Jelle Nijdam zet de traditie voort Chaos rond regeling promotie en degradatie Sport Ellen van Langen moet de tol betalen René Eijer botst met Vitesse Training van expert DINSDAG 18 AUGUSTUS 1992 Knol en Van Moorsel in Leiden leiden Er komt een duel tussen de wielrensters Monique Knol en Leontien van Moorsel op zaterdag 3 oktober in Leiden. De twee kemphanen zijn voor het laatste criterium in 1992 beiden door organisator Joop Riethoven gecontracteerd. Bij de Olympi sche Spelen in Barcelona ging het voor de zoveelste maal mis tussen de twee wielervedetten en coach Piet Hoekstra. Tot nu aan toe hebben Knol en Van Moorsel nog niet samen in een wedstrijd gereden. Volgens Knol is dit toeval. „Ik heb andere contracten en voor de Ronde van Frankrijk kreeg ik geen uitno diging." De wedstrijden in Leiden staat in het teken van de 3 October- feesten en wordt gehouden op een parcours dat loopt via de Doezastraat (start en finish), Jan van Houtkade, Korevaarstraat en Steenschuur. Van Moorsel blijft tel achter sainte-marie-de-campan Niet meer dan een tel is Leontien van Moorsel verwijderd van de leiding in de Tour Feminin. In de vierde etappe van de Ronde veranderde de positie van de Bra bantse niet. De Frangaise Jeannie Longo behield de leiding in de algemene rangschikking. Op de eindstreep in Sainte-Marie-de-Campan, waar de Canade se Alison Sydor won, had Van Moorsel een achterstand van 2.46. Zij had geen afstand kunnen nemen van Longo en de hoofd macht. Lenie Dijkstra was na 43 van de 62 kilometer meege- sprongen met Sydor en eindigde als derde. De rit was gestart in LuzArdiden. Kokkelkoren is nog in beeld zoetermeer» Genie Knetemann heeft gisteren al acht man aan gewezen voor het wereldkampioenschap wielrennen op de weg op 6 september in Benidorm. De overige vier renners kiest de bondscoach uit een groep van tien na VeenendaaJ-Veenendaal op 27 augustus. In die groep van tien zit ook nog Martien Kok kelkoren uit Noordwijkerhout. De acht coureurs zijn: Rooks, Maassen, Breukink, Nelissen, Theunisse, Harmeling, Bouwmans en Van der Poel. De tien renners in de wachtkamer zijn: Kokkel koren, Van Aert, Cordes, Den Bakker, Jan Siemons, Hoffman, Wijnands, Van Orsouw, Schurer en De Koning. Van Poppel naar Spanje zoetermeer Jean-Paul van Poppel rijdt de komende seizoenen in Spaanse dienst. De 29-jarige Nederlander heeft overeenkomst bereikt met Iutus-Festina. De Brabander heeft mondeling een akkoord bereikt over een contract van twee jaar. Volgens Van Poppel is hij tot nu de enige van de PDM-ploeg die naar Lotus overstapt. De namen van AJcala en Nelissen worden echter ook in verband gebracht met de formatie. Krabbe en Breuer verhoord keulen Het bestuur van de Duitse atletiekbond zal op 11 sep tember beslissen over de schorsing van Katrin Krabbe en Grit Breuer. Volgende week maandag worden de twee atletes ver hoord door de anti-dopingcommissie van de bond. Nadat de B- proeven van een controle positief bleken, zijn Krabbe en Breuer vrijdag onmiddellijk voor onbepaalde tijd van atletiekwedstrij den uitgesloten. Rentree Rqsland met overwinning moskou Voor het eerst sinds 1912 heeft het nationale voetbal elftal van Rusland weer een wedstrijd gespeeld. In Moskou werd voor 10.000 toeschouwers in een vriendschappelijke ontmoeting met 2-0 gewonnen van Mexico. Karpin benutte in de 61ste mi nuut een strafschop, Popov maakte vijf minuten later de tweede treffer. Scheidsrechter