NS-toekomstplan pakt duurder uit Gezamenlijke aanpak Sint Maarten Binnenland Advies topambtenaren: Uitkeringen niet meer dan 2 procent omhoog Air Holland beetje trots op 'pesterijen' Martinair Politie vindt derde meisje uit album kinderporno 'Bunkers en streng toezicht tegen uitbraak criminelen' ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 3 Financiële zorgen of niet NS werken in Amsterdam hard aan het nieuwe station Duivendrecht, op de kruising van de lijn Amsterdam-Utrecht en de Zuidelijke Tak van de Ringspoorbaan. Het station met zijn markante driehoeken bij de ingangen, is ontworpen door de architect P. Kilsdonk. foto anp marcel antonisse Scherpe milieu-eisen zorgen voor extra kosten Prorail, het toekomstplan van Nederlandse Spoorwegen, valt duurder uit dan voorzien. Uitvoering van het plan, waarbij vanaf 1996 het drie-treinensysteem in werking treedt, gaat ten minste 6,2 miljard kosten. Twee jaar gele den gingen NS nog uit van 5,3 miljard. De extra kosten worden onder meer veroorzaakt door de scherpere (milieu-)eisen die de overheid stelt bij de aanleg van nieuwe spoorwegen. Dat blijkt uit berekingen van het adviesbureau IME-consult, uit gevoerd in opdracht van het mi nisterie van verkeer en water staat. Prorail is de versnelde uit voering van het ambitieuze toe komstplan Rail'21 dat mikt op een verdubbeling van het reizi- gersvervoer in het jaar 2005. NS schatten de totale kosten van dat plan op 15 miljard. Het mi nisterie is voorhands niet van plan meer beschikbaar te stel len dan 13,7 miljard. Het hangt nu van de politieke besluitvor ming af of de door NS en het ministerie gewenste doelen kunnen worden bereikt. „We kunnen minder doen voor het geld dat beschikbaar is. Dat betekent uitstel, maar wat ons betreft is zeker geen sprake van afstel", aldus een NS- woordvoerder. Dit najaar gaan de spoorwegen met minister Maij van verkeer om de tafel zit ten om over de voortgang van het plan te praten. „De minister wilde Rail'21 zo snel mogelijk uitvoeren. Prorail is in feite een kindje van Maij", aldus de NS- woordvoerder. In Prorail moeten de treinen vanaf 1996 rijden volgens een dienstregeling met Intercity-, Interregio- en Agglo/regiotrei- nen. Voorwaarde is dat het spoornet zoveel mogelijk vier- sporig is, zodat de snellere trei nen de stoptreinen probleem loos kunnen passeren. Uit recent onderzoek blijkt overigens dat de nieuwe dienst regeling ook kan worden uitge voerd als een aantal trajecten slechts gedeeltelijk van vier spo ren wordt voorzien. Op die ma nier kan geld worden bespaard. De vraag is dan wel of Rand- stadspoor, een ander NS-plan, even makkelijk kan worden uit gevoerd. NS berekenden in op dracht van Verkeer en Water staat dat voor een bedrag van maximaal 3,5 miljard een fijnmazig treinstelsel in de Randstad kan worden opgezet, dat gebruik maakt van de infra structuur die in Rail'21 is voor zien. Daarvoor zouden dertig extra stations moeten worden gebouwd. Het ministerie van verkeer en waterstaat beraadt zich nog over de manier waarop Prorail en Rail'21 moeten worden uit gevoerd. Acht dirigenten naar meesterklas Hilversum» De selectiecommissie van de Internationale Dirigen ten Meesterklas heeft acht dirigenten geselecteerd voor de 34ste aflevering van de klas. Onder hen zijn twee Nederlanders: Law rence Renes (22) uit Leidschendam en Peter Santa (24) uit Hui zen. De acht overblijvers uit meer dan honderd aanmeldingen werken de twee weken onder leiding van Hiroyuki Iwaki met het Radio Symfonie Orkest in de muziekstudio van het NOB in Hil versum. De cursus wordt afgesloten met een slotconcert in het Concertgebouw te Amsterdam voor drie finalisten. Leegpompen