Irak: Kom maar kijken in onze moerasgebieden Opvang ex-Joegoslaven Klevend bloed en lijken markeren helletocht Buitenland Luchtbrug VS naar Somalia komt op gang Jeltsin voorziet ellende, maar geen tweede coup Nederlandse mariniers nemen Khmer-wapens in ANC praat weer met regering Zuid-Afrika Slowakije wil met Praag economische unie vormen Bel nu: 020 - 6 88 00 00 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 Agence France Prwse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPO Cemeenschappeh|ke Persdienst Ind The independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press international Drie doden tijdens doopplechtigheid Johannesburg* Een priester en twee leden van zijn gemeente zijn verdronken toen zij tijdens een doopplechtigheid in de ZuidafrikaanseVaal-rivier werden meegetrokken in de stroom. Hun lichamen werden enkele uren later geborgen. Truck met dynamiet teruggevonden Palermo Sicilië haalde gisteren opgelucht adem. nadat een truck met 300 kilo dynamiet door de politie was teruggevonden. De wagen stond in een straat in Palermo met de hele lading er nog in. Toen de explosieven donderdag waren gestolen, werden politie en veiligheidstroepen in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Gevreesd werd voor een nieuwe actie van de maffia. VN: Nu is het uit met Libië tunis» De Verenigde Naties hebben Libië gisteren laten weten dat het nu echt moet voldoen aan de VN-eis tot uitlevering van twee verdachten van de aanslag op een PanAm-vliegtuig dat in 1988 bij het Schotse Lockerbie neerstortte. Gebeurt dat niet, dan loopt Libië de kans dat de (onder meer economische) sancties worden verscherpt. „Er is geen tijd meer voor verklaringen en praten. Het geduid van de Veiligheidsraad is niet eindeloos", al dus een VN-functionaris. Radicale Sikh-leider gedood new delhi De Indiase politie heeft gisteren een vooraanstaande extremistische Sikh-leider doodgeschoten in de deelstaat Pun jab. Dit hebben de autoriteiten in deze deelstaat, waar de Sikhs naar onafhankelijkheid streven, bekendgemaakt. Sukhdev Singh Sukha, 'generaal' van een terreurgroep, kwam om tijdens een vuurgevecht met de politie. De autoriteiten houden Sukha ver antwoordelijkvoor meer dan honderd moorden. Hekmatyar wil praten over vrede Islamabad* De radicale Afghaanse opstandelingenleider Hekma tyar is bereid tot een bijeenkomst van de voorlopige regerende raad in Afghanistan. Zijn eigen radiostation liet dat gisteren we ten. De raad is een losse coalitie van tien mujaheddin-groepen, die na de val van het communistische bewind de macht in de hoofdstad Kabul overnamen. Hekmatyar beschiet Kabul al twee weken. Hij wil dat de Oezbeekse militie, die op het laatste mo ment voor de val van het communistische bewind de zijde van het verzet koos, de stad verlaat. Verdwaalde kogel doodt vrouw Belfast Een aanslag op een politie-patrouille heeft gisteren in het Noordierse Belfast per abuis het leven gekost aan een vrouw. Zij werd door een verdwaalde kogel gertoffen. Vermoedelijk werd de aanslag gepleegd door het verboden Ierse Republikein se Leger (IRA). Kinderen ster\'en in noordei} aan vergiftiging De Amerikaanse voedsellucht- brug naar hongerende Somalië- rs in het grensgebied met Kenya is gisteren toch nog op gang ge komen. Aanvankelijk had Kenya bezwaren tegen de Amerikaan se vluchten over zijn grondge bied, maar die zijn op het laatste moment uit de weg ge ruimd. De eerste C-130 Hercules met 12,5 ton bonen, tarwebloem, olie en graan vertrok gistermid dag uit Mombasa aan de Indi sche Oceaan naar Wajir in het De Slowaakse regering, die heeft