Hebben de eitjes de toekomst? 'Lawaai alleen maar erger' 'Scholen en ouders zien gevaar niet' Vakantieleed of vakantiepret Het Gesprek van de Zomerdag Vluchtheuvel in bloei Stuntvliegen op de grond WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 DE ERGERNIS VAN... De ene keer zit de enige ster die het hotel heeft in de badkamerspiegel, zoals de Leidse band Rubberen Robbie ooit zong. De andere keer kom je op een vakantie in een uithoek van Thailand je buurman tegen. Of je wordt mee uit gevraagd door Julio Iglesias. Gebeurtenissen die een va kantie onvergetelijk maken, in veleopzichten. Wij willen weten welke bizarre, vrolijke en nare avonturen onze lezers op hun reizen deze zomer meemaken. Ook zijn wij geïnteresseerd in toe passelijke foto's. Schroom niet te schrijven of te bellen naar 'Het Gesprek van de Zomerdag', Postbus 54.2300 AB Leiden, tel: 071 -161440. Qomerwaan leiden» Sinds de gemeente Leiden een spuitverbod heeft ingesteld tiert het onkruid op vele plaatsen in de stad welig. Elders in de regio is het probleem soms even groot. Geldgebrek is er de oorzaak van dat slechts één keer en dan nog aan net einde van de zomer gemaaid kan worden. Het gevolg is dat stoepen en vluchtheuvels, zoals hier aan het eind van de Diamantlaan, bijna aan het gezicht worden onttrokken. foto henk bouwman Volwassen kerels die verslingerd zijn aan het vliegeren. Ze staan urenlang op het strand, met ge spannen rug, vechtend met twee houtjes die het apparaat in de lucht houden. Nou, ja in de lucht houden. De lol lijkt te zijn om de vliegers met een donde rend geraas enorme duikvluch ten te laten maken. Sommigen kunnen de gevaarten niet hou den en worden hele stukken over het strand gesleept. De naam van deze zomerwaan? Ki ting. Hoewel niet iedereen die Engel se term gebruikt. „Ik hou niet zo van dat buitenlands", zegt Arie Verhoek (39) uit Benthuizen. „Ik noem het samen met mijn zoon gewoon stuntvliegen". Het was drie jaar geleden tijdens een va kantie in Zeeland dat hij voor het eerst met die supervliegers werd geconfronteerd. „Ik vond het meteen fascinerend. Ik zag er één waarbij maar liefst zes van die dingen achter elkaar waren gekoppeld. Dat was een geweldig gezicht. Ja en onder het mom van 'vliegeren met je zoon' begin je er dan aan", be kent Verhoek. Inmiddels bezit Verhoek nu 10 vliegers, waarvan hij het groot ste deel zelfheeft gemaakt. „Het is dus een uit de hand gelopen hobby. Ik ben nu bezig met het bouwen van een deltavlieger met een oppervlakte van zo n vijf meter. Daar zit een aardige kracht achter. Maar er zijn ook delta's met een oppervlakte van zo'n 45 meter, ja dat zijn flinke knoeperts". Wat nu precies de kick is, kan Verhoek moeilijk omschrijven. „Wanneer je zo'n vlieger in de hand hebt, ben je verkocht. Dat is een prachtig gevoel. De lol is om de vlieger te controleren. Je kunt hem mooie figuren laten maken zoals een acht, een spi raal of nog ingewikkelder patro nen. Maar het is ook lekker om uit te waaien. Bij windkracht vier of vijf aan zee staan is heer lijk. Vaak vlieger ik ook bij ons in het weiland." Dat is daar trouwens een stuk veiliger meent Verhoek. „Het is niets dat het nu een rage is ge worden, maar je ziet soms men sen bezig terwijl het hartstikke druk is op het strand. En daar komt bij dat sommigen de tech niek niet helemaal beheersen. Ik wil niet veel zeggen, maar wanneer je een vlieger op je hoofd krijgt, kun je net hoogst waarschijnlijk niet navertellen. B. Hensing uit Leiderdorp Eindelijk gaan de ogen een beetje open bij de mensen en het ministerie van justitie wat betreft de loterijen. Zeker als ik denk aan de Stichting Nationale Postcode loterij. Om onze naasten te helpen, is het een schande om er als bestuurslid zelf finan cieel veel beter te worden. Persoonlijk doe