CRI: Teelt van hennep inperken Het succes van de moderne spaarsok: beleggers blijven Binnenland «SSfM WÈÊ Kat in het nauw Prijs CD-I omlaag in VS, niet in Nederland Zandsuppletie in gevaar door dreigende staking WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 3 n Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappei'Ac i Bevolking blokkeert vuilstort beltrum Uit protest tegen de mogelijke komst van een tweede regionale vuilstort in het Achterhoekse Beltrum blokkeert de be volking sinds vanmorgen met ongeveer dertig tractoren de hui dige vuilstort Bellegoor. Volgens een woordvoerster van de actie voerders zijn nog veel meer tractoren op weg om de blokkade uit te breiden. Beltrum voert al maandenlang actie tegen de komst van het vuilstort. Eerder dit jaar waren actievoerders be trokken bij een blokkade van de spoorlijn Ruurlo-Winterswijk in het nabijgelegen Ruurlo. Dat staat eveneens op de nominatie voor de regionale vuilstort. foto anp Aantal VUT'ers nam vorig jaar toe den haag Het aantal VUT'ers is vorig jaar met ongeveer 8.000 (ruim 6 procent) toegenomen tot 139.000 Nederlanders. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) concludeert, na een on derzoek onder ongeveer 200 VUT-fondsen, dat vorig jaar 30.000 mensen met de VUT gingen. Zo'n 22.000 VUT'ers overleden of gingen met pensioen. 'Minder zeehonden in Dollard' Groningen De Waddenvereniging vindt dat de storting van bag gerspecie in de Dollard onmiddellijk moet worden gestaakt. De vervuilde bagger is waarschijnlijk verantwoordelijk voor de aan tasting van de zeehondenpopulatie in de Dollard. Het aantal zeehonden is dit jaar teruggelopen van 60 zeehonden tot 40. Schade windhoos: 150.000 gulden nes» De schade die een windhoos maandag op Ameland heeft aangericht, wordt geschat op 150.000 gulden. De gemeente Ameland en camping Duinoord zijn gisteren begonnen met de inventarisatie en registratie van de schade. Het exacte bedrag kan pas worden opgemaakt als alle gedupeerden hun schadefor mulier hebben ingestuurd. Douane stuit op 'cocaïne-champignons' Rotterdam De douane heeft begin deze week in de Rotterdam se haven tachtig kilo cocaïne in beslaggenomen. De uit Colom bia afkomstige cocaïne was verpakt in blikjes champignons en heeft een straatwaarde van acht miljoen gulden. Uitverkoop HCS Beheer begonnen Apeldoorn De uitverkoop bij HCS Beheer, de 'gezonde' tak van het gelijknamige, voormalige beursfonds, is begonnen. Gisteren kondigde de onderneming de verkoop aan van drie dochterbe drijven: HCS Professional Services, HCS Opleidingen en HCS In dustrial Automation met een gezamelijke omzet van 75 miljoen gulden en 475 werknemers. Bredanaar overlijdt na steekpartij breda Een 41-jarige man uit Breda is maandagnacht in een zie kenhuis overleden aan de gevolgen van een steekpartij. De poli tie tast nog in het duister over de toedracht. De man meldde zich maandagnacht ernstig gewond bij de polikliniek van het Ig- natiusziekenhuis in Breda. Hij raakte direct buiten bewustzijn. Massale vogelsterfte in Haringvliet HELLEvoETSLUisOp de slijkplaten in het Zuidhollandse Haring vliet zijn sinds vorige week zeker 1.500 dode watervogels gevon den. Uit een onderzoek van het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) in Lelystad blijkt dat de dieren gestorven zijn aan botulisme. Aantal advocaten verdrievoudigd den haag Het aantal advocaten in Nederland is in twintig jaar verdrievoudigd: van ongeveer 2.000 in 1970 tot 6.716 in 1991. Per 100.000 inwoners zijn er 45 advocaten. Dat blijkt uit een on derzoek naar de ontwikkelingen in de advocatuur, dat is gepu bliceerd in het augustusnummer van het blad Justitiële Verken