De doorbraak van Vos en Van Vossen Jack Walker (Blackburn) de Britse Berlusconi Sport Récord-international Jan Ceulemans is 'gewoon' werkloos ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 21 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN K Hollandse spitsen kunnen België definitief veroveren tennistrai- Het moet gek lopen wil er ook volgend jaar juni geen Nederlander met de Belgi sche kampioensschaal lo pen. Club Brugge heeft Foeke Booy, Standard Luik heeft Frans van Rooy, KV Mechelen heeft René Ey- kelkamp en Anderlecht heeft altijd al diverse '01- landers' gehad. Peter van Vossen kan de nieuwste sensatie worden in Brussel, maar Luik heeft buiten Van Rooy nog een Nederlandse kanjer in huis: Henk Vos, nog zonder interlands ach ter zijn naam. Nog wel. BRUSSEL HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Vos en Van Vossen. De een uit Wouw bij Roosendaal, de ander uit Zierikzee, een half uur ver derop, in het Zeeuwse. Beiden beleefden een tragische maand mei. Vos omdat hij rood kreeg tegen Gent en aldus zijn (kleine) kansen op het EK in Zweden naar de knoppen zag gaan, Van Vossen omdat hij door een bot sing tijdens een competitiewed strijd trombose kreeg, op een moment dat hij al zeker was van dat EK. Het verschil tussen bei den: Vos kon meteen ook een transfer naar een Europese top club vergeten, Van Vossen maakte wel promotie, van Beve- ren naar Anderlecht. Van het dorpke boven Antwerpen naar de grandeur van het bruisende Brussel. Van Vossen is inmiddels over de EK-klap heen. Dat heeft te maken met zijn onverwacht snelle herstel. Aanvankelijk zou de sterke spits drie maanden op een houtje moeten bijten. „De medische staf van Anderlecht heeft me echter andere bloed- verdunners gegeven waarmee ik kon trainen en spelen. De kans dat ik het nog eens krijg is ei genlijk uitgesloten. Ik ben 13 ju li begonnen, sta steeds in de ba sis en ben wekelijks bij de uit blinkers. Al ben ik natuurlijk nog niet helemaal scherp. Maar het bevalt me geweldig bij An derlecht, op het veld en buiten het veld." Rode kaart Vos is de teleurstelling ook voorbij: hij heeft het al vaker meegemaakt dat hij goed op Henk Ves van Standaard Luik schiet raak vanaf de stip. weg was en door een domme rode kaart werd teruggeworpen. Afgelopen seizoen werd hij twee keer van het veld gestuurd. Voor zijn tweede rode kaart kreeg Vos zes wedstrijden, waarvan hij er nog drie moet uitzitten. „On danks die schorsingen ben ik wel clubtopscorer geworden, heb ik eigenlijk een zeer goed seizoen gedraaid. Terwijl het er in het begin niet eens naar uit zag dat ik zou spelen. Ik was buitenlander op overschot", zegt hij in het Waalse Luik met sappig-Vlaamse tongval. De linksbenige aanvaller is een man met verleden en toe komst. Hij is 23, maar voetbalde wel al voor RBC, PSV (ten tijde van Gullit en Kraay), Willem II, Eindhoven, nog eens RBC, Ger minal Ekeren, Standard Luik, FC Metz in Frankrijk en nu op nieuw Standard Luik. Afgelopen seizoen speelde hij inderdaad ijzersterk. Vos is groot, snel, technisch vaardig. Hij heeft een fijne pass, een geweldig schot, een messcherpe voorzet, hij kan goed koppen en hij scoort. En hij is links, hetgeen hem op de voetbalmarkt tot een buiten beentje maakt. Peter van Vossen (24) is in fei te zijn tegenpool, qua karakter en loopbaan. Een man van 24, met een kort verleden en een lange, grote toekomst. Wat de spurtsterke aanvaller