ik al vele jaren niet meer mee met loterijen die vals spel plegen, ondanks hun geldige loterij-vergunning, die overigens weinig voorstelt. Zodra instellingen een vergunning hebben, gaan ze hun gang maar. Neem nu de Olym pische loterij met als mede-sponsors de Ne derlandse Staatsloterij. PTT-Post en de KLM. In hun gratis folder kuil je alli en een wenskaart opsturen. Naar een postbus nummer nog wel. Dus opmerkingen, vra gen en klachten zijn niet belangrijk. Ga ik naar het postkantoor om voorwaarden voor deze landelijke loterij te verkrijgen, dan moet ik een lot kopen. Een eenvoudige ko pietje van een lot kan of mag niet. Zelfs een mededeling op de folder of en door wie een vergunning is verstrekt, ontbreekt er op. Ik wil alleen meedoen met een loterij met 100 procent kans. Tele-bingo was ook zo'n loterij, net als de Tros-Triviant Olympische loterij van he den. Vele onverkochte loten bleven er lig gen. enkele uren voor de uitzending en/of trekking. Zou daar een (hoofd)prijs op val len. dan ben ik dus voor 50 procent uitge sloten om die te winnen. Het ministerie van justitie kan ik dat maar niet aan het verstand brengen. Het com mentaar is: „Maar u hebt toch een kans om iets te winnen. Nou dan." Zou u gaan kaar ten met één of enkele kaarten uit het kaart spel? Vandaar dat ik liever lotto speel, dan met zo'n oneerlijke loterij. Vrouwen vallen meer op mannen die in zijn voor een goed gesprek Hoe stoerder hoe beter, vond ze toen ze jong was. De Alphense Angelique Wieten, 23 jaar, heeft inmiddels een ander beeld van de ideale man. „Hij mag er wel stoer uitzien, maar hij hoeft dat niet te zijn. Of ik op zachtaardi ge types val? Zeker wel." Is het tijdperk van de klerenkas ten voorbij en krijgen de be zemstelen eindelijk een kans? De Amerikaanse filmindustrie wil de wereld doen geloven dat dat inderdaad het geval is. Ja mes Bond met zijn enorme spierbundels en zijn nog veel grotere lust is 'uit'. De nieuwe filmheld is Jack Ryan, hoofdper soon in de film Patriot Games. Een man met een zwakke rug, een gebrek aan zelfvertrouwen en periodes van impotentie. Wint ook in de Leidse regio het eitje het van de macho? Een on derzoek. „Ik merk aan vrouwen om me heen dat het beeld van de ideale man aan het veranderen is", zegt Leidenaar Albert Gillissen, die verschillende boekjes over trends heeft geschreven. „Spier bundels leggen het af tegen een wat minder stabiele geest", heeft hij ontdekt. Vrouwen val len tegenwoordig meer op 'open persoonlijkheden', man nen die in zijn voor een goed, gevoelig gesprek. „En dat gaat kennelijk samen met fysieke minderwaardigheid." De verandering heeft volgens Gillissen te maken met de ge wijzigde rollenpatronen. Vrou wen zijn zelfstandig geworden, hebben taken van mannen overgenomen, en daarom wel licht niet meer zoveel behoefte aan sterke persoonlijkheden. Bovendien, vervolgt de Leide naar, is het zo dat steeds meer vrouwen vallen op oudere man nen. „Een leeftijdsverschil van tien jaar wordt steeds gewoner. En met die oudere mannen kunnen ze over het algemeen goed praten. Maar het zijn na tuurlijk geen jonge hordenlo pers meer", aldus de 36-jarige Gillissen, die wel blij is met de veranderende opvattingen van vrouwen. „Misschien is er nog hoop voor me." Het beeld van de ideale vrouw wijzigt overigens ook, zegt hij. „Dat noem ik maar het wipef- fect Het is niet meer zoals vroe ger toen het slaafse frêle type in was. Ik zie graag een vrouw die voor zichzelf opkomt, iets pres teert, zelfstandig is." „Nou, van mij mogen mannen nog steeds wel een beetje breed zijn, hoor", reageert de telefo niste van reclamebureau Vos en Partners in Leiden. Creatief di recteur Randy van Dinter be vestigt wel dat het beeld van de ideale man verandert. Vroeger waren het de gelikte, gladde ty pes die in