Fusiegolf in basisonderwijs Gomarusschool breidt uit Geversstraat Oegstgeest raakt één open plek kwijt 'Woud' van TGV-protestborden in Zoeterwoude Regio Leiden Speciaal bedrijf ruimt rommel van corso op Straatmaker aan zee-show Volleybaltoernooi Voorschoten Kaageiland volgend jaar verlost van stank riool WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 Leiderdorpse scholen gaan samen om opheffing te voorkomen De protestantse Willem de Zwijgerschool en de katholie ke basisschool Engelendael in het Oude Dorp van Leider dorp gaan waarschijnlijk fuseren. De twee scholen heb ben elk minder dan 170 leerlingen. Ook de beide bestu ren, de Protestantse-Christelijke Schoolvereniging en de Stichting Katholiek Onderwijs, overwegen samen te gaan. Dit zou moeten leiden töt een interconfessioneel school bestuur. in de Buitenhof is tijdelijk ook directeur van de Vogelweid en enkele Hobbitgroepen hebben al les aan het Heelblaadjespad. Volgens wethouder C. Huigen (onderwijs) betekent dat echter niet automatisch dat de twee scholen ook fuseren. „De Hob- bit en de Vogelweid vormen nog niet één school. De Vogel weid voelt zich wel het meest verwant met de Hobbit. Maar de Hobbit zit niet echt op een fusie te wachten, die school heeft net een grote verhuizing achter de rug." Elckerlyc zoekt de oplossing in Engelstalig onderwijs. Bui tenlandse kinderen en Neder landse kinderen die naar het buitenland verhuizen, kunnen In 1996 moet een Leiderdorpse basisschool boven de norm van 170 leerlingen komen om op heffing te voorkomen. Zes scho len hebben over vier jaar min der dan de vereiste 170 leerlin gen. Voor de openbare Konin gin Julianaschool en de Vogel weid, de protestantse Willem de Zwijgerschool, de katholieke Engelendael en Meijehof en de Montessorischool Elckerlyc wordt daarom onderzocht of een fusie sluiting kan voorko rtten. De Vogelweid kan wellicht onderdak vinden bij de Hobbit. De directeur van de basisschool Autokraker opgepakt in Voorschoten voorschoten Door gebruik te maken van zijn autotelefoon heeft een Voorschotenaar gisteravond de politie op het spoor gezet van een autokraker. Hij volgde de man op enige afstand en kon zo de plek doorgeven waar de dief zich schuilhield. De poli tie rekende de autokraker, een 32-jarige Leidschendammer, ver volgens in. De verdachte had eerder op de avond een auto open gebroken aan de Rosenburgh en er een damestas uitgehaald. Dat was gezien door twee jongens, die daarop de eigenares waarschuwden. Haar man achtervolgde de autokraker, die erop de fiets vandoor was gegaan, naar de bosschages rond het sta tion. Fietstocht voor Albanese parochie warmond» De WarmondseSint Matthias-parochie houdt op 6 september een fietspuzzeltocht. De tocht loopt over 35 kilome ter en gaat richting Wassenaar. Fietsers kunnen bij de zij-ingang van de pastorie tussen 9.30 een 12.00 uur starten. Volwassenen betalen 3,50 gulden, voor kinderen kost de deelname 2,50 gul den. De opbrengst van de tocht gaat naar een parochie in het Al banese Manuras. Daar is na vijftig jaar geloofsvervolging weer een parochie opgezet. Er moeten een kerkje en een parochie centrum worden gebouwd om het pastorale werk. onderwijs, kieken- en bejaardenverzorging onderdak te bieden. noordwukerhout» dorith ligtvoet De Stichting Bloemencorso Bol lenstreek heeft een gespeciali seerd bedrijf ingehuurd om de restanten van de praalwagens van de Noordwijkerhoutse belt te verwijderen. Het is de bedoe ling dat de onderdelen van de praalwagens die volgend jaar niet opnieuw worden gebruikt voor het corso, door een ge meentelijke huisvuilwagen wor den afgevoerd. De afbraak van de praalwagens is inmiddels be gonnen. Op 15 september moe ten de wagens weg zijn. „Over het opruimen van de praalwagens bestaat al enige maanden onenigheid tussen de gemeente Noordwijkerhout en het stichtingsbestuur. De pro blemen