Veenstra: sprinter die niet meer wint Van Santen gokt en verliest Kilo goud voor wereldrecord Sport Bird beëindigt basketballoopbaan ■WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 19 redactie herman joustra* adv Popescu nog vier jaar bij PSV eindhoven Gica Popescu heeft zijn nog lopende verbintenis bij PSV verlengd. De verdediger uit Roemenië heeft een nieuw con tract voor de komende vier seizoenen getekend. Popescu bereik te gisteren overeenstemming over de aangepaste overeenkomst met Kees Ploegsma, manager van de landskampioen uit Eindho- Krikke werkt aan nieuwe wielerploeg den haag Manfred Krikke, oud-manager van PDM, stelt pogin gen in het werk met een nieuwe ploeg terug te keren in het wie- lerpeloton. Krikke onderhandelt met een sponsor van wie de naam nog niet bekend is gemaakt. De man die vorig jaar na de intralipid-affaire in de Tour de France aftrad bij PDM, wil aan de slag met een budget van vier miljoen gulden. Krikke wil de nieu we ploeg opbouwen uit enkele renners die nu nog onder con tract staan bij PDM, aangevuld met jonge, talentvolle coureurs. Hij heeft Ferdi Vandenhaute benaderd om ploegleider te wor den. Van Moorsel verliest twee seconden toulouse Leontien van Moorsel heeft gisteren in de vijfde etap pe van de Tour Feminin, een tijdrit over 10,1 kilometer in Tou louse, twee seconden moeten toegeven op gele truidraagster Je- annie Longo. In het algemeen klassement staat de wereldkam pioene nu op drie seconden van de Fran^aise. Longo legde het traject af in 15 minuten en 1,40 seconden. Dat betekende een gemiddelde snelheid van 40,337 kilometer per uur. Halverwege lag Longo nog vijftien seconden achter op Van Moorsel. Swift-renners voldaan terug uit België leiden Zeven renners van Swift/Casba hebben op uitnodiging van de organisatie in het Belgische Moorslede deelgenomen aan een criterium over 70 kilometer. Zonder veel succes overigens, want de winst ging naar de plaatselijk favoriet Randy Moerman. Drie regio-renners reden in de prijzen. Peter Mol (4), Mark Var- kevisser (12) en gastrenner Etienne Vergeer (19) keerden toch voldaan naar Nederland terug. Europa Cup voor zeilster Brouwer leiden Carolijn Brouwer heeft de wedstrijden om de Europa Cup als winnares afgesloten. De zeilster uit Voorhout, uitko mend in de Laser/radiaal-klasse bij de vrouwen, was opper machtig. In totaal werden vijf wedstrijden gevaren: in Italië, Frankrijk, Duitsland, Denemarken en Noorwegen. Op dit mo ment is Brouwer in Zweden waar het EK wordt afgewerkt. Internationaal toernooi Velocitas leiden De korfbalvereniging Velocitas organiseert zaterdag een toernooi met internationale deelname. Naast ploegen uit de re gio geven ook korfbalteams uit Engeland en Hongarije acte de présence op sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. De spelers en speelsters uit Hongarije verblijven de hele week bij gastzin- nen, trainen mee bij Velocitas en worden onder meer bezigge houden met excursies. Het toernooi zaterdag begint om 09.30 Kwartfinaleplaatsen tennisjeugd leiden Tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen tennis in Assen zijn de Leidse deelnemers in de categorie tot en met 14 jaar in de kwartfinale gestrand. Favoriete Jolanda Mens, eerste geplaatst, verloor tegen Kelly Bouman. Voor Ruby Pennings, die eerstejaars is in deze groep, was het bereiken van de laatste acht een meevaller. Martin Verkerk haalde ook de laatste acht. Mar- tijn van de Berg bereikte de derde ronde. Walter van Schie, Maaike Zonderop en Carmen Delsasso verloren hun eerste wed strijd. Fries nu weer verslagen door Nelissen Voor de snelle jongens van het professionele