de smaak vielen. Te genwoordig moeten mannen vooral uitstraling hebben, inte ressant zijn, iets te vertellen hebben. „Het is heel gemakke lijk om voor reclamecampagnes aan knappe koppie's te komen. Voor reclameman Van Dinter is een knap koppie tegenwoordig niet meer genoeg. Het ideale model heeft uit straling, is interessant. foto vos 4 partners Maar die hoef ik niet meer. Ik zoek nu naar mannen die op een natuurlijke wijze charme hebben. Mannen zijn uitgeke ken op domme blondjes en de zijn uitgekeken op die alleen maar mooi zitten te zijn." Dat ook impotentie iets wordt om trots op te zijn, daar gelooft Van Dinter echter niet in. „Ik zou voor een campagne nooit iets gebruiken dat impotentie uitstraalt. Ik denk dat er geen vrouw is die zit te wachten op een impotente man." „Flauwekul", is de reactie van Gerda Koper, sociaal-psycholo ge en manager van sport - en re creatiecentrum Jawi in Alphen. „Machotypes blijven er altijd, en er blijft ook altijd vraag naar. Bij een bepaalde groep vrouwen is dat type man nog steeds in trek." Het enige dat verandert is volgens haar dat er steeds meer mag. „Vroeger waren er natuur lijk ook gevoelige types. Het ver schil is alleen dat een man nu ook mag tonen dat hij zo is." Winniefred Wellenberg van sau na- en fitnesscentrum War mond zegt dat ze helemaal niet kan merken dat mannen mei meer hun best doen om flinke spierbundels te kweken. „Wij hebben een heel gemêleerd pu bliek en ik merk heel duidelijk dat mannen toch wel graag breed willen zijn. De benen worden nauwelijks getraind, het gaat om het bovenlichaam. Hoe breder hoe mooier. Dat laatste is ook de gedachte die in de homowereld leeft. Hoe mannelijker de mannen er uit zien, hoe gewilder ze zijn. „Het zijn gewoon de mannen met de zwakke ruggen die ons willen tam geloven dei Inedt mm nen 'uit' zijn, zegt een Leide- janet van dok» Arie Verhoek en zijn zoon: „Het is dus een uit de hand gelopen hobby". Moet ie zien wat voor een snel heid aie dingen kunnen krij gen". En hij laat zijn super- speedwing een vervaarlijke duikvlucht maken. Aan de vlieger zit een stuurme chanisme die met twee touwtjes bediend worden. Het geheim zit volgens Verhoek in de rek van het touw. Wanneer die rek niet groter is dan drie of vier pro- sturen. Twee touwtjes kosten in de winkel al snel zo'n tachtig gulden. Voor een beetje super- speedwing moet ongeveer 190 gulden worden neergelegd. „Deze heb ik zelf gemaakt zegt Verhoek naar boven knik kend. „Dat kostte mij 5 tientjes aan materiaal. Ja, mijn vrouw heeft mij uitgelegd hoe de naai machine werkt." Soms koppelt de Benthuizenaar foto dick hocewoning wel vier vliegers aan elkaar. „Bijna niet te houden. Je hebt daarbij touw nodig dat 150 kilo kan weerstaan. Het is onmoge lijk om dein stil te staan, je wordt over het strand gesleept. Je bent dan eigenlijk bezig met strandskiën. Soms ben ik zo in tensief bezig dat ik volgende dag gebroken ben. Al mijn spie ren doen dan pijn. Ja, dat blijft voor mij ontspanning." Aangepast bouwplan studentenflats verstomt rumoer niet lbden loman lfefmans „Je moet maar eens op een zon nige dag komen luisteren naar het lawaai. En als er nog meer studenten bijkomen en er wor den bomen gekapt, dan wordt dat alleen maar erger". Tijdens de gisteren gehouden informa tie-avond over de plannen om naast en achter de 'sterflat' aan de Klikspaanweg nog drie stu dentenflats neer te zetten, toon den de omwonenden zich wei nig gecharmeerd van de voor stellen. Zelfs niet nu ze na eer dere protesten, aanmerkelijk zijn gewijzigd. De plannen van de Stichting Studentenhuisvesting Leiden (SLS) om drie flats in de directe omgeving van de bestaande 'sterflat' te bouwen, werden tij dens een eerdere informatie avond in het voorjaar hevig on der vuur genomen door omwo nenden. Bewoners