ontstonden toen het corsocomité van de gemeente té horen kreeg dat de ijzeren opbouwen van de praalwagens niet meer, zoals in voorgaande jaren, schoongebrand mochten worden. Alleen het stro en de bloemen mochten dit jaar nog worden verbrand. Het op de praalwagens gestoken textiel en plastic moest worden verwij derd. Dat laatste was volgens het corsocomité tot nu toe onmo gelijk. Het textiel zou te zeer verteerd zijn om nog te kunnen worden losgetrokken. Vrijwilli- vanaf volgend jaar in het Engels les krijgen op de Montesso rischool. Elckerlyc verwacht daarmee minstens vijftien nieu we leerlingen binnen te halen. Omdat de school nu 172 leerlin gen telt, komt ELckerlyc daar mee ruim buiten de gevarenzo- De openbare Koningin Juli anaschool vindt waarschijnlijk onderdak bij de Prins Willem Alexanderschool. Het schoolge bouw aan de Leeuwerikstraat zou de hoofdvestiging van de nieuwe school worden, maar Huigen hoopt dat het gebouw aan de Kom van Aaiweg als de pendance kan worden gebruikt. Kinderen uit het Oude Dorp zouden daardoor openbaar on derwijs kunnen volgen, zonder dat ze daarvoor dagelijks een drukke verkeersweg hoeven over te steken. De katholieke basisschool Meijehof aan de Vronkenlaan hoeft voorlopig nog niet te fuse ren, hoewel de school nu min der dan 170 leerlingen heeft. „Het aantal leerlingen groeit en Leiderdorpse basisscholen moeten fuseren om opheffing te voorkomen. De nieuwe sanering volgt direct op een v stond uit de basisscholen Zijlkwartier en In den Houtkamp onder meer de school De Driemaster. we verwachten dat de Meijehof de toets van het ministerie van het in 1996 redt", aldus be- onderwijs te kunnen doorstaan, stuursvoorzitter C. Wassenaar, zou een fusie met de Driemas- Wanneer de school echter on- ter aan de Wilddreef tot de mo- voldoende leerlingen heeft om gelijkheden behoren. gers voor dit monnikenwerk zouden in de drukke bollentijd niet te vinden zijn en geld om een bedrijf in te huren, had de stichting niet. De gemeente Noordwijkerhout liet echter we ten hier geen boodschap aan te hebben. Enkele weken geleden werd het stichtingsbestuur te verstaan gegeven dat de wagens vóór 15 september van de belt moesten zijn verwijderd. Noordwijkerhout stelde zich op het standpunt dat alleen toe stemming was gegeven voor het stallen van de praalwagens en dat het verbrandingsverbod al in een vroeg stadium was opge legd aan het stichtingsbestuur. Stichtingsvoorzitter J. Pen- nings maakt zich ondertussen wel zorgen over de kosten van de opruimactie waarbij de op bouwen van de wagens in stuk ken worden gezaagd en afge voerd. Het nog onbekende be drag moet worden opgebracht door de deelnemers van het corso van volgend jaar. „We moeten straks het ene gat met het andere dichten", moppert hij. En dat terwijl het volgens Pennings nog steeds niet duide lijk is of er volgend jaar wel een het bloemencorso wordt gehou den. De kosten van deze op ruimactie spelen daarbij een belangrijke rol. „De kogel is nog niet door de kerk", aldus Pen nings. noordwuk „Alfons is beroemd, Alfons is beter, alweer een kilometer." Verbaasd kwamen wande laars gisteren poolshoogte nemen bij de politiepost op het Noordwijkse strand waar 'één of andere gek' ig in de weer was met straatklinkers. Straatma ker Alfons Weemink die voor de Steen en Been show een stukje van het Noordwijkse strand van plaveisel voorzag, werkte onverstoorbaar door. De man uit Twente had ooit eens de opmerking ge maakt in zijn vakantie wel eens een stukje strand te willen bestraten. Vriendin Fenny ten Kate uit Nieuw Leusden stuurde die wens in naar de Steen- en Beenshow van de Vara-radio. Een bus met suppor ters uit het dorpje waar Alfons woont Tilligte, ver gezelde Weemink op zijn tocht naar de badplaats. FOTO DICK HOCEWONINC Wethouder Huigen benadrukt dat alle fusies nog in een onder handelingsfase zijn. Veel keuze