Joek, uit Wit-Rusland, trok één rode kaart (voor de Mexicaan Ermossilio) en drie keer geel. Eerste leiderstrui in Profronde voor Brabander De sociale dienst van Amster dam heeft per 1 augustus de uitkering van atlete Ellen van Langen voorlopig geblokkeerd. De uitkeringsinstantie wil op korte termijn van de olympisch kampioene weten hoeveel geld ze dit jaar aan haar gouden me daille denkt over te houden. Johan van der Haar, de coör dinator individuele begeleiding van de Nederlandse Sportfede ratie (NSF), heeft voor volgende week een persoonlijk gesprek geregeld op het bureau De Pijp, de Amsterdamse wijk waar Van Langen woont. Daarna wordt een definitieve beslissing geno men. De werkloze atlete won op 3 augustus in Barcelona de gou den plak op de 800 meter. „Ik mag het eigenlijk niet zeg gen, maar trad de sociale dienst maar bij al de cliënten zo accu raat op", aldus Van der Haar. „Een plotseling bekende Neder lander wordt nu de dupe van de huidige regelgeving. Ik wil ove rigens de ambtenaren in Am sterdam absoluut niet in een kwaad daglicht stellen. Ze doen gewoon hun werk." Van der Haar vindt het stop zetten van de uitkering voor Van Langen niettemin voorba rig. „Grote sportieve successen worden vaak in verband ge bracht met het grote geld, maar in de praktijk vallen de extra in komsten vrijwel altijd tegen. In het begin worden gouden ber gen beloofd, maar later komt daar weinig van terecht. We moeten eerst alles eens rustig op een rijtje zetten. Het gesprek stond eigenlijk al vorige week op de agenda, maar door alle festiviteiten kon Ellen zich niet vrijmaken." Begrip Volgens Van der Haar kan Van Langen begrip opbrengen voor de maatregel van de sociale dienst. „Ze vindt het onzin om met een uitkering te blijven rondlopen als het geld op ande re manieren binnenkomt. Maar zo lang daarover nog geen ze kerheid bestaat, moeten we zui nig zijn op haar uitkering." De voormalige Twentse had na haar olympische triomf de hoop uitgesproken, dat de atlete Van Langen niet in verband zou worden gebracht met de uitke ringsgerechtigde Van Langen. R. Geerlings, juridisch medewer ker van de Amsterdamse sociale dienst, hielp haar snel uit die droom. Hij liet weten, dat alle inkomsten die Van Langen bo ven de toegestane bedragen verdient, normaal op haar uit kering worden gekort. „Mis schien valt daar nog doorheen te prikken", gaf Van der Haar Van Langen figureerde na haar olympische titel al in twee reclamespotjes. PTT-Telecom en de Vrije Universiteit maakten op de televisie veelvuldig ge bruik van haar gouden uitstra ling. Welke bedragen met die commerciële activiteiten zijn gemoeid, is niet bekend. EK-geld Denen voor goed doel KOPENHAGEN AFP De Europese Voetbal Unie (UEFA) keert Denemarken 650.000 gul den minder uit dan waar de Europees kampioen recht op heeft bij de verdeling van de opbrengsten van het EK in Zweden. Het geld zal worden overgemaakt aan de Joegoslavische voetbalbond ter dekking van kosten, die dat land maakte om zich op het EK voor te bereiden. Op het laatste ogenblik moest Joegoslavië zijn plaats af staan aan Denemarken, dat vervolgens de Europese titel voor zich opeiste. Denemarken, dat als enig deelnemend land zelf een hulp actie voor het door een burgeroorlog getroffen land opzette, zal niet tegen de beslissing van de UEFA in beroep gaan. Tradities zijn er om gehandhaafd te worden. Dus ging Jelle Nijdam er gisteren maar weer