De legende krijgt vorm M Japans cultureel festival in Leiden (^Hulshoff Cultuur&Kunst Moeilijke opera in Salzburg A.S. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 15 Bespreekbureau boort markt aan in Oost-Europa LAREN» Het in Laren gevestigde Ticket Travel, bekend onder de naam Nationaal Bespreekbu reau, gaat vanaf september zijn internationale boekingsactivi teiten uitbreiden naar Oost-Eu ropa. Theaters in Praag en on der meer opera's in Boedapest worden toegevoegd aan het be staande pakket. Het bedrijf, een dochter van Sleeswijk Entertainment, ver zorgde al 'kaartjes' voor steden als Londen, New York, Wenen, Berlijn en Kopenhagen. Tsjechoslowakije en Hongarije zijn op het Westen gericht. Con tacten worden daar makkelijker gelegd. We krijgen steeds meer aanvragen voor boekingen daar. Daarom zijn we daar ingangen gaan zoeken", vertelt manager R. de Bie van Ticket en Travel. „De programmering is nog onderweg. We hebben wat Praag betreft voorstellingen in onder meer Latema Magica, de opera en het pantomime-thea ter", aldus De Bie. „In Budapest kunnen we kaartjes regelen voor opera, operette en klassie ke concerten. Bij opera en ope rette gaat het voornamelijk om voorstellingen die in Wenen hebben gestaan, maar nu in het Hongaars worden uitgevoerd. 'The Phantom of the Opera' in het Hongaars lijkt me heel apart." In de nabije toekomst ver wacht De Bie dat Ticket Travel zich aan zal sluiten bij een computernetwerk van be spreekbureaus over de hele we reld. „Dan kunnen we hier per computer, bij wijze van spre ken, een zitplaats in de Arena van Verona voor de klant 'prik ken." Beitel Thon'aldsen Museum in Kopenhagen Najaar in Kopenhagen. Het is de zesde september van het jaar 1848. Denemarken draagt Bertel Thorvaldsen naar zijn laatste rustplaats. Vier jaar lang heeft zijn kist gerust in de chapelle ardente van de Mariakerk. Nu daalt 's lands roem in de grafkamer van het museum die ko ning en staat hun beeldhouwer schonken. Anderhalve eeuw later heerst er nog steeds de eerbied. Het marmer glanst, het gips heeft stof gevangen. De enorme mausole umdeuren laten een gestage stroom bewonderaars bin nen. De legende krijgt vorm. vussincen andreas oosthoek Bertel Thorvaldsen is een won derkind. Op zijn elfde jaar, 1781, wordt hij op basis van enkele snelle schetsen toegelaten tot de Koninklijke Academie van Kopenhagen. In het spoor van zijn vader bekwaamt hij zich in vrij tekenen. Hij komt in de greep van mééreisend materiaal als hij zich overgeeft aan het modelleren van hout, gips en steen. Hij is achttien als hij de bronzen academiemedaille krijgt voor zijn 'Rustende Cupi do'. De beoordelaars zijn het er over eens dat Thorvaldsen on gekende zaken bekend maakt. Twee jaar later komt de eerste opdracht van het hof. Thorvald sen wordt belast met de uitvoe ring van de beelden en reliëfs voor het paleis van kroonprins Frederik in de Amalienborg. Uit zijn studie en werken blijkt al vroeg een grote bewon dering voor de klassieken, Grie ken en Romeinen. De jonge Bertel maakt zich de oude tech nieken meester, vindt aanslui ting bij een doodgewaande vormcultuur en wordt een vurig pleitbezorger voor het klassieke ideaal. De mensen die hij por tretteert worden teruggeplaatst in de tijd. Zijn prins Ponia- towski uit 1827 krijgt de onmis kenbare trekken van een Ro meinse keizer en de zeer Hol landse baronesse Schubart wordt een plaats op het Forum bereid. Thorvaldsen zet zijn in Ko penhagen begonnen bedrijf met stormachtig succes voort in Ro me waar hij zijn geroemde teke ningen en schetsen voor monu mentale kunstwerken zwierig met Alberto Thorwaldsen sig neert. Als zijn vader in 1805 sterft is Bertel Thorwaldsen be roemd. de lieveling van hoogst- bezorgde dames, ere-Florentijn, ere-professor en de trotse bezit ter van een orderportefeuille waaraan dichters, pausen, kei zers en koningen laacht verle- Beweging In de herbezinning op de 'edele eenvoud en stille grootheid van de Ouden' staat Thorvaldsen niet alleen. Zijn succes brengt een beweging op gang die het zuivere classicisme