Leidsch Dagblad Tonnen schade in winkelpassage -4 bhistol Mariniers krijgen bijles in werking van democratie jr hoe 'Democraten gevaar voor Amerika en wereld' Twee directeuren Bex Reizen op non-actief Ontheemden hoeven straks niet meer terug Dossiers Haarlemse sociale dienst op straat Paard uit de sloot gered PARD0EZA lestella VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39935 LOSSE NUMMERS 1,50 Hulp stagneert 2 Steeds meer voedsel komt Somalia binnen, maar steeds minder be reikt de mensen die het nodig hebben. Minder in bad A 3 Bejaarden in I J Utrecht gaan maar eenmaal in de 14 dagen in bad: 'Is de volgende stap soms minder eten?' Maskerade r De Leidse Studen- I J tenmaskerade in 1910 mocht wat kosten. Een expositie in Boymans- Van beuningen. Noodweer zorgt voor wateroverlast leiden roy klopper Een overstroming heeft gisteravond tijdens het noodweer voor tonnen schade aangericht aan winkels in de Leidse Breestraat-passage. De winkeliers wijten de overstroming aan wanbeheer door de eigenaar van het complex, Ma- dan Real Estate BV in Zoetermeer. De afvoer was ver stopt, waardoor het water bijna een meter hoog op het dak kwam te staan. in het magazijn opgeslagen pc's zijn rijp voor de schroothoop. Madan, sinds 1990 eigenaar van het complex, denkt dat hem geen blaam treft. „Ik heb van de week meteen gereageerd na be richten over die eerste lekkage. Deze problemen kon ik ook niet voorzien." Vanochtend heeft Madan schade-experts naar de passage gestuurd. De Leidse brandweer kreeg gisteravond tijdens de wolk breuk 80 meldingen over water- In de fotostudio van Lucas Wit te op de eerste etage was het vanochtend een grote ravage. De schade wordt geschat op een halve ton. De onderbuur man, computerwinkel Funtro- nics, heeft nog meer schade, namelijk enige tonnen. Behalve dat een groot deel van het inte rieur moet worden vervangen, zijn veel computers waardeloos geworden door de lekkage. Ook alphen» paul v De twee directeuren van Bex Reizen in Alphen aan den Rijn, B. van Zon en H. van Druten zijn gisteren op non-actief ge steld. Wie hen opvolgt, wordt waarschijnlijk volgende week bekend. Klanten hebben overi gens van een en ander geen last. Bex Reizen leed vorig jaar 5 miljoen verlies en volgens de di recteuren zou hun vertrek te maken hebben met de 'oplo pende miljoenenverliezen'. De directie van verzekeringsmaat schappij Ohra, 100 procent ei genaar van Bex, onthoudt zich van commentaar. De vertrokken directeuren den haag cpd Als over een jaar de oorlog in het voormalige Joegoslavië nog voortduurt, loijgen de hier op gevangen vluchtelingen vrijwel zeker toestemming definitief in Nederland te blijven. Dat zegt staatssecretaris Kosto van justi tie vandaag in het dagblad Trouw. Mei volgend jaar bekijkt het ka binet of de situatie in het voor malige Joegoslavië is verbeterd. Is dat niet zo, dan zal Kosto het kabinet voorstellen de hele groep vluchtelingen een perma nent verblijf toe te staan. Zoiets Dossiers met persoonlijke ge gevens van tientallen cliënten van de Haarlemse sociale dienst zijn zeven weken lang zoekgeweest Een onbekende man leverde de dozen giste ren af bij het Haarlems Dag blad, zusterblad van deze krant. Hij had de dossiers on beheerd 'langs de kant van de weg* gevonden. Vermoedelijk zijn de dossiers rond 1 juli ge stolen bij een opslagplaats voor archiefmateriaal in het industriegebied Waarderpol- der. In de dozen zitten afschrif ten van schuidaanvragen, uit keringen, kopieën van bank rekeningen, aanvragen voor de Beeldende Kunstenaars Regeling, brieven van schuld eisers waarin huurachter standen van cliënten worden soonsgegevens uit de periode 1979 tot en met 1989. De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) heeft de diefstal van de dossiers nooit naar buiten gebracht. Ook de ver antwoordelijk wethouder is niet op de hoogte gesteld, evenmin als gedupeerde cliënten. De sociale dienst slaat ge gevens van cliënten die geen uitkering meer hebben op bij archiefbeheerder Transpack, sinds april onderdeel van Voerman International. Als de GSD gegevens nodig heeft, treedt een vaste procedure in werking. Gebleken is dat Voerman zich daar op 1 juli niet aan heeft gehouden. Een werknemer van het bedrijf zette twee dozen met materi aal onbeheerd buiten. Twee onbekende mannen hebben die meegenomen. overlast. Men moest 25 keer in actie komen om ondergelopen kelders en huizen leeg te pom pen. Bij de meldkamer kwam ook een groot aantal 'valse mel dingen' binnen, afkomstig van rookmelders die door de hoge luchtvochtigheid