'Gaan we terug naar de teil?' 'Heb jij die gele horizontalis gezien?' Het Gesprek van de Zomerdag m goed, maar de berichten worden steeds slechter' Vakantieleed of vakantiepret Straffen tot 14 jaar in cokezaak Zwaanshoek 'Het gaat VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1992 13 'BadplanUtrechtse directie valt verkeerd bij bejaarden Bejaarden van het verzorgingstehuis Hofwijck in Oegstgeest vinden het 'badplan' van de Utrechtse directie van een bejaardentehuis maar niks. Die wil dat de ouderen nog slechts een keer in de twee weken in bad gaan. „In de winter, gaat het allemaal nog wel. Maar moet je van de zomer ko men, als je transpireert. Dan ruik je jezelf echt wel als je maar eens in de veertien dagen onder de douche kan. Het is gewoon bij de beesten af." foto henk bouwman Mevrouw Alblas: „Toen ik hoorde dat ze militairen voor Joegolavië het ronselen waren, wist ik dat hij zou tekenen." foto ben De ene keer zit de enige ster die het ho tel heeft in de badkamerspiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een va kantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit ge vraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenis sen die een vakantie onvergetelijk ma ken, in vele opzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolij ke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnteresseerd in toepasselijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomer dag', Postbus 54, 2300 AB Leiden, tel: 071 - 161440. Vonnissen soms fors lager dan eis ,,lk weet niet in wiens hersens dit plan heeft gebroed, maar ik vind het HIER". Om zijn woor den kracht bij te zetten, brengt meneer Van Schaik verontwaar digd een vinger naar zijn voor hoofd. „Gaan we soms weer te rug naar de teil? Met zijn vieren op een rijtje en dan om de beurt in hetzelfde water, omdat we te duur zijn?! Waarom moeten be zuinigingen altijd beginnen bij mensen die toch al niks heb ben? Wat is de volgende stap, minder eten soms? Ze moeten geen dwaze dingen doen. Laat ze liever ophouden met al die militaire rommel." Het plan om hulpbehoevende bejaarden niet meer elke week maar eens per veertien dagen helemaal in bad te doen, zoals de directie van het Utrechtse bejaardentehuis Alphons Ariëns kort geleden heeft geopperd, le vert bij de bewoners van het Oegstgeestse Hofwijck niets dan boze reacties op. Het plan. dat in een intern bulletin door het Utrechtse bejaardentehuis is verspreid, werd volgens de di rectie gelanceerd met het oog op bezuinigingen en een te ho ge druk op het personeel. HofwijckbewonerBeerendsen vindt het Utrechtse voorstel ronduit dom. „Dit is geen kwes tie van water en zeep. ledereen weet dat er bezuinigd moet worden, maar er komt een punt waarop het niet verder kan. Be- „Ze hebben geen stromend wa ter, geen elektriciteit, geen verse groenten en geen fruit. Ze mo- - gen alleen op de tegels lopen, want verder kunnen overal mij nen liggen. Ze slapen met hun Uzi naast zich in bed. Naar bui ten mogen ze alleen op gezette tijden en in brieven en telefoon gesprekken mogen ze niet alles zeggen wat ze weten. Wij kun nen thuis alleen maar afwach ten, bidden en er op vertrouwen d^t alles goed met ze gaat." De Alphense W. Alblas is de moeder van de 22-jarige Martin. Hij zit sinds eind vorig jaar in militaire dienst. Sinds 2 april maakt hij in Joegoslavië deel uit van de verbindingstroepen van de Verenigde Naties. Begin de cember wordt de groep terug verwacht. Met nog vijf Neder landse en een aantal buiten landse militairen logeert Martin Alblas in