kan liet hij zien op die gedenkwaardige woensdagavond in Amsterdam, 25 maart, tegen Joegoslavië, tij dens zijn debuut in Oranje. Bij Anderlecht is Luc Nilis ge blesseerd en heeft Nii Lamptey de Spelen in de benen, zodat Peter van Vossen voorlopig met John Bosman de voorhoede vormt. „Dat gaat perfect, met Mare Degryse achter ons. Ik hoef alleen maar in de ruimte te sprinten, die bal komt vanzelf." Kampioen Anderlecht wil kampioen wor den, Anderlecht moet kam pioen worden. „Ze hebben niet voor niets geïnvesteerd in drie dure spelers: Emmers en Albert van KV Mechelen en mij dus. We hebben ook het sterkste elf tal op papier. Maar je moet je niet vergissen in Standard. Die beschouw ik als een grotere concurrent dan Club." De heer send kampioen nochthans. Maar Club loopt op zijn laatste benen. Van Vossen: „Eigenlijk loopt Club al jaren op z'n laatste benen. Ze roepen daar zelf al twee jaar dat het niet kan blij ven duren." Algemeen wordt Club Brugge dus weer beschouwd als out sider, nog wel voor het lang zaam terugvallende KV Meche len, maar achter de historische top van België: Anderlecht en Standard. De club van trainer Arie Haan heeft grote namen in de opstelling, zoals de Brazi liaanse libero en vrije-trappen specialist Cruz en de internatio nals Vervoort en Wilmots. En Henk Vos dus, die er veel aan gelegen is dit seizoen interna tionaal door te breken. „Ik geloof dat ik bij Standard de enige ben met een gelimi teerde transfersom. Ik moet 75 miljoen kosten, iets meer dan vier miljoen gulden. En m'n contract loopt af. Ik speel nu links op het middenveld, voor Vervoort. En als ik voetbal zoals afgelopen seizoen komt de inte resse uit Italië en Spanje weer vanzelf." Voor ners nisouders vaak een onvermijdelijke factor in hun dage lijkse bezigheden. De coaches kun nen een boek schrijven over va ders en moeders die het allemaal veel beter weten en die behalve de financiële inbreng ook graag wat taktische en tech nische invloed willen uitoefe nen. Tennistrainer Gert Jan Minnee trok zijn conclusies en vond dat het anders moest. Hij richtte samen met trainer Frank Vahle de stichting Matchpoint op. Een soort privé-schooltje dat in de Leidse regio nog steeds een beetje met argus ogen wordt bekeken. Wat is zo speciaal aan Match point? „Wij kunnen veel aandacht aan een tennisser besteden om dat we een klein groepje heb ben. Twaalf spelers is het abso lute maximum. Als het er meer worden moet je de aandacht als coach te veel verdelen en dat is nu juist wat we ten koste van al les willen voorkomen. We kie zen voor een zeer persoonlijke benadering van een talent, waarbij in het oefenprogramma ook met de studie rekening wordt gehouden. Wij willen al leen werken met talenten die echt gaan voor een plaats op de A-lijst. Voor hen stippelen we een beleid uit waarvan wij den ken dat het leidt tot een plaats in het A-veld. De ouders moe ten daarvoor betalen, maar daar houdt ook meteen hun invloed Zijn die ouders dan zo'n handi cap in de tennisopleiding? „Wat mij betreft wel. De re den dat Frank en ik begonnen met Matchpoint was het voort durende gekibbel rond jonge spelers. We wilden gewoon eens van dat ge zeik af. Het houdt vreselijk op als je een speler opleidt en daarbij voort durend moet over leggen met de ou ders die altijd wel game set match schrikkelijk veel energie verloren aan de begeleiding van een tennista lent door het ge praat eromheen. Nu kunnen