polder vannacht begonnen muntendam Het leegpompen van de ondergelopen polder bij Muntendam is afgelopen nacht begonnen. De doorgebroken dijk is zodanig gerepareerd dat het kanaal het normale waterpeil weer kan verwerken. Het leegpompen van de polder zal naar verwachting vier tot vijf dagen in beslag nemen. Scharrelrundvlees op komst utrecht Na scharrelvlees van varkens en kippen, is er in de na bije toekomst ook scharrelvlees van runderen verkrijgbaar. Eind september wordt een keurmerk voor scharrelrundvlees inge voerd, zo maakte de Internationale Scharrelvlees Controle (ISC) in Utrecht gisteren bekend. De ISC controleert aangesloten boe ren en slagers op de naleving van de scharrelregelingen. De ISC zal zich baseren op de het houden van koeien die in staat wor den gesteld hun eigen kalveren te zogen. Heinekenprijs voor professor Borst Amsterdam De dr. H.P. Heinekenprijs, een van de belangrijkste wetenschappelijke Nederlandse prijzen, wordt dit jaar toege kend aan professor P. Borst, verbonden aan het Nederlands Kanker Instituut. Borst krijgt de prijs vanwege zijn grensverleg gende kankeronderzoek en zijn prestaties op het gebied van de biochemie en moleculaire biologie. De prijs, 250.000 gulden, wordt vrijdag 25 september uitgereikt in de Nieuwe Kerk in Am sterdam door prins Claus. Overleg met Marokko over illegalen den haag Staatssecretaris Kosto gaat in september verder over leg voeren met de Marokkaanse minister van justitie over de Marokkaanse illegalen in Nederland. Het gaat er daarbij vooral om hoe de identiteit kan worden achterhaald van Marokkanen die hier illegaal wonen. Jaarlijks doen zich enkele honderden ge vallen voor waarbij vreemdelingen worden aangehouden van wie de identiteit niet kan worden vastgesteld. Drie fregatten naar Griekenland den haag Nederland gaat drie standaardfregatten van de Kor- tenaer-klasse aan Griekenland verkopen. Volgens een woord voerder van de Koninklijke Marine wordt voor de schepen sa men 375 miljoen gulden betaald. Het gaat om de Callenburgh, de Van Kinsbergen en de Banckert den haag gpd Het kabinet moet vasthouden aan een eerder besluit om uit keringen en minimumloon met hoogstens 2 procent op te trek ken met ingang van 1993 (de beperkte koppeling). Een hoger percentage werkt negatief uit op de werkgelegenheid. Dat stellen topambtenaren, verenigd in de CEC, in een advies aan het kabi net. De ambtenaren van minis ter Kok (financiën) willen als enigen een heroverweging van het eerdere besluit niet bij voor baat afwijzen. Volgens de CEC zijn er wel maatregelen nodig om een koopkrachtdaling voor de mini ma van 1 tot 1,25 procent, zoals die nu wordt voorzien voor 1993, te beperken. Het kabinet zou daarvoor de ongeveer 300 miljoen gulden kunnen gebrui ken die Kok in 1993 'over' heeft. De CEC denkt dat de minima er in 1993 in ieder geval toch den haag stella van run correspondent antillen De Nederlandse en Antilliaanse regering hebben gisteren overeenstemming bereikt over een gezamelijke aanpak van de be- stuurschaos op Sint Maarten. Door een al gemene maatregel van Rijksbestuur wordt het bestuur van het eiland minimaal een jaar onder streng toezicht gesteld van zowel de Antilliaanse regering als de Konink rijksministerraad. De dreigende botsing tussen Nederland en de Antillen over het ingrijpen is hiermee afgewend. Zowel de Antilliaanse premier Maria Li beria-Peters als minister Hirsch Ballin van Koninkrijkszaken toonden zich zeer tevre den over het bereikte resultaat. De overeen gekomen algemene maatregel van rijksbe stuur (AMvB) geeft Hirsch Ballin zijn zin omdat vergaand wordt ingegrepen, terwijl Liberia's kabinet een beslissende rol krijgt in