aangestuurd op het uit eenvallen van Tsjecho-Slowa kije, wil na de deling nauw sa menwerken met het Tsjechi sche landsdeel op het gebied van economie en politiek. De Praagse krant Lidove Noviny heeft dat gisteren gemeld. De krant schrijft te beschik- MOSKOU Politici uit landen die lid zijn van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties moeten naar eens een kijkje komen nemen in het zuiden van Irak. Het Britse persbureau Reuter's meldt vanuit Baghdad dat Irak die uitnodiging heeft doen uitgaan. In de moerasgebieden in zuid-Irak hebben zich shi'ieten teruggetrokken. Ze worden door de Iraakse strijdkrachten bedreigd. BAGHDAD-CANBERRA Het Iraakse aanbod volgt op een plan van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voor een vliegverbod voor het zuiden van Irak on en vluchtelingen in gebieden te beschermen. Omdat Irak sinds de Golfoor log geen olie meer aan het bui tenland mag verkopen, komt het steeds krapper bij kas te zit ten. In arren moede heeft het daarom tarwe uit Australië maar betaald met goud. Dat heeft de Australische Tarweraad gisteren bekend gemaakt. Vol gens de nationale bank van Australië zou Irak met tien ton goud over de brug zijn geko- Onder Kurdische kinderen in noord-Irak is een mysterieuze dodelijke ziekte uitgebroken. Hulporganisaties vermoeden dat die wordt veroorzaakt door medicijnen die de Iraakse rege ring levert. „In het ziekenhuis van Dahuk zijn de afgelopen maand al tien kinderen overle den en in de rest van de provin cie worden meer gevallen ge meld", aldus Cathy Mason van de hulporganisatie World in Need. „Het begint met de symp tomen van bloederige diarree en heeft het totaal ophouden van de nierfunctie tot gevolg. Andere westerlingen in het gebied achten het mogelijk dat de ziekteverschijnselen niet worden veroorzaakt door medi cijnen, maar door vergiftigd voedsel. Daarvan zouden al in het verleden voorbeelden zijn geweest. noordoosten van Kenya. Volgens de Kenyaanse autori teiten berustte de onenigheid over de luchtbrug op misver standen. De betrekkingen tus sen Kenya en de VS zijn verkild sinds de Amerikanen drie jaar geleden begonnen hun hulp aan andere landen te koppelen aan eerbiediging van de men senrechten, bevordering van democratie en bestrijding van corruptie. Kenya deed het in die opzichten niet best, meende Washington, en legde de mees- te hulp aan dat land stil. phum nimit Khmer-soldaten in Cambodja zijn begonnen met het inleveren van hun wapens bij Nederlandse mariniers. De Nederlanders zijn in VN-verband belast met de controle op de ontwapening van de Khmers, zoals afgesproken in de Parijse vredesakkoorden. Vooralsnog leveren al leen strijders van de zogeheten Witte Khmer wapens in. De Rode Khmer weigert dat tot dusver. Op de foto controleert sergeant-majoor F. van Wieringen een van de ingeleverde wapens. foto audio visuele dienst koninklijke marine peter van bastelaar Er breken voor de Russen nog zwaardere tijden aan dan ze nu al doormaken, maar van een tweede poging tot een staats greep zal het niet komen. De Russische president Jeltsin heeft dat gisteren gezegd. Wel ver wacht hij dat zijn politieke te genstanders zullen proberen misbruik te maken van het on genoegen onder de Russische bevolking. Jeltsin sprak op een perscon ferentie ter gelegenheid van het feft dat het deze week een jaar geleden is dat conservatieve communisten hun staatsgreep tegen de toenmalige Sovjet-pre- dident Gorbatsjov zagen mis lukken. „Ik ben ervan overtuigd dat we een normale augustus en september tegemoet gaan, ge volgd door een zware oktober. Dan beginnen de politieke spel