Samen voor 'schijntje' naar Mars Test voor voorspellen van agressie bij honden Hoop voor als-patiënt Sterremos kan tegen extreme droogte WETENSCHAP Scheiding voorspelbaar 'Voetbal moleculen' ook in vrije natuur WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 V7_ REDACTIE BRAM VAN LEEUWEN HENK VAN DER POST LEEUWARDEN HENK HELLE MA NASA onderscheidt Nederlander Groningen De astronoom Do Kester uit Groningen is onder scheiden met de Group Achievement Award, een prijs van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Kester werkt in het laboratorium van de stichting Ruimteonderzoek Nederland en krijgt de prijs voor zijn aandeel in de totstandkoming van de in- frarood-hemelatlas op compact-disc. In 1983 maakte de IRAS- satelliet in 300 dagen tijd vele duizenden opnames van de zicht bare hemel, waarmee deze voor het eerst in kaart werd gebracht. Deze gegevens heeft Kester voor NASA gebundeld op een serie cd's. Die zijn via de NASA-vestiging in Washington beschikbaar voor onderzoekers. Vezels tegen blindedarmontsteking Amsterdam Een vezelrijk dieet, betere hygiëne en een alerte houding van doktoren bij buikoperaties kunnen veel blinde darmontstekingen voorkomen. Dat zegt Ignatius Riwanto in het proefschrift waarop hij vrijdag 4 september promoveert aan de VU in Amsterdam. Riwanto onderzocht de bevolking op Mid den- Java die in toenemende mate vezelarm voedsel eet. Dat leidt vaak tot verstopping van de dikke darm en blinde darmont steking. Bij buikoperaties zou controle op de druk in de dikke darm als routine ingevoerd moeten worden. Daarnaast is volo- gens Riwanto betere hygiëne nodig om darminfecties te voorko- Explosief voedsel voor bacteriën Leeuwarden Het Duitse leger heeft besloten de enorme hoe veelheid explosieven die bij de eenwording van beide Duitslan- den van het voormalige Oost-Duitsland werd geërfd, aan bacte riën te eten te geven. Deze zijn in staat om er een soort kunst mest van te maken. Dat meldt New Scientist. Bij het explosieve materiaal uit mortieren en raketten gaat het om nitrocellulose, nitroglycerine en dinitrotolueen (DNT). NEW YORK DPA Amerikaanse psychologen hebben een test ontwikkeld om een echtscheiding te voorspellen. Tevens ontwikkelden zij een metho de waarmee de duur van huwelijken met een grote nauwkeurig heid van 94 procent kan worden voorspeld, aldus de leider van het onderzoek John Mordechai Gottman. Een van de twee huwelijken in de VS loopt op een scheiding uit. Om mogelijke problemen tussen de partners al voor het huwelijk te onderkennen hebben psychologen van de universiteit in Seattle een lijst van 125 vragen opgesteld. Daartoe deden zij een onder zoek bij 56 echtparen. De psychologen ondervroegen deze paren over hun eerste ontmoeting, romantische ervaringen en gesprek ken over hun gezamenlijke leven. Uit deze gegevens kon nauwkeu rig de toekomst van de relatie van het echtpaar worden afgeleid, al dus de onderzoekers. Bijtende hond: i ■MMk V w i nature of door slechte opvoeding? archieffoto paul stolk/anp LEEUWARDEN HENK HELLEMA In de bossen van Noord-Ameri- ka komt een mossoort voor die ook voor langere tijd bestand is tegen extreme droogte. Een klein beetje water laat het ster remos (Tortula ruralis) snel her leven. Aangenomen wordt dat het plantje dit voor elkaar krijgt dankzij een aantal eiwitten dat bij hogere planten verloren is gegaan. Met deze eiwitten is het mos plantje in staat, zo meldt Scien ce, om binnen een periode van acht tot tien uur na toevoeging van water de enorme celschade door de droogte te herstellen. LEEUWARDEN