Verenigde Naties falen in Somalia Levendige handel in gouden olifantjes Feiten &Meningen In Baidoba een manier is sterven van leven Rwanda heeft lange weg te gaan na beëindigen burgeroorlog Bureaucratische moloch leert niet van fouten uit het verleden Steeds meer voedselhulp bereikt het hongerende Soma lia. steeds minder bereikt de mensen die haar het hardst nodig hebben. Een functionaris van de Verenigde Naties noemde de hongersnood in Somalia vorige week „de grootste mislukking van de VN in onze tijd". De inwoners van Baidoba vechten om een beetje water. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 HAARLEM MAARTIN KUIPER Voedselopslagplaatsen in de ha vens van Somalia worden ge plunderd door bendes jonge ge wapende mannen. De havenau toriteiten laten ze toe op de ha venterreinen, in ruil voor een deel van het voedsel. Ook langs Somalia's wegen liggen ze op de loer en kapen ze vrachtwagens vol graan. Andere bendes, die noodgewongen worden inge schakeld om de hulpkonvooien te beschermen tegen de aanval len, romen vaak de helft van de lading af als loon voor bewezen diensten. De VN leiden de hulpopera ties in Somalia, maar hebben gedurende de laatste 19 maan den weinig bereikt. Een jaar lang gebeurde er zelfs helemaal niets. Daarna kwam de hulpver lening langzaam op gang, maar de hoeveelheden voedsel die het land bereiken zijn nog steeds onvoldoende. De hoe veelheden die uiteindelijk de hongerenden bereiken zijn be schamend. Er is beterschap beloofd. Vijf honderd bewapende VN-solda ten zullen proberen de haven van de hoofdstad Muqdisho on der controle te krijgen. De ha ven vormt de belangrijkste schakel in de levenslijn naar So malia's kreperende bevolking. Maar het armzalige aantal van 500 man is volstrekt onvoldoen de om het voedsel bij de men sen te krijgen. Bovendien wor den ze pas over twee weken verwacht. Of beter: over 20.000 doden. Schandpaal VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali nagelde enkele weken geleden de westerse machten aan de schandpaal omdat ze Somalia's lot zouden negeren. Ze zouden volledig in beslag zijn genomen door de 'oorlog van de rijken' in het voormalige Joegoslavië. Maar Boutros Ghali sprak vanaf een doorgerot spreekgestoelte, zijn eigen VN. Bij de meeste mensen bestaat de indruk dat het internationale voedselhulpsysteem, opge bouwd rond de VN, zeer effi ciënt is. „Niets is minder waar", schrijft Alex de Waal van de mensenrechtenorganisatie Afri ca Watch in de Britse krant The Independent „De mate van in competentie, harteloosheid, hebzucht en laksheid binnen de VN-afdelingen die zich met de hongersnoodbestrijding bezig houden, is hemeltergend. Door gaans zijn de hulpoperaties langzaam, verspillend, slecht gepland en uitgevoerd, en ver oorzaken ze evenveel schade als dat ze goed doen." De Waal verklaart het falen van de VN door het gebrek aan controle op de organisatie en haar afdelingen. „De Verenigde Naties zijn waarschijnlijk van alle bureaucratieën op rege ringsformaat het minst verant woording schuldig", aldus De Waal. „Hun prestaties zijn nooit onderzocht. Iedere organisatie maakt fouten; het verscnil is dat de VN nooit wordt gedwongen ervan te leren. Dit is een be langrijke reden voor de ramp in Somalia, maar ook voor de aan houdende hongersnood in ge heel Afrika." Doorsudderen De malaise wordt ook binnen de VN zelf erkend. „Het heeft zo ver kunnen komen omdat we de situatie hebben laten door sudderen zonder er voldoende aandacht aan te schenken", zegt Trevor Page in de Britse krant The Guardian. Page werkt al dertig jaar voor de VN en is voor het World Food Program (WFP, wereldvoedselprogram ma) in Somalia. „We hadden onervaren mensen die niet wis ten wat ze zagen, die niet wis ten wat de consequenties waren en niet aan de bel trokken." Page zegt dat hij niet zo'n menselijk lijden heeft gezien sinds de hongersnood in Biafra eind jaren zestig en Bangladesh in 1971. „Maar bij die rampen waren we veel beter georgani seerd", aldus Page. Somalia is niet het eerste slachtoffer van de „desorganisa