NAVO aarzelt over actie Bosnië met Auschwitz' Van der Stoel: Saddam Hussein heeft lak aan VN Buitenland Georgische minister vrijgelaten Wachten op de dood Kan Panic beloften waarmaken? ANC gekapitteld over verklaring bloedbad ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter Ex-leider Bulgarije ontkent schuld sofia De afgezette communistische leider van Bulgarije, Todor Zjivkov, heeft gisteren tegengesproken dat hij tijdens zijn 35-ja- rige leiderschap misdrijven heeft begaan. Hij noemde het proces in Sofia, waarin hij zich onder meer moet verantwoorden op aanklachten van corruptie, een „pompeuze vertoning". De rechtbank maakte bekend dat op 4 september in de zaak tegen Zhivkov vonnis zal worden gewezen, drie dagen voor de 82ste verjaardag van de ex-leider. Oude bom doodt toeristen in Italië bolzano Twee Oostenrijkse toeristen zijn om het leven geko men toen in de Italiaanse bergen een bom uit de Eerste Wereld oorlog ontplofte. De politie denkt dat de bom ontplofte toen een van de twee ertegen trapte of er met een ijsbijl op sloeg. De bom heeft ruim 70 jaar op een hoogte van ongeveer 3.400 meter in de Alpen begraven gelegen, maar kwam bloot te liggen nadat het ijs en de sneeuw die eroverheen lagen, als gevolg van de warme zo mer gesmolten waren. Oud-premier Stoph van DDR vrij berlun De voormalige Oostduitse premier Willi Stoph is giste ren om gezondheidsredenen uit voorarrest vrijgelaten. Stoph (78) zat sinds mei 1991 in de Moabit-gevangenis. Hij was van 1964 tot 1973 premier onder Walter Ulbricht en opnieuw van 1976 tot 1989 onder Erich Honecker. Hij wordt ervan beschul digd als lid van de Nationale Defensieraad van de vroegere DDR mede verantwoordelijk te zijn geweest voor het bevel om vluch tende Oostduitsers neer te schieten. Stoph heeft zijn paspoort moeten inleveren en moet zich wekelijks melden bij de politie. Rushdie: Duivelsverzen herschrijven madrid De Britse schrijver Salman Rushdie zou bereid zijn de inhoud van zijn boek „De Duivelsverzen" af te zwakken. De Spaanse krant Diario 16 meldde gisteren dat Rushdie in Londen een brief in deze zin wil overhandigen aan voorzitter Gustavo Villapalos van de mensenrechtenorganisatie in Stockholm. Villa palos onderhandelt al geruime tijd met islamitische geestelijken over een opheffing van het 'doodvonnis' dat tegen Rushdie werd uitgesproken. Poolse ex-premier Mazowiecki speciaal VN-rapporteur voor mensenrechten 'Kampen niet bonn afp De NAVO heeft gisteren in Brussel nog geen besluit ge nomen over uitvoering van de VN-resolutie die het ge bruik van geweld goedkeurt om humanitaire acties in Bosnië-Hercegovina mogelijk te maken. Het EG-vredes- overleg over Bosnië, eveneens in de Belgische hoofdstad, is gisteravond afgelast nadat de Bosnische president Izet- begovic besloot de besprekingen niet bij te wonen. DEN HAAG GPD De NAVO-lidstaten spraken gis teren hun steun uit voor de donderdag aangenomen VN- resolutie, veroordeelden het aanhoudende geweld in Bosnië en riepen op tot een staakt-het- vuren. Maar volgens secretaris generaal Wörner kan de NAVO pas in Joegoslavië optreden als de Verenige Naties daarom vra gen en alle 16 lidstaten het met de inzet van militairen eens zijn. Hij antwoordde op de vraag of er mogelijk tot 100.000 mili tairen nodig zijn om een land- corridor van de Kroatische ha venstad Split naar de Bosnische hoofdstad Sarajevo open te houden en te beschermen, dat „inderdaad een reeks van op ties" wordt onderzocht, „opties die betrekking hebben op ver schillende aantallen". De NAVO bestudeert verder de mogelijk heid van een luchtbrug, waar voor 12.000 militairen nodig zouden zijn. Vooralsnog zijn de NAVO- landen verdeeld over de vraag wat precies moet worden ge daan. De kans dat zij bereid zijn 100.000 manschappen te leve ren, wordt door diplomaten zeer klein geacht. In elk geval de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië voelen er niets voor grote aantallen grondtroepen te stu ren, terwijl de Duitse grondwet