ningen. Minder plantensoorten in Groningen Groningen Het aantal karakteristieke plantensoorten op de klei en veengraslanden in Groningen is achteruitgegaan. Vooral in slootkanten is de diversiteit aan plantensoorten verminderd. Dat blijkt uit een rapport van de provincie Groningen. Uit het rap port komt ook naar voren dat de klei- en veengraslanden steeds meer uitdrogen. Nederland dreigt exporteur wiet te worden Als het aan de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) ligt, moeten kwekers voortaan kunnen aantonen dat ze hennep uitsluitend voor agrarische doeleinden verbou wen. De overheid moet daarom een vergunningenstelsel in het leven roepen waarin de hennepteelt aan strenge regels is gebonden. Hennep in de kas. Vorig jaar trof de politie in Nederland 54 kwekerijen a DEN HAAG GPD Volgens de CRI, die een onder zoek heeft ingesteld naar de Croduktie en afzet van Neder- indse marihuana, zijn er wei nig mogelijkheden om straf rechtelijk tegen hennepkwekers op te treden. Wettelijk is het kweken van hennep toegestaan voor de winning van zaad of ve zel. Hennep mag ook worden Geldautomaten Rabo getild HILVERSUM GPD De Rabobanken in het land zijn de afgelopen twee jaar denta len keren opgelicht door klan ten die een truc uithaalden met geldautomaten. Zij maakten ge bruik van de voorziening dat de automaat niet-opgenomen geld weer inslikt en daardoor de af schrijving ongedaan wordt ge maakt. De oplichters zouden mis bruik hebben gemaakt van het feit dat de geldautomaat (gea) geen verschil merkt tussen de hoeveelheid uitgegeven en in genomen biljetten. De truc is dan om slechts één biljet uit het stapeltje te trekken en de rest in de automaat te laten zitten. De automaat schrijft het opgeno men bedrag van de rekening af, maar boekt het hele bedrag di rect ook weer bij. Woordvoerder Hoogkamer van de Rabobank Nederland in Utrecht laat weten dat de bank misschien de procedure zal ver anderen en de aangesloten ban ken nog uitgebreider gaat infor meren hoe zij moeten omgaan met de vooral onder studenten bekende 'gea-truc'. Maij wil proef 'radio-teletekst' voor verkeer DEN HAAG GPD Het ministerie van verkeer en waterstaat bereidt een proef voor met een geavanceerd ra diosysteem, vergelijkbaar met Teletekst op televisie, om ver keersinformatie zo accuraat mogelijk door te geven. Via een normaal FM-programma wordt een signaal doorgegeven, waar door op een schermpje een tekst verschijnt met de meest actuele en plaatselijke informa tie over het weer en het verkeer. Minister Maij schrijft dit in een reactie op een onderzoek van de Raad voor de Verkeers veiligheid naar het mistongeval bij Breda, waarbij in 1990 acht mensen om het leven kwamen. gebruikt voor windkering in de land- en tuinbouw. In strafza ken beroepen kwekers zich hier dan ook vaak op. Het is volgens de CRI moeilijk bewijsbaar dat de teelt wordt gebruikt voor ille gale doeleinden. De hennepteelt neemt de laatste jaren hand over hand toe. Vorig jaar trof de politie in ons land 54 kwekerijen aan. Het jaar daarvoor werden vijf kwe kerijen aangemeld bij de CRI. De 54 kwekerijen waren ver spreid over heel Nederland. Daarvan waren er 37 gevestigd in kassen, loodsen of schuren. Het merendeel van de kwekerij en trof de politie aan in de pro vincies Noord-Holland (17) en Zuid-Holland (10). De CRI ontdekte dat de kwali teit en het gehalte werkzame stof in de maihuana na jaren van intensieve zaadveredeling is verhoogd. Door de betere kwali teit verdringt de nederwiet' de traditionele cannabisprodukten. Hierdoor ontstaat het gevaar dat de georganiseerde drugscri minaliteit zich zal gaan concen treren op de produktie en afzet van Nederlandse