een hotel ergens in Topusko, zo'n zeventig kilome ter onder Zagreb. „Nu is het daar nog niet gevaarlijk", weet zijn moeder. „Maar het komt steeds dichterbij. Soms wordt er geschoten. Er komen steeds meer vluchtelingen uit het oor logsgebied naar Topusko." „Martin is een avonturier, altijd geweest", zegt ze. „Toen ik hoorde dat ze militairen voor HAZERSWOUPE/BOSKOOP RUUD SEP Je moet wel van bomen hou den. Bomen in zwarte plastic potten vormen namelijk de grootste attractie op de tiende Plantarium. De vakbeurs voor de boomkwekerij op het terrein van het International Trade Centre aan de Hoogeveenseweg aan de rand van Boskoop duurt nog tot zondag. De 1,2 hectare grote tent die speciaal voor het evenement is neergezet her bergt bomen in alle soorten en maten. Van hele kleintjes, die maar met moeite over de rand van hun potje kijken, tot ware reu zen die in de nok van de tent het zeil omhoog houden. Voor mensen die met bomen de kost verdienen is Plantarium een gebeurtenis die ze niet mo- £en missen. De bezoekers ko men overal vandaan. Vorig jaar turfde de organisatie niet min der dan 41 nationaliteiten. Ook de vakpers komt van heinde en verre. Naast journalisten uit heel West-Europa lopen er een Rus, een Tsjech, een Pool, een Hongaar en een Israëliër rond. De Amerikaan is nog niet gesig naleerd, maar die komt nog, jaarde mensen minder laten douchen is heilloos. Ouderen hebben soms toch al de neiging zichzelf te verwaarlozen. Al die bezuinigingen komen juist op de rug van het personeel te recht. Dat is te goed om de boel in de steek te laten. Waar je dan wel op moet bezuinigen weet ik niet. Hier gaat alles al heel voor zichtig hoor. Hier liggen echt geen zakken geld meer in de kast." Mevrouw Broekhuis schrikt als ze van het Utrechtse voorstel hoort. „Een keer per twee we ken in bad? Alsjeblieft niet, ik vind het zaaalig. Ik zou wel elke dag willen. Maar dat kan ik niet „Verschrikkelijk, dat daarop moet worden bezuinigd", zegt ook mevrouw Imansen ge schokt. „Een keer in de week douchen of in bad is toch wel minimaal. Als je het zelf kunt, ga je elke dag. Maar als je hulp behoevend bent en je mag dan nog maar eens per twee weken, dat vind ik erg." Ook mevrouw Van der Heijden vindt het een 'treurig' voorstel.Als het win ter is, gaat het nog wel, mischien. Maar moet je van de zomer komen, als je transpi reert. Dan ruik je jezelf als je maar eens in de veertien dagen onder de douche kan. Het is ge woon bij de beesten af." Hoewel zij erkent dat in de meeste tehuizen sprake is van Joegolavië aan het ronselen wa ren, wist ik dat hij zou tekenen. Eind maart werd hij overge plaatst en begin april had hij ge tekend." Vanaf dat moment draagt ze een angst met zich mee voor de situatie waarin haar zoon zich bevindt. „Het gaat goed met hem maar de be richten worden steeds slechter. Hij belt regelmatig maar nu hebben we al anderhalve week niets gehoord. De PTT-kabels zijn niet meer te gebruiken en telefoneren moet via de sateliet. Dat kan niet zo vaak." Alblas heeft aan de eerste tele foontjes van haar zoon gemerkt dat de militairen die naar Joe goslavië zijn gegaan niet zo goed zijn voorgelicht. „Sommi gen van hen waren echt een paar dagen van de kaart. Ook aan Martin merkte ik dat alles wat hij zag hem enorm aan greep. Hij begon heel anders te gen gewone dagelijkse dingen aan te kijken. Een volgende groep die gaat moet van te vo ren echt meer beelden te zien krijgen, beter op de hoogte wor den gebracht van de situatie daar. Anders komt het veel te hard aan." De AJphense heeft