letjes", aldus Jeltsin. Hij zei niet te verwachten dat de Russen een hongerwinter tegemoet gaan, omdat deze winter meer graan, aardappelen en groenten beschikbaar zullen zijn dan vo rig jaar. Volgens Jeltsin zijn de om standigheden nu anders dan een jaar geleden. „Gorbatsjov werd door iedereen verraden. Van de leiding tot aan zijn per soonlijke lijfwachten. Zoiets is nu niet mogelijk", aldus Jeltsin. Hij zei dat er volgende maand voorstellen op tafel komen voor een nieuwe grondwet. Daarin wil hij de macht van de presi dent uitbreiden, boeren eigen domsrecht van de grond te ge ven en het door communisten beheerste Congres van Volksaf gevaardigden ontbinden. Jeltsin zei zich nog iedere mi nuut voor de geest te kunnen halen van de 72 uur dat de coupplegers de macht in han den leken te hebben. Volgens Jeltsin zou een van de coupple gers, minister van defensie Jas- ov, hebben uitgeschreeuwd: „Waarom is Jeltsin niet om zeep gebracht?" JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse regering en de bevrijdingsbeweging ANC hebben gisteren besprekingen gevoerd die de weg moeten vrij maken voor hervatting van de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel. De secretaris-generaal van het ANC, Ramaphosa, en minis ter Mever (grondwetszaken), hebben elkaar op een geheime plaats ontmoet, aldus een door beide partijen uitgegeven com muniqué. Er zijn geen nadere bijzonderheden over de bespre kingen bekendgemaakt. De ontmoeting heeft de hoop doen herleven dat er spoedig een einde komt aan de politieke crisis in het land. Die was ont staan nadat het ANC wegens het bloedbad in het zwarte woonoord Boipatong de onder handelingen had afgebroken. Het ANC stelde de regering aan sprakelijk voor de slachting, die aan 39 mensen het leven kostte. Het ANC heeft na het op schorten van de onderhandelin gen een aantal eisen gesteld i de regering moet vol doen, voordat de onderhande lingen hervat kunnen worden. Zo zullen er doeltreffende maat regelen moeten worden geno men tegen het geweld in de townships, moet er zo snel mo gelijk een 'overgangsregering van nationale eenheid' met het ANC worden geïnstalleerd en moeten er verkiezingen worden gehouden voor een over gangsparlement dat ook de nieuwe Grondwet zal opstellen. Tot zover onze correspondent. Het Algemeen Nederlands Persbureau meldt nog dat jour nalist Phillip van Niekerk giste ren in Johannesburg is aange vallen, waardoor voor de twee de keer in korte tijd zijn kaak is gebroken. Van Niekerk werkt onder meer voor de Volkskrant. Bijna drie weken geleden raakte hij tijdens een reportage door een kogel gewond. Gisteren ging hij voor het eerst weer aan de slag. Op weg naar zijn werk raakte hij een motorrijder. Deze had geen schram en evenmin schade, maar sloeg Van Nie- kerks kaak wel opnieuw aan stukken. ken over een ontwerpverdrag voor een 'Tsjecho-Slowaakse Unie'. Het is zijn opgesteld door de regering van Slowakije. Een woordvoerder van de Slowaakse regering heeft bevestigd dat de Slowaakse premier Meciar het ontwerpverdrag zal presenteren als hij volgende week donder dag de Tsjechische premier Klaus in Praag ontmoet. Slechts de maan en sterren ver lichtten de weg voor de mos lims van Sanski Most door de Bosnische bergen, nadat ze door de Serviërs waren ver jaagd. Onderweg moesten de vluchtelingen zich door bloed plassen en hompen van mense lijk vlees slepen. Andrej Gustin- cic, verslaggever voor het Britse persbureau Reuter's, maakte hun hellevaart mee en doet er verslag van. In stilte sjokt de stroom van 1.500 mensen over de weg. Ba by's en kinderen houden zich stil, alsof ze