lijken de bedreigde scholen echter niet te hebben. Alleen als ze voor volgend schooljaar fuse ren, blijven alle arbeidsplaatsen behouden. Samengaan na 1993 kan leiden tot een vermindering van het aantal leerkrachten. KRO-boot in Groene Hart alphen aan den run Alphen krijgt volop aandacht in een aflevering van de tv- serie '1000 kilometer voor de boeg' van de KRO. De serie wordt gemaakt door Aad van den Heuvel, die per schip Nederland doorkruist. Van woensdag tot en met vrijdag vaart hij deze week door het Groene Hart van het Zuid hollands Plassengebied. De filmploeg brengt vandaag een bezoek aan Gouda en Oudewater, morgen vaart het gezelschap naar Boskoop, Aarlanderveen en de Nieuw- koopse Plassen en vrijdag staat een uitstapje in Alphen op het programma. Van den Heuvel toert met zijn boot langs het thema park Archeon, de milieu vriendelijke woningen in de wijk Ecolonia en het vogel park Avifauna. Vrijdag ver trekt het schip met burge meester Paats aan boord via Woubrugge, waar minister Alders eveneens inscheept, naar het Braassemermeer. Het programma wordt op de televisie uitgezonden via Nederland 1 op woensdag 9 september van 18.30 tot 19.00 uur en herhaald op zondag 13 september van 16.00 tot 16.30 uur. De Leiderdorpse reformatori sche basisschool Gomarus gaat de hoofdvestiging aan de Vron kenlaan uitbreiden met twee lo kalen. De voormalige kleuter school aan de Koekoekstraat, waar de twee laagste groepen zijn gevestigd, wordt daarna niet meer gebruikt. In de de pendance aan de Koekoekstraat krijgen nu nog ongeveer vijftig leerlingen les. •De Gomarusschool wil door de uitbreiding aan de Vronken laan alle groepen onder één dak krijgen, zoals het ministerie van onderwijs bevordert. De ver bouwing zou niet het gevolg zijn van een teruglopend aantal leerlingen. Bestuurslid N. Ade- ma erkent wel dat veertig tot vijftig leerlingen van de Gomarusschool naar de onlangs in Katwijk opgerichte reforma torische Voetiusschool zijn ge gaan. De uitbreiding zou echter alleen het gevolg zijn van het beleid van het ministerie. Concrete plannen voor de verbouwing zijn er nog niet. De Leiderdorpse gemeenteraad moet op 24 augustus eerst toe stemming geven voor de uit breiding. Daarna gaat een offi cieel verzoek naar het ministe rie. „Wij willen de operatie liefst zo snel mogelijk afronden, vol gend jaar bijvoorbeeld. Maar of dat zo snel mogelijk is, is nog maar de vraag", aldus Adema. oegstgeest» dirk koppes Één van de open plekken aan de Geversstraat wordt voor juli 1993 opgevuld. Janmaat Pro- jekten bv bouwt dertien appar tementen en een kantoorver dieping op de zogenaamde 'Brinkmanlocatie' aan het 'Leid- se' uiteinde van de Geversstraat. Het terrein ligt al jarenlang braak. Voor de andere lege plek, de 'Kamsteeglocatie', zijn nog geen beleggers gevonden. A. Janmaat, directeur van Jan maat Projekten bv, ziet de toe komst van het project aan de Geversstraat rooskleurig in. „Het gaat de goede kant op. Ik ben net terug van vakantie, maar de verkoop loopt uitste kend. Acht van de dertien ap partementen zijn binnen twee maanden de deur uit. Dat is geen slecht resultaat. Ik denk dat eind deze maand de bouw vergunning loskomt. Eind sep tember gaan we dan aan de De gemeente Oegstgeest geeft een bouwvergunning af als de bodemvervuiling is verwijderd. In het verleden stond een olie container op het terrein en de gemorste olie moet nu worden opgeruimd. De appartementen gaan tus sen de 225.500 en de 300.000 gulden kosten. Janmaat wil bin nen tien maanden met het pro ject klaar zijn. „Binnenkort hoort u het heien wel." Liefheb bers voor de kantoren op de be gane grond hebben zich nog niet gemeld. Voor de 'Kamsteeglocatie' is de toekomst onduidelijk. Eige naar Arbouw bv kan nog geen beleggers vinden. Woordvoer der JA Janssen: „Ons probleem is dat de financiers het laten af weten. Laten we eerlijk