'Het Westen': showroom voor autodieven ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 tegen de bierkaai, maar elke auto telt. Het gaat om té veel geld. In Warschau kreeg ik echter van een kennis van me, die als mare chaussee bij de Nederlandse ambassade werkt, te horen dat ik me maar beter niet op die markt kon laten zien. De receptie van het hotel waar ik verbleef, bracht me vervolgens in contact met een hoofdcommissaris van politie. Die zou me kunnen helpen, zeiden Peperkamp haalt het visitekaartje van de bewuste politiefunctionaris tevoorschijn. Het ziet er indrukwekkend echt uit, maar blijkt net zo vals te zijn ais de naam die erop staat. „De man vroeg mij voortdurend om een lijst met gestolen wagens en kentekens. Achteraf bleek hij zelf een van de illegale handelaren te zijn. Als ik hem die lijst had gegeven, had hij de nieuwe bezitters opgespoord om ze af te persen. Zo gaat dat daar. Als buitenstaan der heb je geen schijn van kans. Zodra ze in de gaten hebben dat je een vreemde bent en bovendien de taal niet spreekt, krijg je conti nu begeleiding van twee mannen. Ik heb de wagen niet meer gezien. Maar ik weet zeker dat hij er heeft gestaan.-" Geen respect De controle op de herkomst van de wagens is te verwaarlozen. Springvloed vindt dat niet verbazingwekkend. „Die landen zijn pas on der het juk van de dictatuur uit", zegt hij. De politie, exponent van de vroegere onderdruk kers, geniet geen enkel respect. En het poli- tie-apparaat is ook helemaal niet ingericht en ingesteld op controle en opsporing van ge stolen auto's. Het kentekenbestand wordt handmatig bijgehouden. Hoewel de samen werking met de collega's in het voormalige Oost-Duitsland en Polen steeds beter wordt, hebben de plaatselijke autoriteiten wel wat anders aan hun hoofd dan het najagen van autodieven en het ontrafelen van de crimine le organisaties die er bij betrokken zijn. Polen bij voorbeeld is nog maar net lid van Inter pol. In landen als Tsjechoslowakije, Roemenië, Hongarije, Kroatië, Servië en alle nu onaf hankelijke staatjes van de vroegere Sovjetu nie ontbreekt zelfs elke vorm van centrale re gistratie; er zijn geen opsporingsregisters en de communicatie is gebrekkig. Aan de grens moet formeel een invoerstempel gehaald worden, maar een fles sterke drank en een paar sloffen sigaretten doen wonderen. Ken tekenbewijzen worden in die landen met de hand veranderd. Op een politiebureau is een schrijfmachine het toppunt van luxe. En het duurt vaak vele uren, voordat een telefoon verbinding met het buitenland tot stand is gebracht. Dit alles speelt de illegale autohandelaren in de kaart. Ze opereren onopvallend temid den van de legale handelaren. De politie treedt alleen op als handhaver van de open bare orde. Zolang die niet wordt verstoord, kan iedereen rustig z'n eigen gang en worden auto's met Nederlandse, Duitse, Belgische nummerplaten als warme broodjes verkocht. Volgens Springvloed voor een prijs die ge middeld op 70 tot 80 procent van de westerse waarde ligt, en bij het scheiden van de markt vaak nog aanzienlijk lager. Dan gaan ze soms voor een prikkie weg. De oorspronkelijke kentekenbewijzen liggen in de meeste geval len nog op de voorstoelen, deel drie zit nog achter de ruit. Maar de koper doet er verstan dig aan daar geen lastige vragen over te stel len. Springvloed weet het uit eigen ervaring. „Ik hielp de Poolse collega's op hun verzoek met de controle van auto's op de automarkt in Poznan. Ik had een draagbare computer met een actueel overzicht van 120.000 in Neder land, Duitsland en in België gestolen auto's We hadden binnen de kortste keren een aan tal auto's te pakken. Toen ik de betrokken handelaren naar tekst en uitleg vroeg, kreeg ik een pistool onder de neus geduwd. Er wa ren heel wat Poolse collega's voor nodig om mij te ontzetten. Op dat moment ga je niet verder. Uiteindelijk zijn die wagens wel te ruggekomen. Maar of er strafrechterlijke ver volging is ingesteld tegen die autohandela ren, waag ik te betwijfelen". Hard Springvloed kan het nog navertellen, drie Poolse collega's en een Duitser, die z'n wa gen op een automarkt in Warschau ontdekte, werden tijdens hun speuracties zonder par don doodgeschoten. Steeds vaker maken de Poolse criminelen gebruik van vuurwapens. Die krijgen ze in handen via naar huis terug kerende Russische militairen, die hun volau tomatische hypermoderne Kalasnikovs maar wat graag inruilen voor een auto van westers fabrikaat. Peperkamp en Snijders kennen de verha len ook- Peperkamp: „Een Mercedes gaat in Rusland twintig keer over de kop. Een