dient. Archi tecten als Quarenghi en Adam, vormgevers als Chippendale en Wedgwood, schilders als Ec- kersberg, David. Ingres en Reynolds, beeldhouwers als Houdon en Rude scharen zich in al hun eigenheid achter de zelfde fakkel. In de loop van jaren is het do dende etiket 'neo' op dit classi cisme geplakt. Men is over 'zoe tig' gaan spreken. Eens bewon derde sculpturen worden wat smalend aangeduid als 'salon meubelen'. Pas de laatste jaren wordt weer opmerkelijk positief over de classicistische ideaaibe- weging gedacht. De roep om meer kunde in de kunst zal daar, na alle experimenten vanuit het niets, waarschijnlijk niet vreemd aan zijn. Thorvaldsen heeft zonder twijfel voor een spreiding van zijn kunde, het ambachtelijke, gezorgd. Een groot deel van zijn ontwerpen, in tekening of gips model, werd in marmer of brons uitgevoerd door leerlin gen uit zijn modelleerklas. Op die manier is zijn hoogsteigen museum in Kopenhagen óók het museum van de gedeelde faam. 'Het vak' is mede door toedoen van Thorvaldsen cou rant gebleven. Weerzinwekkend In 1838 keert Thorvaldsen terug naar Denemarken. Alberto wordt weer Bertel. zijn thuis- keer een triomftocht. Een jaar later begint terzijde van het pa leis Christiansborg de bouw van het Thorvaldsenmuseum. Ar chitect Bindesboell heeft geko zen voor een concept dat uit wendig en inwendig aansluit bij de Oude Idealen. Na heen en weer gepraat stemt Thorvaldsen in met het idee dat in het mid dengedeelte van de binnentuin zijn grafkamer komt. Vanuit geheel Europa, vooral Italië, worden stukken naar ko penhagen getransporteerd. Uit eindelijk vinden 920 werken een plekje in het nieuwe museum. Daarbij komen nog de biblio theek, de schilderijencollectie, de verzameling antieke kunst voorwerpen en het correspon dentie-archief. Bertel Thorvald sen ziet het museum groeien maar maakt de voltooiing niet mee. Hij die zo van onbesmette schoonheid hield, vindt een weerzinwekkend einde. Hij lijdt aan verzweringen en een ernsti ge vorm van zwaarmoedigheid wordt zijn deel. Zondag 24 maart 1844 eet hij samen met de schrijvers Adam Oehlen- schlager en Hans Christian An dersen. Daarna zoekt hij zijn lo ge op in de Koninklijke Opera. Tijdens de ouverture sterft hij. Denemarken rouwt. Vier jaar later is het museum gereed om de vele bewonde raars te ontvangen. Thorvaldsen rust dan op zijn besproken plaats, onder koel graniet, tus sen witte lelies op een blauwe achtergrond. Hij minde de on vergankelijkheid tussen 19 no vember 1770 en 24 maart 1844. Zijn invloed op de kunst van zijn tijd was groot. De bewon deraars houden een wonderlijk stil museum in stand, vol mar mer. gips en stof, veelkleurige arabesken en de droom der eeuwen. Films in Cultureel Centrum De X leiden In het Cultureel Centrum De X, aan de Haarlemmer straat 52, worden in het kader van de El Cid-week vanavond en morgenavond films vertoond. Vanavond is dat 'lm Lauf der Zeit' van regisseur Wim Wenders en morgen 'Het mes in het water' van Roman Polanski. Beide films beginnen om 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Vanaf 20 augustus is De X op donderdag en vrijdagavonden geopend van 19.00 uur tot 23.00 uur. De be doeling is om kunstenaars hun werk te laten tonen en een open podium te creëren. Subsidie voor LAK-Theater leiden» Het Anjerfonds Zuid-Holland geeft het LAK-Theater in Leiden een eenmalige subsidie van 10.000 gulden voor de ver vangingvan delen van de lichtregelinstallatie. Mede door deze bijdrage is het LAK-theater in staat de hoge technische kwaliteit van de theatervoorstellingen in de komende jaren te waarbor gen. Straatfestival in Rotterdam rotterdam Zo'n tachtig straatartiesten uit binnen- en buiten land strijden van 21 tot en met 23 augustus in Rotterdam om de gouden straatkei als onderdeel van het driedaagse Oranjeboom Straatfestival. Het festival vindt plaats op en rond het Plein 1940, bij het beeld van Zadkine, waar een festivaldorp zal worden ge bouwd. De optredens voor de gouden kei worden gegeven op diverse plaatsen in de binnenstad. Vorig jaar trok het festival on