van slag waren geraakt. Een blikseminslag in het sein- stelsel gisteravond op het baan vak Leiden-Den Haag zorgde tot halverwege vanochtend voor problemen. Het beveiligingssys teem was compleet ontregeld. Alle intercity's vanaf Rotterdam werden omgeleid via Gouda. Gisteravond en in de ochtend spits reden tussen Leiden en Schiphol. Leiden en Den Haag en Leiden en Haarlem geen treinen. Reizigers werden met bussen vervoerd. Almere kreeg gisteravond te maken met een onweersbui plus windhoos en regen. Op een camping werden zeven caravans vernield en vie len drie gewonden. zouden totaal andere toekomst plannen hebben gehad dan de Ohra-top. Anders gezegd: Ohra wil een heel andere kant op met het bedrijf, dat vorig jaar zo'n 100.000 reizigers vervoerde. Over een eventuele nieuwe koers na het vertrek van Van Zon en Van Druten wil niemand in Alphen iets zeggen. Wel meldt een Bex-woordvoerder dat „Ohra doorgaat met Bex. We krijgen honderd procent steun en zijn daar heel erg blij mee. De toekomst van ons be drijf is verzekerd". Bij Bex wer ken, afhankelijk van het jaarge tijde. 80 tot 120 personeelsle den. Grenen TV kast met inschuif- deuren VanJ£9Sr- voor 1495,- Leiden floge Rijndijk 260 $Dirispijt^^ lel 071-410608 katwuk De Katwijkse brand weer moest gisteren te water om een paard te voorzien van een zogeheten paardenbroek. Het dier was rond het middaguur per abuis in een modderige sloot langs de Kooltuin weg gestapt en kon er op eigen kracht niet meer uit komen. Met vereende krach ten slaagden zo'n tien brand weerlieden en politiemensen van de Katwijkse en Rijnsburgse korpsen er na een kwartier in het paard weer op het droge te take len. Met wat uitputtingsver schijnselen maar verder onge deerd is het dier op stal gezet bij een bedrijf in de buurt. FOTO DICK HOCEWONINC Egano wil weer a —j Op de Spelen wei- I gerde Egano alle dienst. In Kralingen kreeg Jos Lansink het paard weer ondercontrole. Kuststrook van Noordzee milieuzone den haag theo van der kaal) De kuststrook van de Noordzee en een stuk van het Nederlands Continentaal Plat krijgen de sta tus van milieuzone. Daardoor wordt het mogelijk verontreini ging en verstoring van het zee milieu beter aan te pakken. Een en ander is het gevolg van het Watersysteemplan Noordzee 1991-1995, dat de mi nisterraad gisteren heeft vastge steld. Het plan is afkomstig van het ministerie van verkeer en wa terstaat. „Het moet voorkomen dat schepen olie op zee lozen. Het betekent niet dat het boren naar olie en gas in de kuststrook tot het verleden behoort", aldus een woordvoerder van het mi nisterie. De vergunningen voor olie- en gasboringen worden verstrekt door het departement van economische zaken. Gisteren werd bekend dat de provincie Noord-Holland, vier kustgemeenten en drie water leidingbedrijven bezwaar aante kenen tegen de vergunning die Economische Zaken aan het energieconcem Mobil heeft ver leend voor het boren naar gas voor de kust tussen Vogelen zang en Wijk aan Zee. Uitvoering van het Watersys teemplan Noordzee moet lei den tot een verdere afname van de vervuiling van de zee. Het uiteindelijk doel is een even wichtig ecosysteem in de Noordzee, vergelijkbaar met de toestand in 1930. Nederland is het eerste land ter wereld^ dat een milieuzone langs zijn kust instelt. summer jazz '92 zaterdag 22 aug. vanaf 13.30 uur doezastraat leiden. Stille Rijn 1 Leiden Tel. 071 - 120221 HET WOORD IS AAN Ovidius Wacht even! Een kort uitstel brengt wel eens een groot voor deel. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 19 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Enkele buien Vannacht kans op enkele mistban ken en een minimumtemperatuur van omstreeks 13 graden Over dag wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden Eerst weinig wind, in de loop van de dag toenemend tot matig, kracht 3 4, uit zuidelijke richting. Georgische leger weg uit Abchazië tbilisiap is uitzonderlijk, omdat in Ne derland elke asielaanvraag indi vidueel wordt behandeld. Kosto: „De situatie van de Joe- goslaven nu is vergelijkbaar met die van de Hongaren tijdens de opstand in '56 en de vluchtelin gen uit Tsjecho-slowakije na de Praagse Lente van '68. Als dit geen vluchtelingen zijn, dan weet ik het niet. Daarom stel ik dat het rijtje jaartallen '56, '68, '92 is geworden". Pagina 5: Hevige gevechten. Adidas 'Tyke M' Voetbalschoen met vaste noppenzooi. In zwart/wit/lila. Maten 39 - 46. Adviesprijs 99.95 Bristolprijs 75- t/m a.s. zaterdag BRISTOL in LEIDEN Langegracht 5 (naast DIGR0S) tel 071-226154 Donderdag