het toezicht. Het kostte twee dagen van intensief en langdurig onderhandelen op zowel ambte lijk als regeringsniveau om tot overeen stemming te komen. Er was bij de Antil- laanse regering een zere plek geraakt door het initiatief van Hirsch Ballin, begin juli, om Sint Maarten onder curatele te plaatsen. De autonomie, het recht op intern zelfbe stuur, was in het geding. Bovendien vond de Antilliaanse regering dat de onder cura tele stelling niet voldoende was om het be stuur van Sint Maarten weer in het gareel te krijgen. Liberia ontkende gisteren dan ook dat zij naar Nederland was gekomen om de maat regelen ongedaan te maken. Met de over eengekomen AMvB zijn maatregelen niet afgezwakt, maar eerder uitgediept. De eilandsraad (gemeenteraad) blijft vol gens het jongste besluit intact, maar het Greenpeace bezet platform in Waddenzee groningen anp De milieuorganisatie Greenpea ce heeft gistermiddag het onbe mande gasproduktieplatform Emshöm Z1A van de Duitse oliemaatschappij BEB (Shel l/Exxon) korte tijd bezet. Het platform ligt in het Duitse deel van de Waddenzee op minder dan een kilometer van de Ne derlandse grens. Activisten uit Denemarken, Duitsland en Nederland klom men vanuit rubberboten op het platform en voorzagen het van spandoeken met teksten als 'Help Shell de Waddenzee uit'. Greenpeace en de Wadden vereniging zijn diep ongelukkig met de boringen die BEB begin september op het wad wil star ten. Zij maken zich grote zorgen over de effecten en risico's die boren naar en winnen van olie en gas met zich meebrengen. Aangezien de boringen zeer dicht bij de Nederlandse grens plaatsvinden en het Wadden zeegebied een aaneengesloten natuurgebied vormt, vindt Activisten van Greenpeace beklimmen het Duitse boorplatform in de Waddenzee. foto anp raymond rutting Greenpeace het van het groot- vergunning in te trekken. „Het ministers Alders en Van den ste belang dat Nederland de kan toch niet zo zijn dat het be- Broek bij de Duitse grens op- Duitse overheid overhaalt de lang van de Waddenzee voor de houdt", aldus een woordvoeder. nog 0,75 procent in koopkracht op achteruit zullen gaan. Begin 1993 zouden dan verdere maat regelen moeten worden bezien. Het kabinet hervatte gisteren de begrotingsbesprekingen 1993. Daarbij vormt de koop kracht het voornaamste onder werp. Na afloop van het beraad zei premier Lubbers dat het ka binet zich richt op een beper king van het koopkrachtverlies voor de minima. „Dat is de in zet", aldus Lubbers. De Nederlandse economie „doet het nog niet zo slecht", aldus Lubbers over de vooruit zichten voor 1993. „Wij rijden voorop in het peloton." De pre mier noemde dat opvallend ge zien het internationaal ver slechterde klimaat. „Wij hebben kennelijk redelijke antwoorden gevonden", zei hij. Financiële problemen zijn er komend jaar in ieder geval niet. „Ik zit niet met de handen in het haar." schiphol bill meyer Sinds Peter Langendijk aan het roer van Air Holland staat, is zijn relatie met Martin Schroder tot het nulpunt gedaald. Het virus dat de verhouding tussen Schroder en John Block (oprichter van Air Holland) jarenlang verziekte, blijkt overdraagbaar te zijn. Lan gendijk is nu ook geïnfecteerd. De provoce rende uitspraken van Schroder in De Tele graaf doet de Drentse zakenman af als on- Langendijk beschuldigt Schroder ervan Air Holland op alle mogelijke manieren dwars te zitten. Enkele weken geleden zou touroperator Neckermann onder druk van Martinair zijn teruggekomen op een pion- delinge afspraak om zaken te doen met Air Holland, hetgeen door Martinair publieke lijk is ontkend. Volgens Langendijk wil Schroder koste wat kost voorkomen dat Air Holland opnieuw een marktaandeel