we ons concentreren op het tennis. Volgens ons is dit de beste weg voor een ta lent, een soort pri- vé-benadering. Met alle respect voor de districtstrainingen, maar je kunt in een groep van honderd ten nissers nu eenmaal weinig na druk leggen op een paar spelers. Wij kunnen dat wel. Er is per kind meer tijd beschikbaar. Ik kan van mijn pupillen de wed strijden tijdens een toernooi he lemaal uitkijken. Dat lijkt me belangrijk." Welke kinderen komen naar jul lie toe? „Matchpoint heeft iets elite achtigs, waarmee ik niet bedoel dat wij als trainers zo geweldig zijn. Ik bedoel dat er louter en alleen plaats is voor talenten die veel opzij willen zetten voor het tennis en van wie de ouders het kunnen betalen. Ze moeten echt willen en in potentie A- speler zijn. Als wij zien dat een kind niet de discipline en instel ling heeft, dan houdt het al snel op." Noem eens wat aankomende sterren uit jullie school? „Martin Verkerk, Martijn van de Berg. Jolanda Mens. Jolanda Mens steekt er bovenuit. Ze is de nummer één van Nederland tot en met 14 jaar. al maakte ze dat niet waar deze week in As sen tijdens het NK waar ik haar begeleidde. Ze viel tegen, had moeite met de druk. Ze was eer ste geplaatst, maar haalde de laatste vier niet. Niettemin moet zij volgend jaar doorsto ten naar het A-werk. Ze be heerst alle slagen en is fysiek sterk. Eigenlijk zit ze wat de ieugd be treft in de Leidse regio een beetje op een eiland." Is Matchpoint een concurrent voor de districtstrainingen „Wij gaan onze ei gen weg en doen het anders. Maar of over hun kind. Het we concurrenten natuurlijk ook J weet niet* vaak haat en nijd jf* Met Jacky Reardon in dat wereldje. (hoofdtrainer van 'Mijn zoon zus, Naam: Gert Jan Minnee het district, red.) mijn dochter zo'. Leeftijd: 30 jaar heb ik een goed Er gaat in de Club: De Boekhorst contact." jeugdjaren zo ver- Beroep: tennistrainer SPORT OP TV 09.30-10 00 Sportnet: Adventure: 10.00-11.00 EURO: Autosport: GPvan Hongarije voor F1 -wagens, training. 10.00-11.00 Sportnet-. Bergbeklim men: World cup finale vanuit Birming ham. Alabama. 11 00-12 00 Sportnet: Autosport: Bnt- e Formule 2 kampioenschappen. para gliding en hanggli- 11.00-13.00 EURO: Tennis: ATP Toer- 09.30-11.00 Sportnet: Atletiek: wed- 06.30-07.00 Sportnet: Tennis: me 07 00-08.00 Sportnet: Waterport: speedracing. 08 00-08.30 Sportnet: Wielrennen: Sachsen Tour. 08.30-09.30 Sportnet: Tennis: Duitse Bundeshga. 09.00-10.00 EURO: Autosport: samen vatting en warming up voor de GP van 12.00-12.30 Sportnet: World Sports: magazine. 12.30-13.00 Sportnet: Tennrs:*nieuws van het damescircuit. 13.00-14.00 sportnet: Honkbal. 13.00-19.00 EURO: Saturday alive: au tosport (GP van Hongarije voor Fl-wa- gens, kwalificatie), tennis (ATP Toernooi van Praag) en atletiek vanuit Monaco. 13.35-18.10 BBC 1:< ball focus (voetbalmagazine met van daag de start van de nieuwe Engelse competitie), golf (samenvatting van de eerste twee rondes van het Amerikaanse PGA-kampioenschap), paarderaces vanuit Newbury, autosport (Brits toerwa- genkampioenschap), bowls (WK outdoor voor paren) en voetbaluitslagen. 14 00-16.00 Sportnet: Golf: PGA kam pioenschap. tweede dag. 15.00-15.30 Super: Super bike U.S.A. 10.00-11.00 EURO: Trans world sport. 11.00-13.00 Sportnet. Golf: PGA kam pioenschap, derde dag. 11.00-13.30 EURO. Tennis: ATP Toer nooi van Praag. 