marihuana. Hoewel uit het onderzoek van de CRI deze betrokkenheid nog niet is gebleken, vindt de Infor- AMSTELVEEN Een winkel en vier woningen in Amstelveen zijn gistermiddag door brand verwoest. Een bejaarde vrouw kon tijdig uit haar woning boven de winkel worden gehaald; de overige bewo ners waren niet thuis. Een kat die door de rook dreigde te stikken, werd tot tevreden heid van omstan ders en brand weerlieden via be ademingsappara tuur weer op de been gebracht. De brand ontstond in de winkel met tuinartikelen. Ooggetuigen zeg gen eerst een ont ploffing te hebben gehoord. Omlig gende huizen lie pen fikse water schade op. De to tale schade ligt volgens een eerste schatting tussen de één en twee miljoen gulden. foto anp ruud hoff SASKIA VAN WESTHREENEN De slechte resultaten op de wereldwij de effectenbeurzen weerhouden kleine beleggers er niet van hun spaargeld in beleggingsfondsen onder te brengen. Het aandelenfonds Robeco maakte gis teren weliswaar in haar halfjaarcijfers bekend, dat de aandelenfondsen vijf procent zijn geslonken. Maar dat geld is door de beleggers ondergebracht in beleggingsfondsen met een vaste ren te. Want economische malaise of niet beleggen blijft 'in'. „De wereld staat niet op instorten. Trouwens, een belegger die niet eens rustig kan slapen als zijn aandelen kel deren, is geen knip voor de neus waard", vindt secretaris LJ.Ph. Verheij van de Robeco Groep. „Onze aande lenfondsen staan bepaald niet in de belangstelling. Toch is 'slecht' te sterk uitgedrukt." Robeco behaalde, zo werd gisteren bekend, het eerste halfjaar een resul taat van 3,6 procent - omgerekend is dat 7,2 procent over een heel jaar. Ter vergelijking: bij een bank kan een maximale rente worden verkregen van ongeveer negen procent (deposito). Het vermogen van het Robeco-fonds slonk met een half miljard gulden van 9,6 naar 9,1 miljard gulden. Geen schokkende ontwikkeling, vindt Ver heij. „Er komt hier elke dag veel geld binnen". Dat halve miljard is door de beleggers in andere Robeco-fondsen gestopt. „Mensen die uit een aande lenfonds stappen begrijp ik wel maar ik geef ze geen gelijk", aldus de woordvoerder. „Volgens een aloud economisch gezegde moet je in aande len stappen als de koersen laag zijn." Het Amsterdamse beleggingsfonds Optimix is een andere mening toege daan. Vorige maand besloot de directie van het fonds alle aandelen te verko pen. Als aanleiding noemde het fonds de aanhoudende malaise op de Japan se aandelenmarkt, de daling van de dollar en de disconto-verlaging van de Duitse Bundesbank. Het geld van de kleine beleggers dat op die manier vrij kwam werd tijdelijk op deposito's ge zet. Optimix prijst zich gelukkig met een gestaag groeiende aanwas van particu liere beleggers nu een aantal van net iets boven de 82.000. Het behoort daarmee tot een van de kleinere instel lingen. Volgens gegevens van eind vo rig jaar staan de vier grote Robeco- fondsen qua omvang royaal bovenaan in de top-25 van beleggingsinstellin gen. Bij de eerste tien zijn ook twee fond sen van ABN AMRO te vinden. Cijfers over haar fondsen wil'de bank niet ge ven, wel wordt benadrukt dat van weg lopende beleggers geen sprake is. Vooral de 'mixed' fondsen als het ABN AMRO All In Fund zijn in trek. Het risi co van de belegging (plotseling kelde rende aandelen bijvoorbeeld) wordt verkleind doordat deze fondsen in meerdere objecten beleggen. Volgens de cijfers van Robeco was de meeste winst voor de aandélenbeleg- gers de afgelopen maanden in Europa zelf te behalen. De rente op lang lo pende leningen was laag, in het begin herstelde de dollar zich en waren de economische vooruitzichten góed. Dat bleek vooral in de maand