eens met de eerste leiderstrui vandoor in de Profronde van Nederland. Voor de zesde keer al weer. De ouverture in de knusse hobby tent van Breukink sr., die gisteren was opgezet in slaap stad Zoetermeer, is ook immer op het stoere lijf van 'Snelle Jelle' geschreven. zoetermeer dick heuvelman gpd-verslaggever Want de eerste proeve van be kwaamheid is de laatste jaren steevast een proloog en in dit explosieve werk is Nijdam met zijn imposante turbo-dijen heel wat mans. Weliswaar wil hij, vooral de laatste tijd, nog wel eens een steekje laten vallen, maar (haast) niet in de Ronde van Nederland. Ook al traditie getrouw was Thierry Marie, de Franse specialist, Nijdams voor naamste tegenstrever. De Nor- mandiër schoot dit keer vijf tel len te kort bij de Brabantse wielrenner, die op het parcours van 5,6 kilometer een gemiddel de snelheid van 52,500 kilome ter per uur kwam. De triomf in Zoetermeer be zorgde hem een opgelucht ge voel. Nijdam: „Je bent aan je stand verplicht iets te laten zien in zo'n proloog. In feite kan ik alleen maar afgaan. Dat maakt me altijd nerveus en dan ga ik twijfelen. Vraag ik me af of ik de gang er wel in kan houden na de eerste kilometer. Dat is altijd maar weer afwachten. Ik heb wel een proloog gereden waar van ik dacht dat het heel goed ging, maar die qua tijd toch te genviel." Dit keer liep alles volgens wens en stond er op zijn 'turbo' weer eens geen maat. Het was Nijdams zeventiende proloog zege in zijn carrière, die dit jaar overigens minder hoogtepunten kent dan hij zo zoetjesaan ge wend is. Gisteren haalde de man uit Klein Zundert pas zijn vierde bloementuil binnen, ter wijl zijn seizoenscore normali ter de tien overschrijdt. Deson danks wenst Nijdam, zondag 29 jaar geworden, niet van 'minde re benen' te spreken. Nijdam: „Ik rij al het hele seizoen zeker niet slecht. Ik heb meer goede uitslagen dan ooit gereden, al leen lukt het winnen niet zo best. Dat is het verschil en dat hangt vaak van kleine dingetjes af. Een beetje geluk ook vooral." Tour Van een terugval wenst Jelle Nijdam dan ook niet te spreken. „Als ik dit jaar bijvoorbeeld een etappe in de Tour had gewon nen, of een andere grote koers, zou er heel anders tegen mijn prestaties zijn aangekeken." Uit Frankrijk kwam Nijdam echter voor het eerst in vijf jaar met le ge handen terug. Een domper, zeker nu hij volgend jaar dreigt te moeten verkassen naar een nieuwe 'club'. Bij zijn huidige ploegleider Jan Raas lijkt er geen muziek meer in te zitten, en dan is het mooi meegeno men als je een actueel visite kaartje kunt afgeven met klin kende resultaten. Al was het al leen maar om het vorstelijke sa laris te waarborgen. ter gelukt. Op zijn erelijst van '92 prijken slechts twee pro loogzeges (in de Ronde van Spanje en nu dus in de Ronde van Nederland), een ritje in de Ronde van Aragon, alsmede een onbetekend criteriumpje in Pijnacker. Geen palmares die op een overspannen arbeids markt als die van de (huidige) wielrennerij tot hoge noterin gen leiden. Maar, weet Nijdam, het seizoen is nog niet gedaan. „Ik denk dat er in het naseizoen nog een paar mooie prijzen zijn te verdienen. Ik denk aan Parijs- Brussel en Parijs-Tours. Deze Ronde zou ik trouwens ook wel willen winnen. Daarna zien we wel weer." Onzekerheid bij clubs in betaald voetbal zeist henri van der steen gpd-verslaggever De mening van de Centrale Spelersraad (CSR) is geheim. De KNVB geeft 'geen