koopavond 'De politici zijn de baas, niet de krijgsmacht' De Georgische Staatsraad heeft het leger gisteren teruggeroe pen uit Soechoemi, de hoofd stad van de naar afscheiding strevende regio Abchazië. De militairen worden vervangen door troepen van het ministerie van binnenlandse zaken. De terugtrekking lijkt een po ging van de Staatsraad om aan te tonen dat de situatie in Ab chazië weer normaal is. De taak van de troepen van het ministe rie van binnenlandse zaken kan worden vergeleken met die van de politie. De Georgische troepen wer den begin deze week naar Ab chazië gestuurd om hoge rege ringsfunctionarissen te bevrij den die door aanhangers van de verdreven president Gamsa- choerdia waren gegijzeld. den haag gpd Het Korps Mariniers krijgt bijlessen in „staatsbur gerlijke vorming". Minister Ter Beek (defensie) wil dat mariniers aan het verstand wordt gebracht dat „eigenrichting niet acceptabel is in een de mocratische rechtsorde". Ook wordt de mariniers nog eens uitgelegd dat de politici de baas zijn, niet de krijgsmacht. Dat is het resultaat van een intern onderzoek naar de oorzaken van het plan van mariniers om op 22 juni op te treden tegen druggebruikers op het Centraal Station in Rotterdam. Op basis van dat onderzoek noemt Ter Beek het voorval een .incident'. „Er zijn geen structurele elementen in de cultuur van het Korps Mariniers die dit optre den kunnen verklaren", aldus Ter Beek in een brief aan de Tweede Kamer. Er is ook „geen enkele aanwijzing" dat de lei ding van de Rotterdamse Van Ghentkazerne, offi cieren of onderofficieren voorkennis hadden van de actie. De betrokken mariniers hebben het ka der bewust buiten de actie gehouden. Daaruit concludeert Ter Beek dat de mariniers wel wisten dat hun actie niet door de beugel kon. Mariniers krijgen ook nu al 'vormende lessen'. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan militair straf- en tuchtrecht, rechten van de mens, oorlogsrecht en het veiligheidsbeleid. „Maar er is geen moment waarbij stil wordt gestaan bij het feit dat een actie, zoals het onderhavige incident, ontoelaatbaar is". Dat gaat dus nu veranderen. De betrokken mariniers kunnen niet strafrech terlijk worden vervolgd, omdat er geen strafbare feiten werden geconstateerd. De politie greep na melijk in voor ze tot actie overgingen. Per kwartaal (f 80,10) vi matische b I Woonplaats houston hans de bruun In de 'belangrijkste speech van zijn leven' heeft presi dent George Bush vannacht (Nederlandse tijd) op de Republikeinse conventie in Houston gezegd dat hij het Congres zal voorstellen „over de gehele li nie de belastingen te verlagenMet deze belofte probeert de president zijn herver kiezingscampagne nieuw leven in te blazen. Bush zei dat de belastingverlaging ge paard moet gaan met bezuinigingen om te voorkomen dat het begrotingstekort verder oploopt. Clinton noemde het voorstel in een' reactie een 'schaamteloze poging de verkiezingen te kopen'. De strijdlustige Bush heeft met een scherpe aanval op zijn tegenstrever Bill Clinton en het door de Democra ten beheerste Congres, de toon gezet voor de slotfase van de Amerikaanse verkiezingsstrijd. De Democraten zijn volgens Bush een gevaar voor Amerika en de we- VS VERKIEZINGEN reld. Bush zei dat het aan de tegenwerking van de De mocratische meerderheid in het parlement te wijten dat zijn economisch beleid niet van de grond is geko- Bush betoogde dat onder de Democraten de belas tingen weer omhoog zullen gaan, de rol van de over heid zal worden vergroot, en hij suggereer de ook dat Bill Clinton op het gebied van buitenlands beleid niet te vertrouwen is. De toespraak van de president werd vooaf als cruciaal gezien voor zijn kansen in de komende verkiezingsstrijd. Bush is de laatste tijd in de verdediging gedrukt door Clinton en staat ruimschoots op hem achter in de opiniepeilingen. Nieuwe opiniecijfers waren er gisteravond nog niet, maar peilingen eerder deze week suggereerden dat de kloof tussen Clinton en Bush geslonken is tot 12 pro cent. Pagina 2: Levendige handel in gouden olifantjes. Pagina 5: Bush biedt zijn ir bank. girorekening j Deze bon m een envelop, zonder I postzegel, sturen neer Leidsch Degbled Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden Na wat 'de belangrijkste speech van zijn leven' wordt ge noemd. verschenen George Bush en 'First Lady' Barbara op het balkon van de Astrodome in Houston om hun aanhan gers te begroeten. Gisteren werd daar de Republikeinse conventie afgesloten. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1