de inzet van Duitse troepen buiten het NAVO-gebied ver biedt. Frankrijk bood gisteren 1100 man grondtroepen aan om hulpkonvooien te bescher- De nieuwe ronde van de EG- vredesconferentie over Joego slavië heeft gisteren niets opge leverd. President Milosevic van Servië en zijn Montenegrijnse collega Bulatovic bleven volgens verwachting weg. In hun plaats kwam premier Panic namens 'Joegoslavië. EG-bemiddelaar Lord Carri- ngton betreurde de afwezigheid van Milosevic en waarschuwde Servië voor een steeds groter wordend internationaal isole ment. De Bosnische president Izetbegovic weigerde 's avonds aan het EG-overleg over zijn land deel te nemen. „Servië moet kiezen tussen oorlog en onderhandelen. De Serviërs moeten de eerste stap doen door ons grondgebied te verla ten. Tot die tijd heeft het geen zin aan deze bijeenkomst deel te nemen", aldus Izetbegovic. De voorzitter van het overleg, de Portugese ambassadeur Jose Cutileiro. had wel onmoetingen met de leiders van de Kroaten en Serviërs in Bosnië, Mate Bo- ban en Radovan Karadzic. De Commissie voor de Men senrechten van de Verenigde Naties heeft gisteren in Genève de Poolse oud-premier Tadeusz Mazowiecki benoemd tot spe ciaal rapporteur voor het voor malige Joegoslavië. Mazowiecki moet zo snel mogelijk een uit gebreid onderzoek instellen naar de schendingen van de mensenrechten in de verschil lenderepublieken. Zijn eerste rapport moet hij op 28 augustus bij de VN indie nen. Het materiaal dat hij ver zameld, kan door aanklagers worden gebruikt in eventuele processen tegen oorlogsmisda digers. Mazowiecki was de eer ste niet-communistische pre mier van Polen en is tegen woordig leider van de Demo cratische Unie. De commissie nam gisteren na een bijzondere zitting van twee dagen, unaniem een reso lutie aan die de schendingen van de mensenrechten in het voormalige Joegoslavië veroor deelt. Servië wordt in de resolu tie niet met name genoemd. De vertegenwoordiger van Belgra do, Branko Brankovic, stemde voor de resolutie, al was hij het er niet mee eens dat de tekst spreekt van schendingen zon der dat daarvoor bewijzen zou den zijn verzameld. De centrale raad van de joden in Duitsland verzet zich tegen elke vergelijking tussen de schendingen van de mensen rechten in het vroegere Joego slavië en de vervolging van de joden door de nazi's. „Zulke vergelijkingen komen neer op een minimalisering van de ver nietiging van het joodse volk door de nazi's", schrijft de raad in een gisteren uitgegeven ver klaring. Joodse organisaties in de Verenigde Staten hadden minder moeite met een vergelij king tussen de 'etnische zuive ringen' in Bosnië-Hercegovina en de verschrikkingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. ..Aan de namen van Auschwitz en Tre- blinka moeten die van de Servi sche concentratiekampen wor den toegevoegdschreven zij in een verklaring die enkele da gen geleden werd gepubliceerd. Daarentegen wees Nobel prijswinnaar Elie Wiesel, die zelf in de Tweede Wereldoorlog in een concentratiekamp heeft ge zeten, de vergelijking af. On danks hun beestachtig optreden zijn de Serviërs niet van plan de gehele islamitsche bevolking van Bosnië uit te roeien, zei Wiesel tegen journalisten. Ook Simon Wiesenthal heeft be zwaar aangetekend tegen de vergelijking. Servië en Kroatië ruilen krijgsgevangenen I-ZAGREB AP-Rtr-DPA Servië en Kroatië hebben gisteren honderden krijgsgevangen uitgewisseld. De ruil. die tot stand gebracht werd door de Joegoslavische premier Panic en zijn inmiddels afgetreden Kroatische collega Greguric, had betrekking op 1.100 krijgs gevangenen, onder wie ongeveer 400 Kroaten. De gevangenruil in Nemetin, in de buurt van Osijek in het noordoosten van kroatië, werd vijf uur uitgesteld omdat vijf door Servië gezochte luchtmachtpiloten niet op de Kroatische lijst voorkwamen. Uiteindelijk werden de piloten op de lijst gezet. Een van hen verklaarde later te zijn gemarteld in een Kroatisch kamp. In Bosnië-Hercegovina ging gisteren de strijd