Harmeling voelt zich geen vedette Lansink heeft Egano weer in gareel Sport Acht triatleten De Zijl naar het NK in Almere Veel te nat en gevaarlijk VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 17 Veteranenrecord De Spartaan amsterdam Een estafetteploeg van De Spartaan uit Lisse heeft bij wedstrijden in Amsterdam het Nederlands record bij de vete ranen (40-45 jaar) verbeterd. Het kwartet bestaande uit Hans Righolt, Piet van der Poel, Anton Hens en Jan Laan, liep op de baan van Atos een tijd van 17.03.81. Het oude record lag boven de 19 minuten. Ferguson huurt jet voor Schmeichel manchester j\lex Ferguson, manager van Manchester United, huurt volgende week een privé-jet voor doelman Peter Schmei chel. De Deense sluitpost wordt geacht maandag voor zijn En gelse werkgever aan te treden tegen Southampton. Twee dagen later staat voor Europees kampioen Denemarken de WK-kwalifi- catiewedstrijd tegen Letland op het programma. Bondscoach Ri chard Möller-Nielsen staat op de aanwezigheid van Schmeichel, Ferguson kan hem niet missen omdat reservekeeper Gary Walsh kampt met de naweeën van ziekte en derde keus Mark Wilk inson een gebroken pols heeft. FA vraagt om ziektebriefje londen De Engelse voetbalbond (FA) neemt in het vervolg geen genoegen meer dat geselecteerde internationals zomaar afzeg gen wegens een blessure. De FA kreeg de indruk dat sommige spelers zich al te gemakkelijk afmelden voor een belangrijke wedstrijd van het Engelse elftal. Bondscoach Graham Taylor werd afgelopen jaar om de haverklap overvallen met dergelijk onheilstijdingen. Voortaan zullen de geblesseerde internationals een bewijs van de dokter moeten overleggen, waaruit duidelijk blijkt dat spelen onmogelijk dan wel ongewenst is. Het ziekte briefje wordt in elk geval gevraagd voor de belangrijke WK-kwa- lificatiewedstrijden, ondermeer tegen Nederland, en voor het jeugd-WK. "Napoli wijst aanbod Sevilla af sevilla Napoli gunt Diego Maradona niet aan Sevilla. De Itali aanse clubleiding wees gisteravond resoluut een Spaans aanbod af.„Maradona staat bij ons tot juli volgend jaar onder contract", benadrukte een woordvoerder van Napoli. „Hij dient zich on middellijk te melden voor de voorbereiding op het komende sei zoen." Volgens Spaanse kranten heeft Sevilla een bedrag van 24 miljoen gulden geboden voor de kleine Argentijn. Hij zou bij Se villa in twee jaar dertien miljoen gulden kunnen verdienen. De Argentijnse vedette heeft net een wereldwijde schorsing van vijf tien maanden wegens het gebruik van cocaine achter de rug. Hij voelt niets voor een terugkeer naar Napels. Slechts voor een zeer hoge prijs wil Maradona zijn contract in Italië uitdienen. Geen voetbal meer in stadion Bastia bastia» In het Furiani-stadion in Bastia, waar in mei vijftien mensen werden gedood toen een noodtribune instortte, zullen geen voetbalwedstrijden meer worden gespeeld. Het terrein zal waarschijnlijk worden verkocht aan een comité van familieleden van de slachtoffers van de voetbalramp op het Franse eiland Corsica. „Dit moet een plek voor plechtige herinneringen wor den", aldus Vanina Guidicelli, lid van het comité. Haar man kwam in mei om het leven. „Gevoetbald mag hier nooit meer worden." Het bouwvallige Furiani-stadion wordt sinds mei al niet meer voor voetbal-doeleinden gebruikt. De plaatselijke tweede-divisieclub heeft tijdelijk onderdak gevonden in Ajaccio. In Bastia zal een nieuw stadion worden gebouwd. Nog geen twee jaar geleden zat Rob Harmeling in zak en as. Zijn nog korte carrière als beroepswielrenner leek op een heilloze weg te zijn beland. Bij een Belgische ploeg (Histor) werd de Nijverdaller als een 'dompie' behandeld. tilburg dick heuvelman gpd-verslaggever Harmeling, normaal het zonne tje in huis, werd er behoorlijk depressief van. Totdat een Deense collega, Jesper Skibby, hem een strohalm bij TVM aan reikte. Die greep Harmeling dankbaar en met beide handen aan. Onder de vleugels van de Hoogeveense transportverzeke raar bloeide Harmeling weer helemaal op. Sterker nog: in een jaar tijd slaagde hij erin een van de populairste Nederlandse renners te worden. Dat bleek uit de vele, en ook lucratieve aanbiedingen die Harmeling onlangs kreeg om in de criteriums na de Tour zijn kunsten te laten zien. En dat werd gisteren ook duidelijk in Tilburg, waar Harmeling door een imposante mensenzee, on