13.00-13.30 BBC 2. The other Olym pians: portret van drie gehandicapte deelnemers aan de Paralympics 1988 in Innsbruck. 13.00-15.00 Sportnet: Snooker: Humo Masters. 13.30-16.00 RTL 4 Match extra: For mule 1. rechtstreeks verslag van deGP 13°30°" 9* 30 BBC 2: Sunday grand stand: autosport (GPvan Hongarije), Formule 3 (Britse kampioenschappen), golf (British Seniors open vanaf Royal Lytham) en bowls (WK individueel 13n30-22.00EÜRO: Sunday alivi 15.30-16.00 Super: The great offshore. autosport (GPvan Hongarije voor Fl-v 16.00-16.30 Super: World sports spe- 16.00-17.30 Sportnet: Atletie' 17l|25nnn5U5tDL|dl': Sportschau. 17.30-18.00 Sportnet: V Sachsen Tour. 17.50-19.30 BBC 2: WK Bowls: live 18.00-19.00 Sportnet: Watersport: speedracing. 19.00-20.00 EURO: Autosport. GP van Hongarije voor F1-wagens, kwalificatie. 19.00-20.30 Sportnet: Atletiek: meeting vanuit Sheffield. 19.15-19.58 Did 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal. 19 30-20 00 BRT 1: Sport. 20.00-20.15 BBC 2. Sport. 20 30-00.00 Sportnet: Golf: PGA kam pioenschap, derde dag. 20 00-23 00 EURO: Boksen. 22.15-22.45 Ned 3: Studio sport. live), tennis (ATP Toernooi van Praag) en tennis (ATP Toernooi van Cincinnati, halve finales). 13.40-16.15 BRT 2: Autosport: Formu le-1 races om de Grote Prijs van Honga- 15.00-16.30 Sportnet: Boksen. 16.30-17.30 Sportnet: Kickboksen. 17.10-18.15 Did 2: Die Sport-Reporta ge: met o.a. voetbal Bundesliga. 17.30-18.00 Sportnet: Motorsport: Pro Superbike. 18.00-18.30 Sportnet: Auto-en moto- sDort nieuws van de Britse circuits. 18 10-18.40 Did 1: Sportschau. 18.30-19.00 Super: World Sports Spe- 18 30-20.30 Sportnet: American foot- 18.35*2000 N^d3tud 1 o^sport 19 00-19 30 Super: Motorsport: Super 19.30-19.45 BRT 1: Sport. 22.15-23.35 Did 2: Das aktuelle Sport- 19.45-20 15 BRT 1Sportweekend. 23.00-00.00 EURO: Superc 2C?30823e50 BBC 1: Sport. 23 50-00.50 BBC 1Match of the day: voetbalmagazine met samenvattingen van de vandaag gespeelde wedstrijden in de Engelse competitie. 00 00-00.30 Sportnet: Tennis: nieuws 00.00-01.00 EURO: Autosport: GPvan Hongarije voor F1-wagens, kwalificatie. 00.30-01.00 Sportnet: Motorsport Pro superbike. 00 40-02.30 BBC 2 Golf: Amerikaanse PGA-kampioenschap. BRUSSEL GPD De Belgische record-internatio nal Jan Ceulemans is werkloos. Toen hij tijdens het afgelopen seizoen na enkele operaties een punt zette achter zijn uitzon derlijke carrière had hij zich voorgenomen om meteen in het trainersvak te stappen. Wat begrijpelijk was voor een speler die 96 maal voor zijn vaderland uitkwam en drie WK's en EK's op zijn erelijst heeft. Uiteindelijk is het anders ge lopen. Club Brugge wilde hem aanvankelijk wel in dienst ne men als talentscout. Maar dat zinde hem niet. Hij wilde actie ver deelnemen aan het beleid van de club. Dat lukte hem niet, zodat hij helemaal uit het ge zicht verdween toen Club Brug ge een assistent zocht voor trai ner Hugo Broos en Jan oversloeg. Het werd René Ver- heyen, een andere ex-interna tional. Al vaak werd beweerd dat Jan Ceulemans ooit nog eens een standbeeld zou krijgen in Brug ge. Zo ver komt het voorlopig nog niet. Bovendien heeft hij duidelijk de publieke opinie te gen. „Braaf, dat wel", zo luidt het. „Maar oefenmeester in de hoogste klasse?..." Uiteraard zit Jan niet op cen ten te wachten. Hij heeft inmid dels een lucratieve job aanvaard bij het Vlaamse Nieuwsblad, waarin hij exclusief zijn indruk ken neerpent over voetbal in binnen- en buitenland. Jan