Leidsch Dagblad 'Enquête naar sociale zekerheid' A SeJte'kteto Servisch leger: Turkije dropt voor Cyrano wapens bij moslims Bosnië Wethouder Kohlbeck voor politierechter Witte fraude kost honderden miljoenen Griek Pipidipides kon alles in Barcelona HEES&HES ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39936 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 LEIDEN «JAN RUSDAM Het decor van de nieuwe musi cal Cyrano is te groot voor het toneel van de Leidse Schouw burg. De grootschalige produk- tie van Van den Ende trekt het komend seizoen langs de grote theaters in Nederland. In mei '93 staat Cyrano, met in de hoofdrollen Bill van Dijk en Danny de Munk, vijf avonden op het programma van de Leid se Schouwburg. De maten van het decor overtreffen evenwel die van het toneel in Leiden. Cyrano is de eerste oorspron kelijke Nederlandse musical- produktie van Van den Ende, gebaseerd op het toneelstuk Cyrano de Bergerac. Schouw burgdirecteur Wallis de Vries verklaart dat hem is toegezegd dat het stuk in de Leidse 'bon- bonnière' past. „Als nu blijkt dat de maten van het decor te ruim zijn voor Leiden moeten ze worden aan gepast. Van den Ende kent de maten van de Leidse Schouw burg. We hebben een contract, en daar houden we hem aan." Volgens Wallis de Vries hoeft het publiek niets te merken van de aanpassing aan het decor. SARAJEVO CEES VAN DER LAAN VERSLAGGEVER GPD Het Servische leger in Bosnië- Hercegovina beschuldigt Tur kije er van wapens en munitie te droppen voor de moslims in Bosnië. Hoge officieren op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Sarajevo bevestigen dat Turkije hoogstwaarschijnlijk enkele malen per vliegtuig wa pens heeft afgeworpen boven gebied dat in handen is van moslims. Een woordvoerder van de Bosnische regering ontkent dat wapens zijn gedropt. „Dat zou een droom zijn. We zouden het graag willen, maar het is niet waar." Maar de geruchten dat Turkije en Iran wapens probe ren te leveren aan hun geloofs genoten in Bosnië houden hardnekkig aan. Vanuit het Midden-Oosten, Iran en Pakistan is inmiddels ook een forse geldstroom naar schatting 100 miljoen dol lar richting Bosnische mos lims op gang gekomen. De VN kondigden eerder een wape nembargo tegen het voormalige Joegoslavië af, waardoor Bosnië niet op legale wijze wapens kan kopen. Het Servische leger in Bosnië heeft tot nu toe vier keer gepro testeerd wegens de aanwezig heid van 'ongeïdentificeerde vliegtuigen' in de luchtcorridor van Split naar Sarajevo die door de VN wordt gebruikt voor voedselvluchten. Eén keer bleek het protest onjuist. „Maar de drie overige protesten bleken te kloppen. Twee keer ging het om een Turks vliegtuig, de derde weten we niet", aldus een hoge officier. De elf Nederlandse VN-solda- ten die in de Tito-kazeme in Sa rajevo voor de verbindingen zorgen, zijn voorlopig overge bracht naar het hoofdkwartier in de Bosnische hoofdstad. Gis teravond werd de kazerne op nieuw bestookt met mortiergra naten. Donderdag werd een Oekraïnse VN-soldaat voor de kazerne doodgeschoten door een sluipschutter. Een deel van de Nederlandse communicatie apparatuur is onherstelbaar be schadigd. Pagina 5: Klevend bloed en lij ken markeren lange helle tocht Nog geen abonnee? Dollar op laagste waarde sinds 1945 AMSTERDAM CPD-AI ZATERDAGS BIJVOEGSEL Exclusief: 'Fout. Getuige nissen van NSB'ers'. Sinds 'De Muur' viel kun nen autodieven uit Polen, en hun Nederlandse hand langers, de vraag niet aan... Biodiesel. Brandstof uit koolzaadolie. Een Oosten rijkse vondst in commer ciële produktie bij een Am sterdams bureau. De belastingdienst heeft weer extra aandacht voor de Horeca. Actie 'Dien blad'. Denkwijzen Compromis relaties II. De Jungfraubahn. Hoger komt geen trein in Europa. De droom van een koene Alpenzoon werd 80 jaar ge leden werkelijkheid. OEGSTGEEST LIESBETH BUIT1NK De Oegstgeester PvdA-wethou- der T. Kohlbeck moet vrijdag voor de Haagse politierechter verschijnen. Hij is door de offi cier van justitie gedagvaard