tie binnen de VN". In 1984 werd Etiopië getroffen door hongers nood. Het land had 900.000 ton hulpgoederen nodig, durfde het buitenland echter niet meer dan 450.000 ton te vragen. Het WFP stuurde een missie, die vaststelde dat de Etiopische havens maar 125.000 ton kon den verwerken een onder schatting met een factor tien van de werkelijke capaciteit. Re sultaat: Etiopië kreeg slechts 125.000 ton, honderdduizenden mensen kwamen om en de ver antwoordelijken houden nog steeds hun zetels warm. Tijdens de hongersnood in het zuiden van Sudan in 1988 trok Unicef, het VN-kinder- fonds, zich terug uit twee hulp operaties. De organisatie gaf daarmee toe aan druk van de Sudanese regering, die het christelijke zuiden bevecht. Het jaar daarop lanceerde Unicef met veel bombarie een nieuwe operatie, Operation Lifeline. Maar uit de lessen was niets ge leerd. Opnieuw ontstonden problemen met de Sudanese re gering en ook deze actie liep op niets uit. De enige disciplinaire maatregel binnen de VN betrof de overplaatsing van een func tionaris die de Sudanese rege ring zou hebben beledigd. Het zijn slechts enkele voor beelden van de desastreuze ge volgen van het VN-wanbeleid. En welke andere rampzalige mislukkingen, die de publiciteit zijn ontsprongen, liggen begra ven onder een dikke laag stof in het VN-archief? Een stapel die zonder radicale veranderingen alleen maar groter wordt. Zo lijkt het VN-hulpprogram- ma voor vluchtelingen in Afrika dezelfde kant op te gaan als dat voor de hongerenden. De vluchtelingensituatie wordt steeds moeilijker in Kenya (So- maliërs die vluchten voor de honger), Angola, Mozambique, Liberia, Sudan en andere Afri kaanse landen. Honderden mil joenen guldens zijn nodig om de mensen op te vangen en er voor te zorgen dat ook zij niet worden getroffen door honger. Slechts enkele miljoenen zijn tot nu toe beschikbaar gesteld. „Het internationale antwoord op het steeds groter wordende vluchtelingenprobleem in Afrika is de laatste jaren steeds te laat gekomen en ontoereikend ge weest", zei Nicolas Bwakira, di recteur voor Afrika van het VN- Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR), woensdag op een persconferen tie in Gerieve. Ondanks deze constatering dreigt het opnieuw fout te gaan. BAIDOBA Rtr Een verveelde soldaat gluurt in een haastig in elkaar gezet mor tuarium bij een voedselcentrum voor kinderen... en geeuwt. Kin deren met lijfjes als skeletten, van wie velen niet meer kunnen worden geholpen, liggen vlakbij op het onvermijdelijke einde te wachten. In het Somalische Bai doba, 250 kilometer van de hoofdstad Muqdisho, is sterven een manier van leven gewor den. „Of wii op elkaar schieten of niet, elke dag paan er tientallen mensen dood zegt sjeik Yusuf- Ali, een strijder van Mohamed Farah Aideed, één van de krijgs heren in Muqdisho. „De dood is de ware heerser van Baidoba." Deskundigen van hulporganisa ties zeggen dat de crisis in dit verwoeste land in de Hoorn van Afrika erger is dan de grote hon- gersood in Etiopië midden jaren '80, die tussen de 200.000 en een miljoen mensen het leven kostte. In Somalia sterven dage lijks honderden mensen. Ander half miljoen van de zeven mil joen Somaliërs worden acuut met de hongerdood bedreigd, velen van hen zijn kinderen. De komende weken kunnen daar nog eens miljoenen bijkomen als de voedselhulp niet op tijd wordt aangevoerd en uitge deeld. In Baidoba trachten wanhopige hulpverleners enkele van de 8.500 kinderen te redden die op elkaar gepakt in de voedselcen- tra zitten. Bij een aantal jongen tjes is door diarree de endel darm naar buiten gekomen, die met geweld moet worden terug geduwd, vertellen de medewer kers. Buiten het centrum zijn de 30.000 tot 40.000 inwoners van Baidoba blij met elke dag die ze nog leven. Veel van de slachtof fers in deze verjaten, van vlie gen vergeven stad hebben ech ter weinig hoop dat het ooit weer „normaal" wordt. „Er werkt vrijwel niets meer in Baidoba, net als in de rest van Somalia", zegt Anita Ellis van de Ierse organisatie Concern. „De enige