is dus toch van start gegaan in het nieuwe kampioenschap, maar niet op schoenen. Wel met de pen. Frankie Vanderelst, zijn op volger bij Club Brugge poneert, dat Ceulemans het als trainer aan de top vast zou waarmaken. „Ik heb nooit iemand gekend die zo slim voetbalde", aldus Vanderelst. En praten? „In voet bal hoeft dat niet altijd. Zie maar naar Ernst Happel Die floot gewoon op zijn vingers." Zelf zegt Ceulemans, duidelijk aangeslagen „Men heeft in Brugge altijd voorspeld dat ik tot mijn 65e bij Club zou blij ven. Ik heb overigens gelezen dat ik als trainer van de Brugse beloften aan de bak zou komen. Maar toch heeft men mij tot dusver geen enkel concreet voorstel gedaan. Voorlopig ben ik gewoon werkloos.' D-05.00 Sportnet: Autosport: Brit se Formule 2 kampioenschap. 05.00-06.30 Sportnet: Tennis: finale 19 50-19.58 Did 1: Sportschau-Tele- f0 30-00.00 Sportnet: Golf: PGA kam pioenschap, vierde dag 22.00-00 00 EURO Autosport: GPvan Hongarije voor F1 -wagens. 22 10-22 15 Did 2 Sport am Sonntag. 22 10-22.50 BBC 2 Autosport: GP van Hongarije voor F1 -wagens, samenvat ting. 22.35-22.55 BRT 1: Sport. 23 30-00 00 Super The great offshore. 00 00-01 00 EURO: Boksen (herh 00 00-02.00 Sportnet: Atletiek: GP van Keulen. 00 15-00 45 RTL 4: Match extra: For mule 1rechtstreeks verslag van de GP OCT25-OLOOTV 5: Sports loisirs. 00.25-02.35 BBC 2: Golf: PGA Kam pioenschappen v.v K.R.V. uitkomende in de 4e klasse v.h. zaterdag voetbal v.d. K.N.V.B. zoekt wegens teleurstelling op korte termijn een TRAINER voor onze B-selectie Van hem wordt verwacht het verzorgen van de trainingen op de dinsdag- en donderdagavond en begeleiding van ons 2e team op de zaterdag. Schriftelijke sollicitaties naar: secretaris v.v. K.R.V. J.A. Halfwerk, Mercurius 33, 2221 PJ KATWIJK Miljardair zorgt voor Engels voetbalsprookje Jan Ceulemans doet in het nieuwe seizoen toch weer mee. Niet op de schoenen, maar met de pen. FOTO ARCHIEF RKC: sponsor voor 3 duels RKC heeft voor de eerste drie wedstrijden van het seizoen een shirtsponsor gevonden. Dat is het bedrijf Mandemakers Keu kens uit Kaatsheuvel. Vrijwel ze ker zal het contract daarna tot het einde van het seizoen wor den verlengd. RKC heeft enige tijd zonder hoofdsponsor gezeten. Dat had te maken met de onduidelijke toekomst van de club. wegens het onderzoek dat de FIOD had ingesteld. RKC heeft inmiddels met de belastingdienst, de be drijfsvereniging en het Open baar Ministerie overeenstem ming bereikt over het bedrag dat alsnog moet worden betaald aan deze instanties. Nog niet zo heel lang geleden stapte een eigenzinnige en nuk kige Schot uit het Engelse prof voetbal. Hij liet het wereldje rond een van de mooiste com petities in Europa voor wat het was. Als voetballer had hij grote successen gekend. Maar als trai ner ging hij kapot, was hij niet bestand tegen de stress en de druk van buitenaf, zo deed hij geloven. Kenny Dalglish is zijn naam. Liverpool was zijn club. Of dat de werkelijke reden is geweest dat hij toen zo plotseling de meest begeerde job in het En gelse voetbal liet schieten, wordt inmiddels sterk betwij feld. Dalglish maakte vorig jaar zijn rentree bij Blackburn Ro vers. Blackbum wie? Geen on beduidend clubje. Maar om nu te zeggen dat die naam tot ver over de grenzen uitstraling heeft en past bij de carrière van een vedette als Dalglish, zou wat te ver gaan. Fortuin Wat Blackbum Rovers echter wel heeft