nog een zoon, Fred. Hij is 19 en chauf feur in militaire dienst. Ook verzekert voorlichter Frank van Suchtelen. Ook de 209 deelnemers ko men overal vandaan. Voor de eerste keer in tien jaar Plantari um zijn er stands uit Oost-Euro pa. De Poolse, de Tsjecho-Slo- waakse en de Hongaarse boom kwekersbonden laten zien dat er ook in hun land prima bo men worden gekweekt. Wat zoeken al die buitenlan ders in een tent in een Hazers- woudse polder? Uiteindelijk gaat het natuurlijk om de han del, vertelt Van Suchtelen. Maar dat wil niet zeggen dat de standhouders met het order boek in de aanslag op de bezoe kers afstormen. „Het gaat er vooral om contacten te leggen. Natuurlijk worden er ook direct orders geplaatst, maar als een handelaar een paar maanden na de beurs aan de telefoon hangt, dan is dat net zo goed handel." De Poolse deelnemer beves tigt dat verhaal. Hij heeft nog niets verkocht, maar lijkt daar niet onder te lijden. Misschien houdt hij er nog verkooporders aan over. Of een opdracht om voor derden in Polen bepaalde bomen te gaan kweken. Polen druk op het personeel, gelooft M. Ohm, hoofd verzorging van Hofwijck niet dat het terugbren gen van het aantal wasbeurten werkelijk tijd- en geld winst zal opleveren. „Op zaterdag en zondag wordt hier niet ge doucht. Nou, dat scheelt hoog uit een kwartiertje met doorde weeks. De mensen die geholpen moeten worden met douchen, zijn dezelfde die moeten wor den geholpen met aankleden. Zoveel maakt dat douchen dan ook niet uit." Ook in bejaardentehuizen in Leiden en de regio heerst de mening dat een keer per week in bad het absolute minmum is. Een greep uit het gehele 'aan bod' leert dat eens per twee we ken in bad, zoals overwogen wordt in het Utrechtse tehuis, onacceptabel wordt gevonden. Directeur J.M.E. Korteland van 't Huis op de Waard in Leiden: „Minstens een keer per week gaat iedereen bij ons in bad, als het nodig is zelfs vaker. In bad hoeft nog niet eens per se, dat wil ook niet iedereen. Helemaal onder de douche is ook prima." Hoofd verzorging Van de Bar selaar van Groenhoven in Lei den: „Wij doen iedereen een keer per week in bad. Met moeite, dat wel, ook wij hebben personeelsgebrek. Maar die we kelijkse wasbeurt blijft gehand haafd." Directeur J.J. Rodenburg van Fred is gevraagd of hij naar Joe goslavië wilde gaan. „Maar dat wilden we niet hebben. Een zoon daar betekent al genoeg zorgen. Even hebben we het er over gehad of hij dan als chauf feur in de voedselkonvooien zou gaan rijden. Maar intussen kende Fred de verhalen van Mart en heeft hij besloten ons dat verdriet niet aan te doen. blijkt overigens al bomen naar Nederland te exporteren en Ne derlandse bomen te importe ren. Eigenlijk heeft de Poolse boomkwekerij de internationale handel niet echt nodig, vertelt de Pool in accentloos Neder lands. „We produceren vooral voor de binnenlandse markt." De argeloze bezoeker voor wie een boom een boom is en duizend bomen duizend bo men zijn, loopt grote kans te verdwalen. Oneindig veel pal lets met bomen in zwarte plas tic potjes. Was ik hier al niet eerder geweest? Nee, deze stand is nieuw. De kweker heeft op een stapel pallets een terrasje gebouwd en zit daar met een collega te praten. In de pallets zijn ter versiering kleine boom pjes in zwarte potjes gestoken. Een nieuw boompje is de talk of the town. „Heb jij die gele ho- rizontalis al gezien?" De menin gen lopen er over uiteen. „Ik vraag me af hoe hard die is", zegt de een. „Dat weten ze niet. Sinds de introductie hebben we geen strenge winters gehad. Maar een