zich bewust zijn van het gevaar en van de Servi sche strijders, die slechts 200 meter verderop zitten. De mars naar Travnik is het laatste deel van een 16 uur du rende odyssee voor de moslims van Sanski Most, nadat ze uit hun huizen zijn verjaagd door de 'etnische schoonmaak' van de Serviërs in Bosnië. We lopen over kraters die zijn geslagen door mortiergra naten, onze schoenen kleven aan het gestolde bloed dat over de weg is gespat. We struikelen over de gemangelde resten van mensen die eerder op de dag zijn gedood. Het enige geluid, naast het gehijg van de bejaar den en het gestommel van de boerenschoenen, is het geratel van zware machinegeweren en het gedonder van de raketten, die de hemel oplichten als ze in de omringende bergen in slaan. „We weten niet waar we naar toe gaan", zegt Ferudin, een jonge man die enkele mi nuten geleden nog zijn best deed de anderen moed in te spreken. „We zouden net zo gemakkelijk een dorp kunnen binnenlopen dat onder vuur wordt genomen." Hij wendt zich tot een groep- Gesterkt door de grote bereidheid in Nederland voor de opvang van vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, stelt Vluchtelingenwerk een speciaal telefoonnummer beschikbaar waar iedereen naar toe kan bellen die actief een bijdrage wil leveren. van 10.00 tot 22.00 uur, 7 dagen per week EN LAAT ZIEN HOE GASTVRIJ U BENT Giro 5100 o.v.v. opvang Joegoslaven in Nederland VLUCHTELINGENWERK is de landelijke organisatie die zich inzet voor opvang van vluchtelingen en asielzoekers. Vluchtelingenwerk zoekt: Huizen Leegstaande of leegkomende woonhuizen die voor opvang geschikt zijn. We doen daarbij vooral een beroep op woningbouwcorporaties, gemeenten, institutionele beleggers (pensioenfondsen) en particuliere huiseigenaren die huizen beschikbaar willen stellen. Vrijwilligers Vrijwilligers die willen helpen bij de dagelijkse begeleiding van Joegoslavische vluchtelingen. In heel Nederland zijn nu al 7.000 vrijwilligers voor vluchtelingen actief, verspreid over 500 gemeenten. Vluchtelingenwerk heeft nu echter dringend behoefte aan extra versterking om de opvang van Joegoslavische vluchtelingen mogelijk te maken. Gastgezinnen Om iedereen op een goede manier op te vangen, kan ook de hulp van gastgezinnen nodig zijn. Dit is geen eenvoudige opgave. Het gaat hierbij om een tijdelijke opvang van drie maanden. je dorpsgenoten, die even zijn gestopt om uit te rusten. „Als jullie die sigaretten niet doven, zullen ze jullie zien en ver moorden." „Wellicht volgen we de ver keerde weg", voegt hij er zachtjes aan toe. „Ik kan mijn mensen liet laten omkomen in deze bergen." Inmiddels is het al na mid dernacht in de vroege woens dagmorgen. Sinds de Servische strijders ons te voet het nie mandsland hebben ingejaagd, is onze bestemming Travnik. Maar niemand kent de weg of weet hoe ver het is. Wees niet bang „Het is maar drie kilometer", zei een man om zijn vrouw en zichzelf gerust te stellen. Vele kilometers later zegt hij: „Het is nog maar tien kilometer, wees maar niet bang". De weg is bezaaid met ste nen en achtergelaten bezitin gen, zoals babyschoenen en sokken. „Ze slepen teveel mee", zegt Ferudin, „maar het is alles wat ze nog hebben". Eerder op dinsdagmiddag zijn twee journalisten en ik op een konvooi vluchtelingen ge stuit nabij Prijedor, nadat we het beruchte gevangenkamp Omarska hadden bezocht. On der Servische bewaking trok ken de moslims weg richting Travnik in een stoet van 55 au to's, vijf bussen en een aantal vrachtwagens. Het Hoge Commissariaat van de Vluchtelingen wil niet medeplichtig zijn aan de etni sche schoonmaak waaraan