wielerpelo- ton is er in de Ronde van Nederland altijd veel te halen. Het (vlakke) profiel van de koers werkt dat in de hand. Enthousiasme, culminerend in hartverwarmende aan valsdrift, wordt op de wegen van ons kikkerlandje vrijwel nimmer beloond en dat leidt doorgaans tot slaapverwek kende etappes. sprintjes, maar nu wilde ik me zelf even testen of ik goed was." Het bleek allemaal dik in or de. Niet alleen won hij het spurtje, enkele uren later liet de Belgisch-Limburger ook op de eindstreep in de Winkler Prins straat alles en iedereen zijn ge kromde rug zien. Tot de geklop- ten behoorden Wiebren Veen stra (tweede), Uwe Raab (derde) en ook Jean-Paul van Poppel, die zich zelfs geheel afzijdig hield (26ste) van het verdelen van de prijzen. veendam dick heuvelman gpd-verslaggever Gisteren, tussen Nijkerk en Veendam, waren er voor de ver andering eens meer activiteiten dan op een doorsnee Ronde van Nederland-dag het geval is. De dreigende golf van werkloos heid in het metièr zal daar niet vreemd aan zijn. Het naderende onheil dwingt tal van renners zich te laten zien. Desondanks draaide het in de 'hoofdstad' van de Veenkolo- nieën, waar zich een flinke mensenmassa ophield, weer uit op een massasprint. Alle scher mutselingen, waarbij vooral Louis de Koning (Panasonic) veelvuldig was betrokken, wer den simpelweg in de kiem ge smoord. Een andere Post-man, de Belg Wilfried Nelissen, zag het allemaal goedkeurend aan. Na een sprintje om de rode trui in Oldebroek (na 44 km.) wist hij dat het goed zat voor hem. Nelissen: „Normaal doe ik niet meer aan dat soort tussen- Lotus doet bod op Theunisse Volgens Arjan Bos, pr-manager van TVM, heeft Gert-Jan Theu nisse een uitstekend aanbod van de Spaanse wielerploeg Lotus- Festina op zak. De Nederlandse formatie wil de op dit moment van een peesblessure in de knieholte herstellende kopman zelf ook graag houden en heeft inmiddels een tegenbod gedaan. Theunisse is de zoveelste naam die in verband met de Spaan se equipe wordt gebracht. De laatste weken circuleerden de na men van o.a. Alcala, Koerts, Van Poppel en Nelissen als mogelij ke nieuwelingen in de formatie, waarvoor de Nederlanders Ak kermans, Suykerbuyk en Hermans al rijden. Manager Moreno beweerde gisteren evenwel ten stelligste dat nog geen enkel contract is ondertekend en dat de sponsor tot nu alleen oriënterende gesprekken heeft gevoerd. Ook de komst van Jan Gisbers is uiterst twijfelachtig volgens de Spanjaard. Want de ploegleider van de bijna verdwenen PDM-ploeg heeft nog steeds niet aan de belangrijkste voorwaarde, een topper meenemen, voldaan. Atlete tijdens de Spelen extra bewaakt De Spaanse politie heeft de Al gerijnse hardloopster en gou den-medaillewinnares Hassiba Boulmerka tijdens de Olympi sche Spelen in Barcelona extra bescherming geboden uit vrees voor een aanslag door funda- ;mentalisten. Dar heeft de Spaanse krant El Pais gisteren 1 gemeld. Nadat de politie ter ore was gekomen dat er vier Algerijnse fundamentalisten in Barcelona /waren, bleven politiemannen i gekleed als Olympische vrijwilli gers dicht in de buurt van Boul merka op 8 augustus, de dag 'dat ze de gouden medaille ver overde op de 1500 meter. Er de den zich echter geen incidenten rond Boulmerka voor. El Pais zei dat Boulmerka de i toorn van de fundamentalisten had opgewekt, omdat ze zich niet hield aan de islamitische kledingvoorschriften, die bepa len dat vrouwen in het open baar een sluier moeten dragen «en zich zeker niet in een sport- broekje en een mouwloos hemd i mogen vertonen. Nederlaag voor Jan Siemerink Jan Siemerink heeft de eerste schifting van het tennistoernooi in New Haven niet overleefd. 