soldaat die z'n wapen verpatst, is ineens binnen, hij kan er een huis voor kopen. En er heerst daar zo'n chaos, dat er niet of nauwelijks controle is. Voor zover er een risico aan zit, nemen ze dat voor lief. In Rusland kunnen ze trouwens alles gebruiken. Wat dat betreft gaan we nog wat beleven... Op de automarkt van Utrecht zijn de eerste Russische handelaren al opge doken. Ze hadden lijsten bij zich van auto merken en types die ze wilden hebben. Le gaal of illegaal, dat maakt ze niet uit. Ik weet dat er uit Rotterdam een schip is vertrokken waarvan het vrachtruim vol zat met gestolen auto's. Die hadden ze er gewoon in laten donderen. Het plaatwerk en de onderdelen zijn ook veel waard. Die wagens worden compleet gestript Ook Bert Corbijn ervoer dat de Poolse ille gale autohandel geen pottekijkers duldt. Als rechercheur van het Eindhovense Polski- team volgde hij in Poznan het spoor van autodieven die in Brabant opereerden. „Het was vrijwel direct raak op die marktzegt Corbijn. „Ik ontdekte een gloednieuwe BMW 320i. In ons land gestolen, maar al wel voor zien van een Pools kenteken". De betrokken handelaar stelde Corbijns nieuwsgierigheid allerminst op prijs en liet dat nadrukkelijk merken. De rechercheur had er geen behoef te aan om voor (dode) held te spelen en be sloot af te nokken. „Ze vinden dat wij hun handel kapot maken zegt Corbijn. „Hun re denatie is simpel: wij zijn rijk en zij zijn arm. Bovendien gaan ze er vanuit dat de gedu peerden hun verzekeringsgeld wel krijgen De verzekeringsmaatschappijen keren in derdaad astronomische bedragen uit. Vol gens Peperkamp zullen de premies dan ook onherroepelijk omhoog gaan. „Veel garage houders en verhuur- en leasebedrijven ma ken het de autodieven ook wel erg gemakke lijk", zegt hij. „Proefritten zonder dat er ie mand meegaat zijn heel normaal. Een pas poort of rijbewijs wordt meestal ook niet ach tergehouden, hoewel dat bij professionele criminelen weinig zin heeft, omdat die toch over valse papieren beschikken. Maar er heerst bij veel bedrijven ook een mentaliteit van 'wat maakt het uit', we zijn toch verze kerd Voor de verzekeringsmaatschappijen maakt het wel degelijk wat uit. Nadat bespre kingen in mei met de Poolse autoriteiten om de stroom autodiefstallen in te perken nau welijks iets hadden opgeleverd, besloten ze er zelf op af te gaan. 'Centraal Beheer', 's lands grootste autoverzekeraar, traceerde in de af gelopen maanden in Polen 160 gestolen au to's en haalde ze bijna allemaal terug. Maar sinds in Polen een zogenaamd revindicatie- recht van kracht is, gaat ook dat steeds moei zamer. De rechtmatige eigenaar moet nu be wijzen dat de auto daadwerkelijk van hem is. Het ziet er dus naar uit dat de gedupeerden straks heleméél het nakijken hebben. De cijfers spreken klare taal. Meer dan 26.000 auto's verwisselden vorig jaar in Nederland op on rechtmatige wijze van eigenaar. Ruim 5000 meer dan het jaar ervoor. Een ongekende stijging van 25 procent. Duitsland geeft een zelfde beeld te zien; van 60.000 in 1990 naar 86.000 vorig jaar. In heel Europa werden vo rig jaar meer dan twee miljoen auto's gesto len. „Met een gemiddelde waarde van 20.000 tot 25.000 gulden", zegt Bob Springvloed, re cherche-expert voor autodiefstallen bij de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. „Het is moeilijk om exact aan te geven hoeveel er in oostelijke richting ver dwijnen, maar het zijn er jaarlijks honderd duizenden". Hij baseert zich onder meer op signalen die de CRI regelmatig uit binnen- en buiten land ontvangt en op resultaten van eigen on derzoek in Polen. Ook de forse toename van het aantal autodiefstallen sinds eind 1990 de Muur viel, duidt daarop. Veelzeggend: het percentage auto's dat niet meer terugkomt is in de afgelopen jaren opgelopen van 40 naar 50 procent. De werkwijze van de criminelen varieert, maar een autodief die het heeft voorzien op een bepaald merk en type, krijgt die wagen ook. Een alarminstallatie betekent slechts heel even oponthoud. „Binnen een minuut is iedere wagen weg", zegt Springvloed. „Ze kennen het slot van elk automerk, ze kennen de zwakke plekken en ze zijn hondsbrutaal. In Groningen hebben we het meegemaakt dat ze op straat voor het oog van passanten en naast de te stelen auto, de valse sleutel stonden bij te vijlen. Ze hebben gereedschap bij zich om nummerplaten te maken. Poolse kentekenplaten worden over de Nederlandse nummerplaat geschroefd, ze beschikken over landenstickers en het vervalsen van kente kens is evenmin een probleem. Niet zelden komen ze met een man of vijf in één auto naar Nederland, waarna iedereen een auto uitzoekt en ermee terugrijdt". 