Geallieerden sluiten deel luchtruim Irak Buitenland Britse troepen klaar voor inzet in Bosnië Georgisch leger bezet hoofdstad Abchazië Wang schrapt 5000 banen Lissouba stevent af op presidentschap Congo Eeuwenoude gemaskerde schedel opgegraven Republikeinen hebben de modder klaar liggen WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 Agcnce France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press Krachtige aardbevingen Centraal-Azië moskou De Centraalaziatische republieken Kirgizstan en Ka- zachstan zijn vanmorgen getroffen dooreen serie aardbevingen met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter. Over eventuele schade of slachtoffers is nog niets bekend. Aanklacht tegen president Brazilië brasiua Volgens een onderzoekscommissie van het Braziliaan se parlement zijn er voldoende aanwijzingen om president Fer nando Collor de Mello aan te klagen wegens corruptie. Een for meel verzoek hiertoe aan het parlement is „onvermijdelijk", zei de voorzitter van de commissie, Benito Gama, gisteren. Gama benadrukte dat het vooralsnog gaat om „aanwijzingen, niet be wijzen". Politie doodt Myanmarese vluchtelingen cox's bazar Bengaalse politieagenten hebben gisteren tijdens een demonstratie van Myanmarese vluchtelingen tegen hun ge dwongen repatriëring drie vluchtelingen doodgeschoten. Zeker 29 mensen raakten gewond toen de politie de menigte in de grensplaats Ukhia met houten stokken uit elkaar probeerde te drijven. De vluchtelingen weigeren terug te keren naar Myanmar (Burma) zolang de mensenrechtensituatie daar niet verbetert. Doden door giftig medicijn uit bijenwas buenos aires» In Argentinië zijn de afgelopen dagen al 17 men sen overleden na het slikken van een giftig gebleken medicijn gemaakt van bijenwas.Bovendien liggen er 30 mensen met ver giftigingsverschijnselen in het ziekenhuis. De geneeskrachtige bijenwas was gemengd met giftige alcohol, die normaal gebruikt wordt in de industrie. Laboratoriumkonijnen gevaarlijk moskou Medici hebben de bevolking van de Letse hoofdstad Riga gemaand niet te eten van de 42 konijnen die gestolen zijn uit een onderzoekscentrum. De dieren zouden zijn besmet met hepatitis en gevaarlijke kankerverwekkende stoffen. Maandag is televisiecampagne begonnen om de bewoners van Riga te waar schuwen geen konijnen te eten die op de markt te koop worden aangeboden. Inspecteurs zouden niet in staat zijn te beoordelen of de beesten besmet zijn of niet. Melkproduktie in EG daalt brussel» De Europese Gemeenschap zal dit jaar waarschijnlijk 1,38 miljard gulden kunnen besparen op de uitgaven voor de zuivelsector. Dat is een gevolg van een daling van de melkpro duktie in de EG. Europese melkveehouders hebben in de eerste vier maanden van dit jaar 2,5 procent minder melk bij de melk fabrieken afgezet dan in dezelfde periode van vorig jaar. Over het gehele jaar 1992 zal de melkproduktie waarschijnlijk 1 tot 2 procent minder zijn dan die van het afgelopen jaar. Horthy in Hongarije herbegraven Budapest De stoffelijke resten van admiraal Nicholas Horthy, Hongarije's rechtse leider in de periode van 1920 tot 1944, zullen in Hongarije worden herbegraven. Onder Horthy's leiding werd Hongarije de bondgenoot van nazi-Duitsland, Italië, Spanje en Japan. Omdat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog had gepoogd vrede te sluiten met de Sovjetunie, dwong Duitsland hem af te treden. Horthy ligt begraven in Lissabon. Bijna miljoen hectare bos verbrand moskou Bij de bosbranden in Rusland zijn deze zomer tot dus ver 930.000 hectare bossen en veen in vlammen opgegaan. In heel het land zijn meer dan 20.000 brandhaarden gesignaleerd, aldus de staatsdienst voor natuurrampen. De meeste branden zijn veroorzaakt door achteloos weggegooide sigarettepeuken en niet gedoofde kampvuren. Toeristen en recreanten is het tot 15 september verboden de natuurgebieden rond Moskou en Sint Petersburg