april, waarin onder meer Robeco, ABN AMRO en de Postbank een stijgend aantal particu liere beleggers zagen. Het Europe Fund van de Robeco-groep behaalde de eer ste zes maanden een resultaat van 9,4 procent. In juni begon de malaise op de beur zen. Koersstijgingen van de maanden daarvoor werden, zo schrijft Robeco, voor een flink deel teniet gedaan. Boosdoeners waren het Deense 'nej' tegen de EG en tegenvallers op de Ja panse beurs. Veel beleggers in aande len zochten toen hun toevlucht in fondsen die een vaste rente garande ren, zoals het obligatiefonds Rorento. Het vermogen van het fonds steeg licht naar bijna 5,4 miljard gulden. Beleggen is een fenomeen dat niet meer is voorbehouden aan de upper- class van onze samenleving, ontdekken de fondsen. Volgens de meest recente cijfers belegde in 1989 15 procent van de Nederlandse huishoudens in effec ten dat zijn ruim 700.000 personen. Ruim 53 procent van hen bracht het geld onder in een beleggingsfonds. Het aantal fondsen steeg ae laatste jaren nog explosiever. Bij De Nederlandsche Bank staan er op dit moment zo'n 250 ingeschreven. Volgens een woordvoerder van ABN AMRO zette het grote succes van de fondsen zich al door in de jaren tach tig. „Mensen beleggen tegenwoordig al met bedragen onder de 5.000 gulden. Of door een periodieke overboeking iedere maand 50 gulden. Veel ouders vinden dat hun kinderen op deze ma nier met geld moeten leren omgaan." foto archieffoto matiedienst het hoog tijd maat regelen te nemen tegen de ver bouw van hennep. Bovendien vreest de CRI dat Nederland binnenkort zoveel marihuana produceert dat het spul kan worden uitgevoerd. „En dit zal leiden tot scherpe reacties in het buitenland", aldus de CRI. Drie straten van sloop wijk uitgebrand Ruim dertig huizen, samen drie straten van een sloopwijk in het Willemskwartier in Nijmegen, zijn gisteravond uitgebrand. De brandweer had de hele nacht nodig voor het nablussen. Volgens brandweercomman dant Pepping is de brandweer sinds drie weken elke avond en nacht in het Willemskwartier actief geweest om aangestoken brandjes onder controle te hou den. De brand van gisteravond was het hoogtepunt en moet volgens Pepping op minstens zeven plaatsen tegelijk zijn aan gestoken. Brandweer en politie hebben de aangestoken huizen steeds laten uitbranden, maar gister avond was ingrijpen nodig om te voorkomen dat de enorme vuurzee zou overslaan naar al nieuw gebouwde woningen in de smalle straatjes. Telkens wanneer een aantal huizen bij na was geblust, zagen jongeren uit de wijk kans elders weer panden aan te steken. Honder den buurtbewoners keken toe. den haag gpd De CD-I-speler, het parade paardje van Philips, is in de Ver enigde Staten zo'n 510 gulden in prijs verlaagd. De kans is klein dat de interactieve CD (die schijfjes met geluid en beeld kan afspelen) ook in Nederland tegen de Amerikaanse advies prijs van (omgerekend èn zon der BTW) 1200 gulden in Ne derland te koop zal zijn. Het kwakkelende bedrijf, dat hoge verwachtingen van de CD-I heeft, wil er niets over zeggen. Philips is bij de introductie van de CD-I in de VS, via zo'n 2.000 verkooppunten, begon nen met een adviesprijs van duizend dollar. Voorzien was dat in een later stadium grotere aantallen klanten via lagere prij zen zouden worden gelokt. Overigens lag de prijs van een CD-I-speler bij veel winkels al tot 200 dollar onder de advies prijs. Op 1 september moet het ap paraat in Nederland in een aan tal winkels liggen. Philips heeft daarvoor ooit een prijs van 2.000 gulden genoemd. Op dit moment kost in Groot-Brittan- nië, het enige Europese land waar de CD-I momenteel te koop is, de speler rond de 600 pond, een