plaats waar wat wordt uit gebreid is het kerkhof, zoveel nieuwe graven iedere dag." Somaliërs zeggen dat diegenen die in de voedselcentra sterven geluk hebben. „Daar probeerde Een tweede Frans trans portvliegtuig met voedsel is gisteren vanuit de Kenyaan- se hoofdstad Nairobi naar r de Somalische stad Baido ba, 250 kilometer ten zuid-^ oosten van de hoofdstad Muqdisho, vertrokken. Woensdag landde een eerste Frans C-130 Hercules-trans portvliegtuig al in Baidoba. De aankomst van de levens middelen op het vliegveld van Baidoba heeft voor spanningen gezorgd met ge wapende bendes, maar het j/ voedsel is terecht gekomen f bij vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis. De hulporganisatie heeft in het hele land 500 „collectieve keukens" inge richt om de hongerige be volking te voeden. tenminste iemand hen te hel pen. Veel kinderen sterven ge woon aan de kant van de weg en daar heeft bijna niemand aandacht voor. En het is ten slotte beter te sterven dan altijd in ellende te leven", zegt Amina Mohamed, een Somalische hulpwerker. De gevechten tussen de ver schillende clans (stamverban den), die in 1991 uitbraken na dat dictator Mohamed Siad Bar re verdreven was, hebben van Baidoba een stad van ruïnes ge maakt. Net als in Muqdisho en de tweede haven van het land Kismayl, hebben plunderende strijders van een lappendeken aan facties het meeste voedsel geroofd dat doordrong tot de stad. Hulpverleners zeggen dat de veiligheidssituatie nog steeds slechter wordt. De enige economische activi teit, vertellen inwoners, is het bewaken van voedsel, en het stelen en doorverkopen daar van. Er zijn geen winkels, geen cafés, geen markten, geen scho len. De vroeger schilderachtige fa culteitsgebouwen zijn verwoest. Ziekenhuizen en luxe woonwij ken liggen in puin. Kinderspeel plaatsen zijn ieeg, het gras is door droogte en oorlog verdwe nen. Het enige dat nog intact lijkt is de landingsbaan, de le venslijn van de stad. Met het vredesakkoord dat de Rwandese regering en het verzet deze week hebben gesloten is de bijna twee jaar durende burgeroorlog officieel be ëindigd. „Wij hebben genoeg van oorlog", aldus Juvenal Renzaho, adviseur van president Juvenal Habyarimana. De afgelopen weken is er in het „land van de dui zend heuvels" weinig meer te merken van een guerrilla, afgezien van de vele soldaten in het straatbeeld, de wegblokkades en de nachtelijke uitgaansverboden. Er komen zelfs weer toeristen om de (sinds de film Gorilla's in de mistwereld beroemde berggorilla's te bekijken. Nu in het land weer vrede heerst, moeten de re gering en de verzetsstrijders van het Patriottisch Front (FPR) nog over de opname van de FPR in het kabinet en ae samenvoeging met het leger onderhandelen. Experts schatten dat de burgeroorlog in het Oostafrikaanse land zo'n 5.000 mensen het leven heeft gekost. Zij brak uit toen het FPR met geweld vanuit het buurland Uganda Rwanda binnenviel. De opstandelingen werden gesteund door leden van de Tutsi-bevolkingsgroep, die in Rwanda zo'n 10 procent van de bevolking uitmaakt. Sinds de onafhankelijkheid zijn er in Rwanda steeds op nieuw bloedbaden ontstaan tussen Tutsi's en Hu tu's (waartoe 85 procent van de bevolking be hoort). De Tutsi's vormden eeuwenlang de bo venlaag van een feodaal bestel. In 1959, drie jaar voor de onafhankelijkheid, kwam de ommekeer. De Hutu's wierpen het feodale bestuur omver en dreven de Tutsi's met honderdduizenden tegelijk in ballingschap. Door die oude rivaliteit is de vrede wankel. De aanval van het FPR heeft bij de Hutu's oude ge voelens van haat doen oplaaien. Habyarimana, zelf een Hutu, wordt door velen als te toegeeflijk beschouwd. Daarbij is het ook nog niet duidelijk waar de terugkerende Tutsi-ballin- gen moeten wonen. Het kleine Rwanda is met ze ven miljoen inwoners al overbevolkt. Ook van de kant van de strijdkrachten dreigt ge vaar voor de vrede. Het leger, dat met 5.000 sol daten tot voor kort wel spottend een „troep pad vinders" genoemd werd, is uitgebreid tot 30.000 man. De jonge soldaten zijn nauwelijks