te betreden. Treuhand steunt produktie koelkast BERiuNDe Treuhandanstalt, de Duitse overheidsinstelling die is belast met de sanering en privatisering van de bedrijven in de vroegere DDR, heeft onder druk van de milieubeweging beslo ten om geld te steken in de produktie van een milieuvriendelijke koelkast. De onderneming die de koelkast ontwikkelt, DKK Scharfenstein, zou oorspronkelijk worden geliquideerd, maar 435 van de ruim 1.800 werknemers kunnen nu in dienst blijven om het project tot een succes te maken. De milieubeweging heeft een maandenlange campagne gevoerd om DKK Scharfen stein te redden en zorgde voor 65.000 orders voor de „groene" koelkast. londen dpa-.fi Groot-Brittannië stuurt 1.800 man grondtroepen naar Bosnië- Hercegovina. De militairen zul len niet worden ingezet om slag te leveren met de oorlogvoeren de milities. Ze moeten de VN- hulpkonvooien beveiligen. De Britse premier John Major zei gisteren dat het uiteindelijk aantal Britse militairen lager zou kunnen uitvallen als andere Europese bondgenoten ook bij dragen aan de beschermings eenheid. Frankrijk heeft zich al eerder bereid verklaard 1.100 militairen naar Bosnië te sturen. Het Britse bataljon moet on der gezag van de Verenigde Na ties staan, en mag in geen geval worden meegesleept in de bur geroorlog, zo benadrukte de re gering. Het plan om bescherm de gebieden in te stellen voor etnische groepen in het vroege re Joegoslavië, wees het kabinet van de hand. Het vliegveld van Sarajevo werd gisteren gesloten nadat een Brits vliegtuig was bescho ten. De piloot van de C-130 Hercules van de Royal Air Force zag op zijn elektronische appa ratuur dat een doelzoekende ra dar op zijn toestel was gericht. Hij maakte manoeuvres op de startbaan om te voorkomen dat het toestel geraakt zou worden. Sarajevo werd vannacht op nieuw onder vuur genomen door Servische artillerie. Zware gevechten werden van morgen ook gemeld vanuit de al vier maanden door de Serviërs belegerde stad Gorazde. Ook Slavonski Brod werd opnieuw beschoten. De autoriteiten be sloten vanmorgen alle kinderen naar een veilige plaats buiten de stad te brengen. Een konvooi met bijna 1.000 vrouwen en kinderen is van morgen in Belgrado aangeko men. De groep is gisteren uit Sarajevo vertrokken. Tweederde van de vluchtelingen is onder weg uitgestapt omdat ze daar onderdak vonden bij familie of vrienden. Londen stuurt extra vliegtuigen naar Midden-Oosten De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben bij hun besluit een vliegverbod in te stellen boven Zuid-Irak geen overleg gepleegd met de Verenigde Na ties. Londen stuurt gevechtsvliegtuigen naar het Midden- Oosten om daar, samen met Frankrijk en de Verenigde Staten, het vliegverbod voor Iraakse vliegtuigen en ge vechtshelikopters af te dwingen. newyork-londen» De drie leden van de Veilig heidsraad beroepen zich op VN-resolutie 688 van vorig jaar. Op grond daarvan mogen zij optreden tegen Irak als dat land binnenlandse oppositiegroepen aanvalt, in dit geval de shi'ieten en Moeras-Arabieren in het moerassige zuiden van hel land. Zij vonden het niet nodig om samen met de andere leden van de raad in overleg te treden en len. resolutie op te stel- Na een spoedzitting van zes uur besloot de Britse regering gisteren zes Tornado-gevechts vliegtuigen te sturen, evenals twee toestellen waarmee vlieg tuigen in de lucht kunnen wor den bijgetankt. Verwacht wordt dat Frankrijk een zelfde aantal toestellen zal sturen, en de Ver enigde Staten aanzienlijk meer. Over enkele dagen moet de ge allieerde controle van het lucht- soECHQEMiGeorgische troepen hebben giste ren Soechoemi, de hoofdstad van de autono me republiek Abchazië in Georgië, bezet. Een voorlopige militaire raad heeft de macht over genomen en het parlement dat in juli de onaf hankelijkheid uitriep, ontbonden. De regeren de Staatsraad van Georgië toonde zich even wel bereid een