'De 22-jarige Rijnsburger verloor van de Peruaan Jaime Yzaga in twee sets, 7-5, 6-4. In het ATP- toernooi is 1,7 miljoen gulden aan prijzengeld te verdienen. Paul Haarhuis bracht het er beter af. De Eindhovenaar won - •van Andrei Tsjesnokov in twee sets: 6-2, 6-3. In Montreal (935.000 gulden) kwam Miriam 'Oremans door de eerste ronde. De Brabantse won van de Australische Stubbs. Na 5-7 in de eerste set trok Oremans de Dartii naar zich toe: 6-2.6-4. boston* Lany Bird, speler van het Amerikaanse Dream Team, dat ruim een week geleden in Barcelona Olympisch kampioen basketbal werd, heeft gisteren aangekondigd zijn loopbaan te beëindigen. De 35-jarige sterspe ler van de Boston Celtics onder vindt al jaren hinder van een rug blessure. In Barcelona was dui delijk zichtbaar dat de 2,05 meter lange Bird, die vorig jaar een operatie onderging en de helft van het seizoen buitenspel stond, problemen had met zijn rug. Tij dens de pauzes van de wedstrij den ging hij telkens voor de bank met wisselspelers op de grond liggen. In de finale tegen Kroatië speelde Bird slechts twaalf minu ten mee. Bird speelde dertien seizoenen in de Noordameri- kaanse profcompetitie NBA. Hij werd daarin drie keer NBA-kam- pioen met de Celtics en stond elf keer in het All Star Team. FOTO EPA Het was al weer de negende seizoenzege voor Nelissen, niet gek voor een sprinter wiens bes te tijd althans volgens de on geschreven wielerwetten nog moet komen. Nelissen is 22 en een coureur wordt geacht zijn top te halen zo tussen zijn 26ste en 29ste levensjaar. Lang niet altijd gaat deze 'logi ca' trouwens op. Neem Wiebren Veenstra, de geblokte Fries die namens Buckler is ingehuurd om sprintfestivals te winnen. Hij gold een paar jaar geleden ook als een jongen met toe komst, toen hii als beginnend profje brutaal ae aandacht trok met leuke overwinningen. Tot dit seizoen was er ook een ge stage opgaande lijn waarneem baar, maar in de competitie van 1992 wil het, op 25-jarige leef tijd, niet meer zo vlotten met de Harekiet, zoals iemand uit Har- kema Opeinde wordt genoemd. Tot op heden staat er nog maar één streepje achter Veenstra's naam, opgetekend in het Belgi sche Wanzele. Vorig jaar waren dat er liefst tien, en dan ook nog in koersen met meer uitstraling. Die terug val kan voor Veenstra niet op een slechter moment komen, nu zijn ploeg in staat van (verre gaande) ontbinding is en hij op zoek moet naar een nieuwe werkgever. Vandaar dat Veen stra er in de Ronde van Neder land op gebrand is zijn ge schonden reputatie op te vijze len. In Veendam koos hij wel het goede wiel (dat van Nelis sen), maar het ontbrak hem aan de nodige macht om over de Belg heen te komen. „Dit is mijn zoveelste tweede plaats dit seizoen", stelde Veenstra een beetje sip vast. De oorzaak? Veenstra: „Ik denk dat ik momenteel gewoon snelheid te kort kom. Een kwes tie van te weinig competitie ook, denk ik. Sinds het Neder lands kampioenschap heb ik amper een fatsoenlijke wed strijd kunnen rijden. Ja, wat ker- miskoersen in België, maar daar word je ook niet vrolijker van als je weet dat in Frankrijk de Tour aan de gang is." Voor dit evene ment achtte ploegbaas Raas hem dit keer niet goed genoeg en dat merkte Veenstra de afge lopen weken ook nog eens in zijn portemonnee. Hij ontving slechts vier invitaties voor het traditionele criteriumcircus na de Tour. Veenstra: „Normaal rij ik alles, maar er was blijkbaar weinig vraag naar me. Het is niet anders." Het hoeft geen betoog dat de 'moraal' te lijden heeft onder de tegenvallende resultaten. „Er is niks erger voor een sprinter dan de wetenscha dat-ie niet