HENK HELLEMA Geochemici in de VS hebben voor het eerst sporen van na tuurlijke buckyballs, voetbal moleculen die uit louter koolstof bestaan, gevonden. Dat gebeurde in harde steen koolachtige lagen in Rusland, in een gebied rond de stad Shunga, ruim 200 km ten noordoosten van Sint Peters burg, aldus Science. Sinds hun ontdekking in 1985 waren ze alleen nog in het laboratorium gefabri ceerd. Onderzoekers zochten vooral daar waar koolstof weinig gelegenheid had met andere elementen te reage ren. Zoals in gaswolken in de Over de ontstaanwijze van de bijzondere steensoort, het zogenaamde shungieh doen verschillende theorieën de ronde. Volgens sommigen zou het een extreem samen geperste vorm van steenkool zijn. De ouderdom van de la gen, geschat op meer dan 500 miljoen jaar, pleit daar evenwel tegen, omdat in die tijd nog geen planten op aar de voorkwamen. Volgens an deren zou het om gestold en daarna versteend asfalt gaan. Het shungiet kwam in de VS terecht via een collega van de Russische onderzoeker Tsi- pursky, die nu werkzaam is op de Arizona State Universi ty in Phoenix. Voor boeren in droge gebieden natuurlijk zeer interessant. Op een landbouwkundig laborato rium in de Amerikaanse staat Texas doet Mel Oliver daarom verwoede pogingen de genen te identificeren die verantwoorde lijk zijn voor de aanmaak van deze herstel-eiwitten. - Mocht hij daarin slagen, dan liggen de volgende stappen voor de hand. Het inbrengen van deze genen in het DNA van economisch belangrijke gewas sen, zoals bijvoorbeeld katoen, zou een aanzienlijk betere be scherming kunnen bieden te gen langdurige droogte. UTRECHT BART VAN OORTMERSSEN Zelfs blaffende honden bijten weieens. Bij de ene kun je er op wachten, de andere doet zelfs het baasje versteld staan. Bij de Projectgroep Etologie (dierge drag), onderdeel van de facul teit Biologie van de Utrechtse universiteit, wordt nu een test ontwikkeld die ongewenst agressief gedrag van honden voorspelbaar moet maken. Incidenten met agressieve honden versterken de roep om maatregelen. Sinds oktober vo rig jaar zijn op De Uithof 200 Bello's uitgebreid getest, waar bij per hond 3000 gegevens zijn vastgelegd. Al deze feiten wor den de komende maanden door de computer gehaald, waarna de eerste bruikbare versie van de test in december beschik baar moet zijn. Het jaar daarop moet de test op z'n voorspellen de waarde worden getoetst. De resultaten tot nu toe stem men onderzoeker W.J. Netto en zijn collega's optimistisch. „Ik heb er vertrouwen in dat we veel van het agressieve gedrag dat in een hond zit zichtbaar kunnen maken. De test biedt geen garantie dat een hond nooit zal bijten, maar je kunt wel iets zeggen over de kans dat het zal gebeuren." Het testmateriaal bestond uit honden met blanco strafblad, honden die weieens hebben ge beten en waakhonden van de Koninklijke Luchtmacht, die hebben geleerd op commando aan te vallen. Netto: „We weten al dat de test de honden die weieens hebben gebeten uitse- lecteert. Daarnaast hebben we van heel wat honden waarover nooit klachten zijn geweest, vastgesteld dat ze agressief ge drag in zich hebben." Het onderzoek heeft ook dui delijke gemaakt dat veel eigena ren een verkeerd beeld hebben van hun huisdier. „Honden zijn vaak veel minder zelfverzekerd dan hun eigenaren denken. Dat blijkt uit de enquêtes die we hebben afgenomen. Sommige honden hebben geleerd hun angst op te lossen door van zich af te bijten. Het is belangrijk om aandacht te geven aan die 'de fensieve agressie', andefs kun je de oorzaken niet wegnemen". Het