referendum te houden over de toekomst van het gebied. De Georgische Nationale Garde hees de Ge orgische vlag boven het gebouw van het Ab- chazische parlement De troepen betrokken stellingen bij verkeersknooppunten in Soechoemi. De Abchazische Nationale Garde heeft zich in de buitenwijken van de stad te ruggetrokken. Bij de zware gevechten van de afgelopen vijf dagen zijn volgens de Abchaziërs meer dan 50 doden en 200 gewonden gevallen. Het Abcha zische parlement haalde zich vorige maand de woede van de Georgische autoriteiten op de hals door een grondwet uit 1925 in ere te her stellen waarin Abchazië wordt omschreven als een onafhankelijke staat. Op de foto: Georgi sche militairen halen de buste van Lenin weg uit het parlementsgebouw van Abchazië. foto reuter serco edishavillhi ruim, ten zuiden van de 32ste breedtegraad een feit zijn. .Als de Irakezen binnen de verboden zone vliegen zullen ze worden neergeschoten. In het verleden hebben we al gezien dat ze dan zullen verliezen", zei de Britse premier John Major, verwijzend naar de Golfoorlog tegen Irak twee jaar geleden. Volgens Major wordt de zone ingesteld omdat er „duidelijk bewijs is van systematische vol kerenmoord op de shi'ieten". De VN-inspecteur voor de men senrechten in Irak, Max van der Stoel, hield vorige week voor de Veiligheidsraad een pleidooi voor bescherming van de shi'ie ten, die systematisch worden vervolgd door het bewind van Saddam Hussein. Madagaskar zet referendum door ondanks protest antananarivo anp Radiostations zijn bezet, stem bureaus in brand gestoken en ontevreden actievoerders zeg gen zelfs hele steden te hebben ingenomen uit protest tegen het referendum dal vandaag in Ma dagaskar wordt gehouden. De zes miljoen Malagasische kiezers kunnen zich vandaag uitspreken over een nieuwe. grondwet waarin bepaald is dat „de staat één verenigde en on deelbare republiek is". De voor standers van een federaal bestel vinden dat de Malagasiërs moe ten kunnen kiezen tussen een eenheidsstaat en een federatie. De tegenstanders van het re ferendum riepen eind vorige week in het noorden van het land vast een federale staal uil. Ook in Mahajanga en Tulear worden voorbereidingen getrof fen voor een federaal bestuur. De tegenstanders vinden dat een eenheidsstaat indruist te gen het fokotany-sysleem. waarin het dorp de kleinste po litieke eenheid is. Siemens Nixdorjf ontslaat 6000 mensen WASHINGTON-MUNCHEN De crisis in de computerindus trie breidt zich uit. De Ameri kaanse computerfabrikant Wang heeft uitstel van betaling aangevraagd. De onderneming maakte gisteren bekend 5.000 banen te schrappen, waardoor er slechts 8.000 personeelsleden overblijven. Eerder op de dag maakte de Duitse computergigant Siemens Nixdorf bekend nog eens 6.000 arbeidsplaatsen te laten verval len. Op die manier wil het Duit se concern een miljard mark besparen. Vorig jaar werd al een streep gehaald door 3000 ba nen. Voor de Nederlandse vesti ging in Vianen hebben de plan nen geen gevolgen. De crisis bij Wang komt niet onverwachts. De omslag voltrok zich al in het boekjaar 1988/89. Toen publiceerde de onderne ming voor het eerst in haar ge schiedenis een miljoenenver-- lies. In de afgelopen drie jaar -' heeft Wang in totaal 1.3 miljard dollar verloren. Wang is in de problemen ge^* komen door de opmars van kleinere pe s die meer mogelijk heden boden, terwijl de prijzen^ daarvan naar verhouding lager" waren. De eigen computers van Wang verwerkten alleen maar tekst en waren niet in staat mer andere machines te werken. Voor Wang Nederland in Culemborg waar 260 mensen werken heeft de stap voorals- nog geen gevolgen. Volgens de directie worden alle activiteiten gewoon voortgezet. werkelijk een nieuw tijdperk in gaat. André Milongo, die in de voorronden van de verkiezingen werd uitgeschakeld, waar schuwde dat met de verkiezing van Lissouba de oude marxisti» sche orde weer hersteld zal wor-^ den. Lissouba was van 1963 tot 1966 premier van on go s .