Leiden Regio eaa Sneltram is volstrekt onhaalbaar Bomen moeten weg voor eco-huizen 'We wensen elkaar nooit meer goedemorgen' uw lening WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1992 Fusieronde y« Zes Leiderdorpse basisscholen I Z. moeten op korte termijn on derhandelen met een fusiepartner om een drefgende opheffing te voorkomen Vliegeren A q Urenlang staan ze op het I J strand. Volwassen kerels die hun supervliegers duikvluchten laten maken. Kiting is de naam van deze zomerwaan REDACTIE: JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA CERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Summer Jazz hoopt op veel bezoekers LEIDEN LOMAN LEEFMANS De organisatie van Summer Jazz'92 verwacht aanstaande zaterdag enkele tienduizenden bezoekers op het 'circuit' Ra penburg, Kaiserstraat, Boisotka- de en Doezastraat. De acht ho- reca-zaken die bij het evene ment betrokken zijn, hebben in totaal 24 jazz-formaties gecon tracteerd voor de diverse podia. Summer Jazz'92 begint om 16.00 uur en duurt tot 2.00 uur. Bij deze achtste editie van het Jazz-festival, traditioneel op de vierde zaterdag in augustus, doet café L'Esperance weer mee. Vorig jaar stapte deze pro minente deelnemer uit de orga nisatie, maar zoals de eigenares al had aangekondigd was dat maar voor één keer. Het café brengt Dolf del Prado met zijn band, aangevuld met zangeres Daisy Bell als 'hoofdschotel' van de feestelijkheden. Andere bekende muziekdeel- nemers zijn Karei Boehlee in de Trechter, Rob Hoeke bij Karalis en Hans Dulfer, 'de vader van...' eveneens bij de Trechter. Daar naast zijn er een aantal groepen waarvan de naam al duidelijk maakt welke muziek er ge speeld gaat worden: 'Hi-Jazz', 'Blues-team', 'Surprise Jazz band', 'Harbour Jazzband', de 'Intercity Jazzman' en 'Jazz Kid- ding'. Op het 'vierkantje' gevormd Politie pakt schoenendief door het kwartet straten moeten lichtjes langs het water, lam pionnen, vlaggetjes, parasols en de onvermijdelijke bierwagens wonenden tot een aanvaard- voor de zomeravondsfeer zor- baar niveau te verminderen, gen. Om de overlast voor om- zijn er voor het evenement extra toiletwagens opgesteld en wor den bezoekers opgeroepen hun auto thuis te laten. De Haagse politie heeft giste ren een 31-jarige Hagenaar in zijn woning aangehouden die wordt verdacht van dief stal van een grote partij schoenen. De man heeft in middels een inbraak bekend in een Leidse schoenenzaak, in de nacht van 11 op 12 au gustus. Hij maakte daarbij 250 paar schoenen buit. Een groot deel van de partij is doorverkocht. Bij een routi necontrole trof de Haagse politie, daags na de inbraak, 30 paar sportschoenen in de auto van de 31-jarige man aan. De voorraad bleek on derdeel uit te maken van het gestolen schoeisel. Sport-Inn naar de Pieterskerk Het jaarlijkse evenement 'rom melmarkt Sport-Inn', waar vere nigingen gebruikte goederen verkopen en zich aan het pu bliek presenteren, verhuist van de ijshal aan de Vondellaan naar de Pieterskerk. Het wordt waarschijnlijk eind deze zomer gehouden. Het evenement zou eigenlijk niet doorgaan. Bij de gemeente kwamen echter zo veel verzoeken binnen, dat het alsnog wordt gehouden. Busverbinding Leiden-Zoetermeer De komende vijfentwintig jaar gaan er geen trams of trei nen rijden tussen Zoetermeer en Leiden. Dergelijke ver bindingen kosten honderden miljoenen guldens en dat is volstrekt onhaalbaar. Vandaar dat alles op een snelle busverbinding wordt gezet, die in 20 minuten van Lei- den-NS naar Zoetermeer Centrum-west raast. LEIDEN/BOLLENSTREEK Vrouw beroofd in lift leiden Een 77-jarige Leidse is gisteravond beroofd in de lift van haar woning op het Schuttersveld. Een ongeveer 20-jarige man volgde haar toen ze omstreeks tien uur naar boven ging. Ih de lift greep hij haar vast en eiste haar geld. De vrouw wist zich, toen de lift stopte, los te rukken en ont snapte. Haar