Spreekbuis voor boseigenaren Oudste vrouwenvereniging nog springlevend Casa Materna in problemen Regio Leiden 'Meer speelterreinen nodig in wijk Adegeest' Braderie en gondelvaart op Dag van Warmond Leiderdorpse kinderen veiliger naar school Bouwput Gouden Leeuw gedempt Renovatie duurder ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1992 15 Bloembinden in veiling Flora runsburg» In de veiling Flora in Rijnsburg wordt in de maand september weer een bloembindcursus gehouden. De cursus voor beginners en gevorderden bestaat uit 18 lesavonden. De beginners hebben op maandag-, dinsdag- en woensdagavond les, de gevorderden alleen op maandag en dinsdag. Op de woensdagavond is er tevens een 'fantasiecursus' die uit 15 les sen bestaat. Informatie en aanmeldingen: P. van Rhijn (01718- 33532) Old Timers op braderie Leimuiden leimüidenTer gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de bra derie in Leimuiden is het zaterdag 22 augustus van 10.00 tot 17.00 uur feest in het dorp. Tussen 10.30 en 15.30 uur geeft de vrijwillige brandweer demonstraties. Er zijn Old Timers te be zichtigen en wie zelf niet wil lopen kan zich laten rondrijden in een legervoertuig, een rijtuig of op de rug van een kameel. Om de wijk Adegeest in Voor schoten aantrekkelijker te ma ken voor gezinnen met jonge kinderen zouden er meer speel terreinen moeten komen. Dat verzoek heeft bewoonster H. Nieuwpoort-Sietses neergelegd bij de plaatselijke gemeente raad. „Ik woon hier nu ruim een jaar", vertelt mevrouw Nieuw- poort, „en zeer tot tevreden heid. Adegeest is een unieke wijk, wijds opgezet en met veel groen. Toen de wijk gebouwd werd, in de tweede helft van de jaren zestig, woonden er veel gezinnen met kinderen. Lang zamerhand is de buurt ver grijsd. Maar nu begint daar een kentering in te komen. Er ko men weer meer jonge gezinnen en dat vraagt om aanpassing van de voorzieningen." Momenteel is er in de wijk maar één kinderspeelplaats, na melijk bij de kruising Chopin- laan-Handellaan. Deze plek ligt weliswaar centraal, maar door dat de wijk zo groot is wonen toch veel gezinnen op te grote afstand van de speelplek. Daar op maakt Nieuwpoort het ge meentebestuur attent. Ze stelt een aantal plekken voor waar nieuwe kinderspeelplaatsen in gericht zouden kunnen worden. „Halverwege de Richard Wage nerlaan, bij de Vrije Academie, ligt een schoolpleintje dat nau- wélijks gebruikt wordt. Er staat een oud bankje en een klimrek. Bovendien levert een kinder speelplaats op die plaats geen overlast op voor de omwonen den." Verder wijst de moeder het bestuur op de vele veldjes in de wijk, waarvan sommige ge bruikt worden om te voetballen. „Maar veel mensen gebruiken ze als hondenuitlaatstroken en daarmee is de speelfunctie voorbij. Ik heb de raad en het college in de brief er op gewe zen dat van de veldjes een ont moetingsplaats voor ouders en kinderen gemaakt kan worden, als er wat speeltoestellen en bankjes geplaatst worden." Het verzoek van de Voorscho- tense wordt binnenkort door de gemeenteraad behandeld. 'Tesselschade-Arbeid-Adelt' houdt dinsdag jaarlijkse verkoopdag in Huis ter Duin wassenaar/noordwuk irene nieuwenhuuse Vrouwen helpen vrouwen op weg naar zelfstandigheid. De doelstelling van menige vereni ging en actiegroep. De midde len waarmee dit doel wordt be reikt, verschillen. Een eigentijd se club heeft andere opvattin gen dan de Algemeen Neder landse Vrouwenvereniging 'Tessselschade-Arbeid-Adelt', waarvan de statuten reeds in 1871 zijn vastgelegd. „Toch gaan we zeker mee met onze tijd, ik prefereer zelf blauw of rose voor een baby truitje, maar als één van onze handwerksters een rode of groe ne wil breien of haken, mag dat van ons. We laten de vrouwen niet helemaal vrij, want de pro- dukten moeten wel via onze vereniging worden verkocht", zegt de vice-voorzitter van de Leidse afdeling van de Alge meen Nederlandse Vrouwen Vereniging 'Tesselschade-Ar beid-Adelt', E. Philipse-Ben- tinck. De eerste Nederlandse vrouwenvereniging, opgericht in 1871, is volgens Philipse, woonachtig in Wassenaar, springlevend. Landelijk zijn er veertig afdelingen met in totaal tienduizend leden. De vereniging heeft twee on derdelen. Enerzijds kunnen thuiswonende handwerksters hun waar via de