■«•r- ste marxistische regime en werd in de verkiezingen van afgelov pen zondag gesteund door nie mand minder dan president Sassou Nguesso zelf. Westerse waarnemers stellen evenwel dat Lissouba tijdens zijn verkie zingscampagne duidelijk ge noeg heeft bewezen een dikke streep onder het verleden te hebben gezet. De presidentsverkieingen in Congo zijn vrijwel zeker gewon nen door Pascal Lissouba. Na telling van een groot deel van de zondag uitgebrachte stem men heeft hij een flinke voor sprong genomen op zijn tegen stander Bernard Kolelas. Met de verkiezing van Lissouba komt voorgoed een einde aan het eens marxistische militaire regi me van president Sassou Nguesso, die dertien jaar lang aan de macht is geweest. Toch is niet iedereen er even gerust op dat de Congo een vormalige Franse kolonie en buurland van Zaïre nu daad- jeruzalem «ap Israëlische archeologen hebben een uiterst zeldzame 8.500 jaar oude schedel bedekt met een okerkleurig dodenmasker opge graven. De schedel werd vorig jaar ontdekt bij de opgraving van een kleine nederzetting uit de Neolithische periode in het noorden van Israël. Volgens de archeologg Nigel Morris worden slechts zelden dergelijke gemas kerde schedels ontdekt. Ook in Jericho, de Huleh-vallei, Am man (Jordanië) en Damascus (Syrië) zijn deze schedels ge vonden. In de Neolithische tijd wer den de doden gewoonlijk onder de gepleisterde vloeren van de huizen begraven en werden de schedels later pas verwijderd. Slechts in zeer zeldzame geval len werd er op de schedels een beeltenis aangebracht. Het masker dat op de schedel is aangebracht is „buitenge woon realistisch en wekt de in druk een feitelijk portret of do denmasker van de overledene te zijn, bij voorbeeld door de gesloten ogen, het kuiltje in de kin en de wangen", aldus een verklaring van het oudheidkun dig instituut. Libanon houdt vast aan datum verkiezingen 5 bayrut dpa De Libanese regering zal, on danks de boycot van de verkie zingen door onder meer de christelijke Falangepartij, vast houden aan de voorgenomen data voor de parlementsverkie zingen. De verkiezingen - de eerste in twintig jaar - zullen worden ge houden tussen 23 augustus en 6 september. Tegen het dagblad An-Na har zei premier Solh dat Syrië hem heeft gewaarschuwd voor uitstel. Volgens Damascus zou dat het aanzien van de Li banese regering schaden. De Libanese christelijke partij die wordt geleid door de huidi ge minister van posterijen, Ge orge Saadeh, riep vorige week op tot een boycot van de verkie zingen. De meeste christenen in Libanon eisen dat eerst de Syri sche troepen uit Bayrut worden teruggetrokken. Op 23 augustus /al worden gestemd in Noord-l.ibanon en in de oostelijke Bekaavallei, op 30 augustus in Bayrut en op 6 MUetnber m hel niet door Is raël beztte deel van Zuid-Liba non. De laatste keer dat de U- banezen naar de stembus mochten was m april 1972. Het uitbreken van de bloedige bur geroorlog drie jaar later verhin derde steeds nieuwe verkiezin gen Amerikaanse partijconventies gaan niet alleen over politiek. Ze zijn ook een groot caranavalsfeest. foto ap» Bush kondigt ingrijpende wijzigingen aan in regering HOUSTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren gezegd grote veranderingen te zullen doorvoeren in zijn kabinet indien hij wordt her kozen. Op die manier wil Bush, die morgen de Republikeinse conventie in Houston toespreekt, laten zien dat er na zijn herverkiezing een nieu we wind door het land zal waaien. De New York Times meldt vandaag dat de president en zijn adviseurs een voorstel hebben besproken waar bij Bush zijn stafchef van het Witte Huis, James Baker, zou aanwijzen om het economische be leid tijdens een tweede termijn te leiden. Vol gens de krant zou Baker het idee van de hand hebben gewezen als te gemaakt en te beperkt. In Houston worden ondertussen