is een onvoorstelbaar rijke voorzitter, Jack Walker, die 's nachts schijnt te dromen van mensen als Silvio Berlusconi en Bernard Tapie. Dalglish heeft als zuinige Schot de muntjes in teressanter gevonden dan de liefde voor Anfield Road. Jack Walker behoort tot de rijkste mensen van Engeland. Hij verdiende zijn fortuin als ei genaar van een staalfabriek, die hij enkele jaren geleden voor een miljard gulden verkocht aan British Steel. Om zijn geld veilig te stellen verhuisde hij naar het Kanaal-eiland Jersey, waar hij intussen eigenaar is ge worden van Jersey European Airlines. Walker denkt met geld alles te kunnen realiseren. De stad Blackbum, waar meer dan de helft van de bevolking werkloos is, begrijpt amper wat er ge beurt. Maar men geniet er wel van. Het voetbalsprookje is de bekende afleiding van alle dage lijkse problemen. Walker, in het bezit van bijna alle aandelen van Blackbum Rovers, Iaat het stadion volledig moderniseren. Hij streeft naar een accommodatie met 15.000 zitplaatsen. De prijsverhoging op de toegangsbewijzen (50 procent hoger dan vorig sei zoen) is door de fans voor lief genomen. Met 40 gulden voor een zitplaats is Blackbum Ro vers dit seizoen voor de consu ment immers de goedkoopste club in de nieuwe Engelse ere divisie. Kenny Dalglish wil met zijn gefortuneerde president de hele Engelse voetbalwereld versteld doen staan, de topclubs voor gek zetten en met Blackbum Rovers naar de Europese top doorstoten. Om dat te realise ren mag hij met miljoenen smijten. Iedere Britse ster mag hij binnenhalen. Dat doet hij dus ook. Binnen tien maanden zag de aanhang van de tweede divisie club Dalglish 37 miljoen gulden uitgeven. Daarvoor zette hij een compleet nieuw elftal neer. Zijn eerste succes was de pro motie naar de eerste divisie vanaf dit seizoen Premier Lea gue geheten. De goedkoopste speler kostte een half miljoen, Chris Price van Aston Villa. Met de duurste, Alan Shearer van Southampton, brak hij meteen het Britse transferrecord: 13 miljoen gul den. Shearer werd maandenlang beschouwd als 'footballs most wanted man'. Alle clubs van naam hadden de pas 21-jarige international een vorstelijke aanbieding gedaan. Manchester United, dat in geen jaren was verslagen op de transfermarkt en Shearer een voor United-be- grippen gigantisch salaris had geboden, sloeg het allemaal met jaloerse blikken gade. Europa Shearer geeft eerlijk toe dat hij sportief gezien voor United, Ar senal of Tottenham Hotspur had moeten kiezen. De aanbie ding van Blackbum Rovers ging, naar hij zegt, echter elk voor stellingsvermogen te boven. „Dan praat ik over de mogelijk heden in Engeland. Ik denk echter dat ook in Italië niet al tijd zoveel wordt betaald. Toch heeft deze club mij in de toe komst waarschijnlijk ook veel te bieden. Walker en Dalglish heb ben veel indruk op mij gemaakt toen de plannen voor de toe komst werden ontvouwd. Blackbum Rovers gaat Europa in, dat is een ding dat zeker is. Shearer verwacht niet dat Blackbum zich komend seizoen al zal mengen in de strijd om het landskampioenschap. „Maar het mag duidelijk zijn dat er niet zoveel wordt geïn vesteerd om een anonieme rol in de Premier League te bekle den." Voor zichzelf heeft de blonde spits wèl hoge eisen gesteld. „Ik ben doorgebroken in het Engel se elftal. Zeker nu Gary Lineker is gestopt wil ik daaruit niet meer verdwijnen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21