vergelijkbare prijs. Op 1 september kan ook de consument in Frankrijk en Bel gië kennismaken met de CD-I, een apparaat met gebruiksmo gelijkheden variërend van spel letjes tot cursussen en fotoboek. Twee weken later volgen de Duitsers en in oktober de rest van Europa. De software zal deels beschikbaar komen in de taal van het land waar het te koop is. Philips heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hierop de winst moet worden binnengehaald. Philips heeft voor de intro ductie van CD-I op de Neder landse markt de hulp ingeroe pen van dochterbedrijf Video land. Vanaf 1 september doet de keten van 131 videotheken de CD-I-speler en een software pakket in de verhuur. Gelijktij dig begint in radio- en tv-zaken de verkoop. DEN HELDER GPD Onderzoek Duitse justitie naar baggerbedrijf van wie in ieder geval de oud- Boskalis-topman T. Danel, di recteur J. Zwagerman van de gelijknamige Groep uit Neder- norst den Berg en de Duitse on dernemer Borchers deel uitma ken. Borchers heeft de leiding in Rostock en Danel in de pas ge opende Nederlandse vestiging in Rotterdam. In april van dit jaar gunde Rijkswaterstaat vier zand- suppletiewerken aan de Noord zeekust aan BBB. Dat leidde tot oproer in de Nederlandse bag- gerwereld, omdat het bedrijf het werk voor bijna de helft van de prijs van haar Nederlandse con currenten kon uitvoeren. Een spoedarbitragezaak en een ka binetsbesluit vielen echter uit in het voordeel van BBB, dat in middels de zandsuppletiewer- ken in Zeeland praktisch heeft voltooid. De zestig werknemers laten hun beslissing afhangen van toezeggingen van de directie over uitbetaling van achterstal lig loon. BBB-directeur Danel ontkent de betalingsachter stand. „Ze weten niet wat ze zeggen. Ik kan bewijzen dat die salarissen zijn overgemaakt." Volgens de Nederlander wordt er tegen BBB een hetze gevoerd. „Hoe dat komt? Als je in Duits land tweeduizend man hebt moeten ontslaan, heb je even- zovele vijanden." De versterking van de kust bij Den Helder is in gevaar door een dreigende staking van de baggeraars die het werk uitvoe ren. Werknemers van het bag gerbedrijf BBB, dat bij Den Hel der is begonnen met zand suppletie, overwegen vandaag het werk neer te leggen, omdat ze naar hun zeggen al drie maanden geen salaris meer hebben ontvangen. De Neder landse directie van het Duitse bedrijf spreekt dat tegen. Wel geeft BBB toe dat een Duitse mededirecteur eind vori ge week is gearresteerd. Dat ge beurde op de Autobahn na een spectaculaire achtervolging per helikopter. Volgens het Duitse blad Bild Zeitung is de officier van justitie in Rostock een on derzoek begonnen naar de han del en wandel van de BBB-eige- naren. Zij zouden kredieten en overheidssubsidies hebben ver duisterd. Inmiddels is de Duitse be drijfsjurist Günther Gustafsen benoemd tot bewindvoerder van het bedrijf. Hij wordt om schreven als 'een van de groot ste specialisten in het reanime ren van halfdode firma's'. BBB was tot de Duitse eenwording een Oostduits overheidsbedrijf. Midden vorig jaar is het gekocht door een groep zakenlieden, Proefproces over oormerken leeuwarden anp De Algemene Inspectiedienst heeft gisteren proces-verbaal opge maakt tegen drie Friese veehouders, die op de Leeuwarder vee markt kalveren wilden verkopen die niet waren voorzien van een oormerk. Met deze actie willen de hoeren een uitspraak van de rechter uitlokken over de verplichte oormerken. De veehouders zijn principieel tegen het aanbrengen van de gele flappen in de oren van ae kalveren. Ze willen hun dieren behoeden voor 'onno dig leed'. De oormerken zouden onder meer leiden tot ontstrkin gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3