'Omkatten' Springvloed constateert dat de laatste maanden ook een toenemend aantal au towrakken richting Polen wordt getranspor teerd. Hij vermoedt dat ze bestemd zijn voor het omkatten, bij uitstek de manier om van een gestolen en dus illegale auto, weer een legaal voertuig temaken. Populair gezegd be tekent 'omkatten' een identiteitsverandering van de wagen. De identiteit van het au towrak, (chassisnummer, kentekenplaten en -bewijzen) zet men over op een andere, soortgelijke wagen. Het wrak wordt opge kocht door een handelaar die eenzelfde type auto steelt. „Of laat stelen", zegt Springvloed. „Handelaren geven aan anderen, vaak Ne derlandse relaties, opdracht om een verge lijkbare auto te stelen. Die wordt dan naar Polen gebracht en daar 'omgekat', waarna de wagen weer legaal in ons land van de hand kan". Lang niet alle gestolen auto's echter gaan linea recta naar Polen. Veel wagens worden koud gezet. Nederlandse criminelen stelen een auto - of laten dat doen - en brengen die naar een zogeheten 'afstelplaats' ergens in het grensgebied. Hun Poolse contacten ko men de wagens dan halen. Vaak zijn dat stro mannen van de feitelijke organisaties. Zo vond de Hengelose politie op 13 maart op een parkeerplaats tussen Gildehaus en Osna- brück een in Hengelo gestolen Audi 80 terug. „Die stond duidelijk klaar om opgehaald te worden", zegt Toon Snijders, hoofd van de afdeling fraude- en vermogensdelicten van de Hengelose recherche. „Die bewuste par keerplaats is lange tijd gebruikt voor 'het koud zetten' van wagens. Het was een ont Binnen een minuut is een gestolen wagen vooraien van nieuwe nummerplaten en op weg naar het voormalige Oostblok. In sterk groeiende aantallen verdwijnen autowrakken naar Polen voor het 'omkatten'. Vraag uit Oost-Europa niet bij te houden In de vroege ochtend van 12 maart van dit jaar razen twee in Hengelo gestolen Peugeots 405 via de bewaakte grensovergang in Frankfurt an der Oder Polen binnen. Een derde gestolen wagen van hetzelfde merk en type wordt tot stoppen gedwongen en de bestuurder, een Pool, gearresteerd. De wagen is inmiddels terug in Nederland; een uitzondering. Sinds 'De Muur'viel kunnen autodieven uit Polen en hun Neder landse handlangers, de vraag uit het voormalige Oostblok naar westerse auto's niet aan. moetingsplaats voor de autohandelaren. Zo dra ze merken dat wij ze in de gaten hebben, verkassen ze gewoon naar een andere par keerplaats. Zo gaat dat langs de hele Neder landse grens. Eind vorige maand belde een collega uit Osnabrück. Hij had drie Poolse autodieven aangehouden. Een van hen blijkt ook in Twente op vrij grote schaal actief te zijn geweest. Dat onderzoek loopt nog. Vanuit Twente ben je via Bentheim, Osna brück, Berlijn en Frankfurt a/d Oder zo bij de Poolse grens. Als jij 's morgens tot de ontdek king komt dat jouw auto is gestolen, is die misschien al in Polen. We hebben er, in de korte tijd dat we er waren, in de omgeving zeker voor een miljoen gulden aan waar schijnlijk gestolen wagens gezien", zegt Snij ders. Wantrouwen Snijders en zijn Hengelose collega Harry Bos waren begin juni in Frankfurt a/d Oder om de gestolen Peugeot 405, van een Hengelose dealer terug te halen, nadat pogingen om vanuit Nederland met de collega's ter plekke contact te leggen uiterst moeizaam verliepen. „Er heerst veel wantrouwen. Met name te genover de politie", zegt Snijders. De recher cheurs waren in gezelschap van Leon Peper kamp, een ex-collega uit Arnhem, tegen woordig als fraude-rechercheur werkzaam is bij de Europreventie en Expertise in Nijme gen, de Bovag-Verzekerings Maatschappij voor garagehouders en autoverhuurbedrij ven. Ook deze maatschappij kreeg vorig jaar twintig procent meer diefstalclaims te ver werken. Vooral de autoverhuur en -lease be drijven zijn vaak het slachtoffer. De Bovemij stuurt haar mensen regelmatig op pad om getraceerde auto's terug te halen, zo ook in het geval van een van de drie gestolen auto's van de Hengelose autodealer. Peperkamp was vorig jaar augustus en sep tember ook al in Polen in een poging om een in Warschau gesignaleerde gestolen auto naar Nederland terug te brengen. Hij kwam met lege handen thuis. „We hadden informa tie gekregen dat er op de markt in Warschau een dure 'Amerikaan' te koop werd aangebo den, een wagen die de eigenaar bij ons als gestolen had opgegeven. Ons uitgangspunt is dat we elke auto terughalen als we weten waar we die kunnen vinden. Het is

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33