tussen Serviërs, Kroaten en moslims onvermin derd voort. Servische aanvallers stuitten bij Bugo- jno, Bihac en Jajce op zware weerstand van Kroaten en moslims. In de loop van de dag deden Joegoslavische vliegtuigen opnieuw aanvallen met napalm en clusterbommen in Jajce. Het doel van de Servische aanvallen is het vestigen van een landverbinding met de Serviche enclave Krajina in Kroatië. MOSKOU Rtr-AFP-DPA-UPI Gewapende aanhangers van de afgezette president Zviad Gamsachoerdia van Georgië hebben gisteren de minister van binnenlandse zaken van Geor gië en een aantal hoge ambte naren vrijgelaten. Dezen waren dinsdag ontvoerd in het westen van Georgië, waar Gamsachoer dia over veel aanhang beschikt. Minister Roman Gventsadze en de anderen kwamen op vrije voeten in de buurt van de auto nome regio Abchazië, waar Gamsachoerdia zich ophoudt. De regering in Tbilisi had 3000 man gestuurd om kidnappers op te sporen. In het grensgebied tussen Ge orgië en Abchazië zijn 15 perso nen omgekomen bij een aanval van de Nationale Garde op Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië, dat zich in juni van Georgië heeft afgescheiden. De Georgische troepen zouden zonder reden het vuur hebben geopend in Soechoemi. De Ge orgische Garde heeft eigener beweging een „schoonmaak- operatie" ingezet om de Abcha- zische nationalisten te beteu gelen. aldus een waarnemer in Tbilisi. Eduard Sjevardnadze, de president van de voorlopige Staatsraad van Georgië, zei niet op de hoogte te zijn van de ge vechten. Parachutisten hebben inmid dels het vliegveld ingenomen, nadat het met gevechtshelikop ters was gebombardeerd. De re gering in Soechoemi heeft on middellijk een mobilisatie afge kondigd en alle mannen tussen 18 en 45 jaar opgeroepen zich bij de kazernes te melden. Nairobi Tienduizenden Somalische vluchtelingen houden zich op in opvangkampen in het buurland Kenya. Daar kan echter niet voldoende hulp worden geboden. Vaak ook komt de hulp te laat. Vrouwen en kinderen zijn ai zo ziek en uitgehongerd dat slechts het wachten op de dood rest. De Verenigde Naties proberen nu een omvangrijk en goed beschermd hulpprogramma voor het door oorlog, droogte en geweld verscheur de Somalia op touw te zetten. foto reuter hos maina Joegoslavische premier deelt royaal presentjes uit HAARLEM HANS JACOBS Als een wervelwind dwarrelt Milan Panic, de kersverse premier van het restant van Joegoslavië, de laatste weken over de Bal kan. Geheel volgens de traditie van de doorsnee Amerikaan se toerist reist de in Servië geboren, maar naar California geë migreerde Panié in sneltreinvaart van hoofdstad naar hoofdstad. Overal predikt hij vrede en verzoening. „Vandaag is het vrij dag, dus dit moet Brussel zijn", zal hij zijn stafmedewerkers gisteren hebben toe gefluisterd. Een dag eerder was Panié 'even' nota bene onuitgenodigd in Sara jevo, woensdag was hij in Anka ra, dinsdag in Tirana, maandag in Athene. Daarvoor was hij al in Parijs, Budapest, Bukarest, Sofia en Skopje. De doorgewinterde en rap pra tende zakenman is door de slu we en in het nauw gebrachte Servische president Milosevic naar zijn geboorteland terugge haald om het geschonden imago van 'Joegoslavië' in het buitenland op te poetsen. Panic lijkt zich in die rol te kunnen vinden. Bij elke tussenstop deelt hij met een royaal gebaar pre sentjes uit. De wapens zullen spoedig zwijgen, het leger houdt zich afzijdig, roept hij. In Bukarest belooft Panic een Bal- kan-conferentie, in Tirana op heffing van de noodtoestand in de door Servië onderdrukte pro vincie Kosovo, in Ankara erken ning van Bosnië-Hercegovina. Milan Panic Als Prachtig, maar wat is het waard? Gisteren stokte het ritme even toen de presidenten van de vier voormalige Joegoslavische deel republieken bij het EG-beraad over 'Joegoslavië' weigerden om Panié aan de conferentietafel toe te laten. Zijn aanwezigheid daar zou, zo meenden de lei ders van Slovenië, Kroatië, Ma cedonië en Bosnië, erkenning inhouden van het 'nieuwe Joe