commentaar'. De bal rolt, maar hoe het zit met de promotie en degradatie dit seizoen weet niemand nog. Officieel tenminste. Bij de clubs lijkt iedereen op de hoogte. „Is er nog geen regeling? Dat wist ik niet", zegt een voorzitter. Ja, Theo van Seggelen, voorzitter van de CSR, vindt het eigenlijk ook wel een aanfluiting. Hem kan echter niemand iets verwijten. De Leidse oud-prof heeft alleen maar de inspraak geëist waarop hij krachtens de afspraken recht heeft. En de af spraak luidt dat het sectiebe- stuur bij ingrijpende verande ringen als rond de promotie-de gradatie regeling eerst bij de CSR om advies gaat. Dat verzuimde de KNVB. Tij dens het EK in Zweden werd besloten een nieuwe regeling in te voeren die meteen ook in het Bulletin Betaald Voetbal werd afgedrukt: de nummer 18 van de eredivisie degradeert recht streeks, de nummers 16 en 17 spelen mee in de nacompetitie van de eerste divisie die twee promovendi oplevert. Over pe- riodetitels en het speelschema van de nacompetitie (een of twee poules) zou men het later nog wel eens hebben, aldus het Bulletin. Geen idee Latere berichten in de pers dat de CSR de regeling zou torpede ren, zorgden niet voor meer duidelijkheid. Sterker wie een dag na het eerste competitie- weekeinde bij de clubs infor meert over de promotie-degra datie regeling, krijgt de sterke indruk dat men ook in het cir cuit geen idee meer heeft van de stand van zaken. Voorzitter Gé Voortman van Go Ahead Eagles: „Ik hoorde vrijdag van mijn vice-voorzitter dat de oude regeling weer geldt. Is dat niet zo? Dat is dan nieuws voor mij." Voorzitter Riemer van der Velde van Heerenveen: „Ik heb alleen een vermoeden wal het wordt, ik heb ergens iets gelezen. Een promoveert er rechtstreeks en een via de na competitie, niet? Niet? Oh." Zelfs Eindhoven-manager Rini van Loon, uitvinder van menig competitie-systeem, heeft het moede hoofd in de schoot ge legd. „Wij wachten allemaal ge laten af. Om nou steeds op de barricaden te springen..." Wirwar Van Loon is in elk geval wel exact op de hoogte van alle voorstellen, mogelijkheden, be perkingen en verboden van de laatste tijd. Terwijl het niet meevalt uit de wirwar van me ningen, feiten en uitspraken wegwijs te worden. Tneo van Seggelen zegt bij voorbeeld het afgelopen week einde tot twee keer toe contact te hebben gehad met het sectie- bestuur, maar niet te weten wat de uitkomst was van de verga dering van het sectiebestuur op zaterdag. Hij wil wel kwijt het sectiebestuur nu een voorstel te hebben gedaan. „Maar de in houd is geheim." Het voorstel is van procedu rele aard, dat wil hij nog wel kwijt. Dus niet inhoudelijk! Dat zou betekenen dat over de rege ling, zoals die door de KNVB is bedacht en die is afgedrukt in het Bulletin, geen onenigheid meer hoeft te bestaan. Ger Stolk bevestigt die indruk. De voorlichter van de KNVB mag niet veel zeggen, eigenlijk niks. „Maar ik kan je wel zeggen dat ik gevoelsmatig niet denk dat er nog een anaere regeling komt. En die publicatie is ook nog gewoon van kracht hoor." Stappen Alleen moet dat dus nu nog even officieel bekrachtigd wor den door CSR en sectiebestuur. Al dreigt Theo van Seggelen nog altijd met gerechtelijke stappen. („Die kans blijft bestaan.") Niet voor het eerst en zes jaar gele den bleef het niet bij dreigen. Toen stapte de CSR naar de rechter, omdat het sectiebe stuur zonder overleg had beslo ten dat de eredivisie moest wor den teruggebracht