horizontalis heeft meestal weinig moeite de win ter door te komen. Nee, hoe snel verbrandt-'ie, daar gaat het om." Huize de Duinrand in Katwijk: „Hier gaan de mensen die hulp nodig hebben in ieder geval een keer per week in bad en als het nodig is vaker. Eens per twee weken vind ik eigenlijk niet ac ceptabel. Als je personeel te kort hebt, kun je beter een stofbeurt overslaan dan een wasbeurt." Hoofd verzorging M. van der Burg van Sint Jeroen in Noord- wijk: „We schuiven wel eens een wasbeurt van 's morgens naar 's middags maar tot nu toe gaat bij ons iedereen eens per week helemaal in bad. Als men sen vaker willen, moet dat trou wens ook kunnen, vind ik." Directeur J. Groen van Huize Adegeest in Voorschoten: „Een keer per week wordt ieder bed verschoond, iedere kamer opge ruimd en iedere bewoner die hulp nodig heeft van top tot teen gewassen. Als je niet meer aan die minimale norm kunt voldoen, moet je je ernstig af vragen of je de naam verzor gingstehuis nog wel mag dra gen." Hoofd verzorging A. Doornik van De Dillenburg in Leider dorp: „Eens per twee weken is echt te weinig. Wij baden de be woners zeker een keer per week en dat wordt echt niet terugge draaid. De laatste tijd is het zelfs verbeterd. Wie dat wil kan uit gebreid in het grote bad gaan liggen." WILLEKE HEUKOOP» Hij mist zijn broer trouwens wel ontzettend." Begin juli was Martin voor een aantal weken met verlof in Ne derland. Hij was acht kilo afge vallen door het eenzijdige voed sel. „Toen hij de beelden op het journaal zag zei hij: 'Ma, geloof niet alles wat ze zeggen. Wat je te zien krijgt, geeft de situatie heel overtrokken weer'. Maar hij Buiten de tent laten een aan tal hoveniers hun kunnen zien. De tuinen staan vol met boom pjes in zwarte plastic potjes en prachtige kunstwerken. Van achter de heg klinkt klassieke muziek. Binnen geven tuinar chitecten met foto's en tekenin gen een beter beeld van hun zag er wel vreselijk tegenop om weer terug te gaan. Vlak voor hij weer ging, stond hij onder de douche en toen riep hij mij. 'Moet je nou eens kijken', zei hij wijzend naar de douchekop. 'Daar komt water uit en het is nog warm ook'. Dat geeft wel aan hoe hij er daar bij zit." Twee keer per avond gaat in huize Alblas het NOS-journaal aan. „Je kijkt toch heel anders naar die beelden. Voor ons is het niet te bevatten dat landge noten elkaar zoiets aandoen. Mart vertelde op een bepaald moment over twee families die al dertig of vijfendertig jaar bu ren waren en elkaar op een nacht uitgemoord hebben. Ge woon omdat de ene familie Ser visch en de andere Kroatisch was. De haat die daar onderling heerst is ongelooflijk. Die zit zo diep, zo ontzettend diep. Daar krijgen die jongens natuurlijk ook iets van mee. Zij zien de ka pot geschoten dorpen als zij zo nu en dan onder bewaking en gewapend naar Zagreb moeten. Daar moeten ze toch maar mee om zien te gaan. Ik zag aan Mart toen hij thuis was echt dat hij was veranderd. Ouder ge worden, vol wassener. Voortdurend is mevrouw Alblas met haar zoon bezig. Ze slaapt werk en van de nieuwste trends. Geen hovenier die nog met ou de spoorbielzen aan durft te ko men, geen tuin die compleet is zonder een rond terrasje van kleiklinkers. De eerste twee dagen was de beurs alleen toegankelijk voor de vakbroeders. Morgen en met de telefoon naast haar hoofdkussen 'want ik wil er zijn als hij belt'. Ze stuurt hem iede re maand een pakket met cho colade, gedroogde groenten, dropjes, alles waar hij behoefte aan heeft. „Mart vertelde dat ze op weg naar Zagreb langs een