van 25 procent verovert. Langendijk dreigde toen buiten de reiswereld om zelf tickets aan de consument te verkopen. Schroder lijkt inderdaad geen gelegen heid voorbij te laten gaan om Air Holland te kleineren. Op een persbijeenkomst bij Mar tinair vorige week had hij het over 'dat luchtvaartmaatschappijtje'. Tegenover de societyrubriek in De Telegraaf vertelde Schroder vanuit Barcelona dat wanneer Langendijk bij hem het pand binnenkwam hij hem eruit zou laten gooien. Van Peter Legro van Transavia, die vanuit Barcelona ook een duit in het zakje deed, heeft Langendijk inmiddels een brief met excuses gekregen. De uitspraken van Legro zouden volledig uit hun verband zijn ge rukt. De twee 'vrienden' gaan binnenkort lunchen. Van Schroder heeft Langendijk niets gehoord. De pesterijen van de baas van The Other Dutch Airline' nemen zo langzamerhand absurde proporties aan, zegt Langendijk. Het is tussen de Nederlandse luchtvaart maatschappijen goed gebruik om eikaars personeel tegen gereduceerde tarieven te vervoeren. Air Holland heeft een dergelijke overeenkomst met de KLM en met T ran sa- heeft de nadrukkelijke opdracht gekregen met voorstellen voor reorganisaties en ver beteringen te komen. De voorstellen wor den, net als personeelsbeleid en besluiten die meer dan 25.000 gulden kosten, voorge legd aan de gouverneur en het Antilliaans kabinet. Voor het geval er tegenwerking of stagna tie in de eilandsraad optreedt wat op het eigenzinnige Sint Maarten zeker niet uitge sloten is heeft de gezaghebber speciale bevoegdheden gekregen. Hij kan de ei landsraad eventueel omzeilen en direct voorstellen aan de gouverneur doen. Van deze stap moet volgens'betrokken ambtenaren een opvoedkundige werking uitgaan. De lokale bestuurders wordt het besturen niet ontnomen, maar er wordt wel streng gecontroleerd. Sint Maarten moet uiteindelijk weer zelfbestuur krijgen, al er kende Hirsch Ballin gisteren dat het nog wel jaren kan duren voor het zover is. breda gpd-anp Een onderzoeksteam van de Bredase en Apeldoornse politie heeft gisteren in België de iden titeit vastgesteld van een derde meisje dat voorkomt in het al bum met pornografische foto's dat vorige week vrijdag werd aangetroffen bij een 48-jarige man uit Breda. Het gaat om een 9-jarig meisje uit Borgerhout bij Antwerpen. Eerder stelde de politie vast dat de Bredanaar, die vorige week in Apeldoorn is gearres teerd, een 8-jarig meisje uit Ant werpen en een 9-jarige uit Leu ven heeft ontvoerd, verkracht en gefotografeerd. Ook het meisje uit Borgerhout komt voor in het album met porno grafische foto's, dat bij de arres tatie van de Bredanaar in diens auto is aangetroffen. Ze is op 14 juli meegenomen in een auto en op een nog onbekende plek in de natuur verkracht en gefo tografeerd. Het rechercheteam heeft ook soortgelijke voorvallen in Temse en Gent onderzocht, maar de foto's van die slachtoffertjes ko men niet voor in het album. Daarin komen echter zeven ver schillende meisjes voor. Het on derzoek richt zich nu verder op de identiteit van de overige vier. De verdachte Bredanaar is in 1982 voor zedenmisdrijven in België veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. In hoger be roep werd dit vonnis bevestigd door het gerechtshof in Den Bosch. De advocaat van de man heeft dit bevestigd. Een 46-jarige man uit Brum- men die tegelijk met de Bre danaar is aangehouden, wordt door Justitie in het arrondisse ment Zutphen verdacht van on tucht met minderjarigen. Op die grond houdt de rechter commissaris hem in bewaring. Terwijl de commissie Hoekstra begin september moet advise ren over veiligheidsmaatregelen voor gevangenissen, liggen er al diverse