naar zestien clubs. Dat besluit moest de KN VB van de rechter terugdraaien. De clubs in de eerste divisie, sinds het verdwijnen van Zee land en Wageningen niet langer in de meerderheid, zullen er in elk geval straks zonder plezier kennis van nemen dat een ak koord is bereikt over een nieu we regeling. Promoveren wordt immers moeilijker dan ooit. Riemer van der Velde: „Als het die regeling wordt, vind ik dat vreemd. Een slechte rege ling. Dan heeft de eerste divisie dus nog maar één zekere pro movendus. We leveren dus al maar meer plekken in." Innig Vooralsnog hoopt Nijdam nog op Raas, met wie hij zo'n innige band heeft sinds hij in 1984 toetrad tot de rijen der profes sionals. Nijdam zou zijn markt waarde ook wel eens willen pro beren op te vijzelen in een we reldkampioenschap, maar die beker laat hij andermaal aan zich voorbijgaan. „Het parcours is totaal ongeschikt voor mij. Ik heb geen enkele kans, daar in Benidorm. En om een paar rondjes te knechten zie ik ook niet zitten, zeker niet voor het geld dat daarmee is te verdie nen." Nijdam vindt het niet reëel dat het WK altijd maar weer op dermate gaccidenteerde wegen plaatsvindt. „Waarom wordt er nooit eens een parcours uitge zocht waarop renners als ik ook kans hebben? Nu hebben alleen jongens als Bugno, Chiappucci en Rooks, types die kunnen klimmen, mogelijkheden. Ik denk dat je daarmee een hoop renners te kort doet. Maar ja, ze Een lachende Greg Lemond samen met Sean Yates (rechts) voor aanvang van de proloog. De Amerikaan ver scheen gisteren plotseling aan de start. foto anp willen natuurlijk niet dat een minder prominente renner die regenboogtrui wint. Nico Ver hoeven of zo. Ja, dat is natuur lijk geen slechte, maar die naam schiet me nu zo te binnen. Toch denk ik dat ik dit eens aan ga kaarten bij onze vakbond. Mis schien dat die hieraan iets kan doen." Bondscoach Gerrie Knete mann is het helemaal eens met Nijdam. „Ik heb in de Sectie Be- roepswielrennen al voorgesteld om het wereldkampioenschap weer eens in Zandvoort te hou den, net als in 1959. Daar krijg je uiteindelijk ook een winnaar en die man is toch een jaar mooi wereldkampioen. Men heeft tegenwoordig teveel de neiging een koers lastig te ma ken. Ik ben voor vermindering van de moeilijkheidsgraad." Richel Keijsers, de Nederlands kampioen polsstokhoogspringen, maakt enkele rare bewegingen in het bij zijn van de Franse coach Maurice Houvion. Op Nationaal Sportcentrum Papendal nemen deze week inter nationale topcoaches talentvolle Nederlandse sporters onder handen. Houvion was trainer van onder an deren olympisch kampioen Pierre Quinon en Thierry Vigneron. foto anp René Eijer lijkt zijn laatste wedstrijd voor Vitesse te hebben gespeeld. De linkermiddenvelder van de Arnhemse club, die zondag tegen Volendam ontbrak, gaat niet akkoord met de contractaan bieding die hem is gedaan. Eijer vindt dat hij door Vitesse schandalig wordt behandeld. „Ik word afgescheept met een contract dat hele maal nergens op lijkt." De 29-jarige Eijer. wiens verbintenis na vorig seizoen afliep, hoopte tij dens de zomerstop onderdak te vinden bij een club in het buitenland. Mede omdat Vitesse een transfersom van 875.000 gulden vroeg, bleef in teresse uit. Volgens Eijer was de vraagprijs drie ton hoger dan de som die was afgesproken. Het vervolgens aangeboden contract is voor Eijer onaanvaardbaar.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13