der aanvoering van de gesjees de staatssecretaris Gerrit Brokx (thans burgemeester van Til burg) werd bejubeld als trotse winnaar van de vierde etappe van de Profronde van Neder land. Applaus viel ook Jelle Nijdam ten deel. Hij kreeg op het erepodium een nieuwe lei derstrui om zijn schouders. Geweld Harmeling verpestte het in de Brabantse wolstad voor de he ren sprinters. Terwijl zij zich opmaakten voor weer een snel heidsgevecht, voerde Harme ling bij het ingaan van de laatste kilometer het tempo op ten fa veure van zijn ploegmakker Tristan Hoffman. De uit de lucht gevallen Nederlandse kampioen kon dit geweld van Harmeling evenwel niet aan en verdween plompverloren uit het wiel van de Sallander. Bij nader inzien was dat niet zo'n schande, want Harmeling duwde zo onbetamelijk hard op de pedalen dat hij het complete peloton op zijn nummer zette. Harmeling: „In zulke situaties moet je proberen van de gele genheid gebruik zien te maken. Je weet dat die sprinters elkaar steeds zitten aan te kijken. Niet dat zoiets altijd lukt, maar nu gelukkig eens een keertje wel." Harmeling was maar wat blij met deze triomf, al haalt die het uiteraard niet bij een ritzege in de Tour. De man die vorige maand van Bordeaux weer eens een Nederlandse stad maakte, is evenwel van het slag 'wie het Jdeine niet eert, is het grote niet weerd.' Hij waakt ervoor een 'dikke nek' (verbeelding) te krijgen. Harmeling: „Ik weet hoe betrek kelijk het allemaal is met dit soort dingen. Dat komt omdat ik de keerzijde ook heb meege maakt. In mijn tweede jaar als prof wilde ik zelfs stoppen. Zag ik geen totaal uitweg meer. Ter wijl ik een van de beteren van die ploeg (Histor - red.) was. Maar ik kreeg er nooit een kans en heb je gauw dat het van kwaad tot erger gaat." Toen de nood het hoogst was, kwam voor hem de redding. TVM gaf hem een kans zich als nog te bewijzen, als hij zich ten minste kon vinden in een jaar loon van 50.000 bruto. Nou, dat wilde Nijverdalse Rob wel. Graag zelfs. Het verdere verhaal mag bekend zijn. Vorig debu teerde hij in de Tour en dat werd een succes. Niet zozeer sportief (Harmeling werd rode- lantaarndrager) als wel com mercieel. Zijn teksten waren doordrenkt met droge humor. Als een kopie van Herman Fin kers werd hij door de.media ge koesterd en het volk vond het allemaal prachtig. Harmeling was vervolgens een graag geziene gast in de rondjes om kerk en kroeg. Nuchter als-ie is, vond Harme ling die buitengewone belang stelling voor zijn persoon maar zo-zo. „Men ziet mij te veel als een clown en ik heb liever dat men mij als wielrenner waar deert." Nachtleven Dat is nu, een jaar later, wél het geval. Zijn victorie in Bordeaux heeft van hem een 'echte' cou reur gemaakt. Daar doet zijn opgave aan het begin van de laatste Tourweek (ziek) niets aan af. Het publiek vroeg en kreeg Harmeling in de criteri ums. Harmeling: „Ik heb er al vijftien gereden. Twee keer, in Maastricht en Elsloo, heb ik ver stek laten gaan om toch nog enige rust te krijgen. Want je zit toch een paar weken in het nachtleven. Al die criteriums zijn 's avonds en voordat je thuis bent, is het half twee. Nou, dan kan ik niet direct slapen. Dus zette ik de video aan en ging ik pas om een uur of half vier naar bed." Omdat hij zich niet helemaal aan het gezinsleven te onttrek ken, liet Harmeling zich 's mor gen om tien uur door vrouwlief wekken. „Kon ik nog even met die kleine van ons spelen, 's Middags deed ik dan weer van half twee tot half vier een dutje." Het spekken van de bankrekening vergoedde echter veel, zo niet alles. Harmeling: „Ten opzichte van vorig jaar zijn mijn startgelden met 150% omhoog gegaan." Nee, finan cieel heeft hij momenteel niets te klagen. De baas (TVM-direc- teur Ad Bos) heeft hem al vier keer opslag gegeven in ander half jaar tijd. Harmeling: „Dat vind ik het mooie bij deze ploeg: geen poespas en loon naar werken. Dat past precies bij mij." Toch kan Harmeling niet om alle opgeklopte toestanden in de wielrennerij heen. Vooral niet als 'men' hem weer eens op een voetstuk wil plaatsen. Want een vedette, nee dat vindt hij zichzelf zeker niet. Hij ziet het betrekkelijke van overwinnin gen in Bordeaux, Tilburg en Steenwijk (criterium) wel in. Harmeling: „Ik geniet er wel van hoor, moet ik eerlijk beken nen, maar ik kan er nog niet goed mee omgaan. Ik vind het maar een vreemd idee