portemonnee meteen inhoud van enkele guldens gooide ze de man na. De politie is er nog niet in geslaagd de da der op te sporen. Leidenaar (80) gewond na aanrijding noordwukerhout/leiden Een 80-jarige Leidenaar is gistermiddag na een ongeluk in Noordwijkerhout met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het AZL De fietsende Leidenaar reed op het fietspad langs de Schulpweg en stak dit over ter hoogte van cam ping De Weijde Bliek. Een 23-jarige motorrijder uit Noordwijker hout remde nog uit alle macht maar kon de botsing niet voorko men. De Noordwijkerhouter hield enkele schaafwonden aan het ongeval over. Bewoners Haagweg en Noachstraat tegen bouwplannen LOMAN LEEFMANS Een omwonende noemde het 'de Leidse ge kte': „Je gaat een stuk bos omhakken om daar 19 milieuvriendelijke woningen n,eer te zetten. Een onbegrijpelijk tegenstelling." Tijdens de gisteren gehouden informatie avond hadden vrijwel alle aanwezige bewo ners van Haagweg en Noachstraat kritiek op het verdwijnen van de bomenrijen aan de Brandts Buijskade. De architect van de woningen, R. Pijnen borg uit Den Bosch somde voor de onge veer honderd aanwezigen alle milieuvoor delen van de bio-ecologische eensgezins woningen op: de bouw wordt zo milieu vriendelijk mogelijk uitgevoerd, het opge vangen regenwater verdwijnt niet recht streeks in het riool, het dak van de berging wordt een 'hangende tuin', de warmte komt uit de muur en niet via radiatoren, de hui zen staan op het zuiden en kunnen met zonnepanelen worden uitgerust en de lam- Een buiten worden met infrarood-sensoren ediend volgens het 'niet thuis, licht uit' principe. Bouwbioloog De omwonenden lieten blijken niet onder de indruk te zijn van het betoog van de 'bouwbioloog'. „De architect zei zelf al dat het allerbeste voor het milieu zou zijn om niét te bouwen. Nou, doe dat dan ook niet", liet Haagwegbewoonster Couvee weten. Zij kreeg bijval van straatgenoot Van Zan ten die wees op de bijzondere spechtenko lonie die huist in de bosschages die voor de eco-woningen moeten wijken. De omwonenden kregen onverwacht bij val van de aanwezige ambtenaren E. Meu- Iema (stedebouw) en J. Klijnstra (groen) die ruiterlijk toegaven dat ze het verdwijnen van de bomen ook betreuren: „Maar de be slissing daarover is een politieke en wordt niet door de ambtenaren genomen", aldus Meulema. Die conclusie trekken provincie en betrokken gemeenten uit een deze zomer afgeronde haal baarheidsstudie. Vraag is nu wat er moet gebeuren om de bus zo snel te maken dat men sen hun auto ervoor laten staan. Waarschijnlijk zal het uitdraaien op busbanen en voorzieningen bij verkeerslichten, zoals die er bij Leiden en Zoeterwoude al volop zijn. In de gisteren gepresenteerde begroting maakte het dagelijks bestuur van de provincie zich nog sterk voor 'hoogwaardige railverbindingen' tussen Lei den-Zoetermeer en Den Haag- /Leiden en Katwijk/Noordwijk. Het eerste idee is door de studie achterhaald, terwijl een advies bureau net begonnen is aan een eerste onderzoek naar de 'bol- lenlijn'. Deze studie kost de nodige maanden omdat in de bollen streek, anders dan in het Groe ne Hart bij Zoetermeer, nog het nodige gebouwd moet worden. En als bijvoorbeeld blijkt dat er te weinig passagiers zijn voor een sneltram, kan zo'n dienst haalbaar worden gemaakt door extra te bouwen op de bewuste plekken. De provincie verwacht dan ook niet dat zo'n sneltram er voor 2000 is. De snelbusdienst Leiden-Zoe termeer kan al in 1994 van start gaan, als het vervolgonderzoek goed uitpakt, partijen op een lijn blijven zitten en het rijk met tientallen miljoenen over de brug komt. De miljoenen zijn nog niet toegezegd, maar vol gens de woordvoerder van de provincie vindt Verkeer en Wa terstaat het een 'rëeel project': „Er is dan ook een redelijke kans dat we rijksgeld krijgen." Voorlopig gaan betrokkenen uit van sneïdiensten die de hele