Rostock, nadat het daar in de nacht van zaterdag op zondag tot ernstige ongeregeldheden was gekomen. De plaatselijke politie stond die eerste avond machteloos tegenover ongeveer 200 neonazi's. Gisteravond probeerden ongeveer 500 rechts-extremisten uit heel Duitsland onder het applaus van bijna 3.000 buurtbewoners opnieuw het gebouw te bestor men. Ze gooiden molotovcock tails en stenen. Na een uren du rend gevecht had de politie de zaak vannacht rond vier uur re delijk onder controle. In het omstreden opvanghuis zijn ongeveer 200 buitenlanders ondergebracht, hoofdzakelijk zigeuners uit Polen en Roeme nië. Zij wachten op de behan deling van hun asielaanvraag. Het tehuis voor asielzoekers en vluchtelingen is buurtbewoners al maanden een doorn in het oog. Dagelijks arriveren rond 60 nieuwe asielzoekers. Het ge bouw is permanent overbezet. Dagenlang kampeerden, tot grote woede van de buurtbewo ners, zigeuners op de grasvel den in ae buurt. Protesten van de buurt bij het gemeentebe stuur haalden niets uit. overdekte terrassen, zoals op de foto aan de Kaiserstraat, vormden een welkome schuilplaats voor de regen en in de buurt van de barbecue was het best uit te hou- 'Als er veel doden vallen moeten we weg' De Nederlandse Officieren Ver eniging heeft er geen bezwaar tegen dat militairen worden aangewezen voor het voorma lige Joegoslavië. De geschiktste mensen moeten er naar toe, maar als de situatie tegenvalt, de zaak escaleert en het aantal slachtoffers steeds verder stijgt dan moet Nederland niet bang zijn voor eventueel gezichts verlies. Dan moeten de Neder landse militairen zich terug trekken. Een ronde-tafelgesprek met negen militairen over een on gemakkelijk onderwerp: In grijpen in het uitzichtloze con flict in 'Joegoslavië'. Morgen in een vier pagina's tellend extra katern in deze krant. Daarin verder onder meer het concen tratiekamp Jasenovac, de wor tel van veel van het leed dat op dit ogenblik plaatsvindt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1