idee dat agressief gedrag in bepaalde situaties 'natuurlijk' is, verdient volgens Netto enige nuancering. „Je kunt het gedrag van wilde dieren niet zonder meer vertalen naar huisdieren. Het feit dat wolven bereid zijn hun voedsel te verdedigen bete kent niet dat je dat van honden ook maar moet accepteren. Wolven leggen het loodje als ze hun voedsel niet verdedigen, huisdieren niet Natuurlijk is' het beter om een hond tijdens het eten met rust te laten. Maar als je het beest van jongs af aan leert te accepteren dat z'n voer wordt weggehaald, zal het niet agressief reageren. Daarmee verklein je de kans op ongeluk ken door onwetendheid." Volgens Netto hebben fokkers te weinig aandacht voor de erfe lijke karaktereigenschappen van bepaalde rassen. „Honden wer den vroeger geselecteerd op werkprestaties: bewaken, jagen, de kudde bijeen houden. Met honden die niet presteerden werd niet gefokt, die werden een kopje kleiner gemaakt. Net als koeien die geen melk geven. Daardoor kreeg je honden die goed met de mens konden sa menwerken voor het doel waar voor ze dienden." „Langzamerhand is de na druk komen te liggen op de functie van gezelschapsdier. Fokkers zijn veel aandacht gaan besteden aan de uiterlijke ken merken, en veel minder aan de erfelijke aanleg voor karakter. Daardoor krijg je op uiterlijk ge fokte honden met een karakter dat helemaal niet past bij die functie als huishond." „Een ander probleem is dat de mens veel minder dan vroe ger gewend is om met dieren om te gaan. Je loopt dus ook nog de kans dat honden slecht worden opgeleid. Eigenlijk zet je mensen zonder rijbewijs in een auto waarvan je niet weet of ie wel veilig is. Dat is vragen om ongelukken." Er gloort een sprankje hoop voor patiënten die lijden aan aandoeningen waarbij motori sche zenuwcellen worden aan getast, zoals bij amyotrofische lateraal sclerose (als). Een groep van Duitse en Deense onder zoekers is erin geslaagd om bij muizen met een vergelijkbare aandoening aanzienlijke verbe teringen te bewerkstelligen door de dieren een bepaalde groei factor toe te dienen. Dat bericht het Britse blad Nature. Als-aandoeningen zijn het ge volg van het versneld afsterven van zenuwcellen in de hersenen en het ruggemerg die spieren activeren. De patiënt raakt in toenemende mate verlamd en dat kan leiden tot slik-, spraak- en ademhalingsstoornissen. Tot nu toe is er geen medi cijn. Wellicht dat een bepaalde groeifactor hierin verandering kan brengen. Door muizen met degenererende zenuwcellen (motor neuronen) een bepaalde groeifactor toe te dienen bleek de afbraak daarvan sterk ver minderd te zijn. Hun spieren functioneerden aanzienlijk be ter dan die van soortgenoten die geen groeifactor kregen toe gediend. en de levensduur van de behandelde dieren werd ver lengd. Het gunstige effect kwam tot stand terwijl de eerste sympto men van de aandoening zich openbaarden en er reeds een belangrijk afbraak van zenuw cellen had plaatsgehad. Inmid dels zijn reeds twee biotechno- logie-bedrijven begonnen met kleine klinische onderzoeken waarbij het middel aan een zeer beperkt aantal patiënten wordt toegediend. Uitgebreid onderzoek naar nachtvlinders WAPENINGEN GPD De Vlinderstichting in Wage- ningen gaat vier jaar onder zoek doen naar het wel en wee van de nachtvlinders in Nederland. De stichting ver moedt dat vele soorten zijn uitgestorven of sterk achter uit zijn gegaan en wil dat in kaart brengen. In ons land komen ruim 2400 soorten nachtvlinders voor. Hiervan heeft de Vlin derstichting er 175 geregi streerd. Ze heeft haar vrijwil