zijn, er zijn betere locaties denkbaar. Eigenlijk moet je appartemen ten van vier ton neerzetten om dezaak rendabel te houden. Maar op die plek werkt dat niet. Dus moet er een tussenoplos sing komen. Ik denk daarbij aan woningen van 225.000 gulden. We kunnen het verstand wel op nul zetten en een mooi ontwerp aanbieden, maar dat werkt toch niet." De 'Kamsteeglocatie' ligt al een hele tijd braak. Janssen wil daar snel verandering in bren gen. „We willen niet al te lang wachten. Dat kost alleen maar geld." Gemini- Kangeroes houdt op zaterdag 19 september voor de dertiende keer een volleybaltoernooi in sporthal De Vliethorst in Voor schoten. De club zoekt vereni gingen, bedrijven en families die aan het evenement willen deelnemen. De teams moeten minimaal vijf wen tellen en in de zogeheten 'mixteams' moeten minstens twee vrouwen spelen. Het is de bedoeling dat de teamleden ook arbitreren en punten tellen. Het inschrijfgeld bedraagt 35 gulden. Dat geld moet voor 11 september zijn overgemaakt op girorekening 1777224 t.n.v. de 'penningmeester Gemini-Kan- geroes'. Tegelijkertijd moeten de teams een aanmelding stu ren, maar die is pas geldig wan neer het inschrijfgeld ontvan gen is. De geplaatste ploegen moe ten zich op 19 september om uiterlijk 13.00 uur melden bij het toemooisecretariaat. Daar ontvangt men ook het wed strijdprogramma. Het toernooi begint eindigt om 19.00 uur. Plaatselijke actiegroep wil inwoners alert houden zoeterwoude vervolg van voorpagina Het bestaande 'woud' van'ver keersborden in Zoeterwoude moet de komende periode wor den uitgebreid met zo'n hon derd 'TGV NEE'-exemplaren. Op deze manier wil de plaatse lijke actiegroep tegen de komst van de hogesnelheidstrein het prote houdi de inwoners levend houden. „Wij kregen de indruk dat veel mensen na de in spraakprocedures, waar ze hun hart hebben kunnen luchten, tot rust waren gekomen. Zij ver geten echter dat er nog steeds wordt gewerkt aan de TGV- plannen en dat ambtelijke com missies binnenkort onderzoeks rapporten uitbrengen", aldus voorzitter P. van Velzen van de actiegroep. Een welkome steun kreeg de groep van het reclame-advies- bureau Vos en Partners, dat aanbood om 25.000 gulden te steken in een professionele be geleiding van de acties. Direc teur D.C. Vos woont al 17 jaar met veel plezier in Zoeterwoude en kan zich goed vinden in de strijd voor het behoud van het eigen karakter. „Dit dorp be staat al 750 jaar en ziet er nog steeds goed uit. Je moet er niet aan denken welke vernielingen de komst van de TGV zal aan richten", aldus Vos. groep nog andere zaken in pet to. In oktober wordt bij alle in woners een actiekrant bezorgd, waarin wordt uiteengezet hoe catastrofaal de komst van de TGV voor Zoeterwoude uitpakt. Elke woning die op de nomina tie staat om te verdwijnen, wordt er met straatnaam en vermeld. Ook komt een stickeractie tegen de TGV. Vos meent dat elke Zoe- terwoudse automobilist moreel verplicht is zijn voertuig met zo'n plakplaatje uit te rusten. Het scenario meldt verder actie- vormen die uiteenlopen van een betere voorlichting aan de inwoners tot het afzetten van de rijksweg. De rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Nassaulaan op Kaagei land wordt volgend jaar gesloten. Het Kaagse afvalwater wordt van af 1993 via Buitenkaag afgevoerd naar de zuiveringsinstallatie in Zwaanshoék in de gemeente Haarlemmermeer. Het Hoogheem raadschap van Rijnland en de gemeente Alkemade delen de kosten van de operatie: 1,7 miljoen gulden. Rijnland betaalt bijna 1,5 mil joen, Alkemade 235.000 gulden. De zuivering op Kaageiland ligt vlak bij woningen. En omdat er steeds meer rioolaansluitingen komen is de capaciteit ervan onvol doende. Stankoverlast is het gevolg. Daarom besloot Rijnland al in 1984 dat de zuivering moet worden gesloten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12