meer kan winnen", beseft Veenstra terdege. Maar de Fries is er de man niet naar om bij de pakken neer te gaan zitten. „Zo zit ik niet in elkaar. Trouwens, als je dat denkt, gaat het alleen nog maar slechter. Je moet altijd po sitief bezig zijn. Ik heb trouwens nog twee maanden om iets te laten zien. En dat zijn normaal gesproken de maanden waarin ik het best op dreef ben." Over zijn toekomst maakt Veenstra zich evenmin zorgen. Hij gaat er vanuit dat-ie volgend jaar 'gewoon' weer ergens on der dak is. „Ik heb zo'n vierhon derd FICP-punten en dan hoef je toch niet te wanhopen, lijkt me." Daarmee staat hij ook roy aal in de top-100 van het inter nationale peloton (52ste met 392 punten), maar punten en plaats zijn niet meer zo zalig makend als ze tot voor kort wa ren. Van Veenstra wordt 'slechts' verwacht dat hij zijn specialiteit (de sprint) te gelde maakt en dan doen punten via tweede en derde plaatsen er niet veel meer toe. zou ik? Ik denk dat ik gewoon weer een goed contract krijg. Ik ben in elk geval niet van plan voor een appel en een ei te gaan fietsen. Dan bedank ik voor de leiden walther jacobs tennismedewerker Ilja van Santen was gisteren op het tennistoernooi van De Leid se Hout dicht bij een stunt te gen de als derde geplaatste Lisa Colson. Van Santen vindt het leuk de bal hard en strak terug te slaan. Aangezien opponente Colson ook graag op die manier speelt, leverde de partij een leuk schouwspel op. Van Santen was in de tweede set heel dicht bij de zege. maar Colson hield het hoofd net iets koeler waardoor zij uiteindelijk de winst pakte (4-6 7-6(11-9) 6-3). Van Santen heeft dit jaar aar dig wat toernooien gespeeld. Zij komt daarin nooit zo gek ver, maar wint toch altijd wel één of twee partijen. Van Santen han teert het principe 'alles of niets', en dat is waarschijnlijk ook de reden dat zij zelden verder komt dan de tweede ronde. Bij de eerste de beste mogelijkheid geeft zij de bal een enorme klap. wat menigmaal tot succes leidt. Zij heeft echter ook van die da gen dat alle ballen met doffe knallen in het hek of het net be landen. Dan heeft zij niet het vermogen het iets rustiger aan te doen. Gisteren had Van Santen een goede dag. De ballen werden in hoog tempo heen en weer ge ramd en de Merenwijkse was aanvankelijk zeer succesvol. De eerste set won ze met 6-4. In de tweede set moest een tie-break de beslissing brengen. Van San ten werkte zich op tot 6-4 maar verzuimde, mede door de span ning, het karwei af te maken. Ook bij een 7-6 voorsprong liet zij Colson weer terugkomen. Uiteindelijk zou de tiebreak met 11-9 naar Colson gaan, wat Van Santen radeloos maakte. In de derde set had Colson de overhand. Ze sleepte de winst met 6-3 binnen en bereikte daarmee de halve finale. Van Santen baalde, maar dat was slechts van korte duur. Zij wei gert zich uit het veld te laten slaan en blijft zich inschrijven voor toernooien. Dapper, want negen van de tien keer krijgt zij van veel jongere meisjes op haar broek. Bij de mannen in B debuteer de de als tweede geplaatste Marc Nagelkerken in de Leidse Hout. Hij moest in de eerste ronde aantreden tegen Dennis Noppen. „Die eerste potjes zijn altijd vervelend. Iedereen ver wacht dat je wint en je speelt meestal tegen zwakkere spelers. Als je niet uitkijkt halen die je eigen niveau naar beneden en heb je het soms nog heel moei lijk", aldus Nagelkerken. Onder barre omstandigheden speelde hij Noppen met 6-2 6-1 van de baan. In de volgende ronde treedt Nagelkerken aan tegen de in Leiden (nog) onbekende Jeroen Boogmans. Boogmans elimineerde Philip Nagtegellcr gisteren. Met 6-0 6-3 kwam Nagtegeller teleurgesteld