om dat hij vorig jaar de Leiderdorp- se R. Dekkers heeft beschuldigd van 'fascistoïde neigingen'. „Het verspreiden van angst-op basis van leugens en het terrori seren van mensen is fascistoïde gedrag", verklaarde Kohlbeck toen. De wethouder deed zijn uitla tingen tijdens een conflict over de opknapbeurt van het Jagers huisje op het landgoed Oud Poelgeest. Dekkers, voorzitter van de stichting Leefbaar Lei derdorp, vertegenwoordigde de bewoonster van het huisje. Zij beschuldigde het gemeentebe stuur ervan de restauratie van het huisje te traineren, zodat de bewoonster naar andere woon ruimte zou uitwijken. Volgens Kohlbeck speelde de Leiderdorpse zijn ambtenaren tegen elkaar uit, maakte ze ge meentebestuurders uit voor 'flapdrollen' en de directeur van Oud Poelgeest voor 'schoft' en 'oplichter'. Volgens de wethou der bestond haar tactiek verder uit dreigen. „Ik laat mij en mijn mensen niet uitschelden en on der een geestelijke terreur plaat sen", reageerde Kohlbeck. Kohlbeck was gisteren we gens vakantie in het buitenland niet bereikbaar voor commen- De waarde van de Amerikaanse dollar is vérder gekelderd. In grepen van enkele centrale ban ken konden niet verhinderen dat de Amerikaanse munt gis teravond (Nederlandse tijd) in New York weggleed naar een koers van 1,6120 aan het ein de van de handel. Dat is het laagste punt sinds de Tweede Wereldoorlog. Donderdag no teerde de Amerikaanse munt in New York nog 1,6315. Volgens sommige deskundigen kan de dollar de komende tijd nog en kele dubbeltjes dalen. Ghanezen i In maart claimde de Boerhaave 3 In maart claimde de a q Museum Boerhaave politie de ontmanteling I «7 is op orde, maar van een enorm Ghanees „Verzelfstandiging bete drugskartel. Dinsdag moet kent nog geen leven met blijken of dat waar was. gouden randen". Werledraad r Het 'schip' van de 2 «3 Wereldraad van Kerken wordt geteisterd door een storm die reorga nisatie heet. Speciale kamercommissie wil rol GAK en GMD uitspitten De kans is groot dat er een parlementaire enquête komt naar het functioneren van de uitvoeringsorganen in de sociale zekerheid. De kamerleden Buurmeijer (PvdA), Van Dis (SGP), Van Hoof (WD), Schimmel (D66), Terpstra (CDA) en Willems (Groen Links) hebben zo'n diepgaand onderzoek gisteren bepleit na zich als speciale commissie ruim vier maanden op de materie te hebben gestort. De PvdA heeft zich direct uitgesproken voor een enquête, het CDA is 'gematigd positief. De zes kamerleden vinden dat er „voldoende termen aan wezig" zijn voor een parlemen taire enquête, al moet een ka mermeerderheid daartoe het besluit nemen. Buurmeijer wees er overigens op dat tot nu toe niets van misstanden is ge bleken, al voegde hij daaraan toe zich „niet te kunnen voor stellen dat er niets aan de hand DEN HAAG GPD-ANP Commissievoorzitter Buurmeij er maakte gisteren duidelijk dat zijn commissie er niet in slaagt voor 1 december het onderzoek af te ronden, zoals de bedoeling was. De commissie is op een enorme hoeveelheid materiaal gestoten. Bovendien zouden ook de rollen van de Sociale Verzekeringsraad en het minis terie van sociale zaken als toe zichthouders moeten worden bekeken. Voor een gedegen on derzoek is meer tijd, mens kracht en geld nodig. Buurmeij er denkt aan een commissie van negen tot elf kamerleden die twaalf in plaats van de huidige drie medewerkers krijgt Het onderzoek moet gaan over de afgelopen tien jaar. Er moet worden gekeken naar de uitvoering van de WW, de Ziek tewet de WAO, de AAW en de Toeslagenwet. De belangrijkste reden voor het onderzoek is het uit de hand lopen van de WAO. Algemeen wordt aangenomen dat werkgevers en vakbonden een stilzwijgende afspraak had den om de WAO te gebruiken als riante afvloeiingsregeling bij reorganisaties. Bonden en werkgeversorganisaties hadden het tot 1 januari van dit jaar voor het zeggen in de besturen van de organisaties die de soci ale zekerheid moeten 'uitvoe ren', zoals het GAK en de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD), die