goslavië'. De presidenten van Servië en Montenegro, de repu blieken die samen het restant van de Balkanstaat vormen, hadden zelf maar naar Brussel moeten komen. De vraag is echter niet zo zeer wie Panic vertegenwoordigd, maar veel eerder wat zijn reto riek oplevert. Derecht-toe recht aan stijl is karakteristiek voor een succesvolle Ameri kaanse businessman, maar het runnen van 'Joegoslavië' vereist meer dan het versturen van krachtige memo's aan ondergeschikten en het afleggen van hoopvolle verklarin - gen. Luistert er in Belgrado en in de door Serviërs gecontroleerde gebie den van Kroatië en Bosnië wel iemand naar de amateur-poli ticus? Hij heeft geen eigen machtsbasis, geen ervaring in poli tiek of diplomatie en, volgens degenen die hem hebben gespro ken (zoals de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Baker en de Bosni sche president Izetbe govic) ook nauwelijks kennis van zaken. En Panic is niet direct be trokken bij wat zich in zijn vaderland afspeelt. Hij vecht niet voor zijn eigen hachje. Zijn belangen liggen in de Verenigde Staten, waar hij een miljoenenbedrijf heeft ge vestigd. Het antwoord zal snel komen. Als er geen resultaten komen, als de toezeggingen niet in de komende dagen gestand wor den gedaan, dan kan Panié wor den bijgezet in de rijkelijk ge vulde kast van schertsfiguren. Mocht Panié er echter wel in slagen om een aantal van zijn ideeën in de praktijk gebracht te krijgen, dan bestaat de moge lijkheid dat ook in Belgrado een frisse wind gaat waaien en het klimaat in het voormalige Joe goslavië verbetert. Dan is er een kracht die de Servische presi dent Milosevic kan weerstaan. Maar vooralsnog is er niets dat erop wijst dat Panié daartoe in staat is. n nuusenburg CORRESPONDENT Een regionale afdeling van het ANC heeft gisteren voor grote verwarring gezorgd door een verklaring uit te geven over een aanval van politie en de Zulu-beweging Inkatha op een krottenkamp ten noordoosten van Johannesburg. Volgens de verklaring zou den Inkatha-aanhangers met hulp van de politie donder dagnacht het krottenkamp Ivory Park hebben aangeval len. Daarbij zouden achttien mensen het leven hebben ver loren. De aanval zou het zelfde patroon hebben gevolgd van het bloedbad in Boipatong, waarbij twee maanden gele den 39 mensen zijn afgeslacht. Bij aankomst in Ivory Park bleek echter dat vier mensen het leven hadden verloren en zes gewond waren. Zij waren, aldus getuigen, het slachtoffer van een 'taxi-oorlog'. De regionale vertegenwoor diger van het Vredescomité, dat de vrede in de townships probeert te bewaren, noemde de ANC-verklaring 'absoluut onverantwoordelijk'. De poli tie beschuldigde het Afrikaan se Nationaal Congers er van de politie 'in diskrediet te wil len brengen door een verkla ring uit te geven zonder eerst de feiten te controleren'. Inka tha ontkende met klem iets met het incident van doen te hebben gehad. Een ANC-woordvoerder zei dat 'er begrijpelijke fouten' waren gemaakt. „Je kunt niet verwachten van mensen die in paniek waren, dat ze de doden van de gewonden kunnen on derscheiden". Hij kon echter niet verklaren waarom het ANC uren na het incident een persbericht had uitgegeven, waarin een dodental werd ge noemd en de politie en Inka tha van medeplichtigheid wer den beschuldigd „Saddam Hussein daagt het gezag van de VN-Veiligheidsraad voortdurend uit. Wat dat betreft worden de komende maanden cruciaal. Als men door de vingers blijft zien dat Irak lak heeft aan VN-resoluties, dan wordt het gezag van de Veiligheidsraad ernstig ondermijnd. En de positie van Saddam versterkt." Max van der Stoel klinkt bezorgd. Deze week heeft hij als VN-rapporteur, be last met het onderzoek naar de men senrechten in Irak, de Veiligheidsraad gewezen op de gevaren van de toe stand in dat land. De Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken sprak van een alar merende situatie in Irak, waar volgens zijn informatie de shi'itische bevol kingsgroep in het zuiden en het Kurdi- sche volk in