ligers, een netwerk van onge veer 600 amateur-biologen uit alle streken van Neder land. verzocht deze soorten te observeren en te registre ren. Het gaat om n.ulmlm ders die ook overdag actief zijn er derhalve gemakkelijk als rups of vlinder te herken nen zijn. De 'echte' nacht vlinders zullen in een later stadium in het onderzoek worden meegenomen. Slecht Ogenschijnlijk gaat het niet zo slecht met de vlinders. „Door de warme zomer lijkt dat alleen maar zo", vertelt Inge van Halder, medewerk ster van de stichting. „In werkelijkheid staat het er slecht voor. Van de dagvlin ders weten we dat, en waar het de nachtvlinders betreft hebben we het sttrioe ver moeden." Begin deze eeuw telde ons land nog 75 soorten dagvlin ders. Hiervan zijn er inmid dels 15 uitgestorven: 14 soor ten worden ernstig bedreigd, terwijl er 12 kwetsbaar zijn. „Die forse achteruitgang komt voornamelijk door het ontbreken van bloemrijke vochtige graslanden. De na tuurgebieden waar deze nog wel voorkomen, liggen dikwijls te geïsoleerd. Als een vlinder haar eitjes gelegd heeft, en haar gebied wordt gemaaid, dan zijn er geen uitwijkmogelijkheden meer." Inzicht Over vier jaar hoopt de Vlin derstichting een atlas uit te brengen met daarin voor het eerst ook gegevens OW de verspreiding van nachtvlin ders. Van Halden „Het on derzoek naar de dagactieve nachtvlinders moet ons een beter inzicht geven in de wij ze waarop natuur en land schap moeten worden inge richt en beheerd." Reis naar Mars met atoomraket Mars te sturen en deze elk op aparte plaatsen te laten dalen. Tegen het eind van het jaar 2003 moeten alle landers op Mars zijn. De kortdurende acti viteiten beperken zich tot at mosferische metingen en gron- dobservatie gedurende de tocht door de Marsatmosfeer. Het andere deel zal zes jaar lang elke dag dagelijks meer dan 10 miljoen gegevens per lander opleveren over het kli maat en over bewegingen in de Marsbodem. Elke lander is voorzien van een weerstation en een uiterst gevoelige seismo meter. Al deze activiteiten moeten het pad effenen voor een be mande Marsexpeditie die vol gens het huidige prijspeil mini maal 1500 miljard gulden gaat kosten. Geen enkele ruimte vaartnatie, zelfs niet de VS, is in staat dit astronomische bedrag op te hoesten. Vandaar dat de vragende blikken gericht zijn op Europa (ESA), het GOS (Glav- kosmos), Japan en Canada: 'Willen jullie met ons meedoen? Eind vorig jaar ontmoetten ruimtevaarttechnici van de Amerikaanse Stanforduniversi- teit en de leden van een onder zoeksteam van de Russische Academie van Wetenschappen elkaar. De Russen stelden daar voor hun enorme raket-werk paard 'Energia', waarmee in één keer een nuttige last van bijna 200 ton in een baan om de aar de kan worden gebracht, te ge bruiken om de onderdelen voor een Marsexpeditie naar boven te brengen. Volgens de Stanfordonder- zoekers moet het in eendrachti ge samenwerking lukken om in het jaar 2009 zes astronauten op het Marsoppervlak te laten landen voor een verblijf van bij na 1,5 jaar. Een enkele reis naar Mars duurt ongeveer een jaar en de onderzoekers denken de schadelijke invloed van ge wichtsloosheid grotendeels te kunnen elimineren door een deel van het reusachtige ruim teschip te laten roteren. Daar door wordt een kunstmatig zwaartekrachtveld geschapen. Door gebruik te maken van de Energia en van gespeciali seerde, Europese toeleverings bedrijven in plaats van de pe perdure. aan NASA gelieerde bedrijven in de VS, kost een ex peditie naar Mars dan nog slechts een 'schijntje': 130 mil jard gulden. Artistieke