opgeleid en slecht gemotiveerd. Het Westen beschouwt Habyarimana, die in 1973 de macht greep, als een garantie voor democrati sche hervormingen. Frankrijk kwam de president bij het uitbreken van de oorlog met parachutisten te hulp. Volgens de officiële versie alleen om de buitenlanders te beschermen. De Franse pers meldt echter dat zij het hele Rwandese leger com manderen, maar dat wordt in Kigali zelf ontkend. TOM JANSSEN HOUSTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Petten, buttons, pennen, bekers en zelfs golfballen met de namen van George Bush en Dan Quayle. Maar ook posters en t-shirts waarop Bill Clinton en Al Gore belachelijk worden gemaakt. En dat zijn dan nog de meest voor de liggende spul len. Wansmaak en humor gaan op de Republikeinse conventie hand in hand. In de gigantische hal naast de Astrodo me zijn ook gouden olifantjes (het sym bool van de Grand Old Party, zoals de Republikeinen worden genoemd), stuk ken hout van het podium waarop Ge orge Bush heeft gestaan, cowboylaarzen in rood-wit-en-blauw, en zelfs een beeldje dat Nancy Reagan voorstelt, te koop. In het American Spirit Pavilion is niets te gek. Sommigen lijken alleen maar voor deze kermis-naast-de-conventie naar de conventie gekomen te zijn. Ten minste, zij zijn al dagenlang niet uit deze markthal weg te slaan, en hebben nog te klagen. Zij hebben meer dan tiendui- maar zelden een voet in het sportpaleis zend vierkante meter tot hun beschik- zelf gezet. Daar gaat het over politiek, over Geor ge en Dan, over belastingen en 'familie waarden'. Hier gaat het om de leukere dingen des levens. Het is een traditie; king om hun waar aan de Republikeinse man of vrouw te brengen. Vooral die waarop Clinton en Gore voor gek wor den gezet. Maar ook handdoeken, briefopeners, i afgevaardigde die met lege handen boekenleggers, asbakken en tandensto- (of beten lege tassen) van een conventie komt, wordt thuis argwanend bekeken. 'Waar heb jij gezeten?' Bij de Democraten was het in New York vorige maand huilen met de pet op. Zij vierden hun conven tie in de te kleine Madison Square Gar den, waar geen plaats was voor zo'n po- VS VERKIEZINGEN Er litieke prullaria-markt. Die werd daarom ganisatie NASA, kers. Alles waar de woorden 'Republican Convention', 'Ge orge Bush' en 'Dan Quayle' op passen, is te koop. Cow boyhoeden, want we zijn hier in Texas, plastic rood-wit blauw bloemen, sleutelhan gers en andere prullaria, ook de Encyclopedia Brittanica, er zijn stands van de ruimtevaartor- in een hotel gehouden, ergens wegge stopt in een zaal die door nauwelijks ie mand werd bezocht. Wat dat betreft hebben de souvenir- en prullariahandelaren, allemaal over tuigde Republikeinen, in Houston niets i fabrikanten die het autorijden op gas promoten. En je kan er 'Millies Book' kopen, het door Barbara Bush eigenhandig geschreven kinderboekje over de hond van de Bush- familie, de First Dog. De Republikein die zich dan nog ver veelt, en dat is gezien de geringe politie ke opwinding in de Astrodome niet ver wonderlijk, kan zich dan nog altijd ver meien bij optredens van artiesten, die zich hier als Republikeinse gelovigen be kendmaken bekeren. Zoals de country- and-westem-sterren Tanya Tucker en Wynonna judd. Dinsdag was er een optreden van de roek-groep Three Dog Night. Opmerke lijk, want was een van de leden niet ooit betrokken bij drug-gebruik en had de groep in de jaren '70 niet een weinig smetteloze reputatie? En dan nu bij de Republikeinen, die zo fel van leer trek ken tegen elke vorm van druggebruik? Maar veel werd natuurlijk goedge maakt door Pat Boone, de jongbejaarde zanger-evangelist, wiens opvattingen over geloof en gezin zo naadloos bij de huidige generatie conservatieve Republi keinen past. „En de enige artiest is die anno 1992 nog ongestraft in een crème kleurig kostuum kan lopen", zoals een krant schreef. f&aiwi Voor elke Re publikeinse af gevaardigde ligt er een bord met 'Bush- Quayle 92' en een Ameri kaans vlagge tje klaar. fOTO AFP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2