geveer 100.000 toeschouwers. In totaal zullen ruim 100 optre dens worden verzorgd. Het publiek kan genieten van clowns, muzikanten, dansers, goochelaars enzovoorts. Het festival wordt vrijdag 21 augustus om 14.00 uur geopend. Zondag is rond 16 uur de prijsuitreiking en de afsluiting. Michael Jackson in Gelsenkirchen leiden Michael Jackson geeft op zondag 6 september in het Parkstadion van Gelsenkirchen, vlak over de Nederlandse grens, zijn laatste Europese concert. Vanuit heel Nederland worden busreizen naar dit concert georganiseerd. Informatie is in Lei den verkrijgbaar bij Elpee, aan de Vismarkt 4 (te. 071-140550) en bij de VW. leiden» Onder de naam Tanuki Matsuri vindt van 22 tot en met 27 au gustus een Japans cultureel fes tival plaats in Leiden. Het festi val is georganiseerd door stu denten Japanse Taal en Cultuur aan de Leidse universiteit. Het komend weekeinde zal in en rondom het Arsenaal, op het Witte Singel/Doelenterrein, veel Japanse kunst en cultuur te be zichtigen zijn. Bijzondere at tracties zijn de optredens van een Japans drumgezelschap (zaterdag en zondag om 16.00 uur), een expositie en demon stratie van Japanse calligrafie (zaterdag en zondag om 13.00 uur), een expositie en demon stratie van klassieke inktschet- sen (zaterdag om 11.30 uur en zondag om 10.00 uur) en een theeceremonie door een Japan se theemeester (zondag om 11.30 uur en maandag tot en met vrijdag om 14.30 uur). Behalve deze hoogtepunten zijn er in het Arsenaalgebouw tentoonstellingen en demon straties van verschillende aspec ten van de Japanse cultuur, zo wel traditioneel als modem. In een sushi-bar kan men dage lijks, vanaf 12.00 uur, kennisma ken met de Japanse kookkunst. Op het Arsenaalplein vinden za terdag (11.00 uur), zondag (16.30 uur), maandag (12.00 uur) en vrijdag (12.00 uur) de monstraties Japans boogschie ten plaats. In het kader van cultureel fes tival vindt er zaterdag in het In ternational House, aan het Ra penburg 6, een Go- en Shogi- toemooi plaats. Dit zijn Japanse denksporten. Het toernooi is volgens de organisatoren internationaal nive voor dit toernooi is nog moge lijk, telefonisch: 071-230457, of zaterdag vanaf 12.30 uur in het International House. INDIANEN In het Teyler Museum in Haarlem wordt van 25 sep tember tot en met 15 november een fototentoonstelling gehouden onder de titel 'Indianen'. De werken zijn van de hand van de Ame rikaanse fotograaf Edward Sheriff Curtis (1868-1952). Er zijn ruim honderd op groot formaat afgedrukte foto's te zien, die een beeld geven van de leefomgeving en tradities van de Noordamerikaanse Indianen aan het begin van deze eeuw. Vooral de portretten van deze legendarische fotograaf vormen een hoogtepunt in de foto- Overleden: A.C. Rosemeier 1888-1992 Kunstschilder Alex Rosemeier noemde het schilderen ooit met veel zelfspot 'een af wijking'. Toch heeft hij vrijwel zijn hele le ven niets anders gedaan. Als het schilderen hem onmogelijk werd gemaakt was hij niet te genieten en kon hij soms flink driftig worden. Dan gooide hij met van alles en nog wat. Zelfs met tomaten. Alexander Coenraad Rosemeier werd op 18 juli 1888 in Surakarta geboren, als zoon van een resident. Op 12-jarige leeftijd kwam hij naar Nederland. Het oudste werk van de schilder dateert nog van voor die tijd (1897), een houtskooltekening van een vrouw. Hij was toen bijna tien jaar oud. Zaterdag j.l. overleed Alex Rosemeier op 104-jarige leeftijd. Rosemeier was een van de laatste verte genwoordigers van de Leidse School. Zijn werk was impressionistisch van aard en verwant aan de Haagse School. Hij werkte in Leiden en omstreken samen met schil ders als Van Driesten en Van der Windt. Ook van Floris Verster ontving hij goede raadgevingen. De kunstschilder trok er vaak op de fiets op uit. samen met Van Driesten en Van der Windt. „We gingen dan 's morgens om vijf uur weg. Op de fiets hadden we een tas laten maken aan het frame en ook nog zij tassen achterop. Daar zat van alles in. Een schilderskist, een ezeltje, een opgespannen doek, thermosflessen en een boterham en