de WAO- keuringen uitvoert. De commissie zou onder meer de interne regels bij de uitvoeringsorganen moeten be kijken, de onderlinge contacten, de interne controle-systemen en de informatie aan Sociale Zaken en de Tweede Kamer. Buurmeijer sloot niet uit dat de enquête een rol zal spelen bij een nieuwe opzet van de uit voeringsorganen zoals staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken die voorbereidt. Zij wil dat een onafhankelijke commissie toezicht gaat houden en wil daarover nog dit jaar een wets voorstel indienen. Kroaten zaagden Branko's hoofd van zijn romp Vijftig jaar geleden haalden de Kroaten Branko Jungle uit zijn dorp in Bosnië en dwongen hem op de blote aarde neer knielen op een plaats genaamd Jasenovac. Met een zaag scheidden ze het hoofd van de Serviër van diens romp. De gruwelen die tussen 1941 en 1945 in Jasenovac plaats vonden, zijn bijna te beestach tig om ze te kunnen begrijpen. Hoeveel van de wreedheden die vandaag in Bosnië en Kroa tië worden gepleegd, zijn ont sproten aan het crematorium van dit kamp? Dinsdag, aan de vooravond van de internationale Joegosla- vië-conferentie in Londen, in deze krant een schokkend re laas over dit concentratie kamp. Verder in de vier pagi na's tellende bijlage: Het con flict in Bosnië, hoe is het be gonnen en hoe zal het eindi gen? Ter Veld dwingt gemeenten harder op te treden HAARLEM .SJAAK SMAKMAN De gemeenten moeten van staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken harder gaan optre den tegen uitkeringsfraude. Vol gens een eerste voorzichtige ra ming worden de sociale dien sten nu voor enige honderden miljoenen per jaar opgelicht door mensen die naast hun uit kering een baan hebben waarbij ze over het salaris gewoon be lastingen en premies betalen. Tot voor kort bleef deze zoge heten witte fraude onopge merkt, omdat niemand de gege vens van de sociale diensten en de belastingdienst naast elkaar legde. Sinds de invoering van het sociaal-fiscaal nummer kan dat met behulp van de compu ter vrij eenvoudig worden ge daan. In 60 gemeenten gebeurt dat ook al langere tijd. Begin dit jaar bleek bij een onderzoek in acht gemeenten dat witte frau de veel voorkomt. „Dat heeft een schokeffect veroorzaakt", aldus Peter de Weerd, hoofd van de afdeling algemeen uitke- ringsbeleid van het ministerie van sociale zaken. Ter Veld heeft daarom een aantal nieuwe regels afgekon digd. Sinds 1 augustus ziin meenten wettelijk verplicht Studio Sport-commentatoren hadden drie miljoen tv-kijkers tuk HAARLEM JOHN OOMKES Niet Ellen van Langen was de ontdekking van de Olympische Spelen van Barcelona, maar de onbekende Griekse sportman Pipi dipides. Hij nam geen enkele plak mee naar huis, maar ging de competitie aan in liefst 25 takken van sport. Pipidipides bokste in drie verschillende gewichtsklassen, zeilde, turnde, raakte te water bij het roeien, zwom kunst, volleybal de, hockeyde, judode, hief gewichten en deed bij het concours hippique niet alleen als springruiter maar ook als Griekse vol bloed mee. Voorts jureerde Pipidipides dat het een lieve lust was, arbitreerde een paar boks wedstrijden en werd ais voorzitter van het Grieks Olympische Comité' getipt als moge lijke opvolger van superbobo Samaranch. Was getekend: vrijwel de voltallige ploeg commentatoren van Studio Sport. De uitzendingen trokken gemiddeld bijna drie miljoen kijkers, maar niemand infor meerde in Hilversum naar de werkelijke identiteit van Pipidipides. Thuisblijver Tom Egbers had dan kunnen vertellen dat deze mysterieuze allrounder anderhalf jaar gele den voor het eerst furore maakte in de Ne derlandse huiskamers. Studio Sport-redacteur Frank Snoeks: „Omdat Griekenland toen de komende te genstander van Oranje was, besloten we een Griekse treffer tegen Albanië 'mee te nemen' in de uitzending. Hoe d'r ook ge speurd werd, de doelpuntenmaker bleef on bekend. Tenslotte zei Mart Smeets: laat maar, ik red me daar wel uit. Plotseling klonk dat Pipidipides, spits van