impressies van voertuigen voor toekomstige reizen naar Mars zijn er in de loop der jaren genoeg gemaakt. Deze versie, uit 1989, toont twee versies van daal- en landingsvoertuigen en een bemanningsver- blijf(links onder). fotos nasa/arc Raketten die aangedreven worden door middel van een kernreactor zouden twee keer zo efficiënt zijn als raketten met een conventio nele motor. De extra stuwkracht kan de tijd die een vlucht naar Mars duurt drastisch bekorten. Atoomraket Waterstof wordt door de gepompt De intense hitte in de reactor (2700 graden Czorgt voor snelle vergas- waardoor stuw kracht ontstaat Bij deze methode is geen zuurstof nodig Russische, Amerikaanse, Europese en Japanse ruimte vaartorganisaties en onderzoeksinstituten slaan de han den ineen bij de bestudering en exploratie van Mars. In de komende jaren zullen onbemande sondes naar de ro de planeet worden gestuurd en dat moet in het jaar 2009 leiden tot een bemande expeditie. Het prijskaartje daar van vermeldt een bedrag dat tienmaal lager ligt dan het oorspronkelijke 'Mars-plan' van de NASA In de Califomische woestijn na bij 'Death Valley' kruipt een on geveer 1,5 meter lang, vreemd soortig voertuigje met zes bij zonder flexibele wielen rond. Nog vreemder is dat het is voor zien van Russische tekens. Russische wetenschappers hebben er toestemming voor gekregen: de Amerikanen be ginnen namelijk langzaam iets te voelen voor samenwerking bij grootscheepse ruimtevaart- projecten zoals, een bemande expeditie naar de rode planeet Mars. Dat is namelijk de be stemming van dat autootje, de Russische 'Mars-rover'. De Russen hebben al gepro beerd er wat mee te experimen teren in hun eigen land, maar het enige proefgebied werd tij dens de geplande proefperiode door de ene na de andere hoos bui overvallen, zodat men slechts één dag met het toestel kon werken. In de 'Dodenvalley' zijn de weersomstandigheden droog en bar genoeg om te kun nen wedijveren met de omstan digheden op Mars. Het 70 kilogram zware autootje, dat ook 16 kilo aan wetenschappelijke apparatuur mee zal nemen, moet, eenmaal aangekomen op Mars (1997), daar elke dag 1,5 kilometer af leggen. Het is een onbemande verkenner in een gebied waar van vermoedens bestaan dat dat een geschikte landings plaats voor een bemande Mars expeditie zou kunnen zijn. De Amerikanen zelf zitten ook niet stil. De NASA maakte in juni een plan bekend om 16 onbemande landingsvaartuigjes naar de rode planeet te sturen tegen een prijs onder de 2 mil jard gulden. De eerste, 'Pathfin der' genaamd, moet ook in 1996 van start gaan en zal, als er extra geld voor gevonden wordt, voorzien zijn van een piepklei ne 'rover' die door middel van een snoer verbonden zal blijven met de lander. Het 27 miljoen gulden kos tende voertuigje is iets groter dan een speelgoedauto, maar uitgerust met een speciale tv- camera en een graafarmpje. Het zal daarom binnen een straal van slechts 50 meter van de lan der kunnen opereren. In het project neemt onder meer ook de Europese ruimte vaartorganisatie ESA deel. De ESA overweegt de ontwikkeling en bouw van drie Marslanders, te lanceren in het jaar 2001, voor zijn rekening te nemen als de NASA er voor zorgt die naar Mars te brengen. Het is de bedoeling om met elke lancering vier landers naar Conventionele raket In conventionele raketmotoren zoals die van de Space Shuttle, wordt de brandstof gemengd met zuurstof en verbrand om stuwkracht te krijgen. De raket moet zelf zuurstof meenemen omdat er in de ruimte niets is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17