vereniging ver kopen. Anderzijds kunnen stu derende vrouwen een kleine aanvulling op hun studiefinan ciering of beurs krijgen. Dat geld wordt voor een groot deel bijeen gebracht via de contribu tie van de leden. Leiden heeft 370 leden. Ongeveer tien Leidse vrouwen hebben in 1991 ge middeld twee a driehonderd gulden van de vereniging ont E. Philipse-Bentinck (links) en J.C. Huizenga bekijken een deel van de handwerken die dinsdag in Huis ter Duin te koop worden aangeboden, foto holvast vangen. „Er zijn nog steeds vrouwen die door omstandighe den, bijvoorbeeld door de aan wezigheid van een jong of ge handicapt kind, aan huis zijn gekluisterd. Voor deze vrouwen is het prettig als ze toch wat kunnen bijverdienen. Wij geven hen de materialen. Door de be zoekjes die wij bij de handwerk sters afleggen is er tevens con tact met de buitenwereld. Wij komen daar fris binnen en pra ten over het een en ander." De geschiedenis van de naamgeving van de vereniging gaat terug naar de zestiende eeuw. Dichter en graanhande laar Roemer Visscher was op een gegeven moment uiterst verdrietig toen verschillende schepen van zijn vloot schade opliepen bij Tessel. Toen zijn dochter enige maanden later werd geboren, noemde hij haar daarom Maria Tesselschade. Zij ontpopte zich als een kunstzin nige vrouw en was het middel punt van de Muiderkring. De oprichtster van de nu 121-jarige vrouwenvereniging was Betsy Perk. Zij was het die destijds stelde: „Werken voor loon is geen schande, integendeel, ar beid adelt." De vice-voorzitter is het daar, anno 1992, mee eens. „Werken is belangrijk. Armoede bestaat misschien niet meer, maar het is prettig af en toe een extraatje te krijgen, zodat de vrouw bij voorbeeld eens een dagje met de kinderen weg kan of een nieuwe blouse kan kopen. Het kan soms snel veranderen in ie mands leven. Vandaag ben je nog leuk getrouwd, morgen kun je gescheiden zijn en sta |e er als vrouw, soms ook financieel, ineens heel anders voor." J.C. Huizenga is één van de bestuursleden die verantwoor delijk is voor het studiefonds. Via dekanen en sociale diensten komt zij in contact met vrou wen die een extra steuntje be hoeven. „Maar wij lopen nie mand achterna. Onze middelen zijn beperkt en dat zijn we ons terdege bewust. Het is geen bo demloze put." De afdelingen Leiden en Rot terdam houden dinsdag 18 au gustus in Huis ter Duin in Noordwijk een verkoopdag. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen leden van de Algeme ne Nederlandse Vereniging Tesselschade-Arbeid-Adelt' produkten van de handwerk sters kopen. Andere belang stellenden zijn eveneens wel kom. De bazaar biedt een ver scheidenheid aan handge maakte artikelen, zoals baby- en kinderkleding, theemutsen en tafelkleden. Informatie over de vereniging vla telefoon nummer 01751-17994 De winkeliers van de Dorps straat in Warmond organiseren een braderie op zaterdag 29 au gustus. In zo'n 70 kramen bie den de ondernemers hun waren aan op de 'Dag van Warmond'. Naast deze feestelijke braderie zijn er verschillende attraties voor volwassenen en kinderen. Zo is er voor de kleinsten een springkussen. Bij een schmink- team kunnen zij hun gezichten laten beschilderen. Verder zal er een draaimolen worden opge steld. Aansluitend op de brade rie worden de terrassen ge opend in de Dorpsstraat, van bar 'Saloon' tot aan café 'De Zon'. Op de terrassen zal live muziek te horen zijn. De Dag van Warmond wordt afgesloten met een gondelvaart over 't Jop- pe en de Leede. Vanaf 20.30 uur varen verlich te en versierde schepen langs het publiek. Na afloop in 'Het Wapen van Warmond' om 22.00 uur een prijs uitgereikt aan de schipper van de mooiste boot. gendijk en de Luykendreef zijn opnieuw geschilderd en ook die op de Gallaslaan-Heelblaadjes- pad zijn van nieuwe vrri voor zien. Daar zijn ook bliksem schichten gew hilderd en la de begroeiing gesnoeid. Bij de Vronkenlaan is speciaal voor de Driemaster een nieuwe zebra aangelegd. Bij de zebra op de kruising van de Buitenhoflaan en het Nievaartpad komt een midden- geleider en worden bliksem schichten aangebracht. Daar voor moet het asfalt worden opengebroken. De werkzaam heden beginnen op 17 augustus en duren een maand. Op de Leiderdorpse schoolrou- tes zijn extra