dat men sen speciaal voor jou komen kij ken. Dat kan ik me eigenlijk niet goed voorstellen, en dat ze dan ook nog helemaal uit hun bol voor je gaanDan voel ik me verplicht iets terug te doen, wil ik niet falen. En dat valt niet mee." De afdeling triathlon van De Zijl/LGB breidt gestaag uit. Een delegatie van acht man trekt morgen naar Almere om deel te nemen aan het open Neder lands kampioenschap triathlon. Vorig jaar waren dat er zes. In totaal zijn er nu bijna veertig tri atleten aangesloten bij deze Leidse club. In Almere komen Mart Mo raal, Rob Oudshoom, Koos Zwaan, Theo Eben6, Arie Ciere, Martin Visser, Wil Oijendijk en Herman Blote voor De Zijl/LGB aan de start. De acht hebben zich deze zomer bijzonder seri eus voorbereid op het evene ment. Visser, die dit jaar debu teert op het NK, benadrukt dat ze de afgelopen periode meestal samen trainden. Visser: „We hebben bijvoor beeld allemaal meegedaan aan de marathon van Leiden. Ver der was het zo'n drie keer per week anderhalf uur zwemmen, twee tot drie keer per week ne gentig kilometer of meer fiet sen, en dan nog twee keer lopen per week. De ene keer een halve marathon, de andere keer een kilometer of tien. Anderhalve week voor het NK hebben we nog dertig kilometer gelopen." Serieuze kanshebbers op de titel moeten niet onder het achttal worden gezocht. „Ieder een heeft zo zijn eigen doel. Zo wil Mart Moraal zijn tijd van ongeveer negen uur en veertig minuten verbeteren. Zelf hoop ik op een tijd van ronde de twaalf uur", aldus Visser. SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL HONKBAL KNVB AMATEURS SOFTBAL SURFEN ATLETIEK TENNIS TRIATHLON SCOREBORD OEFENVOETBAL AMERICAN FOOT- TENNIS ZEILEN GOLF PAARDENSPORT WIELRENNEN DAMMEN 4 Ztwg (Zvn). S f v.p*» (b*d. 7 kji, Duitser leidt Nederland-Italië De Duitse scheidsrechter Mar kus Merk leidt op woensdag 8 september de vriendschappelij ke interland Nederland-Italië. Voor deze wedstrijd, die in het maken. PSV-stadion wordt gespeeld, zal Oranje bijeen komen in het Bra bantse Nuenen. Bondscoach Dick Advocaat zal op vrijdag 4 september zijn selectie bekend Jos Lansink moest gistermiddag onwille keurig terugdenken aan de voor hem fatale slotdag van de Olympische Spelen. Net als in Barcelona viel de regen in Rotterdam tij dens het 45ste CHIO met bakken uit de he mel. Op de Real Club de Polo betekende dat het einde van Lansinks aspiraties op indivi dueel goud omdat zijn anders zo trouwe viervoeter Egano halverwege het modder- ballet plotseling dienst weigerde. In het troosteloze decor van het Kralingse Bos stuurde de Twentse ruiter zijn Olympi sche paard de regen in om het vertrouwen te herstellen. Lansink maakte er een uiterst bedaarde 'strafronde' van, bekommerde zich niet om de toegestane tijd (hij was ruim veertig seconden langzamer dan de winnende Zwitser Willi Melliger met Athlet) en merkte tot zijn genoegen, dat Egano weer net zo gehoorzaam was als in de ui terst succesvolle periode voor de Spelen. Enkele uren nadat de Duitser Ludger Beer- baum, ook in Rotterdam aanwezig, tot Olympisch kampioen was gekroond, gingen bondscoach, werkgever en eigenaar Hans Hom en Lansink op de plek des onheils al aan de slag om Egano tot de orde te roepen. „De organisatie had die grijze hindernis, waar het misging, gelukkig laten staan", al dus Lansink. „Toen iedereen weg was stuurde ik Egano er om een uur of vijf weer op af. En wat denk je? Natuurlijk weigerde het dier weer. Uit pure angst. De schrik van de ochtend zat er nog in. Pas de tweede keer ging het goed. Daarna sprongen we er nog wel tien keer over. Niks meer aan de hand." In het tweede onderdeel, een kwalificatie wedstrijd voor de Grote Prijs van zondag, liet Lansink ten overvloede zien, dat er ook met zijn tweede paard, Libero H, niet te spotten valt. In de barrage was hij twaalf combinaties de baas met een foutloze rit in 39,24 seconden. Daarmee was de eerste prijs van 5000 gulden 'in de knip'. leiden Goede wil alleen is niet voldoende, het weer moet ook een handje meehelpen wil er gevoetbald kunnen worden. Gisteravond was daar geen sprake van. Op de verschillende velden begonnen de heren nog wel, zoals hier bij het LD Cup-duel tussen UVS en Ter Leede, maar al snel was het voorbij. De regen en vooral de bliksem maakten verder spelen onmogelijk. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17