het noorden door Saddam worden uitgehongerd en bedreigd. Hij kreeg de gelegenheid zijn rapportage tijdens een vergadering van'de Veilig heidsraad uit te spreken, een novum in deVN-geschiedenis. In de rapportage wordt Baghdad be schuldigd van bombardementen op de 'moeras-arabieren', de tienduizenden shi'ieten die zich in de zuidelijke moe rassen schuil houden. Shi'ieten worden gedeporteerd, worden vermoord of verdwijnen eenvoudigweg. Van der Stoel, die in januari van dit jaar een reis door Irak maakte, heeft de indruk dat Saddam Hussein inmiddels weer bezig is zijn machtsbereik over geheel Irak uit te breiden. Daarbij duldt hij geen pottekijkers. VN-organisaties hebben al veel personeel moeten te rugtrekken, de meeste particuliere hulp-organisaties zijn er niet meer ac tief omdat hen visa worden geweigerd en buitenlandse media worden zoveel mogelijk geweerd. Saddam kan nu onderhandelen met de VN bijvoorbeeld over het functio neren van de wapeninspecteurs ter wijl hij vorig jaar nog machteloos moest toekijken hoe de VN op zijn grondgebied actief was. Van der Stoel vindt dat een zeer verontrustende ont wikkeling. „Saddam Hussein houdt zich abso luut niet aan de VN-resoluties die er in voorzien dat de onderdrukking van zijn volk moet stoppen en dat humanitaire organisaties overal actief mogen zijn." Het regime heeft zich ook steeds ster ker verzet tegen pogingen van inspec- i her I Zl)!l I ïietigingswapens te ontdoen. „Ik heb de Veiligheidsraad gevraagd Max van der Stoel, foto gpd roland de bruin permanente waarnemers in Irak te sta tioneren. Mobiele teams die in het hek- land actief zijn. Dat is de beste manier om Saddams activiteiten in de gaten te houden." De Iraakse regering wees dat voorstel al eerder van de hand. Die ne gatieve reactie van de Irakezen ging ge paard met de beschuldiging dal Van der Stoel gemanipuleerd zou zijn door de Verenigde Staten. „Het gooien met modder hoort blijkbaar tot de karakte ristieken van het regime. Maar het went de Griekse kolonels maakten me in de jaren '70 al uit voor een ge vaarlijkecommunist." Wel heeft Van der Stoel zich veel moeite moeten getroosten om zijn be schuldigingen te staven. De afgelopen maanden is hij zelf niet in Irak geweest. Wat zijn zijn bronnen? „Die kan ik niet noemen, dat is te ge vaarlijk voor mijn contacten. Maar ik heb niet uitsluitend gevaren op het kompas van Iraakse bannelingen. Ik heb zoveel mogelijk verschillende bronnen gebruikt ook bronnen in Irak. Alle informatie in het rapport is gecheckt. Als checken niet mogelijk was en er bestond twijfel over de juist heid, dan is die informatie niet in het rapport opgenomen." Van der Stoel moet zich bij de men senrechten-commissie van de VN in Genève behelpen met slechts één. overwerkte, medewerker. Hij zegt de afgelopen dagen zelf in New York te hebben geconstateerd dat ook andere VN-medewerkers zwaar overbelast zijn. Dat alles tast uiteraard de slag vaardigheid van de organisatie aan. Is hij niet bang dat de VN, toch al verwik keld in vele operaties tegelijk, te weinig aandacht, middelen en energie zal hebben voor Irak? „Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat er minder aandacht en activiteit moet gaan naar Somalia of Joegoslavië. Maar er moet in Irak een nieuwe trage die worden voorkomen. Wat nu met de shi'ieten in het zuiden gebeurt, zou zich kunnen ontwikkelen tot zoiets als de Anfal-operatie die Saddam eind ja ren tachtig uitvoerde tegen de Kurden. Honderdduizenden mensen werden toen gedeporteerd, duizenden verdwe Van der Stoel weet dat binnen de Veiligheidsraad sommige leden grote aarzelingen hebben om Saddam Hus sein harder aan te pakken. Moeten de Kurden opnieuw de bergen in vluch ten, voordat de Veiligheidsraad zich ge noodzaakt voelt in te grijpen7 „Ja", ngl Van der Stoei, .,3. vraag pt| ook wel eens af welke afschuwelijke el lende wc moeten ervaren, voordat men wakker wordt en de Veiligheidsraad in actie komt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5