maatregelen geno men om de kinderen veilig door het verkeer te helpen. Omdat drie groepen van de basisschool de Hobbit in de Buitenhof dit schooljaar les krijgen in de Vo gelweide in de wijk Voorhof, zijn onder meer enkele nieuwe zebrapaden aangebracht. Dat is onder meer gebeurd op de kruising van de Buitendijk laan en de Buitenhoflaan, even als op de kruising van de Mu- zenlaan met de Hella Haasse- straat. De strepen op de kruisin gen van de Vossiuslaan, de Lan- voorschoten Vrachtwagens met zand re den gisteren af en aan bij het Voorschotense motel De Gouden Leeuw. Omdat het Van der Valk-concern zelf weigerde een illegaal ge graven bouwput naast het bedrijf dicht te gooien, ging het gemeentebestuur tot 'actie' over. Het horecabedrijf kan voor deze werk zaamheden binnenkort een rekening van 30.000 gulden tegemoet zien. De Gouden Leeuw had de put laten graven op de plek waar een nieuwe garage en parkeerkelder moeten komen. De afmetingen van het bouwterrein wezen echter op een uitbreiding van het motel met 45 kamers. Daarvoor heeft Van der Valk nog geen vergunning. Het ge meentebestuur zette prompt de werkzaamhe den stil. Directeur M. van der Valk weigert nog steeds elk commentaar. foto jan holvast Zoeterwoudse vrijwilligers terug uit Napels ZOEtERWOUDE/NAPELS DIRK KOPPES De situatie in het door Zoeter woudse vrijwilligers 'geadop teerde' Napolitaanse kinderte huis Casa Materna verslechtert elk jaar. De 23 jongeren die de ze zomer weer twee weken van hun vakantie hebben besteed aan het opknappen van het te huis. konden aan alles merken dat het tehuis door geldgebrek steeds meer in de problemen raakt. De jongeren van de stich ting 'Zoeterwoude voor Casa Materna' zijn inmiddels weer terug in Nederland. /VI twintig jaar verrichten de vrijwilligers in Napels achterstallig onderhoud aan het kindertehuis. In Casa Materna wonen moeilijk op voedbare kinderen, wezen en kinderen uit probleemgezinnen. Ondanks huip van comités uit onder meer Groot-Brittannië, Amerika en Nederland kan het tehuis de touwtjes steeds moei lijker aan elkaar knopen. „We merkten duidelijk dat de situatie achteruit gaat. Er was veel klein achterstallig onder houd", verklaart penningmees ter Bart van Vreedendaal. „De Italiaanse regering geeft steeds minder geld. En het geld dat be schikbaar is. komt structureel een jaar te laat los. Daardoor moet Casa Materna geld lenen en daarover rente betalen. Vol gens mij speelt ook mee dat het een methodistisch tehuis is. Dat ligt niet zo goed bij de katholie ke Italianen." Veterane Tineke Titulaer (voor de twaalfde keer mee) hoopte een paar jaar geleden dat het beter zou gaan met Casa Matema. „Er kwamen toen wat achterstallige subsidies los. Maar dit jaar heeft een randge meente van Napels, Ercolana, de gemeentelijke bijdrage stop gezet. Het tehuis moet maar zien wat het met de kinderen uit Ercolana doet. De directie stuurt ze vervolgens natuurlijk niet naar huis. Alle kinderen moeten dus de broekriem aan halen." Dat laatste moet volgens Titu laer letterlijk worden opgevat. „Het eten is duidelijk minder. Vroeger kregen ze nog wel eens yoghurt na de maaltijd of een ijsje op zondag. Dat is er nu niet meer bij. Daarom hebben wij op ijs getracteerd. Zelfs voor melk bij het ontbijt of kaas bij de macaroni is geen geld meer." Het bezoek van de Zouter- woudse jongeren kost het te huis geen cent extra. De stich ting vergoedt het levensonder houd van de groep en de vrij willigers betalen elk een eigen bijdrage. De 'jongeren' zijn 17 tot 47 jaar oud. De werkwilligen komen vooral uit Zoeterwoude, maar ook uit Wassenaar, Leiden en Voorschoten. Door het jaar heen voeren ze acties om geld voor Casa Matema binnen te halen. „In het voorjaar verko pen we huis-aan-huis stroop wafels". vertelt penningmeester Van Vreedendaal. „Op de jaar lijkse braderie in Zoeterwoude staan we met een pizzastand. Van Vreedendaal ging dit jaar voor de laatste keer mee. „Tien laai een mooie tijd Volgend jaar heb ik minder vakantie dagen en ik wil ook wei eens wat anders met mijn vakantie. Maar ik bliif penningmeester van de stichting. Belangengroep ziet het licht in 'bosrijkste' gemeente van Zuid-Holland Of het nu gaat om een perceeltje bos op een landgoed of een fors woud. De Bosgroep