Panathinai- kos, had gescoord. Je zou zeggen: dat verzin je niet." Een oplettende kijker schreef de grootste waardering te hebben voor Smeets' vak manschap, maar meende hem toch op een foutje te hebben betrapt. Pipidipides ver diende niet bij Panathinaikos zijn brood, maar ging door het leven als regelmatig scorende rechterspits van OFI Kreta. De verblufte redactie gierde het uit en besloot uit meligheid om die Pipidipides erin te houden, maar de inside-jokestierf naar ver loop van tijd een zachte dood. Snoeks: „In Barcelona heeft iedereen zich met hart en ziel op zijn werk gestort, en zo goed en zo kwaad als dat ging uitermate se rieus aan berichtgeving gedaan. Na een Belangen banken Financiële concerns 2 wordengroter.de belangenverstrengeling ook. Dat doet de banken geen goed. HET WOORD IS AAN Stanley Jones Als God het mysterie uit ons leven wegnam, zouden geen geestelijk initiatief of durf meer nodig zijn. VANDAAG PAGINA'S Binnenland- Buitenland - Cultuur Extra Familieberichten 4 Feiten en meningen2 Financiën26,27 Info17 Programma's8,9 Regio11,13,15,16 Religie - Sport Zaterdags bijvoegsel 31 t/m 39 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 29 HET WEER Verwachting van het KNMI: Een enkele bui. Wolkenvelden en plaatselijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zuidelijke wind, in de loop van de dag toenemend tot matig, kracht 3 a 4. onterecht uitgekeerde bedragen terug te vorderen. Ook moeten ze onderhoudsplichtige ex-part ners gaan aanslaan voor een deel van de bijstandsuitkering die hun voormalige man of vrouw krijgt. Vanaf 1 september krijgen alle sociale diensten bo vendien van de belastingdienst te horen welke uitkeringsont vangers in een bepaald jaar ook bij een bedrijf hebben gewerkt. De sociale diensten moeten dan uitzoeken of de uitkering te recht is geweest. Om naleving van de strengere regels af te dwingen, heeft Ter Veld besloten dat gemeenten die naar haar mening onvol doende hun best doen om vor deringen te innen, die uitkerin gen niet meer mogen declare ren bij het ministerie. Nu be taalt het rijk 90 procent van de bijstandsuitkeringen en de ge meenten 10 procent. Ook daar in wil Ter Veld verandering' brengen. Sinds kort wordt er weer gepraat over een verhou ding van 80-20. De staatssecre taris wil zo de gemeenten een financiële prikkel geven om zorgvuldiger met uitkeringen om te gaan. advisering, levering en begeleiding door gekwalificeerde medewerkers. Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering. Noordwijk. tel 01719-46566 fax. 01719-48547 ADVOCATEN Plantsoen 41. Leiden. Tel. 071-122541. aantal dagen sluipt er echter een zekere vermoeidheid in ae troepen. Als commen tator moet je vreselijk goed opletten of je nog wel weet wat je zegt na zoveel uren boksen, turnen of roeien. En 's avonds praat je onderling na over de zin van die 18 uur tv per dag." De Spelen waren vijf of zes dagen oud, toen Pipidipides ten tonele werd gevoerd. De afspraak was simpel: alleen in live-uit zendingen. Snoeks: „Als ik van een bokser echt niks wist, kon ik altijd nog zeggen dat ie ooit van Pipidipides had gewonnen op de Spartakiade. Dan zei ik erbij: en de kenners weten, dat dit een overwinning is die telt." Het bleef niet bij Pipidipides. Snoeks: „Er deden debutanten uit landen mee waarvan je nog nooit hebt gehoord. Als ik dan de uit zending in moest, dacht ik dat ik gek werd. Waar het vandaan kwam weet ik niet, maar ik riep opeens dat die bokser uit Thailand houder was van een krokodillenfarm in Bangkok en handtasjes produceerde. Dui delijk een kanjer. Die kreeg me dan een pak rammel van een Mongoliër. Heb ik me uit gered door te melden dat Thaise krokodil len een zeer slecht gebit hebben." inement betaal ik daarna: Per maand (f 27,80) via automa tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept- v controle bezorging) J Nummer bank/girorekening Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden ev 12141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1