voorstellen op de plank gereed bij het ministerie van Chauffeur vaker te lang achter stuur den haag anp via wordt nog onderhandeld. Martinair wei gert hier over te praten. Van samenwerking op technisch en ope rationeel gebied, ook in spoedeisende ge vallen als bij voorbeeld een toestel in het buitenland met pech aan de grond staat, wil Schroder niets weten. Werknemers van Air Holland mogen niet meedoen aan vei- ligsheidscursussen van Martinair. De zaak was volgens Langendijk al geregeld. Maar twee dagen voor aanvang kreeg hij te horen dat zijn mensen niet welkom waren. „Die lange wil het niet", zo werd gezegd. Langendijk voelt zich overigens gevleid door de buitengewone aandacht die Schro der voor Air Holland ten toon spreidt. „Dat betekent dat wij meer dan een luis in de pels zijn. Maar de manier waarop hij te werk gaat, is en blijft buitengewoon kinder achtig. Schrijf maar op dat Martinair bin nenkort op Costa Rica gaat vliegen. Dat wil de Schroder nog even geheim houden. Air Holland gaat naar Chili, St. Maarten, Cura sao en de Bahama's." Schroder wil op de uitspraken van Lan gendijk 'geen enkel commentaar' leveren. Het knoeien met de tachograaf In het beroepsgoederenvervoer over de weg neemt af. Overtre dingen van rust- en rijtijdvoor schriften daarentegen zijn in 1991 beduidend toegenomen. Dit blijkt uit de 'controleresulta ten 1991' van de Rijksverkeers inspectie. De inspectie heeft vorig jaar gericht bijna 40.000 ritten van 1.761 chauffeurs onderzocht. Vooral bij het vervoer van bloe men, groenten en fruit bleek massaal de hand te worden ge licht met de voorschriften voor de rusttijd. Tweederde van de chauffeurs had minder dan vijf uur rust per dag. justitie. Dat zei gisteren direc teur F. van den Broek van ge vangenis De Marwei in Leeuwarden, waaruit vorige maand een gevangene per heli copter ontsnapte. De voorgestelde maatregelen behelzen dat er bij elk bezoek dat de gedetineerden ontvan gen ook bij dat van een advo caat toezicht aanwezig is, dat de gedetineerden in het onge wisse worden gelaten over wan neer en hoe zij worden gelucht en dat zij niet meer zelfstandig mogen bellen, aldus Van den Broek. Verder zijn er volgens hem afspraken over het plaat sen van lantaarnpalen op lucht plaatsen, bedoeld legen heli- copterontsnappingen. Directeur-generaal F. Evers van de rijksgebouwendienst, die deel uitmaakt van de commissie Hoekstra, pleitte gisteren in een interview met het dagblad Trouw voor aparte bunkers voor zware criminelen. Die zouden binnen de muren van gevange niscomplexen, maar builen de inrichting zelf moeten worden gebouwd, om te voorkomen dat zware criminelen kunnen ont vluchten. Ook wil hij dat be paalde rechten van deze groep kunnen worden ingeperkt. Buit 'paspoortroof tonnen waard De paspoorten, rij bewijzen en andere documenten die vorig weekeinde uit het gemeentehuis van Anloo in Dren te zijn ontvreemd, vertegenwoordigen in het criminele circuit een waarde van zekere enkele Die conclusie trek ken politiewoord voerders in het noorden en het westen van het land. De inbrekers kraakten drie klui- blanco paspoorten mee, 37 onbeschre ven rijbewijzen, 62 toeristenkaarten en 20 reisdocumenten voor vreemdelin gen en vluchtelin gen. Ook alle bijbe horende stempels verdwenen, plus 32 documenten waar mee vreemdelingen tegenover de politie kunnen aantonen dat zij legaal in Ne derland verblijven en 20 op naam ge stelde paspoorten. Volgens Ingewij den levert een blan co paspoort ai gauw 6.000 gulden op. Ook de ver blijfsvergunningen voor vreemdelin gen zijn in het cri minele circuit ge wild en kunnen duizenden guldens opleveren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3