alle registers opengetrokken om de Democraten zwart te ma ken en met modder te besmeuren. Walter Mon- dale voorspelde het enkele weken geleden al. „Dit wordt de smerigste carfipagne die we ooit gezien hebbenHij sprak uit ervaring. Als Democratisch presidentskandidaat kreeg hij in 1984 het volledi ge Republikeinse repertoire van persoonlijke aan vallen over zich heen. De Democraten hebben altijd met een mengeling van afkeer en afgunst gekeken naar de keiharde Republikeinse campagnes, waarbij niemand wordt ontzien. Zij wisten er geen raad mee en probeerden de 'smerige' aanvallen met argumen ten te pareren, maar zelden met succes. Michael Dukakis werd er in 1988 het slachtoffer van. Maar zij lijken hun les geleerd te hebben. Hoewel het nog niet erg overtuigend klinkt, zeggen De mocratische campagneleiders nu dat het 'oog om oog, tand om tand' zal worden. Wie met vuil gooit, krijgt vuil terug. En dat er een hoop vuil is om mee te gooien, daar hoeven we niet aan te twijfelen. De Democraten waren er op voorbereid dat in Houston pas echt het startsein zou worden voor de campagne. En ja hoor, de conventie was nog geen dag oud, of de 'vuilspuiterij' begon. En na tuurlijk was Bill Clinton het slachtoffer van de sleaze, zoals de Amerikanen dat noemen. De Republikeinse campagne-voorzitter Robert Mosbacher en nationale schatbewaarder Catalina Villalpando hekelden in interviews de losse huwe lijksmoraal van Bill Clinton. Eerder dit jaar was in de media uitgebreid over zijn vermeende affaire met model Gennifer Flowers geschreven, en dat leek een oud verhaal. Maar het was te verwachten dat de Republikeinen het zouden oprakelen. Villalpando noemde Clin ton en diens medewerker Henry Cisnero, oud burgemeester van San Antonio, 'rokkenjagers' die niet te vertrouwen zijn. Het was een ideale gele genheid voor de Democraten om George Bush aan zijn woord te houden. Die zei enkele,weken geleden dat medewerkers die zich aan 'sleaze' zouden schuldigmaken, on- slagen zouden worden. De nette Bush wilde geen herhaling van eerdere campagnes waarbij kandi daten aangevallen werden op hun jeugdzonden, vermeende huwelijksontrouw of wat voor kleine misstappen ook. Maar maandag krabbelde hij terug. „Ik kan niet alles controleren wat iedereen zegt". Clinton zelf stelde zich overigens als een wijs staatsman op. Bush hoeft ze niet te ontslaan, zei hij. Maar hij voegde er wel Fijntjes aan toe het wel tekenend te vinden voor wat Bush zegt en wat hij doet. Bush heeft genoeg mensen die hij niet kan con troleren, en die de vuilspuiterij zullen doen. Zoals de oer-conservatieve ex-kandidaat Patrick Bucha nan, die Clinton aanpakte op zijn huwelijksmo raal, zijn ontduiken van de dienstplicht en zelfs zijn echtgenote belachelijk maakte. Tot plezier van de Republikeinen. Zelfs oud-president Reagan deed maandagavond mee aan het spelletje. Reagan en Buchanan hoe ven zich niet te verontschuldigen, zoals Mos bacher en Villalpando meteen deden. Het lijkt een nieuwe taktiek: je gooit met vuil, en daarna verontschuldig je je. En de president kan zeggen dat hij er niets aan kan doen. Maar wat gezegd is blijft gezegd, dat wel. De Democraten hebben zich tot nog toe netjes aan de onlangs gemaakte afspraak gehouden om de campagne netjes' te houden. Clinton heeft ook meteen de verhalen veroordeeld over een af faire die Bush met een secretaresse zou hebben gehad. Bush heeft Clinton daar openlijk voor ge prezen. De aanvallen op Bush en diens familie kwamen tot nog toe uit de media. Maar er is altijd nog vice-president Dan Quayle, die als mikpunt van Democratische spot gebruikt kan worden. Bush en Clinton vinden dat hun pri- vélevens buiten de campagne moeten blijven, zo lang het niet van invloed is op hun functioneren. Zij willen een 'schone' campagne, maar of ieder een in hun omgeving dat ook wil, is zeer de vraag.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5