Zuid-Holland in oprichting wil alle eigenaren van minimaal een hectare bos in de provincie verenigen. De groep moet een spreekbuis wor den, maar ook een samenwerkingsverband en adviesbu reau om de kosten van het onderhoud te drukken. „Vooral voor de eigenaren van kleine stukjes bos, men sen die een aardig stukje, bos om hun huis hebben en dat door de tuinman laten onderhouden", aldus kandidaat voorzitter H. van Son van de Bosgroep. WASSENAAR UESBETH BUIT1NK Hoeveel boseigenaren Zuid- Holland precies telt, weet Van Son niet. „Er zijn vooral oude bossen aan de duinrand, bij Wassenaar en Noordwijk. En op de Zuidhollandse eilanden vind je ze nog. Verder is het eigenlijk vooral nieuwe aanplant, zoals bij Zoetermeer." Hij verwacht wel heel ver schillende leden te kunnen in schrijven. „Mensen die bos in particulier eigendom hebben, zijn behoorlijk gesetteld, bijna aristocratisch. En er zijn bedrij ven en een groot aantal stich tingen die bossen laten onder houden door opgeleide bosbou wers. Alle boseigenaren kunnen lid worden, dus ook gemeenten, de provincie of Rijkswater staat." Veel aanmeldingen zijn er nog niet, maar Van Son ver wacht die ook pas na de oprich tingsbijeenkomst. De Bosgroep Zuid-Holland wordt komende maandag officieel opgericht in het Wassenaarse cultureel cen trum 'Warenar'. Dat de Bosgroep juist in Was senaar het daglicht ziet, is geen toeval. De gemeente werd be naderd door het rijk en de pro vincie, die vooral de duinrand- bossen in stand willen houden. Van Son, zelf werkzaam bij de gemeente: „Wassenaar is de bosrijkste gemeente van de pro vincie en voert heel sterk het beleid dat het bos behouden moet blijven. Dus werden we gevraagd om mee te denken over de oprichting van een bos- groep." De Bosgroep sluit zich aan bij de Nederlandse Vereniging van Boseigenaren en behartigt zo de provinciale belangen. „Het geeft niet hoeveel leden we krijgen, de Bosgroep komt sowieso van de grond. Maar bij belangenbe hartiging laten veel leden je stem wel zwaarder wegen." Een algemene regel voor het onderhoud van de bossen is er niet, legt Van Son uit. „De meeste bossen in Zuid-Holland horen bij een landgoed of zijn puur voor de recreatie. Hoe je ze onderhoudt is afhankelijk van de doelstelling. Over het aJ- gemeen geldt dat variatie het beste is: af en toe een open plek en verschillende soorten bo men. Als je niet stuurt, krijg je een eenvormig bos, waarschijn lijk een loofbos. En alles op de grond wordt dan overwoekerd door bijvoorbeeld braamstrui ken. Mooie rododendrons bij voorbeeld kunnen dan dus niet blijven leven. Maar als je een bos bij het huis hebt, stel je an dere eisen. Dan wil je vanuit je huis de weg niet zien en zet je daar struiken voor, en je wilt een gazonnetje bij het huis." Ook samenwerking is een be langrijk doel van de Bosgroep. „Eigenaren kunnen zo hun bos rendabeler beheren, hoewel het nooit winst zal opleveren. Maar van hetzelfde budget kun je dan vier eiken kopen in plaats van één. Of naast het opruimen van stormschade, kun je dan ook aan herplant doen. En we willen daadwerkelijke samenwerking. Als er in een bos een boom is omgevallen bij een storm, kun nen in de hele regio wel hon derd bomen zijn omgevallen. Wanneer we die in één keer la ten opruimen, is dat veel goed koper dan wanneer al die bosei genaren het persoonlijk gaan doen." Kandidaat-voorzitter H. van Son: „Het geeft niet hoeveel leden we krijgen, de Bosgroep komt sowie so van de grond." foto jan holvast leiderdorp uesbeth buttink De renovatie van de Leiderdorpse Pinksterbloem valt 25.000 tot 50.000 gulden duurder uit dan de Algemene Woningbouwvereni ging Leiderdorp (AWL) had verwacht. De AWL heeft een nieuwe in ventarisatie gemaakt van de wensen van de bewoners. Daaruit bleek dat ook de kozijnen gerenoveerd moeten worden. Bovendien laat de ventilatie te wensen over. De kosten van de werkzaamhe den waren oorspronkelijk geraamd op bijna 2 miljoen gulden. De opknapbeurt moet de woonomgeving in dit deel van het Zijlkwar tier vriendelijker maken. De benedenwoningen krijgen tuintjes, de trapportalen worden afgesloten zodat niet iedereen er meer binnen kan lopen en er komt een overdekte rijwielstalling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15