vreesden nog meer verkeersoverlast door deze 'campusvorming'. Ook de hoogte van de flats en de stroom extra studenten in de buurt, zat de bewoners van Noachstraat en Haagweg niet lekker. De huidige 500 studen ten krijgen er, ook als de nieuw ste, 'lagere' voorstellen worden uitgevoerd, nog ongeveer hon derd collega's bij. In de nieuwe voorstellen van architect Ganev uit Nieuwer- kerk aan de IJssel blijven van de geplande tien verdiepingen nog maar zes over. Een flat die had moeten komen aan de Chur- chilllaan is verplaatst naar de Brandts Buijskade en is van zes naar vijf etages gegaan. SLS- voorzitter Hubben probeerde het leed nog meer te verzachten door te wijzen op de grote huis vestingsproblemen onder jon geren en de kans dat in de toe komst de nieuwe flats ook aan gezinnen en ouderen kunnen worden verhuurd. „Haal maar weg die flat, dan blijft er een mooi stuk groen over", vond een van de omwo nenden. Anderen wezen de ver tegenwoordigers van de ge meente wederom op het nu al drukke verkeersplein bij de kruising Haagweg/Churchill- laan: „Wat alleen maar drukker zal worden", voorzag Haagweg- bewoner Van Zanten. De beslissing over de bouw plannen wordt dit najaar in de gemeenteraad genomen. Politie wil verkeersonderwijs in lespakket leiden/regio monica wbseung Met een manifestatie op de Floriade is de ze week in Zuid-Holland de actie "Wij gaan weer naar school' ingeluid. In het kader van die actie zijn op honderden plaatsen in de provincie weer de bekende gele spandoeken over de weg gespannen, houdt de politie verscherpte snelheidscon troles en wordt op de scholen aandacht besteed aan het verkeer. Doel is de auto mobilist te attenderen op de scholieren die weer op weg gaan en om de fietsende jeugd te vragen voorzichtig te rijden. Het verkeer eist vooral onder jeugdige deelnemers een enorme tol. Van 1986 tot en met 1990 vielen er in Zuid-Holland al leen al 153 doden en 14.000 gewonden in de leeftijdscategorie van 0 tot 17 jaar. Ver leden jaar steeg het aantal doden en ge wonden. In Zuid-Holland vielen 27 doden litie nog. H. Vergeer, verkeersdeskum van de regio Hollands Midden van de poli tie: „Ik hoop dat de stijging te verklaren is uit een betere registratie, maar ik ben bang dat er ook in werkelijkheid meer doden en gewonden zijn gevallen. In elk geval ma ken de cijfers duidelijk dat aandacht voor de schooljeugd in het verkeer absoluut niet overdreven is." Van alle Zuidhollandse ge meenten doet dik 90 procent mee met de actie. Het percentage scholen dat aan dacht besteedt aan de actie en daarmee aan de verkeersveiligheid van de kinderen, ligt beduidend lager. Vergeer vindt het eigenlijk onbegrijpelijk dat verkeersonderwijs niet is opgenomen in het lespakket van alle scholen. „Scholen en ouders onderkennen absoluut niet het gevaar dat kinderen in het verkeer lopen." Vergeer wil dat de jeugd tot 17 jaar elk jaar op school ten minste een paar uur ver keersonderwijs krijgt .Alleen in groep ze ven een verkeersexamentje afleggen is niet genoeg. Verkeer is moeilijk en gevaarlijk." Een deel van de scholen doet niet mee omdat ze al zo veel op hun bordje krijgen. Het lesprogramma is daardoor overladen. Vergeer „Gelukkig besluiten elk jaar meer scholen wél verkeerslessen te geven. Ook dit jaar zijn er lespakketten gemaakt en de ouders wordt gevTaagd met de jonge kin deren eens de schoolroute te rijden. Dan kun je ze wijzen op de gevaarlijke punten." De politie geeft op de scholen voorlichting en noudt extra snelheidscontroles op de schoolroutes. De acties duren drie weken. „Maar na die tijd blijven wc controleren en voorlichting geven", zegt Vergeer. AGENDA Zomer «ondzjng m Noortfwi|fce*t»ou1 Wr»i BruJgen Motel ven i Orivtewl ondcrdag 20 augustus

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13