platgebombardeerd dorpje kwamen waar midden op een grasveld een overvolle fruit boom stond. Het water liep de jongens in de mond maar aan plukken hoefden ze echt niet te - denkeawanLdaU/vas veel te ge vaarlijk. Zelfs compleet verlaten plaatsen worden vaak volgelegd met mijnen en granaten." Ondanks alles gaat het dagelijk se leven gewoon door en ligt ze maar zelden wakker van de zor gen. „Soms gebeurt dat wel, dan grijpt het je allemaal wel eens even naar de keel. Maar we krijgen zoveel medeleven, van familie en vrienden. En ik put heel veel steun uit mijn geloof. We zijn lid van de Baptistenge meente. Er wordt voor Mart ge beden tijdens de diensten en zelf heb ik door het geloof het vertrouwen dat er goed voor Mart en de andere jongens wordt gezorgd door de Heer. Dat maakt me wel een stuk rus tiger." WILLEKE HEUKOOP» zondag zijn ook de 'gewone' tuinliefhebbers welkom op de beurs. Speciaal voor hen wordt die dagen ook een planten - markt gehouden, waar allerlei soorten bomen te koop zijn. De beurs is zaterdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur, zondag van 10.00 tot 17.00 uur. HAARLEM FRITS VERHAGEN MEDEWERKER Zes verdachten in de Zwaans- hoekse cocaïnezaak zijn giste ren door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot celstraffen van vier tot veertien jaar. Daar naast moeten twee mannen een geldboete van 100.000 gulden betalen. In enkele gevallen lag het vonnis van de rechtbank aanzienlijk lager dan de eis van officier van justitie mr. C. van Spierenburg. Tegen vier van de straf van zestien jaar en 100.000 gulden boete geëist. Bovendien vorderde de officier van twee verdachten miljoenen guldens als illegale winst uit de drugs handel. De rechtbank heeft die eis niet overgenomen. Slechts in één zaak werd een 35-jarige Co lombiaan veroordeeld tot beta ling van 38.000 gulden en 110.000 Amerikaanse dollars, fors minder dan geëist. De rechtbank achtte bovendien niet bewezen dat de man be trokken is geweest bij de invoer van 820 kilo cocaïne, die 18 ja nuari dit jaar na een inval bij een loods in Zwaanshoek (Haarlemmermeer) in beslag werd genomen. De Colombiaan werd wel schuldig geacht aan deelneming aan de criminele organisatie, die het cocaïnetransport op touw had gezet. Hij kreeg hier voor de maximale straf van vijf jaar cel opgelegd. De tweede Colombiaan, een 34-iarige man, heeft volgens de rechtbank een onmisbare rol gespeeld bij het organiseren van de drugszending. De man is vice-president van de handels onderneming in Venezuela die de smokkel heeft opgezet. De onderneming zond de cocaïne uiteindelijk per schip vanuit Ve nezuela via Engeland en Grie kenland naar Nederland. De partij drugs, die een straatwaar de zou hebben gehad van een half miljard gulden, werd ver stopt in 35 loden vaten, die elk 2500 kilo wogen. De 820 kilo co caïne was de op één na grootste cokevangst in Nederland. De rechtbank verwierp een groot deel van het verweer van de verdediging. Zo is volgens de rechters niet gebleken dat er in het omvangrijke politie-onder- zoek fouten zijn gemaakt en dat de advocaten in hun taak zijn gedwarsboomd, zoals één van de raadslieden betoogde. Het Openbaar Ministerie overweegt in een aantal zaken in hoger beroep te gaan. omdat de straf te laag wordt geacht. Vooral het vonnis in de zaak te gen één van de Colombianen werd als een teleurstelling erva ren. Ook sommige advocaten kondigden na afloop aan in ho ger beroep te gaan. Bomen blikvangers op vakbeurs Plantarium in Boskoop

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13