de Serviërs bezig zijn, en laat niet toe dat de moslims worden verdreven naar de gebieden in Kroatië die onder controle staan van de Verenigde Naties. De Serviërs hebben dit pro bleem echter omzeild. Hun milities hebben simpelweg de vluchtroute verlegd en verja gen de moslims nu naar het zuiden, door het ruwe en on herbergzame gebied. Sinds het begin van de oor log zijn meer dan 25.000 men sen langs deze route vervoerd naar Travnik, dat tot barstens toe is gevuld met vluchtelin gen. Daardoor zien de Bosni sche autoriteiten in het gebied zich voor hetzelfde dilemma geplaatst. „We vinden niet dat de Verenigde Naties moeten meedoen aan etnische schoon maak", zegt Haso Ribo, com mandant van de Bosnische strijdkrachten in de stad. „Maar dit is een gevoelige situ atie, omdat we onze landgeno ten van de genocide moeten redden." Naar Duitsland We sluiten ons aan bij de vol gepakte auto's en bussen, die een file van 20 kilometer vor men. „We hoorden vorige week over de radio van dit konvooi", vertelt Senad, een automonteur die met zijn ge zin vertrok. „Ze vertelden ons dat we naar Travnik gaan, en vandaar via Spilt naar Duits land." Terwijl de Servische milities toezicht houden op de volks verhuizing, hebben de politie agenten het moeilijk met het verdrijven van hun moslim- buren. „Gezien de omstandig heden zou je kunnen zeggen dat ze vrijwillig vertrekken", aldus een agent. „Niemand van ons wilde weggaan", zegt Salhudin, een moslim. „Vroe- f;er woonden er 20.000 mos- ims in Sanski Brod, nu zijn het er nog maar duizend." Mensen langs de weg slaan geen acht op het konvooi. Maar als de auto's na Banja Luka van de grote weg afslaat, wordt de stemming onder de toeschouwers grimmiger. Een jongetje in vuile kleren, het ge zicht vol modder, geeft het Servische saluut drie ge strekte vingers een gebaar dat door anderen langs de weg wordt herhaald. We bereiken dichte bossen waar het zonlicht amper door- dringL Van achter de bomen duiken gewapende mannen op als we passeren. Op open plek ken staan artilleriestellingen opgesteld. Vrachtwagens vol Servische strijders bebaard, vaak tandeloos, zwaar bewa pend en hevig zwetend rij den voorbij, terwijl ze ons ver wensingen toeschreeuwen. Doodsangst Met het vallen van de nacht slaat de ongerustheid om in doodsangst als het konvooi Vitovlje binnenrijdt, het laatste dorp vóór de Servische linies. „We zullen jullie afslachten", roepen zwaarbewapende jon geren ons toe. Eenmaal bij het front halen geüniformeerde Serviërs de moslims uit hun voertuigen. Ze sturen hen te voet het nie mandsland In met niet meer bezittingen dan ze kunnen meedragen. Slechts zeven au to's mogen de vluchtelingen houden, de rest van de wagens wordt meegenomen door jon ge mannen met machinegewe ren. „Ziet u hoe goed wc voor deze mensen zijn?", zegt een van hen. „Dit is de derde groep die we vandaag hebben gehol pen te vertrekken." Aangezien wij onze auto mo gen houden, leiden mijn colle ga's en ik de trek door het nie mandsland met een zaklamp en een wit T-shirt als vlag. Na drie kilometer bereiken we een stapel stenen op de weg: hef Bosnische front. Donkere schimmen in de nacht klaute ren over de barricade, onder het oog van de verbaasde Bosnische strijders. De laatste 16 kilometer naar Turbe, een buitenwijk van Travnik, lopen we binnen bereik van Servi sche strijders en scherpschut ters. Eenmaal in Turbe worden de ontheemden op bussen gezet naar de stad. De belofte dat ze verder mogen reizen naar Duitsland is een wrede leugen: er Is niet eens genoeg benzine om Travnik te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5