zo. We gingen naar Nootdorp of richting Gouda, een hele dag schilderen, als we er wat konden vinden. En 's avonds kwamen we soms heel laat thuis, doodmoe natuur lijk", aldus de Leidse schilder in een van zijn interviews. Alex Rosemeier werd vooral geboeid door de lichtval. Daaiom werkte hij graag in de natuur, kijkend naar de korenschoven op het land, naar de wolkenformaties die hun schaduw voortsleurden over het Hollandse polderland. Hij zocht meestal intieme plekjes om te schilderen. De leidse kun stenaar werd niet voor niets de ontdekker van de 'verscholen schoonheid in de na tuur' genoemd. De sfeer van zijn werk is veelal ingehouden, innig en bescheiden. Hij schilderde nauwgezet wat hij zag, want „de natuur heeft altijd wel een goede com positie voor handen." Rosemeier betreurde het dat jonge schil ders de afgelopen jaren nog maar zo wei nig belangstelling hadden voor de natuur. „Holland is zo mooi. Er is voor een lands- schapsschilder alles te vinden wat hij zoekt." zei hij ooit in deze krant. Behalve landschappen vervaardigde Rose meier ook stadsgezichten, stillevens en portretten. De kunstenaar heeft zijn leven lang redelijk wat erkenning gevonden in de vorm van subsidies, eregeld en vooral di verse tentoonstellingen, tot vorig jaar toe. Toen de schilder 85 jaar oud werd kreeg hij een eretentoonstelling in het Stedelijk Mu seum De l-akenhal aangeboden. Dit muse um bezit drie stukken van Rosemeier. Zijn werk is verder te vinden in vele collecties, onder meer in die van het Rijk. de ge meenten Leiden en Wassenaar en in die van koningin Beatrix. Het staatshoofd bezit 'Bos van Krantz te Warmond'. Salzburg Een scène uit Saint Francois d'Assise, een van de moeilijkst te produceren opera's siaen, die dezer dagen werd opgevoerd tijdens het festival van Salzburg. Opera in trek op concours in Den Bosch den bosch gpd Bijna de helft (49) van honderd kandidaten voor 39ste Internationaal Vocalis ten Concours in 's-Hertogen- bosch (21 augustus tot en met 3 september) heeft zich ingeschreven voor de cate rie opera. Het lied trekt 38 deelnemers. Voor het orato rium-onderdeel hebben zich 13 gegadigden gemeld. Er dingen in totaal 100 jon ge vocalisten uit 33 landen mee naar prijzen van 10.000 en 5.000 gulden die in elke categorie worden uitgeloofd. Daarbij zijn 53 sopranen, vijftien mezzosopranen/al ten, acht tenoren, tweecoun tertenoren en 22 bassen/ba ritons. De meeste deelne mers komen uit Duitsland (18). De Verenigde Staten. Ja pan en Rusland leveren er elk zeven. Er zijn vier Neder landse deelnemers. Als bijzondere prijzen zijn de Erna Spoorenberg Prijs (opera), Markus Herdink Prijs (oratorium) en i Brouwenstijn Prijs (alleen voor Nederlandse operakan didaten) van elk 3.000 gulden beschikbaar. De Prijs Neder landse Mu/iek (5400 gulden plus een optreden) wordt uitgereikt aan een finalist die tenminste drie werken van een Nederlandse componist heeft uitgevoerd. De meente 's-Hertogenbosch tenslotte looft een kunstwerk uit voor een eerste prijswin naar met uitzonderlijke kwa liteiten. De internationale ju ry staat onder leiding van Menno Feenstra. BERLAGE In het Gemeente archief Amsterdam wordt van 25 september tot en met 21 no vember de expositie 'Berlage en Amsterdam Zuid' gehouden. De beroemde architect H.P. Berla ge (1856-1934) introduceerde met dit plan stedebouwkundige ideeën die tot op dat moment in Nederland onbekend waren. ij sluiten de opruiming af met een extra toegift, waardoor vele originele merkmeubelen bezit kunnen komen voor soms meer dan gehalveerde^ prijzen. O a. een uitgelezen kollektie zitmeubelen i M prijzen, u.a. een uitgelezen koiiektie________- x-n :meubelen in leer! O A I I i Op J22nmIS§OITERk toonaangevende Hulshof! Wonen ARTIFORT. AVANT GARDE. BANZ BORD. CASTELIJN, DURLET. FISBA. GELDERLAND HENNlE DE JONG, HULSTA. KENDIX. LEOLUX. LUXAFLEX. MIRODAN. MONTIS, PASTOE. ROLF BENZ. TONON EVA HOOGSTRAAT 100 jaar anders denken over wonen PROOUKTIE- JMj Een deel van het Ganymedes-beeld van Bertol Thorvaldsen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15