van het gravel. Boogmans komt uit Drenthe en studeert fysiotherapie in Lei den. Nadat hij bij Unicum werd afgewezen besloot hij bij Zee en Duin in Katwijk te gaan spelen. Bij De Leidse Hout debuteert Boogmans dus eigenlijk in het Leidse toemooiencircuit. Tot nu toe speelde hij buiten het dis trict, waaronder A-kwalificaties in het noorden van het land. Twee maal kwalificeerde hij zich voor een hoofdtoernooi waardoor hij nu rond 200ste plaats op de Nederlandse rang lijst staat. Nagelkerken staat in de tweede ronde dus wel iets iets te wachten. Daar maakt de Alphenaar zich overigens geen zorgen over. „Mijn instelling dit seizoen is dat ik iedere ronde als een finale beschouw." Olympische revanche in Ziirich Tien dagen na de sluiting van de Olympi sche Spelen biedt de 'Weltklassemeet' in Zurich vanavond de mogelijkheid van re vanche voor de verliezers van Barcelona. Liefst 32 van de 43 Olympische kampioe nen, die in de hoofdstad van Catalonië wer den gekroond, maken in het Letzigrund- stadion hun opwachting. Res Bruegger, de machtigste en financieel sterkste organisator van de Grand Prix wed strijden, heeft voor zijn avond van de Olym pische revanche een bedrag van 4 miljoen Zwitserse francs (5.2 miljoen gulden) te ver delen. Voor die som heeft de Zwitser drie honderd van de beste atleten ter wereld aan de start. Bruegger wees meer dan vijfhon derd geïnteresseerde atleten af omdat hij in zijn vier uur durende programma eenvou dig geen plaats heeft. Naast zeer aantrekkelijke startgelden, die kunnen oplopen tot 25.000 dollar, biedt Zü- rich niet te versmaden geldprijzen. De eer- r onderdeel worden be loond met respectievelijk 3000, 2000, 1000 en 500 dollar. Een wereldrecord levert 15.000 dollar alsmede een kilo goud (waar de 16.000 Zwitserse francs) op. Beste we- reldseizoenprestaties en stadionrecords zijn respectievelijk goed voor 3000 en 5000 dol lar. Ook prestaties, die een hoge klassering op de wereldranglijst aller tijden opleveren, worden vorstelijk beloona: twee tot zes: 6000 dollar, vijf tot zeven 4000 dollar, acht tot tien 3000 dollar. Bruegger mag dan wel goed in zijn geld zitten, gek is hij bepaald niet. Van de premies die voor een prestatie worden uitgeloofd, krijgt de betreffende at leet/atlete alleen het bedrag dat voor hem- /haar het hoogste is. Een wereldrecord le vert dus 3000 (le plaats) en 15000 dollar, alsmede een kilo goud op. De Olympische stress is verdwenen. De Olympische kampioenen willen bewijzen dat hun prestaties in Barcelona geen uit schieters waren. De geslagenen van de Olympische atletiekwedstrijden zullen in ZQrtea willen laten zien dat de 'mi—tap' in Barcelona een weliswaar dure doch eenma lige was. Dat geldt onder andere voor de Zwitserse kogelstoter Werner Günthör, de verslagen wereldkampioene Noureddine Morceli (1.500 meter) en Yobes >n<lirki (5.000 me ter), die in Ziirich bevrijd zijn van remmen de tactische plannen. Men kan risico's ne men. Olympisch kampioen kan men pas weer over vier jaar in Atlanta worden. Een kans op revanche voor verlies in het reeds maanden geleden tot de laatste plaats uit verkochte Lctzigrund-stadion volgt vrijdag weer bij de Istaf-wedstrijden in Berlijn of de vrijdag daarop bij de Ivo van Damme-me- morial in Brussel. De Weltklassemeet is het domein van de lopers. De deelnemers aan de technische nummers worden voortdurend in hun con centratie gestoord door de startschoten van de looponderdelen. Bovendien /ijn de aan lopen in het stadion niet bepaald ideaal ge situeerd. Ze liggen dwars in het stadion, waar de wind zafcfcn In de rug waait

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19