dag rijden, minstens om het half uur en in drukke (spits)uren eens in de 7,5 mi nuut. Ze zouden in twintig mi nuten van Leiden-station naar Zoetermeer Centrum-west rij den en dat is acht minuten sneller dan de snelste lijn van nu. de 204 van West-Nederland. Voordat de weg werd ingesla gen naar een snelle bus, onder zocht een adviesbureau ook een sneltram naast of over de pro vinciale weg Leiden-Zoetermeer en een trein die bij Zoeterwou- de-Rijndiik aansluit op de lijn Leiden-Alphen. Beide varianten bleken te duur, terwijl de trein nog als extra nadeel had dat er maar weinig stopplaatsen zijn. De bus lijkt te gaan stoppen in Leiden-centrum, Leiden- Lammenschans, Zoeterwoude (een tot tweemaal), Stompwijk en Zoetermeer (twee extra hal tes). Hoewel een stop in Leiden- centrum noodzakelijk is voor de haalbaarheid, zit de provincie danig met de Breestraat in haar maag. De snelheidsbeperkingen betekenen zo'n knelpunt voor de snelle bussen dat nel naken is naar routes die sneller zijn, maar minder centraal liggen. Ruzie Rijndijkbuurt over braakliggende grond houdt aan LEIDEN WIM KOEVOET Niemand kan het iedereen naar de zin maken. Ook de poging van de gemeente leiden om al le Rijndijkbuurtbewoners met elkaar te verzoenen, is tever geefs. Dat zal vanavond blijken in de raadscommissie economi- JE ZIT ALTIJD GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. /""NIC GOED VOOR Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 sche Zeiken, verkeer en bestuur lijke vernieuwing waarin een compromisvoorstel wordt be sproken over de braakliggende grond aan de Kanaalstraat. De dames T. Pieterse en C. Monfiels van de bewonerscom missie proberen daar nog één keer duidelijk te maken dat het nieuwste plan een al oude ruzie over parkeerplaatsen alleen maar zal verergeren. „De tijd dat we elkaar 'goedemorgen' wensen, breekt nooit meer aan", verzucht Pieterse. De bewuste strook grond is gemeentelijk eigendom. Enige tijd geleden werden de bewo ners van de Kanaalstraat en hun woningbouwvereniging Ons Doel onaangenaam verrast door het voorstel van de gemeente de grond tegen een symbolisch bedrag voor twee jaar te verhu ren aan bewoners van de Rijn dijkstraat. Die krijgen er zo een stuk achtertuin bij. Het terrein- tje is echter al tientallen jaren in gebruik als speelplaats voor de kinderen van de huurders van Ons Doel. Ons Doel stelde aan het begin van het conflict dat de woning bouwvereniging door 'verkrij gende verjaring' eigenaresse is geworden. Verantwoordelijk wethouder I. Walenkamp (CDA/grondzaken) heeft die opvatting met succes bestreden. Niet Ons Doel maar de verschil lende bewoners van aangren zende woningen hebben het terrein gebruikt, stelt hij. Toch wil de gemeente de Kanaal straat, waar voornamelijk huur huizen staan, ook tegemoet ko men. Vandaar het jongste voor stel om de grond te verkopen (en niet te verhuren) aan de ei genaren van de Rijndijkstraat nummers 40,42 en 44. Het gaat in alle drie de geval len om zo'n 32 vierkante meter. Met de verkoopopbrengsten Het gebiedje waar het allemaal om draait. Op de achtergrond de tuinen van de bewoners van de Rijndijk- straat. Daarvoor de strook waarmee ze hun tuin kunnen vergroten. Op de voorgrond het stuk waar het speel- terreintje moet komen en de parkeerplaatsen. Bewoners van de Kanaalstraat zijn bang dat ze ook die moeten inleveren bij de bewoners van de Rijndijkstraat. »foto holvast kan het pleintje achter de felbe geerde strook als speelterrein worden heringericht. Als er nog wat over is van het geld. kan het zwaar verwaarloosde speelter rein aan de Dozystraat/Room burgerlaan worden opgeknapt én uitgebreid. Een resterend stukje grond wil de gemeente door de nu nog tuinloze bewoners van Kanaal straat 19 laten benutten. Moge lijk dat ook Hartmanstraat 2A op deze manier aan een tuintje komt. Kortom, in het nieuwe plan zit voor elk wat wils. Ons Doel heeft zich dan ook reeds akkoord verklaard met dit com promis maar de bewonerscom missie denkt er anders over. Pieterse en Monfiels eisen dat de schutting achter de tuinuit- breiding dicht blijft maar nu al heeft een bewoner van de Rijn dijkstraat een poort gemaakt bij zijn achtertuin. Hem is geen strobreed in de weg gelegd en dus kunnen andere bewoners eveneens deuren in de schut ting maken. Het kan niet an ders, stellen Pieterse en Mon fiels, of de Rijndijkstraatbewo- ners pikken vervolgens de vier parkeerplaatsen achter hun ver grote tuinen in. Voor de Kanaal straatbewoners is er dan hele maal geen plek meer. De par- keeroorlog zal weer losbreken, voorspelt de bewonerscommis sie. Ze pleiten ervoor de par keerplaatsen te beschilderen met de nummerborden van au to's van Kanaalstraatbewoners, lien andere mogelijkheid is de herinrichting van de Kn§ straat. „Als ze al die rare bocht jes eruit halen, hebben we er zo tien parkeerplaatsen bij". De Kanaalstraat is echter nog lang niet aan de beurt voor herbc- strating, heeft de gemeente reeds te verstaan gegeven. Pieterse: „Het lijkt wel alsof er voor Walenkamp hier maar één straat is: de Rijndijkstraat. Teke nend is dat nu al twee keer aan mij gerichte brieven van de ge meente op de Rijndijkstraat 37 zijn bezorgd. Maar ik woon aan de Kanaalstraat 37." Naam: Ilona Schong Leeftijd: 18 jaar Studie: rechten Uit: Velsen Rechten: „Een leuke, algemene studie waar je veel naast kunt doen. Ik verwacht niet dat het een veel eisende, intensieve studie is. Niet dat ik daarom voor rechten heb gekozen hoor, het is toeval lig de gemakkelijkste universi taire studie geworden. Mis schien kan ik er colleges Egyp- tologie bijdoen." „Het is ook niet mijn bedoeling om de komende tijd alleen met mijn studie bezig te zijn. Mijn vrienden in Velsen wil ik behou den. Je moet de nodige com pensatie hebben voor de saaie en droge leerstof. Al hoewel dat waarschijnlijk wel meevalt." „Ik weet nog niet voor welke richting ik zal kiezen. Misschien notarieel recht. Toekomstplan nen heb ik niet, in die zin dat ik nog niet weet wat ik later wil worden." Ouders: „Na de middelbare school moet je het zelf maar uitzoeken, heb ben ze tegen me gezegd. Ze hebben niet geadviseerd bij mijn studiekeuze, maar steunen me wel. In eerste instantie heb ben ze gezegd dat ik een baan tje op zaterdag moet neken om llona Schong: „Ik verwacht niet dat rechten een veeleisende studie is. Niet dat ik het daarom heb gekozen, hoor." foto jan holvast financieel rond te komen in mijn studietijd. Maar als ik écht geld te kort zou komen, zouden ze me wel helpen. Ach, ik kom wel uit met mijn geld denk ik." Studeren: „Veertig uur per week schijn je met je studie bezig te moeten zijn. 's Ochtends colleges en verder zie ik het wel." „Ik kom van een hele kleine middelbare school, een zelf standig gymnasium met 250 leerlingen. Dit is natuurlijk veel groter. Ik stel me massale colle gezalen voor." Leiden: „Het was voor mij Amsterdam of Leiden. Ik wilde niet zo veel reizen, vandaar. De eerste pe riode blijf ik zeker thuis wonen, anders heb je zo veel verande ringen ineens." .Leiden is een echte universi teitsstad, heel gezellig, niet te groot. De studie rechten is toch al zo massaal. Je ziet hier alleen maar studenten, dat vind ik wel leuk. Amsterdam is een stuk groter en geen echte studenten stad." In troductieweek: „Het is niet verplicht om daar aan mee te doen, maar best wel handig. Beter dan een week thuis zitten, ik ben toch al op vakantie geweest. Zo krijg ik de kans om mijn faculteit te bezoe ken en alvast wat mensen te le ren kennen." Verenigingen: „Heel moeilijk, heel ingewik keld. Ie hebt zoveel studenten verenigingen in Leiden. De na men ken ik wel, de onderlinge verschillen niet. Ik hoop hier over tijdens deze week wat meer te weten te komen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11